ZPĚTRecenze:

Láhev: Ledaig 10 yo 1997 Chieftain's
Autor: Hunter
WB
Aroma: Tak takhle ostrou pecku do frňáku jsem už dlouho nedostal. Co to sakra je?! Ostře štiplavý zásah rašelinou, to musí mít obsah alkoholu přes 60%?! Ostře jódová, až citrusově travnatá rašelina, takovou kombinaci jsem ještě nikdy necítil. Ale když se přes tu nebývalou ostrost přenesu, jako bych za ní cítil sud po portském a lehce i stájové tóny. Ostrost je sice dost rušivá, ale špatné to v celku není.
Chuť: Příjemně nasládlá rašelina, v chuti je stále znát síla alkoholu, ale přes 60% už bych nehádal, tak kolem 55%. Myslím, že se určitě bude jednat o sudovou sílu.
Shrnutí: Absolutně netuším, o co by se mohlo jednat, to mě teda Króča dostal. V zoufalství mrknu na Króčův profil na WhiskyBase a jediné, co bych hádal, je Ledaig od Chieftains Choice, s obasahem alkoholu 61,3%, ovšem na WB se píše, že jde o sud typu Sherry Butt, a sherry tu necítím ani náznakem. Že by se při té síle tvářilo sherry jako portské, nebo by šlo o nějaké těžší a sladší sherry, jako PX??? No jsem zvědav na odtajnění vzorku.
Body: 84

Láhev: Ledaig 10 yo 1997 Chieftain's
Autor: Króča
WB
Aroma: Kouřová až dehtová, taky ovocně sladká (třešně, ostružiny) s trochou dřeva..chce to vodu, jinak se vůně těžce hledají
Chuť: výrazně kouřová, doslova úder mračnem kouře, k tomu opět rochu dřeva a rašeliny.. výrazně suchá a hlavně alkohol tomu dává "šťávu"..v závislosti na množství vody vystupují zemitější a ovocné tóny
Dozvuk: kouř, kouř, rašelina a zase KOUŘ, dřevo bez hořkosti přechází do černé čoko a likérové ovocnosti, po dlouhé době končí doutnající rašelinou.voda přidává na kultivovanisti a zefektňuje opravdu dlouhý finish
Shrnutí: Tohle je výrazná kouřová whisky..Tohle není pití pro každý den.. voda je absolutní nutností a dá se s ní "vyladit" do mnoha poloh (od kouřové přes výrazněji rašelinou až po ovocnou)..za zmínku stojí především velice dlouhý a výrazný finish.. jsem nadšen :clap:
Body: 93

Láhev: Ledaig 10 yo 1997 Chieftain's
Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Tak tady se přiznávám bez mučení, že tohle mi nevoní. Jako první dojem mi naskakuje nasmrádlost z Isle of Jura Superstition. Tady však dovedené k nedokonalosti. Olomoucké tvarůžky, jehličí a postupem času mix citrusů a sladkosti. Tu nedokonalost nemyslím jako nekvalitnost, jenom se mi stylově velmi netrefila do vkusu. Je ale nesporně výjimečná whisky, tohle si nikde jinde nepamatuji. Opakuji olomoucké tvarůžky, po delší době extra síla a jsem si s nimi naprosto jistý (že by je ve whisce Króča marinoval? ;-)).
Chuť: Nejprve sladká, pak zasmrádne a začne pepřově píchat, vidím to na nejméně 46%, ale je možné, že útočí mnohem výše, to se u tohohle stylu těžko pozná (držel jsem se tipem příliš při zemi, ale přes 60 by mě teda opravdu nenapadlo, zase takový masakr to nebyl).
Dozvuk: Ostrost na jazyku, nasmrádlost v ústech a já radši zapíjím vodou.
Shrnutí: Musím zdůraznit dvě věci - tohle je osobitá whisky, která vám může velmi zachutnat a klidně ji zkuste, budu jenom zvědavý na váš názor. Ale mně nepadla do noty ani trochu ;-) A to mám tvarůžky rád. Jak mi nechutnala, tak jsem si ji nechal delší dobu na stole, pak se tak nějak urašelinila a zklidnila, ale stejně nejsem unešen.


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.