ZPĚT

AutorWhiskySkotskáVše
Kiwi 39 33 39

Abecední seznam recenzí:

A
Aberlour 10 yo
Ardbeg 10 yo

B
BenRiach 10 yo Curiositas
BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz
Bennachie 21 yo
Bladnoch 1992 Berry Bros & Rudd
Bowmore 12 yo
Bowmore Small Batch
Bunnahabhain 12 yo
Bushmills 10 yo

C
Caol Ila 12 yo
Chivas Regal 12 yo
Crown Royal

D
Dalwhinnie 15 yo

G
GlenDronach Cask Strength Batch 2
Glenfiddich 12 yo
Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
Glenluig 10 yo
Glenmorangie Sherry Wood Finish
Glenturret 10 yo
Grant's Family Reserve

H
Highland Park 12 yo

J
Jameson 12 yo "1780"
Johnnie Walker Double Black

L
Lagavulin 16 yo
Laphroaig 10 yo
Laphroaig 10 yo 1999 Murray McDavid
Laphroaig 10 yo Cask Strength Batch 006
Laphroaig Quarter Cask

N
Nikka From The Barrel

S
Springbank 10 yo
Springbank 15 yo
Strathisla 12 yo

T
Talisker 10 yo
Talisker Storm
Teacher's Highland Cream
The Glenlivet 15 yo French Oak Reserve
Tullamore Dew
Tullamore Dew Black 43

Recenze:

Láhev: Aberlour 10 yo
Autor: Kiwi
Aroma: Dost alkoholové, dřevo, trochu pomeranče, čokoláda, karamel, celkově mi ale nepřijde zas tak výrazné
Chuť: Dřevitá, angrešt, hořko-kyselá
Dozvuk: Středně dlouhý, nakyslý, maličko nahořklý
Shrnutí: Bohužel tyto dřevité/nakyslé kousky nemám moc rád, ke sladkosti se mi nepodařilo dostat

Láhev: Ardbeg 10 yo
Aroma: [u]Bez vody:[/u] Kouř (až cigaretový), nauzené, slaný vzduch, vystoupil alkohol, ale i sladké tóny, dřevěné uhlí

[u]S vodou:[/u] Mohutnější, hustší, méně kouře (ale pořád je ho hodně), více uzenosti a více vystupuje alkohol, dále nějaká kůže
Chuť: [u]Bez vody:[/u] Silně kouřová, uhlí

[u]S vodou:[/u] Snad ještě víc kouřová, ostřejší, pichlavější
Dozvuk: [u]Bez vody:[/u] Silný je střední až dlouhý, kouřový, ale kouř jako takový zůstává v krku hodně moc dlouho, vyloženě uhlíky z grilu

[u]S vodou:[/u] Kratší, středně silný, samozřejmě kouřový
Shrnutí: [u]Bez vody:[/u] Naprosto vynikající whisky, síla není tolik znát a když ano, tak příjemně, kouř také (ne připálenina, ale prostě uhlí, i když jsem ho třeba čekal víc), dala by se vypít celá hned.

[u]S vodou:[/u] – překvapilo mě, že s vodou tak moc zůstavá (nebo se zesiluje) kouřovost, Arbeg je hodně velká paráda a voda mu nic neubírá, doporučuju zkusit.

Láhev: BenRiach 10 yo Curiositas
Aroma: Troška kouře, dezinfekce a slanosti, ale nejvíc lak a dřevo, v pozadí ovoce (asi citrusy) a květiny či tráva, po chvilce maličko nasládlé (od všeho trochu??)
Chuť: Tady je ale kouř dost znát, trošičku nauzený, ale vystoupí i nasládlost, chuť je příjemná a chutná mi
Dozvuk: Středně dlouhý, nasládlý kouř, velice příjemný, jednu výraznější složku jsem už neidentifikoval, pak jsem se potřeboval ještě napít, ale už bylo vypito
Shrnutí: Vůně mě moc neoslovila, cítil jsem tam toho nějak moc, chuťově ale fajn, tipuju něco z Islay

Láhev: BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz
Aroma: Hodně lak, dusná nasládlá deka, pod tím nějaké zapařené seno, moc mi nevoní, trocha ořechů
Chuť: Ostrá a pichlavá (více procent?), ale ne moc výrazná, zase jakoby seno, i nějaký ten kouř tam mám, malinko nasládlosti a vlašských ořechů
Dozvuk: Středně dlouhý, trocha zakouřených hrušek, maličko nahořklosti, moc jsem si s ním ale neporadil
Shrnutí: Nebyla špatná, ale láhev bych si spíš nekoupil než koupil, úplně mi nesedla

Láhev: Bennachie 21 yo
Aroma: Dost silné, trošičku květinové, silně jablka, dále cukrová vata, žvýkačky, karamel, jedná ze složek tam neustále a hodně silně vystupuje, alkohol jen trošičku
Chuť: Hodně jemná, příjemná, ale nepříliš výrazná, nasládlá, trošku květového medu, na vteřinku vykoukla jakási nakyslost
Dozvuk: Po prvním napití krátký, při druhém dlouhý, hrušky
Shrnutí: V aromatu hodně silná a bohatá, chuťově sice méně, ale přesto se velmi příjemně pije. Od 21y jsem čekal více tvrdosti a dřeva, překvapivě jemná whisky.

Láhev: Bladnoch 1992 Berry Bros & Rudd
Aroma: [u]Bez vody:[/u] Sladší, ovocnější, listí na podzim, trocha jehličí, jakoby to celé bylo obalené v čemsi co nedokážu pojmenovat, celkově méně výrazné, ale zajímavé

[u]5 kapek vody:[/u] Lehké, svěží, malinko ovocné (citrusy), ale vystupuje i alkohol
Chuť: [u]Bez vody:[/u] Nasládlá, maličko kouře, těžko se mi chytá, jednotlivé složky nejsou příliš výrazné

[u]5 kapek vody:[/u] Nevýrazná, trocha grepu a trávy
Dozvuk: [u]Bez vody:[/u] Středně dlouhý, dřevo, jehličí, maličké stopy nahořklosti (ale jen malinko), po nějaké době jakási vařená paprika či co

[u]5 kapek vody:[/u] Nahořklý, více jakoby udušený
Shrnutí: [u]Bez vody:[/u] Ne špatná, ale pro mě těžce chuťově uchopitelná, jiná než ty co jsem pil doteď

[u]5 kapek vody:[/u] S vodou méně dobrá kvůli snížení výraznosti chuti a nahořklému konci

Láhev: Bowmore 12 yo
Aroma: První dojem vcelku slabý, trocha dehtu, alkoholu a kouře.
Chuť: Troška nakouřené rašeliny, ale nijak silně.
Dozvuk: Krátký, opět trocha rašeliny, dezinfekce opravdu jen zlehka.
Shrnutí: Měl jsem ji již dříve a byl jsem trochu zklamán (jelikož to ale bylo v tumbleru v hospodě, nepřikládal jsem tomu velkou váhu), nicméně teď se zklamání jaksi potvrdilo. Ovšem je to Islay a tomuto ostrovu já dám dycky přednost před Speyside, takže to je její plus.

Láhev: Bowmore Small Batch
Aroma: Hodně dřevité, rákosí, bambus, takové neobvyklé, bohužel ale také troška parfému
Chuť: Celkem výrazně sladká, sladká kůra, málo výrazná
Dozvuk: Dlouhý, také nasládlý
Shrnutí: Celkově méně výrazná, ale vcelku mi chutnala, převládá celkový pocit sladkosti

Láhev: Bunnahabhain 12 yo
Aroma: [u]Bez vody:[/u] poměrně agresivní a jedovatá chuť alkoholu po chvilce ustupuje a přichází slaboučká nauzená vůně, troška dřevitosti, dle aroma bych netipl Islay

[u]S vodou:[/u] ne tolik alkoholové, více sladkosti v pozadí, citrusové
Chuť: [u]Bez vody:[/u] tak ani tady to není Islay, spíše dřevitá nasládlost než cokoliv jiného, trochu kořenitosti, zklamání

[u]S vodou:[/u] určitě horší než bez vody, více dřevitá a chlastovitá, maličko trpkosti, trochu nasládlá, nic k zapamatování
Dozvuk: [u]Bez vody:[/u] vcelku dlouhý, v podobném stylu jako chuť

[u]S vodou:[/u] krátký až střední, převažuje sladkost
Shrnutí: [u]Bez vody:[/u] při slepém testu bych tipnul Speyside, celkově bych označil jako zklamání

[u]S vodou:[/u] vodu nemá smysl přidávat, whisky nijak neprospívá

Láhev: Bushmills 10 yo
Aroma: Hrozny, trochu citrusy a alkohol
Chuť: Velmi jemna (holt Irsko), ale nedari se mi specifikovat, mozna jablka.
Dozvuk: Stredne dlouhy, citim za nim jablka. Pocit prijemneho prohrati v krku a jicnu.
Shrnutí: Presto, ze moc nejsem fanouskem irskych whiskey, tak takhle singlovka je jedna z nejprijemnejsich a urcite pokud jazycek nebude extra mlsny a nebudu mit konkretne na neco chut, rad si naleju.

Láhev: Caol Ila 12 yo
Aroma: [u]Bez vody:[/u] Kouř, slaný vzduch, dezinfekce, ale i květinovo-medový nádech, lakované dřevo

[u]S vodou:[/u] Uzené, více slané, po chvíli ale jakési parfémované
Chuť: [u]Bez vody:[/u] Kouřová, příjemně dezinfekční, ale i nakysle dřevitá

[u]S vodou:[/u] Kupodivu se mi zdá kouřovější a ještě maličko ostřeji dezinfekční a silnější, super, překvapivé
Dozvuk: [u]Bez vody:[/u] Hodně dlouhý, trocha kouře, nemocniční jód, po nějaké době kůže

[u]S vodou:[/u] Kratší než bez vody (ale pořád dlouhý), nasládlejší, dřevitější
Shrnutí: [u]Bez vody:[/u] Super Islay kousek, trochu jemnější, ne moc kouře, ne moc dezinfekce.

[u]S vodou:[/u] Ze začátku aroma super, ale zklamala mě vystupující parfémovanost, v ostatních faktorech ale fajn, ani lepší, ani horší.

Láhev: Chivas Regal 12 yo
Aroma: Nasládlé, rumové, malinko alkohol, ale je přebit sladkostí, růže, při hloubějším zaboření nosu okena, jablka, štrůdl.
Chuť: Vcelku ostrá, ale celkem nevýrazná, maličko nasládlosti a ořechů.
Dozvuk: Dost krátký, maličko nasládlý, chuť whisky rychle vymizí, prohřátí ale figuruje déle.
Shrnutí: Přiznávám, že jsem zaujat proti blendům. Tahle whisky mi nepřišla špatná, je je natolik obyčejná, že mi asi v paměti dlouho nezůstane. Ale jak to u blendů bývá - návštěva asi nepohrdne. Nenáročné pití co neurazí.

Láhev: Crown Royal
Aroma: Těžká okena, kyselé dřevo, nic k čemu bych chtěl čichat
Chuť: Dřevitá, tvrdší, lehounce nakyslejší (směrem k ovoci), ale přitom celkově působí mdle
Dozvuk: Žádný??, fakt strašně krátký, když už něco, tak dřevitý (prostě Kanada)
Shrnutí: Tak tohle bylo asi spíš šlápnutí vedle, to je tak když se vám doma sejdou pochybné láhve

Láhev: Dalwhinnie 15 yo
Aroma: [u]Bez vody:[/u] na můj vkus dost trčí alkohol, jinak tradiční Highland – sladkost, jablka, maličko jehličí, celkově hlavně ovocnost

[u]S vodou:[/u] opět dost trčí alkohol (okena), aroma je celkově slabší, ovoce ustupuje, i když nádech je tam pořád
Chuť: [u]Bez vody:[/u] dost sladká, opět ovocná, jablka, ořechy, troška dřeva, angrešt

[u]S vodou:[/u] chuť je řidší, štiplavější, méně výrazná (jablka, meruňky, broskve), působí víc obilně
Dozvuk: [u]Bez vody:[/u] dlouhý a hodně sladký, opět v duchu aroma i chuti

[u]S vodou:[/u] také vcelku dlouhý a sladký (ovocně), více dřevitý
Shrnutí: [u]Bez vody:[/u] poměrně dost ovocně-sladká whisky, která ale nijak neoslní; přestože Highland-Speyside moc nemusím, tak z těch co jsem zatím měl tak asi jedna z nejlepších

[u]S vodou:[/u] nevím, jestli s těmi experimenty s vodou nepřestanu, protože se zase jedná o whisky, která mi s vodou chutná méně

Láhev: GlenDronach Cask Strength Batch 2
Aroma: Bohaté, ovocné, trochu parfémované, květinové, vystupuje ale i alkohol, při hlubším nádechu nádherný med
Chuť: Velice příjemně sladká, kořenitá
Dozvuk: Středně dlouhý až kratší, nasládlý, ale na moment trochu zazlobila nakyslost
Shrnutí: Velice příjemná whisky, dokážu si představit celou láhev, tipuji nějaký kousek ze Speyside

Láhev: Glenfiddich 12 yo
Aroma: Celkem nic zvlastniho, kvetiny vycuchla kava, lakovane drevo
Chuť: Opet zklamani. nic vyrazneho, trosku jakoby drevo
Dozvuk: Oproti 15y verzi velmi kratky
Shrnutí: Tezke zklamani, i kdyz 15-i leta verze mi moc vonela a chutnala

Láhev: Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
Aroma: Vyrazne med a rozinky, orechy
Chuť: Sladka, orechova, ovocna, lakovane drevo
Dozvuk: Dlouhy, sladky, medovy
Shrnutí: Moje prvni vlastni skotska single malt, celkove bych ji oznacil za sladkou malinko "tlamolep". Pro me spise takove pohodove piti na leto, nic co bych si dal za chladnych zimnich veceru. Celkove ji ale hodnotim velice kladne, vune jsou dost vyrazne a daji se idetifikovat a piti je to rozhodne kvalitni.

Láhev: Glenluig 10 yo
WB
Aroma: [u]Bez vody:[/u] Ovocné (ostružiny, maliny), med, rozinky v rumu, kvetoucí kytky na jaře, pokud zabořím nos hluboko a hodně se nadechnu vylézá alkohol (a co to, že by maličký závan slanosti?), po nějaké době ořechy

[u]S vodou:[/u] Nepříjemně vystupuje jakási naparfémovanost, cítím něco na způsob nějakých žvýkaček nebo ovocných bonbónů, trochu citrusy
Chuť: [u]Bez vody:[/u] Nasládlá, med, troška koření (hřebíček), hodně dřeva, v puse whisky působí maličko olejově, ale tělo vážně není moc mohutné.

[u]S vodou:[/u] Ustupuje sladkost, whisky se stává jakousi ostřejší a pálivější, ale není to moc k lepšímu, chuť se stala spíše mdlejší, dále angrešt.
Dozvuk: [u]Bez vody:[/u] Střední až kratší, opět hlavně sladkost.

[u]S vodou:[/u] Kyselý (na chvilku jsem i zašklebil), opět vystupuje parfém a přidává se malinko angrešt.
Shrnutí: [u]Bez vody:[/u] Na můj vkus asi dost sladká, celkem nenáročné pití, který by mohlo chutnat i nepříznivcům single maltek (též známým jako kacíři).

[u]S vodou:[/u] Zas a znova další whisky u které je přidání pár kapek vody k horšímu. Vodu subjektivně nemůžu doporučit.

Láhev: Glenmorangie Sherry Wood Finish
WB
Aroma: Ovocné, alkohol, dřevo, lak, trocha medu
Chuť: Maličko dubu (ale příjemně), sladce-ovocno kořenitá, po delší době pití na chvilku trochu kyselosti
Dozvuk: Středně dlouhý až dlouhý, v krku celkem zapálí, nasládlý
Shrnutí: Dobrá whisky, na druhou stranu na zadek mě neposadila, aroma bylo celkem složité, jinak nic zvláštního, co by mi asi utkvělo v paměti.

Láhev: Glenturret 10 yo
Aroma: Hodně jedovatě alkohol, za tím nějaké květinky a dále trochu parfém a citrusové nakyslosti, celkově hodně slabá, první co mě napadlo je tullamorka
Chuť: Dost dřevitá, obilná, suchá, trpká, trochu nasládlá, ale po chvili i trochu kyselá, málo výraznit
Dozvuk: Středně dlouhý až kratší, obilný s trochou medu (jako takové ty cereálie)
Shrnutí: Hodně slabá whisky, je to vůbec single maltka?

Láhev: Grant's Family Reserve
Aroma: dřevo, lak, ovocné tóny (jablka)
Chuť: nepříliš výrazná, ale vcelku příjemná, ovocnější
Dozvuk: silou krátký, ale chuťově celkem dlouhý, mošt
Shrnutí: Vcelku překvapení. Opět nenáročný blend, ale chuťově mi nepřijde rozhodně špatný, byť malinko méně výrazný.

Láhev: Highland Park 12 yo
Aroma: Ovocně nasládlé, ale maličko jako by to ovoce někdo okouřil, bohužel trochu vystupuje i alkohol, marshmallow/žvýkačka
Chuť: Trochu nečekaná, spížka s ovocem, podzimní listí
Dozvuk: Vcelku dlouhý, opět uskladněné ovoce (jablka, meruňky), trošičku kouře bych si tam asi taky dokázal najít
Shrnutí: Fajn whisky, všechno v pořádku, příjemné pití, na zadek jsem se úplně neposadil, ale vcelku mi chutnala, nějak mi připomněla desetiletý Springbank

Láhev: Jameson 12 yo "1780"
Aroma: Prvně mě praštilo do nosu cosi neobvyklého, pak to ale bylo najednou pryč; silně dřevité, alkohol jen minimálně, chvílemi závan vanilky a cukroví, na moment trošičku malin
Chuť: Divná, zašklebil jsem se a nechutnala mi, za chvíli tak zvláštně štiplavé ostré obilí
Dozvuk: Vcelku dlouhý, suchý, obilný
Shrnutí: Aroma dobré, první ochutnání špatné (nečekaná chuť), po chvíli to ujde, lepší než tullamorka, ale pořád prostě slabé pití

Láhev: Johnnie Walker Double Black
Aroma: hodně silně alkohol, a to dost dlouho, dále taková hutná ovocnost, mokré listí
Chuť: nic moc zvláštního, jakási trpkost
Dozvuk: krátký, nevýrazný, nasládlá kůra
Shrnutí: ničím výjimečná whisky, která mě nijak neoslovila

Láhev: Lagavulin 16 yo
Aroma: [u]Bez vody:[/u] Uzenina, vzapeti vystupuje kour a troska morskeho vanku

[u]4 kapky vody:[/u] Uzenina a kouř hodně ustupují do pozadí – jakoby zmírnění až zabití aromatu, ale mořský vánek jakoby stále okolo jemně plul
Shrnutí: Chutove asi trosku malinke zklamani, vune totiz nabizi mnohem vic. S vodou se whisky celkově stává více amatér-friendly a ztrácí se výrazný Islay charakter

Láhev: Laphroaig 10 yo
Aroma: [u]Bez vody:[/u] Slané, mořské řasy, guma, dezinfekce (jakési zklamání od očekávané silné nemocnice a jódu)

[u]S vodou:[/u] Vystupuje cosi zvláštního, nasládlého (gumoví medvídci, marshmallow) dřevo (shnilé?), podtón rašeliny, stopa ředidla
Chuť: [u]Bez vody:[/u] Ze začátku celkem mohutná, ale rychle slábne, nemocniční, dezinfekční, nějaký jód tam bude, trocha slanosti a kouře

[u]S vodou:[/u] Rašelina, nasládlá, dezinfekce tam je, ale moc mi to nechutná, je to taková zvláštní (pa)chuť
Dozvuk: [u]Bez vody:[/u] Středně dlouhý až delší, kouřový, ne moc dezinfekční, ne příliš silný, pod nějaké době malinko guma

[u]S vodou:[/u] Kratší, trocha kouře, nasládlost, nevýrazný, po chvíli se ale v krku objeví na krátko hodně medicínské dezinfekce, více než bez vody
Shrnutí: [u]Bez vody:[/u] Spíš zklamání kvůli velikým očekáváním a předpokládaným chutím a vůním, nicméně pořád dobrá whisky, asi už mám něco napito a není to pro mě takový šok.

[u]S vodou:[/u] Whisky vodou asi nejvíc změněná, ale k lepšímu to rozhodně není, nechutná mi.

Láhev: Laphroaig 10 yo 1999 Murray McDavid
Aroma: Nasládlá rašelina, trocha dezinfekce, okena, jakási cukrová vata (taková těžká sladkost, která mi připomněla jednadvacetiletou Bennachie)
Chuť: Tady už je to jasná dezinfekční rašelina (a to hodně výrazná), po sladkosti ani stopa
Dozvuk: Vcelku dlouhý, rašelinový, dezinfekční
Shrnutí: Chuť a dozvuk super, ale ta vůně nebyla bohužel můj šálek; chuťově i dozvukem nejvíc připomíná Laphroaig

Láhev: Laphroaig 10 yo Cask Strength Batch 006
Aroma: [u]Bez vody:[/u] dezinfekce, rašelina, trochu kouřovitosti, paradoxně ne příliš alkohol, trocha navlhlých pneumatik, nádhera

[u]S vodou:[/u] dost otevřenější, lehčí, více sladkosti, méně dezinfekce, trocha kouře, výrazně méně intenzivní
Chuť: [u]Bez vody:[/u] kouřovitá dezinfekce kombinovaná se zemitou chutí rašeliny, silná koncentrovaná chuť, vůbec ne alkoholová, koncentrovanější a hutnější klasický Laphroaig

[u]S vodou:[/u] v chutí ubírá voda whisky na charakteru, všeho je méně, zůstává štiplavě ostrá, dezinfekční charakter tam je také pořád
Dozvuk: [u]Bez vody:[/u] velmi dlouhý, hřejivý, příjemně kouřový a rašelinový, načouzené dřevo, uzené maso

[u]S vodou:[/u] taky dlouhý, leč menší zážitek, kouř
Shrnutí: [u]Bez vody:[/u] Islay ve své nejryzejší podobě, vynikající whisky, řadí se k nejlepším co jsem ochutnal a rozhodně nejlepší Laphroaig co jsem ochutnal. Překvapila mě (příjemně) malá „chlastovitost“ vzhledem k vyššímu obsahu alkoholu.

[u]S vodou:[/u] voda nijak nepomáhá a whisky mi s vodou chutná méně

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Aroma: Takové uzavřené, dezinfekční, dub, závan květinek, alkohol vystupuje až po nějaké době a po usilovném kroužení a boření nosu hluboko, ale i tak je to jenom maličko, po delší době jakási zatuchlost, mokrá hlína a vanilka
Chuť: Nádherná dezinfekce, olejovité tělo, celé to ale působí jemně, máslově, možná maličko kouřee
Dozvuk: Trochu dezinfekční, trošku rašelinový, kouř ani ne, dlouhý tak středně
Shrnutí: Překvapivě jemné pití, ale s kvalitami pořádné whisky; síla alkoholu ani není moc znát (leda trochu v dozvuku); v aromatu působí dost uzavřeně, chuť ani dozvuk není nějaká exploze, ale celková dobrá chuť je zabalena do kultivovanosti, chutnala mi

Láhev: Nikka From The Barrel
Aroma: Na první čuchnutí mohutné a silné (dřevo, oříšky), na druhé vystupuje alkohol, ale jen mírně
Chuť: Síla je malinko znát, ale chuť překvapivě není moc bohatá, trochu květin
Dozvuk: Spíše delší, dřevitý
Shrnutí: Od blendu jsem klasicky moc nečekal, ale vůně mě navnadila (nebyla naparfemovaná či nasládlá), bohužel ale zbytek spíše zklamání z nevýraznosti. Není špatná, ale hraje tam roli právě prvek zklamání. Vyhovuje mi, že není moc nasládlá.

Pozn. - číslo sudu nevím kde zjistit, bratr má pouze láhev, bez krabice či tubusu.

Láhev: Springbank 10 yo
Aroma: [u]Bez vody:[/u] Těžké, hutně ovocné, ale silnější alkohol vystupuje ven, trocha čerstvého dřeva se sloupanou kůrou, skvělé

[u]S vodou:[/u] Hodně silný alkohol a to až nepříjemně (nedá se k tomu moc čichat), sladkost je slabší, ale pořád taková jakoby hutná, vystupuje tradiční neutrální lak
Chuť: [u]Bez vody:[/u] Taky sladká, ale zde už je kouř, spíše doutnající dřevo než uhlí, náznaky jódovitosti

[u]S vodou:[/u] Pepřová, ostrá, pálivá, kouř více v pozadí a je ho méně a je více sladký, jako bych stál za dveřma spížky plné uskladněného ovoce
Dozvuk: [u]Bez vody:[/u] Zaštípe ostrostí, také do sladka, ale kombinuje se tam i trocha kouře, maličko dřevitosti, středně dlouhý

[u]S vodou:[/u] Delší než bez vody, kouřovější, nahořklé ovoce, nauzený kouř trvá hodně dlouho, opékaná jablka
Shrnutí: [u]Bez vody:[/u] Vynikající whisky, moc mi chutnala a pití jsem si užíval; s Taliskerem 10y se řadí k mým nejoblíbenějším.

[u]S vodou:[/u] Závěr možná lepší než bez vody, chuť prostě trochu jiná (pro někoho možná trochu zajímavější), ale výrazně nepříjemně alkoholové aroma to sráží dolů.

Láhev: Springbank 15 yo
WB
Aroma: Alkoholová nasládlost, sladké dřevo, trocha cukrové vaty a jehličí, po nějaké době pole se slunečnicemi
Chuť: Sladkokyselá, sladké listí (ale i jehličí), trocha dřevitosti, vcelku zajímavá a specifická, stopy citrusů
Dozvuk: Dlouhý, sladký, velmi příjemný
Shrnutí: Aroma mě moc neoslnilo, chuť trochu rozpačitá, nejvíc u mě boduje v dozvuku

Láhev: Strathisla 12 yo
Aroma: [u]Bez vody:[/u] Vcelku silně alkoholové, ovocně nasládlé, kiwi, hrušky, jablka

[u]S vodou:[/u] Jakoby mohutnější, ale méně ovocné, nějaká slanost, buráky, závan jahod
Chuť: [u]Bez vody:[/u] Překvapivě ne moc výrazná, do meruňkova, maličko dřeva a laku

[u]S vodou:[/u] Štiplavější, ale na první pocit méně výrazná, za pár vteřin se objevuje původní sladkost
Dozvuk: [u]Bez vody:[/u] Vcelku dlouhý, opět sladkost, ale ne nepříjemně silná, náznak kouře

[u]S vodou:[/u] Takový mocnější, spíše pepřový, méně sladký
Shrnutí: [u]Bez vody:[/u] Dobrá a velmi příjemná whisky, chutnala mi.

[u]S vodou:[/u] První whisky, které voda neublížila, malinko jiná, ale stejně příjemná jako bez vody.

Láhev: Talisker 10 yo
Aroma: Nasládlý kouř, dezinfekce, pneumatiky
Chuť: V puse je cítit, že je silnější, trocha kouře, pepř, mohutná, chuť, výbuch sopky je trefný
Dozvuk: Závěr dlouhý, kouřovější, ale přitom celkově nasládlý pocit
Shrnutí: Skvělá whisky, jedna z mých nej

Láhev: Talisker Storm
Aroma: Kvalitativně slabé, okena, alkohol, líznuto rašelinou
Chuť: Kvalitativně slabá, slabě dřevitá, v pozadí cítím nějaké banány
Dozvuk: Středně dlouhý až krátký, málo výrazný
Shrnutí: Nevím co to je, netipoval bych single maltku, obecně mi nešmakuje. Po zjištění, že se jedná o Talisker Strom jasný kandidát na zklamání roku. Ještě že jsem před V8noci nekoupil celou láhev.

Láhev: Teacher's Highland Cream
Aroma: ostré, alkoholově-okenné, rozkvetlá louka, troška medu a zatuchlého sklepa
Chuť: vcelku fajn nasládlá, neurazí, ale ani nevyniká, zase trochu sladkých květinek, po chvilce jablka
Dozvuk: středně dlouhý až delší, nasládle jablkový
Shrnutí: jako obvykle jsem díky předsudkům od blendu mnoho nečekal, ale byl jsem celkem příjemně překvapený, pohoda whisky

Láhev: The Glenlivet 15 yo French Oak Reserve
Aroma: [u]Bez vody:[/u] Nasládlé, alkoholové, listí, trocha květin, Speyside, malinko okeny – tj. nemoc; po chvíli ale se sladkost zvyšuje a je to trochu lepší

[u]S vodou:[/u] Méně alkoholově štiplavé, příjemnější, jemnější, otevřenější, více čistého ovoce (jablka, hrušky, meruňky), ale celkově změna není příliš velká
Chuť: [u]Bez vody:[/u] Nasládlá, speysideovská, trošku do dřevita, teplá, občas ale i štiplavě nakyslá

[u]S vodou:[/u] Chutě jsou trochu jakoby víc rozptýleny, pořád nasládlá ovocnost, nic zajímavého, později trocha angreštového keře
Dozvuk: [u]Bez vody:[/u] Dlouhý, příjemný, nasládle dřevitý a hřejivý

[u]S vodou:[/u] Rozhodně kratší, sladce jablečný, ale nijak výrazný
Shrnutí: [u]Bez vody:[/u] Pro mě celkově nepříliš výrazná whisky; při přičuchnutí k lahvi mi voněla víc. Lehká, letní, typická Speyside.

[u]S vodou:[/u] Přidání vody se u této whisky jeví jako zbytečné

Láhev: Tullamore Dew
Aroma: květiny, kvasicí ovoce, okena
Chuť: jemná, dřevo
Dozvuk: krátký, nevýrazný, malinko lakovaného dřeva a parfémovanosti
Shrnutí: Tuhle whiskey nemam rad. Prijde mi naparfemovana a ze je tak proflakla mi ji nabidne kazde u koho su na navsteve a dozvi se, ze piju whisky.

Láhev: Tullamore Dew Black 43
Aroma: Alkohol, malinko cukrová vata, tullamoredewovský parfém a okena. Tohle prostě ne-e. Při druhém čichání malinko závan nějakého koření, po delší době jakoby dřevo.
Chuť: Spíše příjemnější než klasická verze, plnější a malinko mohutnější, jakoby jablka.
Dozvuk: Delší než u klasické verze, ale pořád je spíše krátký, každopádně příjemnější, nasládlý.
Shrnutí: Opět to není můj šálek kávy (whisky), ale rozhodně mi chutná víc, než základní Tullamorka.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.