ZPĚT

Recenze:

Láhev: Glengoyne 17 yo
Autor: Hunter
WB   WOL
Aroma: Hmmm, velmi sladký, až medový dojem, což se mi moc líbí. Ovocná, plná vůně s kořenitým podtónem, dokonce se objevují máslové tóny, úplně se mi z té krásy sbíhají sliny. Tohle můžu.
Chuť: Na jazyku velké zklamání. Nasládlé dřevo, sladovost, s celkem obyčejnou, až takovou "blended" dochutí... Vůně mě naladila na něco úplně jiného, mám z chuti dost plytký dojem, až vodový, když to přeženu. To BenRiach 25y byla jinší level, slibovala vůní něco obdobného, ale pak to do puntíku splnila jak v chuti, tak dozvuku, tady se bohužel naděje nenaplnily, škoda. Dochuť po pár desítkách sekund dokonce na jazyku hořkne.
Shrnutí: Pro mě velmi nevyrovnaný kousek, s báječnou vůní, ale podprůměrnou chutí a dokončením. Zorrovi i tak děkuji za možnost ochutnat ji.
Body: 83

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Překvapivě travnatý nižinný styl, zatuchlé seno, který podbarvuje klasickou milou sladkost - Auchtentoshan, shodli jsme se na stylu. Přidaná voda akcentuje přesně ty zatuchlé tóny, které by neměla.
Chuť: spíš dřevitější
Dozvuk: Sladká v dozvuku, zůstává sucho v ústech.
Shrnutí: Příjemná whisky, už trochu dřevitější a náročnější než předchozí degustovaná Powers, se kterou však překvapivě (aspoň pro mě překvapivě) prohrává.

Autor: Radek
WB   WOL
Aroma: Jemná vůně malířské palety... ostružiny naložené v rumělce a na závěr vůně hořkých mandlí (čili cyankali).
Chuť: Hořké mandle a chuť jablečných jadérek... na Glengoyne poměrně jemná.
Dozvuk: Vodový, lehce do hořka.
Shrnutí: Prostě Glengoyne... přiznávám že tahle whisky není až tak moje oblíbená, ale tahle už je docela dobrá.
Body: 80

Autor: josé
Aroma: dřevo, banán, fíky
Chuť: dubová, vanilková sladkost
Dozvuk: suchý, dřevitý, náznak kouře, kakao/hořká čokoláda
Shrnutí: naředění ji pomůže. na celou lahev to ale není

Autor: josé
WB
Aroma: nasládlé, suché dřevo s kapkou citrusů a letních jablek. sušené ovoce (papája, ananas). jasmín. (b.2/3)
Chuť: sladké a jemně pikantní. zároveň výrazněji dřevité strochou hořkosti. šťavnatá ovocnost/vínovost. čokoláda. (b.2+/4)
Dozvuk: tmavé dřevo a hořká čokoláda, skořice, toffo, slad, jablečná slupka. (b.1/2)
Shrnutí: v porovnání s řadovou 18 a 14 od Cadenhead se umístila na posledním místě. přesto v pohodě a bez připomínek. (b.0/1)

Autor: kalik
WB
Aroma: sherry, výrazná sladkost, karamelky, plnost, příjemná a sladká vůně
Chuť: sherry, karamelky, med, sladkost, slad, dubové dřevo
Dozvuk: nevýrazné, jemné, sladkost, jemně med, sherry
Shrnutí: velmi voňavé pití pro ty, které mají rádi sladkosti. Whisku bych doporučil k nějakému desertu, jako aperitiv. Celkově velmi dobrá whisky, určitě stojí za vyzkoušení. Pro mě je to spíš srdcovka, protože destilérku jsem v roce 2009 osobně navštívil a moc se mi tam líbilo, i když v tu dobu lilo jako z konce a voda byla úplně všude. Glengoyne 10y má úplně jiný charakter, mnohem méně sladkosti a sherry a velmi výraznou sladovitost a vyváženost. Snad jen doplním, že při výrobě whisky v této palírně se nepoužívá vůbec rašelina a ani voda není z rašelinišť, takže whisky jsou spíše sladové a dubové. Dokončení whisek je spíš slabší, ale to vyplývá už z charakteru surovin a zpracování těchto whisek.

Autor: xenopus
WB
Aroma: Příjemné, hladké, vyvážené - nic výrazněji nevyčnívá. Sladkost s kořenitostí postupem času vyprchává a zbývá prázdná lihovost. Dřevo, pikantní koření, švestkový čaj, troška tureckého medu a suchého listí.
Chuť: Středně intenzivní, středně hladká, bohatší. Dřevo, červené ovoce, karamel.
Dozvuk: Sladký, hřejivý, překvapivě krátký, zhořkne. Dřevo, trocha černé kávy, třešňové pecky.
Shrnutí: Whisky je to příjemná, v zásadě konzistentní, ale sráží ji hořkost a jakási ovocná umělost v (do)chuti. Nicméně snesitelně. Škoda na ty roky...

Autor: zyki
Aroma: sladové, dále třešně, které působí umělým dojmem
Chuť: neurčitá sladkost, dřevo
Dozvuk: nahořklost, která není moc příjemná
Shrnutí: ta nahořklost ji dostává k těcm, které nemusím

Autor: Žiži
WOL
Aroma: obilná/sladová, mírně sladká, ovocná (jablka, třešně?)
Chuť: sladová, mírně sladká, lehká, ovoce (jablka, třešně a citrusové plody), vanilka, dub
Dozvuk: středně dlouhý až dlouhý, sladová sladkost, ovoce v pozadí (ehm..., no..., prostě nevím jak to napsat vhodněji), postupně přechází od vanilkové sladkosti do dubové mírně hořké chuti
Shrnutí: řekl bych lehká, vyvážená, poměrně komplexní whisky, velmi dobrá, troška vody mírně (ale opravdu mírně) zvýrazní ovoce ve vůni i chuti
Body: 82

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.