ZPĚTRecenze:

Láhev: Laphroaig 13 yo 1997 MM
Autor: Hunter
Aroma: Rašelina s kouřem, poté se ozval višňový, nebo snad třešňový kompot, marmeláda. S vodou vystupuje nakyslost.
Chuť: V chuti opět rašelina, pak hromada ovoce, sud po vínu.
Dozvuk: V dochuti je tento Laphroaig nakysle pepřový, rozhodně na mě nepůsobí tak dobře, jako OB Laphroaigy.
Shrnutí: Je to lahev, která se z běžných Laphroaigů vymyká, je zajímavé sledovat, jak dokončení v sudu po červeném vínu dokáže zkrotit a hlavně změnit jeho jódově medicínský charakter na peprnou nakyslost.

Tahle poloha mi ale moc nesedla, příjde mi, že tím to skvělé v Laphroaigu potlačili, ale je to asi jen můj dojem, ostatní členové Bratrstva rašeliny hodnotili lépe a i na WhiskyBase jsem nejpřísněji hodnotící, ze sedmi lidí, takže mých 83/100 berte s rezervou, nejlépe uděláte, když sami ochutnáte a uděláte si vlastní názor, což platí vlastně vždy...
Body: 83

Láhev: Laphroaig 13 yo 1997 MM
Autor: Króča
Aroma: smetanově nakyslá = červený rybíz + jahodová zmrlina, sklepní zatuchlost, jemná medicína, drobet rašeliny, v pozadí letní les
Chuť: mírně suchá, příval rašeliny a zemitosti, potom se objevuje ovocná sladkost a později i čokoláda
Dozvuk: jahodové, dřevěné, rašelina se zemitostí, medicína je tady intenzivnější, přesto nijak dominantní
Shrnutí: velmi jemné příchutě, spousta letního ovoce ze zahrádky a snesitelná hořkost.. žádný medicinální nebo kouřový nářez, ale elegantní dáma ;)
Body: 88

Láhev: Laphroaig 13 yo 1997 MM
Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Tak se na tuhle mírně narůžovělou krásku podíváme. Nejprve poznámky z degustace, které ponechávám nezměněné: klasická dezinfekčnost Laphroaigu je zde pomenšená. Hravá nakyslá vínovitost, až skoro okurkové, uhlazené, jen mírně nasládlé. Není to ten známý Laphroaig, ale je to kvalitní whisky. Po dalších přechutnáních: spíše kouřová než dezinfekční, slabší intenzita, mohlo by to být v klidu stejně tak jemnější Islay jako mírně nakouřené Speyside. Je mi velmi příjemná mírná elegantní nasládlost, ovocná. Je i slaná a dojmu okurkového láku se nemohu zbavit. Takhle nějak jsem si ji asi představoval a moc se mi to líbí.
Chuť: Degustace: Tohle už bohužel není tak hladivě olejovitý Laphroaig; napepřená dezifekce - ostřejší na jazyku. Jehličí, les. Po degustaci: No není to s tou ostrostí a pepřovitostí zase tak hrozné. Není to olejově hladké, ale ani příliš pikantní, někde na půl cesty, tak jak očekávám od 46%. Dezinfekční, nasládlá, neslaná. V chuti jsem čekal něco trochu jinačího a olejovitějšího, ale takový je život. Hlavně že to není hořké a to vůbec.
Dozvuk: Degustace: sladkost, nasládlá hřejivost, kakaové, mírně čokoládové, mírně ořiškové, mírně laphroaigové, ne tak intezivní, jak bych čekal, ale dlouhý. Po degustaci: Kouř, slanost, mírná sladkost. Trochu olejovitosti a benzínovitosti. Tu čokoládu jsem později snad už ani moc nezaznamenal, to už spíše to čisté kakao. Že tam není žádná hořkost musím zdůraznit a pochválit.
Shrnutí: Zatímco Quarter Cask přidává klasickému Laphroaigu sladkost a jemnost, zde je to trochu navoněnosti a jemné peprnosti. Čekal jsem ji trochu hladší v chuti a intenzivnější v dozvuku, více toho Laphroaigu jako takového, odtud asi pramení mé hlavní výhrady, ale stále to je výborná whisky a i pro Laphroaigomily vřele doporučuji.


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.