ZPĚT

Recenze:

Láhev: Clynelish 14 yo
Autor: Anonymous
WB   WOL
Aroma: Kvetinový med, včelí vosk, citróny, marcipán, v pozadí drevité tóny a jemný dym.
Chuť: Pomaranč, zázvor, trochu korenia, jemná slanosť, z vône sa tu objavujú drevité tóny a jemný dym.
Dozvuk: Stredne dlhý, horkoslaný.
Shrnutí: Výborna aróma, dobrá chuť, len ten dozvuk mi trošku kazil celkový dojem. Napriek tomu je to príjemna whisky.

Autor: Duthoron
Aroma: Květiny, med, vzdálený dým zhasnuté voskové svíčky.
Chuť: Intenzivní vosková chuť, výraznější než stejně starý Oban, sládne do fialek.
Dozvuk: Kořeněný, příjemně peprný, středně dlouhý.
Shrnutí: Moc dobrá whisky s docela výraznou chutí, to můžu :-)

Autor: FOL_65
Aroma: nazval by som to ovocný lak. Nechajte whisky chvíľku postáť a tá aróma sa stáva jemnejšou. Lak však zostáva
Chuť: dá sa vypiť, ale je to také ordinérne pitie. Spolu s krátkym dozvukom (ktorý som na 46% nečakal) vás to nutí k myšlienke "mať to rýchle za sebou"
Shrnutí: V rámci Coastal série (v ktorej sú ešte Caol Ila 12YO a Talisker 10YO) to bude zrejme najslabší článok. 14 rokov by sa už malo vo whisky odzrkadľovať výraznejšie. Možno by prospela zmena typu suda :)
Body: 70

Autor: Hunter
WB
Aroma: Vůně je výrazně sladová, s trochou medu a leštěnky, k tomu všemu se přidává ještě travnaté až květinové aroma.
Chuť: Na jazyku napřed sladová, nasládlá, s tóny vanilky a medu, přidává se dřevo, opět ty květiny a travnatost. Dozvuk spíše suchý, dřevitý, nepatrně nahořklý v úplném závěru, ale v pohodě. Síla alkoholu působí trochu lakově, štiplavě.
Shrnutí: Taková pohodová, nepříliš náročná whisky, ale stylově mi celkem sedí, ideální pro chvíle pohody, když člověk potřebuje vypnout a nic neřešit. Za vzorek děkuji Millemu.
Body: 83

Autor: J.K.Ch
Aroma: Kořenitá, nasládlá, lehce ovocná, měkká hruška nebo pečený hruškový či jablečný koláč, drobenka, cukr a jemná štiplavost.
Chuť: Ta je příjemně štiplavá, avšak ne ostrá. 46 % alkoholu, při kterých je 14-ti letá varianta lahvována, bych nehádal a věřil bych, že má standardních 40 %. Ta zvláštní jemnost se mi líbí. Projevuje se med, je sušší s náznaky ovocné pálenky. Většinou to nesu s nelibostí, ale tady je to docela fajn.
Dozvuk: Dřevo, hodně dřeva, pokud máte rádi dřevo, je to ta pravá volba. Mírný náznak rumovitosti a ovocné pálenky stejně jako v chuti. Po dřevě je i nahořklá, ale vzhledem k silné dřevitosti, docela málo a příjemně. Náznak soli celý dozvuk dokresluje.
Shrnutí: Pokud bych o nějaké whisky chtěl prohlásit, že má podobný charakter, tak by to byla Gold Cock 1995. Ta sice není tak dobrá, chybí jí jemnost a uhlazenost, a to nejen v chuti ale i ve vůni, a přesto, že v sudech zraje o 6 let déle, tak přímé srovnání mluvím jasně v prospěch kousku ze skotských výšin. Tahle whisky s cenovkou kolem 1000 korun je příjemný společník.
Body: 82

Autor: Nethar
WB
Aroma: Travnaté, trochu nakyslé aroma. Cukrově skořicové podtóny. Dřevo a ovoce, drogerie.
Chuť: Dřevitě olejnatá chuť, maže se na jazyku, ale zároveň je znát ostrost alkoholu. Jde skoro až do jakési kouřovitosti.
Dozvuk: Ovocně pepřová, spíše sušší a dřevitější.
Shrnutí: Není to špatné, má to svůj vlastní nevšední styl, ale pro mě to spíš nebude.

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Klasické aroma, stylově snad nějaké dřevitější Speyside. Stopy hezké sladkosti ale i "okurkového láku".
Chuť: Chuť je dřevitá, spíše ostřejší, mírně uhelnatá/motorová.
Dozvuk: V dozvuku není znát hořkost, dřevitě nasládlý, krátký nebo spíš moc jednoduchý.
Shrnutí: Průměrná whisky, kterou není třeba proklínat a pokud skončí ve vaší sbírce, není důvod ke smutku, ale k radosti. Dobrovolně si ji ale kupovat nebudu, na to máme přece jenom lepší kousky.

Autor: Radek
Aroma: Trochu květiny... asi fialky.
Chuť: Ty květiny tam jsou... trochu přislazené a opepřené.
Dozvuk: Sladký, teplý pepř... hřeje.
Shrnutí: Nic zvláštního jsem celkem neočekával (to mám z toho že čtu recenze), neplánoval jsem ji ale když se přede mnou zčistajasna objevila, tož jsem jí prubnul a musím uznat že to nakonec bylo lepší než jsem čekal.
Body: 80

Autor: Rescue
Aroma: Ovocná a teplá sladkost, květinky, seno, kvasící ovoce (peckoviny)
Chuť: Suchá, lehce nasládlá, dřevitost přecházející v příjemnou slanost - tu já rád...
Dozvuk: Spíše krátký, nic výrazného, lehká hořkost vzadu na patře
Shrnutí: Můj první Clynelish, takže nemohu porovnávat v rámci značky. Z toho co mám ochutnáno zatím spíše průměrná whisky i když velmi příjemného aromatu a "čisté, příjemné" chuti s mou oblíbenou slaností. Trošku mi to kazila ta sladká hořkost na konci...

Autor: Rog
Aroma: Stredne intenzívna. Slad, sladké jablko, plné voskové medové plásty a lúka. Pripomína mi Dalwhinie 15 yo. Bolo by zaujímavé priamo ich porovnať.
Chuť: V zásade sladká, ale s drsnými tónmi a trochu alkoholovo zaštipkáva.
Dozvuk: Stredne dlhý a stredne intenzívny. Po odznení "chlastovej ostrosti" ostáva mdlý a úplne na koniec sladký.
Shrnutí: Zaujímavá a dobrá whisky, ktorej kvalitu asi neviem momentálne oceniť. Príde mi trochu ostrá a rozháraná s neharmonickým priebehom. Niečo, akoby ste mali čerstvý chlieb s medom a zapíjali to fernetom (jedno i druhé mám rád, ale... :| ) Každopádne sa budem tešiť na prechutnanie niekedy v budúcnosti. Niečo na nej mi signalizuje, že by sme sa mohli skamarátiť.

Autor: inerc
Aroma: V popredi bourbonovitost s prezretym ovocim, nieco malo dymu, kov a more, vcelie plasty.
Chuť: Silno olejnata, spociatku nevyrazna, neskor asi vplyvom 46% vybehne med s ovocim a naznak dreva.
Dozvuk: Drevo sa dostava do popredia, korenisty zaver s medom, trval celkom dlho, na konci citim vyrazne sol.
Shrnutí: Vona slabsia ale inak som si pochutnal. Nevsedne olejnato-voskovo-slane jednoduchsie potesenie.

Autor: josé
WB
Aroma: nasládlé, lakované, trochu alkoholové. med A.O. dřevo, pryskyřice, tlející jehličí, pouze lehká ovocnost. příjemná a ničím negativní (b.2/3)
Chuť: zvláštní lakované dřevo. sladkost, med, skořice a jehličky (b.2/4)
Dozvuk: nasládlý, kořenitý, hřejivý (b.1/2)
Shrnutí: konečně doplněna mezera v základním vzdělání. není špatná, ale do celé lahve bych se nehrnul. taková zimní kořeněná whisky na zahřátí (b.0/1)
Body: 5

Autor: joy
WB
Aroma: jablečné slupky, koření a sladký vosk, louka plná květin a občas náznak sena
Chuť: trocha vosku, ovoce, koření, sladkost, květiny
Dozvuk: kořeněný, nasládlý a travnatý
Shrnutí: V rámci festivalu jsem se zajímal o palírny či whisky, které patří do základní řady whisky, co byste měli ochutnat. Byl jsem celkem spokojený, jen jsem kdysi pil nějaké nezávislé stáčení, které bylo mnohem voskovější než oficiální verze. Tak to mě trošku zklamalo

Autor: tornado
Aroma: Kouř, trochu zámečnická dílna
Chuť: K lehce nahořklé sladkosti se pozvolna přidá decentní kouř jemně obohacen grilovacím kořením.
Dozvuk: Olejový, hřejivý po koření, trochu suchého kouře
Shrnutí: Pro mě příjemné pití, určitě stojí za vyzkoušení. Každému ale asi nesedne. Oproti většině v supermarketech sehnatelných whisky má specifický osobitý charakter.

Autor: xenopus
Aroma: Sladké, trochu alkoholové, štiplavé. Tráva, obilí, troška kytiček (i máta), v pozadí spálené dřevo.
Chuť: Hladká i pikantní zároveň, to se mi líbí, šťavnatá. Sladkost doplněná kořenitostí, super. Slad, med, meloun, ananas, koření.
Dozvuk: Příjemný, sladký. Lehce dřeva, obilí, karamel, uhlíky, jablko.
Shrnutí: Na základní plnění překvapivě dobré, v dohledné době kupuji lahev/ve.

Autor: zyki
Aroma: med, včelí vosk, v pozadí ovoce a květiny
Chuť: vosk, koření, lehce dřevo
Dozvuk: pokračuje v chuti
Shrnutí: není to nej whisky, ale chutnala mi

Autor: Žiži
WB   WOL
Aroma: medová s trochou vosku, ovoce a sladké květinové tóny, trocha kouře
Chuť: trocha kouře, špetka koření, vosková, mírně květinky, nasládlá
Dozvuk: středně dlouhý s trochou kouře a koření, nejprve nasládlý pak hořkosladký
Shrnutí: důstojný zástupce palírny Clynelish, zpočátku jsem byl mírně zklamán vzhledem k očekáváním, ale postupně mi chutnala víc a víc (je potřeba jí věnovat víc času), s pár kapkami vody přibude více květinových tónů
Body: 84

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.