ZPĚT

Recenze:

Láhev: Big Peat Christmas Edition 2012
Autor: Lakus
Aroma: Alkohol, kouř, slanost a suchá zemina. V pozadí sušené švestky.
Chuť: Rašelina, sůl, pepř, lékořicové pendreky a trošku kořenitosti.
Dozvuk: Slaný a uzený. Maličko trpký.
Shrnutí: Výrazné zejména díky alkoholu, jinak spíše jemné. Ve srovnání s tradičním plněním méně bohaté.

Autor: Nethar
WB
Aroma: Ano, tohle je Big Peat. Zase stojím na pláži, je pět stupňů a slaný vzduch mi fláká do obličeje čestvé mořské vůně, a když chvilku poleví, ucítím vedle plápolající táboráček.
Chuť: Kouřově slaný, tuto část si podrobně napamatuju, ale vím, že ač výborný, zůstávám u té mojí oblíbené slabší verze Big Peata, v té se můžu víc "rochňat".
Dozvuk: Dlouhý a uklidňující ;-)
Shrnutí: Big Peat je super pití!

Autor: joy
WB
Aroma: smetanové karamelky přecházejí do medicínské rašeliny, mokré zapařené obilí (zatuchlost), trocha neindetifikovatelného ovoce a zemitost
Chuť: rašelinná, medová sladkost, kořeněná (méně ale než u Uigeadailu, který jsem testoval souběžně) a opět zapařené obilí
Dozvuk: dlouhý, kouřový, ostré chilli
Shrnutí: Pohodová a dobrá whisky, ale bohužel při přímém srovnání s Ardbegem Uigeadail je to "slabší kousek". Snad se dostanu k Big Peatu 40%, který Nethar označil za výborný, lepší než Laphroaig 10Y (a to by mě celkem zajímalo)

Autor: salam15
Aroma: Ostré, slané, kouřové, zatuchlina (staré knihy, antikvariát),jód, olej, citrusy
Chuť: Zpočátku sladká (med?), pak se mihne skořice a celé je to poměrně silně kouřové, ale je to zvláštní kouř jiný než u Laphroaig nebo Lagavulin, třeba to nakonec není kouř, ale popel :idea: . Pak člověk najde nějaké citrusové tóny a slanost.
Dozvuk: Dlouhý, parádní, relativně ostrý
Shrnutí: Vynikající whisky pro milovníky Islay, kdybych neměl rád rašelinné whisky, asi bych se zalekl a utekl. I zde slibuje etiketa slibuje, že část obsahu tvoří Port Ellen - já ji nikdy nepil, ale vsadil bych se, že jí tam bude homeopatické množství. Silnější alkohol tu pomáhá koncentrovat chutě, ředění ale nic moc nepřináší, chutě/vůně se sice rozvinou, ale ostrý charakter je pryč a je to trochu nuda. Základní lahev Big Peata jsem neměl, ale tohle je určitě lepší než Laphroaig 10 yo. Ten však tuto lahev s přehledem poráží o poznání příznivějším poměrem cena/výkon. Zkrátka zatímco Laphroaig si za 750,- Kč v Makru pořídím klidně víckrát za rok, tohle si koupím max. jednou za rok (nejspíš na Vánoce :violin:)

Autor: zyki
WB
Aroma: kouř, hlína, medicína, pod tím ovoce (sušené brusinky, nějaké citrusy ?grapefruit), náznak smetanové hladkosti a stopa zatuchlosti.

V porovnání s klasickým Big Peatem se mi zdá nejen silnější, ale i pestřejší. Alkohol neruší, naopak vůně podporuje.
Chuť: kouř, mour s medem, příjemná síla alkoholu
Dozvuk: hořká čokoláda, hořká káva, kouř
Shrnutí: Nevánoční Big Peat mi hodně chutnal, tady je to ještě lepší.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.