ZPĚT

Recenze:

Láhev: Chivas Regal 12 yo
Autor: Hunter
WB
Aroma: Příjemně nasládlá, medová, až ovocná. Slad, vanilka, dřevo.
Chuť: Uhlazená, sladově ořechová, lehce nasládlá. Dozvuk spíš kakaový, než dřevitý.
Shrnutí: Pohodový blend, který mě zaujal víc než třeba Johnnie Walker Black. Ochutnal jsem vzorek díky výměně s Kiwim.
Body: 81

Autor: J.K.Ch
Aroma: Ostřejší alkohol, který štípe do nosu. Exotické ovoce asi mango a papája. Lehce dřeva a sladu.
Chuť: 72
Dozvuk: Není příliš dlouhý, je docela hebký krémový s náznakem kouře s dřevitostí a lehkou hořkostí ke konci, kde se v úplném závěru přidává popelníček. Ten jde cítit i ze zvětralé prázdné sklenice.
Shrnutí: Není to špatná míchaná whisky, ale žádný zázrak, nad kterým bych se rozplýval blahem, se nekoná. Ve stručnosti slušný blend ve své cenové kategorii.

Autor: Kiwi
Aroma: Nasládlé, rumové, malinko alkohol, ale je přebit sladkostí, růže, při hloubějším zaboření nosu okena, jablka, štrůdl.
Chuť: Vcelku ostrá, ale celkem nevýrazná, maličko nasládlosti a ořechů.
Dozvuk: Dost krátký, maličko nasládlý, chuť whisky rychle vymizí, prohřátí ale figuruje déle.
Shrnutí: Přiznávám, že jsem zaujat proti blendům. Tahle whisky mi nepřišla špatná, je je natolik obyčejná, že mi asi v paměti dlouho nezůstane. Ale jak to u blendů bývá - návštěva asi nepohrdne. Nenáročné pití co neurazí.

Autor: Kobalt
Aroma: Sladová, nasládlá, lehký závan něčeho dalšího.
Chuť: Ořechová se sladem, lehká kořenitá pálivost, lihová perlivost (perlivost mi zde sedí víc než štiplavost).
Dozvuk: Krátký, jemný. Ořechy a lehoulince závan toho, co jsem cítil na začátku.
Shrnutí: Ve výsledku je to zklamání, protože jsem od tohoto "prémiového" blendu čekal víc. A přitom je to jenom trošičku jiný blend, který ani není nijak výrazný. Pít se to dá bez problémů, pravděpodobně i ve větším množství ale to zvládnou i levnější kusy. Podle mně se nevyplatí kupovat.

Autor: Nethar
Aroma: Znatelně méně intenzivní aroma než druhý vzorek, nicméně zároveň tak "neštípe" do nosu. Jemná vůně nerašelinné whisky, ovocně travnaté, drobně nasládlé. Hezky vyvážené a nikde nevyčnívající, jak bych od blended očekával.
Chuť: Opět ta úvodní sladkost, ale u tohoto vzorku nepřechází ani tak ke kořenité ostrosti jako spíše k mírné zahořklosti. Celou dobu tak nějak sladce marcipánově podbarvené.
Dozvuk: Sladší, znatelně dřevitý, postupně trochu hořkne.
Shrnutí: Tak, krátký test u konce. Když mrknete na net, někde se nad 18y rozplývají blahem, ale vzhledem k té ceně, já teda nevím. Není vůbec špatná, ale jak už bylo řečeno mnohokrát, za ty prachy si užiju více zábavy s nějakou single maltkou. Jim Murray hodnotí 18y dokonce o 10 bodů hůře než 12y, což může být korektní, pokud od ní vzhledem k ceně a stáří vyžaduje o hodně vyšší výkon, pokud je porovnám tak, jak jsem učinil - naslepo - ten rozdíl není tak hrozný. Vítězem mi vychází 18y a to hlavně proto, že 12y je po chvíli v ústech i v závěru dozvuku nahořklá a to mi vadí. 18y je mírně sladší.

Autor: Walter
WB   WOL
Aroma: Příjemné, nekomplikované, dobře sladěné. První, co na můj nos zapůsobí, je nasládle nakyslá mátová ovocnost. Tu doplňuje troška vanilky a ostřejšího pepře, sušená kůra z citrusů, připomínka lískových oříšků a náznak svěžejšího alkoholu.
Chuť: Vůně slibovala větší zážitek. Tělo je lehčí, dá se říci i jednodušší. V ústech převládá obilná vanilkovost se stopou po slabé ovocnosti. Následně na sebe upozorňuje něco málo pepře, dřevitosti a bylinkové nahořklosti.
Dozvuk: Středně dlouhý, v počátku mírně hřejivý. Později se objevuje nepatrná travnatost.
Shrnutí: Kdyby se jednalo o slepou ochutnávku, dle vůně bych asi váhal, zdali mám před sebou povedenou míchanou whisky, nebo něco z řady levnějších jednosladových. Povědomá chuť mě ale už nenechala na pochybách, o jakou že kategorii se tady jedná. Mám-li být upřímný, přestože této whisky nemůžu upřít určitou kvalitu, nezaujala mě natolik, abych se k ní vracel. (Respektive na nenáročné popíjení je výborná. Ovšem vzhledem k tomu, že se rád s whisky potěším, navíc toho moc nevypiju, stává se pro mě nezajímavou. Raději sáhnu po mé oblíbené Cardhu 12 yo, kterou si už fakt vychutnám. Čím dál víc také doceňuji již nedostupnou Hunter's Glen 8 yo, která byla v mnoha ohledech bohatší, přičemž stála směšný peníz.)

Autor: bred
Aroma: nič špecálneho a výraznejšieho necítiť
Chuť: nasládlosť s mini štipkou korenia
Dozvuk: krátky ,nevýrazný, ako korenená horká čokoláda
Shrnutí: príjmné pitie na pohodový večer s priateľmi
Body: 78

Autor: grapherx
Aroma: jemné, nasládlé, ovocné
Chuť: Z počátku příjemná, po chvíli silně zostří
Dozvuk: Zůstává ostrost, která se drží déle v ústech
Shrnutí: Není vůbec špatná, ale té ostrosti je tam na mě až moc.

Autor: josé
WB
Aroma: příjemné, ovocně svěží (hroznové víno), nasládlé, sladové, mango, vanilka a dřevo. bohužel lihově štípne (b.2/3)
Chuť: vanilkově nasládlá a přes čerstvý kokos se dostáváme ke kyselejším tónům a dřevité hořkosti, laku na parkety (b.2/4)
Dozvuk: středně dlouhý, sušší, dřevitý, smetana s hořkou čokoládou, závan cigaretového kouře. celkově se mi líbí(b.1/2)
Shrnutí: při dopíjení zbytků porovnána s Ballantines 12 a lidlovským Ben Brackenem 12 a zvítězila. určitě ji negativně poznamenalo, že už je hodně pátků načatá a vyvětralá. kdysi ve svých whisky začátcích mi úplně nesedla. teď po letech už říkám, že je to příjemné pití. velmi slušný blend. (b.1/1)
Body: 6

Autor: joy
WB
Aroma: vřes a květiny, ořechy, tóny jablečných slupek
Chuť: sladově ořechová, vřes, vanilka, lehce připálený dub
Dozvuk: hebký, nasládlý, sladový, opálený dub a trocha hořkosti
Shrnutí: Na blend to není špatné, ale když vezmu v potaz cenu, tak si myslím, že se dá najít v single malt několik lahví, které je lepší koupit než toto.

Autor: lalos
WB
Aroma: Vanilka, máslová sušenka, banán, nějaké to dřevo a koření, na blend docela dobrý, vůni nepřebíjí lihovost.
Chuť: Takový velmi lehký, dost nevýrazný speyside. Med, karamel, červené ovoce – jablka, rybíz.
Dozvuk: Poměrně krátký, sladký. Objevuje se více dřeva a koření, kdyby byl dozvuk delší, asi by více zhořknul, takto mizí brzo, takže se hořkost skoro neprojeví.
Shrnutí: Jen tak po paměti. Určitě mi chutná více než základní blendy typu JWRL. Mezi těmi „lepšími“ blendy mi ale třeba více chutnala Dimple 15 yo. Na míchané drinky je myslím super. V dané cenové kategorii se ještě moc single maltek sehnat nedá, pro začátečníky je to tedy podle mě nutný základ.

Autor: lochness
Aroma: Najlepšia časť degustácie. Speyside voňavka, pripomína mi Tomintoul 16 yo
Chuť: Tu už to ide dole, nudný blend.
Dozvuk: Hnusne horký, mandľový kyanovodík. Okažite potrebujem čistú vodu.
Shrnutí: S týmto darčekom sa budem dlho pasovať, vyložene mi nechutí. Bude pre návštevy.

Autor: tornado
Aroma: Med, oříšky, perník, nepatrný náznak meruněk a hrušky. Velmi decentně, pouhým náznakem lihovitost.
Chuť: Lehce olejnatá, nepříliš výrazná. Trocha kouře překrytého medem, dále perník, velmi nepatrně sušené švestky, vanilkový cukr a dřevo.
Dozvuk: Nepříliš intenzivní. Trochu olejnatosti, decentně se projeví suchý lehce nakyslý kouř, v konci nepatrně oříšky, med a jablka.
Shrnutí: Výsledek srovnání s Chivas Regal Extra: ve vůni je jednodušší, chuť je méně hutná, ale zároveň i trochu více "zlobivá". Pokud bych se měl rozhodnout mezi 12 yo a Extra, raději bych vzal 12 yo. Rozdíl je ovšem minimální. Je to jednodušší pití, kterému kromě nudnosti ale nelze nic vytknout.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.