ZPĚTRecenze:

Láhev: Bruichladdich 10 yo The Laddie Ten
Autor: J.K.Ch
Aroma: Cukr, slad, med, bourbon. Velmi jemná, není problém zanořit nos úplně do glencairnu, náznak zvláštní, ale příjemné zatuchlosti a vaječné pomazánky.
Chuť: Na 46% velmi jemná, přesto že je unpeated tek bych řekl velmi lehce rašelinná, lehký náznak vanilky, jen velmi lehce dřevitá, sušené ovoce a pomeranče.
Dozvuk: Dozvuk je dlouhý silný silnější než chuť, doznívá po hřebíčku, a jemné rašelině, alkohol se probudí právě jakoby až v dozvuku. Slabý náznak citrusů a dubová dřevitost v té správné míře.
Shrnutí: V porovnání s Classic Laddie je zde velmi příjemná absence jisté umělosti, která mi u Classic Laddie vadí.
Body: 86

Láhev: Bruichladdich 10 yo The Laddie Ten
Autor: Lakus
Aroma: Ohromující! Po dlouhé době vůně, která si mě dokázala ihned podmanit. Úchvatně se snoubící sladké tóny marcipánu a vanilky, kterých se dotýká mořská slanost. Jemné a vyvolávající ohromná očekávání.
Chuť: Kandované citrusy naložené v pořádné dávce soli. Trošičku kouře a dřeva.
Dozvuk: Nečekaně silný úvod, který postupně a dlouze doznívá. Vynikající bahýnko a jakoby chuť minerálního pramene.
Shrnutí: Velmi dobrý kousek, který na jazyku opravdu ještě nějakou chvíli mravenčí. Uchvacující je zejména vůně, v chuti bych možná ocenil trošičku menší trpkost, nicméně věřím, že se jedná o pochoutku, která bude každým dalším douškem lepší a lepší.

Láhev: Bruichladdich 10 yo The Laddie Ten
Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: tak moje jediná zkušenost s hovězím Mortlachem zase tak moc hovězí nebyla, ale tady u té whisky mě to napadlo hned - slaná polévka, vývar, je to zvláštní, ale prostě to i slaně voní; mírný kouř, kožená nasládlost, čerstvost a sladkost ovoce v pozadí - tohle je pro mě výjimečný styl, těžko s něčím srovnávat, exkluzivní
Chuť: taková ostřejší (nedokážu to popsat, všiml jsem si pak na WB, že někdo ji popisovat jako "křupavou", "perlivou", což je asi ten správný výraz, mně se vybavila taková ta křupavá čokoláda, jak ji sníte a pak vám ještě pár minut praská v puse, jestli to znáte (myslím praskání, čokoládová whisky to není)), stále slaná
Dozvuk: dozvuk docela ostrý, asi větší porce alkoholu. Hořké to není. Není nějak islayovitě extrémní, což není na škodu, ale v žádném případě nemůžu kouřovou rašelinu nezmínit - hliněný styl - dokonce dozvuku vévodí
Shrnutí: jednoznačná hvězdička v mé tabulce, tahle whisky mi nejen velmi chutná, ale je i hodně svérázná a nezapomenutelnost je potřeba

Láhev: Bruichladdich 10 yo The Laddie Ten
Autor: Senoy
Aroma: suchá, ostřejší, slaná, jemný kouř
Chuť: spíše řidší, trochu ostřejší, lehká sladová sladkost, trochu slanosti v závěru je následována nádhernou rašelinou
Dozvuk: delší, sušší, mírně nasládlý, ale spíše slanější, na jazyku zůstává příjemný a nijak nerušivý dozvuk rašelinného kouře
Shrnutí: The Laddie Ten na mě příjemně působí elegantní kombinací slaně-kouřové chuti, kde nic nepůsobí rušivě, vše je tak nějak pojato nenásilně, nic nevyčnívá. Určitě stojí za ochutnání. Zvlášt elegance, se kterou Bruichladdich dokáže kombinovat spíše drsnější aromatické složky je neuvěřitelná. Kouřový finiš je doslova hedvábně jemný a doporučil bych ji jako jednu ze vstupních whisek z oblasti Islay.

Láhev: Bruichladdich 10 yo The Laddie Ten
Autor: josé
WB
Aroma: hladký čistý AO, máslové, foukanec. sladší. trochu lihově těkavé. zelený klacek. maliny. (b.1+/3)
Chuť: sušše natrpklé dřevo. hodně pikantní a hřejivé. chilli. sládne. sušené ovoce. kapka citronu. (b.2+/4)
Dozvuk: sladší, AO, vanilka, čokoláda, muskatnuss. hebký. teatree větrovost. (b.1/2)
Shrnutí: zaujala. ve slepém dvojtestu, ze kterého se nakonec vyklubala Laddie 8 a 10, vyšla desítka jednozančně jako vítěz. 50% určitě mělo vliv na celkově pikantní projev. (b.0+/1)

Láhev: Bruichladdich 10 yo The Laddie Ten
Autor: joy
WB
Aroma: marcipán, sladkost, lehká slanost, v pozadí ovoce
Chuť: dřevitost, ovoce, sladkost, slanost a upozaděný kouř
Dozvuk: sladký uhlík, koženost, lehounká slanost
Shrnutí: Elegantně vybalancovaná hranice mezi kouřem a ovocnými složkami u této whisky z ní dělá jednu z nejzajímavějších, které jsem mohl kdy ochutnat

Láhev: Bruichladdich 10 yo The Laddie Ten
Autor: lochness
WB
Aroma: Tmavé rozkvitnuté ruže, žuvačka Pedro, malinový džem, jemnejšia a zaoblenejšia než The Laddie Eight.
Chuť: Mierna ovocná kyselosť, prechádza do drevenej suchej trpkosti. Vystúpi soľ a korenie. Talisker bez rašeliny a dymu.
Dozvuk: Korenistý a veľmi zaujímavý, stredne dlhý.
Shrnutí: Prvé plnenie The Laddie Ten od Jima McEwana, ešte stále sa dá zohnať i keď ceny postupne rastú. Povinná jazda pre všetkých, ktorí chcú poznať aj nerašelinovú stránku Islay. Vynikajúca whisky. Dám si ešte jeden a som zvedavý na The laddie Ten Second Edition od Adama.

Láhev: Bruichladdich 10 yo The Laddie Ten
Autor: xenopus
WB
Aroma: Docela jednoduché, ale poměrně vyzrálé. Starší zaprášené dřevo, sladová sladkost, arašídy, máslo.
Chuť: Hladší, vysušující. Slad, trocha rašelinky, ale pak se vynoří nahořklé dřevo. Je ale dostatečně přelito následnou vlnou pikantnosti koření a pepřem.
Dozvuk: Zpočátku nahořklý, ale sládne. Poměrně krátký. Cukrovost, javorový sirup, mléčná čokoláda.
Shrnutí: Oproti Laddie 8 znatelně lepší, ale jinak nic, z čeho bych výskal nadšením.


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.