ZPĚT

Recenze:

Láhev: Ledaig 10 yo 46,3%
Autor: Cyra
Aroma: Guma, kouř, kůže, asfalt, ale vše do sladka zjemněné smetanou. Někde v pozadí registruji marcipán a vanilku. Také travní tóny, které znám např. z některých kousků z Nížiny.
Chuť: Ardbegovsky (10y) nasládlý kouř v polovičním množství a zalitý značnou dávkou smetany. Na druhé straně, stejně jako ve vůni, travní nakyslost, bylinky (zde vzpomínám na Juru)
Dozvuk: Zde už nasládlost téměř mizí. Kouřový se stopami ovoce, koření a soli. Mořské řasy, medicína a káva. Dlouhý.
Shrnutí: Má to podle mne docela blízko ke Caol Ile 12y , nebo i Ardbegu 10y, ale jemnější. Chutnala mi tam ta smetanovost. Celé láhvi bych se rozhodně nebránil.

Autor: Króča
Aroma: výrazná a velmi slibná.. zprvu sůl, která později mizí..dále trochu dřeva a více kouře, taky trochu gumy a časem sladší než se zprvu jeví
Chuť: je kouřová a to tak že hodně..taky dřevo s porcí rašeliny a trochou písku..super tohle já rád..chuť je celkově výrazná, přesto kultivovaná
Dozvuk: stále kouřový, což je fajn.. místy se k tomu kouři mihne sůl ale spíše jej doplňují připálené toasty a lehounce hořké dřevo.. postupem času přechází do tmavé čoko s vysokým podílem kakaa a opět mírně sládne.. ovšem ten kouř se drží a to je prostě super..
Shrnutí: Ledaig mám prostě rád.. jsou to osobité whisky se svým vlastním stylem.. ochutnal jsem jak starou desítku, tak i nezávislé plnění po sherry sudu a všechny byly super (ta stará desítka z nich byla nejsabší).. tenhle kousek se zprvu tváří jako velký drsňák, co Vám to hodlá nandat, ale dejte mu čas a prostor a on ukáže své uhlazené srdce.. při dalších napitích se tváří o dost jemněji, než při tom prvním..zvláštní je, že když jsem ji testoval s jinými whisky, přišla mi vždy o dost sladší, než sama o sobě..
Body: 87

Autor: Nethar
WB
Aroma: Mix sladké rašeliny a trochu citrusů, díky nasmrádlosti a tušení, co mi Rescue připravil, okamžitě hádám můj "milý" Ledaig. Travnatost, bylinky, snad i les. No a po prvním napití už i sůl.
Chuť: Spíš sladké, později pepřově zaštípe, není to ale moc silné, je to příjemné.
Dozvuk: Rašelina spadající do kategorie uhlí a olej, všechno posolené.
Shrnutí: Dobrá a výrazná v chuti, v dozvuku normální (soli já radši míň), ve vůni obecně není špatná, ale není to můj šálek whisky ;-)

Autor: Radek
WB   WOL
Aroma: Sůl..... solné doly v Morii.
Chuť: Sladká sůl, přičemž tu sladkost ta slanost brutálně přebije.
Dozvuk: Krátký pokud jde o chuť, dlouhý pokud jde o slanost.
Shrnutí: Dobrá ale slaná whisky. Mě tahle whisky opravdu chutná, skoro se mi chce říct že by se v Tobermory měli vykašlat na Tobermory a dělat jen Ledaig. Tady na fóru se téhle whisky zatím moc pozornosti nevěnovalo, tak bych se za ní celkem přimlouval kolegové.
Body: 85

Autor: Rescue
Aroma: lehce rašelina, ovoce, sladkost, jemnost.
Chuť: sladká, lehce rašelina - trošku Islay styl, ale chuťově jemná, vyvážená, příjemná.
Dozvuk: středně dlouhý, příjemně vyrovnaný s mou oblíbenou slaností.
Shrnutí: Ve srovnání s Radkem jsem tam necítil tu výraznou slanost v chuti, jen trošku v dozvuku. Byla to moc příjemná whisky a dokážu si představit, že bych měl doma celou lahev.

Autor: buddha.ps
Aroma: zatuchlá morská tráva a vlhké skaly cez ktoré preráža trocha ovocia a sladkosť zo všetkého najviac pripomínajúca Tofiffee
Chuť: príjemne štipľavá, rašelina s tou tofyfy čokoládou, a hlavne soľ, soľ, soľ, proste plná huba mora
Dozvuk: krásne dlhý, slaný, potom sa vynára drevo, údené ryby
Shrnutí: skvelá, výrazná a napriek tomu ľahko piteľná a príjemná whisky, zo všetkého najviac mi pripomína poriadne osoleného kríženca Laphroaigu a Taliskeru, čo je, drahí priatelia, pochvala netušených rozmerov. Mňam.

Autor: josé
WB
Aroma: jemná rašelina. do ní probleskují lihové tóny, kyselejší ovocnost a zatuchlý sud. takový zvláštní smrádek - máme z toho u stolu srandu, prej králičí chcanky, králíkárna (b.1/3)
Chuť: rašelina je, ale ne prvořadá. pikantní citrónovost. slad, máslovost. dále je znát dřevo s hořkostí akorát na hraně příjemnosti.(b.2/4)
Dozvuk: kouř to rozbalí a trvá. sladký. suchý (b.1/2)
Shrnutí: škoda té divné složky vůně. každopádně tohle je jedna z mála whisek, která líp chutná než voní a na konci dá užít kouře. mám tu napsáno: zjistit cenu. koukám, že je to okolo jedenácti stovek. no, třeba se ještě uvidíme. (b.1/1)
Body: 5

Autor: salam15
Aroma: Guma (avšak lehce), neklamný to znak nakouřené whisky, rašelina
Chuť: Silná sladkost, pepř a guma. Zde oproti nezávislému plnění o poznání lepší a plnější chuť. Nejspíš to bude tou absencí finishe v sudech po sladkém víně, který všechny chutě přebije.
Dozvuk: Střední, gumový.
Shrnutí: Vlastně celkem zajímavá whisky, ještě se jí budu muset věnovat. Favorit to ale nebude.

Autor: zyki
Aroma: kouř, ovoce, zatuchlost
Chuť: výrazná sůl, na chvilku mírná sladkost v pozadí, ale sůl ji převálcuje
Dozvuk: sůl, koření, trochu zatuchlosti s mírným kouřem
Shrnutí: nejslanější whisky, co jsem ochutnal, výborná

Autor: Žiži
WB
Aroma: kouř a rašelina (trochu odlišná od rašelinových whisek z Islay), tlející seno (ale docela to sem zapadá a není to nepříjemné), vanilka, trocha ovoce a soli, mírně kořeněná
Chuť: kouř a rašelina (tady je to známá rašelina, jako z Islay), poměrně výrazná vanilka, špetka ovoce, kořeněná (pepř a hlavně hřebíček, trochu to připomíná Talisker), trocha soli
Dozvuk: delší, kouř, rašelina a koření (pepř a výraznější hřebíček), vanilka a trocha soli
Shrnutí: velice slušná whisky, trochu mi připomínala Talisker (taková jeho slabší verze), po naředění (2-3 kapky vody do cca 20 ml whisky) je sladší, ostatní složky ale ustoupí trochu do pozadí
Body: 84

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.