ZPĚT

Recenze:

Láhev: Caol Ila Moch
Autor: Hunter
WOL
Aroma: Typický zástupce nasládle rašelinových whisky. Sláma, citrusy, grepová slupka, rašelina. Vůně je výrazná, trochu laková.
Chuť: Nasládlá, kouřová, středně plná chuť. Citrusově rašelinová, nakouřená dochuť, která pomalu vysychá, úplně nakonec popel.
Shrnutí: Slušný, pohodový kousek z Islay.Stylově podobné whisky jsou například Bunnahabhain Cruach-Mhòna, Compass Box Peat Monster, nebo BenRiach 12y Herodotus Fumosus.
Body: 84

Autor: Króča
WB
Aroma: první přičichnutí a cítím zde klasické mořské pobřeží tak jak ho znám z dříve ochutnaných kousků (=sůl a kámen) - tady však přidejme ještě trochu mechu.. dále jsem "odhalil" pampelišky a vespod příjemný eukalyptový chládek..kouř je zde "tradičně" štiplavější, což mi však nevadí..časem se ve sklenici projevuje slad, který všemu dodává kyselejší nádech
Chuť: poměrně sladký nástup brzy zastiňuje čerstvě zavlažený skleník s hlávkovým salátem a další zeleninou, k tomu dřevo bez hořkosti.. sůl funguje jen jako doplňkové "zboží"
Dozvuk: prolínající se mix mírné rašeliny, zeleninové zemitosti, dřeva a kyselého kouře..místy by také mohla být cukrově sladká
Shrnutí: už na vůni se mi zdála tahle whisky poněkud "řídká" a ten dojem přetrval i v ústech.. asi bych ocenil, kdyby byla více intenzivní - těžko říct.. voní ale krásně = taková typická Caol Ila jak jsem ji zatím poznal, ale opět malinko jinak..v ústech zase příjmeně hladí a není vůbec agresivní.. dřevo zde hraje až 3. housle a postrádá "běžnou" hořkost.. přímo jsem ji porovnal s klasickou 12y, která mi chutnala malinko víc, byť to srovnání bylo v rámci druhého přechutnání vzorku.. kdo bude hledat drsné a hutné Islay, tak by měl šáhnout po něčem jiném.. já jsem však spokojen a celé láhve nelituji.. velmi příjemný společník, který mne utvrdil v tom, že styl této palírny mi sedí.
Body: 83

Autor: Lakus
Aroma: Rašelina objímající čersvé ovoce, které je stále silnější a silnější. Nečekaně sladké, i když maličko nahořklé.
Chuť: Kouř a ovoce, postupně se rozpaluje na jazyku.
Dozvuk: Rašelina, maličko medicíny a špetka soli.
Shrnutí: Očekával jsem slanější whisky, nicméně se jedná o poměrně vyvážený zážitek. Milovníkům sladšího kouře doporučuji.

Autor: Marvin
Aroma: Sladší, rašelina.
Chuť: Ananas a rašelina, hladká a svěží.
Dozvuk: V závěru trochu suché hořkosti.
Shrnutí: Pamatuji si, že mě tenkrát trochu zklamala, čekal jsem něco výraznějšího.

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: méně výrazné, ovocně nasládlé, zakouřený med, "vůně venkova" - jako bych třeba Auchentoshan zároveň osladil i zakouřil, rozvíjí se do plné síly hodně pomalu, dejte ji čas
Chuť: rašelinná, i když ne přehnaně, z olejovitosti pomaličku přechází k ostrosti
Dozvuk: rašelina v plné síle, vyvážený mix slanosti a sladkosti
Shrnutí: ve vůni by mohla ještě trochu přidat, jinak je to vyvážená a dobrá whisky, caol-ilovskou sůl jsem zaznamenal v dozvuku a trochu v chuti, ve vůni ani ne, s každým douškem byla výraznější. Také děkuji Króčovi za vzorek.

Autor: buddha.ps
Aroma: kyslá, vínna pivnica pri vyplachovaní sudov, decentne tlejúce drevené uhlie
Chuť: slaná a citrusy a sladké ovocie a to všetko dokonale zladené
Dozvuk: dlhší, tu už sa dostaví údenosť preložené sladkým melónom Cantaloupe
Shrnutí: Zatiaľ čo základná Kulajda ma nijak nenadchla, toto je úžasný kúsok - dokonalé zladenie mora, rašeliny a ovocia. Aróma nijak závratná, ale potom to naberá obrovské grády . Skvelé pitie

Autor: josé
WB
Aroma: umírněná, ne prvořadá, nasládlá rašelina smíchaná s velkou porcí citrusové nakyslosti. svěží, křupavé. čím víc voním, tím více ovoce. kandovaná kůra, nezralé švestky, ananas a vanilka. vůně se mi hodně líbí (b.2/3)
Chuť: střední tělo. lehká. nasládlá, vanilka se slušnou porcí rašeliny. opálené dřevo. pak nastupuje pikantní koření. není hořká (b.3/4)
Dozvuk: sladký kouř, hřejivý, zakápnutý citronem či citronovou kůrou, kořenitě větrový, přepražený slad a špetka soli (b.1/2)
Shrnutí: poprvé jsem ji ochutnal přímo v palírně a sedla mi nejvíc z trojice Moch, 12 a DE. pořízení lahve bylo jasné. pro mě úžasná vůně. celkově sladce působící whisky. až nebezpečně lehce a příjemně pitelná. při přímém porovnání s dvanáctkou je lehčí, ve vůni více citrusová. v chuti bez dřevitosti s hraničící hořkostí dvanáctky. cena je ale o dvě stovky vyšší. při stejné cenovce bych volil Moch (b.1/1)
Body: 7

Autor: lalos
WB
Aroma: Oproti 12 yo je sladovější, působí mladší a rozhodně je lehčí. Patrný kouř, ohniště, spálený párek. K tomu nějaké zelené luční kytičky.
Chuť: Sladká, na 43% působí vodově. Rašelina, zelenina, dušené zelí, vanilka.
Dozvuk: Středně dlouhý. Rostlinný, rašelinný. Nahořklé pampeliškové mlíčí, citronová kůra.
Shrnutí: Oproti 12 yo je sladovější, rostlinější ne tak dřevitá. Vcelku příjemná mladší Islay, kde převládá slad nad dřevem. Není to úplně můj šálek kávy, ale špatná rozhodně není. S lahví si nějak poradím.

Autor: salam15
Aroma: Lehká rašelina, citrusy, ale sušší než u Bowmore, karamel
Chuť: Hladivá rašelinná chuť. Hladivost nejspíš bude způsobena tím, že má pouze 43% ABV narozdíl od předchozích dvou vzorků, které se "potácely" okolo 60 %.
Dozvuk: Krátký
Shrnutí: U klasické 12 yo lahve jsem zvyklý na trochu výraznější projev, ale rozhodně je zábavnější než obě nerašelinné verze, které jsem chutnal bezprostředně před Mochem. Koupit? Spíš ne, ale kdyby byla za nějakou zábavně nízkou cenu, proč ne.

Autor: tornado
Aroma: Zdálky příjemné, intenzivní. Kouř, nasládlost červeného vína (tu v základní 12 yo verzi nenacházím), slad a trochu soli. Zblízka vše hezky zesílí. Po odstání ovocnost nabírá kyselejší charakter a objeví se lehká mentolová svěžest.
Chuť: Oproti základní 12 yo verzi mi přijde víc výraznější slad. Trochu kouře, těsto, špetka pepře a med.
Dozvuk: Pozvolna doznívá chuť, trochu se zvýrazní medová sladkost.
Shrnutí: Moch mi zachutnal.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.