ZPĚT

AutorWhiskySkotskáVše
Damián 4 3 4

Abecední seznam recenzí:

B
Bowmore Enigma

G
Glenfiddich 12 yo
Glenmorangie 10 yo Original

T
Tullamore Dew 14 yo Four Cask Finish

Recenze:

Láhev: Bowmore Enigma
Autor: Damián
Aroma: Zatímco se rašelina bez skrupulí vydala vyplnit každou skulinu pokoje, tak se mi ze sklenky podařilo vytáhnout pár zablácených rozinek, co předtím dostaly ještě řádněj šplouchanec mořský vody. Je to takový zemitý, hliněný, ale zároveň lehce navinulý a vlastně i kapánek sladký.
Chuť: Lehounkou nasládlost ve vůni střídá v chuti těžký vyzrálý ovoce. Višně a povidla. Hoví si docela dlouho a "faktor Islay" přebírá otěže až po vteřince. A funguje to spolu moc dobře, rašelina to všechno sladké zabalí jak brigádník za pultem salám a já začínám bystřit.
Dozvuk: Po polknutí se rozjede vánoční koření - badyán, snad i skořice. Následně se na to navrství znovu rašelina a finiše se chopí už poměrně zřetelné vinné tóny. Není to nijak extrémně dlouhá cílová rovinka, ale já mám nadšení. Strašně krásně to na sebe všechno navazuje, nikdo nepředbíhá, nikdo se netlačí a všichni přicházejí v pořadí v jakým mají.
Shrnutí: Aroma jako takový mě třeba v první moment až tak nevystřelilo na měsíc, trochu kočkopes, kterej mi sice voní, ale moc se v něm nevyznám. Potom už je to pro mě ale jak dostat lístek do kina a jen sledovat příběh plnej zvratů a úskoků. U Enigmy mě dostala hlavně ta strukturovanost, to jak ty chutě odcházejí a přicházejí, mě moc baví pozorovat. Moc jsem za cenu 24 euro na italský bezcelce nečekal, ale pro mě veliký překvapení.
Body: 85

Láhev: Glenfiddich 12 yo
Aroma: Neochutnal jsem zatím nijak závratné množství whisky, ale kdykoliv jsem se po takové nevěrnické degustaci vrátil na svoje "domácí hřiště", tak se mi vybaví jediné - oříškovost. Oříšky pro mě hrají u tohoto Glendfiddichu prim. Dále jsem našel marcipánovou sladkost, možná povidla a čokoládu (oříškovou). Celkové sladký nádech.
Chuť: Hodně mi koresponduje s vůní, takže opět oříšky na sladkém podnose. Poté ovšem zvrat. Malinko hořkne, je trochu ostřejší a nemá daleko k ostrosti hochů v rovných čepicích s hip-hopem.
Dozvuk: Nemám příliš rozhled k porovnání, ale přinde mi spíše jako kratší, nijak extra výrazný s trochou té pálivosti v pozadí.
Shrnutí: Pro mě je to opravdu spíš citová záležitost, jelikož se dá říct, že všechny ostatní whisky, na který jsem zatím za svou krátkou kariéru narazil mi přišly zajímavější a rozmanitější. Nicméně si myslím, že je to sympatická whisky a jsem rád, že jsem začal právě s ní. Na večerní popíjení ve studenském bytě mi dopřávala příjemné momenty, kdy jsem mohl hodit za hlavu svých jednadvacet a cítit se jako sečtělý a moudrý muž.

Láhev: Glenmorangie 10 yo Original
Aroma: Tady se toho dá najít hrozně moc. Vyčuhuje mi tam jakási rozměklá až mírně jetá meruňka, z kvítek jsem si tam vsugeroval šeřík a někde v pozadí se mi tam kutálí banán. Vůně se mi fakt moc líbí, je přirozená, žádná umělá fintilka.
Chuť: Sladká, ale spíš taková "vařená". Oříšek másla, poleva, skořice. Prostě cukrařina.
Dozvuk: Asi nejslabší část tohoto kousku. Je to celý hezký učesaný a vyvážený - teplý a lehce kořenitý, ale celkově si s váma po spolknutí už moc nepohraje.
Shrnutí: Je taková trochu líná, jako by si v první moment ani neuvědomovala, jaký štramáč to k ní že zasednul a nechce se moc projevit. Ale chce to jen chvilku k otrkání a ve finále z toho může být i něco víc. Degustoval jsem jí po zprvu po barech, pak jsem ji měl i zvlášť vzorek a doufám, že jednou přijde i celá láhev.
Body: 82

Láhev: Tullamore Dew 14 yo Four Cask Finish
Aroma: Svěží a ovocný. Krvavý pomeranče, celkově citrusy a nůše jablek. Hernajs, to ale není vůbec blby.
Chuť: Pěkně koresponduje s vůní i když na jazyku už celá ta mísa ovoce poskakuje kolem dubovýho sudu. Jakoby až lehoulince kyselá po jablkách a šťavnatá. Mám toho plnou pusu.
Dozvuk: Po polknutí nechává jakousi ovocnou patinu v ústech a oproti blendům této značky tam lze hledat i něco nazpátek. Nejde o nic výstředního, ale k takhle lehkýmu ovocnýmu kousku to ladí.
Shrnutí: Asi to bude trochu tím, že jsem nečekal vlastně nic, ale já se ve finále opravdu a nefalšovaně poměl. Veliký překvapení – svěží, plná a ovocná až k zakousnutí. Jakkoliv je pěkňounká a šťavnatá, tak za 12 stováků láhev do igelitovky sama od sebe asi nespadne. Každopádně po velice nevalných zkušenostech s touto značkou, musím říct, že aji v Tullamoru umí.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.