ZPĚT

Recenze:

Láhev: GlenDronach 21 yo Parliament
Autor: Hunter
Aroma: Čokoláda, pomerančová kůra, opět plná a hutná vůně.
Chuť: Vyznívá obdobně jako vzorek č.2, koření a čokoláda, poté opálené dřevo, na jazyku se rozlije příjemná sladkost, pak připálený toast,

v dochuti suchá nahořklost.
Body: 84

Autor: J.K.Ch
Aroma: Sherry a dřevo vás do nosu udeří už při nalévání. Pokud ve sklenici odpočívá je vůně klidná sladká velmi plná a hutná. Pokud s whisky zavíříte rozezní se skořice tóny citrusů a alkohol jemně kousne do nosu. Ve vůni lze nalézt čokoládu, rozinky, datle, sušené švestky. Hřebíček a třtinový cukr vůni dokreslují. Občas se vyjeví stopa po pryskyřice, muškátového oříšku a bonboniéra Tatiana.
Chuť: Chuť je perfektně vyvážená. Pokud počítáte s tím, že na vás útočí sherry monstrum. Chuti si tato whisky ze sherry vzal asi maximum, co jí síly dovolily a tou dřinou dolování chutí ze sudů po sherry se krásně obrousila a zakulatila. Alkohol je i přes 48 % velmi jemný. Většina vjemů z vůně se přenáší i do chuti. Ta je příjemně sladká a hřejivá. Cukr zde přechází k tónům karamelu. Muškátový oříšek se projevuje silněji, datle a fíky jsou hodně zralé.
Dozvuk: Dozvuk je kořeněně silně, ale příjemně dřevitý, nasládlý a plný dalších chutí, jako je mléčná čokoláda, sušené višně a čerstvé fíky. Je šťavnatý s jemnou kyselinkou, která to celé malinko odlehčí a postará se o to, aby dozvuk byl spíše šťavnatý nežli suchý.
Shrnutí: Whisky plná sherry a dokonalého dřeva se slovutnou sílou, plností a vůbec. Tohle je prostě láska. Jenda z nejlepších běžně dostupných (čti core range) whisky, které jsem kdy pil.

Autor: Kobalt
WB
Aroma: Uzavřená, příjemná, jemná, sladké dřevo, lehce suchého medu, hořká čokoláda, jemné dřevo, slabší.
Chuť: Intenzivní, perlivá, hořká čokoláda, sušené ovoce.
Dozvuk: Spálená čokoláda, intenzivní a ostrý, silné kakao, kokos.
Shrnutí: Intenzivní a čokoládová, za uzavřenou vůní se schovává docela nářez chuť. Oprávněně oceňovaná.

Autor: Króča
Aroma: bonboniéra, máslový krém do dortu, slabě kakao, červená jablka, povidlové buchty
Chuť: suchá, hladivá a pálivější, hořké dřevo podbarvené karamelovou sladkostí, lehké ovocně-vínové tóny
Dozvuk: dřevěné s hořkostí kakaa, kořenitý (výrazně pikantní), lesní med, později sušené ovoce (švestky a rozinky)
Shrnutí: na mě místy silnější hořkost, která naštěstí později přechází do chutného kakaa(+)
Body: 79

Autor: Nethar
Aroma: sladká, spíše výraznější, extrémně příjemná mi není, ale musí se nechat, že má svůj styl; naskakují mi banány a vanilka (udělejme z toho mléčný koktejl ), nějaké koření, co by se mohlo hodit do buchet
Chuť: nakyslejší, štiplavá, dřevo je bohužel znát
Dozvuk: zahřeje, to se musí nechat, nevím, kolik má procent, ale kdybych to věděl, tipoval bych víc (měla by snad mít 46%, tipoval bych 47% :lol: ). Nepříliš sladký, nepříliš kořeněný, nepříliš hořký, pro mě nepříliš uchvacující
Shrnutí: pěkná whisky, žádné béčko, ale taktéž ne můj styl, nejvíce nejspíš zaujme aroma

Autor: josé
WB
Aroma: sušší sherry. hodně vlašské ořechy, perník. skořice. maličko zatuchlé, což mi moc nesedí (b.2/3)
Chuť: nakysle vínová s tóny sladkého ovoce. pikantní, hladká, nicméně působí sušše (b.2/4)
Dozvuk: sladší, hladký, příjemný. dřevo, vanilka, čokoláda (b.2/2)
Shrnutí: (b.0/1)
Body: 6

Autor: joy
WB
Aroma: těžší sladkost, sušené švestky, smetana, vanilka
Chuť: svěží (lehké víno s ovocnými tóny), ovoce, skořice, dřevo a lehoulinká nic nerušící hořkost, pomeranče, připálený toast a navoněné víno skladované v nových kožených vacích
Dozvuk: středně dlouhý až dlouhý, dřevitě kořeněný a sladký
Shrnutí: Zajímavá whisky, u které mi vadila ta podivná navoněnost v chuti, kterou jsem popsal těmi koženými vaky s vínem. Každopádně je to ale whisky, která si najde své příznivce, protože až na to jedno negativum se vše skvěle doplňuje

Autor: lalos
WB
Aroma: Lak, kůže, přezrálé nahniličené ovoce. Těžká a hutná vůně. Melasa, černé pivo.
Chuť: Sladká sherry bomba. Sladčí a méně dřevitá než 18 yo. Krásně pitelná, dezertní, s kapkou laku, trochou dřeva a tunou sladkého sherry.
Dozvuk: Dlouhý, sladký, skoro čisté sherry. Hořká čokoláda, fíky a lehký acetonový ocásek.
Shrnutí: Jedna z nej dostupných whisky a zaslouženě je pravidelně ve whisky roku. Jestli je 15 yo spíše kořenitější, 18 yo je vyvážená, 21 yo je jednoznačně sladká. Vítězem se tedy stává 18 yo, ale sladký vánoční dortík si dám kdykoliv moc rád.

Autor: nidan
WB
Aroma: sherry sladké, mírně alkohol, máslo, trochu sladu a květin, je to sherry bomba, škoda že sherry vše dost překrývá, vůně je příjemná ale po chvíli je jednotvárná a nudí
Chuť: sladký sherry bombónek, sherry je nejdřív velmi sladké, pak přechází do suššího, chuť je plná jemná, mírně opáleného dřeva
Dozvuk: střední, dozvuk čokoládový s hrozinkami v sladkém rumu, po delší době trochu hořkne, je třeba se zase napít:-)
Shrnutí: slušná sherry bomba, připomíná mi Mortlach FF. Tipuji Speyside, 43% a PX sudy. Po odkrytí Glendronach 21, opravdu slušná sherry bomba, na to že na čisté sherry moc nejsem, todle mi jede, ale za tu cenu asi ne. Za vzorek díky Lalosovi.

Autor: sandrider
Aroma: vůně trochu zastřená (alespoň v přímém srovnání s Revival), po chvilce ve skleničce je to ono, není tak sladká jako Revival, na začátek káva/hořká čokoláda, ovoce skoro chybí, slabě datle a ořechy
Chuť: hořká čokoláda, koření - skořice, pepř
Dozvuk: delší, opět káva, koření
Shrnutí: Na tuhle whisky jsem byl velmi zvědavý a protože mám otevřenou Revival, srovnání se přímo nabízelo. 21 yo mi velmi chutná, oproti Revival ubírá na sladkosti a ovoci a je pro ni charakteristická káva, čokoláda a koření. Netypický Glendronach (alespoň z těch co jsem měl možnost ochutnat). Určitě bych měl rád doma lahev. Cena za 21-letou whisky (zatím) víc než příznivá

Autor: zombice
WB   WOL
Aroma: Těžší sladkost, kůže, starý trouchnivějící dřevo, smetana a trochu sladké čokolády, pomerančová kůra (by Hunter :-)) ([url=http://whisky.nethar.cz/forum/viewtopic.php?f=18&t=837]Benriach 15 PX[/url] je proti tomu ve vůni živější, víc do ovocnějších tónů).
Chuť: Hutná, čokoládová, dřevo, pomeranče (kandované ?), trocha nějakého koření (lehce do hořka).
Dozvuk: Sušší, hořká čokoláda s kandovanými pomeranči resp. jejich kůrou, středně dlouhý.
Shrnutí: Velmi příjemná whisky, dokázal bych si představit jí popíjet po večerech :-)

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.