ZPĚT

Recenze:

Láhev: Glenmorangie Nectar D'Or
Autor: Alferi
Aroma: med, citronová poleva, nějaké sladké pečivo
Chuť: nepřeslazený med, citrusy, dříví, alkohol zaštípe
Dozvuk: středně dlouhý, dřevité tóny, lehká mandlová hořkost
Shrnutí: Z této flašky jsem poněkud na rozpacích. V recenzích je poměrně dobře hodnocená, s desítkami rozpoznaných chuťových a vonných stop, leč já to v ní nějak ne a ne objevit. Přijde mi, jako by charakter této whisky byl něčím zastřen, chutě a vůně musím hledat velmi pozorně, jak se ke mně přes nějakou bariéru jen neochotně pasírují (že by to bylo tou tvrdou vodou?). Lžička vody do panáka neuškodí, o něco potlačí štiplavost, která mi zde moc nesedí. Z tímto plněním se zkrátka mé smysly poněkud míjejí (že já si koupil rovnou litrovku ...).

Autor: Cyra
Aroma: Uzavřenější než Quinta Ruban. Temnější težší aroma. Ucelené a uhlazené, takže těžko hledám něco konkrétního. Po delší snad mandle, oříšky, špetka kávy a vanilky. Pod tím hodně přezrálé ovoce - banány a pomeranče. Hrozinky.
Chuť: Olejová, ze začátku s trochou soli, pak přechází do sladka. Příjemná ostrost.
Dozvuk: Stále sladší, krémová. Pak vychází na povrch kávové tóny, dřevo a sušené ovoce. Jemná tmavá čokoláda.
Shrnutí: Tohle už je dále než Lasanta i 10y, ale je taková uzavřená, klidnější whisky. Quinta je výraznější a rozhodně nejlepší z těchto čtyř.

Autor: Duthoron
Aroma: Zvláštní vůně, taková umělá, sladká, jakoby trochu zatuchlá, mírně nakyslá, asociuje mi svěží marshmallow.
Chuť: Chuť potvrzuje vůni, ale je velmi jemná až pastovitá. Dohromady připomíná ovocnou zubní pastu (TutiFruti) s nějakými květy a dřevem. Celkově moc dobře poskládaná.
Dozvuk: Sladký, voňavkový, středně dlouhý.
Shrnutí: Zvláštní a zajímavá whisky, příjemný zážitek. Známkoval bych mezi 1 a 2.

Autor: J.K.Ch
Aroma: Sladová, velmi sladce až medově ovocná, vanilka, náznak trávy, medové aroma a prolínající se tony jádřincových a exotických plodů.
Chuť: Velice dobře koresponduje s vůní. Ovšem čekal bych asi větší sladkost. Sladké hroznové víno.
Dozvuk: Výrazný dlouhý olejovitý až smetanový s dozvuky exotického ovoce a probouzející se kořenitostí.
Shrnutí: Krásná zajímavá whisky, pokud Glenmorangie a nevadí vám zastření hrušky, kterou ostatní z výše uvedených Glenmorangie disponují více, tak sáhněte po této láhvi. Svěží plnější ovocná voňavá více než 10 Yo.
Body: 83

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Bohaté "Speyside" aroma - to je základ. Nejprve se mi zdála na nos nejagresivnější alkoholem, ale po pár minutách testování si nos zvykl a už mi to tak nepřišlo. Těžší vůně, která není čistě ovocná či květinová, ale posouvá se kamsi ke kůře stromů, sladkému koření. V pozadí ovšem také - a to vyzní blbě - jako bych cítil hořčici - berme to jako jakousi směs octu, cukru a koření.
Chuť: V ústech je kultivovaná, klasická, i když oproti dvojce (Sonnalta) ještě drsná. Nasládlá, dřevitá.
Dozvuk: Mírně nasládlý, mírně kořeněný dozvuk, s bohatstvím vůně nesrovnatelný, na druhou stranu je mi příjemnější než trochu zvláštní aroma. Vanilka a možná i trochu čokoláda.
Shrnutí: Jednička (Nectar d'Or) byla hodně bohatá a výrazná, doporučuji minimálně vyzkoušet, pokud vám to sedne, můžete si ji v klidu zamilovat. Mně na tom aroma trochu něco na hranici vnímání vadilo, což je škoda, protože je dle mého pohledu (z hlediska kvality) u jedničky tou nejsilnější stránkou.

Dvojka (Sonnalta PX) - jak jsem psal - ve vůni pro mě čistší a jednodušší než jednička (Nectar), o to milejší. V ústech jemná a v dozvuku nejlepší z trojice.

Trojka (Astar) jednoznačně vyhrává ve vůni. Co se týče chuti, tak je asi na úrovni dvojky (Sonnalta), jenže tady těžko srovnávat - dvojka hladí a uklidňuje, trojka nabízí naprosto odlišný zážitek vysokého obsahu alkoholu, záleží co preferujete či na co máte momentálně náladu. V dozvuku mě potom extra neoslovila (jsem drsoň s přehnanými nároky).

Mé celkové pořadí: 1. Sonnalta PX (dvojka), 2. Astar (trojka, poděkuj vůni), 3. Nectar d'Or (vzorek číslo jedna, ona je to takový nenapádný černý kůň, kdyby se hodnotil poměr cena/výkon, mohla by ostatním pěkně zavařit)

Autor: Rescue
Aroma: Velmi příjemné, medově ovocné, skořice, jemně jablka a vanilka - takové malé vánoce
Chuť: Nasládlá suchá dřevitost, trošku štiplavá s mírně nahořklým koncem
Dozvuk: Střední, nenásilný, navýrazný
Shrnutí: Trošku uhlazenější než základní 10y plnění. U Glenmorangie mě asi nejvíce baví jají aroma

Autor: josé
WB
Aroma: výrazné, lakové. jinak sladkost, vanilkový pudink, foukanec, A.O. dřevo, ořechové slupky, karamel, toffo. vzadu se ukrývá vínová šťavnatost a nějaké kytičky. chce to víc hledat. projevuje se i ostřeji alkoholově. za rozháranost pouze (b.1/3)
Chuť: laková, řídká. dřevitost, jehličky. šťavnaté nakyslé jablko a karamel. ničím extra zajímavá, moc mě nebere. (b.1/4)
Dozvuk: sladký, medový. dřevo už není tak výrazné jako v chuti. ovesné vločky, čokoláda. (b.1/2)
Shrnutí: nijak zvlášť mě nezaujala. mám z ní pocit lepšího blendu. v přímém porovnání zaostává za lepší Lasantou. za půlbody v aroma a chuti (b.1/1)
Body: 4

Autor: lalos
WB
Aroma: Svěží, ovocná, lehce štiplavá. Citrusy, zelené listí, med, sladké tokajské.
Chuť: Sladká, ovocná. Bílé víno. Pustoryl, med.
Dozvuk: Sladký a dlouhý závěr bez hořkosti.
Shrnutí: Já mám hodně rád desítku a Nectar je jí z core range podle mě asi nejblíž. Chutná mi moc. Na lahev se už nějakou chvilku chystám, tato ochutnávka její nákup nejspíš jen urychlí.

Autor: tornado
Aroma: Příjemné, lehké s jemnou stopou kouře, ta ale rychle odezní. Luční med, bílé víno, tvarůžkové sherry. Základní 10 yo působí lehčeji a trochu kyseleji. Po odstání dominuje luční med a tvarůžkové sherry.
Chuť: Jemná a harmonická. Lehce medově nasládlá s nepatrnou špetkou soli. Trochu dřevitosti, sherry a pepř. Sherry se postupem času dostává do popředí.
Dozvuk: Jde lehce do sucha, převažuje vliv sherry. Po pár doušcích decentně zahřeje ústa.
Shrnutí: Oproti 10 yo je to hezký krok vpřed. Lasanta se mi líbí o něco víc, chtělo by to ale pár dalších porovnání. Pokud se naskytne zajímavá příležitost, lahev zakoupím.

Autor: zivak
Aroma: ořechy, mandle, ořechovice
Chuť: nejdřív ořechy (asi podle vůně) sladké pak přechází do trpké
Dozvuk: střední, tráva, trpký
Shrnutí: krásně voňavá ale bohužel moje chuťové buňky neoslovila
Body: 77

Autor: zombice
WB   WOL
Aroma: Výrazné, med, vanilka, máslová, oříšek.
Chuť: Ovocná, sladká, opět lehce suchá.
Dozvuk: Sladší, výraznější.
Shrnutí: Tohle byl dezertík. Hezky vyvážená, výraznější whisky dost do sladka, což já teda rozhodně můžu :-)

Autor: Žiži
WB
Aroma: kandované ovoce, citrusy (zřetelnější po přidání pár kapek vody), koření, cukrová vata a jiné cukrovinky, vanilka, sladká
Chuť: zpočátku ovocné a medové tóny, potom docela dost koření, kůra z citrusových plodů, vanilka, dub, sladká
Dozvuk: středně dlouhý, poměrně sladký, lehce kandované ovoce, kůra z citrusů, koření, vanilka
Shrnutí: z řady Lasanta, Quinta Ruban a Nectar D`Or mě tahle chutnala nejvíc, pěkně propojené kandované ovoce s citrusovým ovocem, trochou medu a výrazným kořením (nedokázal jsem rozluštit co by to mohlo být), po naředění se zvýrazní kořeněné tóny, při větším nařdění se zvýrazní i medové tóny v chuti, takže s vodou se tady dá docela experimentovat
Body: 85

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.