ZPĚTRecenze:

Láhev: BenRiach 21 yo Authenticus
Autor: Hunter
WB   WOL
Aroma: Nakysle ovocná vůně, rašelina v jódovém Laphroaig stylu, nebo alespoň mně taková připadá. Nasládlá s dávkou pepře, jedná se o velmi pěkný svěží mix s džemovým nádechem (Króča to popsal jako ovocnou dřeň, což je ještě výstižnější).
Chuť: V chuti mi opět připomíná Laphroaig (cask strength), samozřejmě jen svou určitou částí, tentokrát si rašelina podává ruku s jódem a peprností . Dozvuk dlouhý, nakouřený.
Shrnutí: Pro mě jednoznačný vítěz celé 5. degustace Bratrstva rašeliny. Pochoutka jako dělaná pro moje čichové i chuťové buňky, v BenRiachu se mi trefili do vkusu. Pár BenRiachů už jsem měl možnost ochutnat a tento, společně s BenRiach 25y a BenRiach Authenticus 25y patří do Top 3.
Body: 91

Láhev: BenRiach 21 yo Authenticus
Autor: Króča
Aroma: sklepní zatuchlost, slad, kouř z pryskyřičnatého dřeva, staré seno a vespod se objevuje ovocná dřeň
Chuť: ostrý výrazný kouř (myšleno pozitivně), k tomu jemná nasládlost
Dozvuk: opět výrazná kouřovitost doplněná jemnou zatuchlostí, mandlemi a trochou bahna
Shrnutí: výrazná kouřová whisky, na kterou jsem potřeboval mít náladu... čekal jsem od ní trochu větší spletitost, ale i tak v mém hodnocení na degu urvala pěkné bronzové místo..po láhvi však netoužím

Láhev: BenRiach 21 yo Authenticus
Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Na degustačce jsem si napsal, že to není vysloveně rašelinový masakr, možná to bylo tím, že šla po Inifinity, nicméně ani teď mi nepřijde vysloveně kouřově rašelinná - je prostě tak nějak zvláštně nasmrádlá, spojnice Speyside a nakouření, velmi rychle přechází do jiné roviny - med, sladkost, oproti degustačce přidávám výrazné citróny, travnatost, které to hodně osvěží. Tou spojnicí kouře a citrónu mi připomíná Ardbeg 10y, ale jinak bych tu souvislosti nehledal.
Chuť: tak tady už je "Islay" jak kráva, rašelina, dezinfekce. Na degu jemný v ústech, olejovitý, teď mi přijde trochu pepřový
Dozvuk: olejovitý mazlavý dozvuk, kouř+rašelina, dlouhý, jak je u tohoto stylu zvykem, časem přejde do kořeněné nasládlosti, ale má to od toho olejovitého uhlí dlouhou cestu
Shrnutí: přijde mi v charakteristikách variablinější než Infitiny (5. vzorek na degustaci, toto 6.), proto jsem hodnotil výše. Ucelený povedený zážitek s pěknou vůní. Na degustačce mě možná zaujala více než při přechutnání, teď mi připadlo, že toho motorového oleje tam už bylo trochu moc, ale zase jsem odhalil více svěžých citrónových tónů, které se předtím skrývaly a ty jsou výrazným plusem. S touhle whiskou neprohloupíte!

Láhev: BenRiach 21 yo Authenticus
Autor: zombice
WB   WOL
Aroma: Nasládlý kouř, trocha popela, uzené maso, kůže?, za kouřem je cítit u nějaká luční nebo květinová vůně, kůra citrusů – moc pěkné.
Chuť: Olejovitě kouřová, rozpálené uhlíky, silně rašelinná.
Dozvuk: Dlouhý, kouřový, nějaký ten luční závan i tady, opálené dřevo, ale jinak než běžně, co cítím občas v jiných whiskách.
Shrnutí: Výborná whisky, hodně zajímavá, ne jen jednorozměrně rašelinná a kouřová. Za vzorek děkuji Hunterovi!

Láhev: BenRiach 21 yo Authenticus
Autor: zyki
Aroma: rašelina, med, tráva, náznak ovocného džemu
Chuť: výraznější rašelina, kouřovodezinfekční, chvílemi dojem popela, v pozadí něco málo sladkosti
Dozvuk: rašelina doplněná pepřem, nasládlá zatuchlost
Shrnutí: výborná whisky, splnila vysoká očekávání


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.