ZPĚT

Recenze:

Láhev: Bowmore 10 yo Tempest
Autor: Hunter
WB
Aroma: Vůně je medicínská, štiplavě ostrá. Gáza, čerstvý dub, trochu travnatá a citrusová. Zelené jablko, ananas, vanilka, slad, sláma. Prolíná se tu hodně různých vůní a tak je stále co objevovat.
Chuť: Nasládlá, sladová, s dotekem citrusů a svěžesti, dále s ovocnou sladkostí, dubem a ananasem.
Shrnutí: Ochutnal jsem na Whiskyfestivalu 2017. Tahle Bowmorka mi dobře sedla.
Body: 89

Autor: J.K.Ch
Aroma: Papája, jemný kouř, jód, štěrk a sůl, bílky, citronová kůra a kokos.
Chuť: Silná a plnící ústa, meloun cantaloupe, slanost a melasa tóny bylinek s ovocnou sladkostí v oparu jemného kouře.
Dozvuk: Rašelinný kouřový dozvuk s tóny sušeného manga a uzené ryby. Doplňuje to trochu cukrové třtiny.
Shrnutí: Naprosto skvělá whisky. Krásně voní, výborně chutná a dlouho doznívá.

Autor: Nethar
WB
Aroma: Další rašelina nerašelina. Při takzvaném rychlo-očuchu hozená do kategorie "Islay". Při následné degustaci však dezinfekční rašelina velmi ochotně ustupuje směsi vanilkových a pomerančových tónů.
Chuť: Odlehčený rašelinný styl. Přemýšlím, které Islay whisce bych jej přisoudil, ale protože mě nic jednoznačného nenapadá, utíkám spíš k nějaké nakouřené whisce mimo Islay.
Dozvuk: Jak se dezinfekce polkne, zaštípe síla alkoholu na jazyku. Pak následuje tradičně dlouhý rašelinný dozvuk bez nějaké větší invence.
Shrnutí: Shrnutí píšu někdy po odtajnění, někdy před. Nyní píšu před a verdikt je takový, že pokud to nebude drahé, tak je to paráda, užít si dobrou rašelinu bez větší útraty. Pokud je to ale něco dražšího, nevidím v tom smysl, protože nic zase tak skvělého a netradičního mi nepřináší, obzvláštňuje hlavně vůni. No a po odtajnění se tentokrát po ramenou nepoklepávám, tady jsem Bowmore nepoznal. S Žižim se nepochybně shodnu na té výrazné vanilce. Slaná mi ani nepřišla, to až když jsem si přečetl jeho recenzi :-) No a cena? Když nepůjdu po našich vlastních známých zdrojích, heureka ji řadí kolem 1400, což už se mi zdá přece jenom dost. Ale je fakt, že tady lituju jenom vzorku, je to známá whisky a pohrát si s vodou by třeba přineslo další zajímavé zkušenosti.

Autor: josé
WB
Aroma: lakované dřevo, trocha kouře. suché, nasládlé. kokos, margotka. zelené, petržel. hodně podobné soupeřce ve stejně mdlém projevu. (b.1+/3)
Chuť: nasládlý kouř, sušší dřevo, lak. lehce drhne. pecky, citronová kůra. (b.2+/4)
Dozvuk: kouř, opálené A.O. dřevo. sladší, nahořklá grepová slupka. tmavé kakao. (b.1/2)
Shrnutí: stejně jako souběžně slepě porovnávaná Vault edition mě moc nebaví. výrazná kouřovka, ale něco mi v ní vadí. nelze se ubránit vzpomínkám na nedávno dopitou 10 dark & intense. ok, ta je sice po sherry a ne exbourbon jako tady, ale výsledek je dle mého vkusu zajímavější, natož pak cena. (b.0/1)

Autor: lalos
WB
Aroma: Ostrá, vanilková, opět málo kouřová. Zetlelé listí, choroše, citronová kůra.
Chuť: Slaďounká, vanilková, má fakt sílu. Umírněná rašelina, zelený čaj, ananas.
Dozvuk: Dlouho hřejivý, sladký a tropický. Lehce dřevitý a hlavně výrazně vanilkový.
Shrnutí: Naslepo bych nevěděl. Nějaký umírněný Ardbeg?? Krásně pitelná i bez vody, tipoval bych tak 50%. Je to fajn whisky v zásadě ale pro mě zapomenutelná. Taky už se s ní asi nepotkám.

Autor: xenopus
WB
Aroma: Nevýrazná, ani neřeknu kvůli obsahu alkoholu uzavřená, prostě nějaká slabá. Není lihová na ta procenta. Lehounce kouře, hlavně sladké ovoce, citrusy.
Chuť: Mladší než bych čekal na 10 let, hrozně trvá, než pustí nějakou chuť a ani pak to není kdovíjaká zábava. Opět slabší kouř, tentokrát i trochu medicínštější než jen sladký, vyváženo chutí citrusů a papáji(?).
Dozvuk: Kratší, kouř se vytrácí a zůstává spíš vanilková sladkost.
Shrnutí: Tak tahle mě vážně nezaujala a už jsem nenašel motivaci se v tom více pitvat. Asi mi to nějak naředili nebo vyměnili, jinak si to nedovedu vysvětlit, vždyť to dnes byl teprve můj druhý vzorek. Jednoznačně zklamání, asi jí budu muset někdy dát druhou šanci.

Autor: zombice
WB   WOL
Aroma: Nasládlá slabě kouřová, ovocně živá vůně s výraznějšími citrusy a jiným sladkým ovocem, moc pěkná, a překvapivě i za „tepla“ (doma kolem 25-26) nealkoholová či jinak rušivá.
Chuť: V chuti už ostřejší, projeví se síla alkoholu, výrazněji kouřová než ve vůni, ale pořád jsou cítit ty ovocné tóny.
Dozvuk: Krásný dlouhý, po polknutí s výraznou ovocnou stopou v počátku, silnějším kouřem uprostřed a konče opět do sladkého ovoce (tropické ovoce, mučenka?).
Shrnutí: Už si ani nepamatuju, proč jsem si jako jeden ze vzorků z WF vybral zrovna Tempest, ale tohle mě teda hodně zaujalo, výtečná věc.

Autor: zyki
Aroma: tráva, zvláštní citrusy, zatuchlost, která se postupně rozvine ve sladkoslanou rašelinu, asi silnější alkohol
Chuť: sůl, mléčná čokoláda, v pozadí pomerančová zmrzlina
Dozvuk: lehčí rašelina, sůl, po čase náznak pomerančů
Shrnutí: je to dobré, ale jakoby tomu něco chybělo, Bowmore jsem nepoznal, té rašeliny se mi zdálo málo, řekl bych, že Batch 3 byl lepší

Autor: Žiži
WB
Aroma: kouřová, chaluhy, citrusové tóny, kůže, sladké květinové tóny
Chuť: kouř, jod, sůl (hodně), citrusy (citron), koření (pepř), citrusová kůra, květinové tóny po naředění
Dozvuk: středně dlouhý, kouřový a jodový, ohořelé dřevo, kořeněný, citrusová kůra, květinové tóny po naředění
Shrnutí: další vynikající Bowmore, zde jsou hodně výrazné citrusy, po naředění je sladší, ale chce to odhadnout spávný poměr (potřeba vyzkoušet). Co mě u téhle whisky mrzí (a vlastně u většiny oficiálních stáčení Bowmore) je to, že je přibarvená karamelem, na druhou stranu není filtrovaná za studena (tak aspoň něco).
Body: 87

Autor: Žiži
WB
Aroma: ovocné tóny (citrusy + žluté ovoce), vanilka, slabší rašelina a kouř, trocha soli
Chuť: ovocné tóny (citrusy + další ovoce), vanilka, středně silná rašelina a kouř, slaná
Dozvuk: dlouhý, ovoce, vanilka, středně silná rašelina a kouř, slaný, později se objeví ohořelé dřevo
Shrnutí: parádní Bowmore, ovocná s výraznou vanilkou (to ty sudy), středně silnou rašelinou a kouřem, docela dost slaná, všechno je to smícháno v perfektním poměru a zabalené do vanilky, radost ji pít, 2 kapky vody do cca 20 ml pomůžou whisky se trochu otevřít, je pak šťavnatější a hravější na patře, jen se to nesmí s vodou přehnat, protože pak se objeví rušivé a nepříjemné dřevité tóny
Body: 88

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.