ZPĚT

AutorWhiskySkotskáVše
Rescue 51 48 54

Abecední seznam recenzí:

A
Abuelo 7 yo
AnCnoc 12 yo
Ararat Ani 6 yo
Ardbeg Uigeadail

B
Ben Bracken 12 yo
BenRiach 12 yo Sherry Wood
Benromach 2002 Pedro Ximenez
Benromach Traditional
Big Peat
Bowmore 100 Degrees Proof
Bowmore Enigma
Bowmore Surf
Bruichladdich Peat
Bunnahabhain 12 yo

C
Clynelish 14 yo

D
Dalmore 18 yo
Dimple 15 yo

F
Finlaggan The Original Peaty

G
GlenDronach 14 yo Sauternes
Glenfarclas 105 Cask Strength
Glenfiddich 12 yo
Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
Glenglassaugh Torfa
Glengoyne 15 yo Distiller's Gold
Glenmorangie 10 yo Original
Glenmorangie Nectar D'Or
Glenmorangie Quinta Ruban

H
Hammer Head 23 yo
Hankey Bannister
Highland Park 12 yo

I
Islay Mist Peated Reserve

J
Jameson 12 yo "1780"

K
Kilkerran Work in Progress 3

L
Lagavulin 16 yo
Lagavulin 1995 Distillers Edition
Laphroaig 10 yo
Laphroaig Quarter Cask
Laphroaig Triple Wood
Ledaig 10 yo 46,3%

M
Macallan 10 yo Cask Strength
Macallan 10 yo Fine Oak
Macallan 12 yo Sherry Oak
Macallan Amber
Monnet cognac VSOP

O
Old Pulteney 21 yo

S
Speyburn Bradan Orach
Sullivans Cove French Oak Cask Matured

T
Talisker 10 yo
Talisker 57° North
Talisker 1990 Distillers Edition
Talisker Storm
The Glenlivet 12 yo
Tobermory 10 yo 46.3%

W
Whyte and Mackay Special

Recenze:

Láhev: Abuelo 7 yo
Autor: Rescue
Aroma: sladkost, vanilka, hrozinky v rumu, květiny, lakovaná kůže, trošku dřevo a nespecifikovatelná parfémovitost
Chuť: kulatá sladkost, hrozinky, trošku krémovitost
Dozvuk: dlouhý, velmi pozvolný, sladký. Ke konci zesiluje
Shrnutí: V tuto cvíli asi nejsem rumový…je to na mě trošku moc sladké, ale je to zajímavá zkušenost

Láhev: AnCnoc 12 yo
Aroma: Jarní květinová sladkost, zelená jablka, v náznaku vanilka
Chuť: Lehká, nasládlá, necítím nic mimořádného
Dozvuk: Středně dlouhý, štiplavý, v závěru nahořklý
Shrnutí: Příjemná whisky, nic moc originálního, ale v teplých jarních nebo letních večerech dobrá společnice. Aroma převládá nad chutí

Láhev: Ararat Ani 6 yo
Aroma: dřevo v kombinaci se sladkým ovocem, banán, vanilka, kůže, lehounce nějaké blíže nespecifikovatelné koření
Chuť: jemná, hedvábně smetanová, vanilka zabalená lehounce do sladkého dřeva
Dozvuk: kratší až střední, jemný, velice příjemný, krémový a vyrovnaně sladký
Shrnutí: Tak tohle by se dalo ucucávat hóoodně dlouho. Můj první Ararat a asi nebude poslední…

Láhev: Ardbeg Uigeadail
Aroma: kouř, ale takový jemnější než u klasické 10 yo, dřevitost, jemná rašelina, vanilka a sladkost
Chuť: sladká kouřovitost s nádechem rašeliny, taková příjemná slanost a chuťová vyváženost
Dozvuk: louhý, silný, sladce kouřovitý s velmi dlouhým trváním…
Shrnutí: Móóóc dobrá whisky…jen si nejsem jist, zda-li nebylo Ardbeg okénko na WF 2014 časově poněkud předčasně zařazeno..

Láhev: Ben Bracken 12 yo
Aroma: je cítit Speysidovitost, sladká lihovitost, spíše ovoce v lihu než květinky, trošku med.
Chuť: jemná, velmi jemná, sladká, smetanová, ale celkem plochá…
Dozvuk: krátký až středně dlouhý bez výraznějšího charakteru
Shrnutí: Celkem příjemná whisky, která je na můj vkus trošku nevýrazná, ale zaujme svou smetanovou krémovitostí. Při poměru cena/ výkon perfektní volba pro návštěvu :-)

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Aroma: teplé, hutné aroma zralého ovoce, višně v čokoládě, sherry
Chuť: dřevitá suchost následně přechází do ovocnosti, sherry a stejně jako v aromatu chuť bonboniery (višně v čokoládě)
Dozvuk: relativně krátký, intenzivní, ovocně dřevitá suchost
Shrnutí: Velmi příjemná whisky - můj první BenRiach a první "sherry" whisky. Někdy si ji budu muset zopakovat v množství větším než malém ;)

Láhev: Benromach 2002 Pedro Ximenez
Aroma: Velmi jemně rašelina, následují čerstvé ovocné tóny a troška květin - cítím Speyside
Chuť: Zpočátku ostřejší, ale sladká. Proti aromatu není tak jemná a přechází v mírnou kořenitost
Dozvuk: Dlouhý, hřejivý, kořenitý s lehounkým nahořklým ocasem, který ale nevadí...
Shrnutí: Velmi příjemná whisky ze Speyside, pro mě trošku neobvykle i lehoulince rašelinná. Určitě to bude chtít ochutnat více Benromachů...už teď se na ně těším. Ochutnáváno na WF 2013.

Láhev: Benromach Traditional
Aroma: sladké, vanilkové, květinové, v náznaku dřevité
Chuť: jemná, suchá, lehce dřevitá, na konci lehce hořkne…
Dozvuk: středně dlouhý, nevýrazný, lehce nahořklý
Shrnutí: Vzhledem k tomu, že nemám poznámku, tak mě tato whisky asi výrazně neoslovila. Ochutnáno v Marpeku.

Láhev: Big Peat
Aroma: lehké, sladké i slané, kouř, rašelina, možná lehký nádech sladkého ovoce
Chuť: zpočátku velmi, velmi jemná. Následuje lehký úder kouře a zemitosti, který je stále patrnější. Zvolna slábne a přechází do peprné kořenitosti
Dozvuk: dlouhý, suchý, zemitý (rašelina), sladce dřevitý
Shrnutí: sice nejsem žádný Islay přeborník, ale asi nebudu lhát když napíšu, že tenhle "blend" se nadmíru povedl - mohu jen doporučit...

Láhev: Bowmore 100 Degrees Proof
Aroma: Po předchozím ochutnání Surfu, je cítit, že se jedná o silnější "voltáž", je cítit rašelina, ale ne přehnaně, určitá nakyslost a sladkost, ale trošku i lihovitost…
Chuť: bez naředění: silná, dřevitá sladkost, rašelina. Po naředění slaádne a hutní.
Dozvuk: dlouhý, silný, "knedlík" v jícnu, po naředění se zjemňuje a "kulatí"
Shrnutí: Dobrá. Je to takový koncentrovaný Surf (berte s rezervou - ten podvečer to byl 7.vzorek :-). Myslím, že v budoucnu udělám ještě objektivnější přechutnání :D

Láhev: Bowmore Enigma
Aroma: příjemně kouřové, rašelinné, "sladce slané", ovocné, višně, v závěru téměř neznatelný nádech medu
Chuť: rašelina, rašelina, kouř, suchá dřevitost, v závěru mírná nahořklost, která ale není škodlivá...
Dozvuk: středně dlouhý, rašelinný, suchý, dubový
Shrnutí: ostřejší whisky s jasným nádechem svého původu (Islay) - jednoduchá, výtečná
Body: 90

Láhev: Bowmore Surf
Aroma: nakyslá, pomočená sláma, nasládlost dezertních vín, mokré dřevo, nasládlost, lehká citrusovost, v hlubším nádechu citrusy a jablka, malinko jehličí, ale ta rašelina tu jaksi není…nebo je, ale jen stopově. Ve strovnání s Enigmou bych to vůbec netipoval na Islay, resp. Bowmore.
Chuť: tady už je to rašelina, lehce dřevitá a celé to má takový "smetanový" obal
Dozvuk: středně dlouhý až dlouhý, rašelinný, ale jemný
Shrnutí: Velké překvapení! Po nečekaném aroma přichází lahodný Islay styl. Při poměru cena/ výkon, který jsme odhalili již v Marpeku, je to jednoznačně kandidát na celou láhev (kterou jsem hned druhý den objednal)…Osobně bych jen trošku přidal procenta alkoholu

Láhev: Bruichladdich Peat
Aroma: rašelina, ale taková jemná…až sladká, svěží, možná náznak až ovocné sladkosti
Chuť: ostrá, slaná, oheň na jazyku, rašelina
Dozvuk: středně dlouhý až dlouhý. Zpočátku pepřová ostrost přechází do rašelinné jemnosti
Shrnutí: velmi příjemná, osobitá whisky v Islay stylu, ve které se příjemně skloubí rešelina a náznak slanosti. Pro mě takový "Islay Talisker" :-)

Láhev: Bunnahabhain 12 yo
Aroma: Sladké, ovocné, takové až Speysidovské, trošku mi přípomíná Glenmorangie 10y, žádná rašelina, po naředění lehce oříšky
Chuť: Jemná, ale plná, lehce kořeněná, slaná,v závěru přechází do mírné oříškovité hořkosti
Dozvuk: tředně dlouhý až dlouhý, nevtíravý, velmi příjemný
Shrnutí: Zajímavý vzorek z Islay, který byl pro mě netypicky bez rašeliny, spíše bych tento vzorek zařadil do Speyside. Velmi osobitá a zajímavá whisky s mou oblíbenou slaností.

Láhev: Clynelish 14 yo
Aroma: Ovocná a teplá sladkost, květinky, seno, kvasící ovoce (peckoviny)
Chuť: Suchá, lehce nasládlá, dřevitost přecházející v příjemnou slanost - tu já rád...
Dozvuk: Spíše krátký, nic výrazného, lehká hořkost vzadu na patře
Shrnutí: Můj první Clynelish, takže nemohu porovnávat v rámci značky. Z toho co mám ochutnáno zatím spíše průměrná whisky i když velmi příjemného aromatu a "čisté, příjemné" chuti s mou oblíbenou slaností. Trošku mi to kazila ta sladká hořkost na konci...

Láhev: Dalmore 18 yo
WB   WOL
Aroma: Sladké, plné, citrusy, které přecházejí do hrozinek, nádherně uhlazené
Chuť: I zde jsou dominujcí sladké a osvěžující citrusy s vanilkovým nádechem. Chuť je plná, krásná, uhlazená...
Dozvuk: Dlouhý, postupně se rozvíjející do příjemné sladkosti a lehké kořenitosti
Shrnutí: Ochutnáváno na WF 2013 mezi prvními kousky na této úžasné akci. Stejně jako Dalmore 15 i tento Dalmore mě nadchnul. Je to nádherná, plná, bohatá whisky…

Láhev: Dimple 15 yo
Aroma: velmi příjemné, svěží, teplé, květinově sladké s náznakem vanilky,dřevité v závěru.
Chuť: jednoduchá, relativně jemná, bez výrazného charakteru. Od sladkých tónů přechází v lehkou hořkost.
Dozvuk: Středně dlouhý až dlouhý, hořkosladký.
Shrnutí: Aroma je výrazně zajimavější než chuť. Neurazí, nenadchne (i když v aromatu je nádherná). V blended whisky už jsem ochutnal i povedenější whisky.

Láhev: Finlaggan The Original Peaty
Aroma: sladké , rašelinné, kouř, desinfekce, travnatí…trošku Laphroaigovatí :-)
Chuť: rašelina a kouř, Ardbeg, suchá desinfekce…
Dozvuk: dlouhý, suchý, suše travnatý…
Shrnutí: oho večera vzorek č.8 v marpeku (předtím byl Bowmore s 57,1%), takže nevím, zda-li je mé hodnocení plně relevantní, ale v poznámce mám jen "Výborná"…takže na tom asi něco bude... ;)

Láhev: GlenDronach 14 yo Sauternes
Aroma: Silné, plné, silně je cítit sladké dezertní víno a po delším zakrytí závan čokolády
Chuť: sladká, silná, ale krásně harmonická. Mléčná čokoláda s nízkým podílem kakaa přechází v suchou dřevitost, ale takovou jemnou...
Dozvuk: dlouhý, jemný, který se postupně rozvíjí z hřejivosti do sladkosti
Shrnutí: Velmi příjemná whisky. Jedno z nejzajímavějších a nejsilnějších aromat, které jsem měl možnost zažít (doposud :lol: ). Rovněž ta čokoláda mi vyhovovala a to jak v aromatu, tak i v chuti...

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Aroma: hned v úvodu je třeba říci, že je nádherně aromatická a řekl bych, že naředěním v aromatu trošku ztrácí. Globálně je aroma sladké, cítím rozinky, med, ovoce, dub a samozřejmě i určitá lihovitost.
Chuť: bez naředění: silná, ovocná, dřevitá a hodně štiplavá

po naředění: sládne, rozvíjí se dřevitost, ale v závěru trošku hořkne
Dozvuk: bez naředění: krátký a ostrý

po naředění: trošku se prodlužuje, ostrost se dá charakterizovat pepřovitostí, která se rozvíjí....a hřeje a hřeje..
Shrnutí: rozhodně velmi zajímavá whisky, velmi mě baví její aroma, rozhodně doporučuji naředit, ale osobně bych to na nějaké větší popíjení neviděl - přece jen je na mě trošku silná.

Láhev: Glenfiddich 12 yo
Aroma: sladké, náznak máslovosti bílé čokolády
Chuť: sladkost, kořeněnost, štiplavost s lehkou natrpklostí
Dozvuk: středně dlouhý, lehounce nahořklý
Shrnutí: neurazí, nenadchne. Asi nebudu mít potřebu se k této whisky vrátit.

Láhev: Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
Aroma: mohutné, sladké, rozinky, vanilka, kvasicí ovoce, med, náznak hořké čokolády
Chuť: nenásilná, ale výrazná, suchá, sladké tóny dřeva
Dozvuk: středně dlouhý až dlouhý, suchý, sladký s pozůstatkem oříšků
Shrnutí: Ve srovnání s 12y Glenfiddichem velmi výrazná změna k lepšímu. Je v něm co objevovat - v láhvi je více než půlka, takže přechutnání mě ještě čeká…

Láhev: Glenglassaugh Torfa
Aroma: "Suchá sladkost" šťavnaté, travnaté, lehce rašelina a "pomočená sláma"…blížil se večer a nejen čichové buňky již nevykazovaly 100% připravenost :-)
Chuť: sladká rašelina, hřejivá, jemná, velmi dobrá
Dozvuk: Dlouhý, hřejivě rašelinný
Shrnutí: Překvapení ze Speyside - při poměru cena/výkon do budoucna asi obsadí místo v mém baru…

Láhev: Glengoyne 15 yo Distiller's Gold
Aroma: sladké, hrozinky, v náznaku sladké dřevo, vanilka a sherry
Chuť: velmi jemná, sladká, ale zároveń suchá, lehce dřevitá a malinko slaná…
Dozvuk: dlouhý, velmi příjemný. Takový suše sladký
Shrnutí: velmi dobrá whisky, v aromatu nádherná. Dokážu si představitmít celou láhev. Ochutnáno v Marpeku.

Láhev: Glenmorangie 10 yo Original
Aroma: ovocné, výrazné jablko (jablečný džus), višně v čokoládě, lehounce pomeranč, postupně se rozvíjí v nádhernou jemnou hrušku(Williams), která přechází do banánu
Chuť: ostřejší, rychle zjemňuje, ovoce, hruška přecházející do banánu
Dozvuk: středně dlouhý, teplý, příjemně jemný
Shrnutí: velmi příjemná whisky, sladce ovocná, komplexní
Body: 91

Láhev: Glenmorangie Nectar D'Or
Aroma: Velmi příjemné, medově ovocné, skořice, jemně jablka a vanilka - takové malé vánoce
Chuť: Nasládlá suchá dřevitost, trošku štiplavá s mírně nahořklým koncem
Dozvuk: Střední, nenásilný, navýrazný
Shrnutí: Trošku uhlazenější než základní 10y plnění. U Glenmorangie mě asi nejvíce baví jají aroma

Láhev: Glenmorangie Quinta Ruban
Aroma: Krásné, jemné, ale přesto plné, jemně hrozinky, końakovitá dřevitost, květinky, sladkost, jemně portské…
Chuť: nic konkrétního co by mě oslovilo, jemně štiplavá, v náznaku dřevo, které v závěru hořkne
Dozvuk: krátký až středně dlouhý, hřejivý a třošku nahořklý..
Shrnutí: Není to špatné, ale nějak mi tam nevyhovuje ta hořkost…opět, stejně jako u 10y převládá aroma nad zbytkem..

Láhev: Hammer Head 23 yo
Aroma: sladké, parfémovité, umělé, dřevo napuštěné lakem, vanilková nasládlost, bourbonovitost.
Chuť: "blendovitá" dřevitá, navoněná. Prostě chutná "levně"
Dozvuk: středně dlouhý, nevýrazný. Neoslovuje mě.
Shrnutí: Jeden panák stačil…ochutnáno v Marpeku

Láhev: Hankey Bannister
Aroma: sladké, květinové, medové, ale po opravdu dlouhém přikolopení tam cítím hlavně zelený bonpar :D
Chuť: sladká, zpočátku cítím ten zelený bonpar (a to jsem jej předtím fakt necucal...), po druhém doušku ale přichází štiplavost, která je dána vyšším procentem alkoholu (46%), kterou střídá mírná hořkost..
Dozvuk: tak není o úplně špatné, ale jedna láhev stačila...já ty hořknoucí whisky nějak nemusím. Tuto jsem koupil v akci a zaujalo mě, že je namíchána podle receptury z roku 1924...navíc tam byla velmi příznivá cena..

Láhev: Highland Park 12 yo
Aroma: velmi příjemné, slané, rašelina v náznaku, lehounce nakyslé
Chuť: rašelina, dřevo
Dozvuk: dlouhý, hřejivý
Shrnutí: Velmi milé překvapení, taková suše dřevitá rašelina zabalená ve sladkém hávu. Nějak jsem byl k této whisky skeptický - především po poměrně nelichotivém hodnocení zde na fóru a v Marpeku při ochutnání jsem byl vážně velmi mile překvapen. Já bych s celé láhve nebál...

Láhev: Islay Mist Peated Reserve
Aroma: Sladké se slaným nádechem, plné, nádherně zaobalená rašelinka, ale cítím i dubovitou dřevitost
Chuť: Vůbec bych tento blend nepovažoval za blend, ale za regulérní a výborný single malt z Islay. Chuť je plná, nasládlá, ale zároveň lehká, příjemně rašelinná, je cítit nádherná dřevitost, není ostrá a má příjemný dozvuk bez hořkosti...jsem velmi mile překvapen
Dozvuk: Dlouhý, postupně se rozvíjející, hřejivý
Shrnutí: Pecka! Islay Mist de Luxe byla jedna z mých prvních whisky, prakticky první v Islay stylu a velmi mě zaujala. Potom přišel Ardbeg, Laphroaig, Bowmore,.... a teď tento luxusní blend. Poměr cena/ výkon paráda - 700 ml/ necelých 600 Kč (v akci) - paráda asi jako Birnie Moss od Benriachu ;) Myslím, že jsem objevil žhavého kandidáta na vítěze v blended whisky v letošním hodnocení Whisky roku ;)

Láhev: Jameson 12 yo "1780"
Aroma: koňakovitá dřevitost, rumovitá sladkost (hrozinky v rumu), alkohol - na můj vkus příliš výrazně; a dále taková ta speysidovská květinkovitost... (Glenlivet),
Chuť: jemná, celkově plošší, po alkoholovém opojení v aromatu se alkohol v chuti vyskytuje v přiměřené a docela sympatické míře
Dozvuk: krátký až středně dlouhý. Na konci malinko hořkne na patře...
Shrnutí: Z mého pohledu to není špatné pití. Dokážu si představit ji popíjet průběžně v průběhu večera s přáteli - takové to domácí popíjení :D , ale kdyby se u mě tato láhev nevyskytla spíše shodou náhod, tak bych do ní asi neinvestoval. Za její pořizovací cenu se dají pořídit výrazně zajímavější kousky

Láhev: Kilkerran Work in Progress 3
Aroma: Sladkost, citrusové ovoce - taková vůně grapefruitu, trošku květinky, ovoce v alkoholu
Chuť: Relativně ostrá, cítím z toho zemitost, trošku rašelinu...
Dozvuk: Delší, hřejivý, pepřovitý - takový slabší Talisker a na konci trošku dřevnatí až hořkne
Shrnutí: Jak už jsem psal v úvodu, jsem zvědavý jaký bude až dospěje...teď mi tam trošku vadí ta hořkost na konci. Aroma možná trošku nadhodnocuje očekávanou chuť, ale rozhodně nemůžu říct, že bych byl zklamán...

Láhev: Lagavulin 16 yo
Aroma: Sladké, lehce uzené, ovocné - cítím tam Glenmorangie Original 10y
Chuť: Plná, sladká rašelina, kouř, příjemná slanost
Dozvuk: Dlouhý, bohatý, sladko-slaný závěr
Shrnutí: Velmi příjemná, bohatá whisky v Islay stylu.

Láhev: Lagavulin 1995 Distillers Edition
Aroma: Sladké, ovocné, v náznaku rašelina a dřevo
Chuť: rašelina, kouř, sladkost, lehce dřevitost, ale nehořkne
Dozvuk: dlouhý, sladce uzený
Shrnutí: velmi příjemný závěr 1. dne WF 2014

Láhev: Laphroaig 10 yo
Aroma: jódová dezinfekce, formol, hlína (rašelina?), troška kouře, mořské řasy, esterová sladkost
Chuť: výrazná zemitost, rašelina, slanost (jako bych cucal mořské kamínky), lehce kouř
Dozvuk: dlouhý, bohatý. Zprvu trošku ostrý, ale rychle se zjemňuje a harmonizuje všechny chutě
Shrnutí: zajímavá, typicky Islay whisky s "medicínským" charakterem
Body: 88

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Aroma: medicinální tóny, ale jaksi jemněji než v základním plnění, zemitost, slámovitost, mořské řasy. Je sladší než 10y zvýrazňují se sladce ovocné, citrusové tóny. Po přidání 4 kapek vody na cca. 10cl se utlumují medicinální tóny a vzlíná ovocná sladkost a vanilka.
Chuť: Laphroaig - to je chuť sama o sobě. V QC je taková uhlazenější, sladší, není tak "medicínská", ale neubírá ji to na typickém charakteru. I v chuti je sladší, kouř je sladší a na povrch vyplouvá suchá dřevitost. S vodou vše zjemňuje.
Dozvuk: Dlouhý, vyrovnaný, sladce peprný. Přetrvává dlouhá "Laphroaigovitost".
Shrnutí: Výborná Islay whisky. Možná mi dnes více sedla vyšší uhlazenost tohoto plnění s více podtóny. Opět perla z Islay…

Láhev: Laphroaig Triple Wood
Aroma: Desinfekce, lyzol, řasy, rašelina,uzený kouř, ale také "kokosovitá" sladkost
Chuť: suchá, dřevitá, rašelinná, která přechází do sladkosti
Dozvuk: typicky Laphroaigovský, dlouhý, suchý, s mírný lokálním anestetickým účinkem :-)
Shrnutí: Proti klasické 10y je malinko jemnější a chuťově bohatší, především mi tam vyhovuje ta větší sladkost

Láhev: Ledaig 10 yo 46,3%
Aroma: lehce rašelina, ovoce, sladkost, jemnost.
Chuť: sladká, lehce rašelina - trošku Islay styl, ale chuťově jemná, vyvážená, příjemná.
Dozvuk: středně dlouhý, příjemně vyrovnaný s mou oblíbenou slaností.
Shrnutí: Ve srovnání s Radkem jsem tam necítil tu výraznou slanost v chuti, jen trošku v dozvuku. Byla to moc příjemná whisky a dokážu si představit, že bych měl doma celou lahev.

Láhev: Macallan 10 yo Cask Strength
WB   WOL
Aroma: silné, plné, - je citít vyšší "voltáž". Hluboké tóny květin, sušeného ovoce, ale zároveň i taková svěží ovocnost a sherry tóny. Po naředění 8 kapek na 15cl trošku zesládne,zmedovatí, zdřevnatí a zvýrazní se sherry.
Chuť: sladká,plná, vyvážená. V chuti převládá suše sladká dubovitá dřevitost a sherry. Po naředění zjemní a dá možnost k rozvinutí všech uvedených chutí.
Dozvuk: Dlouhý, hřejivý. Je cítit její síla a po polknutí přichází hřejivá "exploze".
Shrnutí: Velmi, velmi dobrá whisky. Doporučuji naředit pár kapkami vody pro rozvinutí aromatu i chuti, protože Speyside oblast je aromaticky krásná (alespoň pro mě).

Láhev: Macallan 10 yo Fine Oak
Aroma: Květiny, ovoce, prostě taková příjemná Speysidovitost. Celkově lehké…sametové. V náznaku medovité
Chuť: jemná, sladká, suše dřevitá
Dozvuk: středně dlouhý, štiplavý, sladce suchý
Shrnutí: Poměrně příjemná whisky lehčího typu. V rámci Macallanu je to zatím asi nejslabší kousek, ale rozhodně velmi dobře pitelná.

Láhev: Macallan 12 yo Sherry Oak
WB   WOL
Aroma: krásně čisté, sherry, višně, med, v náznaku květiny
Chuť: sladká, jemná, vyrovnaná, sherry
Dozvuk: středně dlouhý, sladce dřevitý,
Shrnutí: velmi příjemná whisky v sherry stylu. Dokážu si představit i větší balení než jen vzorek :D

Láhev: Macallan Amber
Aroma: Sladké, bohaté, plné, med a sherry
Chuť: Sladká, lehce suchá dřevitost a sherry
Dozvuk: Dlouhý, plný, krásně hřejivý
Shrnutí: Vzhledem ke skutečnosti, že jsem tuto whisky chutnal na WF 2014, tak už si na bližší zážitky nevzpomínám. Ale myslím, že to byla první whisky na festivalu a říkal jsem si: "Dobrý začátek" ;)

Láhev: Monnet cognac VSOP
Aroma: Krásné, plné, dřevitě suché, ale zároveň hřejivě sladké - patrné jsou tóny vanilky, zralého ovoce a dřeva
Chuť: Plná, suchá, na jazyku zůstavá dřevitá příchuť s lehkým náznakem sladké hořkosti.
Dozvuk: Dlouhý, hřejivý, přetrvává dřevitá suchost
Shrnutí: Koňaky zatím nejsou mou silnou stránkou, ale po přechutnání toho mála z nich bych se držel toho "zatím". Tento koňak mohu vřele doporučit.

Láhev: Old Pulteney 21 yo
Aroma: plné, kulaté, hruška, v náznaku seno
Chuť: sladká, přechází do lehké štiplavosti
Dozvuk: dlouhý, hřejivý, pepřovitě kořenitý
Shrnutí: jak jsem již psal na začátku, dobrá whisky, ale na zadek jsem si z ní nesedl - asi mám jinou chuť než Jim Murray, konec konců z Ballantines taky nejsem dvakrát unešený :lol:

Láhev: Speyburn Bradan Orach
WB   WOL
Aroma: Zelené jablko - hodně, med, citrusy, vanilka v náznaku
Chuť: Lehká, příjemná, ovoce, med, skořice, citrusy
Dozvuk: Krátký až středně dlouhý, doznívá ovoce, lehce hřejivý
Shrnutí: Takový typický zástupce lehčí whisky, ovocnější, voňavá, v chuti nepříliš komplikovaná - pití, které neurazí, ale ani výrazně nenadchne

Láhev: Sullivans Cove French Oak Cask Matured
Aroma: Ostré, lihovité. Nic co bych dokázal definovat
Chuť: Zprvu ostrá, ale poměrně rychle přechází do sladké smetanové jemnosti - jak definoval Hunter - karamelka
Dozvuk: Dlouhý, je cítit množství alkoholu, v závěru kořenitý
Shrnutí: První zkušenost s Australskou whisky - zajímavá, ale už jsem ochutnal i zajímavější vzorky.

Láhev: Talisker 10 yo
Aroma: lehce kouřové, náznak jódu, sladová sladkost
Chuť: ostrá, strhující, výbuch v ústech, spalující, lehce kouřová, pepř na jazyku
Dozvuk: dlouhý, je cítít spalující ostrost a horkost (proud lávy) v celém jícnu
Shrnutí: Nepříliš výrazné aroma, které nekoresponduje s nabídkou chuti, která je detonující, ostrá..- vynikající, nezapomenutelná whisky
Body: 92

Láhev: Talisker 57° North
Aroma: Sladký Talisker, proti 10 yo je cítit větší množství alkoholu, ale je to celé takové uhlazené, zabalené do sladka. Cítím tak sladkost sherry a trošku slámy???
Chuť: V chuti je tahle mňamka silná (alkohol), sladká slanost přechází do sladké račeliny a celé je to až výbušně pepřovité…
Dozvuk: Dlouhý, sladce peřovitý…Stěhuju se na Skye :-)
Shrnutí: Zkusím vymyslet ještě nějaká superlativa, která jsem u Taliskerů ještě nenapsal…

Láhev: Talisker 1990 Distillers Edition
Aroma: sladké po sherry, rašelinné, v náznaku slanost a řasy…takový nasládlejší Talisker
Chuť: rašelinka zabalená do sladšího sherry závoje se slanou tečkou
Dozvuk: Dlouhý, trávovitě slaný a proti klasice výrazně sladší…
Shrnutí: Další mňamka ze Skye…už vím, kam se odstěhuju na důchod

Láhev: Talisker Storm
Aroma: Rašelinka, v náznaku sladkost, lehoulinká nakyslost a řasy
Chuť: slaná rašelina a to já můžu. V chuti se rozvíjí sladkost a lehká kouřovitost.
Dozvuk: Dlouhý, krásný…Talisker
Shrnutí: prostě Talisker…a tan já prosím mohu…

Láhev: The Glenlivet 12 yo
Aroma: zůstává stejné, tj. ovoce, kvasící žlutá jablka, kalvados, meruňky, sladké pomeranče, troška květin
Chuť: příjemně jemná, ale velmi bohatá. Ovoce, suchá nasládlá dřevitost, je neustále co objevovat
Dozvuk: krátký až středně dlouhý, ovocný
Shrnutí: velmi příjemná, velmi dobře pitelná whisky, kterou bych klidně doporučil i do začátku - je krásně aromatická a je v ní neustále co objevovat

Láhev: Tobermory 10 yo 46.3%
Aroma: sladké, lehce nakyslé, "lehká zatuchlost", moře, řasy
Chuť: sladká, slaná, slanost přetrvává, přichází dřevitost a na konci "bonbóny", resp. Marshmallows´
Dozvuk: krátký, sladký, slaný
Shrnutí: A tohle já můžu! Velmi dobrá whisky…mám prostě rád Ostrovy. Ochutnáno v Marpeku.

Láhev: Whyte and Mackay Special
Aroma: medové, teplé, trošku až rumové.
Chuť: sladká, hodně sladká, jemná až středně plná, nedá se charakterizovat co tam cítím. Ta chuť je hodně kulatá.
Dozvuk: krátký až středně dlouhý, poměrně nevýrazný
Shrnutí: Taková příjemná univerzální whisky, která nikoho neurazí. Mě na blend docela sedne a poměr cena/výkon mi přijde také docela fajn…

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.