ZPĚTRecenze:

Láhev: BenRiach 15 yo Pedro Ximenez
Autor: Hunter
Aroma: Slad, koření (hlavně skořice), med, müsli.
Chuť: Sametová, nasládle kořenitá, mléčně karamelová, příjemně štiplavá, skořicová. V dochuti se ozve vliv sherry.
Shrnutí: Bodově to ode mě sice nic omračujícího není, ovšem ne vše se dá bodovat, musím říct, že tahle whisky na mě působila pohodově, hřejivě, prostě dobře udělaná whisky pro relax. Rád bych měl celou lahev, ne jen vzorek, za který děkuji Zombovi. A za celkové vyznění zaokrouhluji body velmi rád směrem nahoru.
Body: 84

Láhev: BenRiach 15 yo Pedro Ximenez
Autor: Nethar
WB
Aroma: Tak tohle je intenzitou hodně slabé, ale voní mi to skvěle. Mák (to jsem snad ještě nikdy nepoužil), čerstvá tráva, les, vše spíše nasládlé než vysloveně citrusové, ale nějaké pomeranče by se taky našly, možná spíš pomerančová kůra. S přibývajícím časem i něco takového více koženého, zemitého, v dobrém slova smyslu nasmrádlého. Jo, tohle má nápad.
Chuť: Zase jenom mírnější (40-43), ale nevykládejte si to špatně, to já mám rád. Trvá to dlouho než začne pepřit jazyk. Takový chuťový whisky průměr (nemluvím o kvalitě, ale o charakteristice), trochu zemitá.
Dozvuk: Středně dlouhý, nasládlý, vůbec ne nahořklý, marcipán, dřevo. Při dalších napitích trochu překvapivě višně v čokoládě.
Shrnutí: Takové nesmělé cosi, které je potřeba vytáhnout ze skleničky za uši ven, proplesknout a pak už si jenom vychutnávat! Aspoň že v dozvuku se tak nestydí. Moc dobrá, nejlepší v první trojici.

Láhev: BenRiach 15 yo Pedro Ximenez
Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Úžasná vůně, jednoznačně je na špici (neříkám že samotná) celé sestavy. Sladká, perníková, švestky, rýžový nákyp s grankem. Jemná, marcipánová, až rumová. Při úplně první ochutnávce po načnutí lahve jsem byl naprosto nadšený, jedna z nejlepších vůní, co jsem kdy ve whisce cítil. Leč tato radost byla pomíjivá, tu nejnádhernější marcipánovou čokoládu, co jsem cítil poprve, jsem už poté bohužel nikdy neuolovil a je to smutek nad smutek. Marshmallow, vanilka, na pozadí kůže, les a ovocná svěžest.
Chuť: “jemná ale silná”
Dozvuk: po polknutí jemná vanilka, tedy jde trochu do Ameriky, ale upřímně řečeno vůbec ne nepříjemně, v tomto stupni je mi to naopak milé, není to sice ta čistá hutná čokosladkost, kterou bych si přál, ale i tak velká dobrota. Oříšky, čokoláda hlavně během samotného polknutí. Tady s tím sladkým vanilkovočokoládovým dozvukem si je hodně blízká s 15 yo Sauternes Finish, navzájem jsem si je ve slepých testech několikrát spletl, či spíše si vůbec nebyl jistý a jenom hádal, která je která.
Shrnutí: Tohle je jedno z nejlepších pití, co můžete v této sestavě najít. Parádní whisky šmrncnutá sladkým PX, čokoládovo-vanilkový dozvuk, ta prostě umí. Pokud chcete ubrat intenzity a přidat komplexnosti, sáhněte pak třeba po nějaké šestnáctce.

Láhev: BenRiach 15 yo Pedro Ximenez
Autor: Radek
Aroma: Jezdecká kožená brašna a v pozadí vzrostlá tráva..... prostě louka před senosečí a na závěr babiččina bábovka.
Chuť: Horké maliny v rumu.... sladký až to jde skoro do hořka, ten PX to teda hodně ovlivnil.
Dozvuk: Suchý, sladkohořký.
Shrnutí: Fakt dobrota, ale vzhledem ke sladkosti i dost náročná na konzumaci.
Body: 89

Láhev: BenRiach 15 yo Pedro Ximenez
Autor: joy
WB
Aroma: výrazné sherry, čokoláda a třešně a možná trochu něčeho jako kůže
Chuť: sladkost, ovoce, suché sherry a pomeranče a spousta dalších chutí, které ale nedokážu popsat
Dozvuk: dlouhý, kořenitý s tóny sherry, lehounce nahořklý, čokoládově ovocný
Shrnutí: Výborná whisky a to i pro mě, který má rád rašelinné kousky. Velká paleta vůní a chutí a je i ještě přijatelně sladká. Tohle si rád vychutnám znovu a asi ve větším množství

Láhev: BenRiach 15 yo Pedro Ximenez
Autor: lalos
WB
Aroma: Sladká hutná vůně, jablka, čokoláda, lehounká jakoby zatuchlina a lak na dřevo známé z výraznějších těžších bourbonů, možná stará kůže. Je to takové různobarevné, s vůní se dá pohrát, líbí se mi moc.
Chuť: Výrazně sladká, kdy se doplňuje vliv bourbon sudů s hromadou vanilky a lehkou dřevitostí s vlivem sherry, jablek a rozinek v rumu.
Dozvuk: Středně dlouhý, výrazné koření, které vysychá a přebíjí počáteční sladkost.
Shrnutí: Ve vůni je skvělá, v chuti lehce zaostává. Přijde mi méně aromatická než Tawny Port finish, ale při slepém testu jsem je zaměnil 😊 Takže mi chutnají obě a určitě bych věděl, co s lahví dělat. Skvělá whisky, doporučuju.

Láhev: BenRiach 15 yo Pedro Ximenez
Autor: zombice
WB   WOL
Aroma: Vůně je krásná, těžká, ovocná - zralé hrozny, povidla. Dále je cítit kůže, rozkvetlá louka a med. Trochu mi to připomíná kdysi ochutnaný Macallan 18, ale je to více ovocné. Při dopíjení sklenky se na povrch dostane i vůně rybízové marmelády.
Chuť: Sametově hebká, sladká, ale méně než slibuje vůně. Zřetelně je cítit i vliv dubového dřeva, resp. je tam cítit taková ta říznější chuť podobně jako např. u BenRiach 16.
Dozvuk: Středně dlouhý. Hořká čokoláda rozpouštějící se ve smetanovém hávu :-)
Shrnutí: Výborná whisky a jelikož chutnala i manželce, je to i takový malý tip na Vánoce :shhh: a také za mě horký favorit ve své kategorii ve volbě Whisky roku.

Láhev: BenRiach 15 yo Pedro Ximenez
Autor: zyki
Aroma: výrazné ovoce, převládá zralý pomeranč, v pozadí možná trochu kokosu a medu
Chuť: krátce něco sladkého, následuje směs koření, dřeva a rozkousnutého jádra z pomeranče
Dozvuk: hořká čokoláda
Shrnutí: dobrá whisky, ale na BenRiach 15y Madeira jsem si pochutnal o trochu více


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.