ZPĚT

Recenze:

Láhev: Isle of Jura 16 yo
Autor: Botana
Aroma: Sladká vůně, med, citrusy (pomeranč), kompotované ovoce (švestkový kompot), karamel.
Chuť: Máslové bonbóny, lehce "mýdlový" podtón.
Dozvuk: Nevýrazný.
Shrnutí: Moje první single malt whisky, byl jsem z ní docela paf, ale po ochutnání dalších whisek se moje nadšení mírní. Není špatná, to vůbec ne, ale zas to není tak super, že bych si ji koupil znovu.

Autor: Cyra
Aroma: Seno, jehličí, koření, jemně nakouřený slad s ovocnými tóny. Lehká jurovská nasládlost a mléčná čokoláda.
Chuť: Uhlazená, olejnatá, spíše do sladka. Lehce nahořklý závan kouře.
Shrnutí: Vypita celá 1l láhev při oslavě narozenin. Pro některé účastníky oslavy to bylo první seznámení se single malt a všichni byli nadšení. Za mě osobně – pitelná průměrná whisky. Superstition je o dost dál.

Autor: J.K.Ch
Chuť: Je sladkokyselá s tóny černého rybízu s dalším ovoce převážně pomeranči, jemný náznak čokolády a kávy chuť zakulacuje.
Dozvuk: Dozvuk se již ze začátku projevuje jemnou hořkostí naštěstí, ten ale nijak zásadně nesílí. Jemná kyselost v chuti udržuje dozvuk ze začátku svěží. Poto sklouzne do dřevitého sucha. Jeho délka je střední.
Shrnutí: Bezesporu je to to nejlepší co Isle Of Jura mezi svými běžnými láhvemi nabízí. Na Tastival nebo 21 Yo bohužel nedosáhne. Ale je to jedna z levnějších 16 Yo Whisky. Hodí se jako dárek. Dobře se pije a je zajímavá.
Body: 82

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Sladká vůně podbarvená ostrou hořkostí dřeva, tráva, les (jehličí). Taková čerstvá a povzbuzující. Jak já říkám kokosová (určitý druh dřevitosti). Těsně před odesláním recenze ještě kontroluji a extrémní káva je po delší době nepřehlédnutelná.
Chuť: Sladkonasmrádlý dojem naznačuje, že tento vzorek bude právě Isle of Jura. Mé dojmy jsou spíše o trochu horší než neutrální.
Dozvuk: Takový zvláštní. Mírně nahořklý. Snad trochu hlinitý, prostě taková ta jurovská nasmrádlost, kterou bych přímo nenazval rašelinností či kouřovitostí, je tady ale docela slabá oproti třeba Superstition.
Shrnutí: Na případnou koupi mě tato whisky nezaujala, protože mi moc nesedí stylem a i její mírná nahořklost mně trochu vadí, 16 let už je asi moc dřeva. Ale je nepochybně svá a může zaujmout.

Autor: Radek
Aroma: Pomeranče uskladněné ve sklepě na brambory.
Chuť: Krvavé pomeranče s kávou Nescafé.
Dozvuk: Střední, nic zvláštního.
Shrnutí: Slušná, klidná whisky.
Body: 82

Autor: josé
WB
Aroma: příjemný mix suchého dřeva, vínovosti sherry, karamelu, těžší nahnilé ovocnosti, pečených jablek, čokolády. muskatnuss, vanilka. výrazné, hladivé. (b.2+/3)
Chuť: středně plná a olejnatá. celkem sladká. dřevitá bez nepříjemné hořkosti. ovocnost - jablka, kandovaná pomerančová kůra, marmeláda z lesního ovoce. karamely. skořice, hřebíček. (b.3/4)
Dozvuk: sladší opálené dřevo, výrazná čokoláda, pomeranče. křížaly. hladký. kapka teatree větrovosti. (b.1+/2)
Shrnutí: příjemné pití na každý den bez výrazných negativ. žádnou zatuchlost nebo tvarůžky nenacházím. litrovka za litr je akceptovatelná cena - zásobil jsem se, protože mi chutná a oblíbil jsem si ji. (b.0+/1)

Autor: joy
WB
Aroma: lehká nasmrádlost, přezrálé ovoce, pomeranče, sladkost, dřevitost, karamel
Chuť: jemná a krémová, ovoce, hřebíček, skořice, pomeranče
Dozvuk: kávový, kořeněný, dřevitý a ovocný
Shrnutí: Porovnávána s Isle of Jura 18 yo. Čekal jsem, že 18letá verze bude lepší. Opak byl pravdou. Rozdíly v chuti byly výrazné a ukazovaly v neprospěch 18leté verze. 16letá je podle mě lepší nejen svou příznivější cenou, ale i celkovou bohatostí chutí a vůní. Isle of Jura 18 yo se již asi nedá sehnat, a když, tak špatně, ale i tak doporučuji rozhodně koupi 16 yo než jejího staršího sourozence

Autor: jumbo
Aroma: do slana, hlavně sladké pomeranče, možná mandarinky, karamel
Chuť: krásné ostrá, velmi výrazné koření, pepř, hořkosladká (ty pomeranče), na konci lehce cosi do kouře
Dozvuk: wow, výrazný dlouhý dozvuk, nauzené koření, nějaké ovoce
Shrnutí: Moc dobrá whisky, přijde mi že je znát vyšší věk. Špatně se mi identifikovaly další vůně a chutě, ale pořád tam ještě něco je, moc mi chutnala

Autor: lalos
WB
Aroma: Oproti 10 a 12 prakticky žádný zeleninový smrádek. Ten je nahrazený silnějšími kořenitými tóny. Ten vyšší věk už je znát. Skořice, karamel a pomeranč.
Chuť: Příjemně sladká, jako ve vůni větší vliv dřeva, skořice. Lehký závan Jura nasmrádlosti, který jsem ve vůni nechytil. Slušelo by jí alespoň o 3% alkoholu více.
Dozvuk: Poměrně dlouhý, hořká čokoláda, med a dřevo. Lehce hořkne, ale v mezích, které ještě vůbec nevadí.
Shrnutí: Věk 16 let už je znát. Je to dobrá, kořenitá whisky s lehounkým náznakem slanosti, spíš už ale směřuje ke sladšímu Speyside stylu. Chutná mi, s lahví bych si poradil.

Autor: lochness
Aroma: utlmený závan hnilého sena, neumyté záchody, trošku sherry, celkom zlý nástup
Chuť: plochá, nevýrazná, karamelu za tri pr... (prepravky), drží líniu s arómou
Dozvuk: karamel, alkohol, skazený kompót, do tretice všetko zle
Shrnutí: dopijem a už nikdy nekúpim

Autor: xenopus
WB
Aroma: Vážné, spíš dřevité, kulaté, vůbec ne alkoholové. Jehličí, těžké ovocné sherry tóny, lehounce zatuchlého dřeva, karamel, jablečná povidla.
Chuť: Hladká, na jazyku příjemná, nepostrádá i pikantnost, ale na jazyku se téhle whisky moc nechce se rozvíjet. Pokračuje v dřevitějším charakteru doplněném o jablka i s příslušným kořením (hl. hřebíček), lehce jakéhosi květinového parfému a dost karamelu.
Dozvuk: Dřevitější, už poměrně zatuchlý. Ovocnost, čokoláda, koření. Pochcaný spálený karton a asfalt.
Shrnutí: Zpočátku mi moc nechutnala, ale jak z lahvičky vyprchávala zasmrádlost, tak jsem se k ní nakonec docela i propil. Za tehdy cca tisícovku za litr šestnáctiletá SMW dobrá, ale víckrát ne. Jura obecně mi stylem moc nesedí. Svou výraznou karamelovostí a jablečností mi 16 yo evokuje levné blendy - když nemá whisky moc co nabídnout, tak ať je tam aspoň ten karamel, že.

Autor: zyki
Aroma: těžká, ovocná sladkost bez svěžesti, možná jeřabiny a černý bez, lehce karamel, něco neurčitého v pozadí, možná studená káva a jakýsi dojem lesa
Chuť: z lesních bobulí se na chvilku vynoří moučkový cukr, je vystřídán celkem příjemnou dřevitostí
Dozvuk: chvilku jehličí, zdá se krátký, ale mírná stopa pečeného ovoce přetrvává dlouho
Shrnutí: tak Juru jsem nepoznal, zajímavá, ale po láhvi netoužím

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.