ZPĚTRecenze:

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Autor: Cyra
Aroma: Při letmém přivonění je uzavřenější, do dřeva. Trochu trávy. Po zahřátí začne vonět. Karamel, čokoláda, povidla, vanilka, sušené ovoce, dřevo, ostružinový koláč s připálenými okraji. Pomeranče. Težší aroma.
Chuť: Nejprve sladká s nakyslými konturami. Sherry. Pak zostří, jde do slana. Dřevo, pepř. Také hořká čokoláda, vanilka, povidla a ovoce.
Dozvuk: Sladký s pepřovou ostrostí. Objeví se i kouř. Pak zjemňuje do vanilky. Sherry, rum. Hřejivý.
Shrnutí: Výrazná, rázná a sladší whisky. Ale také poměrně ostrá, podpořená mocnou příchutí dřeva a sherry ze sudů.

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Autor: Duthoron
Aroma: Příjemné, leštĕnka na nábytek a hrozinky. Od GlenDronachu se liší, ale mám problém to popsat, snad jako "ovocnĕjší".
Chuť: Sladká a svĕží, cítím v ní granátové jablko a hořkou čokoládu. GlenDronach je v chuti o nĕco sladší, ale BenRiach má hezčí vývoj a je komplexnĕjší.
Dozvuk: Střední, jádra z meruňkových pecek a koření. Tady GlenDronach trochu zaostává.
Shrnutí: Zajímavá whisky s výrazným vlivem sherry, ale to z ní nevykukuje tak okatĕ jako z porovnávané konkurentky, za dozvuk a lepší vyváženost by si zasloužila o kousek lepší hodnocení, ale pořád to vychází na dvojku, řeknĕme s malým plusem. (No a je to tady :-o, už dávám plusy a za chvíli budu bodovat, ach jo, :?)

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Autor: Hunter
Aroma: zcela jasně a zřetelně se vám vybaví čokoláda, bonboniéra, lehce koření ale asi nejvýraznější a nejvýstižnější charakteristika vůně jsou „višně v čokoládě“, jak mi poradila přítelkyně, která mi u degustace asistovala Plně s ní musím souhlasit, to vše zejména při lehkém přivonění nad sklenkou, při hlubším nasátí už vystupuje alkohol a kořenitost, snad i lékořice.
Chuť: Je to relativně silná a ostrá whisky, která umí pěkně štípat (dle ženského pohledu prý“žiletky“), ale to vše je zjemněno tím sherry a višněmi v čokoládě. Po přidání vody se vše uhlazuje, ve vůni je nasládlejší a jemnější, dokonce se nám odkudsi vynořily i rozinky přelité čokoládou, (sultánky byly avizovány v zahraničních recenzích i samotným výrobcem, bez vody jsem je jaksi nemohl najít). V chuti ustupuje ona síla a štiplavost.

Absolvoval jsem zatím dvě degustační kola, jedno včera, druhé dnes, musím říci, že druhý dojem je ještě lepší, možná přispělo ke zlepšení i mírné přidání nesycené pramenité vody.
Shrnutí: První setkání s BenRiachem pro mě dopadlo myslím úspěšně, zklamání se nekonalo žádné, jsem potěšen, rozhodně jsem podobný charakter ještě u jiných výrobců nenašel, jedná se o velmi originální kousek ze Speyside, který můžu s klidným srdcem doporučit. Kupoval jsem u Topvino.cz za 795,-Kč. Určitě se na tuto palírnu do budoucna ještě zaměřím, nabídku mají širokou a lákavou, budu se těšit na další kousky z jejich produkce.
Body: 86

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Autor: Hunter
WB
Aroma: Že by vliv sherry sudů, nebo nějakého jiného vína. Čokoláda, rozinky, pralinky, trocha kyselého ovoce, dále spíš těžší a přezrálé ovoce, na konci skořice. Pěkná, plná vůně hřejivá. Přezrálý angrešt, slad, vanilka, med.
Chuť: Chuť dobře ladí s vůní, ale není tak sladká, obzvlášť v dochuti pak jde do sucha, přidává se koření, dřevo a opálený sud. Ale i v chuti se dá zaznamenat nasládlé dřevo.
Shrnutí: Zkusím tipnout 15 yo Sauternes.
Body: 86

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Autor: Króča
Aroma: výrazná vínovost, žvýkačková sladkost, růže, mírně pikantní koření, čokoládová dřevnatost a vzdálený závan kouře
Chuť: sladká štiplavost která však nevadí, výrazná suchost sherry, mandle, stopa po mentolu a taky dřevěné tóny
Dozvuk: suché hřejivé, více se začíná projevovat dřevo, které však nehořkne!!! Později přebírají vládu karamelky a pražené vlašské ořechy
Shrnutí: tahle sladkost v kombinaci s dřevnatostí mi naprosto sedla, velmi vyvážená, mnohovrstevná a bohatá whisky, která mne navnadila vůní, uchvátila chutí a ukonejšila středně dlouhým finishem.. zahrnuji tuhle whisky do svého seznamu na budoucí kandidáty ke koupi..stojí za to ji více prozkoumat.. po zdejších recenzích na Benriachy a této zkušenosti nastražuji oči a uši směrem k této palírně ;)
Body: 87

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Autor: Króča
Aroma: sladké hluboké ovocné tóny, sušené švestky a punčová sladkost, drobet lakovaného dřeva.. tohle mám rád
Chuť: prvotní dřevěný pokus přebíjí ovocné sherry, nugátová hořkost a višně v čokoládě
Dozvuk: silný ráz ovocného alkoholového likéru, čokoláda, dřevo, místy snad i zakouří
Shrnutí: plná a hutná whisky, velmi sherry

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Autor: Lakus
Aroma: Bílé víno a rum. Spíše nakyslejší aroma.
Chuť: Ořechy, sladkost sušeného ovoce a dřevo. Poměrně výrazný celek. Snoubení nahořklosti dřeva a sladkosti ovoce je velmi chutné a překvapivě hladké.
Dozvuk: Spíše krátký a dřevěný.
Shrnutí: Další BenRiach a opět velmi odlišná whisky, minimálně tím (a cenou) je tahle palírna zatraceně sympatická. Sherry Wood je velmi výrazný kousek, což já velmi rád. Chuť, ve které zároveň funguje sladkost a hořkost, je inspirativní a je příjemné, na kolik se tyto dva prvky dokáží doplňovat a získávat jeden z druhého to nejlepší. Trošku méně tleskám za dozvuk, který je po předchozí výraznosti přeci jen zklamáním.

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Autor: Nethar
Aroma: sladce rumová, přezrálé hroznové víno, právě upečená povidlová buchta na plechu
Chuť: pepřově štiplavá bez vytáček, je tam nějaká sladkost, ale při povalování v ústech se k vám určitě nechová přehnaně zdvořile, nikoliv však hořce
Dozvuk: trocha karamelové sladkosti, dlouze dohořívá, ne zcela dozrálé vlašské ořechy
Shrnutí: protože jsem ji dostal jako vzorek, bezprostředně po prvním přivonění jsem dokonce myslel, jestli to není nějaký šprým a přehozené popisky s rumem. Je i nádherně tmavá ač nepřibarvovaná, sudy svoji práci odvedly na výbornou

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Proti normální dvanáctce snad ani ne tak výrazná, jsem zklamán proti svým vzpomínkám z Marpeků a festivalů, apod. Není tak voňavkově afektovaná jako dvanáctka, suché sherry, budiž, jablka spíše nakyslá, trochu kožené zatuchlosti. Sladké ovoce, svěží i těžké, mísící se s dřevitostí. Ostře štípe silnější alkohol.
Chuť: Trochu ostřejší než Flagship Range, i ty 3 procenta navíc jsou tedy znát. Pepřovitá proti všem ostatním. Ostřejší dřevitost, kořenitá.
Dozvuk: Přijde mi nudnější než většina core range a to mě překvapuje a mrzí. Leč doznívá dlouho, sladkoostře. Chilli čokoláda. Možná to není kritika téhle dvanáctky, možná je to pochvala pro Flagship Range.
Shrnutí: Nevím, jestli to je konkrétní lahví, nebo jestli postupem času zhoršili, nebo jestli jsem se prostě v minulosti mýlil, ale na tuhle láhev jsem se hodně těšil, protože jsem ji považoval za jednoho z jistých favoritů, aspoň co se poměru cena/výkon týče, ale nepotěšila mě. Možná byla jenom konkurence příliš tvrdá. Ani tak tmavá jak si ji pamatuju není :-)

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Autor: Radek
Aroma: čokoláda na vaření
Chuť: sirupovité sherry, sifón se sirupem..... třešně, prostě griotka
Dozvuk: hořká čokoláda
Shrnutí: jsem trochu zklamán, čekal jsem víc, asi nejvíc mi tam vadil ten sifón... znáte to, našroubujete bombičku do sifonové láhve a zmáčknete.... v ústech mi to pracovalo jak burčák
Body: 83

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Autor: Rescue
Aroma: teplé, hutné aroma zralého ovoce, višně v čokoládě, sherry
Chuť: dřevitá suchost následně přechází do ovocnosti, sherry a stejně jako v aromatu chuť bonboniery (višně v čokoládě)
Dozvuk: relativně krátký, intenzivní, ovocně dřevitá suchost
Shrnutí: Velmi příjemná whisky - můj první BenRiach a první "sherry" whisky. Někdy si ji budu muset zopakovat v množství větším než malém ;)

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Autor: Shargard
Aroma: Troška vanilky, ovocná sladkost, karamelka, máslová sušenka a trocha sladového ječmene. Aroma je spíše utlumené, ale delikátní a zaoblené
Chuť: sladší, kořenitá s trochou sladu a alkoholu. Trochu jednoduchá a plochá
Dozvuk: Delší, opět sladový ječměn, sladkost, dřevitost a v závěru i trochu hořkosti, která ovšem výrazně neškodí
Shrnutí: Tahle whisky nejvíce zaujala ve vůni - bohužel. Když jsem se podíval na etiketu vzorku a viděl sherry wood tak jsem byl hodně překvapen, protože staření téhle whisky v sherry by mě ani ve snu nenapadlo. Podle aroma to vypadalo na kombinaci se sudy od bourbonu. Zatím mám s touhle palírnou docela problém a ani druhý vzorek mě yatím nijak zvlášt nepřesvědčil. Ovšem to mě nemůže odradit od dalšího zkoušení. Ty horší mám za sebou a ty lepší zákonitě před sebou :D :D
Body: 81

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Autor: joy
WB
Aroma: sherry a rozinky, občas píchne do nosu, dub, hřebíček a trocha nakyslosti snad od citrusů
Chuť: sladká s kořením, sherry a ovoce
Dozvuk: koření, sladký s dubem a ovocem, trochu vysušuje, skořice a kakao
Shrnutí: Tak za časů Billyho Walkera jakožto spoluvlastníka Benriachu se nedala udělat chyba s jakýmkoliv plněním, tedy aspoň pro mě. Škoda jen, že jsem přístupu Petra k této whisky nevyužil více

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Autor: lochness
WB
Aroma: Po BenRiach 12 príjemný posun vpred. Sherry je vo vôni výrazné. Trochu leštenka na nábytok, staré knihy, hrozienka, prezreté tmavé hrozno
Chuť: Tipoval by som viac než 46%, celkom pocitovo silná. Trochu drevitá chuť prebíja všetko ostatné.
Dozvuk: Alkoholovo-drevitý, dosť trpký.
Shrnutí: Tak nejako mi od BenRiachu viac sedia rašelinové kúsky. Vonia krásne, ale prílišná drevitosť v chuti to zabíja.

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Autor: salam15
Aroma: Vosk, sladkost. Koukal jsem se, že v ní Hunter - otec zakladatel tohoto vlákna - cítil višně v čokoládě, ale to já si prosím ve vůni nevybavuji, spíš mi to připomnělo Clynelish střižený čokoládou.
Chuť: Řezavá suchost, pak ale náhle sladkost a višně v čokoládě (však mi se s Hunterem nakonec nějak shodneme :-D)
Dozvuk: Kratší, ale výrazný
Shrnutí: Vynikající ba přímo znamenitá whisky, která je krásně vyvážená. Žádný div, že dostává tolik medailí :p. Kde jsou ty časy, kdy se to dalo sehnat za necelých 700,- Kč, jak tu někdo zmínil, ale i za o něco víc jak 800,- je to pořád parádní koupě. Kdybych neměl lahev doma, tak si ji určitě koupím. Možná si ale koupím ještě jednu.

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Autor: zombice
WB   WOL
Aroma: Sladká, ovocná, vcelku intenzivní, ale méně než současně srovnávaný Aberlour 10 Sherry. Ovoce je zralé a jasně dominuje kiwi, pak trochu hrozny, čokoláda.
Chuť: Sladké ovoce, příjemně klouže po jazyku, ale opět mi přijde méně výraznější.
Dozvuk: Středně dlouhý, sladší, hořká čokoláda, trocha koření.
Shrnutí: Ve srovnání s Aberlour 10 Sherry to popravdě u mě prohrává, ale je to dané také tím, že jsem měl k dispozici jen vzorek a ke všemu se musel dělit s Ivčou :-D Jinak je to pořád výborná whisky (ostatně jako zatím každý produkt z palírny BenRiach, se kterým jsem se setkal) a za sakra skvělou cenu… Až dojde Aberlour, tahle nesmělá kráska bude jedna z variant :-)


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.