ZPĚT

Recenze:

Láhev: Dalmore 12 yo
Autor: Botana
Aroma: Sladkost, pečené kaštany, slad, koření (spíš takové hořké koření), hřebíček
Chuť: Slad, znovu to hořké koření, hořké dřevo.
Dozvuk: Kratší, hořkosladký.
Shrnutí: No, tuto si už znovu nedám, rád bych ale ochutnal její starší verze, snad to bude u nich lepší.

Autor: Hunter
WB
Aroma: Vůně je výrazná, ostře kořenitá (hlavně skořice) a zároveň marcipánově nasládlá. K tomu se přidává pomerančová kůra, rozinky, čokoláda a slad. Fajn, hlavně ten marcipán se mi tam líbí.
Chuť: Opět ostré koření (skořice, hřebíček). Štiplavá, pomerančová, hořkočokoládová, ale i nahořkle dřevitá, v dochuti jsem měl občas až takový slivovicově peckový dojem.
Shrnutí: Měl jsem vzorek od Milleho (díky!) a jsem s touto Dalmorkou spokojen, hlavně ten marcipán ve vůni mě oslovil, v dochuti trochu ztratila kvůli nahořklosti, ale není to nic hrozného, naopak mi přišla jako příjemná singlemaltka, navíc koukám že je i za dobrou cenu.
Body: 84

Autor: J.K.Ch
Aroma: Nádherná plná vůně (typoval bych velmi kvalitní míchanou whisky), je plná ovoce sladká až medová. Téměř ztracená je stopa vanilky. Dále je zde náznak povidel a pomerančové marmelády. Komplexní a příjemná.
Chuť: je jemná výrazně ovocná (převážně jablka) příjemně sladovitá lehká, ale výrazná s příjemnou sladkostí a nápadnou chutí pomerančové marmelády, jistá smetanovitost. Úplně zlehka se projevuje koření.
Dozvuk: Po jemném koření a třešních je tam jistý náznak dřevité hořkosti, která kazí jinak velmi příjemný dojem a komplexnost celku. Jsou snad i whisky, kde mi tohle sedí, ale tady ne.
Shrnutí: Velmi dobrá whisky za rozumný peníz. Příjemné vůně, perfektní chuť a trochu otravná hořkost v dozvuku. Nemusíte ji mít doma, ale zařadil bych ji mezi základní vzdělání v oboru.
Body: 82

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Kořeněné Highlands. Čerstvě nařezaná prkna, prach ještě ve vzduchu. Kokos a suché sherry. Aroma je výrazné a na linky bohaté, leč proti osmnáctce takové neotesané, drsné, není to úplně můj styl, hlavně ta ostrá dřevitost, tu nemusím, v osmnáctce ji nahrazuje jemná sladká koženost.
Chuť: Hodně olejovitá, kožená, sladké sherry, miliardy cizokrajných koření.
Dozvuk: Čokoláda, dřevo, višně v čokoládě, tak akorát hořkosladká.
Shrnutí: Škoda té trochu neotesané vůně (s obsahem otesaného dřeva). Jinak je zajímavá a dozvuk je přímo vynikající.

Autor: Radek
WB   WOL
Aroma: Trocha alkoholu a to je vše přátelé..... aroma mě tedy nijak neuchvátilo, ale třeba jsem jenom neměl svůj den.
Chuť: Hmmm... to už je lepší, takové větrem ošlehané sherry.
Shrnutí: No, je to taková milá whisky se sherry charakterem, ale bacha, není to sherry ze Speyside ale sherry odněkud ze severu, líp to asi nedokážu popsat. Jen mi vrtá hlavou že jsem nic necítil.....
Body: 84

Autor: bred
Aroma: shery,shery,shery, ovocie typu čierna ríbezľa
Chuť: perfektná vyvážená chuť medzi USA bourbon sudmi a shery Oloroso sudmi, vidno že páni sa vyznajú, skvelá ťažká horká čokoláda, káva
Dozvuk: stredný až kratší, jemný, horká čokoláda, dozvuky kávy
Shrnutí: veľmi dobrá whisky, získala si ma svojou výraznou chuťou a krásnou shery vôňou, odporúčam
Body: 86

Autor: buddha.ps
Aroma: sladké, sušené hrozienka
Chuť: sušené hrozienka, neskor kandované datle či figy
Dozvuk: stredne dlhý a znovu sladký, stále hlavne hrozienka
Shrnutí: tak po Dalmorke som siahol na základe tunajších recenzií cielene, pretože som dúfal že prebije moje každovečerné chute na sladké (pravidelne nasledované vysatím zásob dobrot pre deti; príčina to mojej guľatosti). Proste alkoholizmus poráža žravosť, typická situácia win-win. No, sladká je dosť, vlastne až príliš a to je podľa mňa najväčší problém tejto whisky - nedostanete nič než tú sladkosť ktorá už pri druhom napití može byť protivná (v mojom prípade to tak bolo). Metaxa doliata vysokoputňovým tokajským (teda s presladených plesnivých bobulí hrozna), to je to čo mi Dalmorka pripomína najviac. Jediná situácia kedy si viem predstaviť požitok z tohoto tlamolepu je pri vychutnávaní kvalitného ostrejšieho tabaku.

Autor: inerc
Aroma: Na prvy pokus slabota, treba ju nechat rozvynut, najlepsie na chvilu zakryt. Potom to je uplne iny level. Pekne sladko korenista, skorica, klincely, badyan. K tomu v pozadi ovocie, vanilka, medova sladkost, plna, je tam toho vela.
Chuť: Velmi sladka az smotanovo zamatova s prijemnym drevom, ovocnost len jemna
Dozvuk: Korenisty, sladky a drevitost alebo skor ceresnove ci slivkove kostky. Pomerne kratky
Shrnutí: Bal som sa toho gycoveho imidzu, ale nie je to zly tovar. Sladke koreniste pohladenie. Niecim vynimocnym ma ale neoslnila.

Autor: ja.runa
Aroma: výrazné. hladké. tabák Amfora. vanilka.
Chuť: čokoláda. ale ne hořká, spíš mléčná. a znovu ten tabák.
Dozvuk: sladký, ale hodně..hodně krátký.
Shrnutí: kdo má k dobré kávě rád čokoládový bonbon, ať si místo něj dá radši tuhle "Dalmorku"

Autor: joy
WB
Aroma: slad, suché sherry, trocha citrusů a něco zemitého, hrozinky, čokoláda
Chuť: sladká, sherry, zase něco zemitého, trocha koření (hřebíček, skořice)
Dozvuk: čokoláda nasládlost, dřevitost a trocha nahořklého kakaa
Shrnutí: Až na ten nahořklý závěr celkem dobrá whisky. Znám sice lepší kousky, ale nebyla špatná

Autor: lalos
WB
Aroma: Jasné náznaky sherry, ale tak nějak maskované za vanilku a exotické koření. Rozinky a datle plus něco lehce rušivého, jako grain nebo takového něco sprostšího.
Chuť: Tady už vystupuje sherry více a doplňuje se s nahořklostí a kořenitostí. Nejlíp to vystihuje asi čokoláda Mon Chéri, hořká čokoláda a višně. Lehce pikantní chilli, trošku vodovější.
Dozvuk: Středně dlouhý a lehce kořenitě nebo tonikově nahořklý.
Shrnutí: Ve vůni slabší, v chutí je fajn. Lehce hořčí konec by možná někomu mohl vadit, po zkušenosti s Luceo a Dominium mi ale vyhovuje, protože z ní vystupuje mnohem více chutí, než jen sladké sherry. V cenové relaci základních core whisek se určitě neztratí. Lahev asi nekoupím, zkusím zainvestovat alespoň do 15yo, dvanáctka je ale fajn nenáročné pití, které můžu doporučit.

Autor: zombice
WB   WOL
Aroma: Výraznější vůně podobně jako u předchozí [url=http://whisky.nethar.cz/forum/viewtopic.php?f=19&t=1307]Oban DE[/url]. Ořechy, trochu koření a takové ty sherry tóny.
Chuť: Jo tak tady si vybavuju starší [url=http://whisky.nethar.cz/forum/viewtopic.php?f=19&t=717]Dalmore Cigar Malt[/url], opět ta čokoládovitost, kterou mám rád.
Dozvuk: Opět čokoláda a vůbec taková sladká.
Shrnutí: Ochutnáno v Marpeku jako čtvrtý panák v pořadí. Na poznámky jsem byl víc a víc línej :-) ale pamatuju si, že mi fakt chutnala, i když ten předešlý Oban dostal o jedno malinké plus navíc :-)

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.