ZPĚTRecenze:

Láhev: Compass Box Asyla
Autor: Nethar
WB
Aroma: Sladší než první mnou testovaný vzorek (Oak Cross). Vůně kořeněně dřevitá, jak jsem říkal nasládlá, je zajímavější. V prvním vzorku (Oak Cross) cítím více dřevitosti, v tomhle více sladkosti, tak snad je tohle Asyla, přičítám-li tu sladkost příměsi obilných whisek, ale trochu jsem z takového závěru nesvůj, protože od blended malt bych čekal víc a tady mi vychází, že blended whisky je lepší.
Chuť: V dozvuku prvního vzorku jsem měl podezření na Oak Cross. Nyní mě tento vzorek v ústech vcelku nudí a já si proto dávám za pravdu - toto bude Asyla, míchaná. Je nudnější, na druhou stranu zde ale není ten drobný náznak hořkosti, který jsem cítil u jedničky - těžko říct, jestli to ale bylo nějaké negativum, když se vysloveně do hořkosti nepřeklopilo.
Dozvuk: Doznívá nasládle a to snad vcelku nahrává míchané. Vanilkově dřevitý, středně dlouhý až krátký. Jde to, v podstatě to snad ani nedře.
Shrnutí: Dobrá, shrnutí, vzorky odtajněny. Napíšu ho jenom jednou pro všechny zároveň. Předem předesílám, že tohle byly všechny tři dobré whisky a vůbec by mi nevadilo mít od kterékoliv z nich celou láhev, myslím, že bychom se dříve či později skamarádili. Na jednu stranu se musím pochválit, protože jsem všechny tři správně určil, na druhou stranu musím říct, že poznat Hedonism nevyžadovalo žádnou genialitu a u druhých dvou jsem si do posledního okamžiku nebyl zcela jistý. Začneme-li Hedonismem, je to obilná whisky a porovnám-li ji s těmi pár, co už jsem chutnal, vede si velmi slušně. Jak už jsem psal, ve vůni nejlepší, zbytek se ale vydává směrem k té mé "bourbonovité" chuti, což je trochu nebezpečné, ale vzhledem k tomu, že tam úplně nedorazí a že jsem se vcelku spřátelil se Sazerac Rye, tady by to asi už vůbec nebyl problém. Je také výrazně dražší než druhé dvě lahve a mám takové podezření, že v souboji celých flašek by je nakonec asi převálcovala. Asyla byla ve vůni na druhém místě, ale ve zbytku už to příliš nezvládla, taková klasická, nijak nevyčnívající, myslím v této trojici, na blended je velmi dobrá (samozřejmě zase už jsme taky ve vyšších cenách). No a Oak Cross ten mě ve vůni připadal nejhorší, v chuti však cosi naznačil a nakonec to slušně rozbalil v dozvuku. On nebo Hedonism jest vítězem, záleží, jaký je vás postoj ke grain whisky.

Láhev: Compass Box Asyla
Autor: josé
WB
Aroma: sušší dřevitost, trochu starých sudů, hlína nebo závan rašeliny? zelené klacky, masovost, těsto. skořice, karamel. zvláštní aroma, nicméně žádný zázrak. (b.1+/3)
Chuť: lehká rašelina. sladká. projevem docela plná. ořechová nahořklost. káva. nějaké cukroví - ořechovokávové, laskonka? nastupuje výrazná dřevitost. hřejivá, pálivá, pepř, skořice. výrazná, ale moc se mi nelíbí a tak víc bodů nepřidám. (b.2/4)
Dozvuk: hřejivé koření, sladší. ořechy, karamel, cereálie. (b.1/2)
Shrnutí: nevím, zda je to kouř nebo jen divné staré vyzávoděné sudy. zvláštní whisky. hodně sladká, cukroví. výrazná a docela zajímavá, leč za srdce mne nechytla. když pominu úletovou Orangerii a musel bych si z testu vybrat, tak snad radši Spice Tree než Asylu. (b.0/1)

Láhev: Compass Box Asyla
Autor: spyna
WB
Aroma: Blendová alkovolovost, obilné tóny, čerstvá tráva, vanilka (téměř bez ovoce). Vůně nijak zvlášť nezaujala.

Pokud jsem v přímém porovnání psal špetku soli u Cutty Sark musím ji napsat i sem.
Chuť: Lehká, jemná, sladká, lehce umělá/"mýdlová". I zde objevuji obilné tóny a špetku suchosti.
Dozvuk: Sladký s trochou suchosti, která jej usazuje do rozumných mezí, poměrně dlouho a příjemně doznívá. U druhé sklenky rozeznávám na začátku i špetku "sladkého kouře".
Shrnutí: Z vůně jsem moc nadšený nebyl, přijde mi, že nemá charakter, ale to je obecný problém blendů. V kontrastu s tím mě potěšila chuť a dozvuk. Není to žádná nerozluštitelná záhada, ale dobrá příjemně chutná a na blend dlouho a pěkně doznívající whisky.

[u]Porovnání s Cutty Sark:[/u] Ve vůni prohrává díky alkoholovosti a po pravdě ani ta čerstvá tráva není úplně můj šálek kávy. V chuti a dozvuku to ovšem dohání, protože ač je poměrně jemná a lehká, nabízí víc než jen sladkost, a hlavně má mnohem povedenější dozvuk

Láhev: Compass Box Asyla
Autor: xenopus
WB
Aroma: Americké, ale z poněkud starších sudů. Spíš lehčí, žádná těžká vanilkovost. Vanilka, troška koření, hrušek, žluklého másla a staršího dřeva.
Chuť: Hladká, jazyk obalující, ale ne vyloženě olejnatá, sladová, spíš lehčí. Na jazyku speysidovsky nekomplikovaná a příjemná. Hodně sladu, jablek a lehce zkaramelizovaného cukru, troška slanosti. Ale pak, aha, začne hořknout.
Dozvuk: Hořknoucí, fuj, dost to kazí. Takto by to nešlo.
Shrnutí: Bývala by to byla hezky pitelná whisky, ale nos varuje, co přijde v chuti a především dozvuku. Zklamání.


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.