ZPĚT

AutorWhiskySkotskáVše
vobr 13 13 13

Abecední seznam recenzí:

B
Bowmore Surf

C
Caol Ila 12 yo
Cragganmore 12 yo

D
Dalwhinnie 15 yo

E
Edradour 10 yo

G
GlenDronach 15 yo Tawny Port Finish
Glencadam 12 yo Portwood Finish
Glengoyne 12 yo Cask Strength

L
Laphroaig Quarter Cask
Longrow CV

S
Springbank 10 yo

T
The Balvenie 12 yo Double Wood
Tullibardine Aged Oak Edition

Recenze:

Láhev: Bowmore Surf
Autor: vobr
Aroma: Vůně citrusová kombinovaná nějakým zvláštním dřevem. Jednou nebo dvakrát bych jakoby zdálky cítil cosi rašelinového, ale možná to bylo jen placebo. Voněla mi docela příjemně, zklamaný jsem nebyl.
Chuť: Osciluje mezi sladkostí a slaností a po chvíli zdřevění. Vyhýbám se dost poctivě hořké chuti, tady to bylo pro mě na hraně, ale naštěstí nikdy za ní.
Dozvuk: Délka byla příjemně akorát. Převažovala dřevitost, ale jde o nějaký zvláštní druh, žádný dub se nekonal. Že by exotika? Nebo ta sláma jako píše zombice? Ano a taky se zpřítomňuje rašelina.
Shrnutí: Pila se mi dobře a i když to je jen "obyčejná" single malt whisky, nic podstatného bych jí nevytknul. Lacině podle mého vůbec nepůsobí a zpříjemnila mi několik večerů, kdy schoulen ve svém oblíbeném křesle, s dýmkou v ústech a plédem na kolenou, jsem zdálky poslouchal vytí velkého černého psa, který na blatech....promiňte, nechal jsem se unést...Prostě dobré pití a za tu báječnou cenu!

Láhev: Caol Ila 12 yo
Aroma: ovocná, jakoby nějaký citrus zalitý jemnou medicínou - ale žádná jódová bomba, příjemně voní
Chuť: jemná, sladkoslaná, postupně trochu dřevitá, lehký kouř
Dozvuk: kouřový a citlivě dřevitý, přidává se medicína, slanost...a dlouho, dlouho
Shrnutí: Výborná a pitelná. Kdo si chce jen tak sednout a dát si skleničku nebo dvě, aniž by byl nucen dlouze analyzovat, co mu to vlastně protéká hrdlem, měl by sáhnout po téhle lahvi. Může si k tomu zapálit dýmku, otevřít knížku, nebo klábosit a nechat se unášet. Tahle whisky se nevnucuje, ale je příjemnou společnicí a já doufám, že tenhle vztah bude pokračovat.

Láhev: Cragganmore 12 yo
Aroma: příjemná a nekomplikovaná vůně ovoce, nebyl jsem schopný vymyslet, jaké by to ovoce mělo být, ale určitě žádná exotika
Chuť: vyvážená, lehce sladko-slaná, daleko od Islay, neruší ani alkohol, ani dřevo a přitom žádná slabota
Dozvuk: dlouhý, odpovídá vůni i chuti,
Shrnutí: bylo mi líto, že se téhle whisce píše docela málo. Ano, může působit fádně, jestliže očekáváme nějaké zcela zvláštní příchutě a charakteristiky, ale na druhou stranu, kdyby po mě někdo neznalý chtěl, abych mu nalil "vopravdovou skotskou", asi bych sáhnul nejdřív po Taliskerce - a potom možná právě po Cragganmore. Protože to je celé, co mě u ní napadalo: moc dobrá skotská jednosladová whisky. Nebo ještě jinak - pakliže jsou whisky analytické, u kterých je nutné se soutředit a analyzovat jejich vůně a chutě, abychom nepropásli ono kouzlo, které se v nich skrývá, pak Cragganmore patří do třídy druhé - relaxační. Takovou whisku si naliju, když si otevřu knížku a zapálím dýmku - a pak jen si čtu, bafám a upíjím. Čili není to whisky Bach, ale příjemná a milá hudební kulisa pro chvíle skutečné pohody...

...si teda myslim... ;)

Láhev: Dalwhinnie 15 yo
Aroma: snažil jsem co mi chřípí stačilo, ale jediné na co jsem přišel je "ovocně-medové". Příjemné, voňavé...
Chuť: sladkoslaná, při delším povalování na jazyku mi hořkla
Dozvuk: výrazně dřevitý a dlouhý. Občas štiplavý.
Shrnutí: No, jsem trochu v rozpacích jak se vyjádřit. U téhle whisky jsem byl v rozpacích po celou dobu, než jsem lahev vyprázdnil. Určitě je pitelná, ale nějak jsem nenašel nic, čím by mě výslovně zaujala. Řek bych, že kdyby mi jí někdo nabídl, nebo v hospodě nalil, vůbec bych neprotestoval a s chutí se napil. Ale celou lahev si už asi nekoupím. Nicméně nelituju, nebylo mi s ní špatně.

Láhev: Edradour 10 yo
Aroma: Ovocná a medová s lehkou příměsí něčeho jakoby kořeněného, co jsem určit nedokázal
Chuť: Nasládlá, dřevitá, časem mi hořkla, občas zaštípala
Dozvuk: Dřevitá, opět se objevuje náznak onoho koření, docela dlouhý
Shrnutí: Podle recenzí jsem si ji představoval sladší, ale zase tak sladká mi nepřišla. Dost charakteristická mi přišla ona kořenitost, kterou jsem nedokázal nějak blíž specifikovat. Pije se docela dobře, i když mi nesedla určitá její nahořklost. Vůně rozhodně klame, je příjmeně medová, samotná chuť a dozvuk jakoby mířily jinam.

Láhev: GlenDronach 15 yo Tawny Port Finish
Aroma: První vjem je med s přezrálým zahradním ovocem - něco jako švestka (ale ne slivovice nebo povidla) a hodně sladké jablko. Po chvíli pod tím vším vnímám lehkou dřevitost.
Chuť: Nejprve jemně nasládlá, pak se přidává slanost. To vše se po nějakém tom převalování po jazyku mění na dřevitou hořkost. Ani nevím proč, ale napadá mě chuť dubu
Dozvuk: Docela dlouhý. Nejprve trochu sladka, poté slanost, měnící se na hořkoslanou.
Shrnutí: Podle mě kvalitní pití, vyžadující plnou pozornost. Rozhodně nenudí a nedokážu si moc představit, že jí jen tak usrkávám, zatímco si něco čtu, poslouchám muziku a pokuřuju dýmku. Můj problém je v té hořkosti, já totiž kromě kávy hořké dost nerad a tady jí bylo na mě docela dost.

Láhev: Glencadam 12 yo Portwood Finish
Aroma: Příjemná -nejdřív ovoce, poté kořenitá směska (hřebíček, pepř?), občas probleskl citron - ale jen náznakem. A dřevo...
Chuť: Oproti vůni mi přišla trochu méně výrazná (nebo mám už prostě očazený jazyk) - ovoce s náznakem koření přecházela postupně do jemné dřevitosti. Občas zaštípala, ale nic drastického
Dozvuk: Docela dlouhý a intenzivní, odpovídá víceméně vůni, trochu se zvýrazňuje dřevo, ale bez hořkosti
Shrnutí: Překvapilo mě, jak málo recenzí a celkově i zmínek o téhle whisce tady je. Přijde mi přitom jako velmi dobrá a pitelná a když uvážím za kolik jsem jí pořídil (900,-Kč), rozhodně nelituju. Chutnala mi a není důvod, abych si jí zase někdy nepořídil.

Láhev: Glengoyne 12 yo Cask Strength
Aroma: temně ovocná, sherry, kůže mi zavanula jen jednou, ale nebylo to nepříjmné a kdoví, jestli jsem jenom nenašel něco, co jsem hledal
Chuť: spíše nesladká než slaná, trochu peprná, ale nijak palčivá, ovocná a spíš ostřejší
Dozvuk: docela dlouhý a intenzivní, pro mě příjemný
Shrnutí: Tak tahle whisky se u mě moc neohřála jak mi chutnala. Ani nevím, jestli je komplikovaná nebo přímočará, ale nebylo to důležité. Žádná sladkost, ani hořkost a tomu, kdo si chce odpočinout od kouřových a podobných medicín mohu jenom doporučit. Cena je vlídná, takže určitě to nebylo naposled...

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Aroma: laphroaig lehce ovocný...příjemná vůně...
Chuť: laphroaig nasládlý, jemnější než desetiletá, občas prokmitne dřevitější příchuť
Dozvuk: intenzivní a dlouhý, věrně kopíruje aroma i chuť
Shrnutí: Jako whiskomilec jsem nedbal na upozornění zkušenějších, kteří se v létě radši whisce vyhýbají, a šel jsem do toho. Laphroig Quarter Cask byl kompromis mezi touhou zkusit něco nového a chutí na oblíbenou medicínu. Bylo to dobré, chutné a příjemné pití, ale nějak jsem to celé nepochopil. Ouarter Cask podle mě není tak moc jiný laphroig než 10yo, jen takový zjemnělý standard, takže podle mého pro toho, kterému je Laphroig "moc", Quarter cask nijak nepomůže najit cestu, a pro toho, kdo už má Laphroig - a podobné typy whisky - rád, nějaké zjemnění moc smysl nemá. Ale určitě někomu chutná tahle variace víc než standard, jinak by se na trhu neudržel. Takže opravdu nelituju, ale příště, když dostanu žízeň na Laphroig, tak si pořídím "klasiku". Nebo investuju větší peníz na nějaký opravdu fajnšmekrovský kousek.

Láhev: Longrow CV
Aroma: švestky, mandarinka,kouř, koření...
Chuť: rašelina a kouř, jemně ovocná, sem tam problikne nějaké exotické dřevo, občas štípne
Dozvuk: dlouhý, intenzivní, odpovídající chuti
Shrnutí: Po prvním napití jsem strnul a podrobně prostudoval lahev, jestli nedošlo k mýlce. Bane, fakt nejde o Islay. Pití to bylo náramné, podle mě jde o naprosto vyváženou kouřovou whisku, která si mě hned od začátku získala. Snad jsme se neviděli naposled.

Láhev: Springbank 10 yo
Aroma: Ovoce, asi mírně kandované, lehce okouřené, ostřejší
Chuť: sladkoslaná neslazená (ani nevím jak přesně charakterizovat), rozvíjí se do jisté peprnosti a samozřejmě kouř. Později se přidala dřevitost, ale i když hořké nemusím, tady mi přišla únosná
Dozvuk: dlouhý, kouřový, dřevitý
Shrnutí: Budu asi opakovat ostatní, ale taky mě při pití tohodle kousku napadl Talisker. Tedy nejde o nějakou blízkou přízeň, spíše o podobný typ. Kdo má rád Talisker a ochutná tento Springbank, ocitne se, podle mého, na dobře známé pevnině. Je pravda, že v několika slabých chvilkách jsem whisku jen trochu, jen maličko, naředil, protože mi její ostrost začala vadit, ale bylo to opravdu jenom párkrát a popírám, že by tahle whisky zrála v sudech po chilli. Čili - nebát se, je to výborná whisky, jděte do toho, i já se vrátím....

Láhev: The Balvenie 12 yo Double Wood
Aroma: spíše pomeranč než mandarinka, občas jsem cítil jakoby med, ale bez zbytečné sladkosti, velmi příjemná a spíše jemná vůně
Chuť: komplexní sladkoslaná, občas lehce dubová bez hořkosti, možná by neškodilo kdyby byla výraznější
Dozvuk: jednoznačně dřevo, nastupuje s plnou parádou, krásný uzrálý dub, ale nic hořkého, to bych opravdu nejásal.
Shrnutí: Tak to bylo velmi příjemné pití, které nevyžaduje nějaké hluboké analyzování a definování. Samozřejmě, existují whisky v chuti nebo ve vůni více barevné, ale tady jde spíš o harmonii "dvou soudků", které v ní rozpozná i takový barbar jako já. Určitě jsem se s Balvenie nepotkal naposled!

Láhev: Tullibardine Aged Oak Edition
WB
Aroma: Ovocná vůně bez nějakých komplikací. Sice jsem měl v jedné chvíli pocit lehoučkého závanu rašeliny, ale přičítám to spíše vlastní fantazii. Ovoce spíše citrusové, lehké, něco jako letní posezení na zahradě vedle lánu zralého obilí
Chuť: Mno,spíše slaná, přišla mi hodně jednoduchá, až fádní. Moje chuťové pohárky zřejmě vyžadují drsnější zacházení
Dozvuk: dosti krátký, nevýrazný a nepřekvapující
Shrnutí: Strašně nerad bych někomu tuhle whisku rozmlouval, určitě má své fandy, kteří oceňují její jemnost a svěžest a vnímají v ní víc, než čeho jsem schopen já. Jakožto člověk okoralý a smyslově otupělý, nejsem pravý typ na objektivní posuzování pravděpodobně jemných a kvalitních whisek tohoto typu. Nicméně musím říci, že ke konci lahve mě už trochu nudila a celkově mi přišla fádní. Nejvíc jsem si užil její vůně, která mi byla příjemná. Jinak se pít pochopitelně dala, k dýmce byla dobrou společnicí, ale ničím zvláštním mě nezaujala. Nicméně vzhledem k pořizovací ceně její zakoupení nelituju, i když znovu si jí už asi nepořídím. Ale berte mě z rezervou, třebas právě tohle je ta pravá whisky pro vás.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.