ZPĚT

Recenze:

Láhev: BenRiach 16 yo 1988 Sherry Butt Cask 802
Autor: Hunter
Aroma: Bez vody velmi hutná, čokoládová, neloupané mandle, to vše s ostrým závojem alkoholu.

S vodou se otevře, zkrémovatí, lehce zesládne, takový sladce lakový styl, který mám rád.

Celkově velmi výrazná.
Chuť: V chuti působí velmi ostrým dojmem, a hádal bych jí určitě víc, než 54,7% alkoholu, oživila mi vzpomínky na Dalmore 1994 od Chieftains.

Silná hořká čokoláda, suchost sherry stylu, dřevo.

Po přidání vody (5 kapek) je stále ještě pěkně ostrá, ale zároveň sladce dřevitá s medem a mletými ořechy.

Dá se krásně experimentovat s přidáváním další vody, tahle whisky to snese a jen tak ji nepokazíte.
Shrnutí: Hodnotil jsem ji v přímém srovnání s [url=http://whisky.nethar.com/forum/viewtopic.php?f=18&t=38]Glenfarclas 15y[/url]. BenRiach je určitě výraznější, ale zároveň i ostřejší, Glenfarclas působí zase sladčeji, ale mají určitě mnoho společného. BenRiach má do sebe něco ze srovnávané Glanfarclas a zároveň i z ostré Dalmore 1994 od Chiftains. Pokud vám tento styl sedí, budete spokojení. Já se přiznám, že po prvním ochutnání jsem byl lehce na rozpacích, ale postupně jsem jí přišel na chuť a je z toho nakonec krásné skóre.
Body: 87

Láhev: BenRiach 16 yo 1988 Sherry Butt Cask 802
Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Kožená nasládlost hrubšího zrna (nemám z ní čuchací pocit hebkosti, jde rovnou na věc). Chvílemi se lekám vykukujících tónů bourbonu. Vše zaobalují datle, fíky, přezrálé (hnědé) banány. Suché sherry. S vodou se zvýrazňuje sladkost a ovocnost, jestli něco ubývá, tak to "hrubé zrno", takže jsem spokojen.
Chuť: Taková ostrá, ale nic moc víc. Možná právě proto, že je moc ostrá. S vodou lepší, pitelná, trochu sladká, mírně kořeněná/pepřená.
Dozvuk: Horký (ne hořký) nasládlý dozvuk. Sherry, portské, víno. S vodou jsem nezaznamenal moc rozdílů - dozvuk směsi rumu a čokolády.
Shrnutí: Nebudu nic zastírat, tohle je jedna z těch cask strength whisek, kde mi to cask strength přijde nesmyslné (leda jako ideální stav pro začátky experimentů a možnost naředit si větší množství výsledného nápoje) a tak kazí dojem, v originálu mi přijde špatná, protože nejméně třetina hodnocení (chuť) vypadne. S vodou už chuť naskakuje, dozvuk je průměrný, aroma s vodou i bez vody nadprůměrné. Kdo rád experimentujete s vodou nebo máte rád hodně silné whisky, tohle vám nabízí nasládle-čokoládovo-kořeněnou variantu (už mnohokrát Benriachem zdařile představenou), se kterou se určitě pobavíte.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.