ZPĚT

Recenze:

Láhev: Arran 14 yo
Autor: Hunter
WB
Aroma: Výrazná, sladově nasládlá vůně s příjemně vystupujícím alkoholem, plná medu a ovocitosti, která je doslova k nakousnutí, z takových šťavnatých vůní se mi sbíhají zase sliny. Při pohrávání si s Glencairnem registruju i citrusovou svěžest.
Chuť: Citrusy, med a dřevo. Chuťově pěkně sladěné s vůní. Dozvuk příjemný, trochu na konci vysychá.
Shrnutí: Sice test naslepo, ale protože 2 kousky ze tří jsem měl zamluvené, není těžké uhodnout, že se asi bude jednat o Arran 14y. Moc se mi líbil,a za celkové sladění a vyznění zaokrouhluju hodnocení rád směrem nahoru. Když jsem onehdá (shodou okolností to taky bylo od Króči) ochutnal 10y Arran, tak jsem v závěru konstatoval: [i]Potenciál tam určitě je a docela rád bych zkusil nějakou starší a vyzrálejší whisky z této palírny[/i]. To se naplnilo a jsem rád, že mě Arran nezklamal. Výborná edice, doporučuji k vyzkoušení.
Body: 87

Autor: Króča
WB
Aroma: ananas, dub, vanilka, taky buchty z kynutého těsta, místy pramínek kouře a čaem se objevují travnaté tóny
Chuť: jemná, dřevitá, zprvu nasládlá, ale to rychle mizí a nastupuje dřevo s bylinným podtónem
Dozvuk: zpvu se zdá být suchý..výrazněji dřevěný..objevuje se opět cosi kouřového, ale žádný "klasický" rašelinný kouř, spíše z hořícího dřeva, hodně naředěný větrem ;)
Shrnutí: po klasické "desítce" jsem byl hodně zvědavý, co nabídne o čtyři roky starší kolegyně..zajímavá leč řídká vůně a na jazyku až příliš jednoduchá. vyloženě špatný kousek to není ale pro mne spíše zklamání..
Body: 78

Autor: Marvin
Aroma: Hrušky, vanilkový krém, lehce jahodová marmeláda.
Chuť: Jablečné želé, broskve, povidlový koláč s drobenkou.
Dozvuk: Dokončení lehce suché, celkem dlouhé, na konci sladké.
Shrnutí: Moc příjemné pití, vyzrálo do klasiky.

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Hutná ovocná vůně, sladkost, výraznost by napovídala staření (sherry?) nebo použití umělých dochucovadel :-D Taková máslová, voní mi velmi příjemně, výrazná a přitom ne vlezlá. Po zatočení se sklenkou jde do výraznějších vanilkových tónů, takže ji radši nechávám v poklidu.
Chuť: V ústech jemná, trošku dřevitá, procenty to bude nějaký základ 40%, maximálně 43%. Možná až trochu nudí, ale dobrý dojem si nekazí.
Dozvuk: Krátký až středně dlouhý, dřevitě zaštipující, postupně přecházející do čokolády, jemně výrazný.
Shrnutí: Nejlépe mi voní, ale i závěr závěru je krásný. Celkově pro mě nadprůměrný zážitek, tak snad to není Johnnie Walker Red ;-)

Autor: Radek
Aroma: Vůně mě nějak neupoutala, trochu toho sena a v pozadí hašlerky.
Chuť: Sladká, mám plná ústa cukru, jen váhám jestli je moučkovej nebo je to krupice.
Dozvuk: ....tak je to moučkovej.
Shrnutí: No, k ostrovní whisky to má řekl bych dost daleko, ale jinak to celkem jde. Nejblíž to má řekl bych k Puschkinovi.
Body: 78

Autor: Senoy
WB
Aroma: jemnější, po "vydýchání" se zvýrazní ovocná část (rozvařený kompot ze žlutého ovoce), opálený sud, citrusy, špetka koření (hřebíček), bohatá vanilka (na ostrovní styl velmi výrazná)
Chuť: sladkost 5/10 (oproti vůni je překvapivě sladká), vanilkový krém se špetkou opáleného sudu
Dozvuk: kratší, na patře pěkně hřeje, bez hořkosti
Shrnutí: Arran mě nepřestává překvapovat. I mírná oxidace mu velmi prospěje. Voní pěkně, chutná skvěle.

Autor: josé
WB
Aroma: sladkokyselé ovoce, grep, suchost american oak, jahodové žužu. kokos (b.2/3)
Chuť: pichlavá. nasládlá dřevitost až taková lakovaná. trocha kyselého ovoce (b.1/4)
Dozvuk: sladký, pikantně dřevitý, hřejivý, kousek čokolády (b.1/2)
Shrnutí: ve vůni se mi líbila o chlup víc než 12CS. v chuti trošku zklamala chudším dojmem (b.0/1)
Body: 4

Autor: joy
WB
Aroma: slad, ovoce, ovocný sad, hrozinky, závan bourbonu či laku
Chuť: pendreky, sladkost, hrozinky a lakovost
Dozvuk: dlouhý, sladký, kořeněný
Shrnutí: Ochutnáno na WF 2015. Po zkušenostech z Arranu Pomerol jsem na radu Huntera ochutnal i tento. Ne že bych byl nějak těžce zklamán, ale Pomerol bych prostě mnohem lepší. Tady mi vadila hlavně ta lakovost, která u Pomerolu nebyla, celkověji mi přišel Pomerol takový vyrovnanější v chuti

Autor: lalos
WB
Aroma: Výrazná sladká vůně, žlutý meloun, rozinky, karamel s máslem.
Chuť: Překvapivě dost sladká, čekal jsem více svěžesti. Rozinky v cukru, vanilkový krém na buchtičky. Výrazněji vánoční koření – hřebíček, lékořice.
Dozvuk: Střední kořenitý a přitom příjemně sladký dozvuk. Pikantní. Zázvor, pepř, lékořice. Bez hořkosti.
Shrnutí: Desítka je spíše osvěžující a sladová, čtrnáctka je oproti ní sladce kořenitá dobrota. Posun v kvalitě je hodně znát.

Autor: sandrider
Aroma: sladká, ovoce, vanilka, slabě kokos
Chuť: nasládlá, tropické ovoce, lehce pepř
Dozvuk: kořeněný, zázvor, delší
Shrnutí: povedená whisky za slušnou cenu

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.