ZPĚT

Recenze:

Láhev: BenRiach 15 yo Tawny Port
Autor: Hunter
WB
Aroma: Pěkná narůžovělá barva, to většinou znamená vliv sudu po červeném víně. Ořechy, hutné až nakyslé ovoce, červená jablka, ovocný likér, třešňový kompot. Slabinou je, že mi přijde trochu plochá.
Chuť: V chuti, nebo spíš v dochuti, vypadá jako vliv sherry sudů, protože postupně vysychá. Krom suchosti je v chuti přítomna i nakyslá sladkost. Chuť se mi špatně popisuje, je to takový mix několika různých vjemů. Ale stylově tohle můžu, chuťově i v dochuti je bohatší a zajímavější, i proto zaokrouhlím hodnocení rád směrem nahoru.
Shrnutí: Podle vůně to vypadá na vliv sudů po červeném víně, stylově bych to hádal někam do té starší wood finish řady BenRiachu, kam patří třeba 17 yo Rioja, 17 yo Burgundy nebo 16 yo Claret.
Body: 85

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: výrazně sladce vonící, jak už to tak bývá, portské se nezapře, po pár chvílích však přechází do nakyslé travní čerstvosti, červený pomeranč, nápadité
Chuť: mírně ostrá stylem, nikoliv alkoholem, hustá, sladká, drobně nahořklá
Dozvuk: drobná nahořklost z chuti se zde naštěstí neobjevuje, nasládle dohořívá, jako by na jazyku zůstal cukrový povlak, který je nutno pomalu rozpustit
Shrnutí: zde trochu zklamal mírně nahořklý pocit na jazyku, ale aroma i dozvuk byly krásně zvládnuté, pěkný příklad toho, co udělá správný sud po správném portském se správnou whiskou; děkuji Petrovi za vzorek

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Dřevitá koženost, pozvolná sladkost, kandované ovoce, nesmělá čokoláda. Nic moc intenzita proti PX a Sauternes, ale ta jemnost je příjemná a nechlastová. Hodně těžko se zařazuje, je to takové pomezí stylů. Ani kožený, ani vysloveně sladký, ani ovocný, ani čokoládový, ale přesto od každého trochu.
Chuť: Čokoláda, kakao, moc příjemná. Oříšky
Dozvuk: Dlouhý, povidla, rumové pralinky, čokoláda, oříšky, moc fajn.
Shrnutí: Povedené pití. Jak to tak teď uzavírám, říkám si, že on byl furt nenápadně v pozadí. Žádná bomba, která na sebe upozorní, žádný divný pití. Prostě taková povedená stařená patnáctka, že jsem ji tak nějak ochutnával, průměrně ohodnotil a zapomněl na ni. Ale to je škoda. Na její počest ještě postopadesáté přechutnávám a jo - tohle je bezva pití. Barevně se mírně odlišuje od ostatních, je načervenalý.

Autor: Radek
WB   WOL
Aroma: Opět ten cukrkandl jako u BenRiachu 12yo (pozn.: koštoval jsem v řadě 5 vzorků BenRiachu na křtinách knihy Whiskybraní), ale objevují se i čokoládové tóny... přesněji řečeno čokoláda s ovocnou náplní. PS: trochu šimrá v nose.
Chuť: hmmmm... tak tady musím uznat že to co slibuje ve vůni, to splní i v chuti, prostě čokoláda s ovocnou náplní a furt je taková ostřejší.
Dozvuk: čokoládový, delší
Shrnutí: Oproti základní verzi (BenRiach 12y) rozhodně kvalitativní posun... ale to jsem asi objevil ameriku nepletu-li se.
Body: 83

Autor: Shargard
Aroma: Mírná vinná nakyslost (sudy od vína se nezapřou), mix lesního ovoce, hořká čokoláda a velmi, velmi slabě kouř. Hodně vzdáleně mi připomíná milovaný 2001 Benromach Hermitage wood Finish. S kapkou vody více vystupuje kouř
Chuť: Zpočátku agresivní, což rychle transformuje do v ovocnou explozi s příměsí koření. Chuť je šťavnatá, ne vyloženě hutná, ale s dobrou texturou chutí. S kapkou vody jsou chutě výraznější plus trocha kouře. Počáteční agresivita mizí a přidává se i trocha sladkosti
Dozvuk: Delší a hřejivý. Ovoce v čokoládě a náznak rašeliny. S kapkou vody - více čokolády a rašeliny
Shrnutí: Tenhle vzorek mě hodně bavil a s klidem bych koupil celou lahev. V mnohém mi připomíná výše zmíněný Benromach. Kapka vody posouvá tuhle whisky ještě o level výš. po přečtení etikety na lahvičce vzorku jsem zajásal. Na třetí pokus se to Benriachu povedlo a to ve velkém stylu
Body: 88

Autor: joy
WB
Aroma: mléčné karamelky, víno a ovoce, vůně je bohatá a lehce nakyslá
Chuť: silná sladkost, pak trochu kůže, třešně, bonbóny Lipo, ovoce (pomeranče, citróny - tak trochu chemického původu, ale v dobrém slova smyslu)
Dozvuk: sladký, ovocný, lehce kořeněný, vysušuje
Shrnutí: Zatím jsem nenarazil na Benriach, který by zklamal, ať je to v peated verzi či klasické. Tawny Port je toho dalším příkladem

Autor: lalos
WB
Aroma: Příjemná ovocně karamelová sladkost. Máslová sušenka, medovina, sušené meruňky, dezertní víno.
Chuť: Intenzivní sladkost. Spousta sušeného ovoce, hlavně meruněk a lehce nakyslých brusinek. Lehce ostřejší koření – badyán s rumem.
Dozvuk: Dlouhý a intenzivně sladký. Bez hořkosti. Pomalu doznívající zcukernatělé krystalky ze sušeného ovoce.
Shrnutí: Výborná dezertní, sladká whisky. Tím sušeným ovocem jsem ji ve slepém srovnání zaměnil za PX finish. Chutná mi moc, ale na každodenní popíjení to není. Na to je opravdu pro mě moc přeslazená.

Autor: zyki
Aroma: meruňka, citrón, v pozadí vanilka
Chuť: přezrálá jablka, koření, dojem ostrosti, kakaový krém
Dozvuk: kakaový krém s kořením, mírně doplněný ovocem
Shrnutí: dobrá whisky, budu se opakovat, na BenRiach 15y Madeira jsem si pochutnal více

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.