ZPĚT

Recenze:

Láhev: Glenmorangie Astar
Autor: Hunter
WB
Aroma: Štiplavě kořenitá, vanilkovo medová vůně, dále kandovaný ananas a zázvor. Šťavnatá sladká jablka, jablka nastrouhaná do štrůdlu. Slad, sušený banán, kořenitá větrovost.
Chuť: Šťavnatá, pikantní, nasládlá, ovocně sladová chuť s dotekem čerstvého dřeva a bílé čokolády.
Shrnutí: Líbí se mi. Za vzorek děkuji josému.
Body: 86

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Hned v prvním dojmu jednoznačně nejsladší zážitek z celé trojice. Opět žádný útok na nos, takže první nosem naznačuje více procent, dvojka a trojka nějakou klasiku (jak vidno, nos může co se týče alkoholu mýlit, ve skutečnosti jsou jednička a dvojka - Nectar a Sonnalta - oboje 46%, kdežto Astar má mnohem více). Tady je to med, zvláštní pocit ještě teplé buchty právě vytažené z trouby. Jednička (Nectar) má podle mě kvantitou vjemů něco navrch, ale vzhledem k tomu, že mi to nepadlo do noty, má smůlu a posouvá ji to na poslední místo, zatímco tato mě ve vůni oslovuje nejvíce i v porovnání s dvojkou (Sonnalta).
Chuť: I v ústech je hodně rozdílná od předchozích dvou. Je ostřejší, méně sladká (narozdíl od aroma), silnější (tipuju určitě nejvíce alkoholu), zpočátku až trochu kouřová.
Dozvuk: Čokoláda, ostrost. Pichlavě dřevitý, sladký. Cosi, čemu říkám karamely, i když to není úplně přesné, ale musím v tom vytrvat, abych si to dokázal po čase znovu připomenout.
Shrnutí: Jednička (Nectar d'Or) byla hodně bohatá a výrazná, doporučuji minimálně vyzkoušet, pokud vám to sedne, můžete si ji v klidu zamilovat. Mně na tom aroma trochu něco na hranici vnímání vadilo, což je škoda, protože je dle mého pohledu (z hlediska kvality) u jedničky tou nejsilnější stránkou.

Dvojka (Sonnalta PX) - jak jsem psal - ve vůni pro mě čistší a jednodušší než jednička (Nectar), o to milejší. V ústech jemná a v dozvuku nejlepší z trojice.

Trojka (Astar) jednoznačně vyhrává ve vůni. Co se týče chuti, tak je asi na úrovni dvojky (Sonnalta), jenže tady těžko srovnávat - dvojka hladí a uklidňuje, trojka nabízí naprosto odlišný zážitek vysokého obsahu alkoholu, záleží co preferujete či na co máte momentálně náladu. V dozvuku mě potom extra neoslovila (jsem drsoň s přehnanými nároky).

Mé celkové pořadí: 1. Sonnalta PX (dvojka), 2. Astar (trojka, poděkuj vůni), 3. Nectar d'Or (vzorek číslo jedna, ona je to takový nenapádný černý kůň, kdyby se hodnotil poměr cena/výkon, mohla by ostatním pěkně zavařit)

Autor: Nethar
WB
Aroma: Pěkná medově sladce dřevitá. Zralé ovoce s čokoládou, skořice. Z těch ovocných tónů hlavně hrušky, banány. Málem bych zapomněl - tuny vanilky.
Chuť: Ostře kontrastuje s vůní (ta je taková sladká, hladivá, mazlavá), tohle má sílu, opepří to. Hodně dřeva, sice nehořkne, ale působí na mě tak nějak divně, už je to na hraně nějaké snesitelnosti - hraně přílišné dřevitosti a chlastovitosti.
Dozvuk: Silný, výrazný, vanilkově sladký, kořenitý, trochu do dřevitého kakaa.
Shrnutí: Krásná vůně, ale v chuti mi to příliš nešmakuje, dozvuk je pak tak nějak mezi, průměrný. Možná by jí pomohla voda, ale neměl jsem možnost moc experimentovat (trochu jsem zkusil a spíš jsem to utopil). Za vzorek děkuji josému.

Autor: Shargard
Aroma: bez vody: svěží, krémový, creme brulee, mandle,užasná bílá čokoláda s kokosem , při delším očuchávání se vynoří krásně sladký rumový podtón- tohle je naprosto fantastický , téměř dokonalé. Až mi z toho naskořčila husí kůže. Přestože je whisky lahvována při vysokém obsahu alkoholu vůbec to není znát.

s vodou: postačí jen pár kapek a vše se ještě zvýrazní. Je naprosto rozhodující to s vodou nepřehnat. Tady měné znamená více. Čokoláda zlehka ustoupí a dá prostor pro tropické ovoce. Určitě doporučuju vyzkoušet s i bez vody
Chuť: bez vody: hustá krémovist, zprvu angreštová nakyslost pak spousta a spousta tropického ovoce(mandarinky, ananas, citrusy,lyči- takové čínské jahody. Kdo nezná musí vyzkoušet - dobrota ), tady je již patrný obsah alkoholu - pichlavost, která ale po chvíli mizí, eukalypt, velmi dobře integrovaný dub, anýz

s vodou: více zesládne, pichlavost a nakyslost výrazně ustoupí a vy si můžete vychutnat krémovo ovocný nášup s již zmíněným eukaplyptem, dubem a anýzem
Dozvuk: středně dlouhý, jemný, krémový, medový a opět spousta ovoce - jednoduchý, ale parádní. Škoda jen, že není delší.
Shrnutí: Tohle je učebnicový příklad co dokáže dřevo udělat s whisky. Glenmorangie - mistr v oboru staření a moje srdcovka zabodovala na jedničku s hvězdičkou. Tohle je prvotřídní, komplexní Highland whisky, která vám způsobí nejen v ústech nejeden orgasmus. Matně si vzpomínám, že podobně jsem se rozplýval u Sonnalta PX - budu si ji muset znava pořídit :D
Body: 91

Autor: josé
WB
Aroma: sladké, vanilkový pudink. hřejivá. přezrálý ananas, hrušky, cukrový meloun. skořice. smetanově hladká. při hlubším nádechu štípne, ale u sudovky se nelze divit. příjemné, nicméně za plný počet ne (b.2/3)
Chuť: ostřejší, jehličková, nasládle dřevěná. po delším podržení v puse a s více slin dřevo mizí a pak krémovatí a vanilkově sládne. čokoláda, větrová. umí ukázat sílu, ale umí být i hladivá (b.2/4)
Dozvuk: jemný mix dřeva a pudinku (b.1/2)
Shrnutí: to se mi líbilo. děkuji Jerrymu za tip k ochutnání (b.1/1)
Body: 6

Autor: josé
WB
Aroma: hlavně dřevo. vanilka, mléčné karamely. mírná ovocnost - nezralá švestka, bílé hroznové víno, zelený banán. sněhové pusinky. ořechy. mýdlové. slabší.

s vodou se trochu rozvine a vylepší. více vanilka, kokos. hodně sladová. přesto blendový pocit. (b.1+/3)
Chuť: ostřejší. hodně dřeva, hořčejšího. navrch citrusová říznost, grepová kůra. se slinami mírně sládne, vanilka, přezrálé hrušky, rozteklá čokoláda.

s vodou zůstane hřejivé dubové koření, mírně drhnoucí dřevo, slad. (b.1+/4)
Dozvuk: sladký s odeznívajícím dubovým kořením, pepřem. hodně tmavá čokoláda. zelený prut, větrovost.(b.1/2)
Shrnutí: jedna z mála kde naředění je ku prospěchu věci. hodně dřeva, pikantní koření. (b.0/1)

Autor: lalos
WB
Aroma: Vcelku jemná, sladká, pudinková. 52% není znát. Tropické ovoce, granátové jablko, kokos, karamelka
Chuť: Sladká, kořenitá s výrazným vlivem ovoce. Oproti vůni jen tak po paměti mi dost připomíná základní Glenmo s tím rozdílem, že tady je poznat vyšší voltáž.
Dozvuk: Dlouhý, hřejivý. Až tady se projeví 52% naplno. Dřevitý, kořenitý. Ovoce mizí, objevuje se sladová stopa.
Shrnutí: Popravdě mě příliš nenadchla resp. přijde mi dost podobná základní (ale zesílené) verzi. Takže mi vlastně chutná tak jako základní Glenmorangie Original. Namísto ní bych šáhnul pro kteroukoliv jinou ze základní řady, kde je více muziky za méně peněz.

Autor: nidan
WB
Aroma: vanilka, alkohol štípne do nosu, americký dub výrazně, vůně je to výrazná ale mne ne úplně příjemná, květinky, med a máslové sušenky
Chuť: dřevitá, vanilkový pudink, trochu koření a celkově ostrá
Dozvuk: delší, hřejivý, sladký pak hořkne, dokončení kořeněné a dřevité
Shrnutí: neoslovila mne, celkem ostrá a drzá, ani bych neřekl že je to uhlazená Glenmorangie na které jsem zvyklý.

Autor: zombice
WB   WOL
Aroma: Jemná, alkohol není vůbec znát. Exotické ovoce, vanilka, hutně sladká, asi jako „šodo omáčka“, med.
Chuť: V chuti je opět plnější, skořice, mandle.
Dozvuk: Delší, opět skvěle vyvážené.
Shrnutí: Tady už opravdu síla psát poznámky došla, ale byla to výborná whisky a skvělé zakončení pěkného večera s Glenmorangie.

Autor: zyki
Aroma: med, bílé hrozny, meruňková buchta
Chuť: sladký máslový krém, trochu ovoce, alkohol se časem ozve, bílá čokoláda
Dozvuk: mléčná čokoláda s ovocnou náplní
Shrnutí: zatím nejlepší Glenmorangie, co jsem ochutnal

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.