ZPĚT

Recenze:

Láhev: Ardbeg Supernova 2009
Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Opět kouřový příděl, i když se mi nezdá tak zcela extrémní, jak je u Ardbegu zvykem. Přibývají jakési nakysle olejovité tóny. Jak se nos adaptuje, dojem končí ve svěže působícím broskvovém kompotu (v kouřovém oparu samozřejmě). Velmi jemný. Dodatečně po přečtení recenzí na fóru doplňuji asi i tu čokoládu, je to podobný dojem, který jsem měl po polknutí, když jsem hořkou čokoládu zapíjel whiskou.
Chuť: Slaná, kouřová, ostrá.
Dozvuk: Velmi slaný s dlouho doznívajícím vanilkově nasládlým kouřem.
Shrnutí: Tak tohle se mi těžko píše, když vím, že je to právě Supernova, ale prostě mě nějak extra neoslovila. Nenechte se zmást, ona to je výborná whisky, skvělá whisky, jenže za ty prachy mi nepochybně nestojí, tak dobrá prostě není (i když tady se pravda platí za něco trochu jiného než je jenom kvalita). Výsledek značně ovlivňuje i to, že je ze čtveřice nejvíce slaná a sůl já snesu v dozvuku jenom ve velmi opatrném množství.

Autor: Shargard
Aroma: Rašelina, lehce štiplavý kouř, uzené maso, sůl - ale přiměřeně, citrony a tmavá čokoláda

Krásně uhlazené a vybalancované aroma dává tušit na další super zážitek, ale nebudeme předbíhat. Přestože byl vzorek vybrán naslepo, po prvním přivonění bylo jasné kde jsem.
Chuť: Velká, opravdu velká počáteční sladkost. Pak se ale jako uragán přižene rašelina, popel, pražená kávová zrna, pepř - čili, velmi olejovitá.

Tady dostávají chuťový pohárky zabrat, ale pouze v tom nejlepším
Dozvuk: dlouhý, hodně hřejivý, rašelina, popel, trocha pepře, později se přidává hořká čokoláda se špetkou soli.
Shrnutí: Parádní, komplexní a vyvážená whisky. U mě ještě lepší než Supernova 2010. V tomhle případě se nedostatky hledají v podstatě marně - no jeden by se našel a tím je cena, ale v tomhle případě je icena až na druhém místě. Mistrovský kousek což dokazuje ocenění skotská whisky roku 2010 a druhá nejlepší na světě v tomtéž roce.

Autor: Žiži
WB
Aroma: silně kouřová, rašelina, dehet, kresol, ohořelé dřevo, tmavá čokoláda, vanilka, suchá
Chuť: velmi kouřová a rašelinová, dehet, kresol, uzené maso, pepř, vanilka, mírně olejová, slaná
Dozvuk: dlouhý, kouřový a rašelinový, chuť spáleného dřeva a popela, pepř, vanilka, slaný
Shrnutí: vysoký obsah fenolů je tady znát, ale nepůsobí to nijak přehnaně, není to jenom o rašelině, dá se tu najít i dost dalších věcí, to mě u tak silně nakouřené a mladé whisky docela překvapilo, Ardbeg prostě umí, po naředění (tradičně 2-4 kapky do cca 20 ml) je sladší ve vůni i chuti, vanilka je výraznější
Body: 89

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.