ZPĚT

Recenze:

Láhev: Clynelish 1992 14 yo The Un-Chillfiltered Collection
Autor: Hunter
WB   WOL
Aroma: Citrusová svěžest smíchaná s medem, lehce i dřevité tóny.
Chuť: Zprvu působí velmi lehce, potom nastupuje kořenitá dřevitost a nakonec se s velkým zpožděním, asi až po půl minutě, ozve i těch 46% alkoholu citrusově-alkoholovou ostrostí. Koření a dřevo cítím na jazyku ještě několik minut.
Shrnutí: Jedná se o pohodovou relaxační whisky, nic extra složitého, ale na příjemné poklidné vychutnání mohu doporučit, za vyzkoušení stojí. Pro mě to bylo taky první setkání s whisky z produkce palírny Clynelish. Jerrymu děkuji za vzorek!
Body: 83

Autor: Jerry1
WB
Aroma: jemně nasládlé, slad, cukroví
Chuť: velmi jemně nasládlá až hladká, olejovitá, ovoce
Dozvuk: čistý, až úplně v závěru jemná hořkost - lékořice
Shrnutí: Při prvním "bezstarostném" ochutnávání mě zaujala více než teď, při druhém, kdy jsem se snažil dostat z té whisky, co v ní vlastně cítím jak ve vůni, tak v chuti. A určitě mělo vliv i to, že při prvním chutnání přišla na řadu po šesti jiných whisky. Zato při druhém šla na řadu bez přípravy.

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Subtilní, ovocná, nakysle travnatá, s časem sládne. Tomuto stylu já (asi špatně) podle mého prvního Bladnochu říkám nížinný.
Chuť: Přemýšlím přemýšlím, jestli je to nahořklé nebo takově nějaké drobně nakouřené (ne samozřejmě natvrdo ve smyslu Islay rašeliny, ale takové uhelné, kožené - nemyslím tím hlavní linii chuti, spíše popisuju to výjimečné, co v ní chytám), každopádně v ústech na mě působí hutněji než vůně napovídala.
Dozvuk: Dřevitě kořenitý, sladce kakaový, není přeborníkem v délce, ale je povedený a to je hlavní.
Shrnutí: Neodolal jsem a trochu zapátral, nakolik je to čisté Highlands - nevím, jestli to platí i o téhle lahvi, ale často se v tasting notes u Clynelish skloňují slova jako olej, rašelina, ostrovy. Dle WOL používají rašelinnový slad, což by snad vysvětlovalo ty náznaky v chuti. Často se něco takového píše o Highland Parku, v tomhle smyslu jsou si myslím docela blízké. Chutnala mi.

Autor: zombice
WB   WOL
Aroma: Zpočátku málo výrazná, nasládle a kysele květinová, ale takovým temným, těžkým způsobem, pak se objeví slanost mořského pobřeží a přeletí závan něčeho voskovýho. Highlands bych v tom ale nehledal. Stejně jako Nethar bych mířil někam výrazně na jih.
Chuť: Tady už jsme ale trochu jinde :-) Výrazná, sladce dřevitě olejovitá. Sladkost spíše ovocná, opět s podtextem kyselejšího ovoce.
Dozvuk: Lehce připálený toast, špetka máty?, máslové sušenky a pořád ten sladký náznak něčeho opáleného.
Shrnutí: Zajímavá. Ve vůni nezaujala, v chuti a dozvuku už dost. Clynelish mám po 3 různých vzorcích zafixovanou jako slušnou palírnu s potenciálem, asi občas kouknu, jestli se od nich dá sehnat i něco dalšího. Za vzorek veliký dík Jerrymu!

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.