ZPĚT

AutorWhiskySkotskáVše
Lakus 32 30 32

Abecední seznam recenzí:

A
Amrut Fusion
Amrut Indian Single Malt Whisky
Ardbeg 10 yo
Ardbeg Blasda
Ardbeg Renaissance

B
Balblair 1989
BenRiach 10 yo Curiositas
BenRiach 12 yo Sherry Wood
BenRiach 15 yo Solstice
BenRiach 17 yo Solstice
Big Peat
Big Peat Christmas Edition 2012
Bowmore Enigma
Bruichladdich 10 yo The Laddie Ten

C
Caol Ila 12 yo
Caol Ila Moch

G
Glenfiddich 14 yo Rich Oak
Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
Glenfiddich Snow Phoenix
Glenglassaugh Revival
Glenmorangie 10 yo Original
Glenmorangie Lasanta

H
Highland Park 12 yo
Highland Park 15 yo
Highland Park 18 yo

L
Lagavulin 16 yo
Lagavulin 1994 Distillers Edition
Laphroaig 10 yo
Laphroaig Quarter Cask

S
Springbank 10 yo
Springbank 15 yo

T
Talisker 10 yo

Recenze:

Láhev: Amrut Fusion
Autor: Lakus
Aroma: Vanilka, ananas, jablko, cukr moučka a alkohol. Hutná a ostřejší vůně, takže už v nose trošku dráždí.
Chuť: Ovoce, dřevo a koření. Alkohol kouše do jazyka, ale chuť příliš neovlivňuje.
Dozvuk: Hodně suchý. Mám pocit, jakoby mi krkem prolezl rozpálený uhlík...
Shrnutí: Ovocná whisky, ale zase posunutá trochu jiným směrem. Příliš mě nebavila, i když na zajímavosti (odlišnosti) jí to nic neubírá.

Láhev: Amrut Indian Single Malt Whisky
Aroma: Seno, dřevo, med, sušené ovoce, vanilka, ořechy. Je tam i nasládlá vůně něčeho, co je mi důvěrně známé, ale nedovedu si přesně vybavit, k čemu ji přiřadit.
Chuť: Hladká, i když trošku kouše. Dřevo, vanilka, cukr, slad, med, tropické ovoce. Maličko nahořklé.
Dozvuk: Dřevitý a více do hořkosti (ne moc), i když sladkost je stále cítit. Odeznívá poměrně rychle.
Shrnutí: Pro mě chutnější než předchozí Fusion verze. Slušně bohatá, přesto velmi kompaktní a jemná. Škoda té mírně náhořklosti, ale i tak jedna z těch mála sladších whisky, kterou řadím do sloupečku "chutná".

Láhev: Ardbeg 10 yo
Aroma: Kouř, slanost a mokrý mech.
Chuť: Silně nakouřená, přes tu masu dýmu se další chutě těžko rozeznávají. Ale přeci jen je tam jistá kovová chuť a možná grilovaná zelenina.
Dozvuk: Po spolknutí se kouřovitost rychle vrací zpět a spolu s ní přichází i pocit oblizování nějakého nerostu.
Shrnutí: Mňamka, která na mě působí dojmem whisky, ve které je použita voda z minerálního pramene. V chuti i dozvuku velmi výrazná whisky.

Láhev: Ardbeg Blasda
Aroma: Umírněná, ale stále jasně zřejmá rašelinovost, sůl, ale i ovocné tóny. Vše jemné a velmi příjemné.
Chuť: První dojem je mísa s čerstvým ovocem, přes kterou se postupně přelévá dezinfekce a okolní vzduch zaplňuje dým z domácího krbu. Pomaličku ubírá ze sladkosti a přes mírnou dřevitou a kořeněnou hořkost přechází spíše do slanosti. Je úžasné, na kolik i v chuti dovede tento Ardbeg kombinovat jemnost a výraznost.
Dozvuk: Trošičku opožděný. Dává nejdříve možnost užít si poslední zbytky chuti a poté přichází nasládlý kouř. Ale není ho moc. Nechává v ústech uzenou chuť.
Shrnutí: Přestože se jedná o odlehčenou verzi, stále je to starý dobrý Ardbeg. Není tak explozivní, přesto si zachovává velmi výraznou chuť. Rašelinovost tu více obklopují ovocné tóny a dotvářejí velmi kompaktní celek. Není to cesta, kterou by se měl Ardbeg do budoucna dodat, přesto se jedná o kousek, který je příjemným zpestřením základní řady. A už jen proto nesdílím rozčarování některých ardbegovských ultra fanoušků.

Láhev: Ardbeg Renaissance
Aroma: Kouř, mořské řasy.
Chuť: Tak to je síla! Ohromné množství nekompromisního kouře, oheň v ústech. Nebál bych se to nazvat expolozí.
Dozvuk: Odeznívající kouř uvolňuje místo extrémní slanosti.
Shrnutí: Tahle whisky vás strhne a dlouho nepustí. Velmi silná a sebevědomá.

Láhev: Balblair 1989
Aroma: Jablečné slupky, banán, vanilka, bílé hroznové víno a dřevo, které celé vůni dodává trošičku umělý tón.
Chuť: Olejovité tělo. Dřevitá ovocnost, trošku trpká na jazyku.
Dozvuk: Hořké, v ústech zůstává pachuť vlkhé kůry, postupně zesiluje ovocnost, chuť cukru muscovado, ke konci se stává dominantním med.
Shrnutí: Aroma nalákalo, zbytek však mírně zklamal. Překvapilo mě, že dozvuk je mnohem bohatší než samotná chuť.

Láhev: BenRiach 10 yo Curiositas
Aroma: Kouř, jablečná sladkost, alkohol a takové to jemné šimrání v nose, které jsem měl i u Taliskeru. V pozadí je zahalené něco nevábného, jakási vlhká zatuchlina/zapařenina (zaschlý proteinový nápoj).
Chuť: Nával pepře a dřeva.
Dozvuk: Dezinfekce, kouř a maličko čerstvého ovoce. A zase trošku i toho smrádku. Silný dozvuk, ale nepříliš dlouhý.
Shrnutí: V prvním ochutnávání nic až tak moc zvláštního, ale v tom druhém se čím dál více zjevovala ne zrovna příjemná zatuchlost. BenRichach jako celek překvapil zejména docela výraznou ostrostí. Od Speysideu bych podobný kousek nečekal.

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Aroma: Bílé víno a rum. Spíše nakyslejší aroma.
Chuť: Ořechy, sladkost sušeného ovoce a dřevo. Poměrně výrazný celek. Snoubení nahořklosti dřeva a sladkosti ovoce je velmi chutné a překvapivě hladké.
Dozvuk: Spíše krátký a dřevěný.
Shrnutí: Další BenRiach a opět velmi odlišná whisky, minimálně tím (a cenou) je tahle palírna zatraceně sympatická. Sherry Wood je velmi výrazný kousek, což já velmi rád. Chuť, ve které zároveň funguje sladkost a hořkost, je inspirativní a je příjemné, na kolik se tyto dva prvky dokáží doplňovat a získávat jeden z druhého to nejlepší. Trošku méně tleskám za dozvuk, který je po předchozí výraznosti přeci jen zklamáním.

Láhev: BenRiach 15 yo Solstice
Aroma: Hutná těžká rašelina, kyselejší víno, jehličí a máta.
Chuť: Pepř, kouř a dezinfekce, ovšem se slaďoučkým začátkem. Rozhodně žádný mazlíček.
Dozvuk: Alkohol, dřevo a uzenná polévka s kroupami. Cítím ji tam komplet, včetně sádla. :)
Shrnutí: Hodně silný kousek, který ještě dlouho zůstává na jazyku.

Láhev: BenRiach 17 yo Solstice
Aroma: Překvapivě hodně odlišné od 15ti leté verze. Aroma je zde mnohem více ovocnější a kyselé, rašelina a kouř zde vystupují jen jako méně výrazný doprovod.
Chuť: Slad, dřevo, jablka, rozinky, květinky a koření to vše přelité alkoholem. Poměrně vyvážené, i když ten alkohol trochu ruší.
Dozvuk: Jablka, dřevo, koření, maličko pryskyřice, postupně vše pohlcuje kouř.
Shrnutí: Překvapilo mě, jak moc je tenhle kousek odlišný od svého o dva roky mladšího bratříčka. Dle vůně bych čekal mnohem více ovocnosti, ale v ostatních oblatech na sebe nedala rašelina dlouho čekat. 17ti letá verze se mi zdá maličko jemnější a vyrovnanější.

Láhev: Big Peat
Aroma: Rašelina, kouř, sladké ovoce, mořský vánek a zatuchlé ponožky. Nic příliš nevyčnívá, vše je pěkně vyrovnané.
Chuť: Postupně zintenzivňující kouř a slanost. V pozadí trošku koření... Moc dobré.
Dozvuk: Kouř, dřevo, vlhké přesličky, cukrová třtina a trošku soli.
Shrnutí: Ta lahev se příliš nepovedla... Podobný design spíše svádí k úvahám k nějaké nízkorozpočtové a nezajímavé whisky, zdání ovšem klame. Pig Peat je překvapivě velmi dobrá a silná ve všech oblastech. Příjemný a pěkně vyvážený kousek.

Láhev: Big Peat Christmas Edition 2012
Aroma: Alkohol, kouř, slanost a suchá zemina. V pozadí sušené švestky.
Chuť: Rašelina, sůl, pepř, lékořicové pendreky a trošku kořenitosti.
Dozvuk: Slaný a uzený. Maličko trpký.
Shrnutí: Výrazné zejména díky alkoholu, jinak spíše jemné. Ve srovnání s tradičním plněním méně bohaté.

Láhev: Bowmore Enigma
Aroma: Příjemně sevřená vůně rašeliny s dotekem citrusů. Při ohřívání v rukách přichází i ovocná sladkost.
Chuť: Dřevitá rašelina, maličko trpká, ale neruší to. Překvapivě jemná, lehonká a málo olejovitá.
Dozvuk: Kouř a slanost, nepříliš dlouhý, ale i jako ustupující je velmi příjemný.
Shrnutí: Za ty peníze lahůdka. První setkání nebylo nic úchvatného, ale postupně si mě získala... a pořád ubývá.

Láhev: Bruichladdich 10 yo The Laddie Ten
Aroma: Ohromující! Po dlouhé době vůně, která si mě dokázala ihned podmanit. Úchvatně se snoubící sladké tóny marcipánu a vanilky, kterých se dotýká mořská slanost. Jemné a vyvolávající ohromná očekávání.
Chuť: Kandované citrusy naložené v pořádné dávce soli. Trošičku kouře a dřeva.
Dozvuk: Nečekaně silný úvod, který postupně a dlouze doznívá. Vynikající bahýnko a jakoby chuť minerálního pramene.
Shrnutí: Velmi dobrý kousek, který na jazyku opravdu ještě nějakou chvíli mravenčí. Uchvacující je zejména vůně, v chuti bych možná ocenil trošičku menší trpkost, nicméně věřím, že se jedná o pochoutku, která bude každým dalším douškem lepší a lepší.

Láhev: Caol Ila 12 yo
Aroma: Zejména rašelina, v pozadí trošičku ovoce.
Chuť: Vyvolává zdání šumu na jazyku. Rašelina, sůl, citrusy, koření.
Dozvuk: Rašelina a koření. Spíše dezinfekční a slanější.
Shrnutí: Velká paráda zejména na jazyku, v dozvuku se mi zdá maličko agresivnější, než bych si přál a očekával, přesto jako celek velmi chutná. Připadám si čerstvě vykloktaný :)

Láhev: Caol Ila Moch
Aroma: Rašelina objímající čersvé ovoce, které je stále silnější a silnější. Nečekaně sladké, i když maličko nahořklé.
Chuť: Kouř a ovoce, postupně se rozpaluje na jazyku.
Dozvuk: Rašelina, maličko medicíny a špetka soli.
Shrnutí: Očekával jsem slanější whisky, nicméně se jedná o poměrně vyvážený zážitek. Milovníkům sladšího kouře doporučuji.

Láhev: Glenfiddich 14 yo Rich Oak
Aroma: Voňavoučké, jak jen to u Glenfiddichu umějí. Rozinky, citrusy a sladší koření (vanilka, hřebíček, badyán). Skoro bych to tipoval na nějakou vánoční edici. V pozadí se krčí trošku trpčí tóny.
Chuť: Hodně silná chuť kořeněného dřeva, ale velmi dobrého... Posypaného vanilkovým cukrem a ani trošku hořkého. Téměř jako sladká babiččina bábovka.
Dozvuk: Dřevo pokračuje ve své velmi příjemné poloze... Trošičku ostřejší, ale stále hladivé a příjemné.
Shrnutí: Pro mě velké překvapení v pozitivním smyslu. Čekal jsem hodně ovoce, zejména jablek, čehož se mi naštěstí nedostalo. Ta chuť sladkého dřeva je fenomenální a opravdu jsem si velmi pochutnal.

Láhev: Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
Aroma: Zpočátku trochu kořeněné s rozinkami, po chvilce silná vůně mírně nakvašených jablek.
Chuť: Hodně jemná, hladí po jazyku a rozvíjí se pozvolně. Ovocně sladká, ale ne tolik jako ve vůni. Trošku kořeněná. Celkově však nepříliš výrazná.
Dozvuk: Ovocný, díky dřevěnosti spíše trošku do hořka. Na konci zůstává jen chuť čerstvých jablek.
Shrnutí: Jemná whisky, ze které jsou cítit zejména jablka. Ve vůni trochu nakvašená, v dozvuku však čerstvě utržená. V chuti komplexní a příjemně osvěžující. Na můj vkus však přiliš sladká a hodná, lze to tak nazvat. Při usrknutí spíše než o dalším doušku přemýšlím o tom, co zkusit příště. Nicméně jsem zvědav, zda mi postupem času ukáže i jiné své stránky.

Láhev: Glenfiddich Snow Phoenix
Aroma: Jablečná sladkost, alkohol a možná i trošičku badyán a vanilka.
Chuť: Chuť není úplně snadno čitelná. Karamel, sušené meruňky a dřevo.
Dozvuk: Kořeněná a dřevěná trpkost, v první chvíli nával horkosti, poté příjemně doznívá.
Shrnutí: Pro mě chutnější než 15ti letá solera. Sladkost zde není tak intenzivní, stejně tak ona jablečná pachuť. Větší síla alkoholu není na škodu, a skvěle doplňuje celkovou chuť. Nevím, zda je to jen tou krabičkou a názvem, ale tohle pití mi krásně zapadá do takových těch mezi vánočních časů, kdy je cítit hřebíček a skořice.

Láhev: Glenglassaugh Revival
Aroma: Čerstvě namleté ořechy, švestky, sherry, leštěnka na nábytek.
Chuť: Méně sladká než ve vůni. Med, vanilkové rohlíčky, máslo, rozinky, trpkost pampeliškových listů. A alkohol. Je tam hodně silná chuť něčeho co se mi těžko popisuje, jako bych přežvikoval nahořklé šlupky od jablek, k tomu čerstvé dřevo a zapíjel to rumem.
Dozvuk: Středně dlouhý, čerstvé dřevo, alkohol, med, sherry a tráva. V úplném závěru maličko kouře. Ale opravdu jen ždibeček.
Shrnutí: Nepříliš vyzrálá whisky, chuťově výrazná, jako celek působí umělým dojmem. Jedná se o solidních 46% alkoholou a u tohoto kousku je to opravdu znát na jeho hřejivosti. Čekal jsem něco úplně jiného.

Láhev: Glenmorangie 10 yo Original
Aroma: Bílé hroznové víno, vanilka, v dálce citrónová kůra a marcipánová sladkost.
Chuť: Počáteční nasládlost po chvíli uvolňuje místo trpkosti pampelišky a dubu.
Dozvuk: Trošičku uzený dub s vanilkovým cukrem.
Shrnutí: Velmi příjemná ovocná vůně, jež slibuje sladkou chuť, ta však na jazyku dlouho nevydrží. Je mně sympatická zejména absencí jablečného aromatu, ale zatím jsou mi bližší spíše slanější typy. Každopádně do společnosti velmi vhodný kousek, který nekouše.

Láhev: Glenmorangie Lasanta
Aroma: Dub, čokoláda, rozinky a oříšky... Příjemná, příliš nedráždí.
Chuť: Velmi pomalu se rozvíjející sladkost, přes kterou se postupně dostává chuť dubu. Trošku nahořklá a kouše na jazyku, ne však nepříjemně.
Dozvuk: Moc příjemný nasládlý dub, přímo láka k dalšímu doušku.
Shrnutí: Čekal jsem rozkvetlé louky, ale dostal tu příjemnější sladkost - studentskou pečeť s dubovými tóny. Moc dobré a rozhodně zajímavější než 10 letá varianta. Rozhodně bych se nestyděl nabídnout žádné návštěvě.

Láhev: Highland Park 12 yo
Aroma: Příjemná vůně, ve které se v harmonii snoubí sladkost medu a slaný pobřežní vítr. Dokonalé souznění však trochu narušuje pronikající alkoholové aroma.
Chuť: Chuť nepřekvapuje, precizně navazuje na vůni. Nenásilná, spíše sladká se ždibečkem jódu.
Dozvuk: Poměrně nenápadný, nasládlý a trochu dřevěný.
Shrnutí: Příjemné překvapení, přestože jsem nenašel nic, čím by pro mě byla tahle whisky zapamatovatelná, což je nejspíš dáno tím, že jsou všechny její prvky součástí vyváženého celku. Mírným zklamáním je plochý dozvuk, který trošku zazdívá klady, jimiž jsou chuť i vůně. Celá ochutnávka tím trochu vyznívá do ztracena. Samozřejmě je otázkou, jak je vlastně dozvuk důležitý.

Láhev: Highland Park 15 yo
WOL
Aroma: Trošku uzavřené. Citrusy, tráva, med, vanilka, sušené meruňky a maličko sotva znatelné rašeliny. Vše uhlazené a jemné. Jako celek nasládlé, kompaktní a velice příjemné.
Chuť: Sametové, postupně jde více do dřevěnosti. Pod tím vším zůstávají náznaky medu a vanilky.
Dozvuk: Kůra, vřes, trošku kouře a soli. Jak postupně odeznívají dřevité tóny zůstává na jazyku chuť ovoce, medu a jemného kouře.
Shrnutí: Taková osvěžující whisky pro hřejivější jarní dny. Trošičku uzavřená, ale souvislá a jemná. Boduje ze jména ve vůni, kdy k sobě jednotlivé prvky krásně pasují a vzájemně se doplňují. Nikde nic nevybočuje a neupozorňuje na sebe. V chuti už tak bohatá není a jde mírně do hořkosti, ale kvůli sladkým tónům v pozadí není hořkost nepříjemná a brzy odeznívá.

Láhev: Highland Park 18 yo
Aroma: Hutné a uzavřené. Jablečný mošt a marcipán.
Chuť: Dřevitá, kořenitá s malým přidavkem pepře.
Dozvuk: Spíš krátký, dřevo a alkohol. Trpký.
Shrnutí: Oproti mladšímu plnění přeci jen zklamání. Chuťově poměrně komplexní, ale dřevěná kořenitost není na jazyku úplně příjemná.

Láhev: Lagavulin 16 yo
Aroma: Kouř a mírná dezinfekce, při zahřátí se zvýrazní ovocná vůně, jakoby nasolená jablka. Moc příjemné a zajímavé, opravdu mě baví tuto whisky čmuchat.
Chuť: Překvapivě jemná a nenásilná. Obláček kouře. Sušené ovoce.
Dozvuk: Dozvuk ohně, taková ta vůně, co vám zůstane na oblečení po táboráku... Postupně se ale ztrácí a sládne, nicméně stále s pocitem mírné slanosti.
Shrnutí: Vynikající kousek, ke kterému se zcela jistě rád vrátím. To aroma je opravdu úchvatné, následující celková jemnost je překvapivá, ale rozhodně není záporem. Lagavulin je sice jemný, rozhodně ale ne nevýrazný.

Láhev: Lagavulin 1994 Distillers Edition
Aroma: Rašelina, ovoce, hořká čokoláda.
Chuť: Smetanové, hladí v ústech. Mám pocit, jako by chladila, přestože rozhodně vychlazená není. Trošičku dřevité.
Dozvuk: Rašelina, kůra, jehličí.
Shrnutí: Pro mě překvapivě absence mořských řas a slanosti, přesto však opět povedený Lagavulin. Na jazyku i na patře hodně příjemná whisky, i když možná až příliš nenápadná, která svou sílu vyjevuje až v dozvuku. Ten je však intenzivní jen krátce, pak postupně odeznívá a nechává v ústech příjemnou rašelinovou sladkost.

Láhev: Laphroaig 10 yo
Aroma: Rašelina, dezinfekce v pozadí i ovoce... Dal by si někdo řádně dezinfikované jablko?
Chuť: Na jazyku překvapivě něžné, chutě uvolňuje pozvolna. Začíná to rašelinou, která postupně zesiluje, na řadu přichází dřevo a trochu těch ovocných tónů, které se kolem motají, ale chutnají, jako by se té silné zemitosti bály.
Dozvuk: A hvězdy z předchozích kol se vrací, aby se nám poklonily a namotivovaly k dalšímu doušku. Silnou roli tu hraje kouř.
Shrnutí: První setkání s tímto velikánem nedopadlo příliš dobře, nebyl jsem připraven na to, co můžu čekat... Tato rekapitulace je ve výsledku mnohem lepší. Laphroaig je silně osobitá whisky, která zcela logicky rozděluje degustéry na dvě nesmiřitelné poloviny. Je pro mě překvapení, že po tak silném omámení smyslů, které vyvolává pouhé přivonění, nadchází jemná a velmi příjemná chuť, následována opět silným dozvukem. Pít Laphroaigu je rozhodně zážitek. K dokonalému požitku mi však zatím stále něco chybí... Ale uvidíme kam až se spolu dostaneme.

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Aroma: Umírněnější než v klasickém 10 letém plnění. Rašelina je spíše zemitá, než dezinfekční. V pozadí se kombinuje s nakvašenými jablky.
Chuť: To co slíbila ve vůni, splňuje v chuti. Nasládlá rašelina a jemná dřevitost.
Dozvuk: Stedně dlouhý, kouřový a maličko dřevitý.
Shrnutí: Klasický desetiletý bratříček je mnohem zajímavější. Jeho specifická dezinfekčnost, ale i překvapivá jemnost quarter casku bohužel chybí. Je tak trošičku nudnější, ale tohle srovnání není úplně fér. I tak se jedná o velmi dobrý kousek.

Láhev: Springbank 10 yo
Aroma: Slaná vůně s trochou dezinfekce a marcipánu. Ani náznak po pichlavosti a alkoholu.
Chuť: První dojem je jakási zvláštní těžkost na jazyku. Chuť kořeněného dřeva, trošku kouše na špičce jazyka, ale příjemně hladí na patře.
Dozvuk: Nasládlé, trošičku uzené a vrací se ta dezinfekce, která byla cítit ve vůni, ale v chuti nikoliv. Krásný dozvuk!
Shrnutí: Zdá se mi to velmi podobné 12ti letému Highland Parku, Springbank je však výraznější ve vůni a zejména v dozvuku.

Láhev: Springbank 15 yo
Aroma: Rumové pralinky a přezrálé bílé víno. Sladkost a kyselost zároveň. I tu čokoládu v tom tentokrát cítím.
Chuť: Hodně silné, chuťově po prvním doušku spíše vodnaté, ale dost štiplavé. Cítím v tom trochu podobnou pachuť, jakou mě nemile překvapil Glenglassaugh Revival, jen není až tak umělá.
Dozvuk: Jablka a dřevo. Není příliš příjemný v ústech.
Shrnutí: Boduje vůní, ztrácí v ostatních oblastech. Příště raději sáhnu po výtečném desetiletém plnění.

Láhev: Talisker 10 yo
Aroma: Uzený kouř, při delším nasávání pichlavé, ale ne alkoholově. V pozadí náznak ovocnosti.
Chuť: Hutné těžké tělo, které se postupně rozpaluje na jazyku. Kouř a jemná slanost.
Dozvuk: Dlouho doznívá, dezinfekce, kouř a opět ta sůl.
Shrnutí: Velmi dobrá whisky, a přesto je pro mě spíše zklamáním.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.