ZPĚTRecenze:

Láhev: Isle of Jura Superstition
Autor: Anonymous
Aroma: Mokrý štěrk, karamel, závany kouře, něco co by se dalo přirovnat k "vůni tvarohu", opražené mandle
Chuť: Plné, silné, do slana
Dozvuk: Kouř, sladká guma, očouzená pytlovina, sladkost se mísí se slaností, celkově ale ne moc výrazný ani dlouhý
Shrnutí: Zajímavá whisky za ještě zajímavější cenu. Voní hezky, dá se najít spousta různých nuancí. Jediné, co aroma kazí je ona "tvarohová" vůně, která mi k whisce moc nesedí, ale není příliš výrazná. Tělo je moc pěkné, pevné, nakouřené. Závěr by mohl být delší a rozhodnější. S kapkou vody voní více po oplatcích a v závěru je více stěrková.
Body: 76

Láhev: Isle of Jura Superstition
Autor: Cyra
Aroma: Jehličnatý les po dešti, rašeliný kouř je tam také,citron, med a hrozinky. Přijemnější než 10y. Není tak chemická
Chuť: Dobrá, lehce do sladka (po medu) i do slana. Podobně jako 10y zhoustne a olejnatí. Je ale hladší a při polknutí dokonce na chvíli chladivá. Zde se rovněž objeví zvláštní tón, který jsem v menším množství cítil i u 10y, ale nevím jak to popsat, rozhodně to ale nevnímám jako syrečky nebo tvaroh, jak popisují např. Nethar, nebo Čolek. Když už, tak máslo ochucené bylinkami. Působí jemně a delikátně. Citím také ukázněné dřevo a rašelinu a možná i to jehličí.
Dozvuk: Registruji nějaké koření, rašelinu, sladko-hořké tóny, stopa vanilky. Vše pak po chvíli mizí v oparu olejové chladivosti. V krku a na jazyku pak zůstanou jen slabé ozvěny rašeliny a jemně nahořklé dřevitosti
Shrnutí: Pro mě příjemné překvapení. Není tak osvěžující jako 10y, je temnější, více rašeliná, a zároveň plnější a lahodnější. Chutná mi.

Láhev: Isle of Jura Superstition
Autor: Duthoron
Aroma: Netypická vůnĕ se stopou syrečkovitosti (jak to trefnĕ pojmenoval Nethar).
Chuť: Chuť sladká, lehce ořechy.
Dozvuk: V dokončení se náhle objeví kouř, příjemný suchý závĕr.
Shrnutí: Zajímavá a velmi dobrá.

Láhev: Isle of Jura Superstition
Autor: Hunter
WB   WOL
Aroma: Vůně je výrazně sladová, s trochou medu a dřeva, k tomu lehčí závan rašeliny a koření.
Chuť: V chuti výrazná, zajímavě namixovaná suchost a nasládlost, příjemně vyvážená na jazyku. Kořenitá, sladová, jemně okouřená. V dochuti hořkosladká, se závanem tvarůžků (asi mi to tady kluci vsugerovali, ale dnes je tam opravdu cítím).
Shrnutí: Hřejivá whisky, zajímavé vyznění, pěkné, jsem spokojen. Vzorek od Cyry, díky!
Body: 85

Láhev: Isle of Jura Superstition
Autor: J.K.Ch
Aroma: Jde cítit slad, koření, doutníčky, trochu medové sladkosti. Řekl bych něco rašeliny. A pryskyřice.
Chuť: Dřevo nebo obecně jako by jehličnany, pryskyřice retsina. Zvláštní zatuchlost podobná zrajícím sýrům. Příjemně sladká, olejovitá. Náznaky skořice.
Dozvuk: Suší, příjemně dlouhý, kořenitý, kouřový a lehce dřevitý, bez nepříjemné hořkosti a velmi jemně slaný. Řekl bych, že slanost chuť tak nějak sceluje a dává dohromady.
Shrnutí: Zajímavé pití, příjemné zvláštní, ale na nákup láhve bych to neviděl. Ian Buxton ji doporučuje ve svých 101 whisky a i já doporučuji neumírat, než ji ochutnáte. A když budete u toho ochutnávání tak si dejte Jura 16 Yo, která je výborná a pokud budete mít to štěstí, ochutnejte Jura Tastival která je boží.
Body: 78

Láhev: Isle of Jura Superstition
Autor: Kobalt
WB
Aroma: Hlína a jehličí, troška sladké rašeliny a čokolády. Lehká rašelina, jehličnatý les (jehličí, sladká hlína), vysokoprocentní čokoláda.
Chuť: Plná chuť, sladká rašelina a hořká čokoláda, náznak jehličí se dřevem.
Dozvuk: Hořká čokoláda, ovocné tóny, sladké dřevo a sladká rašelina.
Shrnutí: Jemně rašelinný ostrovní styl, občas mi připomínala i Talisker. Samostatně se jedná o příjemnou a velice pohodovou whisky hodící se k jakémukoliv stylu popíjení. Není nijak omračující ale nenacházím žádná negativa. Vzhledem k Travelfree cenám dobrý kandidát na další nákup.

Láhev: Isle of Jura Superstition
Autor: Nethar
WB   WOL
Aroma: První co mi zavítá do nosu, nezlobte se na mě za to, ale smažené olomoucké tvarůžky, čím více jsem testoval, tím více jsem se v tom utvrzoval... je to tam, tak nějak si to povlává na povrchu a rychle je to pryč, ale prvních pár vteřin to vždy zachytím. Dále už mě nemusíte mít za blázna, jde to do klasiky - jemnější ovocné Speyside, víno. Ty "tvarůžky" bude asi nějaké kouzelné spojení lesní vůně a kouře. Les a jehličí, to tam je taky. Pro srandu jsem přidal vodu, rašelinný nádech ustupuje ve prospěch výraznějších kytiček.
Chuť: Nijak moc intenzivní, prostě 43%, drobně zaštipuje, ničím extra zajímavá, cpe se mi sem slovo nudná, ale jednoduše se pije. S přidanou vodou už je to nuda doopravdy.
Dozvuk: Ořechově zahořklá, vrací se ty "smažené tvarůžky", takže drobně zakouřený, krátký až středně dlouhý. Poslední důkaz, že vodu ne, více hořkne.
Shrnutí: Protože můj vzorek byl skutečně velký, měl jsem dost času se s ní pomazlit. Ta nasmrádlost ve vůni mě zaujala, je skutečně výjimečná a docela jsem si na ni zvyknul, snad mi bude i trochu chybět. Osobně tuhle whisky nehodnotím příliš vysoko, toto vzorkově vydatné seznámení mi stačí, ale 78 bodů na WB mi zase přijde až moc přísných (i když ono ty body se musí brát s rezervou, jeden týpek tam třeba dal 49, když ho odstraníte, hned to poskočí zase výše). Je zajímavá tím, že je ve vůni "jiná", zvláštně nasmrádle zakouřená (no dobře, s pravdou ven, zamiloval jsem si to), zbytek je ve slabším průměru. Původně jsem myslel, že ještě na fóru není, až při vkládání jsem našel čolkovu recenzi - zajímalo by mě, jestli jeho vůně tvarohu je moje vůně smažených olomouckých tvarůžků, to se ale asi nikdy nedozvíme :)

Láhev: Isle of Jura Superstition
Autor: Radek
Aroma: Tak aroma je bezesporu zvláštní, po standardních vůních kterými překypují whisky ani pára... nějakou vůni to má, ale jak ji charakterizovat toť otázka. Je to taková uzavřená zatuchlost nebo možná něco z mléčného průmyslu... ale blíže to opravdu definovat nedokážu. V každém případě vůně sama nic neslibuje.
Chuť: Tak tady jsme minimálně o řád výš než u vůně. Výrazná, řekl bych taková opravdu ostrovní. Tady musím říct že jsem spokojen. Nicméně zase ji nedokážu moc k ničemu přirovnat, vůbec s tím mám problém, kdybych nevěděl že sherry chutná jinak řekl bych sherry.
Dozvuk: Nejprve hřejivej, pak zmutuje do zubní pasty.
Shrnutí: Tak se shrnutím moc problémů nemam, vidím to jednoduše: k týhle whisce by se nemělo moc čuchat, měla by se rovnou pít... a ještě dozvuk kdyby se dal nějak odstranit by bylo fajn. Ale jinak je to taková příjemná mňamka.
Body: 82

Láhev: Isle of Jura Superstition
Autor: Tom
Aroma: sladce sladové ,lesní svěžest jehličí.
Chuť: lehoučce rašelině hliněná, štiplavá, lehce nakouřená, slaná, suší, tělo nijak hutné lehčí, borové jehličí, pak nastupuje ona výše popsaná hřejivá tvarůžková chut .(já cítím láhev od mléka )
Dozvuk: nahořkle grepový , mokrý štěrk, trocha dezinfekce, někde vykukují tvarůžky, lehký kouř.
Shrnutí: jehličí a tvarůžky dělají z jinak nevýrazného základu zajímavý kousek.(porovnáno s Ardbeg 10 či Bowmore 12 nebo Laphraig 10 ) vůně a chut vedou nad nahořklým dozvukem ,který se alespon mění na zvolna odeznívající lehký kouř , určitě není nudná , každý den mi přináší nové vjemy , takže kdo rád zkoumá a má rád ostrovní a Islay chut tomu doporučuji. Litr za 965 Kč .

Láhev: Isle of Jura Superstition
Autor: buddha.ps
Aroma: zvláštna paralelná prítomnosť naznačenej sladkosti a zatuchlosti; ani jedno nedokážem presnejšie definovať; vzadu slabé ale trvale prítomné riedidlo
Chuť: ľahko nasladlá + vres, zároveň štípe čerstvé drevo
Dozvuk: stredne dlhý, údiareň do ktorej napršalo a nedtieklo
Shrnutí: A sakra. Čo s týmto kúskom? Nič zvláštnejšie som nikdy nepil. Minulý týždeň mi kolega zvestoval že kúpil celú fľašu a vobec mu nechutí; tak sa vo mne prebudila Matka Tereza a pol fľaše som zobral výmenou za Strathislu. Snažím sa Superstition pochopiť už 6.deň - a stále som ju nepochopil. Zatiaľ čo v niektorých whiskách sa chute skvele kombinujú a prelínajú, v Superstition sú ako dve nezávislé entity ktoré sa navzájom neráčia; pri pití mám pocit že mi niekto pustil do každého ucha úplne inú kapelu. Posobí to rušivo, proste taká whisky s ADHD. No a teraz pointa - vobec nie je zlá, dnes ráno mi kolega oznámil že mu Superstition začala chutiť a ja som na tom podobne - len sa človek musí pripraviť na to že každé napitie vyžaduje plnú sústredenosť, proste nič na ľahké nezáväzné popíjanie

Láhev: Isle of Jura Superstition
Autor: joy
WB
Aroma: těžší medová vůně spolu s nějakým ovocem a kyselkavé tóny - že by to ovoce byly nějaké citrusy?. Pokud se zakrouží se skleničkou, objeví se v medové vůni něco nasmrádlého, něco jako nějaký zrající sýr, ovšem k tvarůžkům bych to nepřirovnal. Pokud se nekrouží, tento podtón ustupuje
Chuť: zpočátku olejnatá, pak sladká spolu s tou neidentifikovatelnou nasmrádlostí a dřevitostí. Více chutí jsem nerozeznal
Dozvuk: dřevitý, hřejivý a nakyslý
Shrnutí: Zvláštní. Takto by se dala jedním slovem tato whisky popsat. Zajímavá zkušenost, láhev bych si ale nekoupil. Ta nasmrádlost mě rozptylovala a nemohl jsem se soustředit na další chutě

Láhev: Isle of Jura Superstition
Autor: lalos
WB
Aroma: Sladká a vrstevnatá vůně. Troška sladu, troška rozinek, lehce kouře k tomu. Hlína, doutníky, jakoby Jura 16yo proběhla kolem udírny. Každopádně ty tvarůžky tam moc nechytám.
Chuť: Výraznější kouř, tráva, sušené ovoce, výraznější dřevitost, čokoláda.
Dozvuk: Dlouhý, trošku nahořklý, a to tak, že mi už trošku vadí. Vanilka, lískové ořechy, doutníkový nedopalek.
Shrnutí: Připadá mi jako Diurachs‘ Own s troškou kouře. No šestnáctka mmi docela chutnala. Je vcelku dobře pitelná, malinko blendovitá, sladká s hořkostí mírně za hranou, abych si jí nevšímal. Ale za vyzkoušení rozhodně stojí.

Láhev: Isle of Jura Superstition
Autor: spyna
WB
Aroma: V úvodu něco mezi syrečky a sušenou šunkou (ala „Jamón Serrano“ s takovým tím lehkým nasládlým zápachem),

hutná sladká ovocnost přidávající trochu kyselosti, lehká slanost a kouř
Chuť: vlny sladkého dřeva/rašeliny, míchající se s vlnami lehké svěží sladkosti, tím prostopují tóny jemného koření a

snad i trochu mandlí v hořké čokoládě.
Dozvuk: Středně dlouhý, kouřově sladký, lehce se vrací nakyslost, ale nehořkne.
Shrnutí: Syrečko-jamónová vůně na začátku je opravdu zajímavá a jinak vcelku "běžné" vůni prospěšná neb je docela

zážitek snažit se ji při každém přičuchnutí, alespoň na okamžik zachytit (kdyby zůstávala, asi bych z ní tak uchvácen

nebyl). Chuť mi přijde taková jednodušší, ale dobře vyvážená. Poryv větru z Islay téhle whisky přinesl nečekaný

závěr, ve kterém se výrazněji prosazuje kouř (toho je ve vůni jen hodně pomálu a v chuti jej neidentifikuji vůbec),

navíc jde krásně do sladka bez jakékoliv hořkosti. Tahle whisky asi není žádný lamač žebříčků, ale příjemný večerní

společník ke knize, poslechu hudby, sledování filmu či komornímu posezení s přáteli, neb se opravdu dobře pije.

Láhev: Isle of Jura Superstition
Autor: zivak
Aroma: lehký kouř květiny
Chuť: dubové dřevo
Dozvuk: dub a jemný kouř + rašelina
Shrnutí: parádní Jura doporučuji na začátek
Body: 82

Láhev: Isle of Jura Superstition
Autor: Žiži
Aroma: sladké medové a karamelové tóny, čokoládové bonbony, kouř a trocha rašeliny, špetka soli
Chuť: kouř a rašelina, čokoládové bonbony, karamelky, sladká i slaná, slad, desert
Dozvuk: středně dlouhý až dlouhý, špetka ovoce (zralé pomeranče), kouřový a mírně rašelinový, čokoláda
Shrnutí: velice lehce se pije, ředění této whisky je neprosto je zbytečné, nic dobrého to nepřinese, a jak je u této palírny špatným zvykem, je barvená karamelem.
Body: 83


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.