ZPĚT

AutorWhiskySkotskáVše
Botana 47 45 51

Abecední seznam recenzí:

A
Aberlour A'bunadh batch 45
AnCnoc 12 yo
Ardmore 12 yo Port Wood Finish
Arran Port Cask Finish
Auchentoshan Three Wood

B
Balblair 2000
BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz
BenRiach 16 yo
Benromach 10 yo 100° Proof
Bruichladdich Bere Barley 2006 (2nd Edition)
Bruichladdich Links "The Old Course St. Andrews - 17th Hole"
Bruichladdich Peat
Bunnahabhain Eirigh Na Greine

C
Caol Ila Natural Cask Strength
Clynelish 1992 Distillers Edition

D
Dailuaine 15 yo Càrn Mòr
Dalmore 12 yo
Dalmore 15 yo
Don Papa
Double Barrel DL Mortlach/Laphroaig

E
Edradour 10 yo 1995 Burgundy SV
Edradour 2003 Natural Cask Strength

G
GlenDronach 18 yo Tawny Port Finish
Glen Grant 16 yo
Glenfarclas 18 yo
Glenfarclas 105 Cask Strength
Glenfiddich 12 yo
Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
Glenfiddich 18 yo
Glenfiddich Select Cask
Glenglassaugh Revival
Glengoyne 18 yo
Glenkinchie 1990 Distillers Edition
Glenmorangie 10 yo Original
Grand Breuil Poire au Cognac

I
Isle of Jura 16 yo

L
Longrow 10 yo 1994

M
Macallan Sienna

N
Nikka Pure Malt Black

O
Oban 1997 Distillers Edition

P
Pampero Aniversario
Port Charlotte An Turas Mor

Q
Quorhum 30 Años Solera

S
Speyburn 10 yo

T
Talisker 10 yo
Talisker 2001 Distillers Edition
Talisker Port Ruighe
The Balvenie 12 yo Double Wood
The Glenlivet 18 yo
Tomatin 18 yo

W
William Larue Weller 12 yo

Recenze:

Láhev: Aberlour A'bunadh batch 45
Autor: Botana
Aroma: Hutné, krásné, voňavé sherry, plné ovocných tónů (sladké višně, maliny, marmeláda z lesního ovoce), čokoláda (višňové pralinky), sametově jemné, stopy koření, ... super!
Chuť: Čokoláda, ovocná sadkost (opět višně v čokoládě), alkohol je znát, ale nijak rušivě (60% bych nehádal)
Dozvuk: Střední, z počátku ovocný a zvolna se vytrácí do příjemného lehce štiplavého alkoholu.
Shrnutí: Vítěz 4 HK degu, podávaný s dančím ragú se zázvorem a bramborovými nudlemi ovoněnými tyrolským špekem - skvělá kombinace! Nyní po domácím přechutnání musím uznat, že se jedná o skvělou whisky pro pokročilé uživatele. Za vzorek děkuji Netharovi.

Láhev: AnCnoc 12 yo
Aroma: Převládají zelená jablka, lehká ovocná sladkost, na pozadí vanilka a lískové oříšky.
Chuť: Lehká, jemná, nasládlá, ... možná zase ta zelená jablka.
Dozvuk: Kratší, lehčí, sladší.
Shrnutí: Mám rád zelená jablka a jejich sladkoko-kyselou chuť. Právě vůně zelených jablek převládá a válcuje vše ostatní. Jinak se mi tato whisky však zdá taková nevýrazná, jednoduchá, ale kdo má rád zelená jablka ;) . Ochutnáno v Jindřišské věži.

Láhev: Ardmore 12 yo Port Wood Finish
Aroma: Višňový kompot, karamel, lehké koření
Chuť: Sladká, višně v čokoládě.
Dozvuk: Sladce kořeněný.
Shrnutí: Kdo má slabost pro whisky po portském, stejně jako já, musí ochutnat! Za vzorek děkuji josému.

Láhev: Arran Port Cask Finish
Aroma: Krásná, hutná, vrtstevnatá, ovocná, sladká, sladký višňový/třešňový kompot, zkaramelizované višně s medem ve sladké ovesné kaši se skořicí, čerstvý tmavý med, čokoládové pralinky.
Chuť: Sladká, medově ovocná, zároveň "řízná" (je to 50-tka ;)).
Dozvuk: Delší, sladký, štiplavý, sladké dřevo, koření.
Shrnutí: Skvělé pití, lahev je trošku hnusná, ale obsah je výborný - doporučuji!

Láhev: Auchentoshan Three Wood
Aroma: Sladká vůně (až přeslazená), kandované ovoce, švestkový kompot, přezrálé švestky, rozinky.
Chuť: Dřevitost (ale ne nepříjemně, ba naopak), sladkost, ořechy (arašídy), citrónová tráva.
Dozvuk: Znovu ta dřevitost (ne nepříjemně) a sladkost.
Shrnutí: Ta sladkost i dřevitost je mi příjemná, ale zase né natolik, abych si ji koupil znovu. Je to takové "ničím nenadchne, ničím neurazí".

Láhev: Balblair 2000
Aroma: Sladce ovocné, broskve, meruňky/meruňkový kompot, ananas, kytice jarních květů.
Chuť: Sladce ovocná, zase ta meruňka.
Dozvuk: Kratší, ovocný.
Shrnutí: Rád jsem ochutnal, ale o lahvi neuvažuji. Takový dobrý průměr - neurazí/nenadchne. Není v ní nic co by mi vadilo, ale také nic, proč by měla čnít nad ostatními.

Láhev: BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz
Aroma: Citrusy, mandarinkový kompot, pomerančový likér, přezrálý ananas a také nějaký odlakovač nebo leštěnka (bez vody se ta leštěnka objevuje a zase ztrácí mezi tropickým ovocem a to mně baví, s vodou už je zřetelná až moc a spíše jí to škodí)
Chuť: Ostrá, sladkost, citrusy, koření (s vodou opět vylézá ta leštěnka/lak a hořkost)
Dozvuk: Citrusy, dřevo, (s vodou hořké koření).
Shrnutí: Zajímavá vůně, ostrá chuť, proto jsem ji posléze zředil vodou, což ji uškodilo :( . Za vzorek děkuji Petrovi.

Láhev: BenRiach 16 yo
WB
Aroma: Sladká ovocná vůně, včelí úl s plástvemi medu, vánoční cukroví (vanilkové rohlíčky), třtinový cukr, cuba libre ;-) a něco co mi tam vadí a nedokážu to popsat ... slabě kouř.
Chuť: Na počátku sladkost, která se změní v lehkou olejovost a přechází v celku výraznou štiplavost, kouř a zase něco co mi tam vadí ...
Dozvuk: Dlouhý, kouřový a cítím stále to něco, co mi na této whisce vadí a cítím to docela dlouho.
Shrnutí: Tak toto opravdu není typický zástupce Speyside. Tato whisky mi moc nesedí, ale měl jsem jenom vzorek, za který děkuji Petrovi.

Láhev: Benromach 10 yo 100° Proof
WB
Aroma: Citrusy, lehce kouř, kyselé ovocné bonbóny, broskev, dřevo, vanilka.
Chuť: Co to sakra je? Hrozně to perlí na jazyku! Rozkousnutý pepř? Nebo snad chilli? Kyselost zkaženého vlašáku? Ne, už to mám, je to jako když si koupíte takovou tu plochou baterku a strčíte jazyk mezi ty dva plíšky/póly a brní vás z toho jazyk! Jsem z toho tak mimo, že nic jiného nerozeznám. :think:
Dozvuk: Furt přemýšlím nad tou chutí a cítím to i v dozvuku, v dáli se vynořuje lehký kouř.
Shrnutí: Jsem z toho zmatený. Když bude příležitost, musím to znovu ochutnat, o lahvi ale neuvažuju. Pil jste to taky někdo? ...

Láhev: Bruichladdich Bere Barley 2006 (2nd Edition)
WB
Aroma: Sladké, krásně sladké, jemné květinově sladké medové tóny, zároveň však také citrusová kyselost, úplně to láká k napití ... domácí citronáda z minerální perlivé vody slazená třtinovým cukrem s troškou máty a zázvoru v namražené skleničce s ledem podávaná v parném dni ve stínu rozkvetlého stromu ... tak asi tak.
Chuť: Nejdříve lehounce sladově sladká, cereální sušenky s meruňkou, později vyznívá spíše do sucha a dává vědět, že se jedná o "padesátku".
Dozvuk: Delší, suchý, dub, malinko hořký.
Shrnutí: Krásně voní, nic nevyčnívá, ve vůně je taková lehká, jemná, svěží, sladce kyselá, říká napij se ... chuť je taky v pohodě, i když za vůní zaostává, opět nic nevyčnívá, zase taková mladá, sladová, zároveň štiplavá ... no a dozvuk, to je asi nejhorší část celkového hodnocení, opět taková mladý, tady bych ale řekl nevyzrálý přesto ne nijak urážlivý. Na počátku 4 HK degu zaznívaly obavy majitele lahve, že to bude průser a že to nebude nikomu chutnat. No nakonec to průser nebyl a bylo to celkem fajn. Za vzorek děkuji Karlovi.

Láhev: Bruichladdich Links "The Old Course St. Andrews - 17th Hole"
Aroma: Vanilka, opečené jablko na ohni, sladkost, karamel, citrusy.
Chuť: Sladkost, karamel, máslově sušenky s kousky hrozinek a čokoládou, sladké ovoce (asi přezrálé meruňky).
Dozvuk: Méně výrazný, opět ovocná sladkost, cereální sušenky.
Shrnutí: Když jsem sáhl v domácím baru po této lahvičce očekával jsem kouř a rašelinu, když jsem si přičichl, tak jsem byl překvapen, po rašelině ani stopy. V chuti jsem ji také hledal marně a snad v dokončení jsem našel lehkou stropu sladké rašeliny, snad opravdu neznatelnou (nebo jsem si to snad vsugeroval?). Jinak mi tento vzorek chutnal, není až tak ovocný, jako spíš karamelově a sladově sladký. Pokud bych narazil na celou láhev za dobrou cenu, neváhal bych.

Láhev: Bruichladdich Peat
Aroma: Jemné, je tam ovoce a je tam rašelina. Možná opečené jablko na ohni, malinko vanilky, kyselé ovocné bonpary, zralé banány, nic agresivního, do sklenice lze strčit nos, aniž by vás to nějak (výrazněji) štípalo, vše zahalené v jemném kouři.
Chuť: Sladkost vanilky se mění ve štiplavost, pepřovitost a celé je to zakončeno kouřem/rašelinou.
Dozvuk: Jemný dlouhý kouř.
Shrnutí: Co k tomu říct ... je to takové jemné, kouřové, ... a Port Charlotte An Turas Mor je lepší ;) .

Láhev: Bunnahabhain Eirigh Na Greine
Aroma: Citrusy, med, kandované ovoce, koření.
Chuť: Sladká, lehká, jemná, citrusy, rozinky, koření (možná badyán).
Dozvuk: Lehounký, příjemný, středně dlouhý.
Shrnutí: Tak tato lahev by doma moc dlouho nevydržela. O tom, že mi chutnala převelice svědčí i fakt, že jsem si musel "přidat" a pořádně ji po oficiálním kolečku ještě přechutnat ;). Ochutnáno na 2 HK degustaci, za vzorek děkuji Jerrymu :clap:.

Láhev: Caol Ila Natural Cask Strength
Aroma: Kouř, rašelina, slabě jód, sladová sladkost, citrónová limonáda, sirup z černého bezu.
Chuť: Nejdříve sladká, pak se mění do slana, aby pak zase sladově sládla, rašelina, ostrá sladká citrónová šťáva s pepřem.
Dozvuk: Dlouhý, peprný, koření a bohužel hořkne.
Shrnutí: Na HK degu mi samostatně nesedla. Bylo to zřejmě způsobeno tím, že šla po sladkém Arranu Port Cask Finish a kachních játrech ve višňovém želé, a tak se mi tato Caola zdála hrozně masakrojdní. Na druhou stranu v kombinaci s tatarákem z uzeného lososa to byla jedna z nejlepších kombinací večera (navíc když jste si do tataráku trochu té whisky nalili). Dnes přechutnávám v klidu doma a už se mi tak brutální nezdá. Vůně je zajímavá a najde se v ní spousty zajímavých tónů, chuť vůbec není špatná, ale bohužel jsem u druhého loku objevil v dozvuku docela výraznou hořkost, které jsem se už pak nezbavil. Za vzorek děkuji Jerrymu.

Láhev: Clynelish 1992 Distillers Edition
Aroma: Sladká přezrálá hruška, troška dřeva, přezrálý banán, velmi slabý náznak rašeliny, káva, sušené meruňky.
Chuť: Sladký banán přechází ve výrazné koření a dřevo
Dozvuk: Dlouhý - výrazné dřevo a koření se vytrácí zpět do sladkého tónu.
Shrnutí: Velmi mě zaujala, velmi dobrá whisky, výrazná v chuti i dozvuku. Za vydatný vzorek děkuji Jerrymu.

Láhev: Dailuaine 15 yo Càrn Mòr
Aroma: luční med, ovocný koš (zralé hrušky/jablka/možná i přezrálé švestky), zralé mandarinky, vanilka
Chuť: na počátku velmi sladká, pak začíná lehounce štípat, jemná, zaoblená a opět to ovoce
Dozvuk: ovocný, velmi jemný, zaoblený (ale ne krátký)
Shrnutí: Velmi jemná whisky, jak v chuti, tak i vůni. Netipoval bych ji, že jí je 15 let a ani na to, že má 46%. Do skleničky můžete zabořit nos, aniž by vás nějak zaštípala. To, že je velmi jemná dokládá i to, že si na ni pochutnává moje drahá žena, která je naopak schopná říci o nějaké 40%, že je na ní moc silná. Co se týče chuti a vůně jo to klasická Speyside - kytičky, včeličky, ovocný sad, prostě pohoda a to já můžu.

Láhev: Dalmore 12 yo
Aroma: Sladkost, pečené kaštany, slad, koření (spíš takové hořké koření), hřebíček
Chuť: Slad, znovu to hořké koření, hořké dřevo.
Dozvuk: Kratší, hořkosladký.
Shrnutí: No, tuto si už znovu nedám, rád bych ale ochutnal její starší verze, snad to bude u nich lepší.

Láhev: Dalmore 15 yo
Aroma: Těžká vůně - karamel, hrozinky, poctivé kakao, hořká čokoláda na vaření, vanilka a také nějaké to ovoce či spíše citrusy.
Chuť: Karamel, smetanové bonbóny, toffifee, sladká smetana, pařížská šlehačka.
Dozvuk: Kratší, sladký, pařížský dort se šlehačkou.
Shrnutí: Zajímavý kousek, mám raději více ovocné whisky, ale někdy si rád zahřeším a pařížský dortík patří mezi mé oblíbené. Díky Jerry za vzorek!

Láhev: Don Papa
Aroma: Zajímavé, pro mě teda lehce smradlavé, ale zajímavé. Co mi to tam jen smrdí? Datle? Fíky? Nějaké nahnilé ovoce? Možná višně? Pomerančová kůra tam je určitě. Musím k tomu furt čuchat a čuchat, je to takové zvláštní.
Chuť: Sladká a zas tam něco je, něco co je i ve vůni, ale chutná to líp, než to voní, pak také pomerančová kůra, čokoládové pralinky s pomerančem a višní, vanilka.
Dozvuk: Skoro žádný, zas trošku smradlavý.
Shrnutí: Ježíšek (rozuměj žena) mi letos (teda loni, tzn. 24.12.2015) donesl rum. I on si asi všiml neustále rostoucí ceny whisky a různých NAS a vintage edicí a snaží se mě asi přeorientovat na rumy nebo co. Nu což, vyměnil jsem tedy glencairn za koňakovku a snažil jsem se s tuto lahví skamarádit a jelikož se blížím ke dnu lahve tohoto zvláštního rumu, nastal čas sepsat recenzi.

Nejhorší/nejzajímavější na tomto rumu je vůně, zvláštní smrádek, který mě nutí čichat a čichat a přemýšlet co to je sakra za smrad. Chuť už je lepší, je to zkrátka sladké, ale neřekl bych že nějak hrozně moc, řekl bych tak srovnatelné s Presidente Marti či Diplomático Reserva Exclusiva. V čem to teda jiné je, tak to je ve vůni a chuti, je to více do ovocna, takový rumový smradlavý Speyside. Dozvuk je skoro nulový, ale to ten jsem od sladkého rumu ani neočekával.

Určitě mi tento rum rozšířil obzory a jelikož jsem měl možnost na sklonku roku uchutnat více rumů, třeba i zmiňovaný a vychvalovaný Presidente Marti 15 yo, začínám objevovat, že i rumy mohou býti různorodé a zajímavé.

Láhev: Double Barrel DL Mortlach/Laphroaig
Aroma: Blížím se nosem pomalu ke skleničce a cítím nádhernou hruškovou vůni (to mě docela překvapilo, jelikož jsem ji při prvním testování na 3. HK degustaci necítil, což je na druhou stranu logické, při náročnosti této akce) a možná také náznak hroznového vína, postupuji blíže ke sklence a hrušku nahrazuje očekávaný kouř a rašelina, pokračuji dál a zabořuji nos do sklenky a ke kouři se přidává výrazná mořská minerální slanost s troškou jódu.
Chuť: Nejdříve sladkost, ale velmi rychle se měnící na kouř/rašelinu a na konec se k tomu přidá velká dávka slanosti - řekl bych taková uzená jodová mořská sůl ;-).
Dozvuk: rašelina - sůl - rašelina - sůl - rašelina (asi v tomto pořadí)
Shrnutí: Tento typ whisky nevyhledávám (nejvíce se mi na ní líbí nalezená hruška ve vůni), ale na druhé straně se jim ani nevyhýbám a vždy se snažím, když mám příležitost, si nějakou tu kouřovku dát pro rozšíření obzorů a také očekávání, zda jsem se k tomuto typu whisky konečně "propil". Předpokládám že rašelinně orientované většině na tomto fóru by chutnala ;). Za zajímavý vzorek a rozšíření obzorů děkuji josému.

Láhev: Edradour 10 yo 1995 Burgundy SV
Aroma: Těžká, plná, hutná, čokoláda s kousky ovocného želé.
Chuť: Čokoláda, koření.
Dozvuk: Čokoláda, dřevo, hořkne.
Shrnutí: Opět se ukazuje, jak jsou vzorky ošidné. Zatímco na 5 HK degu jsem hodnotil nejvýše, po přechutnání se zdála v dozvuku poněkud hořká. Je pravda, že jsem dnes k tomu neměl karamelovo-vanilkový dortík s višní v čokoládě a švestkovým přelivem. Za zajímavý vzorek děkuji Netharovi.

Láhev: Edradour 2003 Natural Cask Strength
WB
Aroma: Sladce nakyslé, bonpari, sladko-kyselé ovoce, žluté blumy, angrešt, na pozadí trocha leštěnky.
Chuť: Koresponduje s vůní, sladko-kyselý fresh z ovoce (zelené jablko, hruška, okurka, angrešt a trocha pomeranče), kyselé ovocné bonbóny.
Dozvuk: Dlouhý, suchý, opět kyselé bonbóny.
Shrnutí: Určitě zajímavá whisky. Nevím, jak je to s dostupností a cenou, ale pokud byste někdy měli možnost ochutnat, zkuste ji. Za vzorek děkuji Karlovi.

Láhev: GlenDronach 18 yo Tawny Port Finish
WB
Aroma: Višně v čokoládě, čokoládové pralinky, studentská pečeť (čokoláda), tmavý lesní med, ostružiny, brusinky, vanilka a nějaké koření, možná hřebíček, badyán nebo i muškátový oříšek.
Chuť: Počáteční krátká a lehká ostrost se mění v příjemnou sladkost, čokoláda, znovu koření a lehounká a příjemná dřevitost.
Dozvuk: Lehký, jemný, sladce ovocný, trošku dřeva.
Shrnutí: Tak toto mi chutná, voňavá, sladká whisky, kterou lehce rozbíjí mírná dřevitost a to jí dělá velmi zajímavou. Za vzorek děkuji Petrovi

Láhev: Glen Grant 16 yo
Aroma: Sladká žlutá jablka, sladké žluté hrušky, jarní květiny, čerstvý luční med, vanilka
Chuť: Sladová vanilková sladkost přechází v lehkou dřevitost, tropické ovoce.
Dozvuk: Nevýrazný, lehká sladkost a lehká dřevitost.
Shrnutí: Trochu plošší whisky, pokud bych ji měl naslepo, 16 bych ji nehádal (snad jen lehká dřevitost by mi mohla prozradit vyšší věk této whisky). Jednodušší kousek, ale kdo má rád speyside (stejně jako já) tak nebude zklamán.

Láhev: Glenfarclas 18 yo
Aroma: Broskve, hodně broskví, nektarinky, mandarinky a taky nějaký ten lak nebo leštěnka či co.
Chuť: Jemná, jablečný mošt (ale ne sladký, spíš takový do sucha, možná spíš brut cider ;)), koření, lehce dřevo.
Dozvuk: Kratší, ovocný, suchý.
Shrnutí: Pokud si dobře vzpomínám, tak salam15 říkal, že tuto lahev sehnal v litrové verzi v Travel Free za nějakých 1 100,- Kč. No nezbývá mi nic jiného, než pogratulovat k dobrému nákupu. Díky za vzorek oslavenče! :alco28:

Láhev: Glenfarclas 105 Cask Strength
Aroma: Blížím se nosem ke sklence a cítím příjemně sladce ovocné aroma, při "zaboření" nosu do glencairnu se přidává voňavé ředidlo a okena.
Chuť: Výrazná sladkost (teda je to fakt hrozně sladké), pak samozřejmě nastoupí pichlavá síla alkoholu (ale není to tak hrozné), možná troška pepře.
Dozvuk: Pocit sladkosti střídá hořké koření.
Shrnutí: Byl jsem na tuto lahev, která vyvolává různorodé reakce velmi zvědavý. Upřímně jsem očekával, jak asi strašné to bude.

Byl jsem proto překvapen velmi příjemnou vůní, v chuti bych hádal menší voltáž, než je uvedena a ačkoli caskstrengTH nevyhledávám, toto se dalo v pohodě přežít. Dozvuk je trošku více hořký, ale dá se to vydržet. Určitě to není whisky určená pro začátečníka, ale za mě je to OK. Za vzorek, který mě mile překvapil děkuji Jerrymu.

Láhev: Glenfiddich 12 yo
Aroma: Hruška, lehce mandarinka, meruňka, skořice, možná čokoláda nebo kakao, vanilka.
Chuť: Hruška, slad, možná lehce nektarinka.
Dozvuk: Lehké, jemné a znovu ta hruška.
Shrnutí: Jemná, né moc výrazná, ale přesto dobrá. Za ty peníze (http://goo.gl/XH2YtQ) skvělá na takovéto domácí popíjení, nebo "neznalým" návštěvám.

Láhev: Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
WB
Aroma: Karamelové smetanové bonbóny, zkaramelizované opečené jablko s troškou medu, krupicová kaše s máslem a čokoládou a malou troškou skořice, buchtičky se šodó (bez rumu), přezrálé pomeranče, cereální sušenky.
Chuť: Sladkost, jemnost sladké smetany, jemný vanilkový krém, hedvábná smetanová mléčná čokoláda, křehké máslové sušenky.
Dozvuk: Jemný, hladivý, koresponduje s vůní i chutí, sladká smetana, ....
Shrnutí: Sametově jemná whisky ve všech směrech (vůně/chuť/dozvuk). Tuto whisky zařadil Nethar do doporučených "začátečnických" lahví a nezbývá nic jiného než souhlasit ( http://whisky.nethar.cz/forum/viewtopic.php?f=10&t=1440&p=15641&hilit=doporu%C4%8Den%C3%A9+whisky#p15641 ).

Láhev: Glenfiddich 18 yo
WB
Aroma: Lesní med, zkaramelizované jablko, přezrálá sladká hruška, hořká čokoláda, dřevo, sladké citrusy, vanilka.
Chuť: Ovocná sladkost, pomerančová čokoláda, koření, dřevo.
Dozvuk: Delší, trošku hořký, koření, dřevo.
Shrnutí: Hezká vůně, dobrá chuť a trošku hořký a dřevitý konec (věk je znát). Příjemné pití, které by měl každý milovník whisky určitě ochutnat.

Láhev: Glenfiddich Select Cask
Aroma: Bílé víno (rulandské šedé ;)), meruňky, horská louka za chladného rána, kyselé bonpari a taky nějaké ředidlo či impregnační sprej.
Chuť: Znovu ty sladkokyselé bonpari, leštěnka na nábytek.
Dozvuk: Zase kyselé bonpari, zase impregnační sprej (jelikož má prý sněžit a impregnoval jsem si boty, tak vím, o čem mluvím :)).
Shrnutí: Kvalitativně bych řekl srovnatelné s 12 yo, která je však čistě ovocňoučká, zatímco SelectCask je "narušená" impregnačním sprejem, někdy mi to vadilo, někdy ne. Celou lahev bych si však nekoupil.

Láhev: Glenglassaugh Revival
WB
Aroma: Sladko ovocně nakyslá, višňový kompot, žahour, kyselé ovocné želé (bonbóny), angrešt, hruškový kompot, kokosové mléko, v dáli lehce kouř.
Chuť: Ovocná, přechází v lehký vzdálený kouř.
Dozvuk: Krátký, ovocně kouřový, nevýrazný.
Shrnutí: Voní hezky, chuť a dozvuk mne nějak neurazil, ale ani neoslovil. Za vzorek děkuji Petrovi.

Láhev: Glengoyne 18 yo
Aroma: Citrusy, ovoce, dřevo.
Chuť: Peckoviny.
Dozvuk: Sladký, ovocný.
Shrnutí: Poznámky jsou chudé, nijak mě nezauala. Za vzorek děkuji zombovi.

Láhev: Glenkinchie 1990 Distillers Edition
Aroma: Dřevo, citrusy, sladově ořechově medová sladkost.
Chuť: Sladová sladkost, hořká dřevitost, hořké koření.
Dozvuk: Dlouhý, suchý, voňavkovitě hořký.
Shrnutí: Nevím, co si mám o tomhle kousku myslet. Každé napití chutná jinak. Jsem z toho voľaký zmetěný. Ale jo, je to hořký jak sviň, ale zároveň je tam i cosi hezkého :think:. Za zamotání hlavy děkuji zombovi.

Láhev: Glenmorangie 10 yo Original
Aroma: Slabší aroma, nasládlé, květinové, možná nějaké citrusy (červený pomeranč), multivitamínový džus.
Chuť: Kopíruje vůni, sladkost, zředěný květinový med, opět nic výrazného.
Dozvuk: Nevýrazný, ovocná sladkost.
Shrnutí: Tak já nevím, co si mám o tom myslet. Nijak mě nenadchla, ani neurazila. Měl jsem jenom vzorek a mám pocit, že jsem z něj moc nevyždímal. Určitě ještě přechutnám.

Láhev: Grand Breuil Poire au Cognac
Aroma: Zralá sladká hruška, teplá hruška s medem a malou troškou skořice (hruškový dezert), hruškový kompot se skořicí a hřebíčkem, někomu se může zdát trošku umělé (voňavka).
Chuť: Sladká hruška, lehce "umělá" (ale ne nepříjemně), lehce olejová, mazlavá.
Dozvuk: Kratší, sladký, hladivý, jemný.
Shrnutí: Když jsem to měl poprvé, cítil jsem hodně takovou tu voňavku a umělou chuť, druhý pokus cca za 14 dní už byl lepší a na potřetí mi to už zachutnalo. Manželce, to ale zachutnalo ještě víc a tak je láhev už vypitá :? . Cena je v celku příjemná a tak plánuji koupit další láhev pro zpestření dlouhých večerů. V recenzi se často vyskytuje slovo "sladké", ale zas žádná cicina to není.

Láhev: Isle of Jura 16 yo
Aroma: Sladká vůně, med, citrusy (pomeranč), kompotované ovoce (švestkový kompot), karamel.
Chuť: Máslové bonbóny, lehce "mýdlový" podtón.
Dozvuk: Nevýrazný.
Shrnutí: Moje první single malt whisky, byl jsem z ní docela paf, ale po ochutnání dalších whisek se moje nadšení mírní. Není špatná, to vůbec ne, ale zas to není tak super, že bych si ji koupil znovu.

Láhev: Longrow 10 yo 1994
Aroma: Rašelina, nastrouhaná citrusová kůra, žlutá hodně zralá jablka, višně.
Chuť: Nejdříve ostrá, ale měnící se ve sladkost, rašelina, dub, koření, citrusy a zase rašelina.
Dozvuk: Dozvuk je opravdu výrazný, dlouhý, rašelina, dřevo, rašelina, rašelina ... .
Shrnutí: Drsnější (aspoň z mého pohledu) whisky pro drsné muže popíjející tuto whisky při drsném počasí v drsné, ale krásné skotské přírodě. Ochutnáno na 2 HK degustaci, za vzorek děkuji salamovi.

Láhev: Macallan Sienna
Aroma: Svěží, ovocná, květinová, broskve, nektarinky, liči, cukrový meloun.
Chuť: Ovocná, nektarinky, koření.
Dozvuk: Delší, ovocný.
Shrnutí: Dobrá je. Vítěz 5 HK degustace. Za vzorek děkuji salamovi.

Láhev: Nikka Pure Malt Black
Aroma: Sladkost, kandované ovoce, hrozinky, vanilka, karamel, sladká smetana, malilinko kouř.
Chuť: Jemná, lehce sladkonakyslá - žlutá sladká jablka, nakonec opravdu lehce rašelina.
Dozvuk: Tady je kouř cítit nejvíc, ale příjemně/lehce/jemně.
Shrnutí: Moje první zkušenost s Japonskem a chutnalo mi to hodně. Zajímavá, vrstevnatá a roztomilá whisky. Ochutnátno na 2. HK degustaci, za vzorek děkuji josému.

Láhev: Oban 1997 Distillers Edition
Aroma: Těžká vůně, citrusy (mandarinky s peckama, červený pomeranč), pečená hruška.
Chuť: Jemně sladká, malinko olejová, příjemně štiplavá, koření, cereální sušenky.
Dozvuk: Sladová sladkost, koření a na závěr téměř nepostřehnutelný závan rašeliny.
Shrnutí: Ochutnáno na 3. HK degustaci jako pátý vzorek v pořadí po "masakroijdním" Double Barellu, proto jsem dnes s radostí doma a v klidu přechutnal a musím říct, že není špatná ;-). Za vzorky jsem vděčen salamovi.

Láhev: Pampero Aniversario
Aroma: Nejprve kanagon, pak sladkost, datle, fíky,čokoláda s oříšky (lískovými)
Chuť: Fíky, granátové jablko, čokoláda
Dozvuk: Takové slabší, řídké
Shrnutí: Není to špatné (upřednostňuji whisky), ale za ty prachy OK a jako bonus je krásná lahvička v ještě krásnějším pytlíku (kolega ho označil jako sloní předkožka :lol: ).

Láhev: Port Charlotte An Turas Mor
Aroma: Rašelina, pomeranče, vlašské ořechy, ořechové cukroví.
Chuť: Sladká citrónová limonáda se mění v hebkou rašelinu a sametový dubový kouř.
Dozvuk: Příjmený, lehký, jemný, rašelinka ;) , dřevo.
Shrnutí: Ačkoli jsem se (zatím) ke kouřovým lahůdkám nepropil a preferuji nenakouřené whisky, u této si umím představit, že bych ji měl doma. Dobrá byla :clap:. Ochutnáno na 2. HK degustaci, za vzorek děkuji Netharovi.

Láhev: Quorhum 30 Años Solera
Aroma: Sladké, příjemné, hebké, uhlazené, hnědý cukr, trocha hřejivého koření (hřebíček, skořice, muškátový oříšek), rozinky, sušené ovoce (švestky, meruňky), pomerančová kůra.
Chuť: Sladká, jemná, opět sušené sladké ovoce (fíky), mléčná čokoláda, bílá čokoláda (vanilka).
Dozvuk: Jemný, uhlazený, čokoládově sladký.
Shrnutí: Co na to říci - je to rum! Sladký dobrý rum, na takové to domácí mlsání. Za vzorek děkuji josému.

Láhev: Speyburn 10 yo
WB
Aroma: Citrusy (mandarinka), hruška, meruňky, dřevo, hořká čokoláda/káva.
Chuť: Slabá, ovocná (meruňka).
Dozvuk: Slabý, krátký, sladký, ovocný (meruňka).
Shrnutí: Ale jo, 500,- Kč bych za to dal ;-)

Láhev: Talisker 10 yo
Aroma: kyselé ovoce (angrešt, černý rybíz, kyselé jablko), rašelina - skvělá vůně!
Chuť: Nejdříve lehká sladcenakyslá ovocnost, která koresponduje s vůní, pak rašelina a pak pepř(ovitost)
Dozvuk: Dlouhý ... dlouuuhý, pepřovitový.
Shrnutí: Talisker jsem chutal již dříve a nijak mě jako začátečníka ("abstinenta") nenadchl. Dával jsem mu ale ještě šanci a nakonec si pořídil (již jako "znalec") celou lahev a musím říct, že jsem dobře udělal. Je to skvělé pití s výborným poměrem cena/výkon. Zkrátka patřím k těm lidem, kteří se musí k rašelince postupně propít ;)

Láhev: Talisker 2001 Distillers Edition
Aroma: Jód, rašelina, jemný sladký višňový kouř, šťavnatý pomeranč pojídaný na mořském pobřeží.
Chuť: Krásně hladivě sladká, po kouři či jódu (který je v nosu cítit) ani stopy (fakt to tam necítím), koření.
Dozvuk: Jemný, sladký, hladivý, až úplně na konci se na rozloučenou se ozve troška příjemného pepře a zamává rozfoukaný rašelinný kouř.
Shrnutí: Po čichnutí jsem čekal větší smršť rašeliny, ale chuť mě ohromně překvapila svou jemností a sladkostí. Za vzorky děkuji, komu jinému, než tajnému PR manažerovi palírny Talisker - Netharovi.

Láhev: Talisker Port Ruighe
Aroma: Rozinky, kandované ovoce, sladký lehounký třešňový/višňový kouř, tmavé lesní ovoce.
Chuť: Sladká chuť tmavého kandovaného ovoce zahalená v lehounkém příjemném kouři.
Dozvuk: Lehká sladkost s kouřem a kandovaným pomerančem.
Shrnutí: Jen o tom píšu a znovu se mí sbíhají sliny. Toto je skvělé, toto musím mít! Jdu si objednat lahev, nebo radši dvě, co kdyby mi došel.

Láhev: The Balvenie 12 yo Double Wood
Aroma: Citrusy, máslové sušenky (sladkost), švestkový koláč s drobenkou, třešně, jahodový kompot.
Chuť: Výrazná sladkost, máslové sušenky, lehounce olejová.
Dozvuk: Dlouhá dochuť, jemná sladkost, hřejivé.
Shrnutí: Velmi dobrá, dá se s ní "hrát" a hledat další a další vůně a chutě. Ne nadarmo ji Nethar zařadil do doporučených whisek ([url]http://whisky.nethar.cz/forum/viewtopic.php?f=10&t=1440[/url]). Uvažuji o koupi celé lahve. Ochutnáno v Jindřišské věži.

Láhev: The Glenlivet 18 yo
Aroma: Krásná výrazná sladká ovocně-květinová vůně, nektarinka, hruška.

[i]Nezastírám, že takovouto vůni speyside mám rád. Úplně v tom cítím, ten ovocný sad, vidím ty rozkvetlé kytičky, lítající včeličky okolo úlu plného sladkého medu ...[/i]
Chuť: Jemná nektarinka, nektar z Hluchavky bíle, popř. z Hluchavky nachové [i](taky jste to vycucávali, když jste byli malí?)[/i]
Dozvuk: Slabší, příjemný, ale krátký.
Shrnutí: Tato whisky skvěle voní, chuť je o stupínek horší a dozvuk je nejslabším článkem tohot kousku. Za mě dobrá speyside, která by stála za větší prozkoumání.

Láhev: Tomatin 18 yo
Aroma: Sherry, arašídy, čokoládový perník s ovocnou náplní, starý masivní nábytek politý leštěnkou, trocha medu.
Chuť: Ostrá, tipoval bych víc než 46%, když to není tím alkoholem, zkouším najít co to tam je sakra tak ostrého, ale na nic nepřicházím, je tam dřevo, lehce olejnaté, ale hned to přechází v suchou ostrost.
Dozvuk: Dlouhý, ostrý, suchý, dřevo.
Shrnutí: Není špatná, ale musel jsem mít na ní náladu. Za ty peníze ji spíše nedoporučuju, není na ní nic zvláštího.

Láhev: William Larue Weller 12 yo
Aroma: Pistáciová zmrzlina, čokoláda s chilli, pařížský dort, medovník, mrkvový dort, ořechový dort.
Chuť: Sladký čokoládový dort, pařížská šlehačka, čokoládová pralinka.
Dozvuk: Velmi příjemný, jemný, znovu dortově sladký.
Shrnutí: Je to dobré, určitě všem doporučuji pro rozšíření obzorů. Když jsem láhev načínal, říkal jsem si, sakra bourbon, to zas bude ;-). Nic jsem od lahve neočekával, ba naopak jsem byl spíš připraven na to nejhorší. O to větší bylo mé překvapení, když jsem ochutnal. Je to dobré pití, takové bych řekl trošku rumoidní (více mi to připomíná rum než whiskey) - nebojím se tedy doporučit i zapřísáhlým rumařům, možná budou mile překvapeni.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.