ZPĚTRecenze:

Láhev: Ardbeg Blasda
Autor: Lakus
Aroma: Umírněná, ale stále jasně zřejmá rašelinovost, sůl, ale i ovocné tóny. Vše jemné a velmi příjemné.
Chuť: První dojem je mísa s čerstvým ovocem, přes kterou se postupně přelévá dezinfekce a okolní vzduch zaplňuje dým z domácího krbu. Pomaličku ubírá ze sladkosti a přes mírnou dřevitou a kořeněnou hořkost přechází spíše do slanosti. Je úžasné, na kolik i v chuti dovede tento Ardbeg kombinovat jemnost a výraznost.
Dozvuk: Trošičku opožděný. Dává nejdříve možnost užít si poslední zbytky chuti a poté přichází nasládlý kouř. Ale není ho moc. Nechává v ústech uzenou chuť.
Shrnutí: Přestože se jedná o odlehčenou verzi, stále je to starý dobrý Ardbeg. Není tak explozivní, přesto si zachovává velmi výraznou chuť. Rašelinovost tu více obklopují ovocné tóny a dotvářejí velmi kompaktní celek. Není to cesta, kterou by se měl Ardbeg do budoucna dodat, přesto se jedná o kousek, který je příjemným zpestřením základní řady. A už jen proto nesdílím rozčarování některých ardbegovských ultra fanoušků.

Láhev: Ardbeg Blasda
Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Byl jsem moc zvědav, co tahle láhev přinese, čekal jsem nějaký nevýrazný přechod mezi rašelinou a sladkostí, ale vůně mě překvapila. Té rašeliny tam je dostatek, je pravda trochu stříknutá sladkostí a ovocností, ale tohle je férové Islay. Že je to snad umírněné mi vůbec nevadí.
Chuť: I v chuti jsem spokojen. Jasně, kdo má rád masakrózní Ardbeg, bude asi zklamaný, tohle je čtyřicetiprocentní vodička, ale proč by ne.
Dozvuk: Vanilkově nasládlá rašelina.
Shrnutí: Jedna mi zbyla ještě ve sbírce, vzhledem k tomu, co dělá na aukcích cena ji načínat sice neplánuji, ale přesto můžu říct, že jsem čekal něco nezajímavého, nevýrazného, ale tohle je pohodová rašelinná whisky. Není to žádný Uigeadail, ale to bychom se unudili. Zkrocený Ardbeg.

Láhev: Ardbeg Blasda
Autor: Radek
Aroma: Rašelina a kdesi v dáli poznávám i vůni Thomayerovy nemocnice.
Chuť: Sladká a jemná, Islay zde jen tak lehce pluje v povětří.
Dozvuk: Sladký a jemný.
Shrnutí: Není to teda typický Ardbeg, to si řekněme na rovinu. Je jasné že ardbegovští fundamentalisté proti němu povedou svatou válku, ale pro nás ostatní je to velmi zajímavé rozšíření Islay sortimentu. Pro mě osobně bomba!!
Body: 87

Láhev: Ardbeg Blasda
Autor: Shargard
WB   WOL
Aroma: jemná, krémová, lehce čokoláda, lehký pobřežní vánek s trochou slanosti, sladkost, jemně kouř a rašelina, lehká ovocitost na začátku, podtón vanilky - všimněte si kolikrát jsem pouřil slovo jemná nebo lehká - ne že bych ujížděl na těchto slovech ale nejlépe to vystihují - čicháním této whisky jsem strávil mnohem delší dobu než u jiných abych objevil co nejvíce a stále si myslím, že nejsem u konce. Rozhodně není třeba přidávat vodu.
Chuť: zprvu až neobvyklá sladkost, krémová, ale kořeněná zároveň, tělo lehké, lehký medicinální podtón, ale opravdu lehce a zkrz tím vším prochází vanilková sladkost
Dozvuk: střední až dlouhý, ale ne tak jako u klasického Ardbegu, no jak bych to popsal, krémový, sladší pak lehce zhořkne a uschne - v dobrém slova smyslu, malinko mátový s troškou nemocničního prostředí
Shrnutí: Velmi snado pitelná whisky. Teď docela dobře chápu, že ji jedni nenávidí a druzí milují. Za sebe nemohu říct, že je tohle špatná whisky, ale také nemohu říct, že je to Ardbeg. pokud si ji koupíte s tím, že chcete Ardbeg budete dozajista zklamáni, ale pokud si ji koupíte jako whisky na které si chcete pochutnat, tak zklamáni určitě nebude. Z toho pramení i ta dvoupólovost názorů na tuhle whisky. Je oprvdu nesmírně těžké dát hodnocení, ale pokusím se na to dívat objektivně. Pokud by chtěl začátečník pronikout do Ardbegu tak to není špatná volba. Mohla by být i drsnější. Zarytý milovník toho pravého Islay stylu si ji nikdy nekoupí. Ardbeg už nejspíš zjistil, že tímhle směrem se ubírat nemůže. Whisky má určitě co nabídnout, jen je třeba se vyhnout srovnání s jiným Ardbegem. Tolik k Blasdě a tady je moje hodnocení
Body: 81

Láhev: Ardbeg Blasda
Autor: josé
WB
Aroma: rašelina, sladké vanilkové, citronově svěží, jablka, kdoule (b.1/3)
Chuť: sladké, vanilkové a pak teprve dojde na rašelinu, která vše zabalí spolu s jemňoučkým kouřem. dřeva jen náznak. meloun zakápnutý citronem (b.2/4)
Dozvuk: jemný, sladký, sladový se špetkou kouře (b.1/2)
Shrnutí: (b.0/1)
Body: 4

Láhev: Ardbeg Blasda
Autor: joy
WB
Aroma: smetanové karamelky, lehce rašelina a svěží mořský vánek
Chuť: sladká, krémová, lehce kořenitá a vanilka
Dozvuk: sladký, dlouhý, příjemně kořenitý a máta
Shrnutí: Tak v tomto bych asi Ardbeg nehledal. Ještěže jsem věděl, co piji. Jinak velmi příjemná a dobře pitelná whisky. 8ppm je kupodivu poznat a obzvláštňuje tuto whisky. Rád bych měl větší vzorek. Přechutnával jsem spolu s Uigeadail, Big Peat Chris. E. 2012 a Ardbeg 10. A byla silným konkurentem.

Láhev: Ardbeg Blasda
Autor: lalos
WB
Aroma: Lehounký, téměř neznatelný nádech kouře. Bílé víno, vanilka, květinky a citronová tráva.
Chuť: Lehká, nasládlá, malinko umělá (osvěžovač vzduchu). Kačení mýdlo a bonbóny „fialky“. Opět velmi lehounce doutnající dřevo. A pak zase ty fialky.
Dozvuk: Sušší, středně dlouhý. Objevuje se vliv dřeva, lehounká hořkost (citronová kůra) a pořád ta bonbónová umělá navoněnost.
Shrnutí: Lehká, trošku vodičková. Ve vůni zaostává, je taková nijaká. Chuť mi ale sedí, na whisky nezvyklá fialková (takovou jsem ještě u whisky necítil). Je to rozhodně netypická, tedy pro mě zajímavá a hlavně dobrá whisky. A vůbec nejde o to, jestli to je (nejslabší) Ardbeg. Je prostě jiná a mě chutná.

Láhev: Ardbeg Blasda
Autor: Žiži
Aroma: rašelina a kouř, vanilka, mírně sladká i trocha soli
Chuť: sladká rašelina a kouř, vanilka, krémová, jod, špetka soli
Dozvuk: dlouhý, rašelinový, nasládlý, přechází do suchého kouře
Shrnutí: přes nízký obsah fenolů je to pořád slušně rašelinová whisky, i když o poznání méně než standardní produkty Ardbeg, ředění je spíše na škodu (i sebemenší, kdo nevěří ať to zkusí...), jak píše Shargard, na tuhle wisky se dá dívat buď jako na Ardbeg (pak je to prů...švih) a nebo prostě jako na jakoukoli single malt (pak je to lepší), pro mě je tato whisky malé zklamání (zvlášť po Serendipity)
Body: 78


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.