ZPĚT

AutorWhiskySkotskáVše
Duthoron 91 80 96

Abecední seznam recenzí:

A
Aberlour 10 yo
Aberlour 16 yo
AnCnoc Peter Arkle
Appleton Estate 12 yo
Ardbeg 10 yo
Ardmore Traditional Cask
Ardmore Triple Wood
Arran 10 yo
Arran Amarone Cask Finish
Arran Port Cask Finish
Arran Robert Burns
Auchentoshan American Oak
Auchentoshan Heartwood
Auchentoshan Springwood
Auchentoshan Three Wood

B
Balblair 2004 1st release Bourbon matured
Ben Bracken 12 yo
BenRiach 12 yo Sherry Wood
BenRiach Peated Quarter Casks
Bladnoch 10 yo
Bowmore Black Rock
Bowmore Enigma
Bruichladdich Octomore 06.2
Bunnahabhain Ceòbanach
Bunnahabhain Eirigh Na Greine
Bushmills 10 yo

C
Caol Ila 12 yo
Cardhu 18 yo
Clynelish 14 yo
Conde de Cuba 7 Años
Connemara Original
Coruba NPU Dark
Craigellachie 8 yo Douglas Laing Premier Barrel Selection

D
Dalmore Valour
Dalwhinnie Winter's Gold

E
Edradour Ballechin 10 yo Heavily Peated

G
GlenDronach 12 yo Original
GlenDronach 18 yo Allardice
Glen Parker
Glenfarclas 12 yo
Glenfarclas 18 yo
Glenfiddich 12 yo
Glenglassaugh Revival
Glengoyne 15 yo Distiller's Gold
Glengoyne 18 yo
Glengoyne Balbaína
Glenkinchie 12 yo
Glenmorangie Lasanta
Glenmorangie Nectar D'Or
Glenmorangie The Tayne
Gold Cock 12 yo
Gold Cock 23 yo 1992 49,2%
Gosling's Black Seal
Grant's Ale Cask Finish
Grant's Sherry Cask Finish
Green Spot Château Léoville Barton

H
Hazelburn 10 yo Rundlets & Kilderkins
Hellyers Road Original - Roaring Forty
Highland Park 12 yo

I
Isle of Jura 10 yo Origin
Isle of Jura Superstition
Isle of Jura Turas-Mara
Isle of Skye 8 yo

K
Kilchoman Cask Strength
Kilchoman Loch Gorm 3rd Edition 2015
Kilchoman Machir Bay
King Robert II Deluxe
Koval Four Grain
Kraken Black Spiced Rum

L
Laphroaig 10 yo
Laphroaig 10 yo Cask Strength Batch 003
Laphroaig 15 yo
Laphroaig Four Oak
Laphroaig QA Cask
Laphroaig Quarter Cask
Loch Lomond
Longrow 11 yo Red Fresh Port

M
MacLeod's Single Island Malt 8 yo
MacLeod's Single Islay Malt 8 yo
MacLeod's Single Lowland Malt 8 yo
Macleod's Single Highland Malt 8 yo
Macleod's Single Speyside Malt 8 yo

N
Nikka From The Barrel

P
Port Charlotte 2007 CC:01

R
Redbreast 12 yo Cask Strength

S
Scapa 16 yo
Shieldaig Speyside
Slyrs Oloroso Faß 3 yo
Smokehead Extra Rare
Smokehead Rock Edition
Smokehead Rock Edition II
Springbank 10 yo
Strathisla 12 yo

T
The Balvenie 14 yo Cuban Selection
The Singleton of Dufftown Spey Cascade

W
Western Gold 6 yo

Recenze:

Láhev: Aberlour 10 yo
Autor: Duthoron
Aroma: Kvĕtiny, med a příjemné ovoce (nejspíš broskev), žádná ostrost.
Chuť: Opĕt med, tady už spíš s pomerančem a nástup koření.
Dozvuk: Docela dlouhý, kořením pronikne voňavý záchvĕv, konec je sušší a mihnou se nĕjaké oříšky.
Shrnutí: Na desítku překvapivĕ velmi dobrá, bez rozpakůznámkuji 2.

Láhev: Aberlour 16 yo
Aroma: Švestkové dřevo, sladkost medu, hřebíček, čerstvě posekaná tráva. Moc pěkná vůně.
Chuť: Plná, sytá, kořeněná, krásně dřevitá, oproti vůni není sladká, po delší době narůstá kultivované koření.
Dozvuk: Dozvuk středně dlouhý, hořkost pražené kávy, koření ustupuje, ale dřevo doznívá moc hezky, do oříšků a vzadu se vrací ty švestky a možná trocha pomerančů.
Shrnutí: Zážitku vévodí vůně, v chuti mi trochu chybí sladká ovocnost, která se ale obloukem vrací v dozvuku. Celou dobu ochutnávky provází tuto whisky taková decentní čerstvost. Je moc dobrá, hodnotím známkou 1,3.

Láhev: AnCnoc Peter Arkle
Aroma: Jablečný štrůdl s rozinkami a vlašskými ořechy bohatě sypaný moučkovým cukrem.
Chuť: Na první ochutnání takové květinové, lehce i do hořka (že bych hádal na Lowland). Na další loky již cítím sladký bonbón – asi citronovou sisinku (jestli je někdo pamatujete). Sisinky mi moc nechutnaly, ale tohle teda jo :) .
Dozvuk: V dokončení se vrací cukrová chuť a taky trošku ten štrůdl.
Shrnutí: Moc dobrá a příjemná whisky, cena v Travel Free lehce přes 900,- za litr, bohužel chutná i manželce (takže zmizí dvojnásobnou rychlostí). Navíc má velmi povedený design.

Láhev: Appleton Estate 12 yo
Aroma: Kůže a Margotka.
Chuť: Samozřejmĕ rum :-), pak káva a hořká čokoláda, úplnĕ na konci je trocha medové chuti.
Shrnutí: Skotsko budu mít pořád mnohem radši než Jamajku, ale pozvání na panáka Appleton Estate mĕ rozhodnĕ neurazí.

Láhev: Ardbeg 10 yo
Aroma: "Vůně" jako v kabině parní lokomotivy, oblak kouře ze zadehtovaného komína, z ložisek odkapává horká vazelína a pod koly karbolem vonící pražce.
Chuť: Opět ten dehtový kouř a pod ním jodová dezinfekce jako z polního lazaretu u trati.
Dozvuk: Táhlá kouřová vlečka co zůstává dlouho potom co vlak projel.
Shrnutí: Úžasná dobrodružná jízda. Bejt o sto let mladší, nechám se najmout k CK rakouské dráze jako topič :)

Láhev: Ardmore Traditional Cask
Aroma: Sladká ovocná vůnĕ, kouř spíš stopovĕ.
Chuť: Slad, koření, tabák a gepovĕ nahořklá příchuť.
Dozvuk: Hřejivý, dlouhý, lehce nakouřený.
Shrnutí: Dobrá a zajímavá whisky, ale mám pořád pocit, že mi v ní nĕco uniká, chybí jí nĕjaká špička. No mám na hledání ještĕ víc než polovinu lahve...

Láhev: Ardmore Triple Wood
WB
Aroma: Zelená jablka a sladká rašelina, (trochu připomíná Connemara Peated).
Chuť: Lehká sladkost, pak vrstva rašeliny, jádra ořechů a hřebíček.
Dozvuk: Koření, trocha grepové hořkosti, skořápky buráků a máslo.
Shrnutí: Velmi dobrá whisky s rašelinou ve Speyside tedy neočekávanou, naslepo bych hádal ostrovy nebo tu Irskou Connemaru Peated. Chuť hezky stratifikovaná, hodně mi sedí ten mastný dozvuk, přijde mi moc příjemná. Hodnotil bych lepší dvojkou, (řekněme 83 bodů). Jsem rád, že mám ty lahve dvě.

Láhev: Arran 10 yo
WB
Aroma: Příjemná, plná vůně, jako zelené větrové bonbony, přidá se jemná zatuchlost sýra, vzdáleně cítím těžší ovoce, jako zralý černý rybíz. Je znát vyšší obsah alkoholu.
Chuť: Dobrá hutná chuť s příjemným vývojem do intenzivní sladkosti, mihne se ten černý rybíz, pomeranč, krásná dřevitost a palčivost zázvoru.
Dozvuk: Hořká čokoláda s kousky pomerančové kůry, zvolna ustupující.
Shrnutí: Příjemné pití od Ježíška. Na desetiletý základ je dobrá, není divu, že mají tak úžasné finiše (nejlepší asi Port Cask). Láhev si sám nekoupím, ale příštímu Ježíškovi za ní nadávat nebudu.

Láhev: Arran Amarone Cask Finish
Aroma: Jako sladké víno, ale ne moc výrazné.
Chuť: Čerstvĕ ovocná a sladká, přechází do intenzivního pepře.
Dozvuk: Dlouhý pepřový, výrazný.
Shrnutí: Dobrá whisky a chuťovĕ nápaditá a zajímavá, rád znova ochutnám. Z finišovaných Arranů mi ale líp sedĕl Port Cask Finish, u kterho uvažuji o koupi celé lahve.

Láhev: Arran Port Cask Finish
Aroma: Takové uzavřené, ale docela příjemné, rozmačkané pomeranče (trochu nakvašené) a nĕco sladkého.
Chuť: Zpočátku je jemná, olejnatá a trochu sladká, pak se najednou přidají svĕže nahořklé grepy a pak vystřelí koření (to vystrčí drápky tĕch 50 % alkoholu), nakonec se chuť převalí do zemitého voskového tónu.
Dozvuk: Přetrvává ta příjemná vosková chuť a pod ní pomalu doznívá trocha pepře.
Shrnutí: Tohle mi moc chutná, výborná a vrstevnatá chuť mi bohatĕ vynahradí určitou nevýraznost vůnĕ, takže jednička do žákovské a v žebříčku nĕkam mezi Talisker 10 a Clynelish 14. Proti Amarone Cask Finish ochutnané v sobotu mi přišla tahle o kus lepší.

Láhev: Arran Robert Burns
Aroma: Sladká vanilka, příjemné, vyvážené, v jednu chvíli mi dokonce přišla trochu, jako když v lese voní houby.
Chuť: Olejnatá, hruškový kompot, příjemně svěží, lehce kořeněná.
Dozvuk: Sladkost, lískové ořechy a nakonec trocha koření
Shrnutí: Mě přišla dobrá až velmi dobrá, dobře se pije, potěší lehce zvýšený obsah alkoholu a příjemná cena, za kterou se vyplatí lahev ochutnat, umím si jí představit i jako stálou členku mého barového souboru. ;)

Láhev: Auchentoshan American Oak
Aroma: Tmavá čokoláda, vanilka, vzdáleně ovoce (broskev?), na Auchentoshan překvapivě příjemná, žádná hnijící tráva :D
Chuť: Dřevo, kůže, karamel, sladkost, náhle končí hořkým záchvěvem spáleného karamelu. S vodou se objeví švestky.
Dozvuk: Velmi slabý a krátký, dřevitý, do sladka. Trochu sílí při delším popíjení.
Shrnutí: Velmi zvláštní a zajímavá, na Auchentshan zpočátku překvapivě dobrá, i když u druhé skleničky trochu zevšední a u třetí už není nic moc. :evil: Známka 3, takže někam těsně nad 80 bodů...

Láhev: Auchentoshan Heartwood
Aroma: Podobné zatuchlé seno jako Springwood, ale kyselejší, při porovnání je sud po sherry cítit, přidává se nějaké slabé tropické ovoce (pomeranč až banán) a možná trochu lesních plodů.
Chuť: Začíná ovocně, snad jahody nebo spíš ne zcela dozrálý černý rybíz, pak se přidá trochu hořkosti, ale oproti Springwoodu je chuť mnohem bohatší a jemnější.
Dozvuk: Střední, zaštípou jehličky alkoholu a hořkost přejde do celkem příjemné pražené kávy, (Springwood hořkne spíš do toniku a má kratší dozvuk).
Shrnutí: Docela dobrá whisky. Oproti Springwoodu je to vykročení správným směrem, ale na lepší známku než trojku s malým mínusem to nestačí.

Láhev: Auchentoshan Springwood
Aroma: Takové nasládlé, neurčité, moje dĕti z toho cítí med.
Chuť: Lehce štiplavá, trochu do hořka, pak se objeví pocit, jako když v puse rozkousnete skořápku lískového oříšku.
Dozvuk: Snad grep a trochu alkohol.
Shrnutí: Auchentoshan mĕ prostĕ neoslovuje, dvanáctiletá mi přišla o nĕco lepší, ale taky nenadchla. Kdybych neznal Glenkinchii, tak bych snad lowland úplnĕ opustil. Do svého notýsku píšu téhle lahvi čtyřku. Musel jsem si pak dát hlt Clynelish abych se přesvĕdčil, ze jsem neztratil chuť a nejsem nespravedlivĕ přísný. :?

Láhev: Auchentoshan Three Wood
Aroma: Intenzivní příjemná vůně, zpočátku jako zatuchlé seno nebo mokrý korek a pak se vynoří vůně zavíčkované včelí plástve právě vytažené z úlu (směs včelího vosku, medu a propolisu).
Chuť: Spálená tráva, olej a vzadu náznak medu.
Dozvuk: V dozvuku nastoupí koření, které rychle odeznívá a zůstává lehký nádech slaných oříšků
Shrnutí: Velmi dobrá whisky s výrazným charakterem, jsem rád, že jsem si vzal vzorek a mohl jí znova ochutnat.

Láhev: Balblair 2004 1st release Bourbon matured
Aroma: Ovoce, slad, spálená kůže, zatuchlá tráva.
Chuť: Hrubší, sladká, lehce olejnatá, ozve se neurčitě ovocná chuť snad zralých třešní, meruňkovice.
Dozvuk: Hořkost, hřejivost a příjemná drsná dřevitost.
Shrnutí: První sklenička mi přišla taková hrubá, ale postupně mi docela zachutnala, rozhodně to není špatné pití. Další lahev? Když bude zase ve slevě, tak klidně.

Láhev: Ben Bracken 12 yo
Aroma: překvapivĕ velmi příjemná vůnĕ, sladká jako punčový řez nebo spíše marcipán,
Chuť: trochu hrubá, zrazuje vůni, závan toho marcipánu, lehce ovocná - vzdálená broskev (nebo nĕco takovýho),
Dozvuk: mírnĕ suchý, příliš alkoholu.
Shrnutí: Celkovĕ pomĕrnĕ dobrá, rozhodnĕ lepší než kolik za ni chtĕjí :-)

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Aroma: Příjemné, leštĕnka na nábytek a hrozinky. Od GlenDronachu se liší, ale mám problém to popsat, snad jako "ovocnĕjší".
Chuť: Sladká a svĕží, cítím v ní granátové jablko a hořkou čokoládu. GlenDronach je v chuti o nĕco sladší, ale BenRiach má hezčí vývoj a je komplexnĕjší.
Dozvuk: Střední, jádra z meruňkových pecek a koření. Tady GlenDronach trochu zaostává.
Shrnutí: Zajímavá whisky s výrazným vlivem sherry, ale to z ní nevykukuje tak okatĕ jako z porovnávané konkurentky, za dozvuk a lepší vyváženost by si zasloužila o kousek lepší hodnocení, ale pořád to vychází na dvojku, řeknĕme s malým plusem. (No a je to tady :-o, už dávám plusy a za chvíli budu bodovat, ach jo, :?)

Láhev: BenRiach Peated Quarter Casks
Aroma: Sladkost vanilky, hořkokyselá, vonící rašelina, švestková povidla a pražené mandle.
Chuť: Mastná, hutná, vanilkově nasládlá, výborná. Tmavé sušené ovoce, švestky, třešně, hrozinky, trochu připálené v sušičce. Pak se ozve hromada koření.
Dozvuk: Dlouhý, pomalu slábne to připálené ovoce a koření.
Shrnutí: Tahle kombinace mi moc chutná, velmi, velmi dobrá whisky.

Láhev: Bladnoch 10 yo
Aroma: Takové sladké, cukrové, trochu rum a snad tráva (ale tu jsem si asi vsugeroval).
Chuť: Na mě moc lehká, sladká, přechází do nějakého koření.
Dozvuk: Příjemný, ale krátký, převládá to koření (nejvíc se projevuje pepř).
Shrnutí: Není to špatná whisky, ale příliš mě nezaujala, v ostré konkurenci na WF dost zaniká.

Láhev: Bowmore Black Rock
Aroma: Rašelina, kouř a trochu medu.
Chuť: Na první napití olejnatá, opĕt kouř, natlučená jablka (taková ta dužina co po nárazu zhnĕdla a časem by začala hnít) a pak chuť co neumím pojmenovat, po zkouknutí předchozích recenzí jsem ji popsal jako ten černý rybíz, ale naprosto bez stop kyselosti. Chuť připomíná vlnu, která sílí a když už by se přez vás mĕla převalit nĕjakým hutným sladkým pocitem, tak ustoupí.
Dozvuk: Příjemný, střednĕ dlouhý, rašelina s trochou pepře.
Shrnutí: Moc dobrá whisky, zpočátku mi vadil ten nedokončený chuťový orgasmus, ale zvykl jsem si a příjde mi to spíš takové hravé. Do notýsku si píšu pĕknou dvojku a poznámku "po vypití koupit znova". Jen mám strach, že vypitá bude moc rychle.

Láhev: Bowmore Enigma
Aroma: Svěží ovoce a nakyslý rašelinný kouř.
Chuť: Zpočátku sladká, vystupuje závan toho ovoce, ale pak to převálcuje kouř a koření.
Dozvuk: Dlouhý závan sladkého kouře a občas trocha kávové sušenky. Jako když procházíte kolem doutnajících zbytků právě shořelého cukrářského krámu.
Shrnutí: Důstojný zástupce ostrova Islay, příjemná kouřová whisky, která se ale nesnaží vám srolovat podkolenky jako Ardbeg ani vás nechce zabít jako Octomore ;)

Láhev: Bruichladdich Octomore 06.2
Aroma: Ze skleničky se nedá přímo nadechnout, s odstupem několika cm zelený větrový bonbon.
Chuť: Hustá, příjemně hřejivá sladkost se opírá o sílu alkoholu, pak vystrčí zuby slaná rašelina (s těmi 167 ppm).
Dozvuk: Dlouhý závěr, hodně dlouhý a kořeněný, vlastně chvíli trvá než se jazyk z toho zážitku vzpamatuje a zbude jen takový kouřový pocit.
Shrnutí: Silná a moc dobrá rašelinná whisky, která se zvenku tváří, že vás chce zabít, ale uvnitř je překvapivě příjemně přátelská a hřejivá. Hrozně mi ten večer sedla a rád se k ní někdy vrátím. Známkoval bych mezi 1 a 2, na letošním whisky festivalu patří k tomu nejlepšímu, co jsem pil a svým kamarádským přístupem aspiruje na moje "překvapení roku".

Láhev: Bunnahabhain Ceòbanach
Aroma: Kouř a uzené maso.
Chuť: Olejovitá, rozinky naložené v kouři a nějakém ostrém koření.
Dozvuk: Dlouhý kouř z dubového dřeva.
Shrnutí: Jako šestý sobotní vzorek mi trochu zapadla a vyloženě nezaujala, ale zanechala takový solidní Islay dojem.

Láhev: Bunnahabhain Eirigh Na Greine
Aroma: Grepy, sladkost a koření, vanilka a skořice.
Chuť: Lehkou sladkostí proráží síla koření a trochu hořkosti, kapky na kašel, broskve a liči.
Dozvuk: Příjemně táhlý, dřevitost lískových ořechů a ovocná sladkost.
Shrnutí: Zase něco jiného než ty kouřovky, zajímavá a pěkná whisky s velmi dobrou chutí.

Láhev: Bushmills 10 yo
Aroma: Nevýrazné, čerstvé, meloun.
Chuť: Melounová žvýkačka, dubové dřevo a trošku alkoholové štiplavosti.
Dozvuk: Střední, docela příjemný, trochu do hořkého grepu.
Shrnutí: Není špatná, ale nezaujala a ta lehká štiplavost ji sráží o půl stupně dolů, známka 3-. Lepší než irské blendy, ale ne o moc, lahev mít nemusím.

Láhev: Caol Ila 12 yo
Aroma: Kouř a rašelina ukrývají nĕjaké ovoce, ale nepodařilo se mi ho identifikovat.
Chuť: Kouřová, trochu štiplavá, nejvíc připomíná ty hořké kapky proti kašli.
Dozvuk: Dlohý a peprný.
Shrnutí: Není to žádná bomba, ale taková normální whisky, jsou na Islay i zajímavĕjší. (Známka 3).

Láhev: Cardhu 18 yo
Aroma: Docela příjemné a vyvážené, směs ořechů (olejnatost para ořechů, dřevitost lískáčů), mandlí a sušeného ovoce (sladkost datlí a rozinek), v pozadí i trocha čerstvých květin.
Chuť: Hutná, olejnatá, potvrzuje vůni, mírná sladkost se střídá s ořechy.
Dozvuk: Sušší příjemně kakaový, končí sladkou chutí sušených broskví.
Shrnutí: Zajímavá whisky, velmi dobře splnila má očekávání, která sliboval její věk. Známkoval bych 1- (cca 84 bodů), ale byl to jen vzorek 0,05, tak je to s rezervou.

Láhev: Clynelish 14 yo
Aroma: Květiny, med, vzdálený dým zhasnuté voskové svíčky.
Chuť: Intenzivní vosková chuť, výraznější než stejně starý Oban, sládne do fialek.
Dozvuk: Kořeněný, příjemně peprný, středně dlouhý.
Shrnutí: Moc dobrá whisky s docela výraznou chutí, to můžu :-)

Láhev: Conde de Cuba 7 Años
Aroma: Sladké, čokoláda a vanilka.
Chuť: Maliny, vanilka a bílá čokoláda.
Dozvuk: Káva a koření.
Shrnutí: Prostě RUM, přijde mi takový normální, pitelný, známkoval bych průměrem. V porovnání skončil na druhém místě.

Láhev: Connemara Original
Aroma: Takové sladkokyselé ovocné asi jako višňový džem nebo lisované datle s brusinkami.
Chuť: První lok mi připadal sladký jako cukrkandl, po přeladění chuťových buněk jemná vyvážená směs koření a medu.
Dozvuk: Lehce hořkne, trocha pepře a kešu oříšky.
Shrnutí: Dobrá a pitelná irská whiskey, která už má co ukázat. Známku bych dal mezi 2 a 3, což při její ceně je slušný výkon.

Láhev: Coruba NPU Dark
Aroma: Zatuchlé seno a přezrálý angrešt.
Chuť: Potvrzuje vůni a přidává pikantní sladkost.
Dozvuk: Střední, hřejivý s aromatickým kořením.
Shrnutí: Moc dobrý, známku bych dal 2, ale v rumech nemám dost napito, takže je to spíš orientační. Z ochutnaných rumů mi rozhodně sedl nejvíce (možná proto, že byl nejméně "rumový" ;) ) Kdyby to byla whisky, tak nějaký Auchentoshan.

Láhev: Craigellachie 8 yo Douglas Laing Premier Barrel Selection
WB
Aroma: Výrazné, svěží a sladké, jako zralé broskve nebo banán pokapaný limetkou.
Chuť: Začíná sladkostí broskvového sirupu, pak ještě zhoustne a objeví se pichlavé koření a dřevité tóny jako skořápky lískových oříšků.
Dozvuk: Středně dlouhý, vysychající. Koření odeznívá a zůstává lehká hořkost meruňkových pecek.
Shrnutí: Na osmiletou whisky velmi slušný výkon, navíc z jednoho sudu bez míchání, takže smekám - ten se opravdu povedl. 46 % alkoholu jí dodává přiměřenou hutnost, není filtrovaná ani dobarvovaná. Jedině to koření mohlo snad být trochu uhlazenější, kdybych měl známkovat, tak je to jednička s malým mínusem - spíš abych si nechal rezervu. Zajímalo by mě, jaká by byla po dalších dvou letech zrání.

Láhev: Dalmore Valour
Aroma: Přezrálé tropické ovoce, cukr.
Chuť: Nahořklá, trochu olejovitá, čerstvé jeřabiny nebo nezralé brusinky a štiplavý alkohol.
Dozvuk: Přetrvává jeřabinová trpkost a alkohol.
Shrnutí: Kdyby stála polovinu byl bych asi shovívavější, ale takhle je to docela zklamání a do žákovské jí píšu velkou pětku. Druhou půlku lahve budu dopíjet jen z vrozené šetrnosti :( .

Láhev: Dalwhinnie Winter's Gold
Aroma: Moc příjemné, čerstvé ovoce a fialky.

Při 7°C je ovoce úplně potlačené a cítím hlavně sladkou vůni sladu.
Chuť: Nejprve sladký sirup a pak celá louka fialek lemovaná šeříky, až takové voňavkové.

Při 7°C Nejprve chladivá a příjemně alkoholová, postupně sládne a nakonec vyrazí ty fialky, příjemně rozložené vrstvy do sebe dobře zapadají a je přitom čas věnovat se každé zvlášť.
Dozvuk: Středně dlouhý, doznívá taková jetelová sladkost a uzavírá to koření.

Při 7°C je dozvuk v podstatě stejný.
Shrnutí: Velmi dobrá a zajímavá whisky, která stojí za ochutnání i za experimentování. Ochlazení trochu potlačí aroma, ale jak se v ústech ohřívá, tak ozvláštní vývoj chuti. Chuť je přitom dost výrazná aby ochlazení snesla.

Láhev: Edradour Ballechin 10 yo Heavily Peated
Aroma: Rašelina a kouř jako u Ardbegu, ale místo citrusů cítím vanilku, cukr a větrový bonbon.
Chuť: Skvěle vyvážená sladkost a rašelina. Nikde nic nepřekáží a všechno ladí do jednoho akordu.
Dozvuk: Doznívá sladká rašelina a přidává se jemné koření, zase přesně zapadající na své místo.
Shrnutí: Whisky jako kus šťavnaté rašeliny, pečlivě vyříznuté, bohatě posypané cukrem a neservírované na dezertním talířku. Nikdy bych nevěřil, že se z rašeliny dají dělat zákusky. Tohle se opravdu povedlo, poohlédnu se za kolik je lahev. Známkoval bych za 1, možná s malinkým mínusem za trochu jednodušší vývoj.

Láhev: GlenDronach 12 yo Original
Aroma: Sherry, slaďoučké sultánky, čokoláda a přezrálé fíky.
Chuť: Sladká, ovocná, červený pomeranč v karamelu a olej.
Dozvuk: Kratší, s trochou pepře doznívá to přezrálé ovoce.
Shrnutí: Vtipálkové tvrdí, že GlenDronach je spíš sherry než whisky a nĕco na tom bude :-) Ale ať je to co je to, je to velmi dobré pití (takže známka 2). Zařazeno do užšího výbĕru pro nákup celé lahve.

Láhev: GlenDronach 18 yo Allardice
Aroma: Hmmmm, těžké pomeranče, sladkost fíků a rozinek a sherry
Chuť: Suchý, dřevitý začátek, pak mírná sladkost a pak náraz voňavého dřeva s takovou fernetovou hořkostí.
Dozvuk: Pekanové ořechy, skořápky lískáčů a hořkost karamelu.
Shrnutí: Překvapivě hodně dřeva a moc dobrého, vliv sherry je za tím hezky schovaný. Je mi moc příjemná.

Láhev: Glen Parker
Aroma: Rozkrojená salátová okurka naložená v cukru.
Chuť: Nějaké citrusy a hlavně alkohol.
Dozvuk: Když ustoupí alkohol, zůstane slabá chuť jader lískových oříšků.
Shrnutí: Ta alkoholová příchuť je nepříjemná, nedivím se, že to výrobci nestálo ani za korkovou zátku. Na druhou stranu, když ji piju po malých doušcích a trochu si s tím pohraju (dýl pozdržet u špičky jazyka a nepouštět hned na patro), tak cítím tu lísku už v chuti a je to docela pitelné. Láhev bych nekoupil, jako dar mě nenadchne, ale neurazí.

Láhev: Glenfarclas 12 yo
Aroma: Drcené vlašské ořechy na nějakém dortu s cukrovou polevou.
Chuť: Zpočátku jen sladká, ale rychle sílí a nabývá robustnosti.
Dozvuk: Pomalu ustupuje síla koření a zůstává něco jako máslová sušenka.
Shrnutí: Hodně dobrá whisky, která se dá sehnat v Travel free shopu za 632,- Kč litr (v akci s klubovou kartou občas taky za 500). Lepší poměr ceny a výkonu asi neseženete, takže se snažím mít doma stále aspoň jednu lahev na takové běžné pití.

Láhev: Glenfarclas 18 yo
Aroma: Proti 12y mnohem jemnější a méně cukrové, zpočátku trochu jako přezrálý banán, pak výrazné aroma strouhaných zelených jablek (až takové šamponové).
Chuť: Opět jemnější než 12y, sladkost, pak lehce opečená jablka a náznak skořice.
Dozvuk: V dokončení ustupuje koření rychleji než u 12y, ale zůstává příjemná čistě máslová chuť.
Shrnutí: Ta plnoletost je znát, dozvuk snad mohl být delší, ale jinak výborná whisky. Jediné co bych Glenfarclas 18y opravdu vytkl, že už mi 12y nechutná tak jako dřív :-( :-)

Láhev: Glenfiddich 12 yo
Aroma: Nevýrazné květinky, trocha broskví a sladké ořechy.
Chuť: Lehká květinová, malinko do hořka, fialky.
Dozvuk: V dozvuku se objeví pocit, jako když v puse rozkousnete skořápku lískového oříšku a taky stopa koření.
Shrnutí: Lehká a docela dobře pitelná whisky, která má lepší aroma než chuť. Pro mě příliš nevýrazná a na hony vzdálená oblíbeným kouskům z vysočiny a ostrovů. Známkoval bych 3-.

Láhev: Glenglassaugh Revival
Chuť: sladká, lesní ovoce, vzadu pak nĕco jako vosk.
Dozvuk: střední a takový zemitý
Shrnutí: docela dobrá, vzledem k vĕku až překvapivĕ

Láhev: Glengoyne 15 yo Distiller's Gold
Aroma: Ovocné, banány, hroznové víno, švestkový kompot.
Chuť: Olejnatá, nejdřív do slana, pak med, luční květy, náznak fialek a jemná hořkost.
Dozvuk: Středně dlouhý, hořké mandle, taková mastná sytost buráků co vysychají do sladka.
Shrnutí: Výborná komplexní whisky, nejprve jsem ji ohodnotil známkou 1-, ale po druhé skleničce jsem to mínus umáznul, je to mls. Popis pro poety – babiččína spižírna na chodbě pod schodama, vyrovnané sklenice švestkových kompotů, medu, jablečných křížal, svazečky sušených bylinek, plátěný pytlík s burskými oříšky. Tak copak je tu otevřené a dalo by se ochutnat, aby to babička nepoznala ...

Láhev: Glengoyne 18 yo
WB
Aroma: Vůně je taková jemná, projeví se med a sherry (takže pomeranče) a trochu zahřeje do nosu.
Chuť: Sladká a sametově smetanová. Nejvíc mi připomíná takové ty jahodové smetanové bonbony (Alpenliebe - viz níže), pak se decentně ozve koření.
Dozvuk: Středně dlouhý, kořeněný, znovu se připomene ta smetana a když všechno odezní zůstane někde vzadu duch pomeranče.
Shrnutí: Výborná whisky, překvapí chutí, která jakoby nelícuje s vůní aby se všechno sladilo v dozvuku. Mám-li něco vytknout, tak snad chybí dvě až tři procenta alkoholu navíc aby se prodloužil dozvuk. Hodnotím slušnou jedničkou s drobným mínusem za přílišné ředění. :clap:

Láhev: Glengoyne Balbaína
Aroma: Sladké fíky, rozinka, pomeranč a čokoláda.
Chuť: Hladké, smetanové tělo a sladká pomerančová šťáva s medem.
Dozvuk: Hřebíček postrouhaný hořkou čokoládou úplně na konci dřevitá sladost lískového ořšku.

Shrnutí: Výrazný vliv sherry, oproti Glenfarclas 12 jemnější a bohatší ve vůni i chuti, takže nezklamala.

Pocitově bych ji zařadil někam mezi Glengoyne 15 DE a Glengoyne 18.

Láhev: Glenkinchie 12 yo
Aroma: vůnĕ hokynářského krámu s krabicí lékořicových bombonů na pultu,
Chuť: sladká, sušené kvĕty (možná ty fialky), přechází do bylinkové hořkosti
Dozvuk: se střednĕ dlouhým suchým dokončením.
Shrnutí: Velmi dobrá až výborná.

Láhev: Glenmorangie Lasanta
Aroma: Sladká vanilka, hrozinky, sherry.
Chuť: Sladké fíky, citrusy, banán a příjemná hřejivost (budí zdání, že má víc % alkoholu než 46).
Dozvuk: Středně dlouhý, směrovaný do ořechových skořápek a příjemné citrusové hořkosti.
Shrnutí: Hezká komplexní chuť, velmi dobrá whisky.

Láhev: Glenmorangie Nectar D'Or
Aroma: Zvláštní vůně, taková umělá, sladká, jakoby trochu zatuchlá, mírně nakyslá, asociuje mi svěží marshmallow.
Chuť: Chuť potvrzuje vůni, ale je velmi jemná až pastovitá. Dohromady připomíná ovocnou zubní pastu (TutiFruti) s nějakými květy a dřevem. Celkově moc dobře poskládaná.
Dozvuk: Sladký, voňavkový, středně dlouhý.
Shrnutí: Zvláštní a zajímavá whisky, příjemný zážitek. Známkoval bych mezi 1 a 2.

Láhev: Glenmorangie The Tayne
Aroma: Ananas v hořké čokoládě, nakvašené švestky.
Chuť: Zpočátku vzdálená smetana, pak intenzivní štiplavost ananasu a ořechy pražící se na pánvi.
Dozvuk: Dlouhý, zrnková káva bez cukru a hořká čokoláda.
Shrnutí: Je zajímavá, trochu drsná (Origin mi přijde takový jemnější), ale příjemně výrazná. Po pár skleničkách se do ní nechá dobře propít a nenudí.

Láhev: Gold Cock 12 yo
Aroma: Jetelová svěžest, dost nakyslá, lák od okurek, v pozadí nějaké koření, možná trocha vanilky.
Chuť: Trošku sladká a kyselá, slad a dřevo, mírně alkoholově štiplavá, někde vzadu mandle a nějaké ovoce.
Dozvuk: Kratší, trochu toho slábnoucího dřeva.
Shrnutí: Nic moc, takový jako levnější Speyside střihnutý nějakým Auchentoshanem. :?

Láhev: Gold Cock 23 yo 1992 49,2%
Aroma: Pryskyřice, mentol a med, docela příjemné.
Chuť: Sladová sladkost, síla koření a snad kyselé hrozny, ale moc dobře to hraje dohromady.
Dozvuk: Dlouhý, kořenĕný, po hláškách kolegů na ochutnávce také cítím švestkové pecky ale nakonec zůstane kyanidová hořkost mandlí a kostelní kadidlo.
Shrnutí: Je to velmi dobrá whisky, navíc česká, sluší jí vysoký obsah alkoholu a vĕk, chuťovĕ dost výjimečná, známkoval bych ji 2+.

Láhev: Gosling's Black Seal
Aroma: Připomíná kapky na kašel.
Chuť: Hořká čokoláda a (!) fernet.
Dozvuk: Doznívá do hořké kávy.
Shrnutí: Není to špatné, ale když chci chuť fernetu, tak si přece můžu dát přímo fernet :-(. Asi jsem od něj čekal moc (viz úvod), ale docela mě zklamal. Známkou se propadá někam k horšímu průměru.

Láhev: Grant's Ale Cask Finish
Aroma: Zvláštní, lehce nasmrádlá, sýr, větrový bonbon, asi hašlerka, francovka. Čerstvá příjemná vůně, lepší než Sherry Cask.
Chuť: Mírně svěží, trochu do sladka, stopa nepříjemné alkoholovitosti. Sherry Cask mi chutná o něco víc.
Dozvuk: Krátký se stopou toho sýra.
Shrnutí: Na blend docela pitelná whisky. Oproti Shery Cask má zajímavější vůni, ale o trošku horší chuť. Dozvuk je i tady nejslabším článkem. Porovníní s Sherry Cask je hodně vyrovnané, ale subjektivně Ale Cask o kousek vede.

Láhev: Grant's Sherry Cask Finish
Aroma: Hašlerka a nějaké ovoce, trochu zastřené (Ale Cask voní o dost lépe)
Chuť: Hladká, ovoce v rumu (možná třešně), alkohol takový hřejivý. (Chutná líp než Ale Cask)
Dozvuk: Kratší, až tady alkohol zhrubne, objeví se trocha koření.
Shrnutí: Na blend docela pitelná whisky. Oproti Ale Cask má horší vůni, ale lepší chuť. Dozvuk je tady asi nejslabším článkem. Porovníní s Ale Cask je hodně vyrovnané, ale subjektivně mám Ale Cask o kousek výš.

Láhev: Green Spot Château Léoville Barton
Aroma: Překvapivě silně cítím čerstvě natrhané, ojíněné švestky, taková ta svěží uhlazená kyselost.
Chuť: Sametově hladká a ovocná, sladké švestky co přechází do jablek... To je moc dobré.
Dozvuk: Střední, hřejivý, pražené kakaové boby a káva. Úplně nakonec se na jazyku připomene ta švestková vůně.
Shrnutí: Velmi dobrá whisky, taková náladovka, jako hřejivé babí léto v ovocném sadu uprostřed sklizně, kdy si člověk dá pauzu, sedne si před zahradní boudu a uvaří si kafe...

Láhev: Hazelburn 10 yo Rundlets & Kilderkins
Aroma: Zase ta zvláštní nasmrádlost jako uSpringbnku, pak ovoce a hlavnĕ máta.
Chuť: Sladkost a síla, pak se objeví jehličí - fakt tam cítím Gin?
Dozvuk: Hřejivý, dřevitý s nádechem lískových ořechů.
Shrnutí: Moc dobrá whisky, zatím moje nejlepší z Campbeltonu, bod navíc za zpracování lahve a kovovou vinĕtu.

Láhev: Hellyers Road Original - Roaring Forty
Aroma: Svěží ovocně kyselá vůně borůvkového jogurtu s trochou bílého vína.
Chuť: Sladkost zralých broskví s hezkým vývojem chuti do svěží hořkosti a hřejivosti
Dozvuk: Doznívá ta příjemná hořkost, když ustoupí zůstane nádech umělého sladidla.
Shrnutí: Celkově velmi zajímavá whisky s výrazným vývojem, trochu mi připomínající německý Slyrs. Dojem trochu sráží šroubovací zátka a příliš tenká papírová krabice. Známkoval bych hezkou dvojkou, což u mě odpovídá kolem 82 bodů.

Láhev: Highland Park 12 yo
Aroma: Vanilkový pudik, rašelinný kouř.
Chuť: Příjemná, plná, odpovídá vůni, zase ta vanilka a kouř.
Dozvuk: Sládne do medu s trochou lískových oříšků.
Shrnutí: Přijde mi mnohem lepší než jsem si jí pamatoval, nemá výraznou slabinu, se známkou váhám mezi 2 a 3. Budu muset pořídit lahev a podrobit ji důkladnĕjšímu hodnocení :-)

Láhev: Isle of Jura 10 yo Origin
Aroma: Trochu nevýrazné, rozvařená jablka se skořicí, v pozadí alkohol. Chybí tu syrečková nasmrádlost Jury.
Chuť: Trochu sladká, spíš slad než med, pak nesměle vykoukne nějaká vrstva květin a na závěr koření.
Dozvuk: Střední. Ustupijící koření vystřídá náznak těch květin a dozní to trochu do ořechů.
Shrnutí: Moc jsem od ní nečekal a tak mě mile překvapila, za ochutnání určitě stojí. Oznámkoval bych jí solidní trojkou, možná s malým plusem za ten domácí jablečný kompot ve vůni.

Láhev: Isle of Jura Superstition
Aroma: Netypická vůnĕ se stopou syrečkovitosti (jak to trefnĕ pojmenoval Nethar).
Chuť: Chuť sladká, lehce ořechy.
Dozvuk: V dokončení se náhle objeví kouř, příjemný suchý závĕr.
Shrnutí: Zajímavá a velmi dobrá.

Láhev: Isle of Jura Turas-Mara
Aroma: Sladké hruškové křížaly, a trochu jurovské tvarohovitosti.
Chuť: Lékořicový bombón (ten v cukrové polevĕ), slabĕ rašelina.
Dozvuk: Nevýrazný.
Shrnutí: Moc mĕ nezaujala, Superstition mi chutná víc, kdybych mĕl známkovat tak za 3.

Láhev: Isle of Skye 8 yo
Aroma: Nevýrazné, ale příjemnĕ ovocné.
Chuť: Zpočátku také ovocná, ale přechází do kořenĕné a trochu kouřové. Docela dobře vybalancovaná a taková uhlazená.
Dozvuk: Začíná dotekem ořechů, je kořenĕný a hřejivý, střednĕ dlouhý.
Shrnutí: Dobrá, lehce pitelná whisky s příjemnou chutí. Od whisky s takovým názvem bych čekal "taliskerovitĕjší" chuť, ale špatná rozhodnĕ není.

Láhev: Kilchoman Cask Strength
Aroma: Hezká rašelinná vůně, na sudovou sílu bych nehádal.
Chuť: Hustá smetana, kanagom a tady už zahřeje alkohol.
Dozvuk: Silný peprný závěr, sladkost a pak zůstává koření (kardamom s hřebíčkem)
Shrnutí: Velmi dobrá whisky, sudová síla jí sluší a vůbec nepůsobí hrubě, ač mladá - líbí se mi.

Láhev: Kilchoman Loch Gorm 3rd Edition 2015
Aroma: Sherry, guma starého typu plynové masky, až taková nasmrádlá, střelný prach odpálené rachejtle. Unikátní a zajímavá vůně.
Chuť: Potvrzuje tu gumovost, objeví se sherry, ale jakoby bez sladkosti, pak vykoukne rašelina a příjemná hřejivost alkoholu.
Dozvuk: Silný, taková hutná rašelina.
Shrnutí: Z Kilchomanů mi chutná nejvíc. Známka 1-. Evokuje představu vojenských zákopů před polním skladem materiálu, v regálech jsou srovnány plynové masky a různá munice, ze zákopů je cítit mokrá hlína a v sychravém večeru se vojáci hřejí u ohně zapáleného v kovovém sudu...

Láhev: Kilchoman Machir Bay
Aroma: Jemné svěží, při hlubším nádechu lékořice a sladká rašelina.
Chuť: Sladkost a postupně se objevuje decentní koření.
Dozvuk: Až tady na mě vykoukla víc rašelina a opět ta fajn sladkost.
Shrnutí: Dobrá whisky, kterou rozhodně stojí za to ochutnat.

Láhev: King Robert II Deluxe
Aroma: Sušené meruňky, rozkrájený pomeranč a trochu snad i sladké jablečné pyré.
Chuť: Kyselé jablko nebo spíš limetka, pomeranč přechází do grepu a při delším kousání se objevuje nějaký lískový oříšek.
Dozvuk: Někde na pomezí chuti a dozvuku to kratičce zesládne, dozvuk sám je suchý, ovocný a kratší.
Shrnutí: Docela dobrý blend (za TF klubovou cenu 250 Kč/litr nemá konkurenci). Nenáročné pohodové pití k táboráku. Mohli by se docela dobře doplňovat s táborovou oblíbenou Passport Scotch, která je sladší a kouřovější.

Láhev: Koval Four Grain
WB
Aroma: Čerstvý chleba, sladkost marmelády a rozinek.
Chuť: Sladkost rozinek či datí, pak chlebová kyselost a trocha koření, hřebíčku a pepře.
Dozvuk: Doznívá příjemné koření a ztrácí se zbytky sladkosti.
Shrnutí: Je docela dobrá, na Ameriku vlastně úplně úžasná. Ten chleba mi tam přijde moc zajímavý. 47 % alkoholu působí velmi dobře a snese i trochu vody, pokud by někomu vadilo to koření. Při známkování bych dával lepší dvojku.

Láhev: Kraken Black Spiced Rum
Aroma: Cukrkandl, višnĕ a švestkový kompot.
Chuť: Opečený toust s karamelem a připálenými povidly.
Dozvuk: Perníkové koření, hnĕdý cukr a káva. Střednĕ dlouhý.
Shrnutí: Zajímavý a docela dobrý rum. Při druhé sklence mi už mi trochu připomíná kapky na kašel, ale pít se dá :-).

Láhev: Laphroaig 10 yo
Aroma: Jód, chaluhy válející se po ránu na pláži, závan čpavku a nĕkde hluboko pod tím zelené jablko.
Chuť: Olivový olej, mořská sůl, lékařská ordinace (teda kdyby šla rozkousat a sníst) a pak se objeví koření.
Dozvuk: Teprve tady přijde porce kouře a pod odeznívajícím kořením poprvé nesmĕle vykoukne sladkost, koření zmizí s náznakem lékořice a všechno zakončí pohlazení solených buráků.
Shrnutí: Jsem se nĕjak rozbásnil :oops: . No prostĕ citová záležitost. Známka za 1 (bez zkoušení ;) ).

Láhev: Laphroaig 10 yo Cask Strength Batch 003
Aroma: Chaluhy a jód jako u základu, ale není tu to kyselé jablko, místo toho cítím nĕco zvláštnĕ sladkého, jako čerstvĕ rozlousknutý lískový oříšek. V intenzivní formĕ pod pokličkou mi to dokonce připomnĕlo spálený cuprextit ze zkratovaného elektronického obvodu.
Chuť: Tady se sudová síla projeví naplno, na špičce jazyka jako by jemnĕ perlila, sirupovitĕ olejnatá po stranách a nakonec oblak silného kouře a mohutný pepř.
Dozvuk: Relativnĕ krátký, ale silný a peprný, postupnĕ vysychající, úplnĕ na konci zůstane sladkost tĕch lískových ořechů.
Shrnutí: Výborná whisky, ta sudová síla ji hodnĕ zvedá, známka suverénĕ za jedna, ale favorit večera to není. Patnáctiletá verze mĕ totiž chutnala dokonce ještĕ víc.

Láhev: Laphroaig 15 yo
Aroma: Překvapivĕ málo jódové (ale možná jsem si po předchozích vzorcích jen zvykl), cítím hlavnĕ ovoce, nakvašený banán a přezrálé kiwi.
Chuť: Úžasná, lehce sladká a ovocná, tady hlavnĕ ananas a grep, pak kouř, ale na Laphroaig docela málo jódový.
Dozvuk: Střednĕ dlouhý, lahodný, vybaví se mi tmavĕ rudé třešnĕ a zvolna ustupující kouř.
Shrnutí: Jako by nĕkdo dal dohromady Glenmorangii, Taliskera a Laphroaig a ono mu to báječnĕ vyšlo. Výborná whisky, moc se mi trefila do chutĕ. Zatím nejlepší Laphroaig co jsem pil.

Láhev: Laphroaig Four Oak
Aroma: Medicimální jód, rašelina, ovocná sladkost a kyselost, jako nezralé bobule vína.
Chuť: Rašelinný kouř, jemná sladkost a koření (vanilka, skořice, hřebíček), pak nastoupí dřevitost hořících ořechů. Ale je tu ještě prostor na něco jiného, co tu chybí.
Dozvuk: Kouř s kořením, jako purpura (když byly ty vánoce), doznívá sladkost přecházející ve stévii.
Shrnutí: Lepší než QA Cask a s dalšími skleničkami se zlepšuje.

Láhev: Laphroaig QA Cask
Aroma: Desinfekční, krabička antiperlí (ráčej-li pamatovat) a mírná nakyslost. Quarter mi přijde takový sladší.
Chuť: Jódový kouř, trochu sladkosti a pocit hrubozrnného písku (takový příjemný pocit na jazyku). Je to pořád Laphroaig, ale jemnější, zpočátku mi přišel trochu plochý, ale při další skleničce jsem si zvykl a naopak ocenil, že není tak přímočarý jako 10 yo. Quarter je o něco chuťově výraznější.
Dozvuk: Na Laphroaig trochu krátký, ale suchý a příjemný.
Shrnutí: Dobrá whisky za příjemnou cenu (známka 3), u Quarter Cask bych dal známku o půl stupně lepší (2-), ale propastný rozdíl to není.

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Aroma: Jemnĕjší a ménĕ výrazné než klasická 10 y.o., ale hodnĕ podobné, jódová dezinfekce, rozdrcené antiperle, trochu ovocnĕjší než klasika, snad kyselé meruňky.
Chuť: Sladká, olejnatá, rychle přechází do koření, chilli-čokoláda.
Dozvuk: Záchvĕv sladkosti, špetka kouře a dlohéé koření (to se ozve silnĕjší alkohol), když vše odezní zůstane na jazyku sladký pocit.
Shrnutí: Oproti 10 y.o. je znát kratší doba zrání (bohužel), ale také vĕtší obsah alkoholu (bohudík), celkovĕ je sladší, o trochu ménĕ kouřová a malinko jednodužší, ale přesto hodnĕ podobná. Známkoval bych jí za jedna s malým mínusem a čas od času bych jí s klasickou prostřídal, aby to nebylo jednotvárné. :D

Láhev: Loch Lomond
Aroma: Alkohol a nějaké čistidlo na kůži.
Chuť: Trochu sladká, kožená a máslová.
Dozvuk: Máslovost mizí a zůstává štiplavý alkohol.
Shrnutí: Nic moc, znovu rozhodně ne. Mám-li známkovat tak 4-5, ale za uvedenou cenu je to asi odpovídající výkon. Ke špatnému hodnocení přispívá i fakt, že mě ráno bolela hlava což se mi nestává ani po blendech.

Láhev: Longrow 11 yo Red Fresh Port
Aroma: Díky sudové síle cítím nĕco jako vazelímu nebo alkohol, kterým prostupuje nĕjaké lesní ovoce.
Chuť: Jakoby perlivá, hodnĕ silná a hřejivá, je v ní trochu sladkosti, lehká nakyslost a takový příjemný tón, který neumím popsat. Po delší chvíli mĕ sílící koření donutí polknout.
Dozvuk: Hřejivý rašelinný kouř, střednĕ dlouhý.
Shrnutí: Whisky moc dobrá, chtĕlo by to celou lahev a pohrát si s přidáváním vody, aby se rozkryla ta chuť.

Láhev: MacLeod's Single Island Malt 8 yo
Aroma: Hodně příjemné, ovoce, moře, jód.
Chuť: Sladká, příjemná, lehce kouř, hodně koření.
Dozvuk: Delší, kořeněný s obláčky kouře.
Shrnutí: Jo, to by mohl být Talisker, konečně dobrý Macleod single malt. Toho bych mohl i celou lahev, známka - solidní dvojka.

Láhev: MacLeod's Single Islay Malt 8 yo
Aroma: Pronikavé, sladově sladké, trochu rašeliny, trochu ovoce.
Chuť: Hřejivá, chvilku nahořklá (až nepříjemně, ale rychle to přejde) pak tabák. S vodou je sladší, ustoupí ta hořkost a celkový dojem je uhlazenější.
Dozvuk: Krátký, vrací se ta hořkost (tady spíš grepová). S vodou je paradoxně dozvuk delší a hřejivý.
Shrnutí: Na 8 let to není tak špatné, ale láhev bych nekoupil, známka zatím 3-. Voda trochu pomůže ale líp než na 3 to nevydá. :naughty: .

Láhev: MacLeod's Single Lowland Malt 8 yo
Aroma: Nevýrazné, nejvíce cítím takovou zrající zatuchlost.
Chuť: Trochu olejovitá, trochu sladká, pak nastoupí palčivost až alkoholová a kořeněná. S vodou sladší a objeví se náznak ovoce (jablka se skořicí, ale to už je spíš volná asociace).
Dozvuk: Rychle doznívající koření, pod ním grepová nahořklost a na konci zbytková mentolová tic-tacovost.
Shrnutí: Prostě mi Auchentoshan moc nesedí (kromě Three Wood tedy), kdybych měl známkovat tak 4 (pít se to dá, ale nějaký zážitek v tom hledám obtížně). Z hlediska discovery packu mi víc chutnal blend Isle of Skye 8 yo.

Láhev: Macleod's Single Highland Malt 8 yo
Aroma: Mírné, ovocné, nejvíc je znát broskev.
Chuť: Sladká, pokračuje v ní to ovoce a přidává se koření.
Dozvuk: Střední, lehce kořeněný s doznívající sladkostí.
Shrnutí: Na 8 let stáří je moc dobrá, oznámkoval bych jí 2- (Což podle mého regresního vzorce odpovídá 81,56 bodů ;)) .

Láhev: Macleod's Single Speyside Malt 8 yo
Aroma: Mírné, obilné s nádechem ořechů, někde pod tím vykukuje nějaké tropické ovoce, ale jen takový závan.
Chuť: Sladká a sladová, zahřeje a pak se mihnou nějaké květiny.
Dozvuk: Střední až kratší, sladký s jemnou hořkostí, na závěr se vrací ozvěna těch ořechů.
Shrnutí: Na 8 let opravdu dobrá whisky, tady se potvrzuje, že Ian Macleod má vkus. Oproti variantě z Islay a Lowland mi přijde lepší. Známku bych dal lepší trojku.

Láhev: Nikka From The Barrel
Aroma: Přezrálé kiwi, prosazuje se alkohol, ale tak docela příjemnĕ.
Chuť: Olejnatá, silná a hřejivá, sladké datle a koření. S vodou získává na jemnosti a datle se mĕní až do nĕjakých voňavých kytiček.
Dozvuk: Dlouhý a kořenĕný, s vodou se zkracuje a slábne.
Shrnutí: Dobrá whisky v sudové síle, na to, že jde o blend :clap: . Večer k dohasínajícímu krbu, kdy už jen žhnou uhlíky a začíná se vkrádat chlad ... ideální pití. (Zejtra k tomu ještĕ otevřu okno a vezmu si deku.) :D

Láhev: Port Charlotte 2007 CC:01
WB
Aroma: Sladká máta, podrcené bonbony Tic-Tac, citronová kůra.
Chuť: Začíná skoro sirupovou sladkostí, pak přijde prudký náraz horkého medu se zázvorem, přidá se šťavnaté ovoce, dokonce mám pocit, že se mihne příchuť nějaké citronové limonády.
Dozvuk: Hodně dlouhý, jemné prskající jehličky koření a příjemná oříšková dřevitost s lehkou hořkostí citronové kůry.
Shrnutí: Hmmm, tahle lahev večer u krbu potěší a v mrazech -10°C, co teď panují obzvláště. Sudová síla, příjemná vůně a skvělá chuť, známkoval bych skoro čistou jedničkou, což odpovídá cca 88 bodům.

Láhev: Redbreast 12 yo Cask Strength
Aroma: Ovoce, banány a v pozadí ananas, ořechy, těžká kyselost nakládaných okurek, ale taková svěží.
Chuť: Sladká, hutná až máslová, horká. Ozvou se horké a nahořklé pecky z meruňek.
Dozvuk: Sladkost, hořkost - pendrek v cukru, mák, ale spíš jako kůrka makové housky.
Shrnutí: Mě přišla zajímavá a celkem mi chutnala, známkoval bych ji za 2.

Láhev: Scapa 16 yo
Aroma: Sladká, ovocná, směs hrušek a švestek, v pozadí citrón. Moc hezká a docela intenzivní vůně. Jestli je tam nějaký kouř, tak vzdálený doutník.
Chuť: V chuti se objevuje ovoce, hlavně ty švestky z vůně, přidávají se rozinky, ale ne přeslazené a zakončuje to taková zemitá chuť, snad tabák. Zajímavý vývoj.
Dozvuk: Zesládne, pak se zachvěje ozvěna těch švestek a zakončí to velmi decentní koření. Žádná agresivita. Jen mohl být dozvuk trochu delší.
Shrnutí: Možná jsme na WF měli štěstí na konkrétní lahev, nebo se za poslední dva roky dost zlepšila, ale tohle je fakt dobrota a rozhodně ji zařadím do užšího výběru v příštím nákupním košíku. :clap:

Láhev: Shieldaig Speyside
Aroma: Velmi příjemné, hodně ovocné, třešňová marmeláda, jahody a punč.
Chuť: Tady se sudy po sherry nezapřou, Chutná ovocně do sladších citrusů, ale nápor sherry není tak agresivní jako u Glenfarclasu. Chuť je taková plná, jako by měla víc procent alkoholu než uvádí.
Dozvuk: Postupně lehounce hořkne, závan ořechů a doznívající koření.
Shrnutí: Dobrá whisky, o fous lepší než třeba Glenfarclas 12y.o. Za akční cenu v Travel Free (cca 790,-Kč/litr) slušný výkon.

Láhev: Slyrs Oloroso Faß 3 yo
Aroma: Příjemná vůnĕ, po chvíli rozeznávám mátu a sůl, Pedro a Hunter diskutují o polévkovém koření, tak asi jo :-).
Chuť: Sladkost kešu ořechů, postupnĕ narůstá koření až do určité nepříjemné štiplavosti.
Dozvuk: Střednĕ dlouhý, štiplavost ustoupí a zůstane koření se šťavnatou čerstvostí, evokuje mi to ředkvičky. Je zvláštní a zajímavý.
Shrnutí: Na tak mladou whisky je dost dobrá, pokud další zrání otupí tu štiplavost, tak má velký potenciál. Celkovĕ známkuji lepší trojkou, ale samotný dozvuk by získal 2+.

Láhev: Smokehead Extra Rare
Aroma: Delikátně kouřové (cítím i gumu), ale přitom osvěžené hruškou a jablky, v pozadí ještě nacházím louskané ořechy.
Chuť: Na první doušek určitá chlebová nakyslost a jemná rašelina, pokračují ořechy (ale to umí i levné značky), tady ovšem následované střídáním několika vrstev sladkosti a kouře.
Dozvuk: Takový střední, vlečka rašelinného kouře.
Shrnutí: Vůně moc pěkná,dobrá chuť, trochu slabší dozvuk. Celkově velmi dobrá whisky, opět se mi potvrdilo, že Ian Macleod má obvykle dobrý vkus. Za sebe hodnotím velmi pěknou dvojkou, s velkým plusem za nápaditý design lahve a tubusu.

Láhev: Smokehead Rock Edition
Aroma: Rašelina, kouř a sladké jablečné křížaly, mírně připálené.
Chuť: Sladkost, kouř a hřejivost se stopou těch jablečných nebo možná hruškových křížal, příjemná hřejivost.
Dozvuk: Kouř, lehká hořkost a hromada koření.
Shrnutí: Oproti Extra Rare je znát větší obsah alkoholu, možná i víc kouřovosti. Dobrá kouřová whisky. Známkoval bych horší dvojkou (tak 80 bodů).

Láhev: Smokehead Rock Edition II
Aroma: Hořící oheň, rašelina, citron, kouř a pomerančová marmeláda.
Chuť: Tekutý oheň, jemná sladkost, ořechy, sladké pomeranče.
Dozvuk: Kouř, kořeněný kouř a zachvění kouře. :-)
Shrnutí: Zase dobrá kouřová whisky, Ian Macleod nezklame. Oproti první edici mi přijde výraznější ta ovocná složka a zdá se mi celkově o kus lepší, ale je to s ročním odstupem, takže trochu bez záruky. Zpracování etikety opět perfektní, kovový tubus s prolisy a v červené barvě a s lebkou - sluší jí to. Škoda, že se v lahvi krčí poslední panák.

Láhev: Springbank 10 yo
Aroma: Výrazná rašelina a mokré listí.
Chuť: Nejprve sladká, pak se objeví rašelinný kouř a nakonec nával koření.
Dozvuk: Dozvuk dlouhý, peprný a takový zemitý až neuhlazenĕ štiplavý.
Shrnutí: Můj prvníCampbeltown, ale příliš nezaujal, je dobrá (což odpovídá známce 3), možná by to ve slabší konkurenci ukecala na 2-, ale na WF celkem zapadla. O lahvi neuvažuji.

Láhev: Strathisla 12 yo
Aroma: Ostřejší, projeví se vliv sudů po burbonu, vanilka.
Chuť: Štiplavá a sladká, lehce ovocná.
Dozvuk: Ořechové skořápky, doznívající štiplavost, jde do hořka.
Shrnutí: Nic moc, ale pít se to dá, taková tuctová, Postupem času se do ní dá propít. Známku jsem dal 3,4 (přepočet 78,37 bodu) z ochutnané trojice u mě nejhorší.

Láhev: The Balvenie 14 yo Cuban Selection
Aroma: Sladké až cukrové, jako citronový fondán, taky v tom cítím jablečné pyré, ale míchané s něčím kyselejším (možná angrešt).
Chuť: Cukrářská sladkost začíná i tady, ale je rychle vystřídána svěžím ovocem a zakončena lehkým kořením.
Dozvuk: Dozvuk je dlouhý, kořeněný, začíná ještě na pomezí chuti sladkými lískovými ořechy, přechází do lékořice a končí takovým tabákovým pohlazením (ani ne kouřem, jako spíš chutí tabáku).
Shrnutí: Jo, tahle whisky mě dostala, přijde mi výborná a ten dozvuk mě vyloženě baví. Moje první Balvenie, takže nemůžu srovnávat, ale pokud jsou ostatní také tak dobré, tak se na ně už těším :-). Škoda, že v Maneo ji neměli, když jsem teď objednával, tahle by mi za celou lahev stála.

Láhev: The Singleton of Dufftown Spey Cascade
Aroma: Jemná sladká vůně sladu a rozkrojeného jablka či hrušky.
Chuť: Překvapivě výrazná, sladká, dřevitá a kořeněná.
Dozvuk: Med, koření, hořkne do pomerančové kůry a ořechových skořápek. Kolega tam cítí i brusinky.
Shrnutí: Moc dobrá a pitelná whisky. Známka 2,3 (po přepočtu 81,74 bodu) ;)

Láhev: Western Gold 6 yo
Aroma: Nakyslé, sladký med a vlašské ořechy, překvapivĕ docela zajímavá,
Chuť: Suchá a trochu štiplavá, za vůní dost zaostává.
Dozvuk: Kratší a docela hřejivý
Shrnutí: Na pochutnání to není, ale mezi levnĕjšími blendy u táboráku docela vynikla, kdybych mĕl známkovat, tak mezi 3 a 4 (blíž k té dostatečné)

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.