ZPĚT

Recenze:

Láhev: BenRiach 20 yo
Autor: Hunter
WB
Aroma: Hmmm...pěkně plná a bohatá vůně, kde je toho hodně k objevování. Tolik zápisků k vůni už jsem dlouho neměl. Stylově jde o sladově kořenitou whisky, i vzhledem k procentům lehce nad zákonný limit je ostřejší. Nasládlá medovost, skořice, svěží dřevitost, ořechy, vanilka, rozinky, sušený banán, kandovaný ananas, občas vykoukne štrůdl a místy dokonce závan až do pečeného masa. Stylově připomene i některé sherry whisky.
Chuť: Hřejivě kořenitě nasládlá v prvním dojmu, pak hodně dřeva a hořké čokolády v krémově sametovém hávu, škoda jen nahořklosti v dochuti.
Shrnutí: Za ochutnávku děkuji Netharovi! Doplnil jsem si vzdělání v oblasti základní řady BenRiachů.
Body: 85

Autor: J.K.Ch
WB
Aroma: Slad, dřevo, med, sladkost a hutnost v tonech vlašských ořechů a koření.
Chuť: Trochu ostřejší, ale velmi komplexní olejovitá a vyvážená chuť plná silného koření a čokolády.
Dozvuk: Je šťavnatý, plný svařákového koření, ale s jemným náznakem hořkosti. De dlouhý pichlavý a lehce peprný s tóny silné čokolády která přechází s chuti a jen velmi pozvolna se vytrácí.
Shrnutí: Je to výborně vyvážený kousek, je trochu méně zábavný na nose, ale v ostatních disciplínách exceluje.

Autor: J.K.Ch
WB
Aroma: O proti předchozí variantě je ovocnější a je zde navíc vanilka. Ořechy jsou tlumenější.
Chuť: I chuť je ovocnější. Minimálně jsou zde navíc borůvky, které v starším provedení necítím.
Dozvuk: O co bylo ořechů méně ve vůni o to víc je jich v dozvuku a i zde je borůvka.
Shrnutí: Svěžejší ovocnější a méně usedlá. Takže zde je pro mě jasným vítězem starší verze, protože u dvacetileté whisky hledám tu usedlost.

Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: Tady se ubírá na sladkosti a ubírá se vlastně i na intenzitě. Ale není to vysloveně na škodu, můžeme se aspoň krásně dlouho rochňat v jemňoučkých vůních. Meruňky, angreštový kompot, čerstvost sena. Je tak krásně sladkokyselá jako ty kompoty.
Chuť: jemná, sladká, hladivá, nikoliv nudně řídká
Dozvuk: Není to úplně tak markantní (a skoro až nepříjemné) jako ve dvanáctce, ale opět znatelný vanilkový přiděl, pomerančová kůra v mléčné čokoládě. Sladce-dřevitě-exotický.
Shrnutí: Opět parádní whisky, i když bohužel taky výrazně dražší, z celé sestavy pochopitelně nejdražší. Když má člověk klid na něco komplexního a vymazleného, tak 16 a 20 jsou k tomu ne jako stvořené, ale stvořené. Přesto u mě 16 asi o kousek vítězí. 20 mi ale lépe voní, i když možná ne tak rozvětveně.

Autor: OldStyle
WB
Aroma: svěží, sladové, pečená ocukrovaná zelená jablka, vanilka
Chuť: opět med, zelené jablko, vanilka, možná kousek bílé čokolády, kořenitost (hřebíček s pepřem?), trocha floral sentimentu, hlubší vyznění oproti mladším sestrám
Dozvuk: střední a lehký, ovocná sladovitost rychle přechází do zbytkového dřeva a závěrečného kousnutí do hořkého jadérka
Shrnutí: 20yo v sudu podporuje eleganci oproti 16, je hodně vyladěná, odstraněny rušivé tóny, ale přidaná hodnota za 2x ceny malá, zklamala mě jednovrstevnost a jednoduchost, chybí vývoj příběhu, oproti 18yo Latada očekávání příliš veliká, nechápu za co dostala zlato na S.Fra - že by pocta odcházejícímu mistrovi?
Body: 85

Autor: Radek
WB   WOL
Aroma: Ovoce, rozkvetlá louka, vanilka... méně osvěžující než 12y, ale více těžší sladkosti.
Chuť: Ovoce, ale okořeněné, jablka.
Dozvuk: Sladký, ulepený.
Shrnutí: Fakt dobrá whisky!! Ochutnáno na Whiskyfestivalu 2013.
Body: 83

Autor: sandrider
Aroma: tráva, sladké tóny - med, vanilka, ananas?, jablka, bylinky
Chuť: bylinná, kořeněná, lehce med a ovoce
Dozvuk: středně dlouhý
Shrnutí: výborná whisky, po dopití by se chtělo nalít další - chybí už jen lahev :) jeden z favoritů na poslední letošní nákup, za vzorek děkuji Petrovi

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.