ZPĚT

Recenze:

Láhev: BenRiach 15 yo Dark Rum
Autor: Hunter
WB
Aroma: Jak jsem u nakouřeného bratrance 12y Arumaticus Fumosus z rumu nic necítil (asi byly rumové vůně překryty rašelinou), zde už nějaké vyšší tóny rumu nacházím, dál meloun v rumu, skořice. Vůně je naprosto v pohodě, snad jen trochu ostřejší, diplomaticky řečeno svěží.
Chuť: Působí celkem ostře, štiplavě, až neotesaně, od 15y bych čekal ještě plnější a vyzrálejší chuť.Kandované ovoce.
Dozvuk: Dochuť nic nekazí, ale ani nevylepší.
Shrnutí: Chuť tady nedrží krok s vůní, tahle rumárna mě asi oslovila nejmíň ze všech BenRiachů, i když v absolutním měřítku to určitě žádný propadák není.
Body: 81

Autor: Hunter
WB
Aroma: Příjemná vanilkovomedová nasládlost, k ní se přidává ovocnost, která je spíš sladká, trochu nakyslá. Dále bílá čokoláda, sametovost.
Chuť: Dost výrazná, s vanilkou, sladkou kořenitostí s nádechem ovoce, ovocné nakyslosti. Je cítit i dřevo, ale pěkně uhlazené, pikantní, chuť se mi dost zamlouvá.
Shrnutí: Tip: vliv vína, sauternes nebo tak něco by to mohlo klidně být.
Body: 86

Autor: Króča
Aroma: lepidlo na modely, koření (možná perníkové), vespod vcelku sladká
Chuť: lehce kouřové ale především kyselé dřevo, umělá štiplavost , něco jako prach v ústech (třeba ze starých péřových peřin)
Dozvuk: lehce gumové, nijak výrazné, objevuje se alkoholová ostrost
Shrnutí: výrazná a pro mne zvláštní whisky..nic mi na ní nevadilo (snad až na lepidlo)ale v podstatě mi ani nechutnala.. to naštěstí není důvod ke smutku

Autor: Nethar
WB
Aroma: Výrazná vůně, zvláštně nasmrádlá, kdybych to měl přirovnat k nějakému rumu, tak by to nebylo nic sladkého, spíše taková Angostura.
Chuť: Opálené dřevo, trochu hořká.
Shrnutí: Je to takové zvláštní. Není špatná, ale po lahvi netoužím. Asi zbytečné opakovat stále to samé, ale u BenRiachu co láhev, to unikát. Ochutnáno v Marpeku.

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Příjemná sladkost, jemné tóny vanilky, čokolády a suchého sherry, možná trochu do oříšků, žádná typická rumovost, snad nějaká kořenitá Angostura (teď koukám, že tak jsem popisoval kdysi i vzorek, více ve shrnutí), voní hezky, těžce. Takže zasmrádlejší, postupně přidává tóny koření. Vanilka.
Chuť: podivná zatuchlost, pochcaná sláma, je to sladké a olejové
Dozvuk: Kávovokožený, trochu sladké čokolády, ale žádný extra velký rumový cukroušek, jak bych snad čekal, spíš zatuchlý stařec posypaný cukrem, samozřejmě mírně věkem zahořklý. Ale jo, občas jsem zachytil i klasické rumové tóny.
Shrnutí: No zachutnal mi. Kupodivu. Není to žádná špíce typu PX, ale je to dobrá whisky. Jak mě 12 Sherry zklamalo, tak naopak od Dark Rumu jsem čekal spíš hrůzu, protože ty rumové finiše mě moc neoslovují a vzorek kdysi mi přišel prostě divný. Ale s celou lahví jsem se spřátelil a vůbec mi doma nevadí ;-) Za 12 sherry bych ji vyměnil. Klíčová slova: zatuchlost a koření.

Autor: Radek
WB
Aroma: Zelená je tráva...., svěží jarní louka, ale bez květů.
Chuť: Sladká, olejnatá, travní.
Dozvuk: Travní, peprmintový, trochu nahořklý (za ten dozvuk teda něco srazím).
Shrnutí: Dost mi tady schází pomeranče, med čokoláda... prostě to na co tady všichni čekáme, to proč to pijeme, takže mě teda moc nebere. Po odtajnění... hmmm, po rumu, tak rum mě teda nepřesvědčil.
Body: 80

Autor: josé
Aroma: pomeranče, nasládlé, nakyslé. višeň. po naředění zeslábne nejen lihová štiplaplost ale i celkové vyznění
Chuť: ostřejší, pikantní, hlavně dřevo. po naředění je v puse více mazlavá
Dozvuk: střední, sladký, dřevitě do hořka, pepřový
Shrnutí: staření po rumu bych naslepo nepoznal. není to nic extra výrazného. rumy mám hodně rád, ale příště když rum, tak jedině rum. do celé lahve bych nešel.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.