ZPĚTRecenze:

Láhev: Laphroaig 18 yo
Autor: Cyra
Aroma: Nemohu si pomoc, ale na poprvé cítím jakoby krémovou polevu s rumem na cukroví. Mírně vanilka. Jinak kouř, guma, rašelina. Dost štípe v nose.
Chuť: Kořeněná, štiplavá, pepřová se špetkou vanilky a nasládlosti. Taková celkově tvrdší, dřevitější a ostřejší chuť na Laphroaig.
Dozvuk: Pepř, rašelina, dřevo, jemná sladko-slanost je spíše b pozadí. Tím pepřem mi trochu připomíná Talisker 10y.
Shrnutí: Spíše zklamání, uvažoval jsem o celé láhvi, ale po tomto vzorku jsem se rozhodl, že zatím ne. Za ty peníze to nestojí. Přemýšlím v čem je chyba, že by delší doba strávená v sudu Laphroaigu nesvědčila? Z pěti Laphroaigu (10y, 18y, CS, QC, Triple Wood), které jsem pil, mi tento chutná nejméně. Současně má nejméně společných vlastností s ostatními sourozenci.

Láhev: Laphroaig 18 yo
Autor: Hunter
Aroma: Oproti 15y více dřeva, uhlazenější, sladší, méně jódová, rašelina zůstává, vše je nasládle dřevité, vanilka, med, dřevo, rašelina a špetka pepře. Decentní projev, na Laphroaig nezvykle mírný, ale vůbec ne špatný.
Chuť: Olejnatá, štiplavě hřejivá, peprná, nasládlá i trochu slaná, dub, v dochuti rašelina.
Shrnutí: Postupně jsem jí přišel na chuť, první dvě přechutnávky mě zaskočila svým netypickým projevem, ale při třetí ochutnávce jsem si už lebedil.Za vzorek putuje poděkování Petrovi do Krnova...díky!
Body: 87

Láhev: Laphroaig 18 yo
Autor: Hunter
WB
Aroma: Sladce rašelinná, elegantně uhlazená, s vanilkou, cukrovou vatou a mírným jódem.
Chuť: Lehce olejnatá. Dřevo, nasládlost, vanilka a med. Po polknutí pak rašelina a trocha kouře.
Shrnutí: Vše je tu tak pěkně zaoblené, nijak brutální, ale veskrze příjemné. Procenta alkoholu o sobě ani nedávají znát. Naposledy jsem tento Laphroaig okusil asi 3 a půl roku zpátky, dnes přechutnáno díky vzorku od Nethara (děkuju!).
Body: 88

Láhev: Laphroaig 18 yo
Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: (původní recenze slepého vzorku poupravena během popíjení celé lahve) Ach, Islay mi voní v ústrety... zase jsem u přirovnání k Laphroaigu (nakonec to je dokonce přímo Laphroaig, ale tohle uhodnout nevyžaduje zase tak moc umění) - jemnější verze desítky, která však nepřidává další vínové či ovocné tóny, hodně sladkosti. Jsme u Islay, takže jdu po dalších klasických charakteristikách - kouř ne přímo, spíše hliněná dezinfekčnost; slanost jenom drobná, spíše jde do cukrové sladkosti. Alkohol mi neubližuje, voní krásně, bojme se, co s tím udělá dál...
Chuť: V prvním dojmu sladká, nečekaně sladká, opravdu velký sladký útok (hlaďoučce sladká, snad jsem tu sladkost už zdůraznil dostatečně), po chvíli nabírá na pikantnosti, sladce pepřová, asi vyšší procenta, ale zase ne přehnaně.
Dozvuk: Dezinfekce, kouř, plná ústa Islay, jak jinak... a pak slaďoučký dozvuk. Sladce vanilkově dlouze dohořívá.
Shrnutí: Aha, tak jo, jsme u staříka Laphroaiga, tím se leccos vysvětluje. Výborné pití. Mám teď v zásobě dva Laphroaigy stařené po víně, takže zatím další láhev nezvažuji, ale později to bude těžké rozhodování (jak už víme, koupil jsem) - 18 yo není zase tak šíleně drahá, jak by být mohla, ale 10 yo je dost levná, což ji hodně nahrává. To bude utrpení. Vůně je omamující a škoda že ji nemohu porovnat ve férovce s pro mě snad nejlepším Islay aroma - Big Peatem (ten tam házel nějakou slanost moře, více kouře, tady to střídá zase trocha vanilkové sladkosti). Po napití je slaďoučká, jak jsem psal až nečekaně, je to trochu divné, jako by to sem vůbec nepatřilo, ale při následném ostrém nářezu to člověk zapomene. Dozvuk už je pak třešnička na dortu. Jestli bych měl v té oslavné ódě před něčím varovat, tak je to ta sladkost, může vám teoreticky vadit. Já jsem na Laphroaig dost ujetej, tak nevím, jestli se mi dá věřit - ale tohle je excelentní pití.

Láhev: Laphroaig 18 yo
Autor: Radek
Aroma: Prostě Laphroaig... možná by se ta vůně dala zadefinovat.
Chuť: Opět Laphroaigh, ale přijde mi trochu ostřejší.
Dozvuk: Klasika, ke konci se objeví menthol (tak ten bych si s chutí odpustil).
Shrnutí: Laphroigh mám rád a tak proti němu nemůžu říct ani ň, ale na druhou stranu mě zas až tak ničím navíc moc neupoutal. Asi by to chtělo celou láhev, u vzorku se s ním asi nedokážu úplně zkamarádit, přesněji řečeno ocenit jeho přednosti.
Body: 88

Láhev: Laphroaig 18 yo
Autor: joy
WB
Aroma: lehounce medicionální, ovoce, mořský vánek a med
Chuť: sladká, na Laphroaig hodně sladká, vanilka, medicína, ovoce a pepř
Dozvuk: dlouhý, sladký, kouřový a pak slanost
Shrnutí: Laphroaig je moje oblíbené pití. Zvláště 10 yo. Takže i toto hodnotím velmi kladně. Trošku mi ale chybí ta nespoutanost 10, silná medicína a taky menší sladkost. Zase je ale krásně vyvážená

Láhev: Laphroaig 18 yo
Autor: salam15
Aroma: První závan o po otevření lahvičky se vzorkem, případně odkrytí víčka od skleničky přináší rumové pralinky následované rašelinou. Rašelina je o poznání jemnější než u desítky, spíše bych řekl podobná Taliskeru 10 yo, ale vůně je celkově o něco slanější a snad vanilkovější než Talisker. Ten je také méně uhlazený a kyselejší.
Chuť: První úder sladkosti, rychle vystřídá kouř a následně se tenhle kouř smíchá s čokoládou a snad sladké dezertní víno (že by sherry?) a nakonec decentně vyvane. Ani stín tabáku a s ním často spojené hořkosti.
Dozvuk: Dozvuk dlouhý, jazyk ještě docela dlouho drhne o patro lehce kouřovou chutí
Shrnutí: Co říct, prostě Laphroaig. O poznání uhlazenější než základní desítka, bez silné stopy sladkého sherry, které s sebou nese PX cask. Moc pěkná whisky, ale nevím, zda-li bych si jí koupil celou lahev - základní desítka není o moc horší a baví mne na ní ta její drsnost a neotesanost, která se tu projevuje jen ve velmi kultivované podobě. Bodejť by ne, když je plnoletá a otlučená životem. Asi jsem prostě na mladší :twisted:

Láhev: Laphroaig 18 yo
Autor: sandrider
Aroma: sladká, vanilka, lehce rašelina, po chvilce připomíná Springbank - mořská vůně
Chuť: nasládlá, teď už mnohem výraznější rašelina, lehce kouř, kořeněná
Dozvuk: dlouhý, solidní porce rašeliny, ke konci se objeví sůl
Shrnutí: Bez debat výborná whisky. Na 18 yo i slušná cena. Není tak uhlazená jako 10 yo. Za vzorek (stejně jako u ostatních) patří dík Petrovi

Láhev: Laphroaig 18 yo
Autor: Žiži
Aroma: rašelinový kouř, vanilka, mírně kořeněná, špetka ovoce, sladká
Chuť: hodně kouře, rašelina, koření, vanilka, ovoce v pozadí (lesní ovoce?), sladká
Dozvuk: dlouhý, kouřový, rašelina, ovoce s vanilkou, sladký a kořeněný
Shrnutí: tohle má být náhrada za 15-letou verzi, oproti které mi připadala více rašelinová a vůbec taková drsnější, s vodou je sladší
Body: 88


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.