ZPĚT

Recenze:

Láhev: Tobermory 10 yo 46.3%
Autor: Cyra
Aroma: Zvláštní nakyslá zatuchlost. Shnilé dřevo v lese, houby v sýrové omáčce, brambory, guma. Jemný kouř a sůl. Arašídy. Po delší době vyplouvá na povrch ovoce – pomeranče v tvarohovém koláči a také lehké náznaky desinfekce.
Chuť: Do slana s jemnou sladovou nasládlostí. Působí lehce ale přitom má opravdu výrazně olejovou texturu. Bílá káva, trochu piva (asi ten slad) a nádech ovocných tónů.
Dozvuk: Opět spíše slaný, přičemž nasládlost se nevytrácí. Olej. Slad. Smetana. Kávové tóny. Pepř v oleji. Také velmi jemný opar kouře.
Shrnutí: Překvapení. Whisky s charakterem. Zajímavá symbióza svěží lehkosti a zároveň hutně olejové hladkosti, přitom doplněné peprností a obláčkem kouře. Kromě Ledaigu, se kterým má společnou hladkost (olej, smetana) mi nejvíc připomíná asi Isle of Jura Superstition. Ta je však sladší, více do medu. Tato Tobermory je o poznání slanější, lehčí. Mám z ní pocit, jakoby byla méně ochucená. Zkrátka přírodní. :)

Autor: Hunter
WB
Aroma: Zvláštní mix sladovosti, citrusů, koření, mletých ořechů, nakyslé dřevitosti, možná cítím až ztrouchnivělé dřevo, lehký závan zatuchlosti a jakoby zakouřenosti nebo dehtovosti, ovšem ne v takové míře jako třeba u Ardbegů, tato složka je tu dávkována jen zlehka. Dále nacházím mořskou slanost. Vůni nemusíte lovit z glencairnu, je celkem výrazná.
Chuť: Sladová, s citronovou kůrou, citrusů mám po chvíli plnou hubu. Postupně to přechází do dubu, krémové dřevitosti. Lehká nahořklost přijde a zase odezní do krémově čokoládového závěru.
Shrnutí: Tobermory jsem pil teprve dvakrát, poprvé Netharovu 15 yo na X. degustaci BR v HK. Měla stejnou sílu, jako tato 10 yo, kterou jsem měl půldeci díky předvánoční výměně vzorků s Cyrou. Ale jo, v pohodě, má něco do sebe.
Body: 84

Autor: J.K.Ch
Aroma: Trošku travnatá a výrazně mentolová se stopami kafru. Svěží s tóny cukrového melounu. Zatuchlost jako zvětralé pivo je asi jediná věc, která mi na této whisky vadí.
Chuť: Opět tóny mentolu, kafru a eukalyptu. Tohle mě na ní baví. Jemná medová sladkost a bylinky chuť krásně zakulacují.
Dozvuk: Středně dlouhý, dřevitý, se stopami čerstvě posečené trávy a mladickou ostrostí.
Shrnutí: Proti nechutně drahé Tobermory 15 Yo je docela obyčejná a svým způsobem svá. Cena je slušná a whisky sama o sobě také. Pro milovníky mátových mentolových a kafrových tónů ve whisky je to správná volba.
Body: 79

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: lehčí travnatá vůně, trochu dřevitá, trochu chlastovitá, drobek kouře
Chuť: než se stačím leknout toho, jak je sladká, tak ořechově zhořkne a tak nějak zesmrádne - olomoucké tvarůžky, už zase? Chytil jsem je už jednou u Isle of Jura Superstition.
Dozvuk: zůstává onen nasmrádlý dozvuk, musím se rozhodnout, jestli se mi líbí, ale určitě zaujme netradičností, trochu dřevité hořkosti, ale objevuje se jenom chvilku po polknutí
Shrnutí: jak si teď čtu své poznámky k IoJ: Superstition, tak jsou si asi vcelku podobné (ostrov jako ostrov :lol:). Nedokážu odhadnout, jestli bych si tu nasmrádlost po celé lahvi oblíbil nebo zprotivil.

Autor: Radek
Aroma: pendrek, žvýkačka wrigleys...
Chuť: citron se sifonem
Dozvuk: peprmintový
Shrnutí: Docela to jde, ale v týhle oblasti jsou lepší kousky.... vůbec mi spíš než ostrovní přišla jako taková severská.
Body: 79

Autor: Rescue
Aroma: sladké, lehce nakyslé, "lehká zatuchlost", moře, řasy
Chuť: sladká, slaná, slanost přetrvává, přichází dřevitost a na konci "bonbóny", resp. Marshmallows´
Dozvuk: krátký, sladký, slaný
Shrnutí: A tohle já můžu! Velmi dobrá whisky…mám prostě rád Ostrovy. Ochutnáno v Marpeku.

Autor: Torrez
WB
Aroma: Ostře alkoholové, sladové, prach, dřevo, jinak slabé
Chuť: Dost neutrální, nijak mě neoslovila
Dozvuk: Slabý, po chvíli nevím, že jsem něco pil
Shrnutí: Zklamání, krom toho nevím co si o tom myslet. Asi to chce čas, třeba se k ní někdy vrátím.

Autor: salam15
Aroma: Citrusy říznuté kouřem a gumou. Taková zvláštní umělost.
Chuť: Tady se projedete po skluzavce: kyselost, bonbóny, umělost, rašelina.
Dozvuk: Skluzavka nekončí pískovištěm ani bazénem, ale umělostí, a to celkem ostrou a vlastně i nepříjemnou.
Shrnutí: Rozjezd v Marpeku. Nic mne nemotivuje v dalším zkoumání něčeho, co je z této palírny, pokud se to jmenuje Tobermory. Ledaig ale ještě zkusím.

Autor: zombice
WB   WOL
Aroma: Zapařená sláma (Ledaig ze stejné palírny to nezapře :-) jen tomu chybí ta rašelina), slanost, chaluhy - prostě mořský pobřeží, časem i zvláštně, řekl bych bonbónově sladká.
Chuť: První dojem je slaný, pak lehce vysychá a hořkne (taniny?), pak i trochu trávovější.
Dozvuk: Opět slanější, lehoulince kouř, pak opět tráva, ale tadyy už nasládle.
Shrnutí: Druhý panák v Marpeku. Přiznám, že tady bylo po mé zatím malé zkušenosti s touto palírnou a ke všemu jen s nakouřeným Ledaigem větší očekávání. Z celýho večera jsem hodnotil mezi slabší kousky.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.