ZPĚT

Recenze:

Láhev: The Balvenie 21 yo PortWood 40%
Autor: J.K.Ch
Aroma: Pomerančová marmeláda, skořice, kokosový cukr, banány portské a oříšky v kombinaci se zralým ovocem tvoří něco božského.

Chuť: Je těžká, bohatá, komplexní a hutně ovocná. Portské chuť také výrazně ovlivňuje. Je rozumně sladká.

Dozvuk: Sladký vanilkový plný zralého ovoce a velmi elegantní.

Shrnutí: Toto je můj oblíbený kousek. Nechá se zaplatit, ale za své peníze dostanete úžasnou whisky.

Body: 90

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Čerstvé dřevo, jakoby hořká už ve vůni, asi je to kakao či káva, kyselejší druhy ovoce a zase to sladké marshmallow. Nepřehání to s intenzitou, výborné.
Chuť: Slaďoučká, jemná, smetanová, v žádném směru extrémní, pije to samo, i když pár procent navrch by asi neuškodilo, jestli někde nudí, tak zde, ale nevadí mi to.
Dozvuk: Sladkotrpký dozvuk, dlouze dohořívá, karamely, pendrek, vanilková sladkost. Opět je to celkově jemné, přesto velice dlouhý dozvuk.
Shrnutí: Škoda, že není aspoň o něco levnější, protože tahle whisky mi absolutně sedla. Vynikající pití, milovníkům tohoto stylu mohu doporučit.

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: těžší, hutnější, nesmělejší než první vzorek, sladká koženost, líbí se mi to a to tolik, že jsem si trochu až omylem nalil do nosu, marcipán, velmi jemná
Chuť: jemná, smetanová, v souladu s vůní, to mi hodně vyhovuje (za tou hebkostí bude nepochybně oněch "pouhých" 40 %)
Dozvuk: Nejprve se jakoby nic neděje, říkám si nuda, ale pak se pokaždé vynoří sladkost višní v čokoládě a kůže a sice by to mohlo být výraznější, ale je to moc hezké. Takže je sice dlouhý, ale v první půlce se nic neděje, takže napíšeme střední :-)
Shrnutí: Balvenie 21 PortWood je důstojná, umírněná, skvělá whisky. Jemná a nádherně vyvážená. Cenově však aspoň pro mě nepoužitelná.

Autor: Senoy
Aroma: Hutná, ovocně-květinová vůně, těžké koření, náznak osvěžující kyselkavosti
Chuť: Neuvěřitelná. Hutná, krémová konzistence, maximální ovocná sladkost, ovocný koláč, květinový nektar (orchidej?), výrazné těžké koření, sladké citrusové ovoce, hrozinkový likér
Dozvuk: dlouhýýý, opět ovocný nektar, višně, výrazné hrozinky (zlatý fík) a něco těžce kořeněného
Shrnutí: Nádherná a elegantní kombinace whisky a vína. Neuvěřitelná síla sladké ovocnosti a květinového nektaru v kombinaci s těžkým kořením a dlouhým dozvukem. Od vůně, přes chuť až po finiš se mi v ní schovává těžší vůně, kterou nedokážu rozpoznat (že by to portské?). Podle mě by jí více slušela vyšší síla. Bylo toho málo, moc málo. Ochutnáno v rámci Whisky festivalu 2014 a pro mě zůstává překvapením festivalu. (rašelinné kousky mám ve vzorcích, ty přijdou na řadu později ;)

Autor: Žiži
Aroma: spousta zralého až přezrálého ovoce, medové tóny, sladká, včelí vosk (poměrně výrazný), sladké květinové tóny
Chuť: sladké medové tóny, mírně vosková (včelí vosk), hodně ovoce, dub a koření, mírně sladká, později suchá
Dozvuk: středně dlouhý, včelí vosk s medovými tóny, ovocný, spíše suchý, dub
Shrnutí: další Balvenie jak ji mám rád, med a ovoce, do toho trocha dubu, všechno pěkně promíchané a ve správném poměru, ředění bych u téhle verze nedoporučil. Dělá se i verze bez filtrace za studena v síle 47,6%. To musí být dobrota :drool:. PortWood 1993 jsem neměl, ale měl jsem PortWood 1991 (stáčená v roce 2005), nebyla špatná, ale zdaleka nedosahovala kvalit 21-leté PortWood.
Body: 90

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.