ZPĚTRecenze:

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: Anonymous
Aroma: Vřes, kůže, kokosový rum (takový ten s papouškem na obalu :D )
Chuť: Plné, lehce nahořklé, cítím tam i borovici & pryskyřici
Dozvuk: Dlouhé a hodně výrazné, aroma podobné vůni nové kožené obuvi, úplně na konci se překlopí do mírné slanosti. S kapkou vody se probudí jablečné aroma, třená bábovka a mléčná čokoláda
Body: 82

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: Anonymous
WB   WOL
Aroma: Ovocná (hlavne jablká), ľahký med z lúčnych kvetov, jemný dym.
Chuť: Jemná medová sladkosť prechádza do dymu (a jemného nádychu rašeliny), trochu korenia, trochu ovocia (citrusy a jablká).
Dozvuk: Suchý, opäť med a dym.
Shrnutí: Pred tým, ako som HP12 ochutnal, som všade čítal a počul, že je to whisky, ktorá má v sebe zo všetkého trochu a mohla by byť vhodná pre začiatočníka, aby si urobil predstavu o chuti sveta single malt whisky. Po ochutnaní môžem súhlasiť s prvou časťou. S druhou len čiastočne. Pre začiatočníka áno, lebo prevláda menšie množstvo vôni a chutí, ktoré sú celkom uhladené, nehrozí žiaden šok :) . Pre vytvorenie predstavy o chuti sveta single malt whisky určite nie, na to treba ochutnať kokrétneho zástupcu kokrétnej kategórie a aj to dá len hrubú predstavu ;) . Celkovo je HP12 slušná whisky a viem si predstaviť ako ju popíjam vo všedný večer, ale na špeciálnu príležitosť nie je. Neviem či to, že chce HP12 zo všetkého trochu, jej nie je viac na škodu ako na úžitok.

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: Cyra
Aroma: Neutrální, opravdu od všeho je tam něco, ale nejblíže má k takovému tomu stylu - jemně nakouřené citrusové ovoce s vřesovou medovostí. Karamel, káva, kvítí i pepř.
Chuť: Spíše sladší a opět zde cítím paletu tónů, která byly v aroma. Vše je namixováno ve stejném poměru a jakoby zarovnáno a potřeno olejem.
Dozvuk: Lehký kouř, oslazená káva, dřevo, ovoce, trochu soli ,stopa jódu.
Shrnutí: Svein mi chutnal, byl určitě jemnější a příjemnější. Tohle je jinde, bohatší a komplexnější, ale také o něco drsnější a hlavně více kouřové.

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: Duthoron
Aroma: Vanilkový pudik, rašelinný kouř.
Chuť: Příjemná, plná, odpovídá vůni, zase ta vanilka a kouř.
Dozvuk: Sládne do medu s trochou lískových oříšků.
Shrnutí: Přijde mi mnohem lepší než jsem si jí pamatoval, nemá výraznou slabinu, se známkou váhám mezi 2 a 3. Budu muset pořídit lahev a podrobit ji důkladnĕjšímu hodnocení :-)

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: Hunter
Aroma: jasně dominuje slad, slabý náznak rašeliny.Poměrně nevýrazná a slabá, nic víc se neděje.
Chuť: Rozhodně není plochá, ale opět dominuje slad, prakticky to co slibuje vůně, objevuji v chuti.
Body: 78

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: J.K.Ch
Aroma: Příjemná, lehce nakyslá podobná Isle of Jura 10 Yo. Citróny, bylinky a štěrk. Nasládlá po medu.
Chuť: Slad, sladce a velmi příjemně dřevitá, s jemným náznakem hřebíčku a muškátového ořechu.
Dozvuk: Velmi jemný, ale chutný. Lehký náznak kouře, karamel a bylinková hořkost.
Shrnutí: Poměr cena a výkon se mi zdá výborný, je to taková alibistická whisky s tendencí chutnat komukoliv a chutná i mě. Výborná je na takové to nenucené popíjení, kdy máte plánu se věnovat spíš lidem, než whisce.
Body: 81

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: Kiwi
Aroma: Ovocně nasládlé, ale maličko jako by to ovoce někdo okouřil, bohužel trochu vystupuje i alkohol, marshmallow/žvýkačka
Chuť: Trochu nečekaná, spížka s ovocem, podzimní listí
Dozvuk: Vcelku dlouhý, opět uskladněné ovoce (jablka, meruňky), trošičku kouře bych si tam asi taky dokázal najít
Shrnutí: Fajn whisky, všechno v pořádku, příjemné pití, na zadek jsem se úplně neposadil, ale vcelku mi chutnala, nějak mi připomněla desetiletý Springbank

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: Króča
Aroma: lehce kouřové a kořeněné.. tóny bourbonu se mísí s sherry což vytváří výraznou nasládlost, která je naopak kontrastní k lehké slanosti, kterou lze taky najít.. časem s ubývajícím množstvím na láhvi se mi zdála mírně gumová
Chuť: kuřově sladká, lehce rašelinná a více už převládá sherry
Dozvuk: poměně výrazný.. prvotní oblak kouře míří do dřevěnné kyselosti a stává se mírně slaným..později opět ta gumovost
Shrnutí: taková všestraná a ničím vyloženě zajímavá whisky, která se sice dobře pije, ale lehce zapomene.. finish bych viděl jako nejsinější část..k vychutnávání to není, ale jako univerzál jenž neurazí to je absolutně dostačující

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: Lakus
Aroma: Příjemná vůně, ve které se v harmonii snoubí sladkost medu a slaný pobřežní vítr. Dokonalé souznění však trochu narušuje pronikající alkoholové aroma.
Chuť: Chuť nepřekvapuje, precizně navazuje na vůni. Nenásilná, spíše sladká se ždibečkem jódu.
Dozvuk: Poměrně nenápadný, nasládlý a trochu dřevěný.
Shrnutí: Příjemné překvapení, přestože jsem nenašel nic, čím by pro mě byla tahle whisky zapamatovatelná, což je nejspíš dáno tím, že jsou všechny její prvky součástí vyváženého celku. Mírným zklamáním je plochý dozvuk, který trošku zazdívá klady, jimiž jsou chuť i vůně. Celá ochutnávka tím trochu vyznívá do ztracena. Samozřejmě je otázkou, jak je vlastně dozvuk důležitý.

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: Nethar
Aroma: příjemně voňavá, jemný luční med, mírný angrešt v pozadí, slaný popcorn v papírové krabici
Chuť: ani ne sladká, ani ne ostrá, ani ne kouřová, ani ne květinková. Hraje tam trocha od každého, i když nic nějak extrémně, ucelené pití.
Dozvuk: sladké hořící kapradí to vystihuje - nahořklá lesní vůně, trochu kouře, trochu sladkosti
Shrnutí: komplexní whisky, žádná z vlastností není nějak typická a extra vyčnívající, zkouší všechno možné a zkouší to kupodivu dobře, dá se v ní hledat skutečně dlouho

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: Radek
Aroma: trochu sladu a ke konci závan alkoholu
Chuť: slad a koření, dost zaštipuje (tady je ten Netharův termín opravdu na místě)
Dozvuk: středně dlouhý a ne moc příjemný
Shrnutí: pro mě dost velké zklamání, ale vlastně jsem ho čekal... podle Huntera bych si moh řídit hodinky vlastně chuť
Body: 78

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: Rescue
Aroma: velmi příjemné, slané, rašelina v náznaku, lehounce nakyslé
Chuť: rašelina, dřevo
Dozvuk: dlouhý, hřejivý
Shrnutí: Velmi milé překvapení, taková suše dřevitá rašelina zabalená ve sladkém hávu. Nějak jsem byl k této whisky skeptický - především po poměrně nelichotivém hodnocení zde na fóru a v Marpeku při ochutnání jsem byl vážně velmi mile překvapen. Já bych s celé láhve nebál...

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: Senoy
Aroma: Nové plnění je oproti dosavadnímu sýrovější a bohatší v ovocnosti, je uhlazenější, kouře je však méně. Z dosavadního plnění více trčí alkohol a je kouřovější.
Chuť: Nové plnění nabízí více citrusů, starší má pak příjemnější kouř a je překvapivě sladká v kontrastu s vůní.
Dozvuk: Nedokážu rozeznat výraznější rozdíly. Připadají mi velmi podobné.
Shrnutí: Podle mě je nové plnění díky sladšímu a bohatšímu aroma lákavější pro širší masy. Chtělo by je přechutnat samostatně, ne v sousledu více vzorků.

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: Torrez
WB
Aroma: Zprvu sladká, poté slaná, trochu lihové. Jemně kouř, v pozadí rašelina, trochu ovoce.
Chuť: Pěkný kouř, ždibec rašeliny a bahna, časem začne rašelina více dominovat, slanost.
Dozvuk: Slabý, krátký, dokuřuje, stopa lesního ovoce
Shrnutí: Ode všeho trochu, od ničeho nic? To mě napadlo zprvu, ale dalo se tím propít. Ve výsledku byla láhev vlastně docela dobrá, příjemně pitná jemná rašelina. Doporučil bych jako přechod od ovocnějších k rašelinějším kouskům, nic co by jednoho vylekalo návalem kouře :) .

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: buddha.ps
Aroma: veľmi príjemná a bohatá, letná lúka za ktorou je vresoviště, v pozadí náznak rašeliny
Chuť: plná, znovu množstvo tónov, lúčny med, vres, to všetko dokonale vyvážené
Dozvuk: dlhý a príjemný, tmavý lesný med
Shrnutí: výborná, veľmi príjemné pitie

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: inerc
Aroma: Nie moc vyrazna ale je to zmes sladkosti a trochu dymu, jasne ze je tam aj ovocie a med s kvetmi a mozno jeden klincek.
Chuť: Zostal som zarazeny, je to tak silno vyvazene ze vlastne neviem co si o nej najskor mysliet. Citit tam vsetko ale utlmene. Potom jasne prevazi medova sladkost a jemnejsia raselina s dymom.
Dozvuk: Najskor korenisty, prida sa trochu dreva a nakoniec citim citron. Nijak zvlast dlhy, na jazyku zostane jemne drevo.
Shrnutí: Svojou vyvazenostou neobvykla whisky. Na jednej strane je v nej vsetko ale nic zvlast nevynikne. Niekomu to moze vyhovovat, ja mam radsej dominantnejsie zlozky ktore vytvaraju typicku chut a daju sa skumat. Zle pitie to ale urcite nie je.

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: josé
WB
Aroma: překvapivě hutné. nasládlé dřevo v kombinaci se sherry ovocností (takové to nahnilé ovoce, pomeranč, jablka), slad. ořechy a muškátový oříšek. (b.1/3)
Chuť: ovocná sladkokyselost se špetkou koření a dubová dřevitost (ta není přehnaná, což se mi líbí). sladová. je hladká, nic mě nedráždí, nic nevyčuhuje. ořechy (b.2/4)
Dozvuk: střední. perlivý, ořechově dřevitý. nasládlý. čokoláda, vanilka, sušené meruňky. po delší době se objeví trocha kouře a opálené dřevo. příjemný (b.1/2)
Shrnutí: dobrá, vyvážená a uhlazená whisky. pohodové nenáročné pití.(b.0/1)
Body: 4

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: joy
WB
Aroma: jemná sladová vůně, oříšky, med, vřes, náznak citrusů
Chuť: sladká, sladová, jemné koření, med, krémovost
Dozvuk: sladký, kořeněný, med, slad, bílý pepř, dřevitost a vysušuje
Shrnutí: Hledal jsem kouř, ale nenašel. Jinak je to pěkná kulatá whisky s vyváženými všemi složkami, ale ve finále trošku nudí. Taková whisky na večery, kdy se člověk nechce moc zaobírat myšlením a chce si jen dát příjemný drink

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: lalos
WB
Aroma: Nasládlá, sladová, nepříliš výrazná, ale vcelku vyrovnaná. Citrusy, med a závan kouře. Připomíná mi některé z blendů stylu JW Black.
Chuť: Příjemně sladká, rostlinná. Sekané kopřivy, med, badián a opálené dřevo.
Dozvuk: Poměrně krátký a jemný. Bez rušivé hořkosti. Spíše sladší a neutrální.
Shrnutí: I po mnoha skleničkách si nemůžu pomoct a připomíná mi vyladěný blend v dobrém slova smyslu, což se týká i ceny. Pohybuju se s ní v takových cyklech. Někdy mi nechutná vůbec, protože není ničím výrazně zajímavá. Není to Islay, není to ani Talisker a do typického Speyside má taky daleko. Za pár týdnů je naopak výborná tím, jak je příjemně neutrálně vyladěná. Ať tak, či tak, jedná se o naprostý nutný základ pro každého začátečníka a rozhodně není špatná.

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: salam15
Aroma: výrazná, řezavá, suché sherry, kůže, čokoláda
Chuť: sladká jablka, sherry, pak jakoby někde kolem proběhla rašelina, dřevo, vlastně celkem výrazný dřevitý závěr ale bez hořkosti
Dozvuk: střední a sladce dřevitý
Shrnutí: HP 12 nebyla moje kdovíjak oblíbená whisky, ale jednou asi před 3/4 rokem jsem ji zahrnul do line-up jedné řízené degustace jako mezistupeň mezi Speyside/Highlands a Islay (hlavně proto, že byla ze zástupců Ostrovů suverénně nejlevnější) a hrozně moc mne tehdy překvapila svou jemností na jedné straně a hloubkou chutí na druhé straně. Koupil jsem si ji teď láhev znovu, abych ji mohl srovnat s 18 yo a tyto zápisky pocházejí právě z této srovnávací degustace.Je fakt, že mi teď tak hluboká v chuti nepřišla - v rámci té řízené degustace a následném dopíjení lahve, co mi z ní zbyla, mně právě bavila ta mnohovrstevnatost, kterou jsem v ní objevil, a to tam teď tak docela necítím, ale i tak mne baví tím, jak je vyvážená a jak se v ní snoubí sladce medové tóny s drsnějšími vlivy rašeliny a pepře. Zrovna u HP 12 yo mi celkem dlouho trvalo najít rašelinu, kterou v ní našli zatím všichni, a mně nepřišla rašelinová ani za mák. Zlomilo se to, když jsem si jednou v horkém letním večeru nechal vychladit sklenici, v takto lehce podchlazené whisky jsem ji tam našel snadno a od té doby již její stopy (bez chladu není vůbec výrazná) ji tam nakonec vždycky najdu.Změna vnímání vůní a chutí s chlazenou sklenicí mne ještě ponoukla ještě ke srovnání dvanáctky s osmnáctkou jak v pokojové teplotě, tj. v letních podmínkách cca 26 stupňů (poznámky viz výše), tak s chlazeným sklem. Kromě zvýraznění rašelinových tónů se chlazené sklo projeví určitým slitím chutí - whisky zesládne, je smetanová, hladká a celkově se chutím obrousí hrany.Jinak srovnání 12 yo a 18 yo dopadlo ve prospěch 18 yo, která lépe voní - hutné sherry a tak. V chuti ten rozdíl není tak markantní a celkově rozhodně není tak velký, aby odůvodňoval třikrát vyšší cenu 18 yo. Obě jsou to skvělé whisky, 12 yo je můj favorit na letošního vítěze whisky roku v kategorii poměr cena/výkon.

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: spyna
WB
Aroma: plné, med/slad, stopy ovoce, to vše zabaleno v lehkém kouři, vystupuje i lehce alkohol, v pozadí pak drobný závan anýzu
Chuť: odráží vůni, med, slad to vše lehce zabaleno v dřevě a kouři, příjemná a komplexní chuť
Dozvuk: středně dlouhý, úplně přesně doplňuje vůni a chuť, med-slad-kouř, trochu do sucha, ale tak příjemně
Shrnutí: Mám pocit, že u této WH se vše moc pěkně doplňuje - hezky plně voní, chuť to potvrzuje a doplňuje vůni a dozvuk to celé velmi příjemně uzavírá. Má první návštěva ostrovů rozhodně nezklamala, ba právě naopak. Ovšem musím říct, že jak jsem se postupně propíjel celou lahví a především dalšími kousky názor jsem trochu revidoval. Není to špatná whisky, ale taky to není žádný vyslovený zázrak.

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: tornado
Aroma: Výraznější, jednodušší, ale celkem příjemné. Slad, med, dřevo, suchý jíl a nepatrně kouře. Po odstání se přidá jemný dotek rašeliny.
Chuť: Oříškové tóny sherry a náznak dřeva.
Dozvuk: Objeví se stopa rašeliny a chuť zlehka nabírá nakyslé ovocné tóny.
Shrnutí: Jednodušší, ale jinak fajn pití.

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: zombice
Aroma: Ovocná (něco nakyslejšího, asi hrozny, a sladké broskve), květinově medová, sladká (ořechy v medu). Opravdu hodně voňavá :-)
Chuť: Sladší, medová, následuje lehký kouř a něco z travnatých rostlin
Dozvuk: Opalené dřevo, lehce kouřový a středně dlouhý
Shrnutí: Jak už jsem psal jinde, tuto whisky bych se nebál nabídnout jak začátečníkům s whisky, tak dobré návštěvě. Není to top whisky, u které byste slintali blahem a s tužkou a notýskem zapisovali dojmy, ale např. příjemný společník na večer za velmi rozumnou cenu ;) Mimochodem tuto láhev whisky jsem si s Ivčou kupovali právě po takové začátečnické degustaci, kde nám dost zachutnala. I když se pak naše chuťové buňky přizpůsobily i takovým peckám jako Ardbeg či Laphroaig rádi se k ní vracíme a její koupě rozhodně nelituju (zvlášť za 20 euro :-) )

Láhev: Highland Park 12 yo
Autor: Žiži
WB
Aroma: sladké sladové tóny, trocha kouře, mírně medová, stopy rašeliny, trocha dubu a koření
Chuť: sladká sladová chuť, která přechází do hořkosladké, trocha kouře, mírně kořeněná, dub
Dozvuk: krátký až středně dlouhý, hořkosladký, sladový, trocha koření
Shrnutí: taková poměrně nevýrazná Highland Park, nebyla špatná, ale očekávání bylo asi příliš velké, naředění nepřinese nic nového
Body: 81


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.