ZPĚT

AutorWhiskySkotskáVše
Cyra 78 66 78

Abecední seznam recenzí:

A
Aberlour 10 yo
Amrut Fusion
AnCnoc 12 yo
AnCnoc Peter Arkle
Ardbeg 10 yo
Ardbeg Corryvreckan
Ardbeg Uigeadail
Auchentoshan American Oak
Auchentoshan Heartwood
Auchentoshan Select
Auchentoshan Springwood

B
BenRiach 12 yo Heredotus Fumosus
BenRiach 12 yo Sherry Wood
BenRiach 17 yo Septendecim
Black Ram
Bladnoch 1992 Berry Bros & Rudd
Bowmore 12 yo
Bowmore 100 Degrees Proof
Bowmore Black Rock
Bowmore Enigma
Bowmore Gold Reef
Bowmore Surf
Bruichladdich Scottish Barley
Bulleit Rye
Bunnahabhain 12 yo
Bunnahabhain Cruach-Mhòna
Bunnahabhain Eirigh Na Greine
Bunnahabhain Toiteach

C
Caol Ila 12 yo
Caol Ila Natural Cask Strength
Connemara Peated Malt

E
Edradour Ballechin Batch 4 Oloroso

F
Finlaggan The Original Peaty

G
GlenDronach 14 yo 1996 Oloroso Sherry Butt Cask 202
GlenDronach 15 yo Revival
Glen Garioch 12 yo
Glenfarclas 12 yo
Glenfarclas 105 Cask Strength
Glenfiddich 14 yo Rich Oak
Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
Glengoyne Burnfoot
Glenkinchie 10 yo
Glenmorangie 10 yo Original
Glenmorangie Lasanta
Glenmorangie Nectar D'Or
Glenmorangie Quinta Ruban
Gold Cock 12 yo

H
Hazelburn CV
Highland Park 12 yo
Highland Park Svein

I
Isle of Jura 10 yo Origin
Isle of Jura 16 yo
Isle of Jura Superstition

L
Lagavulin 16 yo
Laphroaig 10 yo
Laphroaig 10 yo Cask Strength Batch 003
Laphroaig 18 yo
Laphroaig An Cuan Mòr
Laphroaig Brodir Batch 001
Laphroaig PX Cask
Laphroaig QA Cask
Laphroaig Quarter Cask
Laphroaig Select
Laphroaig Triple Wood
Ledaig 10 yo 46,3%

N
Nikka From The Barrel
Nikka Pure Malt White
Nikka Yoichi 10 yo

O
Old Pulteney Pentland Skerries

S
Slyrs Oloroso Faß 3 yo
Strathisla 12 yo
Sullivans Cove Bourbon Maturation
Sullivans Cove Port Maturation
Suntory Yamazaki Distiller's Reserve

T
Talisker 10 yo
Talisker Port Ruighe
The Balvenie 12 yo Double Wood
Tobermory 10 yo 46.3%

Recenze:

Láhev: Aberlour 10 yo
Autor: Cyra
Aroma: Sladká, čokoláda a pomeranče, nebo spíše pomerančová kůra, med, možná trochu káva.
Chuť: Sladší,jakoby řidší konzistence. Jde cítit čokoláda a opět ten pomeranč, spíš kůra. Lehce nahořklá při polknutí. Alkohol se projevu lihovitostí a trochu štípe. Není tak ovocná jako Balvenie Doublewood, spíše ta čokoláda, skořice, pomerančová kůra a karamel. Připadá mi o něco sladší.
Dozvuk: Velmi hřejivý. Mám chuť na nějakou sladkost....čokoládu, nebo vánoční cukroví.
Shrnutí: Není špatná. Na to jak mne na začátku naštvala, byl jsem nakonec rád , že jí mám. Opět někdy koupím. Za tu cenu cenu skvělá volba jako zástupce speyside do baru.

Láhev: Amrut Fusion
Aroma: Sladké dřevo. Travní tóny (spařená tráva), obláček kouře, kůže. Také vanilka a obiloviny.
Chuť: Cukrově sladká. Mandle, oříšky, vanilka, buchta s jemně "chycenými" okraji. Také ovoce - bílé hrozny. Dřevo.
Dozvuk: Sladce dřevitý a kořeněný - vanilka, chilli. Dřevo, špetka soli a náznaky uzenosti. Pořád je ale cítit sladkost. Přijemné
Shrnutí: Vyvážená spíše sladká whisky. Chutnala mi, ale čekal jsem větší pestrost a pikatnost chutí. Ale to jsem zase myslel na ty jejich báječné pokrmy a představoval si, že v tom bude asi masala :D

Láhev: AnCnoc 12 yo
Aroma: Nic moc. Citrusově nakyslé. Chemická - hodně laku. V pozadí lehce káva.
Chuť: Jemná, ale parfémová chuť se sladko-nakyslými konturami a trochou dřeva.
Dozvuk: Lekce dřevitý. Jinak docela umělé, nahořklé a voňavkové.
Shrnutí: Zklámání, čekal jsem víc...no, spíš úplně něco jinýho. Peter Arkle byl o dost lepší - byl sladší a měl alespoň ten "banán" a nebyla to až taková umělá voňavka.

Láhev: AnCnoc Peter Arkle
Aroma: Voní to, ale z počátku nevím jak? Sladká příjemná vůně. Po chvíli mám celkem jasno - hlavně banán, marcipán s nějakou polevou + parfém.
Chuť: Sladká a docela vyvážená. Opět banán. Po delším převalování se stává ostřejší, vysychá a je více dřevitá, ale bez výrazné hořkosti.
Dozvuk: Lehce hřejivý. Jinak se neobjevuje nic nového, pouze odeznívá do ztracena to, co bylo v chuti. Není nepříjemně hořká.
Shrnutí: Nejeví se mi jako špatná. Příjemná, banánově sladší, i když možná trochu voňavková whisky. Kdyby měla 40%, bylo by to asi vyloženě dámské pití, ale těch 46% jí přeci jen naostřuje, takže i pánové by mohli být spokojeni ;) .

Láhev: Ardbeg 10 yo
Aroma: Silný kouř, rašelina, něco sladkého, guma-pneu, asfalt, jod a za tím vanilka a citron. Je to poměrně hutné a těžké.
Chuť: Sladká, opravdu dost kouře :) , také vanilka, lehce pepř, jód, černá káva, občas zaregiustruji citrónové tóny, ale spíše převládá sladší a kouřový dojem. Je sušší.
Dozvuk: sladko-slané, pak opět na chvíli kouř za kterým lze poznat náznaky citronu. Poté začne vysychat a opět jemně sládne. Úplně ve finále opravdu vyschne a v krku a na jazyku zůstane totální jód a minerály. V tom mi připadá možná výraznější než Laphroaig.
Shrnutí: V současné době asi nejoblíbenější láhev z těch relativně dostupných. Oproti Laphroaigu 10y je ve všech aspektech jakoby temnější, vážnější. Více kouřová. Je sušší, méně slaná a aromatická, zaroveň však kupodivu svěží a povzbudivá. Ve srovnání s Lagavulinem 16y je jednoduší, působí sladším dojem, více svěží a přímočařejší.

Láhev: Ardbeg Corryvreckan
Aroma: Zde více dominuje taková ta Laphroaigovská vanilka, než těžký kouř a asfalt jak je cítit u Ardbegu 10y.
Chuť: Hm...podobně i v chuti. Vanilkový kouř. Výrazná, slaná i sladká, bez výraznějších citrusově nakyslých tónů. Sirnatě zajiskří, ale jen na chvíli a decentně. Velice vyvážená, lahodná i relativně jemná (na ty procenta). Je sušší. Ani při delším povalovaní v ústech nijak extra nepálí. Jen více vysychá a trochu dřevitě trpkne.
Dozvuk: Po delším povalování žhne na jazyku až chvíli po polknutí. Potom je na pár vteřin skutečně žhavá a stravující. Ale pokud to člověk přečká, tak se z víru jménem Corryvreckan opět vynoří všechny ty příjemné příchutě, které dominovali v chuti. Na konci vysychá a zůstává minerální a jódová ozvěna se vzpomínkou na Laphroaigovskou vanilku.
Shrnutí: Pokud bych ochutnával naslepo, řekl bych, že se jedná o nějaký Laphroaig. Přesto úžasná whisky. Určitě někdy zakoupím lahev.Jen škoda té ceny :( .

Láhev: Ardbeg Uigeadail
Aroma: Samozřejmě rašelinný kouř, ale také ovocná nasládlost, kakao, špetka vanilky, kyselejší druh černé kávy. Dále jakási zatuchlost hodně dlouho stojící vody. Síra, kmín. Poměrně členitá a bohatá vůně.
Chuť: Při rychlém polknutí – sladká i slaná, pepř, závan vanilky. Při delším povalování pak i nakysne po okrajích jazyka a začne pepřově štípat a kouřit. Lze zachytit i síru, ale není to nepříjemné.
Dozvuk: Pepřové, nasládlé se špetkou soli, vanilky. Na chvilku cítím jakoby náznak čerstvě upečeného chleba. Rašelina a jód. Trochu mi koprní pusa :shock: .
Shrnutí: Nejdrsnější Ardbeg z trojice 10y, Uigeadail a Corryvreckan. Chutná mi nejméně, ale to bude asi tím, že se jeví jako složitější a na rozdíl od Corryvreckanu, který mi zachutnal hned, Uigeadail by potřeboval větší množství a více času k poznání všech předností. Z toho vyplývá, že láhev jednou bude :)

Láhev: Auchentoshan American Oak
Aroma: Sladší, ovocná. Med, karamel, vanilka, ale také brambory :shock: a lehce lak na dřevo. Celkově příjemné sladší aroma, ale poněkud uzavřené.
Chuť: Sladká. Jemné dřevo. Postrádám citrusy a vanilku. Asi to tam je, ale skrývá se to.
Dozvuk: Ovocně dřevitý. Opět sladší. Docela dlouho sladce doznivá.
Shrnutí: Select i Springwood byl jiný, neříkám, že lepší, ale zajímavější. Tohle je sladší a klidnější (trochu uzavřená ve všech směrech) whisky a nemá to tu typickou lehkost, travnatost a čerstvou citrusovou ovocnost. Spíše mi to přišlo jako Speyside bez voňavky. Přesto mi chutnala.

Láhev: Auchentoshan Heartwood
Aroma: Jasný Auchentoshan. Travní až zeleninové a ovocné. Také kávové tóny. Vlašské ořechy v medu. Hrozinky a sherry. V pozadí vanilka. Příjemné.
Chuť: Sladší. Ovocně šťavnaté až nedozrálé ovoce. Trochu kakaové nahořklosti při polknutí. Nic nepříjemného.
Dozvuk: Spíše suchý. Tmavá čokoláda a káva avšak podkresleno ovocnou násladlostí a tóny sherry. V ústech zůstává pocit příjemné svěží sladkosti.
Shrnutí: Dlouho jsem nad Heartwoodem uvažoval, ale měl jsem trochu obavy, že to bude propadák (díky ne moc kladným recenzím). O to více mě potěšil. Zatím nejlepší Auchentoshan.

Láhev: Auchentoshan Select
Aroma: Ovocná až zeleninová. Ovoce – citrusy, jablka. Zelenina – červené hlávkové zelí. Jinak vanilka, oříšky a v pozadí možná i skořice. Násládlé a příjemné aroma.
Chuť: Nasládlá, až smetanově jemná a vyvážená. Zárověň lehká. Žádné nepříjemnosti a hořkost se nekoná. Ovocnější chuť s vanilkou.
Dozvuk: Jemný, nasládlý, příjemný a svěží. Vanilka. Na konci trochu vysychá a na jazyku zůstane stopa po zeleném jablku. Bez hořkosti.
Shrnutí: Jemná whisky bez kouře a rašeliny. Skoro mi připomíná irskou Tullamore dew, ale není to taková voňavka s máslem. Je více ovocná. Hodně příjemná a lehká whisky. Podle mě dobrá volba, když si člověk potřebuje odpočinout od náročných kousků např. z Islay. Rád vyzkouším i jiné produkty této palírny.

Láhev: Auchentoshan Springwood
Aroma: Nakysle, citrusově ovocné se špetkou vanilky. Také nějaká zelenina (že by opět hlavkové zelí jako u Selectu?). Oříšky, mandle, tráva, obilí.
Chuť: Nasládlá, lehká, šťavnatá, čerstvá. Opět citrusy. Po čase štiplavější a do popředí se dere grep. Při polknutí se mihne jakási „vodkovitost“.
Dozvuk: Citrony, pomeranče, na konci grep, tráva a oříšky. Úplně ve finále zmizí travnatost a grepová nahořklost a zůstane násladlý pocit po ovoci s trochou vanilky a medu.
Shrnutí: Oproti Selectu je o něco ostřejší s obsahem nahořklých tonů, ale přesto je docela podobná.

Láhev: BenRiach 12 yo Heredotus Fumosus
Aroma: Ještě zelené banány, pomeranče a další, spíše tmavé ovoce lesní plody. To vše posypané špetkou skořice, čokoládou, zakápnuté kapkou sherry a podávané na hromádce rašeliny v kožené nádobě.
Chuť: Hutná, olejová. Sladko-slaná čokoláda. Přitom je to ale ostřejší a sušší. Kouř se mohutně vyvalí až po delším převalování v puse a má takový nakyslý projev.
Dozvuk: Kouř, pepř, vanilka. Pak káva a kakao. Hutný a robustní pocit v ústech. Ve finále se objeví násladlost po sušeném ovoci. Náznaky jódu.
Shrnutí: Silná, hutná a robustní whisky. Výborná. Jednou bych rád celou lahev. Zatím jen vzorek, za který děkuji Petrovi.

Láhev: BenRiach 12 yo Sherry Wood
Aroma: Při letmém přivonění je uzavřenější, do dřeva. Trochu trávy. Po zahřátí začne vonět. Karamel, čokoláda, povidla, vanilka, sušené ovoce, dřevo, ostružinový koláč s připálenými okraji. Pomeranče. Težší aroma.
Chuť: Nejprve sladká s nakyslými konturami. Sherry. Pak zostří, jde do slana. Dřevo, pepř. Také hořká čokoláda, vanilka, povidla a ovoce.
Dozvuk: Sladký s pepřovou ostrostí. Objeví se i kouř. Pak zjemňuje do vanilky. Sherry, rum. Hřejivý.
Shrnutí: Výrazná, rázná a sladší whisky. Ale také poměrně ostrá, podpořená mocnou příchutí dřeva a sherry ze sudů.

Láhev: BenRiach 17 yo Septendecim
Aroma: Kouř, asfalt, desinfekce, ale vše je přelito sladkou vanilkovou omáčkou a zakápnuté šťávou z citrusů. Jemné.
Chuť: Laphroaigovská medicína, kouř a dřevo, ale tak nějak ušlechtile zjemnělé a nasládlé. Žádná hořkost, jen příjemná ostrost.
Dozvuk: Prostě klasicky kouřový s jódem. Bez hořkosti, jen trochou dřeva v závěru.
Shrnutí: Hodně mi připomíná Laphroaig, ale je to jemnější, uhlazenější. Tohle jsem od Speyside whisky nečekal. Výborná.

Láhev: Black Ram
Aroma: Dortík kupovaný v supermarketu - taková umělá vanilka pokapaná citronkou a Okenou. Líh. Působí to až nebezpečně a skoro se bojím napít
Chuť: Ale v chuti je to o dost lepší. Jemná sladší, lehká chuť. Opět ždibec vanilky a citrusů, k tomu ale zalitých jemnou vodkou (ne vodou)!.
Dozvuk: Pořád do sladka. Vodka ochucená cukrem, s jemnou dávkou ovocného extraktu.
Shrnutí: V e-shopech se dá koupit celá lahev. Dělají i nějakou s medem (asi se inspirovali Jackem D.), ale mě bohatě stačil tento vzorek.

Láhev: Bladnoch 1992 Berry Bros & Rudd
Aroma: Lehčí, ale celkem výrazné. Trochu pichlavé. Citrusy, tráva, bílé víno, guma a nasládlý smetanový krém. Manželka v tom cítí siláž :shock: :D .
Chuť: Opět lehčí. Nasládlá se špetkou soli. Také lehce peprná. Hroznové bílé víno. Celkově řekl bych, vyvážená chuť. Při delším převalování je ostřejší a suchá.
Dozvuk: Tráva, hodně suché bílé víno. Docela dlouho a štiplavě doznívá. Na konci se opět decentně připomenou citrusy – grep, ale ne moc hořký.
Shrnutí: Zajímavá whisky. Jakoby to dozrávalo v sudu po bílém víně. Byl to druhý vzorek (po Auchentoshan Select) z nížiny, který jsem ochutnal a musím říct, že tuto oblast rád prozkoumám podrobněji. Má to něco do sebe.

Láhev: Bowmore 12 yo
Aroma: Nasládlý kouř s vanilkou a medem, zemina a desinfekce. V aroma rozhodně více Islay než Surf a Enigma.
Chuť: Z počátku nasládlý, vanilkou lehce ovoněný kouř. Olejově hladká, taková mastná a zároveň opepřená rašelina. Po delší době vystoupí i sůl.
Dozvuk: Sladší se solí. Rašelina, kouř, sladká blátivá mastnota, ale také cítím lehce sherry a kávu. Překvapivě málo desinfekce a jodu.
Shrnutí: Nevím jestli je lepší než Enigma. Ve vůni asi ano, možná i v chuti, ale ten dozvuk je, díky slabému jodu a pocitu minerálů v ústech, o dost slabší. Dobrá, ale příště bych vzal asi raději opět Enigmu, která má lepší dozvuk a je levnější.

Láhev: Bowmore 100 Degrees Proof
Aroma: Nasládlý kouř, vanilka, dub, rašelina. Trošičku mi připoměla Laphroaig, ale ne tak desinfekční.Hlína. Při delším opatrném očichávání (CS) se mění a ukazuje také sladší ovocné tóny, sherry, hrozinky a povidla
Chuť: Nasládlá, ale silná! Objeví se i nakyslejší tóny, Rašeliná hlína a kouř. Sůl a pak pěkně zaštípe, ne pepř nebo chilli, prostě alkohol.
Dozvuk: Pěkně hřeje. Hlína, lehce vanilka. Nasládlost je i zde. Pak začne vysychat.
Shrnutí: Celkem drsná whisky. Bowmore se pozná, při ochutnávání mi připoměla Enigmu. Budu muset zkusit také zakládní 12y.

Láhev: Bowmore Black Rock
Aroma: Sladké, sušeným ovocem nasáklé aroma, sherry a pod tím vším někde dole rašelina.
Chuť: Na patře zpočátku sladká. Lehké tóny sherry. Po delší době se mění a přichází suchá hlína, kakao a také trocha pepře.
Dozvuk: Suchý. Hlína, kakao, hořká čokoláda, káva a lehká nasládlost.
Shrnutí: Zajímavá a Bowmore, hlavně tím přechodem do suché kávově-kakaově-hliněné polohy. Tady se mi opravdu potvrdilo, že Bowmore potřebuje delší povalování v puse. Pak se teprve projeví její vlastnosti naplno. Za vzorek děkuji Petrovi.

Láhev: Bowmore Enigma
Aroma: Rašelina, kouř a zároveň ovocná, nasladlá. Lehce vanilka
Chuť: Vyvážená, spojitá a poměrně plná chuť ve které se snoubí prvky ukazující se už ve vůni. Trochu soli. Na okamžik se objeví jakási zemitost, možná je to ta někým zmiňovaná hlína. Oproti Laphroaigu 10y, který jsem měl při prvním testování také doma a porávnával jsem, je taková klidnější, trochu temnější a olejnatější s trochou více sladkosti hlavně na začátku.
Dozvuk: Sladko-slaná s typickým Islay dozvukem – jod, mořské řasy + ovocnost. Samozřejumě to není tak výrazné a nekonečné jako zmíněný Laphroaig apod., ale přesto dobré
Shrnutí: Ze začátku mě přišla celkem nudná, ale vpil jsem se do ní a nakonec si mě získala. U této whisky se krásně projeví způsob pití – přičichávání při současném převalování v ústech a to samé po polknutí. Krásně se tak oba vjemy doplní a zvýrazní. U jiných to jde samozřejmě taky, ale zde se mi to líbilo zatím nejvíc. Vzhledem k ceně se podle mě jedná o jeden z nejlepších kousků v kategorii výkon/cena.

Láhev: Bowmore Gold Reef
Aroma: Slabé, slabé. Skoro žádná Bomorovská hlína, spíše bych typoval nějaký nakouřený speyside. Lehce vanilka, dřevo.
Chuť: Celkem jemná a sladší. Náznak vanilkového kouře, pak přechází spíše do dřevitosti a s tím spojené nahořklosti. .
Dozvuk: Dřevo zjemněné krémovou nasládlostí a vanilkou. Po hodně dlouhé době se uzkáže něco málo jódu.
Shrnutí: Tady bych Bowmore nepoznal. V přímém srovnání s Black Rock prohrává ve všem. Ten je rozhodně zajímavější a výraznější.

Láhev: Bowmore Surf
Aroma: Ovocná - hlavně citrusy, nejvíce asi mandarinky, pak pomeranč, citron. Také nedozrálý banán a jahodová pěna na lívance. Ždibec vanilky. Lehce kouř, rašelina a něco lesního. Taková trochu Jurovská „nasmrádlost“.
Chuť: Jemná whisky. Citrusově ovocná (mandarinky) nasládlost se stopou vanilky, kouře a soli. Někde v pozadí možná i ten nezralý banán. Při delším povalování začne jemně perlit na jazyku a je více patrný citron a sůl. Není hořká.
Dozvuk: Nikterak výrazný, ale příjemný. Spíše opět ovocný než kouřový. Po čase, se celkem překvapivě objeví prvek, který je známý u jódových kousků z Islay a to, minerální příchuť a jód. Sice hodně decentně, ale je to tam a navíc to jde cítit docela dlouho po dopití.
Shrnutí: Poměrně osvěžující whisky s příjemnou jodovou ozvěnou v dozvuku. Za tu cenu, nelze mít k Surfu výhrady.

Láhev: Bruichladdich Scottish Barley
Aroma: Při prvním přivonění mě napadl nějaký Auchentoshan. Je to ale sladší, krémovější. Méně travních tonů. Výrazná vanilka a slad. Cereálie – sušenky pokapané šťávou z citrónu. Jablka a pečený koláč. V pozadí náznak ohořelého dřeva.
Chuť: Z počátku sladká, máslová a syrupová – javorový sirup. Po chvíli ukáže kyselejší citrusové tóny. Šťavnatá a čistá sladová chuť bez umělohmotných „pazvuků“, jen je trochu pepřově palčivá. Trochu soli, vanilka a cereálie.
Dozvuk: Sladký, hřejivý, ale sušší zároveň. Cereálie, máslo špetka soli. Poměrně brzo odeznívá, přesto v puse zůstane příjemný pocit čistoty.
Shrnutí: Hmm, tak tohle mi hodně chutná. Nečekal jsem takovou whisky z Islay, tedy absolutně bez kouře. Whisky postrádá jakýkoliv tón umělohmotnosti, či parfému. Působí nádherně čistě. Je sladká a krémová, přitom svým způsobem ostrá a svěží zároveň. Mimochodem, design láhve je asi ten nejoriginálnější a jeden z nejhezčích jaký jsem viděl. Krásně se vyjímá v baru mezi ostatními.

Láhev: Bulleit Rye
Aroma: Hodně zvláštní. Jak píše Hunter – lák od okurek. U mě konkrétně dominuje kopr, který je většinou součástí láku :) . Dále také nugát a kokos. Až se trochu bojím napít, je to fakt nezvyklé aroma.
Chuť: V chuti už působí celkem normálně. Je to hladké přitom kořeněné. Oříšky a capucino.
Dozvuk: Dřevíčko, koření, ale příjemně zjemňuje do smetany a nasládlosti. Mandlový krém a kokos, který vystoupí hlavně s vodou. Dozvuk je celkem dlouhý a příjemný.
Shrnutí: Jelikož jsem v poslední době zkoušel nějakou tu Ameriku, hlavně bourbony, lákala mě i žitná. Je to rozhodně zajímavá zkušenost, ale věřím, že hodně lidem by to vůbec nesedlo.

Láhev: Bunnahabhain 12 yo
Aroma: Jemně kouřově ovocné s výraznou kávou a také kakaem. Dále oříšky, sůl, spařená tráva, kůže.
Chuť: Výrazná chuť. Čokoláda se solí, přesto neztrácí nasládlost. Do toho vkusně podbarvená ovocem (pomeranče a zapečené hrozinky v cukroví) a lehkým kouřem.
Dozvuk: Tmavá čokoláda ponořená do černé kávy. Na povrch se dere sůl. Obláček kouře. Příjemně pepřově zostřuje a vysychá. Žádný jód.
Shrnutí: Výyrazná, velice dobrá whisky drsnějšího stylu. Působí bohatě, vrstevnatě a svým způsobem příjemně ostře. Whisky spíše pro muže ;) Za vzorek děkuji Petrovi. Verze 46,3%

Láhev: Bunnahabhain Cruach-Mhòna
Aroma: Příjemná rašeliná vůně s kávou a květinami. Také ovoce (citrusy), obilí a v pozadí travní tóny s vanilkou.
Chuť: Nečekaně lehká a spíše řídká (na rašelinu v 50%). Jemná, nasládlá rašelina s lehce štiplavou a nakyslou popelavostí. Trochu dřeva a jinak taková jakoby prázdná.
Dozvuk: Stále nasládlá rašelina a popel. Náhle se vyvalí ostrý kouř. Značně vysychá. Jód.
Shrnutí: Jednoduší, spíše nevýrazná rašeliná whisky. Také poměrně snadno zaměnitelná. Nějaký ten výraz nastoupí až v dozvuku, ale to už je pozdě. V této cenové hladině (a nejen zde, i níže) jsou rozhodně mnohem lepší kousky.

Láhev: Bunnahabhain Eirigh Na Greine
Aroma: Trochu alkoholově ostrá na nose. Jinak ale jemně sladká, obilná vůně s kyselejšími ovocnými tóny. Hodně hluboko pod tím, slabý opar kouře.
Chuť: Spíš lehká, sladová. Jemně opepřená.
Dozvuk: Sušší. Náznaky kávy a suchého vína. Lihová ostrost alkoholu. Ten vynikne hlavně při delším povalování v puse. Po odeznění zůstává v puse příjemná máslově-obilná nasládlost se stopou čokolády a sušeného ovoce.
Shrnutí: Mám doma už docela dlouho celou láhev a musím říct, že po dopití další už nekoupím. Na Bunnahabhain docela slabota. Vadí mi tam ta lihovost ve vůni a v dozvuku. Navíc, celková chuť nenabízí nic zajímavého, co by neduh vyvážilo. Průměr.

Láhev: Bunnahabhain Toiteach
Aroma: Chce více času. Ze začátku působí nenápadně. Rašelina se stopou sherry. Trochu gumy. Uzenina.
Chuť: Olejnatá, nikoliv plnotučná. Rašelina posypaná kakaem, ale jemně nasládlá s postupně se vynořujícími slanejšími, uzenými tóny.
Dozvuk: Hodně nečekaně zostřuje. Zvýrazní se suchá rašelina a popel. Přidá se uzenost, chilli, ale také sladkost. Objeví se kávové tóny, pak zase sládne. Lze zachytit čokoládu a vanilku. Odeznivá a zůstavá jódový nádech. Dozvuk je skvělý!
Shrnutí: Moc dobrá whisky. Taková postupně se vyvíjející k lepšímu. Pro mě určite zajímavější a výraznější (i přes nižší voltáž) než Cruach Mhona.

Láhev: Caol Ila 12 yo
Aroma: Kouř, jód, guma, trochu jehličí, citron a vanilka. Možná se budete divit, ale při prvním nádechu mě napadlo: lehčí Ardbeg 10 jemně říznutej Isle of Jura 10y.
Chuť: A to samé v chuti. Opět vzpomínám na Ardbeg 10y - ten je ale více kouřový, o něco sladší v chuti, hutnější, temnější, sušší a celkově silnější. Tato Caol Ila je lehčí, slanější a nakyslejší zárověň. Nasládlost se zde projevuje jen jako kontury celkové chuti.
Dozvuk: Slaný i jemně nasládlý, lehce pepřový, kouřový. Dřevo, rašelina. Na konci jód a minerály a to opravdu dost! Hmmm....dobrá.
Shrnutí: Docela dobrá (i když značně odlehčená) Islay alternativa k Ardbegu 10y. Opravdu mi ho dost připomíná, rozhodně více než Laphroaig, nebo Lagavulin.

Láhev: Caol Ila Natural Cask Strength
Aroma: Podobné jako u 12y, ale CS je sladší s o poznání menším množstvím kyselých odstínů. Kouř, jód, guma. Opět mi trochu připomíná Ardbeg 10y.
Chuť: Sladko-slaná, výrazná, ostrá, jódová. Při polknutí se mihne nahořklá sirnatost, naštěstí to netrvá dlouho.
Dozvuk: Slaný, pepřový, hřejivý se špetkou vanilky. Dlouze vysychá. V úplném závěru jód a minerály, stejně jako u 12y. Zde navíc se špetkou pepře a nasládlosti.
Shrnutí: Má o něco příjemnější aroma než 12y, ale ta mi přišla zajímavější v chuti. Zde mi trochu vadí ten záblesk síry, který mi ve větším množství vadil i u Taliskeru 10y.

Láhev: Connemara Peated Malt
Aroma: Rašelina, ovocný kompot, nová kožená obuv (manželka říká, že kabelka, tak na tom něco bude :) ), až plast. Pendrek
Chuť: Hodně jemně nasládlá, spíše lehčí bez olejnatosti skotských rašeliných. Pendrek (naštěstí ne výrazně pro mě), také guma či co.
Dozvuk: Rašelina, hodně málo sladkosti. Hořká káva, lehce vanilka a sušený banán.
Shrnutí: Je to jiné. Taková lehčí whisky. Není tak výrazná a plná v chuti, jako skotská, přesto se ale řašelina projevuje poměrně výrazně a je to docela příjemné pití. Chutná mi po jídle.

Láhev: Edradour Ballechin Batch 4 Oloroso
Aroma: Sherry, suchá hlína, desinfekce, guma. Také vanilka, kakao a sůl. Připomíná mi Ardbeg 10, ale tady je víc hlíny, kakaa a hlavně to sherry.
Chuť: Monstrózní chuť. Suchá, prašná hlína. Uzené, jemně opepřené maso. Také nasládlost po sherry.
Dozvuk: Uzenina, opepřená uzená hlína, kakao. Sladkost jen v pozadí. Masivní porce rašeliny. Neuvěřitelně kompaktní a sladěné.
Shrnutí: Tohle řadím k TOP kouskům co jsem měl tu čest ochutnat. Ihned při prvním přičichnutí a ochutnání obrovské nadšení. Strašná škoda, že už se nedá sehnat láhev.

Láhev: Finlaggan The Original Peaty
Aroma: Klasická rašelinná vůně. Kouř, rašelina, desinfekce, guma. Také zatuchlost a travní tóny. Možná i nějaké ovoce v pozadí.
Chuť: Opět klasika. Sladko slaná, popelavá bez hořkosti. Ne tak olejnatá, jako třeba Laphroaig. Trochu řidší.
Dozvuk: Výraznější. Značně kouřový. Popel a suchá hlína. Ke konci příjemná nasládlost s jodem.
Shrnutí: Celkem přímočará kouřovka. Jasně, není to Laphroaig, Ardbeg a pod. Je to mnohem jednoduší a né tak výrazné, ale když se podívám na cenovku, tak je to sympatická whisky. Měl jsem vzorek od Petra, díky.

Láhev: GlenDronach 14 yo 1996 Oloroso Sherry Butt Cask 202
Aroma: Hodně těžká vůně. Uzený tabák, sušené maso v sojové omáčce, zauzené švestky a hrozinky. Spousta koření a soli.
Chuť: Masakr. Sůl. Sladkost v podobě kandovaného ovoce naloženého v marinádě s masem, povidly, vlašskými ořechy a chilli. Vše zauzeno s tabákem.
Dozvuk: Hořkost, ale ne chemická a nepříjemná, ale koření. Orientální koření v kakau. Trochu pendrek, nebo badyán. Také sladkost rozinek i když trochu připálených. Sůl, uzenost.
Shrnutí: Jedinečná, hodně expresivní whisky. Nic pro slečinky a začátečníky. Čekal jsem sherry bombu ve stylu Revival, nebo Allardice, ale tahle je jiná. Brutální, nečekaně nesladká (sůl, maso, tabák), hodně kořeněná. Allardice 18y je proti tomu krásně sladká a hladká a není to jen voltáží. Překvapivě, asi nejdrsnější whisky, jako jsem zatím ochutnal. Zároveň zajímavá a opakuji, jedinečná! Zážitek, na který nezapomenu.

P.S. S vodou v chuti sládne, ale je štiplavější a v dozvuku se kupodivu zvýrazní hořkost.

Láhev: GlenDronach 15 yo Revival
Aroma: Sladší druh sherry – jasně znatelné. To snad sherry je!? Najednou je z toho kvalitní hnědý rum. Vanilka, pomeranč, čokoláda, karamel.
Chuť: Mmmmm....je to i v chuti. Sherry a Pampero Aniversario k tomu :shock: . Nespletl se Hunter při nalévání vzorku? To snad ani není whisky! Hladká, po delším povalování je sušší a více kořeněná. Také vystoupí tmavá čokoláda.
Dozvuk: Prostě sherry. Pomeranče, kakao, někde v pozadí lze zachytit vanilku.
Shrnutí: Tak tohle byla další překvapující zkušenost s whisky. Nevím jak výrobce docílil takového výsledku. Trochu podezřívám Huntera, že mi ze srandy namíchal něco jiného ;) ! Každopádně vynikající pití a jednou bych rád celou lahev.

Láhev: Glen Garioch 12 yo
Aroma: Citrusově travní (skoro až náznaky nějakého Auchentoshanu),Tvarohový koláč s ovocem. Přitom výrazné sherry – povidla, med, tmavá čokoláda a spousta koření. Občas zapůsobí trochu ostře alkohol, ale jinak nádherná vůně.
Chuť: Hodně výrazná. Sladko slaná. Přitom ale disponuje máslovitou texturou. Překvapivě výrazně „šeřená“. Sušené švestky, kakao, pepř a stopa kouře.
Shrnutí: Opomíjená a podle mě docela neprávem podhodnocená whisky. Taky jsem ji dloho přehlížel. O to větší překvapení. Některé podobně zrající whisky (bourbon/sherry) jsou většinou spíše zakulacené do homogenní „jednochuti“, ale tady to neplatí. Zde jsou celkem jasně cítit vlivy obou druhů sudů a dají se „číst“ krásně samostatně a ve výsledku je to přitom spojené do opravdu fungující harmonie chutí i vůní. Vynikající poměr cena/ výkon

Láhev: Glenfarclas 12 yo
Aroma: Lehce nakouřené citrusové ovoce a hrušky. Karamel, jemně kakao, ořechy, květiny. Také náznaky travních odstínů.
Chuť: Nasládlá, oříšky, kytičky. Docela šťavnatá.
Dozvuk: V dozvuku hořkne (docela nepříjemně). Kakaem zaprášená jablka a citrusy. Dřevo a kyselejší tóny s nahořklostí. V úplném závěru se vrací pocit nasládlosti (ale to už je pozdě).
Shrnutí: Ani mi moc nevadí, že už je láhev skoro prázdná. Tohle mi moc nesedlo (naléval jsem to spíše návštěvám :) ). Po 105 to bylo zklamání.

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Aroma: Sladké a dosti štiplavé. Chce to očichávat s nosem dále od skleničky :-). Med, pomeranče, hrozinky, čokoláda, karamel a cukroví. K tomu také lehce kouř, nebo něco připaleného.
Chuť: Opravdu hodně výrazná. Výrazně sladká i slaná. Cukroví. Objeví se také kyselost. Hořkost, kterou zde někteří popisují jako připálený plast apod., cítím také, ale já bych to popsal jako přípalená marmeláda, nebo ovocné želé. Tohle ale netrvá moc dlouho. Při delším povalování jde více do kysela se solí. Samozřejmě pak pořádně štípe, začíná houstnout, vysychat a ústa trochu trnou :)
Dozvuk: Horký, sladký, dlouhý. Opět med,pomeranče, čokoláda. Vše jakoby zapečené. Na konci vysychá, ale stále jde cítit nasládlost jakoby po cukroví.
Shrnutí: Výborná. Jedna z nejvýraznějších whisky co jsem zatím pil. Je to koncentrát, který podle mě není na nějaké popíjení ve větším množství. Tak jeden, dva panáky a dost. Cena? V akci 550,- Kč za 1L. Poměr cena/výkon se mi zdá téměř bezkonkurenční. Jen doplním, že jsem zkoušel s vodou - S vodou ustoupí kyselost a trochu i sladkost. Je pak o něco hladší, ale zároveň cítím více ten hořký tón, který pak připomíná opravdu plast. Takže neředím a jsem spokojen

Láhev: Glenfiddich 14 yo Rich Oak
Aroma: Voní to celkem sladce. Květiny, hruškový kompot, lehce banán a čokoláda, vřesový med. A pivo :shock:. Skutečně, při první ochutnávce cítím pivo.
Chuť: Sladší, hladká , ovocně smetanová. Nic výrazného (ale ne špatného).
Dozvuk: Z počátku jemný, stále nasládlý, pak začíná trpknout a lehce nakysne. A opět cítím pivo :shock: , taková pivní nahořklost. Také hrušky a citrusy.
Shrnutí: Při první ochutnávce mi přišla obyčejná (až na to pivo), ale měl jsem ten večer více vzorků, tak to nebylo úplně fér hodnocení. Druhý den jsem přechutnal a byla celkově mnohem lepší. Sladší a svěží s velice příjemným dozvukem, který se mi nakonec opravdu vryl do paměti.

Láhev: Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
Aroma: Vřes, med, mléčná čokoláda. Ovoce, hlavně hrušky, také pomeranče, nezralý banán. Smetana. Slano-kyselé travní tóny (to mi tam moc nesedí...). V pozadí lehce patrný otisk sherry.
Chuť: Nasládlá, ovocná (jablka, hrušky). Med, mléčná čokoláda, šlehačka. Sametově hladivá a a máslová. Po delší době trochu dřěvitě natrpkne a zaštípe na špičce jazyka, ale není nepříjemně hořká.
Dozvuk: Z vysokoprocentní smetany se s decentní pikatností vynořují sladké tóny ovoce, čokolády a kakaa. Ovocný pohár se šlehačkou citím ještě dlouho po dopití. Dozvuk se mi na této whisky líbí nejvíc.
Shrnutí: Výborný jemný Glenfiddich. Původně jsem šel do Travel Free koupit Rich Oak, ale ten už nebyl (a asi už nebude) v nabídce, a tak jsem vzal Soleru. Zklámání to rozhodně nebylo. Skvělý zástupce jemných speysidovek.

Láhev: Glengoyne Burnfoot
Aroma: Lehce nakouřený citron v hruškovém kompotu. Lehce káva. Také nějaká travina, nebo možná bylinka. Lepidlo. Při delším očichávání mi dokonce připomene lák od okurek.
Chuť: Jemná. Při rychlém polknutí působí nasládle se špetkou citronu a jemného koření. Při delším povalování už je cítit více nakyslých odstínů, dřeva, mírně jehličí. Nasládlost se však nevytrácí.
Dozvuk: Opět jemně nasládlý, pak trochu dřevění a mírně nahořkne. Také citronová kůra, špetka soli a kouře. Celkově je to kratší, ne moc výrazné.
Shrnutí: Tahle whisky mě moc nebaví. Celkové spektrum vůní a chutí je posazeno do polohy, která mi moc nesedí. Jemnost mi nevadí, ale chtělo by to nějaký výraz, prvek, který by zaujal. Přesto je to pořád o hodně lepší než kdejaký blend typu Grants apod. Další lahev už kupovat ale nebudu.

Láhev: Glenkinchie 10 yo
Aroma: Jasně patrné trávové tóny. Ovoce - jablka. Jakási zakysanost v podobě tvarohu :shock: . Slad a v pozadí pepř a trochu mořské soli....
Chuť: Sladová. Ovocná - zelená jablka a citrony a grep. Po delší době se objeví pepř a možná i stopa kouře.
Dozvuk: Pepř. Moučná jablka. Ovocně cereální s lehkou nasládlostí. Dokončení je jinak docela krátké a takové prázdné.
Shrnutí: Není špatná. Celkově je to lehčí whisky nížiného stylu, ale v chuti se na moment objeví taková drsnější ostrovní "pachuť". Škoda toho kratšího a ne zrovna vyladěného dozvuku.

Láhev: Glenmorangie 10 yo Original
Aroma: Hrušky, banány. Ovocný pohár přelitý vaječným likérem. Vanilka.
Chuť: Z počátku jemná, sladší hladká ale trochu řidší. Pak jemně vystoupí kyselejší tóny a trochu trpkne.
Dozvuk: Zase sládne, na řadu přijdou hrušky a následně dřevo, jemná grepová nahořklost. Vyprchává do ztracena.
Shrnutí: Příjemná, lehká odpočinková whisky, nebo špíše taková opravdu začátečnická :) .

Láhev: Glenmorangie Lasanta
Aroma: Celkem uzavřené aroma. Oříšková čokoláda, kytičky. Suché bílé víno - nakyslost. Dřevo. Pendrek
Chuť: Lehká, sladko-slaná. Ne moc výrazná. Dřevo. Trochu pepře a kakao. Ovocně nakyslé.
Dozvuk: Trochu soli, a opět trochu kyselejších tónů. Koření, oříšky, Dřevo. Sušší.
Shrnutí: V přímém srovnání s ostaními mi přijde nejslabší. Prostě mi moc nesedí. Pořád je to lehčí styl jako 10y, je trochu ostřejší, ale chutná mi zkrátka méně.

Láhev: Glenmorangie Nectar D'Or
Aroma: Uzavřenější než Quinta Ruban. Temnější težší aroma. Ucelené a uhlazené, takže těžko hledám něco konkrétního. Po delší snad mandle, oříšky, špetka kávy a vanilky. Pod tím hodně přezrálé ovoce - banány a pomeranče. Hrozinky.
Chuť: Olejová, ze začátku s trochou soli, pak přechází do sladka. Příjemná ostrost.
Dozvuk: Stále sladší, krémová. Pak vychází na povrch kávové tóny, dřevo a sušené ovoce. Jemná tmavá čokoláda.
Shrnutí: Tohle už je dále než Lasanta i 10y, ale je taková uzavřená, klidnější whisky. Quinta je výraznější a rozhodně nejlepší z těchto čtyř.

Láhev: Glenmorangie Quinta Ruban
Aroma: Čokoláda, pražené mandle, pomeranče, zase čokoláda. Marcipán s malou stopou vanilky. Dále vřes, med.
Chuť: Sladká, olejnatá se špetkou soli, slazená káva, čokoláda, vanilka, ale i kouř. Po delší době ostřejší.
Dozvuk: Krásně hladký. Zde už spíše hořká čokoláda, ale také bílá káva. Obláček kouřek. Na konci působí, jako kdyby se vše nořilo do másla.
Shrnutí: Dobrá a vyvážená "čokoládová" whisky. Chce trochu času. Ze začátku nic moc, ale čím více jsem ochutnával a zkoumal, tím více mi chutnala, takže do budoucna uvažuji o nákupu.

Láhev: Gold Cock 12 yo
Aroma: Sladké a květinové až luční. Chvílemi možná až zeleninové, což mi trochu připomíná něco z Lowland. Po delší době máslové sušenky. Pak jablečný štrůdl s vlaškými ořechy, trochou kakaa, skořice a politý medem a zakápnutý šťávou z grepu. Stále lehké a svěží.
Chuť: Sladší, lehká, čistá. Hodně jemná, možná až nevýrazná, ale má to takovej zvláštní charakter. Cereálie, sušenky a v pozadí se schovává cosi ovocného.
Dozvuk: Ovocně cereální. Slad. Žádná hořkost ani ostří alkoholu se neukáže.
Shrnutí: Jemná a svěží a opravdu jiná než co jsem zatím měl čest ochutnat. Charakter se ji upřít nedá a mile mě překvapila. Chutná mi a určitě zkusím někdy 22 letou. Za mocný vzorek děkuji Hunterovi!

Láhev: Hazelburn CV
Aroma: Ne zrovna úchvatné, nebo zajímavé. Cosi nakyslého v medu, rašelině a kouři. Trochu štípě v nose.
Chuť: Na začátku sladká, pak se objeví rašelina i kouř. Při delším povalování pak i sůl a dřevitě trpkne a jemně nahořkne.
Dozvuk: Sladce hřejivý, lehce rašelina a nahořklost. Pak vysychá, bez jódu.
Shrnutí: Zdá se mi trochu složitější, hůře čitelná. Ve vůni jsem nedokázal najít nic konkrétního. Každopádně mě moc nezaujala.

Láhev: Highland Park 12 yo
Aroma: Neutrální, opravdu od všeho je tam něco, ale nejblíže má k takovému tomu stylu - jemně nakouřené citrusové ovoce s vřesovou medovostí. Karamel, káva, kvítí i pepř.
Chuť: Spíše sladší a opět zde cítím paletu tónů, která byly v aroma. Vše je namixováno ve stejném poměru a jakoby zarovnáno a potřeno olejem.
Dozvuk: Lehký kouř, oslazená káva, dřevo, ovoce, trochu soli ,stopa jódu.
Shrnutí: Svein mi chutnal, byl určitě jemnější a příjemnější. Tohle je jinde, bohatší a komplexnější, ale také o něco drsnější a hlavně více kouřové.

Láhev: Highland Park Svein
Aroma: Ořechy, dřevo, přezrálé hrušky, jablka, lehce karamel a čokoláda. Také seno.
Chuť: Hodně jemná, lehčí do sladka. V druhé fázi pak velmi decentní, neiritující nahořklost.
Dozvuk: Šťavnatý, opět sladší, žlutá jablka, mandle, jemně dřevo. V úplném závěru opět ozvěna po sladkých hruškách.
Shrnutí: Opravdu příjemná, odlehčená whisky. Působí vyváženě bez nějakých nepatřičností, přitom chutně. Odpočinková záležitost.

Láhev: Isle of Jura 10 yo Origin
Aroma: Citron a nezralá jablka, trocha kouře a lehce káva. Jakoby nakvašený kompot (jablka, hrušky?) líh, lepidlo, po delším očichávání až chemické aroma
Chuť: Nejprve nasládlá, olejnatá, pak začne houstnout a zaštípe, ukáže se citrónová kůra, jehličí, zázvor, sůl a při polknutí se mihne něco, co neumím identifikovat, ale je to celkem příjemné. Možná smetana
Dozvuk: Zase citron, v dálce rašelina, bylinky. Je to spíše nakyslé a poměrně osvěžující (takové dámské)
Shrnutí: Osvěžující a pro mne docela zajímavá. Při další ochutnávce ještě lepší. Klidně bych koupil lahev na občasné zpestření chutí. Manželka by proti nebyla :D

Láhev: Isle of Jura 16 yo
Aroma: Seno, jehličí, koření, jemně nakouřený slad s ovocnými tóny. Lehká jurovská nasládlost a mléčná čokoláda.
Chuť: Uhlazená, olejnatá, spíše do sladka. Lehce nahořklý závan kouře.
Shrnutí: Vypita celá 1l láhev při oslavě narozenin. Pro některé účastníky oslavy to bylo první seznámení se single malt a všichni byli nadšení. Za mě osobně – pitelná průměrná whisky. Superstition je o dost dál.

Láhev: Isle of Jura Superstition
Aroma: Jehličnatý les po dešti, rašeliný kouř je tam také,citron, med a hrozinky. Přijemnější než 10y. Není tak chemická
Chuť: Dobrá, lehce do sladka (po medu) i do slana. Podobně jako 10y zhoustne a olejnatí. Je ale hladší a při polknutí dokonce na chvíli chladivá. Zde se rovněž objeví zvláštní tón, který jsem v menším množství cítil i u 10y, ale nevím jak to popsat, rozhodně to ale nevnímám jako syrečky nebo tvaroh, jak popisují např. Nethar, nebo Čolek. Když už, tak máslo ochucené bylinkami. Působí jemně a delikátně. Citím také ukázněné dřevo a rašelinu a možná i to jehličí.
Dozvuk: Registruji nějaké koření, rašelinu, sladko-hořké tóny, stopa vanilky. Vše pak po chvíli mizí v oparu olejové chladivosti. V krku a na jazyku pak zůstanou jen slabé ozvěny rašeliny a jemně nahořklé dřevitosti
Shrnutí: Pro mě příjemné překvapení. Není tak osvěžující jako 10y, je temnější, více rašeliná, a zároveň plnější a lahodnější. Chutná mi.

Láhev: Lagavulin 16 yo
Aroma: Kouř, zároveň ale jemnější a pestřejší paleta vůní oproti Ardbegu 10y. Ten kouř je zde spíše uzenina, než tabákový dým.
Chuť: Poprvé mě trochu překvapila svou uzeností. Je opravdu hodně kouřová. Rozhodně mi v tomto nepřipadá jemnější než Ardbeb 10y. Ale je více členitá, stejně jako ve vůni má o něco pestřejší paletu chutí. Je více do slana. Méně ovocná, citrusová. I zde je vanilka. Nepatrně med, maso. Pepřová, trochu nahořklá
Dozvuk: Do slana s drobnou nasládlostí. Jinak kouř, rašelina, pepř. Na konci, stejně jako u jiných podobných kousků, zůstane desinfekce, minerál.
Shrnutí: Je dobrá. Při polknutí se tam mihne hodně zajímavý tón, možná je to ten med s uzeným masem a vanilkou, ALE - podobný Ardbeg 10y mi sedí mnohem víc a když k tomu připočítám cenu – za cenu 0,7l Lagavulinu mám 1l Ardbegu, je jasné čemu dám přednost. Nic to nemění na tom, že je to výborná whisky, kterou si jednou určitě rád připomenu.

Láhev: Laphroaig 10 yo
Aroma: První nádech z lahve... :o ano recenze nelhaly, medicína tam skutečně je, ale vůbec se nejedná o nepříjemný smrad, je to opravdu, opravdu hodně jiné než cokoliv jiného. Mě to ale naopak voní. Kromě medcíny v tom citím hodně vanilku a jakousi ovocnost. Kouř napoprvé nevnímám. Ten si uvědomuji až někdy v druhé polovině 1l láhve. Odér jde cítit i v tubusu, když je láhev zavřená, neskutečné
Chuť: První doušek .... :o opět jsem čekal něco nestravitelného, takže spíše šok z toho, jak je to stravitelné :) . V chuti jednoznačně jód, trochu soli i lehké nasládlosti, dále lehce citron, citím i dřevo. Po polknutí skutečně jemná, a pak to přišlo.........
Dozvuk: Ten dozvuk - byl (je) nejlepší. Chvíle kdy zmizí alkohol a v krku se ukáže opět jod, mořská sůl a řasy, jakoby do toho stáčeli minerální vodu (Vincentka napadlo mě :) ) v dáli je tam i jakási ovocná sladkost, možná zelená jablka. Opravdu velmi, velmi příjemný pocit v ústech a krku, který se zdá nekonečný
Shrnutí: Co vám budu povídat, první lahev jsem vypil s pomocí manželky (po prvnim přičichnutí koukala dost vyjeveně, ale nakonec jí to kupodivu zachutnalo taky) za 10 dní. Nadšení! Laphroaig má na mém domácím oltáři (někdy vysvětlím ;) ) pevné místo. Bez něho se již nikdy nemodlím :lol:

Láhev: Laphroaig 10 yo Cask Strength Batch 003
Aroma: Skutečně uzavřenější než zákl. 10y. Krémově násladlá. Vanilka je u Laphroaigu prostě jistota, desinfekce. Alkohol je samozřejmě znát, ale rozhodně v nose neštípe tolik jako třeba 18y.
Chuť: Mmmmňam, tak toto.....nemám slov. No tak tedy jo – nesmírně lahodná. Opravdu hodně vanilkového kouře :) . Samozřejmě podobná ředěné 10y, ale výraznější, plnější a zároveň lahodnější. Hlavně je sladší (možná více než QC), ucelenejší a harmonická. Bez hořkosti. Na ty procenta je krásně hladká a jemná, i QC mi připadá peprnější. Prostě čistý Laphroaig – WOW.
Dozvuk: Sladko-slané, opět ten úžasný jod a vanilka. Méně kyselejších tonů, bez hořkosti. Krásné, laskominální.
Shrnutí: Jsem opravdu překvapen a nadšen. Krásně vyvážená a velice chutná whisky. Překvapila mne svou přívětivostí na CS. Zároveň jsem z důvodu současné nedostupnosti zklamán. Chci doma co nejdříve celou láhev! Společně s Ardbeg Corryvreckan a Ardbeg 10y nejlepší whisky co jsem doposud pil. Jen se trochu obávám rozdílnosti chutí dle plnění (batch).

Láhev: Laphroaig 18 yo
Aroma: Nemohu si pomoc, ale na poprvé cítím jakoby krémovou polevu s rumem na cukroví. Mírně vanilka. Jinak kouř, guma, rašelina. Dost štípe v nose.
Chuť: Kořeněná, štiplavá, pepřová se špetkou vanilky a nasládlosti. Taková celkově tvrdší, dřevitější a ostřejší chuť na Laphroaig.
Dozvuk: Pepř, rašelina, dřevo, jemná sladko-slanost je spíše b pozadí. Tím pepřem mi trochu připomíná Talisker 10y.
Shrnutí: Spíše zklamání, uvažoval jsem o celé láhvi, ale po tomto vzorku jsem se rozhodl, že zatím ne. Za ty peníze to nestojí. Přemýšlím v čem je chyba, že by delší doba strávená v sudu Laphroaigu nesvědčila? Z pěti Laphroaigu (10y, 18y, CS, QC, Triple Wood), které jsem pil, mi tento chutná nejméně. Současně má nejméně společných vlastností s ostatními sourozenci.

Láhev: Laphroaig An Cuan Mòr
Aroma: Podobně jako u PX cítím penicilin, ale zde je mnohem více kouře, soli a dřeva. Dále ovoce - pomeranče, jablka a trochu banán. Také čokoláda a káva.
Chuť: Sladko-slaná, hutná. Kouřová, medicínská i pepřová, ale přitom zaoblená.
Dozvuk: Porce sladkého kouře, mořských řas, soli a jódu. Příjemné dřevo a káva.
Shrnutí: Vyvážený a výborný Laphroaig. Převalují se tam různé vrstvy a přitom vše působí krásně kompaktně a spojitě. Cena je už horší.

Láhev: Laphroaig Brodir Batch 001
Aroma: Nečekaně uzavřené. Žádný úder se nekoná. Je tam asi vše co by se dalo čekat, ale je to nevýrazné. Suchá hlína, taková zvláštní zatuchlost, sůl a kouř. Po delší době vyleze na povrch sladkost v podobě zauzených sladkých pomerančů pokapaných desinfekcí. To je příjemné.
Chuť: Sladká. Kouř je samozřejmostí. Tmavé ovoce. Po chvíli lehká dávka soli a desinfekce. Chuť je na Laphroaig v 48% neuvěřitelně zaoblená.
Dozvuk: Hladký. Sladká silná káva a hořká čokoláda. A zase sůl a ne málo. Rašelina. Na konci také jód. Dozvuk je nejlepší i když trochu kratší.
Shrnutí: Ano je to vynikající, překvapil mě svou výraznou solí v dozvuku. To jsem u dozrávání po portském nečekal. Na druhou stranu jsem čekal asi o dost víc, ale v tomto případě by to chtělo více než malý vzorek. Ovšem cena je trochu mimo mísu. Jinak pokud bych měl porovnat s An Cuan Mor a PX Cask tak asi takto: An Cuan Mor je více kouřový a zkrátka klasičtější Laphro. PX je pichlavější jak v aroma tak v chuti. Více medicíny a sladkosti. Brodir je naopak hladší, bohatší, krásně zaoblený, vyvážený, ale přitom slanější.

Láhev: Laphroaig PX Cask
Aroma: WOW! Penicilin, a to hodně až mě to trochu šokovalo! Pod tím čokoláda a zase penicilin. Působivé a nečekané aroma!.
Chuť: Desinfekce, sladkost, docela dost soli. Sherry tam někde je, ale je to spíše taková kakaová suchost, která nechavá na druhé straně vyniknout medicínský charakter.
Dozvuk: Desinfekce, penicilin. Tady se už více ukáře sherry charakter. Kakao.
Shrnutí: Možná to bude znít divně, ale pro mě je to nejvíc desinfekční, či medicínský Laphroaig, který jsem pil. Čekal jsem sladší Triple Wood, ale tohle je úplně jiné. Řekl bych jednodušší, ale přímočařejší a hlavně útočnější výraznou medicínou. A to i přesto, že není tak kouřový, jako např. 10Y nebo QC apod. Skvělé!

Láhev: Laphroaig QA Cask
Aroma: Krásné aroma, snoubí se zde uzenost (uzená, nasolená mořská ryba) se sladkostí (ovoce a vanilkový krém). K tomu také medicína a máta.
Chuť: Jemný i v chuti. Oproti např. QC není tak hutný a výrazný. Méně soli a medicíny, méně olejnatosti (možná proto působí řidším dojmem). Jinak spíše do sladka a dřeva (opálené dřevo).
Dozvuk: Krásně sládne. Dřevo, vanilka, máta, popel a uzenost. Nevysychá tolik do minerálů, jak bych čekal. Navíc je dozvuk poměrně krátký.
Shrnutí: Pro mě asi nejjemnější Laphroaig. Tak trochu Laphroaig light, ale přesto mi moc chutná.

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Aroma: Méně aromatická než základní desítka. Není tak mediciální. Více sladké vanilky. Zároveň trochu silněji zaštípe v nose. Víc procent je zkrátka znát.
Chuť: Sladká i slaná a opět ta vanilka (vanilkový kouř :P ). Krémová, lahodná. Špetka koření. Je sladší a zároveň peprnější než 10y, ale to přičítám vyšší voltáži. Jinak samozřejmě i zde je kouř a medicína.
Dozvuk: Podobné jako 10y, ale kratší, méně vyrazné. Není zde tolik výrazná sůl a lehká ovocnost. Spíše do krému s kořením. A ta vanilka....
Shrnutí: Je hodně podobná základnímu plnění, jen je trochu sladší a možná i vyváženější. Avšak s kratším a ne tak vyrazným dozvukem. Možná proto působí jemněji. Pro mě osobně je stejně dobrá jako o něco levnější 10y. Každá má své klady. Bodově by to byla remíza.

Láhev: Laphroaig Select
Aroma: Klasický Laphroaig, ale zde nasměrován více do ovocnosti (citrusy-limetka, banán). Také mandlový krém. Vanilka nechybí. Opálené dřevo, desinfekce.
Chuť: I zde typický Laphroaig. Nasládlý, s mořskou solí a vanilkou. Jemná štiplavost hutného kouře a citrusů.
Dozvuk: Dlouhý a mocný. Kouř, popel, opálené dřevo, opět limetky. Jemná nasládlost, jablka, mořské řasy, medicína, jód a minerály se špetkou pepře v závěru.
Shrnutí: Ve srovnání s QA (který mám rovněž doma)je celkově výraznější, hlavně v dozvuku, kde mi trochu připomíná Ardbeg 10y, asi tím spojením až tabákového kouře a citrusové ovocnosti. Délkou a výrazností dozvuku se podle mě vyrovná jak klasické 10y, tak zmíněnému Ardbegu. Pokud budu mít v brzké době k dispozici i L 10y, určitě vzájemně porovnám.

Láhev: Laphroaig Triple Wood
Aroma: Poměrně sladké, vanilka, kouř, dřevo. Méně soli a kyselých tónů a hlavně desinfekce oproti zákl. 10y. Směs koření, které ale neumím identifikovat. Jinak ale Laphroaig.
Chuť: Sladko- slaná. Kyselejší dřevěné tóny. Kořeněná. Někde v pozadí lze vystopovat mátu. Jinak ucelená chuť spíše do sladka se směsí koření. Ostřejší po alkoholu.
Dozvuk: Ze začátku slanější, kouř, dřevo, koření, pak sládne. Na konci cítím také kávu bez cukru. Dozvuk je kratší, méně desinfekční a výrazný ve srovnání s 10y.
Shrnutí: Asi není tak výrazná, či osobitá jako 10y, ale má rozhodně co nabídnout. Je o něco sladší, a uhlazenější. Současně podbarvená různým kořením. Každopádně výborná.

Láhev: Ledaig 10 yo 46,3%
Aroma: Guma, kouř, kůže, asfalt, ale vše do sladka zjemněné smetanou. Někde v pozadí registruji marcipán a vanilku. Také travní tóny, které znám např. z některých kousků z Nížiny.
Chuť: Ardbegovsky (10y) nasládlý kouř v polovičním množství a zalitý značnou dávkou smetany. Na druhé straně, stejně jako ve vůni, travní nakyslost, bylinky (zde vzpomínám na Juru)
Dozvuk: Zde už nasládlost téměř mizí. Kouřový se stopami ovoce, koření a soli. Mořské řasy, medicína a káva. Dlouhý.
Shrnutí: Má to podle mne docela blízko ke Caol Ile 12y , nebo i Ardbegu 10y, ale jemnější. Chutnala mi tam ta smetanovost. Celé láhvi bych se rozhodně nebránil.

Láhev: Nikka From The Barrel
Aroma: Slazené kakao, čokoláda, ovoce (jablka a pomeranče), tabák. Také med a květiny
Chuť: Sladká a ostrá, ale svěží a šťavnatá. Trocha tabáku, soli a skořice. Vyvážená bez výraznější hořkosti.
Dozvuk: Hřejivý, sladce dřevitý. Čokoláda, jablečný štrůdl a stopa po pomerančích s nějakým kořením. Vysychá a zůstává pocit příjemné sladkosti.
Shrnutí: Výborná whisky. Japonci mě touto whisky hodně překvapili. Krásný a originální design láhve a krabice.

Láhev: Nikka Pure Malt White
Aroma: Sladké. Višně v čokoládě přelité třtinovým rumem. Zaprašené moučkovým cukrem s trochou vanilky. Také kouřové tóny. Rašelina.
Chuť: Opět do sladka. Moučkový cukr. Po chvíli přechází mírně do slana a kouře.
Dozvuk: Kouř, pak se vynoří ovocné tóny - banány a vanilka. Zůstává pocit příjemné sladkosti s jemným, téměř nepatrným jódem.
Shrnutí: Jednoduší, ale moc pžíjemně sladká a lehce kouřová japonka. Myslím, že by jí slušelo více procent. Kažpodádně, koupě nelituji.

Láhev: Nikka Yoichi 10 yo
Aroma: Med , čokoláda, kouř, skořice, hrušky, pomeranče, vanilka, kůže a trochu desinfekce.
Chuť: Sladká a kořeněná, mírně krémová. Kouř a decentně síra, také sůl a dřevo.
Dozvuk: Kořeněný, rašelina, dřevo, ovšem stále do sladka (karamel, pomeranče, kokos) s jodem. Žádná parfémová hořkost atd. se nekoná.
Shrnutí: Skvělá whisky. Připomíná mi trochu Talisker (ve vůni i trochu v chuti - asi ta síra), ale Yoichi 10y je rozhodně jemnější, ne tak útočná a ostrá, více do sladka a dřeva.

Láhev: Old Pulteney Pentland Skerries
Aroma: Kvalitní sušené švestky. Hrozinky. Porce mořské soli a řas. Kakao, karamel a drcený pepř.
Chuť: Sladká, ale ostrá. Mastná. Opět sušené švestky, hrozinky. Připečené kandované ovoce. Také sůl. Po delší době výrazně zostřuje.
Dozvuk: Ostrý alkohol, pepřový. Do slana s kakaem. Trochu kouře a pod tím stále ty švestky. Dlouhý, ostrý a hřejivý dozvuk.
Shrnutí: Celkově na mě působí drsným a ostrým, až těžkým dojmem. Žádná vodička. Výrazná. Hlavní ingredience této whisky - od aroma po dozvuk – sušené švestky. Tak to vnímám já. :)

Láhev: Slyrs Oloroso Faß 3 yo
Aroma: Taková suchá a tlumenější, ale zajímavá. Pražená káva. Po chvíli se ukáže slad. Pak sladší sherry tóny. Čokoláda, lehce povidla a v pozadí náznak hrušek a banánu
Chuť: Jasně patrná chuť po sherry. Nasládlá. Hrozinky, sušené švestky a tmavá čokoláda.
Dozvuk: Výrazný, ale ne příliš dlouhý. Stále se odvíjí od prvků uvedených v chuti. Sušené ovoce a tmavá čokoláda. Žádné pachutě ani ostrý líh.
Shrnutí: Překvapení. Vyvážená a přitom na ten věk pěkně nasáklá příchutí sherry. Tohle jsem tedy nečekal. Kdyby byla cena nižší, klidně bych zakoupil láhev.

Láhev: Strathisla 12 yo
Aroma: Uzavřenější, musím dlouho čichat, než se něco výrazněji objeví. Ale je to sladké, příjemné s trochou parfému. Jinak med, povidla, koření, čerstvě upečený chléb. Možná i někde v pozadí citrusová kůra a sherry.
Chuť: Opět sladší bez soli. Oříšky. Po delší době olejnatí.
Dozvuk: Ovocnější s kořením. I zde oříšky. Také tmavé lesní plody – borůvky, ostružiny a dřevo. Na konci hořkne jakoby po grepu....no, spíše žluklé ořechy.
Shrnutí: Bavila mě ve vůni. Taková stydlivá, musel jsem jí dát čas, než se projevila, ale bylo to příjemné. V chuti jednoduchá, ale také celkem příjemná. V dozvuku mi vadila zmíněná hořkost.

Láhev: Sullivans Cove Bourbon Maturation
Aroma: Vanilka, marcipán zakápnutý rumem. Pomeranče, hrozinky, bílá čokoláda. Čerstvě upečený koláč. Dominuje však vanilka a marcipán. Vůně mi trochu připomíná některé rumy.
Chuť: Opravdu sladká, opět výrazná vanilka. Ovocný koláč. Jemně dřevo a sůl. Krásná chuť. Mmmmmm
Dozvuk: Sladký a žhavý, ale zároveň jemný. Dřevo bez hořkosti.
Shrnutí: ....dočkal jsem se. Nádherně vyvážená, výrazná, vanilkově sladká. I když trochu jednoduší, ale to nevadí. Na 60% opravdu jemná. Parádní laskomina! Tohle stojí za nákup.

Láhev: Sullivans Cove Port Maturation
Aroma: Méně sladké, výrazné a ani tak příjemné jako Bourbon M. Více lakové a jde cítit více alkohol. Jinak Marcipán, ovoce a hlavně povidla a hrozinky zapečené v koláči. Pod delší době se ukáže portské.
Chuť: Sladká, ale sušší a temnější oproti Bourbon M. Jeví se trochu nakouřeně. Čokoláda, hrozinky v čokoládě, brusinky v čokoládě. Povidla. Něco málo nahořklých tónů.
Dozvuk: Horký, sladký, uhlazený s trochou dřeva. Čokoláda a ovoce. Méně vyrazný a kratší než Bourbon M.
Shrnutí: Opět výborná whisky, ale Bourbon maturation je pro mne lepší. V chuti je trošičku ostřejší, ale vyváženější a lahodnější. Ve vůni je jasným vítězem (v tomto mu málo co konkuruje). Každopádně za vzorek děkuji Petrovi.

Láhev: Suntory Yamazaki Distiller's Reserve
Aroma: Čokoláda, kakao, rumové pralinky ponořené do kávy. Také banány, nebo spíše jablka v čokoládě, citrusy a slanější kouřové tóny.
Chuť: Jemná násládlost a mastnota. Čokoláda a nugát posypaný trochou pepře a práškovým kakaem.
Dozvuk: Zde se přidá i sůl. Příjemně zaštípe. Citrusové ovoce v lehkém kouři. Pak káva a kakao, které sládne a přechází do čokolády. Úplně na konci se objeví jemné medové tóny.
Shrnutí: Opět výborný japonec. Je to jemnější whisky, ale poměrně bohatá a vyvážená.

Láhev: Talisker 10 yo
Aroma: Nasládlý kouř z rašeliny. Koření, kůže a pod tím černý čaj s medem. Při prvním přivonění příjemná.
Chuť: Po nalití do úst na jazyku nejprve sladší. Pak začne skutečně pepřově kousat, kouř. Pálivá.
Dozvuk: Zde se na moment objeví určitá pachuť, jakoby čpavá nakyslá hořkost, možná síra. Jinak pepř a nakonci opět zesládne a jde cítit i jód.
Shrnutí: Tahle whisky mě spíše zklamala. Byla dobrá, ale v 85% případů, tedy téměř při každém popíjení jsem po polknutí zaznamenal ten nepříjemný čpavý a sirnatý tón, což mi dost vadilo. Jinak zbytek v pohodě. Nemůžu ale vyloučit, že se k ní jednou vrátím. Je to drsná, hodně ostrá whisky. Cask strength musí být docela masakr

Láhev: Talisker Port Ruighe
Aroma: Silné. Těžce ovocně sladké a zároveň kouřem a sírou prosycené aroma. Přezrálé pomeranče a švestky, připálený cukr, černá káva.
Chuť: Hutná, olejnatá. Je zde náznak sirnatosti, kterou cítím v základní 10y, ale je to naštěstí krátké a posléze vyváženo (spíše utlumeno) ovocností a sladkostí. Pepřový charakter je zde také. Trochu soli. Vyzrálá.
Dozvuk: Nádherně sladký, přitom mocně kouřový. Tmavá čokoláda. Na konci zůstává pocit sladkosti doplněn jódovým podtónem.
Shrnutí: Pro mě mnohem lepší Talisker než zákl. 10y. Vyladěná od začátku do konce. Skvělá, někdy nejspíš pořídím láhev. Za vzorek děkuji Netharovi ;) !

Láhev: The Balvenie 12 yo Double Wood
Aroma: Vůně ovocná (nejvíc asi pomeranče) medová, karamel
Chuť: Sladší, ovocná - zase pomeranče, karamel. Trochu jadrnosti, lehounká nahořklost
Dozvuk: Hřejivý, nasládlý, Vrácející se prvky, které byly ve vůni i chuti.
Shrnutí: Poprvé mi přišla naprosto úžasná. Poprvé v životě jsem měl pocit, že piju opravdu kvalitní pití. Před tím jsem měl různé klasické blendy a ochutnal jsem několik panáku Chivas Regal 18y, ale tohle je prostě jiná liga. Po ochutnání po nějakém čase, kdy už jsem měl za sebou i jiné lahve, už mi tak geniální nepřišla, ale to se asi dalo čekat :) Dnes bych za ty peníze ze Speyside pořídil asi něco jiného, přesto zůstané v mém žebříčku vysoko, Byla přece první!

Láhev: Tobermory 10 yo 46.3%
Aroma: Zvláštní nakyslá zatuchlost. Shnilé dřevo v lese, houby v sýrové omáčce, brambory, guma. Jemný kouř a sůl. Arašídy. Po delší době vyplouvá na povrch ovoce – pomeranče v tvarohovém koláči a také lehké náznaky desinfekce.
Chuť: Do slana s jemnou sladovou nasládlostí. Působí lehce ale přitom má opravdu výrazně olejovou texturu. Bílá káva, trochu piva (asi ten slad) a nádech ovocných tónů.
Dozvuk: Opět spíše slaný, přičemž nasládlost se nevytrácí. Olej. Slad. Smetana. Kávové tóny. Pepř v oleji. Také velmi jemný opar kouře.
Shrnutí: Překvapení. Whisky s charakterem. Zajímavá symbióza svěží lehkosti a zároveň hutně olejové hladkosti, přitom doplněné peprností a obláčkem kouře. Kromě Ledaigu, se kterým má společnou hladkost (olej, smetana) mi nejvíc připomíná asi Isle of Jura Superstition. Ta je však sladší, více do medu. Tato Tobermory je o poznání slanější, lehčí. Mám z ní pocit, jakoby byla méně ochucená. Zkrátka přírodní. :)

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.