ZPĚT

AutorWhiskySkotskáVše
Alferi 4 4 4

Abecední seznam recenzí:

A
Ardbeg Uigeadail
Auchentoshan Three Wood

G
Glenmorangie Nectar D'Or

S
Scapa 14 yo

Recenze:

Láhev: Ardbeg Uigeadail
Autor: Alferi
WB   WOL
Aroma: kouř a medicína v omamné koncentraci, zpod tohoto příkrovu se opatrně prosazují citrusové a dřevité tóny
Chuť: prvotní olejová hebkost je rychle vystřídána postupně rostoucí alkoholickou štiplavostí, opět štědrá porce kouře a medicíny doprovázená dřívím, chuť vyloženě obaluje "ústní dutinu v hubě"
Dozvuk: polknutí je i díky obsahu alkoholu impozantní, zpět stoupá již zmíněné aroma ke kterému se na chvíli přidává něco jako smůla nebo WC saponát (což u mě není negativum, vzdáleně podobné tóny si spojuji s dýmkovým tabákem Condor), poté slabá sůl, topinky, vybavuje se mi citoslovce MUOHOHAHÁ
Shrnutí: Tento kousek páni z Ardbegu bezesporu navařili dobře. Pokud dostanete chuť na opravdu silně rašelinnou whisky, tak tato by určitě neměla zklamat. Na první napití na mě působila trochu jednoduše (je potřeba poněkud upravit homologaci papuly s ohledem na sudovou sílu), ale postupem času jsem si k ní našel cestu a začal jsem si ji užívat. Na druhou stranu s přihlédnutím k mému vkusu je tam toho chlastu už prostě moc. Jak celkem nerad ředím, tak tady jsem to párkrát zkusil, ovšem přes ne úplně špatný výsledek jsem měl vždycky pocit, že se přitom ztrácí ještě něco jiného, než síla alkoholu ...

Láhev: Auchentoshan Three Wood
WB   WOL
Aroma: kandované ovoce, pomerančová kůra, rozinky
Chuť: máslovitá, ovoce, oříšky, dříví
Dozvuk: poměrně rychle vysychá do sladkých oříšků (kešu?), pomalé vytrácení ovocnosti, lehká travnatost
Shrnutí: Jak je prý u Lowland palíren zvykem, lehkost těla je vlastní i tomuto plnění. Nekoná se bombardování intenzivními vůněmi a chutěmi, přednosti tohoto kousku spočívají spíše v čerstvé šťavnatosti. Není to sice lahev, kterou bych si musel kupovat dvakrát, nicméně typově je to whisky, kterou mám rád v portfoliu.

Láhev: Glenmorangie Nectar D'Or
Aroma: med, citronová poleva, nějaké sladké pečivo
Chuť: nepřeslazený med, citrusy, dříví, alkohol zaštípe
Dozvuk: středně dlouhý, dřevité tóny, lehká mandlová hořkost
Shrnutí: Z této flašky jsem poněkud na rozpacích. V recenzích je poměrně dobře hodnocená, s desítkami rozpoznaných chuťových a vonných stop, leč já to v ní nějak ne a ne objevit. Přijde mi, jako by charakter této whisky byl něčím zastřen, chutě a vůně musím hledat velmi pozorně, jak se ke mně přes nějakou bariéru jen neochotně pasírují (že by to bylo tou tvrdou vodou?). Lžička vody do panáka neuškodí, o něco potlačí štiplavost, která mi zde moc nesedí. Z tímto plněním se zkrátka mé smysly poněkud míjejí (že já si koupil rovnou litrovku ...).

Láhev: Scapa 14 yo
WB   WOL
Aroma: med, slabý malinový kompot
Chuť: velmi jemná, máslové sušenky, med, travnatost (že by ten vřes?)
Dozvuk: kratší, svěží sladkost, dotek nějakého sladkého koření
Shrnutí: Tato whisky neoplývá zvlášť velkou komplexností. Vůní a chutí jsem v ní rozeznal poměrně málo, zato si mě ale získala svou vyvážeností, skvělou jemností a šťavnatostí. Celkový dojem bych přirovnal k charakteru dobře upečeného chleba - člověk se ho nepřejí (v tomto případě nepřepije) a je to velká chrochtárna. V budoucnu se dalšímu kousku z této palírny určitě bránit nebudu - tuto lahev jsem vymlsal poměrně rychle (trpěl jsem v tomto případě zvlášť obsedantní nedůvěrou ke kvalitě uzávěru a musel jsem neustále kontrolovat, jestli se to vevnitř nekazí).

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.