ZPĚT

AutorWhiskySkotskáVše
jumbo 30 29 30

Abecední seznam recenzí:

A
Aberlour A'bunadh batch 44
Auchentoshan 12 yo

B
BenRiach 10 yo Curiositas
BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz
BenRiach Birnie Moss
Bowmore 12 yo

C
Caol Ila 12 yo
Cragganmore 12 yo

D
Dalwhinnie 15 yo

F
Finlaggan Cask Strength 2013

G
GlenDronach 8 yo Octarine
GlenDronach 15 yo Revival
GlenDronach Cask Strength Batch 2
Glenfiddich 12 yo
Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
Glenfiddich 18 yo
Glenmorangie Lasanta

I
Isle of Jura 16 yo

L
Lagavulin 16 yo
Laphroaig Quarter Cask

M
Macallan 10 yo Sherry Oak
Mícháte?

O
Oban 14 yo
Old Pulteney 12 yo

S
Springbank 10 yo

T
Talisker 10 yo
The Balvenie 12 yo Double Wood
The Glenlivet 12 yo

Recenze:

Láhev: Aberlour A'bunadh batch 44
Autor: jumbo
WB
Aroma: ne moc výrazná, vůně vína, portského, ovocný med, po chvilce už je o dost výraznější, hodně hutně ovocná / s vodou více sladká, lehce povidla
Chuť: prvotní chuť strašně dobrá a zajímavá, silná, dost hořká, skoro ve stylu kapek na kašel, po chvíli dost ovoce / s vodou daleko lepší, moc příjemná hořko sladká "kulatá" chuť, naprosto luxusní, spousta ovoce, meruňky, pomeranče, ke konci hodně kořeněná, hutné přezrálé ovoce
Dozvuk: extrémně horký, tady je nejvíc cítit síla alkoholu, ale není to nepříjemné / už ne tak šílený, ale dlouhý, je cítit koření, kůra pomerančů, trochu čokoláda
Shrnutí: Fakt super.

Láhev: Auchentoshan 12 yo
Aroma: úžasná, sladká, karamel
Chuť: zpočátku nic, později nasládlá a nahořklá, všechno hodně mírné, jakoby ani neměla tolik alkoholu,
Dozvuk: moc dobrý, středně dlouhý, jemně do karamelového hořka, dřevo
Shrnutí: úžasná vůně, ta mě fakt ohromila, super dozvuk, chuť průměrná, celkově ale dost pitelná

Láhev: BenRiach 10 yo Curiositas
Aroma: Bez vody: kouř, kouř, kouř, medicína, ovoce, citrón, sůl

S vodou: zvýraznil se citrón a ovoce, jinak stejné
Chuť: Bez vody: opět kouř, sladko ovocná, dřevitá suchost, koření

S vodou: daleko sladší, méně ovocná, později výrazný kouř, uzené dřevo
Dozvuk: Bez vody: výrazný a dlouhý, koření, dřevitý, suchý, kouř, uzené dřevo, později pepř

S vodou: stále výrazný, přibyla ovocná sladkost i do dozvuku
Shrnutí: Příjemná velice kouřová whisky, tohle by se dalo pít.

Tady si moc netroufám. Kouřovek už jsem sice pár měl, ale tipnout si stejně netroufám. Pokud bych musel, tak to ve vzpomínkách tím výrazným kouřem přiřazuju k Ardbegu Ten, ale toho jsem měl jen malinkatého panáčka, takže je to opravdu jen tip.

Láhev: BenRiach 10 yo Curiositas
Aroma: nakouřená, sladko ovocná
Chuť: sladká, dřevo, ohořelé, nakouřené
Dozvuk: výraznější, kořenitý, dřevitě suchý
Shrnutí: Vůbec ne špatná whisky, ale na láhev bych to neviděl. Trochu ji ale diskvalifikoval ten Finlaggan CS, co jsme měli před ní...

Láhev: BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz
Aroma: Bez vody:hodně hodně sladká, silná, banány, vanilka, květinový med, možná máslo (sladké samozřejmě), sladký lehce pomerančový likér, zelená jablka

S vodou: ještě sladší než předtím, spousta květin
Chuť: Bez vody: rozhodně silnější, hřejivá, řekl bych přes 55%, olejová, máslová, ne tak sladké jako ve vůni, spíše sladko nahořklá, pomerančová marmeláda

S vodou: opět daleko sladší, hlavně na začátku, mléčná čokoláda, ovocný med, později trochu dřevo, možná tráva, ke konci se vrací hořkost, ale jemná, čokoládová
Dozvuk: Bez vody: je výrazný, hořký, po kúře citrusů, možná vlašské ořechy, po čase až do kávy

S vodou: opět ustoupila ta hořkost, s ní se ale snížila i výraznost dozvuku, je ale pořád dlouhý, květiny, květinový med, po chvíli se vrací citrusová kúra, ale umírněnější, později možná trochu pepře
Shrnutí: Velice příjemná whisky, vůně vystupuje nad chutí, dozvuk je nečekaně hořký, líbí se mi jak se změnila po přidání vody, to jí taky podle mě pomohlo, rozvinuly se více sladké tóny květin.

Z toho co jsem pil, mi květinovým stylem lehounce připomněla Cragganmore 12.

Láhev: BenRiach Birnie Moss
WB
Aroma: kouř, rašelinka, ne příliš intenzivní, ale vytrvalá, nasládlá, obilná
Chuť: příjemně zakouřená, super medově sladká
Dozvuk: sladký a lehce zakouřený, objevuje se ohořelé dřevo
Shrnutí: ta sladkost je výrazná, úplně bez hořkosti, parádní kombinace kouře a neovocné sladkosti, určitě láhev!

Láhev: Bowmore 12 yo
Aroma: zatlumený kouř, elegantní, do sladka, neagresivní
Chuť: plná, postupně odhaluje víc a víc, dřevo (hodně), něco ve stylu čaje se sušenkama , suchá a trpká
Dozvuk: spousta koření, uzené dřevo, možná až moc, taky suchý
Shrnutí: dřevěná whisky, nevím jestli to je vyloženě můj styl, je moc dobrá, dokonce dost taková jedinečná, ale suchost dozvuku mi tady není vyloženě příjemná. Mám srovnání s Lagavulinem 16 a Coal Ilou 12 a obě mi chutnají víc.

Láhev: Caol Ila 12 yo
Aroma: cítit až za roh, dezinfekce, kouř, rašelina, pak něco sladkého
Chuť: sladká, dezinfekční, podobná Lagavulinu 16, hodně slaná
Dozvuk: krásně kouřový
Shrnutí: opět jedna, co má vyrovnanou vůni, chuť i dozvuk, je hodně podobná Lagavulinu 16 (po přímém srovnání je drsnější než Laga, ten je sladší a takový elegantnější), vzhledem k cenám obou je pro mě Caol Ila moc dobrá alternativa

Láhev: Cragganmore 12 yo
Aroma: sladko slaná, něco strašně zajímavého, vanilka, moc příjemná vůně, i po několikátém návratu (k láhvi) je vůně něčím naprosto výjimečná, květiny, med
Chuť: první olej (příjemný), jemně sladká, možná květiny, po buchtičkovém Glenlivetu 12 je cítit i poměrně dost kouře
Dozvuk: dlouhý, příjemný, moc necítím kouř, opět olej, něco sladkého, nevím co, po Glenlivetu 12 už je tam cítit kouř
Shrnutí: skvělá whisky, moc dobrá, líbí se mi změna stylu po několika ovocných, tohle mi hodně pasuje, pro mě láhev, která může být doma stále (a to ne proto, že by byla netknutá)

Láhev: Dalwhinnie 15 yo
Aroma: hodně ovocná, trochu květinová, plnější než Balvenie 12, méně výrazná než Cragganmore 12, ale je cítit dost ostrý alkohol
Chuť: plná, jemňoučce hořká, turecký med, asi květiny
Dozvuk: hodně výrazný, spousta koření, úžasná hořkost, skvělý dozvuk, daleko výraznější než u Cragganmore 12
Shrnutí: Plná, komplexní. Aroma nejslabší, ale zbytek moc dobrý, hlavně dozvuk, ten je úžasný.

Láhev: Finlaggan Cask Strength 2013
WB
Aroma: velice elegantní rašelina, mírna neagresivní, ovocně nakyslá
Chuť: hřejivá a silná, ale opět kouř s rašelinou nejsou nijak agresivní, ani v dozvuku
Shrnutí: celkově velice zajímavá a elegantní, určitě ještě prozkoumat...

Láhev: GlenDronach 8 yo Octarine
Aroma: hodně moc ovoce, sladko ovocná vůně, intenzivní, žádný slad ani alkohol
Chuť: Příjemně sladká, ovocná, na závěr mírně kořeněná
Dozvuk: sladko ovocný dozvuk, moc příjemný, ne moc dlouhý
Shrnutí: zpočátku jsem cítil meruňkovici, ve vůni i v chuti, toho ovoce je tam hrozně moc, vůbec to nepřipomínalo whisky, s dalšíma skleničkama už se objevilo whisky více. Rozhodně zajímavá a dobrá whisky. Kvůli ceně je to jasná volba.

Srovnání s Glenmorangie Lasanta: GM mi příjde propracovanější a lepší než GD, její dozvuk je delší a výraznější, i celkově mi přijde jako lepší, kvalitnější whisky, ohromně je v GM cítit to koření, je olejovější, GD je zas ovocnější.

Láhev: GlenDronach 15 yo Revival
Aroma: je to sherry, povidla, hodně přezrálé ovoce, hutně sladká, krásná
Chuť: sladkáááá, nastupuje ostřejší koření, zůstává výrazné hutné přezrálé ovoce, není hořká, velmi výrazná chuť
Dozvuk: zůstává sladký, středně dlouhý, suší, trochu dřeva, koření
Shrnutí: skvělé sherry pití, po několika sherry CS, co jsme doposud pili, je u mě normální síla sherry stylu poměrně vítaná, opravdu moc dobrá, až bude někdy chuť na sherry tak určitě lahev tohoto

Láhev: GlenDronach Cask Strength Batch 2
Aroma: Bez vody: silná, intenzivní, hutná, heavy-sherry, výrazné sherry povidla, perník, kvasící ovoce, možná olej, vánoční puding, nějaké výrazné koření

S vodou: zůstává hutná, povidlová i pudingová, nedokážu říct co se změnilo, kromě intenzity samozřejmě
Chuť: Bez vody: hřeje, hodně, opět bych tipnul na sílu přes 55%, ořechy, kandované ovoce, povidla, perník

S vodou: hutně sladká, výrazné sherry povidla, pepř, přezrálé ovoce
Dozvuk: Bez vody: pepř, sladké pomeranče, marcipán, pečená jablka

S vodou: více hořká, grep, koření, později se vrací hořká povidla a velice jemně ty sladké pomeranče
Shrnutí: Bez vody i s vodou velice velice výborná, vůně, chuť a dozvuk jsou všechny na stejné úrovni, vysoké. Opravdu něco úžasného, tohle chci :)

Z toho co jsem pil mi připomněla Aberlour Abunadh.

Láhev: Glenfiddich 12 yo
Aroma: sladká, ovoce, jablka, velice příjemná jemná vůně, vanilka, smetana, med, květiny, ananas-docela výrazný, možná čokoláda
Chuť: sladká jablka, opět ten ananas, marcipán, smetanová jemná chuť, lehké koření, později se rozvinula víc a byla víc výrazná, kořenitější
Dozvuk: ne moc výrazný, krátký až středně dlouhý, později opět o něco zvýraznil, pomerančová kůra, možná ořechy
Shrnutí: Celkově ne moc výrazná whisky, ale jinak velice dobrá a příjemná. Nakonec jsem v ní objevil docela dost chutí i vůní... Příjemná levná whisky.

Láhev: Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
Aroma: méně svěží ovoce, sladší, hutná sladkost, karamel, med, daleko elegantnější než 12, cukr
Chuť: sladce kořenitá, výrazně v obou složkách
Dozvuk: trochu koření, mírná hořkost, sladkost tady zmizela, středně dlouhý, spíš kratší, méně výrazný, ale zvýrazňuje se s každým dalším napitím
Shrnutí: Velice dobrá, zralá whisky, elegantní, sladká. Vůně je opravdu výjimečná, chuť komplexní a taky výborná, dozvuk se lepšil s časem. Od 12 je cítit velikánský rozdíl a k lepšímu, takže spokojenost. Jen jí chvíli trvalo než se ukázala…

Láhev: Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
Aroma: krásně sladká a do ovocná, něco jako karamel
Chuť: sladko-hořká, dost sladká, skvěle pasuje k vůni
Shrnutí: po Dalwhinnie 15 to byla úžasná volba, první setkání bylo nemastné neslané (stejně jako u některých tady), ale další setkání bylo jiné, daleko lepší. Musím ji zkusit ještě někdy "ve větším množství"...

Láhev: Glenfiddich 18 yo
Aroma: poměrně výrazná, silná, koření, hodně zralé ovoce, sherry, kokos, skořice, hřebíček, vanilka, citrón, rozdíl ve vůni je podobně velký mezi 18 a 15 jako mezi 15 a 12, vůně je výborná
Chuť: výrazně sladká, karamel, koření, citrón, suchost jemně opáleného dřeva
Dozvuk: intenzivní, sladkohořký, zaván kouře?, kúra pomerančů
Shrnutí: dobrá, výborně kořenitá, oproti 15 se mi zdá celkově o dost výraznější, ale už tu bylo dost cítit dřevo a suchost, což mi po 15 úplně nesedlo, navíc tu není až takový rozdíl jako mezi 12 a 15, [s]takže z cenového hlediska asi ne[/s]; (i když rozdíl mezi 15 a 18 je jen cca 200 Kč, takže to není taková hrůza…)

Popravdě, možná není takový rozdíl ve změně chuti, ale je výraznější a docela hodně mi chutná (a to i navzdory tomu, že ji ralfy odmítl recenzovat :) )

Láhev: Glenmorangie Lasanta
Aroma: krásně a příjemně sladká, med a ovoce
Chuť: odpovídá vůni, úvod je hodně sladký, med, pokračuje do nějakého ovoce, na závěr se obojí spojuje v příjemnou kombinaci sladko-ovocného pití, po delší době se objevila kořeněná příchuť, je cítit i vyšší alkohol, chuť je ostřejší než u čtyřicítek
Dozvuk: ovocný, možná jablka, později příjemně hořký, krásně dlouhý
Shrnutí: úžasná whisky, slaďoučká, ovocná, moc mi chutná

Láhev: Isle of Jura 16 yo
Aroma: do slana, hlavně sladké pomeranče, možná mandarinky, karamel
Chuť: krásné ostrá, velmi výrazné koření, pepř, hořkosladká (ty pomeranče), na konci lehce cosi do kouře
Dozvuk: wow, výrazný dlouhý dozvuk, nauzené koření, nějaké ovoce
Shrnutí: Moc dobrá whisky, přijde mi že je znát vyšší věk. Špatně se mi identifikovaly další vůně a chutě, ale pořád tam ještě něco je, moc mi chutnala

Láhev: Lagavulin 16 yo
Aroma: kouř, rašelina, na pozadí je cosi sladšího, přijde mi jemnější než Laphroaig QC, nádherný sladký kouř, míchá se tam dezinfekce, nemocnice, nazval bych to nasládlý medicínský kouř
Chuť: olejová, kouřově-sladko-kouřová, uzená, dřevo, ohořelé dřevo z grilu, později cítím koření
Dozvuk: umírněnější kouř než Laphroaig QC, spíš z jídla než z tepláků od táboráku,Laphroaig QC ho měl přímočařejší
Shrnutí: umírněná, v ničem extrémní, příjemně kouřová, ne přehnaně, vůně je ohromující

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
Aroma: kouř, rašelina, při několikáté ochutnávce jsme přišli na "tepláky od táboráku" - to je asi nejvýstižnější :)
Chuť: zpočátku sladká, nastupuje ostrá kořeněnost, zakončeno kouřem, (možná jsem chvilku cítil i trochu slanou příchuť)
Dozvuk: úžasný dlouhý kouř, pak hořký kouř, pak kouř (a samozřejmě ty tepláky)
Shrnutí: moc dobrá whisky, krásně kouřová, do sladka, ostra, moje první single malt vůbec, moc příjemné seznámení, určitě bych si dal říct znovu

Láhev: Macallan 10 yo Sherry Oak
Aroma: nádherně sladká, do hořka
Chuť: sladká, ovoce, příjemně jemná, až hutně sladká, příjemně nahořklá
Dozvuk: hořký, ne vyloženě nepříjemný, ale víc než co jiného je sladko-hořký
Shrnutí: úžasná vůně, ale chuť je jiná a dozvuk zase jiný. Vůně sladká, chuť sladko-kyselá, dozvuk hořký. Nicméně moc příjemně pitelná.

Láhev: Mícháte?
Aroma: sladká, karamelová, sladké zralé ovoce, sušené švestky, výrazná, červená jablka
Chuť: řidší, nahořklá až hořká, na pozadí se skrývá trocha ovoce, sem tam vykoukla trocha sladkosti. Ale všechno to skrývání a vykukování se ztratilo v přívalech hořkosti...
Dozvuk: také hořký, středně dlouhý, méně výrazný, hlavně ale zůstala ta hořkost
Shrnutí: Vůně ve mě vzbudila velké očekávání - byla krásná. Tím ale všechna krása této whisky ustala a následovalo již jen hořké zklamání. Tento kousek se pánům master blenderům nevyvedl...

Láhev: Oban 14 yo
Aroma: sladká, ovocná, pomeranče
Chuť: plná, pomeranče a jejich příjemná nasládlá hořkost
Dozvuk: krásný, dlouhý, malilinko kouřový, olejový
Shrnutí: další z těch, u kterých bylo první setkání nemastné neslané a při dalším setkání jsem byl unesen, moc dobrá, výrazný dozvuk, za ten to stojí, po další ochutnávce bych určitě zařadil lahev do fronty pro nákup

Láhev: Old Pulteney 12 yo
Aroma: lehce přešlé ovoce, med
Chuť: velice jemný nástup, jako kdybych se napil smetany, alkohol se začal objevovat postupně, krásně sladce nahořklá, spíše ale sladká
Dozvuk: výrazný a kořenitý, až ostrý, sladký
Shrnutí: velice příjemná whisky, rozhodně můj styl, vzhledem k ceně si láhev jednou určitě pořídím

Láhev: Springbank 10 yo
Aroma: ostrá alkoholová, citrusová, kouřová
Chuť: olej, ovoce, koření-pepř, po několika doušcích je převládá taková nepříjemná alkoholová ostrost (to mi hodně vadilo)
Dozvuk: zpočátku ostrý, hořký, rašelina
Shrnutí: zajímavá, ostřejší a tvrdší, víc než co jiného je ostrá, pomůže naředění vodou a hlavně více skleniček - při pití asi šesté (malé) sklenky se z ní stala hodně sladká a i docela dobrá whisky, i tak ale zůstala ostrost, rozhodně ne whisky do začátku.

Po delší době: V chuti převládá ostrost, která to kazí, ostatní aspekty jsou celkem zajímavé - ve vůni i dozvuku je cítit moc příjemný kouř. To mi ale nestačí.

Je otázka, jestli bude s více zkušenostmi chutnat jinak... Aktuálně to není ono ani po několikátém přechutnání.

Láhev: Talisker 10 yo
Aroma: slano-kyselá
Chuť: sladko-kořeněná rašelina
Dozvuk: wow, tady se to rozjelo, exploze, pepř, dlouhý, kouř
Shrnutí: super whisky, nehorázný dozvuk, který je dlouhý

Láhev: The Balvenie 12 yo Double Wood
Aroma: lehká, karamelově sladká, vanilka, ovocná, lehké jablka, ne moc výrazná, přesto ale velmi příjemná
Chuť: nesladká, zvlástně hořká, suchá, později sládne, ale ne moc
Dozvuk: zůstává zvláštně jemně hořký, výrazný, plný, docela dlouhý, ta zajímavá hořkost zůstává na jazyku docela dlouho-je to příjemné
Shrnutí: Dobrá, lehká, pro mě ale ničím zajímavá, zapamatovatelná možná tou zvláštní hořkostí v chuti, to jsem jinde necítil.

Při poslední ochutnace mi chutnala velmi, o třídu lepší než předchozí vzorky…

Láhev: The Glenlivet 12 yo
Aroma: plná, hodně výrazně sladká, trochu ovocná, vanilka, nějaké bonbóny
Chuť: sladká, trošku hořká, komplexní i plná, vyrazná, med, cítím něco jako marcipán, i v chuti je jakési ovoce cítit - něco jetého (přezrálého)
Dozvuk: elegantní, dobrý, je cítit mírná hořkost, ale zároveň i sladká buchtovitost
Shrnutí: má úplně stejnou úroveň vůně chuti i dozvuku, strašně strašně moc dobře pitelná, skoro až jako limča, skoro bez alkoholu, spokojenost

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.