ZPĚT

Recenze:

Láhev: Bowmore Enigma
Autor: Anonymous
WB   WOL
Aroma: Uhladená rašelinná vôňa sa mieša s karamelom, bylinkový čaj a sladký pomaranč.
Chuť: Z vône sa objavuje samozrejme rašelina, sladkosť pomaranča, pridáva sa jemne korenistá i slaná chuť.
Dozvuk: Stredne dlhý, dym, soľ a horké ovocie.
Shrnutí: Bowmore Enigma ma nenadchla, ale neberte to v zlom. Zrejme to spôsobili vyššie očakávania od mena Bowmore :). Stále je to solídna whisky a rád ju ochutnám znovu.

Autor: Anonymous
Aroma: Kouřová a sladká, ovocná, rašelina.
Chuť: Nasládlé sherry, kouřová suchost, rašelina, jód, slanost.
Dozvuk: Slaná, sladká, kouřová, rašelinová a suchá.
Shrnutí: Příjemná, dobře se pije, ale neohromí.
Body: 81

Autor: Cyra
Aroma: Rašelina, kouř a zároveň ovocná, nasladlá. Lehce vanilka
Chuť: Vyvážená, spojitá a poměrně plná chuť ve které se snoubí prvky ukazující se už ve vůni. Trochu soli. Na okamžik se objeví jakási zemitost, možná je to ta někým zmiňovaná hlína. Oproti Laphroaigu 10y, který jsem měl při prvním testování také doma a porávnával jsem, je taková klidnější, trochu temnější a olejnatější s trochou více sladkosti hlavně na začátku.
Dozvuk: Sladko-slaná s typickým Islay dozvukem – jod, mořské řasy + ovocnost. Samozřejumě to není tak výrazné a nekonečné jako zmíněný Laphroaig apod., ale přesto dobré
Shrnutí: Ze začátku mě přišla celkem nudná, ale vpil jsem se do ní a nakonec si mě získala. U této whisky se krásně projeví způsob pití – přičichávání při současném převalování v ústech a to samé po polknutí. Krásně se tak oba vjemy doplní a zvýrazní. U jiných to jde samozřejmě taky, ale zde se mi to líbilo zatím nejvíc. Vzhledem k ceně se podle mě jedná o jeden z nejlepších kousků v kategorii výkon/cena.

Autor: Damián
Aroma: Zatímco se rašelina bez skrupulí vydala vyplnit každou skulinu pokoje, tak se mi ze sklenky podařilo vytáhnout pár zablácených rozinek, co předtím dostaly ještě řádněj šplouchanec mořský vody. Je to takový zemitý, hliněný, ale zároveň lehce navinulý a vlastně i kapánek sladký.
Chuť: Lehounkou nasládlost ve vůni střídá v chuti těžký vyzrálý ovoce. Višně a povidla. Hoví si docela dlouho a "faktor Islay" přebírá otěže až po vteřince. A funguje to spolu moc dobře, rašelina to všechno sladké zabalí jak brigádník za pultem salám a já začínám bystřit.
Dozvuk: Po polknutí se rozjede vánoční koření - badyán, snad i skořice. Následně se na to navrství znovu rašelina a finiše se chopí už poměrně zřetelné vinné tóny. Není to nijak extrémně dlouhá cílová rovinka, ale já mám nadšení. Strašně krásně to na sebe všechno navazuje, nikdo nepředbíhá, nikdo se netlačí a všichni přicházejí v pořadí v jakým mají.
Shrnutí: Aroma jako takový mě třeba v první moment až tak nevystřelilo na měsíc, trochu kočkopes, kterej mi sice voní, ale moc se v něm nevyznám. Potom už je to pro mě ale jak dostat lístek do kina a jen sledovat příběh plnej zvratů a úskoků. U Enigmy mě dostala hlavně ta strukturovanost, to jak ty chutě odcházejí a přicházejí, mě moc baví pozorovat. Moc jsem za cenu 24 euro na italský bezcelce nečekal, ale pro mě veliký překvapení.
Body: 85

Autor: Duthoron
Aroma: Svěží ovoce a nakyslý rašelinný kouř.
Chuť: Zpočátku sladká, vystupuje závan toho ovoce, ale pak to převálcuje kouř a koření.
Dozvuk: Dlouhý závan sladkého kouře a občas trocha kávové sušenky. Jako když procházíte kolem doutnajících zbytků právě shořelého cukrářského krámu.
Shrnutí: Důstojný zástupce ostrova Islay, příjemná kouřová whisky, která se ale nesnaží vám srolovat podkolenky jako Ardbeg ani vás nechce zabít jako Octomore ;)

Autor: Hunter
Aroma: Středně těžká, nasládle rašelinová vůně, s přezrálým ovocem a mírnou peprností, k tomu se přidává čokoláda.
Chuť: Chuť koresponduje s vůní, ovocně rašelinová, s dotekem dřeva, ale sladkosti je méně, než v aroma. V závěru lehce pepř.
Shrnutí: Stylově mi hodně připomíná BenRiach 15y Solstice, která jde ale v hutnosti a těžkosti ještě dál. Ve slepém testu bych spíš než sud po sherry tipoval portské.Tohle je dobrá whisky, a vzhledem ke své ceně hodně dobrý nákup.
Body: 84

Autor: Króča
Aroma: višňě v čokoládě s blátivým podtextem..nijak ohromující ale vkusné..
Chuť: čokoládově nasládlá a rašelinná..lehce nakyslá po meruňkách
Dozvuk: přes lehký kouř a rašelinu jdeme k pekáči buchet
Shrnutí: není to nudný kousek, ale ani vyloženě zajímavý.. cena/výkon potěší, ikdyž bych přitlačil na % ;)
Body: 82

Autor: Lakus
Aroma: Příjemně sevřená vůně rašeliny s dotekem citrusů. Při ohřívání v rukách přichází i ovocná sladkost.
Chuť: Dřevitá rašelina, maličko trpká, ale neruší to. Překvapivě jemná, lehonká a málo olejovitá.
Dozvuk: Kouř a slanost, nepříliš dlouhý, ale i jako ustupující je velmi příjemný.
Shrnutí: Za ty peníze lahůdka. První setkání nebylo nic úchvatného, ale postupně si mě získala... a pořád ubývá.

Autor: Nethar
WB
Aroma: Taková jemnější rašelina. Hliněno-blátivý styl prolínající se s ovocem. Ananas. Když zamícháte, je to kyselé ovoce. Ačkoliv má vykročeno směrem k mojí neoblíbené "nasmrádlosti", tenkou hranici nepřekročí a právě proto ve vůni válí.
Chuť: Olejnatá, mazlavá, chladivá.
Dozvuk: Olej, motor, kouř. Když bych musel volit mezi kyselostí, slaností a sladkostí, volil bych v prvním kole ochutnávky nejspíš sladkost, v druhém potom jednoznačně sůl. Uhelnatý dozvuk dlouho zůstává, ale stejně jako ve vůni je to hodně uhlazené. A hodně slané.
Shrnutí: V prvním kole miniochutnávky jsem byl nadšený, velmi velmi slušné. Zase jedna z těch whisek, které mi moc chutnají ale u kterých by také zároveň platilo dobrého s mírou. Ve druhém kole ochutnávky jsem měl chuťové buňky mírně posunuté a o dost více vystupovala přehnaná slanost, která mi chuť a dozvuk o něco pohoršila.

Autor: Radek
WB   WOL
Aroma: Zprvu jemně Islay - taková ta rašelinka, ale při delším zaboření nosu do sklenice tam ze strany pronikne svěží ozónová aviváž.
Chuť: Lehce nahořklá hlína, hořká čokoláda která působí až moc vodovým dojmem.
Dozvuk: Dozvuk spíš kratší, ta vodovost ho dost omezuje. Hlína zůstává v hrdle a ta hořkost tam dlouho přetrvává.
Shrnutí: Chuťově to neni až tak špatný, ale znáte to, moc vody málo lásky..... nebo možná spíš moc vody málo volume a to prostě není šálek mého čaje.
Body: 83

Autor: Rescue
Aroma: příjemně kouřové, rašelinné, "sladce slané", ovocné, višně, v závěru téměř neznatelný nádech medu
Chuť: rašelina, rašelina, kouř, suchá dřevitost, v závěru mírná nahořklost, která ale není škodlivá...
Dozvuk: středně dlouhý, rašelinný, suchý, dubový
Shrnutí: ostřejší whisky s jasným nádechem svého původu (Islay) - jednoduchá, výtečná
Body: 90

Autor: grapherx
Aroma: z počátku dezinfekce následně kouř, rašelina
Chuť: kouř, hořkost, rašelina
Dozvuk: dlouhý kouř, rašelina, slanost
Shrnutí: Jelikož se jednalo o můj první kousek z Islay, tak jsem po prvním skleničce z toho byl tz. "vyvalený" :D . Po dalších skleníčkách už mi její chuť zachutnala. :)

Autor: joy
WB
Aroma: sladké sherry tóny se mísí s rašelinou, pak trochu nasmrádlého sýru a těžší nakyslé ovocné tóny
Chuť: lehce nasládlá se zemitou rašelinou, ovoce a sherry
Dozvuk: matná sladkost následovaná trochou pepře a vanilky
Shrnutí: Asi bych ocenil více voltů. Jinak docela chutnala na Bowmore

Autor: zombice
WB   WOL
Aroma: Ovoce, čokoláda, jemně rašelinná, kafe s mlíkem?
Chuť: Sušší rašelina, lehký kouř, těžší ovocná chuť
Dozvuk: Med, hořká čokoláda, sladká rašelina
Shrnutí: Tak tuhle kombinaci rašelinné whisky zrající v sherry sudech můžu :-) a to víc mě mrzí, že mi její nákup utekl před nosem, holt příště, píšu na wishlist

Autor: Žiži
WB
Aroma: kouř, sherry s rašelinou, kresol, ovoce, slabé květinové tóny, mírně sladká i slaná
Chuť: kouř, rašelina, sherry, květinové tóny, mírně kořeněná, sladká i slaná
Dozvuk: středně dlouhý, kouř a rašelina, trocha koření, nasládlý s ovocnými tóny, sůl
Shrnutí: povedená kombinace rašeliny, kouře a ovoce, nic z čeho by člověk padnul na zadek, ale je to hodně příjemná whisky pro ty, kdo mají rádi tenhle styl, jinak tady doporučuju neředit
Body: 80

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.