ZPĚTRecenze:

Láhev: Macallan 18 yo Fine Oak
Autor: Hunter
WB   WOL
Aroma: Vůně krásně vyzrálá, jasně dává už v aroma najevo, že se nejedná o mladou whisky. Nasládlá, směs medu, přezrálých fíků a datlí, ale i dřeva , sladu a čokolády, to vše nakonec posypané skořicí.
Chuť: Chuťově se jí celkem daří navázat na velmi slibnou vůni, ale ne bez drobných vad, kam řadím o něco větší vliv dřevitosti, a když budu hooodně přísný, tak i náznak hořkosti v dochuti, ale je jí tam jen špatka. Jinak čokoláda, koření a lesní med.
Shrnutí: Reference na WhiskyBase neslibovaly kdovíjaký zážitek, ale pro mě byl opak pravdou. Už delší dobu jsem v hodnocení nepoužil devadesátku a za vůni si ji zde Macallan zaslouží. Pro mě doposud nejlepší Macallan (to jsem psal i o tom minulém, ale tady jsme zase o třídu výš). Jerrymu děkuju za vzorek a možnost ochutnat, moc jsem si pošmákl...
Body: 88

Láhev: Macallan 18 yo Fine Oak
Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Docela sympatická vůně, ovocně nakyslá, klasické dřevíčko. Nejde v žádném směru do extrémů, takhle si představuju čisté Speyside.
Chuť: Sladší než vůně, pozvolna se zaostřuje a přechází do dřevitější úrovně, ale zůstává příjemná nehořká.
Dozvuk: Velice uhlazený, jemný, středně dlouhý až dlouhý, ovocně nasládlý, sucho v ústech.
Shrnutí: Jemná whisky gentlemanů. Jak už jsem psal, tohle je čisté Speyside bez zbytečných cukrlátek. Kvalitní whisky na dlouhé popíjení.

Láhev: Macallan 18 yo Fine Oak
Autor: zombice
WB   WOL
Aroma: Synonymum pro vyzrálá, vyvážená whisky. Fakt tahle si představuju whisky pro takový ten aristokratický club po tom co dokončím 18 jamek ve skotským počasí :-) Nasládle medová lesní louka, lesní ovoce, sametová hebkost až čokoládovost, máslové sušenky.. Co se týče Speyside tak naprostá klasika, ale moc povedená. Nic extra výraznýho, co by se třeba mohlo až "zajídat" ale takový nenásilný vyvážený mix. Tohle fakt v Macallanu umí/uměli. V prastarým vzorku současně testované Macallan Elegancia je víc cítit sherry.
Chuť: Výrazná, travnatá, zaštipující kořenitá, dřevnatý taniny, tohle bych čekal trochu obroušenější... V dalších doušcích se střídá čokoláda s těmi trávovými až bylinnými tóny (elegancia se jeví řidší, ne tak výrazná, v dozvuku opět se stopou sherry a klasickou čokoládou).
Dozvuk: Středně dlouhý, dřevitost je skrytá za sametovým hávem, ale taková ta hořkost skoro jakoby z citrusových šlupek nebo nějakých bylinek vystrkuje růžky a pak spíš převládne.
Shrnutí: Opět za vzorek děkujeme Jerrymu! Čekal jsem, že Eleganciu zválcuje, ale v chuti a dozvuku teda rozhodně ne. Skoro bych řek, že ta čokoláda u El. mi chutná teda víc :-) Možná, že tohle byl ten případ, kdy whisky může uškodit nějaká ta oxidace, o které všichni mluví, ale já na ní moc nevěřím :-) Přece jen, to asi už byl nějaký čas, co jí Jerry otevřel, ale to samé jde říct i o té Elegancii :-) Kdysi jsem měl v jednom baru tuším zcela totožnou whisky a tenkrát mi sedla daleko víc - recenze by se dost podobala té Netharově, kdybych tenkrát měl chuť si psát poznámky :-) Kdybych na ní někde znovu narazil, rád ochutnám, ale kupovat si jí za současné ceny nebudu :-D


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.