ZPĚTRecenze:

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: AdamLiška
Aroma: Mnohem příjemnější Laphroaig, rašelina, ale vzadu nějaký to ovoce, máme tady i rybinu, jódovost. Tak tenhle Laphroaig se mi pozdává.
Chuť: Rašelinovost, jemná až překvapující. Sladkost do kořeněna. Po polknutí přichází zavodnění v puse, olejovitá..
Dozvuk: Kořeněná chuť, spáleniště v puse, kouřovost, takový hezký táborák.
Shrnutí: Asi bych tohoto Laphroaiga popsal jako prvním krůčkem k této značce, protože 10 YO se mi vůbec nelíbila, ale to se nedá říct o této. Pro mě velké překvapení, které jsem opravdu nečekal, protože chuťově se mi líbí.

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: Cyra
Aroma: Méně aromatická než základní desítka. Není tak mediciální. Více sladké vanilky. Zároveň trochu silněji zaštípe v nose. Víc procent je zkrátka znát.
Chuť: Sladká i slaná a opět ta vanilka (vanilkový kouř :P ). Krémová, lahodná. Špetka koření. Je sladší a zároveň peprnější než 10y, ale to přičítám vyšší voltáži. Jinak samozřejmě i zde je kouř a medicína.
Dozvuk: Podobné jako 10y, ale kratší, méně vyrazné. Není zde tolik výrazná sůl a lehká ovocnost. Spíše do krému s kořením. A ta vanilka....
Shrnutí: Je hodně podobná základnímu plnění, jen je trochu sladší a možná i vyváženější. Avšak s kratším a ne tak vyrazným dozvukem. Možná proto působí jemněji. Pro mě osobně je stejně dobrá jako o něco levnější 10y. Každá má své klady. Bodově by to byla remíza.

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: Duthoron
Aroma: Jemnĕjší a ménĕ výrazné než klasická 10 y.o., ale hodnĕ podobné, jódová dezinfekce, rozdrcené antiperle, trochu ovocnĕjší než klasika, snad kyselé meruňky.
Chuť: Sladká, olejnatá, rychle přechází do koření, chilli-čokoláda.
Dozvuk: Záchvĕv sladkosti, špetka kouře a dlohéé koření (to se ozve silnĕjší alkohol), když vše odezní zůstane na jazyku sladký pocit.
Shrnutí: Oproti 10 y.o. je znát kratší doba zrání (bohužel), ale také vĕtší obsah alkoholu (bohudík), celkovĕ je sladší, o trochu ménĕ kouřová a malinko jednodužší, ale přesto hodnĕ podobná. Známkoval bych jí za jedna s malým mínusem a čas od času bych jí s klasickou prostřídal, aby to nebylo jednotvárné. :D

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: Hunter
Aroma: Kdo zná základní 10y plnění, bude možná překvapen, jaký vliv mají tyto soudky, whisky je zjemnělá, není tak brutální, řekl bych že je přístupnější pro ty, co desinfekční prostředky zas až tak nemusejí.Ne že by jste si jódovost a rašelinu neužili, ale je za sladkým, příjemným závojem, vše příjemné a delikátní.
Chuť: V chuti bohaté, rašelinově-kouřové tóny, opět lehounce zjemnělé sladkostí.
Dozvuk: Dochuť není tak nekonečná, jako v základním plnění, nebudete ji cítit ještě druhý den ráno, ale nebojte se, užijete si ji.
Shrnutí: není to takový majstrštych, jako základní 10y, ale stále skvělých 90/100.
Body: 90

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: J.K.Ch
Aroma: Vůně je svěžejší ale zároveň sladší, kompotované žakie. Samozřejmě typický Lahroaig tedy kouř a rašelina a navíc dobře ukryté kakao. Vůbec neštípe do nosu. Alkohol je perfektně ukrytý. A to u 48% není jednoduché.
Chuť: Je trpčí než 10 Yo, slanější, velmi výrazná, 48% jde poznat, ale není to nepříjemné. Alkohol je přísný, ale není vulgární nebo drzý a působí sladším intenzivním dojmem.
Dozvuk: Suší, slaný, silně rašelinný dozvuk a plná pusa kouře, který když vymizí tak ještě příjemně dlouho doznívá směsí koření.
Shrnutí: Ian Buxton ji doporučuje v 101 Whisky, já také je to perfektní silný a Laphroaig nádherně voní a skvěle chutná.
Body: 88

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: Kiwi
Aroma: Takové uzavřené, dezinfekční, dub, závan květinek, alkohol vystupuje až po nějaké době a po usilovném kroužení a boření nosu hluboko, ale i tak je to jenom maličko, po delší době jakási zatuchlost, mokrá hlína a vanilka
Chuť: Nádherná dezinfekce, olejovité tělo, celé to ale působí jemně, máslově, možná maličko kouřee
Dozvuk: Trochu dezinfekční, trošku rašelinový, kouř ani ne, dlouhý tak středně
Shrnutí: Překvapivě jemné pití, ale s kvalitami pořádné whisky; síla alkoholu ani není moc znát (leda trochu v dozvuku); v aromatu působí dost uzavřeně, chuť ani dozvuk není nějaká exploze, ale celková dobrá chuť je zabalena do kultivovanosti, chutnala mi

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: Kobalt
Aroma: Výrazný jód, suchý kouř,popel, sladší.
Chuť: Hodně sladká, řidší a ostřejší, pikantní.
Dozvuk: Sladký popel, pikantně pichlavý.
Shrnutí: Výrazná a intenzivní whisky. Na porovnání s ostatními Laphroaigy by to chtělo trochu víc, řekl bych že takhle je mladší a pikantnější.

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: Króča
Aroma: zemitá medicinální rašelina, pražené ořechy, žabinec na rybníku (takový ten zelený povlak na hladině :) ) a snad jemně zeleninová
Chuť: nasládlé pohlazení doplněné medicínou, zemitostí a taky kouřem
Dozvuk: sem tam kyselejší dřevo, stále zemitá medicinální rašelina, kdy zvláště medicína velmi jemně a dlouze doznívá.. lze najít také něco připáleného nebo snad kávového
Shrnutí: ochutnáváno v dubnu 2012 zároveň s QC, který mi šmakoval víc.. tahle byla překvapivě jemná a nasládlá.. v dozvuku na mne až zbytečně moc dřevěná.. přesto jsem si na tomhle vzorku pochutnal..

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: Lakus
Aroma: Umírněnější než v klasickém 10 letém plnění. Rašelina je spíše zemitá, než dezinfekční. V pozadí se kombinuje s nakvašenými jablky.
Chuť: To co slíbila ve vůni, splňuje v chuti. Nasládlá rašelina a jemná dřevitost.
Dozvuk: Stedně dlouhý, kouřový a maličko dřevitý.
Shrnutí: Klasický desetiletý bratříček je mnohem zajímavější. Jeho specifická dezinfekčnost, ale i překvapivá jemnost quarter casku bohužel chybí. Je tak trošičku nudnější, ale tohle srovnání není úplně fér. I tak se jedná o velmi dobrý kousek.

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: Nethar
Aroma: Mnohem přívětivější než desetiletý Laphroaig, co se týče medicíny. Troufám si říct, že poznat QC dříve, ušetřilo mi to několikaměsíční zběsilé hledání cesty Islay do mého srdce. Za jemnou jódovou vrstvou rozehravá divadlo mírně kyselé ovoce (angrešty, rybíz). Bojíte-li se začít s Islay, tohle je přijatelná cesta, i když taky drsná. Nevoňte příliš dlouho, pak se začíná objevovat cosi, co musím bohužel pojmenovat jako hnůj (ve skutečnosti je to ale normální chutné bláto... jeden kopeček hliněné prosím). Celkově ale slabší intenzita než u 10y
Chuť: sladší a ostřejší než u desítky, více kořenitý, takže o něco méně hladivý. Možná více klasicky kouřový než dezifenkční
Dozvuk: srovnatelný s desítkou, jestli je tam nějaký rozdíl, tak je možná o něco kratší, stejně jako v ústech je více kořenitý a méně jódový
Shrnutí: jakási slabší odrůda klasického Laphroaigu, ne vždy je nálada na nejsilnější možný zážitek. Tohle je trochu zaoblenější a sladší varianta, stejně tak dobrá

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: Rescue
Aroma: medicinální tóny, ale jaksi jemněji než v základním plnění, zemitost, slámovitost, mořské řasy. Je sladší než 10y zvýrazňují se sladce ovocné, citrusové tóny. Po přidání 4 kapek vody na cca. 10cl se utlumují medicinální tóny a vzlíná ovocná sladkost a vanilka.
Chuť: Laphroaig - to je chuť sama o sobě. V QC je taková uhlazenější, sladší, není tak "medicínská", ale neubírá ji to na typickém charakteru. I v chuti je sladší, kouř je sladší a na povrch vyplouvá suchá dřevitost. S vodou vše zjemňuje.
Dozvuk: Dlouhý, vyrovnaný, sladce peprný. Přetrvává dlouhá "Laphroaigovitost".
Shrnutí: Výborná Islay whisky. Možná mi dnes více sedla vyšší uhlazenost tohoto plnění s více podtóny. Opět perla z Islay…

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: Senoy
Aroma: vůně je dost podobná Laphroaigu 10y, tudíž se budu opakovat. Jódová tinktura, mokrá hlína, rašelina, sůl
Chuť: krémová konzistence, slad, hlína, rašelina, jódová tinktura, silnější procenta jdou cítit
Dozvuk: jódová tinktura, kouř, řašelina, sladová sladkost s mírnou hořkostí
Shrnutí: Laphroaig Quarter Cask je v porovnání se základním plnění Laphroaig 10y na první dojem sladší a jakoby "teplejší". Výrazné znaky v podobě rašeliny a jódu jsou jemnější. V dozvuku už cítím mírnou hořkost. Ne dost výraznou, aby byla nepříjemná, ale dostatečnou, aby změnila poměr chutí. Zajímavé plnění pro někoho, komu připadá základní plnění moc výrazné.

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: Shargard
Aroma: po odklopení pokličky jsem dostal lehký, velmi příjemný rašelinový kopaneček - no jo no víc, víc tak to máme rádi, máslový až olejový, nějaké ovoce, pikantní, při delším čichání kořeněný, trocha jódu - čekal jsem kouř ale to nijak neubírá na prvním skvělém dojmu
Chuť: velká, pro mě až překvapující sladkost, rašelina, lehká pálivost jako po chilli papričkach, ale ne moc
Dozvuk: delší, rašelina, trocha medicíny, polosuchý, zelená jablka, v závěru krásně nahořkne
Shrnutí: Sakra dobrý pití za sakra dobrou cenu. Laphroaig jsem si oblíbil při prvním přičichnutí. Love Islay. Jeden ostrov s mnoha tvářemi
Body: 87

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: Walter
WOL
Aroma: Jemně medicinální rašelina, kouř, dřevo, kůže, sušené houby, na pozadí troška dehtu a ovocné nakyslosti. S nosíkem blíže u skleničky už zaznamenáme i drobnou štiplavost.
Chuť: Dřevitá nasládlost s připomínkou vanilky, rašelina, kouř, méně vyzrálé citrusy, lehká travnatost a mořská slanost. Patrná je zde výraznější olejovitost i vyšší obsah alkoholu.
Dozvuk: Středně dlouhý, hřejivý, dřevní, travní, s přetrvávající slaností a olejovitostí.
Shrnutí: Laphroaig Quarter Cask je dobrá whisky, ale dle mých osobních preferencí zdaleka ne tak jako standardní desetileté plnění. V poznámkách z ochutnávky jsem o desítce uvedl, že má v sobě cosi "návykového, lákavého". Ve spojitosti s QC mě nic podobného nenapadá. (...)

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: buddha.ps
Aroma: prezrelé banány v zhnitom sene, trochu riedidla, liehovosť
Chuť: spočiatku nasladlá po prezretom ovocí, rýchlo prichádza štipľavosť, bohužiaľ lacného liehovitého typu
Dozvuk: dlhý, kávovosladký, údené mäso
Shrnutí: toto mi moc nesedí, oproti základnej 10yo sú potlačené medicinálne jódové tóny, naopak vo všetkých fázach vystupuje pre mňa nepríjemná lacná liehovosť. Nie je dovod sa k nej po dopití litrovky vracať (našťastie zostáva už len na dne)

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: jakub.jira
Aroma: bez vody ostrá, přesto je výrazně cítit sladkost, někde vzadu se krčí vanilka, dezinfekčnost proti desítce ustupuje, kouř je znát taky míň. nevím, jestli se mi to jen zdá, ale vůní mi trošku připomíná bowmore 12(hlína?). s pár kapkami vody se všechno zjemní, začne se víc projevovat kouř, sladkost zůstává
Chuť: první dojem bez vody je sladkost, která rychle přejde v suchý kouř. s vodou se opakuje stejná situace jako u vůně, cítím výraznějc kouř. s vodou i bez vody je ostrá, pepřovitá.
Dozvuk: tak akorát dlouhý, převažuje kouř, skoro bych řekl cigaretový
Shrnutí: výborná whisky, další na řadě je lahev desítky, abych mohl porovnat přímo :)

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: jumbo
Aroma: kouř, rašelina, při několikáté ochutnávce jsme přišli na "tepláky od táboráku" - to je asi nejvýstižnější :)
Chuť: zpočátku sladká, nastupuje ostrá kořeněnost, zakončeno kouřem, (možná jsem chvilku cítil i trochu slanou příchuť)
Dozvuk: úžasný dlouhý kouř, pak hořký kouř, pak kouř (a samozřejmě ty tepláky)
Shrnutí: moc dobrá whisky, krásně kouřová, do sladka, ostra, moje první single malt vůbec, moc příjemné seznámení, určitě bych si dal říct znovu

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: lalos
WB
Aroma: Pěkně intenzivní, v porovnání s 10yo trošku méně nemocnice, zato ale více květinek. Rozkvetlá louka v létě vedle rozteklé asfaltky. Se skleničkou moc nekroužit, jinak se až moc projeví vyšší štiplavý alkohol
Chuť: Opět podobná, odlehčená 10yo. Sladší a ovocnější, ale stále dostatek jódu a rašeliny. 48% krásně hřeje.
Dozvuk: Dlouhý, hřejivý a příjemný. Jestli 10yo byla procházka shnilým bukovým lesem, Quarter Cask je jarní procházka kolem rybníka pod vrbami a břízami.
Shrnutí: Moc mi chutná, je určitě lepší než Select a s 10yo drží krok. Body získává větší voltáží a ztrácí mírně vyšší cenou.

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: moochine
Aroma:
- sladka raselina, s trochou vody sa rozvinie a je citit vonu sudoveho dreva, starsi dub

- dym, guma, vyzrety dub

- more, koža

- zo zaciatku koža ale po case sa odpari a uz ostava iba raselina, ziaden dym, neskor dubovy sud, inak uz nic..dost jendnoduche

- sladka raselina, inak uz nic, vyoxidovane

Chuť:
- prevazne iba sladsia raselina a silny alkohol ktory tu sladkost zabija svojou silou

- dym, palivy alkohol, pachut tabaku a popolu, pri dlhsom popijani sa zachovava dymovitost v ustach

- alkohol, pali na jazyku, ale da sa to, dymovitost(ale nie taka ktoru hladam)

- na spicke nasladle a … potom uz si nepametam

- ostra, agrsivna, ziadne nuancie

Shrnutí:
Velmi jednoducha whisky. Co robi robi dobre, ale nie je to pre mna. Okrem raseliny a stiplaveho alkoholu nema moc co ponuknut. Pomerne rychlo oxiduje(pomalsie nez Talisker) takze si clovek tie drobne nuancie ktore tam zo zaciatku su moc neuzije. Cena nie je zla ale je to NAS a to by malo byt do 30€/lacnejsie nez 10na, a je mi jedno ake rocniky su v tom mixe. Dalsiu flasu kupovat neplanujem.

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Autor: vobr
Aroma: laphroaig lehce ovocný...příjemná vůně...
Chuť: laphroaig nasládlý, jemnější než desetiletá, občas prokmitne dřevitější příchuť
Dozvuk: intenzivní a dlouhý, věrně kopíruje aroma i chuť
Shrnutí: Jako whiskomilec jsem nedbal na upozornění zkušenějších, kteří se v létě radši whisce vyhýbají, a šel jsem do toho. Laphroig Quarter Cask byl kompromis mezi touhou zkusit něco nového a chutí na oblíbenou medicínu. Bylo to dobré, chutné a příjemné pití, ale nějak jsem to celé nepochopil. Ouarter Cask podle mě není tak moc jiný laphroig než 10yo, jen takový zjemnělý standard, takže podle mého pro toho, kterému je Laphroig "moc", Quarter cask nijak nepomůže najit cestu, a pro toho, kdo už má Laphroig - a podobné typy whisky - rád, nějaké zjemnění moc smysl nemá. Ale určitě někomu chutná tahle variace víc než standard, jinak by se na trhu neudržel. Takže opravdu nelituju, ale příště, když dostanu žízeň na Laphroig, tak si pořídím "klasiku". Nebo investuju větší peníz na nějaký opravdu fajnšmekrovský kousek.


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.