ZPĚT

Recenze:

Láhev: Ardbeg Renaissance
Autor: Anonymous
WB   WOL
Aroma: jak jinak než kouř, rašelina, zpocené boty, lepidlo na modely, barva na dřevo, trocha sladkého dřeva, mléčná čokoláda
Chuť: sladké, nádherné, dokonalá plnost
Dozvuk: tradiční kouř, spálené dřevo, hořící plast, extrémní síla, vyzývá ke žvýkání, rána brokovnicí do hlavy
Shrnutí: Je to Ardbeg, čili jsem čekal hodně. A s klidným srdcem můžu říct, že má očekávání naplnil. Vůně je naprosto famózní, počáteční kouřovost a ropné přízviska se postupně mění do svůdné čokoládovosti. Tělo je plné přesně podle mého gusta - nezahltí, ale svou perfektní sladkostí přesně udeří na jazyk. Závěr už jenom korunuje dokonalý zážitek. Není potřeba ředit, silná koncentrace je tady dirigent této symfonie. Řeknu to asi takhle - takhle si představuju ženský orgasmus. Sexy, smyslná a temná, člověk po ní má pocit, že dokáže zbořit svět. Díky Ardbegu.
Body: 95

Autor: Hunter
WB
Aroma: Sláma, citrusy, mořská slanost, rašelina, uzeniny, pryskyřice, jehličnany, do toho všeho se míchá žužu sladkost.
Chuť: Citrusy, dehet, jód, sladkost, slanost, popelnatost. Pikantní až výbušná na jazyku. Chuť i dochuť je monstrózní. S vodou zkrémovatí, zesládne ve vůni. Rašelinu to ale nezeslabí. To samé se děje po naředění v chuti, ale už pak není tak explozivní. Lepší mi tak přijde vůbec neředit a vychutnávat ji plnotučnou.
Shrnutí: Parádní whisky, jsem z ní hodně nadšený.
Body: 94

Autor: Lakus
Aroma: Kouř, mořské řasy.
Chuť: Tak to je síla! Ohromné množství nekompromisního kouře, oheň v ústech. Nebál bych se to nazvat expolozí.
Dozvuk: Odeznívající kouř uvolňuje místo extrémní slanosti.
Shrnutí: Tahle whisky vás strhne a dlouho nepustí. Velmi silná a sebevědomá.

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Islay aroma se na nás vrhne ihned po nalití do skleničky. Abych upřesnil, jedná se o trochu slanosti, hliněnou rašelinu, vše zakouřené, jak to mám rád. Dezinfekce se zpočátku neukazuje. Po delší době nebo s vodou se rašelinné tóny usadí a ukazují se mírné ovocné tóny, úžasně smetanově medové (stále v Islay dimenzi samozřejmě), whisky jde více do hlíny. V tom všem občas nesměle vykukují kyselejší citrusy - ve spojení s tím voňavým medem dostávám nějaké červené pomeranče. Jo jo jo, to je vono!
Chuť: Nepochybně cask strength, nepochybně nějaké kouřové monstrum. Kouř kouř kouř, připadám si jako drak, který se bojí otevřít pusu, aby svým ohněm nespražil celou vesnici. Olejově uhelnaté, drobně nasládlé.
Dozvuk: Samozřejmě ten kouř, toho už se teď těžko zbavit, výrazně nasolená, což mě trochu vyrušuje. Dozvuk vanilky a ohniště.
Shrnutí: Můj tip se vyplnil, je to (samozřejmě) Ardbeg. Výborná věc. Ve vůni mi přijde ještě úžasnější než jeho předchůdce Ardbeg Almost There, naopak v dozvuku je zdá se mi (pro mě bohužel) slanější, což nezměnilo ani přechutnání po pár dnech (díky Shargardově štědrému dvojitému vzorku). Nicméně bez váhání další jasně zářící hvězda na ardbegovském nebi, děkuji za ni!

Autor: Shargard
Aroma: Spousta kouře, rašelina, mléčná čokoláda a čili papričky. To vše dokresluje závan slanosti a citrónů - už tady se může stát, že to s váma švihne.
Chuť: olejově sladká, nálož rašeliny, čili, káva a čokoláda

I přes vysoký obsah alkoholu si whisky zachovává jemnost
Dozvuk: Parádně dlouhý, intenzivní, kouřový, rašelinný, lehce pepřový a slaný, po nějaké době se přidá hořká čokoláda a pak už zaje rašelina.

Tady už jsem byl chvili mimo.
Shrnutí: Famozní, tělnatá a komplexní whisky, která milovníky Islay stylu vystřelí do jiný dimenze a chvíli trvá než se vrátíte zpět. Následující slova mě napadla hned jak jsem se vrátil zpátky na zem. Drsná, dominantní a téměř dokonalá nirvána. Pochopitelně jsem zkusil i s vodou čistě pro zajímavost. Ovšem ředit tohle koncentrované zlato je hřích nejhrubšího zrna byť jen kapkou vody.
Body: 95

Autor: josé
WB
Aroma: rašelina, sladký kouř, ale nijak naplno. jen sladká vanilka. maličko kyselinky (b.2/3)
Chuť: kouřový útok. silnější, jehličková. sladká, hladká, vanilkový pudink, čokoláda (b.2/4)
Dozvuk: sladký kouř, sladovost. tohle je Ardbeg (b.1/2)
Shrnutí: jsem rád, že jsem mohl ochutnat tuto raritku. chutná mi, což o to. ale na běžné pití zůstanu přecijen u běžné desítky a Uigeadailu (b.1/1)
Body: 6

Autor: Žiži
Aroma: silně kouřová, rašelina, dehet, spálená chlebová kůrka, vanilka, mírně sladká
Chuť: hodně kouře, rašelina, výrazný dehet, síra, sladké vanilkové tóny, trocha soli
Dozvuk: dlouhá chuť kouře, rašeliny a dehtu, vanilka
Shrnutí: tahle Ardbeg mě chutnala o něco míň než Almost There, přesto se jedná o výbornou, silně nakouřenou whisky, ředění je zbytečné, whisky je i při velmi malém ředění nepříjemně ostrá
Body: 85

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.