ZPĚT


AutorWhiskySkotskáVše
Vasek 15 12 15

Abecední seznam recenzí:

B
Bruichladdich Bere Barley 2008 (3rd Edition)

G
Girvan 25 yo Patent Still
Girvan 30 yo Patent Still
Glenfiddich 14 yo Rich Oak

I
Isle of Jura Tastival 2014

K
Kilchoman Cask Strength
Kilchoman Loch Gorm 2nd Edition 2014
Kininvie 17 yo batch č. 1/lahev č. 05456
Kininvie 23 yo Batch 2

N
Nové lahve na trhu

S
Smokey Joe
St George's Distillery Chapter 14

T
The Balvenie 10 yo Founders Reserve
The Balvenie 30 yo
Tullamore Dew Phoenix Celebratory Single Batch

 


Recenze:

Láhev: Bruichladdich Bere Barley 2008 (3rd Edition)
Autor: Vasek
Aroma: Překrásné. Měkce sladké. Ovocně-květinové s nad povrch vystupujícími tóny karamelizovaného jablka, sladkých citrusů, domácí marmelády a lehkého tónu banánů. Po chvilce se objeví i velmi příjemné aroma vanilky a krásného čerstvě poraženého dubu s lehkým závanem máty. Velmi lahodné a opojné.
Chuť: Sladká, jemná sametová. Sladkost třtinového cukru krásně kombinovaná s ovocnou sladkostí (s dominujícími tóny meruňky, máslové hrušky, jablka). Později se objeví lehká suchost ořechů a mandlí v kombinaci se sušenými plody, kdy se projeví i lehce vyšší obsah alkoholu. Nikoliv však agresivně, ale spíš jen aby upozornil, že se jedná o mladou whisky, která si chce hrát.
Dozvuk: Dlouhý, měkký, s lehkým nádechem dubu, převážně však sladký a ke konci překrásně ovocně sladký.
Shrnutí: Velmi příjemná whisky, kterou bych se nebál dát si opět a znovu. Navíc vyrobená z původní odrůdy ječmene staré několik tisíc let, z níž se whisky ve Skotsku původně vyráběla. Takže jedním douškem se dostanete zpět do historie.


Láhev: Girvan 25 yo Patent Still
Autor: Vasek
Aroma: Krásně vanilkově krémová karamelka, leštěné exotické dřevo, lehce ječný slad s medem, mléčná čokoláda s kousky kandované limetky.
Chuť: Medově sladká, krémově hedvábná, mléčná karamelka, na pozadí nádech sladkého dřeva a lehce karamelizovaných citrusů.
Dozvuk: Příjemný, krásně měkký, s nádechem sladkého dřeva.


Láhev: Girvan 30 yo Patent Still
Autor: Vasek
Aroma: Neskutečně jemné, sametové, hedvábné, s dominantní, nikoliv však rušivou vanilkou. Hustá domácí smetana s medem. Po chvilce se objeví máslové karamelky s hrozinkami a jemnými lískovými oříšky.
Chuť: Jemné pohlazení, které měkce zaplní celá ústa. Překrásný shake z mixu banánů, lehce manga, kvalitní smetany, domácího velmi kvalitního medu a jemné ledové tříště (a to prosím shaky nemusím, ale tady bych si dal okamžitě říci ;-) ). Po chvíli se objeví lehce suché kořenito-ořechové tóny, které postupně nabírají na intenzitě.
Dozvuk: Dlouhý a mohutný, s výraznými oříškovo-vanilkovými tóny.


Láhev: Glenfiddich 14 yo Rich Oak
Autor: Vasek
Aroma: Výrazný vliv dubu. Nikoliv však dominantní či dokonce rušivý. Výrazně sladce vanilkově ovocný (zejména velmi jasná hruška máslovka),marcipán, trochu skořice a sušené tropické ovoce (dominující fíky).
Chuť: Mohutně vanilkově sladká (a opět neodbytná hruška máslovka) s kořenitým nádechem (bílý pepř, hřebíček). Lehká dubová suchost přecházející do příjemné ořechovitosti.
Dozvuk: Velmi dlouhý a ořechově suchý s lehkým nádechem lehce toastovaného dřeva.


Láhev: Isle of Jura Tastival 2014
Autor: Vasek
Aroma: Sladké, jemné, velmi příjemný a výrazný, nikoliv však vtíravý náznak sherry, aromatická, které vyvolává vzpomínky na rebarborový koláč od babičky, okraje lehce připečeného okraje domácího perníku s domácí ovocnou marmeládou, na pozadí velmi jemný, ale přesto přijemně provokativní náznak bílého pepře a jemných tónů dubového dřeva.
Chuť: Osvěžující, sametová, kulatá robustní, ovocně sladká, hrozinky se skořicí v hustě našlehané smetaně (vánoční variace na skotský Cranachan?). Po chvíli velmi rychlý přechod do dubové suchosti s výrazně kořenitým nádechem, zejména skořice a velmi kvalitní hořké čokolády.
Dozvuk: Suchý, dlouhý, výrazný, s lehkými náznaky čokolády.


Láhev: Kilchoman Cask Strength
Autor: Vasek
Aroma: Lehce rašelinové aroma, citrusy a jemně hruška.
Chuť: Nejprve sladká, jemný rašelinový kouř a tóny vyzrálého ovoce.
Dozvuk: Dlouhý a čistý s rašelinovým kouřem a později citrusy.


Láhev: Kilchoman Loch Gorm 2nd Edition 2014
Autor: Vasek
WB
Aroma: Bohaté a zemité. Jako první se objeví rašelinový kouř, Arbroath smokies (výborné skotské uzené ryby), sladké sherry a lehounce cajenský pepř. Po chvilce se objevují lehké tóny sladkých citrusů, opečeného toastu s velmi jemnou vrstvou lehce slaného másla.
Chuť: Sladká, měkká, sametová. Měkký kouř s lehce vanilkovým nádechem. Krásně pražený slad. A samozřejmě lehký nádech sherry (to se vzhledem k délce staření nemělo šanci více projevit, což však nebylo vůbec na škodu).
Dozvuk: Dlouhý a krásný. Měkce sladký, s příjemnou chutí nakouřeného sladu.
Shrnutí: Velmi zajímavá a příjemná whisky. Jedna sklenička saturuje chutě na celý večer. Zvláště pak po výborné večeři.


Láhev: Kininvie 17 yo batch č. 1/lahev č. 05456
Autor: Vasek
Aroma: Vanilkově-květinové s jasnými tóny krásně zralého ovoce (zejména jablka a lehce přezrálé hrušky). Neskutečně lákavé, vonící létem a sluncem.
Chuť: Sladká, až téměř medová, vanilka, lehce nedozrálé babány, s lehkými dubově kořenitými tóny. Postupně suchost zintenzivňuje, ale nikoliv tak, aby se stala rušivě dominantní.
Dozvuk: relativně krátké a suché.


Láhev: Kininvie 23 yo Batch 2
Autor: Vasek
Aroma: Jemné, příjemné, s lehkým náznakem sherry, ječný slad s jemnou vanilkou, krásně obilné, lehce okořeněné zralé letní ovoce (zejména broskve a meruňky).
Chuť: Mohutná, měkce smetanová, přitom příjemně kořenitě ostrá, zjemnělá krásně sladkými tóny broskví a meruněk.
Dozvuk: Příjemně mohutný a dlouhý se sladce sladovými a lehce dubovými tóny.


Láhev: Nové lahve na trhu
Autor: Vasek
Aroma: Lehce rašelinové aroma, citrusy a jemně hruška.
Chuť: Nejprve sladká, jemný rašelinový kouř a tóny vyzrálého ovoce.
Dozvuk: Dlouhý a čistý s rašelinovým kouřem a později citrusy.


Láhev: Smokey Joe
Autor: Vasek
Aroma: zpočátku lehce plytké, u blendu z whisky z Islay bych očekával ponekud výraznější náznak rašelinovosti, která je zpočátku lehce nevýrazná. Oproti tomu příjemný sladový ječmen, ovoce (galicijský meloun v kombinaci s hrouškou), třtinový cukr. Velmi jemné aroma, které však po určité době začne robustnět a postupně se vyvine ve velmi příjemné kouřově rašelinové aroma.
Chuť: příjemně sladká, ovocná, s lehkým náznakem rašeliny, která se postupně vyvíjí, až získá výraznou dominanci. Ke konci lehce dubová suchost.
Dozvuk: sladce suché, mírné a relativně krátké.


Láhev: St George's Distillery Chapter 14
Autor: Vasek
Aroma: Vanilka, arabesky, rozvařené ovoce, máslo, hrozinky, po chvíli výraznější alkoholová suchost, lehký dřevitý závan suchosti, pryskyřice
Chuť: Zpočátku krémová, sladká jemná, po chvilce se ale objeví výrazná (dle mého až moc) kořenitost, až pepřovitost, kombinovaná s dubovou suchostí a výraznou jedlovou pryskyřicí.
Dozvuk: Suchá, pepřovitá, máta.


Láhev: The Balvenie 10 yo Founders Reserve
Autor: Vasek
Aroma: Vanilka, hruška, mléčná karamelka, karamel, kořenité, ořechové, banány.
Chuť: Sladká, sudová, trochu dřeva, čerstvé lískové ořechy.
Dozvuk: Sladce dřevitý, velmi příjemný.


Láhev: The Balvenie 30 yo
Autor: Vasek
Aroma: Mohutné, sladké, exotické dřevo (mahagon, palisandr), krásný květinově-ovocný podtext s náznakem medu, limetek, ananasu.
Chuť: Bohatá, kulatá, krásně harmonická, lehký náznak sherry, ořechů, a hrozinek.
Dozvuk: Dlouhý, jemný, lehce suchý, s příjemnými kořenitými tóny. Ještě mnohokrát se vrátí před oponu na děkovačku. A zaslouženě.


Láhev: Tullamore Dew Phoenix Celebratory Single Batch
Autor: Vasek
Aroma: Jemné, příjemné, s lehkým náznakem sherry, ječný slad s jemnou vanilkou, krásně obilné, lehce okořeněné zralé letní ovoce (zejména broskve a meruňky).
Chuť: Nádherně vyrovnaná, zpočátku jemně sladká, zejména tóny zralého pozdně letního ovoce, postupně chuť zesiluje a přidávají se tóny lehké kořenitosti a ořechové suchosti.

.
Dozvuk: Krásný, příjemně suchý, lehké tóny červeného grapefruitu .


Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.