ZPĚTRecenze:

Láhev: Springbank 15 yo
Autor: Hunter
WB   WOL
Aroma: Belgické pralinky, kombinace sladké čokolády a sherry, k tomu pěkný alkoholový závoj, rozinky v čokoládě. Působí plně, robustně, pochvaluju si.
Chuť: Poválím ji na jazyku a poznávám takový typický sherry styl, suše čokoládový, který postupně přechází do kořenitosti (hřebíček, skořice).Dozvuk střední, dřevitě kořenitý, trochu do hořkosti.Mé nadšení, které se dostavilo po přivonění, postupně opadává, a bude ještě hůř. Přichází jakási druhá vlna dozvuku, až po několika minutách, a je to tady - strašák jménem sulphur, ano, čím déle od ochutnávky, tím sem si jistější, povlak na jazyku a patře, nepříjemný ocas, vyloženě sírová pachuť. Ne tak brutální, jako jsem kdysi zažil u Dalwhinnie od kolegy z práce, ale je to tu.
Shrnutí: Popravdě si s hodnocením nevím moc rady. Začátek jako z partesu, vůně mi sedla, chuť sice zaostávala za buketem, ale to ještě není nic hrozného, dochuť se zdála napřed jako nejslabší článek řetězu, ale vliv síry po několika minutách mi degustaci vyloženě zkazil.Někdo tím prý netrpí, někomu síra prý i chutná, ale tím se těžko můžu utěšovat. Výsledné body jsou tedy jen aritmetickým průměrem skvělého buketa, slušné chuti, slabšího dozvuku a vyloženě negativního druhého dozvuku. Takže sice 84b, ale tohle už bych znovu pít nechtěl.Docela by mě zajímalo, jestli tento dojem měl třeba v rámci WhiskyFestivalu i někdo jiný, ale nemůžu si pomoct, pro mě je tohle zklamání.
Body: 84

Láhev: Springbank 15 yo
Autor: Hunter
WB
Aroma: Směs dřeva, čokolády, hutnější ovocitosti a trochu mentolu, snad až pryskyřice, šišek a chvílemi mám až dojem, že se jedná o nakouřenou whisky. K tomu vlašské ořechy.
Chuť: Hmmm....nečekaně intenzivní, silný sherry styl, připoměla mi hned Glenfarclas 15y, ale je dál a ještě mnohem lepší. Na jazyku se rozvine bombastická sherry chuť, hodně mléčně čokoládová, s medem. Dochuť pak inklinuje spíše k suchému sherry stylu.

Úplné sherry orgie, nádhera.
Shrnutí: Původně jsem zamýšlel rozdělit vlákno na dvě, ale nakonec to nechám tak, jak je, už tu máme víc lahví, kde je v jednom vláknu starší i novější verze. Tady se jedná navíc o stejnou sílu alkoholu.

Tak to bylo překvapení, stejná whisky, jen starší verze, a takový rozdíl. Chuťově totální sherry paráda, za vzorek mockrát děkuji Netharovi!!!
Body: 89

Láhev: Springbank 15 yo
Autor: Kiwi
WB
Aroma: Alkoholová nasládlost, sladké dřevo, trocha cukrové vaty a jehličí, po nějaké době pole se slunečnicemi
Chuť: Sladkokyselá, sladké listí (ale i jehličí), trocha dřevitosti, vcelku zajímavá a specifická, stopy citrusů
Dozvuk: Dlouhý, sladký, velmi příjemný
Shrnutí: Aroma mě moc neoslnilo, chuť trochu rozpačitá, nejvíc u mě boduje v dozvuku

Láhev: Springbank 15 yo
Autor: Kobalt
WB
Aroma: Nesladké, čerstvé dřevo, sladký masitý kouř, hutná.
Chuť: Pálivý, kouřový, technický a masitý, svíravé dřevo.
Dozvuk: Sladký a hutný, sladké dřevo, rašelina a sladký kouř
Shrnutí: Výborný, plný a vyvážený, ten mi sakra sedl.

Láhev: Springbank 15 yo
Autor: Lakus
Aroma: Rumové pralinky a přezrálé bílé víno. Sladkost a kyselost zároveň. I tu čokoládu v tom tentokrát cítím.
Chuť: Hodně silné, chuťově po prvním doušku spíše vodnaté, ale dost štiplavé. Cítím v tom trochu podobnou pachuť, jakou mě nemile překvapil Glenglassaugh Revival, jen není až tak umělá.
Dozvuk: Jablka a dřevo. Není příliš příjemný v ústech.
Shrnutí: Boduje vůní, ztrácí v ostatních oblastech. Příště raději sáhnu po výtečném desetiletém plnění.

Láhev: Springbank 15 yo
Autor: Nethar
WB
Aroma: Řekl bych netradiční mix sladkosti a zatuchlosti. Kožená sladkost, při delším ponoření nosánku (frňáku) vystupuji nakyslejší ovocné velmi svěží tóny. Mírný závoj zakouřenosti. Jedna z malé skupiny whisek, které jsou tak trochu "nasmrádlé", ale přitom mi to velmi sedí.
Chuť: Sladkokyselá, přijatelně ostrá, prostě dobrá.
Dozvuk: Suché sherry to skvěle vystihuje, co víc dodat? Snad že je dlouhý.
Shrnutí: Na recenzi jsem pozapomněl, takže ji píšu až u dna láhve. Mimochodem jsem z ní velké množství všude možně povyměňoval či daroval, což vám všem přeju, plantážníci, protože je fakt hodně dobrá :lol:

Láhev: Springbank 15 yo
Autor: hawks86
WB
Aroma: Jablka, peckovité ovoce, stopy kouře
Chuť: Komplexní, bohatá, ovocné tóny,přidává se dřevo
Dozvuk: Již výrazné stopy dřeva, kouř
Shrnutí: Hodně dobrá whisky a myslím, že i za dobrou cenu, rád se k ni vracím

Láhev: Springbank 15 yo
Autor: joy
WB
Aroma: příjemný závan sherry, ale takový svěží ne těžký či zatuchlý jak u některých sherry whisky, vanilka, tráva, sušené ovoce, rozinky v čokoládě, lehká kořenitost
Chuť: nasládlá, sušší sherry, koření, rozinky
Dozvuk: nasládlý, kořeněný, svěží, náznak kouře, dřevitost, tóny jehličí a citrusy
Shrnutí: Tak nějak mě ty Springbanky začaly bavit. Fajná whisky, jen ta cena je, myslím, už docela vysoko

Láhev: Springbank 15 yo
Autor: zombice
WB   WOL
Aroma: Výrazná, kůže + taková ta olejnatost, dub, hořká čokoláda, ořechy a sherry. Nevím proč, myslím, že nic takového by ve vzorcích být nemělo, ale napadá mě, že by to mohlo být po nějakém PX sherry.
Chuť: Asi je to sugesce, ale i tady mi přijde, že je vliv sherry. Dále je asi nejvýraznější dřevo, trochu nakyslejší, na první ochutnávku i lehce kouř a pak i olej a lehce schne.
Dozvuk: Závan kouře a pak dub. Je to jakoby bych olizoval sud zvnitřku :-) Ořechy a končí trochu do sladka.
Shrnutí: Velmi dobrá whisky, s tím, že jsem tipoval vliv sherry sudů. Jelikož jsem neznal charakteristiku lahví, jen název palírny a stáří, tak tady jsem opravdu střílel dost do neznáma a tipoval jsem Blair Atholl. Nakonec mě Springbank zas tak nepřekvapil, to že umí udělat dobrou whisky už vím z dřívějška :-) Akorát by mě teda zajímalo, jak je to s tím sherry :think: i podle WB to vypadá, že jsem tak úplně vedle nebyl..


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.