ZPĚTRecenze:

Láhev: BenRiach 17 yo Solstice
Autor: Hunter
Aroma: Masívní směs těžké ovocné přezrálosti a hromady rašeliny. To vypadá na sud po portském, i barva tomu nasvědčuje.
Chuť: Na jazyku překvapila vyzrálostí, až nečekanou jemností, to vše stále s ovocitou rašelinou. Ve vůni mi připomněla třeba BenRiach Solstice 15y, ale v chuti už tolik ne,

chybí tu hromada koření, tohle je uhlazenější, sladší ale zároveň i lepší pro mé chuťové pohárky.Luxusní rašelinný vzorek!
Body: 90

Láhev: BenRiach 17 yo Solstice
Autor: Króča
WB
Aroma: vínový mošt, rašelina se tady schovává, postupně čokoládovatí a „na dně“ lze najít vyzrálou lihovatost..
Chuť: letní ovoce (jahody, maliny, rybíz atd.) a vanilku brzy přebíjí rašelina.. při delším zdržení v ústech snesitelně perlí, fajn vysychá a opět lihovatí..řádná porce % se nezapře
Dozvuk: suchá ovocná dřeň, dým a sladká rašelina, mléčná čokoláda, alkoholový žár
Shrnutí: sudy od portského tady odvedli opravdu kus kvalitní práce.. na whisky samotné je znát hloubka, plnost a síla.. od vůně až po finish.. alkoholová stránka je tady vyzrálá a vůbec neruší – spíše naopak..to vše plus vyvážená chuť a dokončení, co do ovocných a kouřově rašelinných tónů, dělá z této whisky v mých očích vítěze celého večera :twisted: ve srovnání se Solstice 15y je tahle mimo jiné vínovější..

Láhev: BenRiach 17 yo Solstice
Autor: Lakus
Aroma: Překvapivě hodně odlišné od 15ti leté verze. Aroma je zde mnohem více ovocnější a kyselé, rašelina a kouř zde vystupují jen jako méně výrazný doprovod.
Chuť: Slad, dřevo, jablka, rozinky, květinky a koření to vše přelité alkoholem. Poměrně vyvážené, i když ten alkohol trochu ruší.
Dozvuk: Jablka, dřevo, koření, maličko pryskyřice, postupně vše pohlcuje kouř.
Shrnutí: Překvapilo mě, jak moc je tenhle kousek odlišný od svého o dva roky mladšího bratříčka. Dle vůně bych čekal mnohem více ovocnosti, ale v ostatních oblatech na sebe nedala rašelina dlouho čekat. 17ti letá verze se mi zdá maličko jemnější a vyrovnanější.

Láhev: BenRiach 17 yo Solstice
Autor: Marvin
Aroma: Připálené ovoce, ořechový likér, rozinky.
Chuť: Karamelizovaný cukr, čokoládový likér.
Dozvuk: Závěr dlouhý, ořechy v karamelu, rašelina, trochu hořkost dřeva.
Shrnutí: Proti 15leté verzi komplexnější, rašelina se více integrovala do chuti a už vystupuje jen lehce ke konci.

Láhev: BenRiach 17 yo Solstice
Autor: Nethar
WB
Aroma: Rašelina je cítit, tahle musela jít v Króčou přiděleném dvojtestu jako druhá. V námi tak nějak vytvořeném rozdělení rašelin na jód, hlínu a kouř se tahle umísťuje kdesi mezí hlínou a kouřem. A voní skvěle, jediný problém, který s ní mám, že jak k ní čichám, můj nos se otupuje a ta výraznost mizí, resp. ta rašelinná složka. No a to mě mrzí, ale tak to bývá. Tohle je nějaká vylepšená rašelina, hrají v tom další tóny. Když naopak nos otupím záměrně a nechám ho přímo ve skleničce delší dobu, rašelina mizí a zůstává ovoce, broskve, hroznové víno, je to výborné a nepíchá to. Tady se pouštím trochu na tenký led, ale vybavují se mi moje Laphroaigy stařené po víně (co si budeme namlouvat, načervenalá barva tomu napovídá). Ale jódová složka tam není.
Chuť: Mírně nasmrádlé (nikoliv nahořklé), ostré (tipuju nejméně 46%). Rašelinný styl tak nějak ve stylu třeba Ardbegu, ale narozdíl od něj ještě nemusím upouštět kouř nosem.
Dozvuk: Pikantní ostrost, kouř, pak sladkost a nakonec vítězí opět kouř, který je v ústech ještě dlouho po polknutí.
Shrnutí: Něco hodně moc rašelinného (první úder na nos, ale hlavně pak ten závěr dozvuku), možná přímo Islay, i když tenhle mýtus už dávno neplatí. Přitom ne přehnaně agresivní. Styl, který mám rád, kdybych bodoval, tak se ani neptejte.

Láhev: BenRiach 17 yo Solstice
Autor: Radek
WB   WOL
Aroma: Jakoby trochu kouře, ale ne moc... a jako by ten kouř metamorfoval do vůně malířské palety.
Chuť: S potěšením registruju procenta (ale buďme upřímní, věděl jsem o nich předem). Pokud jde o chuť, tak tady je to opravdu paráda, hořká čokoláda, možná lehce připálená.
Dozvuk: Dlouhý, čokoládový s přezrálými broskvemi.
Shrnutí: Tak tady jsme se už dostali do Major league.
Body: 87

Láhev: BenRiach 17 yo Solstice
Autor: Shargard
Aroma: Hluboké, vyzrálá a těžká ovocná sladkost, švestky, třesně a trocha alkoholu. S vodou se objeví více sladkosti a alkohol mizí. Pěkně vyvážené aroma, ve kterém lze snadno portské poznat
Chuť: Hutná a olejová sladkost s trochou kouře, který se krčí někde vzadu a opět ten alkohol, který píchá na jazyku. S vodou jde sladkost i pichlavost opět nahoru
Dozvuk: Dlouhý, hřejivý, kde dominuje hutná ovocná sladkost s trochou koření. S vodou pak vystupuje nahořklá dřevitost, která mi trochu vadila, koření a více kouře
Shrnutí: Tohle byla whisky, nad kterou jsem dlouho přemýšlel. Bohužel ne úplně v dobrém slova smyslu. Zaujalo mě aroma a textura chutí, která byla hutná, olejová, dobře vyzrálá a vyvážená. Na druhou stranu chutě samotné mě vůbec neoslovily. Když jsem se podíval, co to bylo za vzorek, krapet jsem se zdivil. Žádná rašelina a jen krapítek kouře? Chuťové pohárky jsem zkontroloval na prověřené whisky a vše bylo v pořádku. Za vzorek jsem velmi rád a děkuji Petrovi. Tahle whisky byla adept na lahev a s klidným svědomím ji mohu vyloučit. Né, že by whisky nebyla kvalitní, ale prostě tohle nebyl můj Glencairn
Body: 82

Láhev: BenRiach 17 yo Solstice
Autor: josé
WB
Aroma: těžké, hutné. sladkost, kouř, sušší dřevo. připálený perník. trocha jablečné šťavnatosti a jódu. plastelína. příjemné. (b.2+/3)
Chuť: výraznější vínová ovocnost. sladký kouř. hřejivá koření a lehká nahořklost. besipky. (b.3/4)
Dozvuk: lehce jehličkový. sušší kouř, popel a zůstává sladká stopa. pomeranč, švestky a sušené borůvky. spálený umakart. (b.1+/2)
Shrnutí: velmi dobrá kouřová s výraznou ovocností. (b.0/1)

Láhev: BenRiach 17 yo Solstice
Autor: joy
WB
Aroma: těžká ovocná vůně, záchvěv kůže a rozinek, náznak sladkého fortifikovaného vína, mléčné karamelky a pod tím vším je schovaný kouř a občas se objeví alkoholová štiplavost
Chuť: ze začátku sladká, koření, kouř, citrusy, ovoce a mírně perlí na jazyku
Dozvuk: kořeněný, kouřový, silný a dlouhý, suchý, čokoláda,ovocný a lehce slaný
Shrnutí: výborná hutná a kouřová whisky. Je potřeba trošku zahřát, jinak je dost ostře kořeněná

Láhev: BenRiach 17 yo Solstice
Autor: zombice
WB
Aroma: Sladkokyselý ovocný kouř. Když vím co piju, tak si pod tím to portské nebo jiné „víno“ dokážu živě představit. Trocha dezinfekce, zralé ovoce. Vůně hodně zajímavá, jiná než u souběžně testovaného Lagavulinu, ale přitom v některých rysech podobná.
Chuť: Výrazně sladká, ale i tady jsou takové kyselejší stopy. Ovoce plus nějaké koření ? posléze dost vysychá a lehce se objeví i kouř.
Dozvuk: Připálený chleba, sušší kouř, lehce i ovoce v hořké čokoládě a trochu dřevo.
Shrnutí: Co dodat, další výtečná whisky od BenRiachu :clap:

Láhev: BenRiach 17 yo Solstice
Autor: zyki
Aroma: těžká ovocnost laděná do kyselosti (nedozrálé ovoce), pak něco jako lak, vybavily se mi lihové barvičky na modely
Chuť: bohatá, trochu perlí, čokoláda, rašelina, náznak neslazeného svařáku
Dozvuk: čokoláda, připálená rozinka, stopa ovocnosti
Shrnutí: jsem nadšen, BenRiach je moje druhá nejoblíbenější palírna (vede Bowmore), tento kousek to jen potvrzuje


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.