ZPĚT

AutorWhiskySkotskáVše
lalos 280 218 295

Abecední seznam recenzí:

A
Amrut Indian Single Malt Whisky
Amrut Raj Igala
Amrut Spectrum
AnCnoc 18 yo
Ardbeg 10 yo
Ardbeg Almost There
Ardbeg An Oa
Ardbeg Ardbog
Ardbeg Auriverdes
Ardbeg Blasda
Ardbeg Corryvreckan
Ardbeg Dark Cove
Ardbeg Grooves
Ardbeg Kelpie
Ardbeg Uigeadail
Ardnamurchan Warehouse Reserve
Arran 10 yo
Arran 14 yo
Arran 16 yo 2000 Private Cask
Arran Amarone Cask Finish
Arran Cream Sherry Cask Finish
Arran Port Cask Finish
Arran Robert Burns
Arran Sauternes Cask Finish
As We Get It Islay
Auchentoshan 15 yo 1999 Cadenhead
Auchentoshan American Oak
Austrian Empire Navy Rum Reserva 1863

B
Baker's 7 yo
Balblair 18 yo
Balblair 2004 1st release Bourbon matured
Ben Nevis 10 yo
BenRiach 15 yo Pedro Ximenez
BenRiach 15 yo Sauternes
BenRiach 15 yo Tawny Port
BenRiach 16 yo
BenRiach 16 yo 1999 Oloroso Cask 5043
BenRiach 25 yo Authenticus
BenRiach Cask Strength Batch 1
BenRiach Peated CS Batch 1
Benromach 2005 Hermitage
Benromach Organic
Big Peat
Bowmore 10 yo Dark & Intense
Bowmore 10 yo Inspired by The Devil’s Casks
Bowmore 10 yo Tempest
Bowmore 12 yo
Bowmore 14 yo 2002 Chieftain's
Bowmore 15 yo Golden & Elegant
Bowmore 18 yo Deep & Complex
Bowmore 18 yo The Vintner's Trilogy Manzanilla
Bowmore 25 yo
Bowmore Laimrig
Bowmore Legend
Bowmore The Devil's Casks III
Bruichladdich 18 yo 1989 Carmel
Bruichladdich Bere Barley 2006 (2nd Edition)
Bruichladdich Islay Barley 2010
Bruichladdich MCMLXXXV 27 yo DNA4
Bruichladdich Octomore 07.1
Bruichladdich Octomore 07.4
Bruichladdich Octomore 08.1
Bruichladdich Octomore 08.4
Bruichladdich Scottish Barley
Bulleit Bourbon
Bulleit Rye
Bunnahabhain Mòine
Bunnahabhain Stiùireadair
Bunnahabhain Toiteach

C
CELP The Seaweed Experience
Caol Ila 12 yo
Caol Ila 18 yo
Caol Ila 25 yo
Caol Ila 2003 Distillers Edition
Caol Ila Moch
Cardhu 21 yo 1991
Chivas Regal 12 yo
Chivas Regal 15 yo
Chivas Regal Extra
Compass Box The Story of the Spaniard
Connemara Original
Crown Royal Northern Harvest Rye

D
Dalmore 12 yo
Dalmore Dominium
Dalmore Luceo
Dimple 15 yo
Diplomático Reserva Exclusiva
Distillerie d’Aumagne XO SMWS C4.1
Dos Maderas 5+5

E
Eagle Rare 10 yo
Elijah Craig 12 yo
Evan Williams 1783 Small Batch
Evan Williams Single Barrel 1997
Evan Williams Single Barrel 2004

F
Flóki Icelandic Young Malt
Four Roses Single Barrel

G
Glann Ar Mor Taol Esa
GlenAllachie 8 yo Koval Rye
GlenAllachie 9 yo 2008 Port Pipe
GlenAllachie 10 yo 2006 IM Chieftain's
GlenAllachie 10 yo CS
GlenAllachie 12 yo
GlenAllachie 18 yo
GlenAllachie 25 yo
GlenAllachie 1999 GM Connoisseurs Choice
GlenDronach 8 yo Octarine
GlenDronach 8 yo The Hielan
GlenDronach 12 yo Sauternes
GlenDronach 15 yo Revival
GlenDronach 18 yo Allardice
GlenDronach 19 yo 1995 Oloroso Sherry Puncheon Cask 4941
GlenDronach 21 yo Parliament
GlenDronach Cask Strength Batch 6
GlenDronach Cask Strength Batch 7
Glen Keith 1997 GM Connoiseurs Choice
Glen Ord 23 yo 1973
Glencoe 8 yo
Glenfarclas 15 yo
Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
Glenfiddich 18 yo
Glenfiddich Experimental Series Fire & Cane
Glenfiddich Experimental Series IPA Cask
Glenfiddich Experimental Series Project XX
Glenglassaugh 36 yo 1978 Port Hogshead
Glenglassaugh Evolution
Glenglassaugh Peated Port Wood Finish
Glenglassaugh Pedro Ximenez Sherry Wood Finish
Glenglassaugh Port Wood Finish
Glenglassaugh Revival
Glenglassaugh Torfa
Glenmorangie 10 yo Original
Glenmorangie Allta
Glenmorangie Astar
Glenmorangie Bacalta
Glenmorangie Dornoch
Glenmorangie Lasanta
Glenmorangie Nectar D'Or
Glenmorangie Quinta Ruban
Gold Cock 8 yo
Gold Cock 10 yo 2008 Pinot Noir Finish
Gold Cock 24 yo 1992 Moravian Apple Brandy Finish
Gold Cock 24 yo 1992 Slivovitz Finish
Gold Cock 25 yo 1992 Last Cask
Gold Cock 2008 Apricot Brandy Finish
Gold Cock 2008 Single Grain
Gold Cock New Make
Gold Cock Peated
Gold Cock Peated CS
Grant's Ale Cask Finish
Grant's Family Reserve

H
Hendrick's Gin
Highland Park 10 yo Viking Scars
Highland Park 12 yo
Highland Park 20 yo 1995 SMWS 4.223
Highland Park Dark Origins
Highland Park Dragon Legend
Highland Park Sigurd
Highland Park Svein

I
Isle of Harris Gin
Isle of Jura 10 yo Origin
Isle of Jura 16 yo
Isle of Jura 28 yo 1988 SMWS 31.34
Isle of Jura Destiny
Isle of Jura Elixir
Isle of Jura Prophecy
Isle of Jura Superstition
Isle of Jura Tastival 2016
Isle of Jura The Loch
Isle of Jura The Paps

J
Jack Daniel's Single Barrel
Jim Beam White Label
Johnnie Walker 10 yo Select Cask Rye Cask Finish
Johnnie Walker 12 yo Black Label
Johnnie Walker Blenders' Batch 1 Red Rye Finish
Johnnie Walker Blenders' Batch 9 Espresso Roast
Johnnie Walker Blue Label
Johnnie Walker Double Black
Johnnie Walker Red Label
Johnnie Walker White Walker

K
Kavalan Distillery Select
Kavalan Solist Port
Kavalan Solist Sherry Cask
Kavalan Solist Vinho Barrique
Kavalan Solist ex-Bourbon
Kilchoman 5 yo 2011 Cask 559 Oloroso Sherry
Kilchoman 5 yo 2012 Red Wine Cask
Kilchoman Loch Gorm 4th Edition 2016
Kilkerran 8 yo CS
King Barley Single Malt Spirit
Knockando 21 yo Master Reserve 1990

L
Lagavulin 8 yo Limited Edition 200th Anniversary
Lagavulin 12 yo 15th Release
Lagavulin 16 yo
Lagavulin 1999 Distillers Edition
Laphroaig 10 yo
Laphroaig Brodir Batch 001
Laphroaig Cairdeas 2017
Laphroaig PX Cask
Laphroaig Quarter Cask
Laphroaig Select
Ledaig 10 yo 43%
Ledaig 17 yo 2001 Murray McDavid
Lismore 12 yo Special Reserve

M
Macallan 10 yo Sherry Oak
Macallan 11 yo 1993 McGibbon’s Provenance
Macallan Sienna
Mackmyra Blomstertid
Mackmyra Vinterrök
Metaxa 12*
Metaxa Private Reserve
Michel Couvreur Candid
Michel Couvreur Overaged Malt 12 yo
Michel Couvreur Overaged Malt Whisky
Michel Couvreur Special Vatting
Michel Couvreur XII
Millstone 5 yo 100 Rye 2010
Monkey Shoulder Batch 27 Smooth And Rich
Mossburn Island
Murray McDavid 6 yo Malts of Islay - Trom

N
Nikka Blended Whisky
Nikka Days
Nikka From The Barrel
Noah's Mill Genuine Bourbon Whiskey

O
Oban 14 yo
Oban 2003 Distillers Edition
Oban Distillery Exclusive Bottling
Oban Little Bay
Opihr Oriental Spiced Gin

P
Penderyn Aur Cymru
Port Askaig 8 yo
Port Charlotte 10 yo Heavily Peated
Port Charlotte MRC:01 2010
Port Charlotte Scottish Barley

Q
Queen Mary of Scots

R
Raasay While We Wait
Rittenhouse Rye 100 proof
Rock Oyster DL
Roe & Co Irish Whiskey
Royal Lochnagar 16 yo 1997 DL
Royal Lochnagar Distillery Exclusive Bottling

S
Scallywag DL
Scapa Skiren
Shustoff 3 yo
Singleton of Dufftown 18 yo
Slyrs 51 Fifty-One
Springbank 9 yo Marsala Wood
Springbank 14 yo Port Wood
Springbank 16 yo Rum Wood
Springbank 25 yo 1990 WhiskyFestival.cz

T
Talisker 10 yo
Talisker 57° North
Talisker 1999 Distillers Edition
Tamdhu 10 yo
Tamdhu 12 yo
Tamdhu 15 yo
Tamdhu Batch Strength 001
Tamdhu Batch Strength 002
Tamdhu Batch Strength 003
Tamdhu Batch Strength 004
Tamnavulin Double Cask
Tanqueray No. Ten
The Balvenie 12 yo Double Wood
The Balvenie 17 yo Double Wood
The Balvenie 17 yo Madeira Cask 48,2%
The Botanist Islay Dry Gin 22
The Epicurean DL
The Glenlivet 12 yo
The Glenlivet Cellar Collection 1983
The Glenlivet Cipher
The Glenlivet Code
The Glenlivet Founder’s Reserve
The Glenlivet Nàdurra 1991 Triumph
The Glenlivet Nàdurra Oloroso OL0614
The Glenlivet Nàdurra Peated Whisky Cask Finish PW0715
The Singleton of Dufftown 12 yo
Timorous Beastie DL
Tomatin 12 yo
Tomatin Legacy
Tomintoul Old Ballantruan 10 yo
Trebitsch 3 yo Porto Cask Finish
Trebitsch 3 yo Sherry Cask Finish
Trebitsch 3 yo Straight Corn Whisky
Trebitsch 3 yo Straight Wheat Oak Smoke Whisky
Trebitsch Single Barrel
Tullamore Dew
Tullamore Dew 12 yo
Tullamore Dew Cider Cask Finish
Tullamore Dew XO Caribbean Rum
Tullibardine 25 yo
Tullibardine The Murray 2004 Cask Strength

W
Wild Turkey 81 Proof
Wild Turkey Kentucky Legend

Ž
Žufánek OMFG 2019
Žufánek OMG

Recenze:

Láhev: Amrut Indian Single Malt Whisky
Autor: lalos
WB
Aroma: Působí mladě, sladově. Obilí, vařená zelenina, vanilka. Opálený sud, máslo, lékorky. Hlavně ale asi to obilí, rybářům možná napoví mokrý šrot.
Chuť: Nasládlá, opět dost obilná. Zelená nařezaná tráva a kopřivy. Dub, vanilka. Hřeje v krku - kombinace chilli ostrosti a alkoholové pálivosti.
Dozvuk: Středně dlouhý. Počáteční sladkost rychle vysychá a přechází do hořkosti a jakési trpkosti. Kopřivy a tonik.
Shrnutí: Zajímavá ve vůni, pak to ale jde z kopce. V dozvuku mi vyloženě nechutná. Působí dost mladě, a to asi i na zrychlené zrání v tropických indických podmínkách. Znovu ji nekoupím, vadí mi hlavně ta hořkost v dozvuku.

Láhev: Amrut Raj Igala
WB
Aroma: Lehčí a sušší. Štiplavost alkoholu, vanilka, dřevo, jasný vliv bourbon sudů. Citrusy, slad a obilí tak obecně.
Chuť: Lehká, obilná a vanilková. Není moc sladká, charakterově mi dost připomíná irskou whiskey. 40% je málo, přijde mi slabá. Jablka se skořicí.
Dozvuk: Krátký, lehce nasládlý – přechází do lehké hořkosti. Citrusová kůra s vanilkou, dubová dřevitost.
Shrnutí: Pro mě jedno ze zklamání roku. Na to, že to je „limited edition“ tak mi připadá spíše jako ještě odlehčená verze základní Indian Single Malt Whisky (i když popravdě nepůsobí až tak sladově mladě), taky mezi nimi není žádný zásadnější rozdíl (sudy, ječmen, finish). Hodně mi připomíná irskou whiskey, údajně má být určena hlavně pro levnější trhy. Pro mě zatím jasně nejslabší Amrut.

Láhev: Amrut Spectrum
WB
Aroma: Krásná, příjemná, intenzivní. Hodně ovoce, sekané vlašské ořechy, Sušené švestky a datle, těmi švestkami mi vzdáleně připomíná Gold Cock. Rozpuštěná tmavá čokoláda.
Chuť: Hustá, výrazně sladká, opět hodně ovocná. Vařená švestková povidla, rozvařená jablka. Máslová až olejovitá, sladké sherry.
Dozvuk: Dlouhá medová sladkost. Bonbóny Mon Chéri, opálený dub. Dlouho a příjemně hřeje, 50% je znát a rozhodně není na škodu.
Shrnutí: Naprostá bomba, velmi příjemné překvapení a možná opravdu jedna z nejlepších whisky letošního whiskyfestivalu. Poprávu si zaslouží primát v letošní whisky roku. Možná to není úplně nejlepší whisky, ale podle mě prostě všem chutná.

Láhev: AnCnoc 18 yo
WB
Aroma: Kořenitá vůně s množstvím medu a vanilky. Pomeranče, skořice, kakaový prášek.
Chuť: Překvapivě suchá a dřevitá. 0% sladkosti. Vanilka, tmavá čokoláda, dřevěný prach.
Dozvuk: Středně dlouhý, suchý, kořenitý, superdřevitý, ale téměř bez hořkosti.
Shrnutí: Překvapivě dřevitá a suchá, jako bych olizoval dubové prkno. V podstatě je fakt dobrá, jiná než na co jsem poslední dobou zvyklý. V podstatě si ale asi takto představuju whisky z Highlans. Drsná, žádné kytičky a ovoce, zároveň ale taky bez kouře.

Láhev: Ardbeg 10 yo
WB
Aroma: Příjemný sladký kouř, dehet, citrusy, spálená guma, lehce na jazyku štípe.
Chuť: Sladká chuť, je ostřejší a ne tak kyselá jako ve vůni. Pepř, dehtová rašelina, žádná nemocnice, vanilka a zase asi ty citrusy.
Dozvuk: Středně dlouhý a sladký. Trocha dřeva bez hořkosti. Vystupuje opět spálená guma. Oproti chuti je trošku vodnatý.
Shrnutí: Není co psát víc. Je to výborná kouřovka a mě osobně slouží jako etalon pro srovnání jiných whisek. Vyzkoušet (rozuměj koupit lahev či více) musí každý.

Láhev: Ardbeg Almost There
WB
Aroma: Citrony, citrusy, dehtový kouř, trošku sladový smrádek, lihová štiplavost, kyselé bonpary. Já tam tu mladost oproti ostatním Ardbegům asi cítím.
Chuť: Mladá, ostrá a drzá. Už ze začátku kysele štípe, ta kyselkavost se mísí se sušenýma rozinkama a čokoládou. Štiplavý uhelný kouř.
Dozvuk: Dlouhý, z kysela jde do hodně sladka a nakonec se objevuje silnější vliv bourbon sudů. Hodně hřeje a poměrně nenásilně odeznívá kouřový dehet.
Shrnutí: Je mladá a sprostá, za rašelinou vystupuje spusta sladkých a kyselých tónů. Místy je výrazně horší než desítka, v některých tónech zase předčí Uigeadail. Takto nějak si představuju sudovou desítku ze sudů čistě po bourbonu.

Láhev: Ardbeg An Oa
WB
Aroma: Nasládlá, kouřová vůně, tady bez spálené gumy, která je v 10yo. V porovnání s desítkou je uhlazenější, ne tak divoká. Sladká, hustá rozpuštěná čokoláda.
Chuť: Sladká, ze začátku docela vodová, následuje ale intenzivně kouř, připálené maso (výpek) a nakonec nějaké to sušené ovoce, rozinky a med.
Dozvuk: Střední, kouř odeznívá, objevuje se dřevo, vanilka a taky lehká hořkost ve smyslu silnější kávy, která nevadí.
Shrnutí: Uhlazená, jemnější až trochu nevýrazná. Nastupuje jakoby z ničeho. V porovnání s 10yo je kulatější, ne tak ostrá. Je to výborná whisky, ale v core range bude u mě na posledním místě.

Láhev: Ardbeg Ardbog
WB
Aroma: 52% rozhodně ve vůni není znát. Velmi lehký kouř (uzená polévka), zvětralé víno, asi to suché sherry, sušené meruňky.
Chuť: Medově sladká, opět ty meruňky a k nim sušená jablka. Karamelky. Kouře jen tak, aby bylo znát, že to je Islay.
Dozvuk: Vcelku dlouhý, sladce nakyslý. V závěru jde do kyselo-trpkosti na kořeni jazyka, není mi to moc příjemné.
Shrnutí: Má krásnou barvu a co do kouřovitosti je to jeden z nejslabších Arbegů co jsem měl (po Blasdě). To ale nemusí nutně znamenat, že je nejhorší. První panák mě moc neoslovil, druhý den byl ale lepší. Asi bychom se skamarádili. Je to sladké, lehké Islay které vysokými procenty jen klame. Kdo chce nářez, tady je úplně mimo.

Láhev: Ardbeg Auriverdes
WB
Aroma: Vcelku jednoduchá vůně, lehká až vodová a zároveň lehce štiplavě alkoholová. Jen stín kouře, více ovoce. Hruškový kompot s hřebíčkem, bonbony „lesněnky“ a asi ta uváděná káva.
Chuť: Příjemně sladká, výraznější kouř, mentolový bonbon, chilli čokoláda, redukce z červeného vína. Malinko kyselkavá.
Dozvuk: Středně dlouhý, ze sladkého přechází do suchého. Po vymizení sladkosti se nejvíc ozývá kouř, kakao a dřevo, není ale vůbec hořká.
Shrnutí: Je to rozhodně dobrá whisky, pro skalní zastánce Ardbegů bude asi slabá. Nechutnal jsem sice vedle sebe, ale zařadil bych ji dost blízko k An Oa, která mě moc neoslovila. Za ty prachy podle mě nestojí.

Láhev: Ardbeg Blasda
WB
Aroma: Lehounký, téměř neznatelný nádech kouře. Bílé víno, vanilka, květinky a citronová tráva.
Chuť: Lehká, nasládlá, malinko umělá (osvěžovač vzduchu). Kačení mýdlo a bonbóny „fialky“. Opět velmi lehounce doutnající dřevo. A pak zase ty fialky.
Dozvuk: Sušší, středně dlouhý. Objevuje se vliv dřeva, lehounká hořkost (citronová kůra) a pořád ta bonbónová umělá navoněnost.
Shrnutí: Lehká, trošku vodičková. Ve vůni zaostává, je taková nijaká. Chuť mi ale sedí, na whisky nezvyklá fialková (takovou jsem ještě u whisky necítil). Je to rozhodně netypická, tedy pro mě zajímavá a hlavně dobrá whisky. A vůbec nejde o to, jestli to je (nejslabší) Ardbeg. Je prostě jiná a mě chutná.

Láhev: Ardbeg Corryvreckan
WB
Aroma: Sladká a ostrá, stále bych ale 57% netipoval. Povidla, černý rybíz, mentolka, dehtový kouř tam je taky jasný, nefunguje ale prvoplánově.
Chuť: A je to tady. Sladká ostrá pecka, zároveň ale smetanově jemná a lehce nakyslá. Něco jako milkshake s bobulovým ovocem.
Dozvuk: Na mě už trošku moc %, sladce dlouhý, tou silou ale dost vysychá. Až v závěru se výrazněji ozývají dehtové tóny, dřevo a anýz.
Shrnutí: Výborná ostrá whisky, na mě ale možná až trošku moc. Chce si to pohrát s vodou. Je spíše sušší, kořenitá a dřevitá. V core range mi Uigeadail chutná více.

Láhev: Ardbeg Dark Cove
WB
Aroma: Doutníkový popel, náplast, trocha alkoholu. Pak docela výrazný vliv bourbon sudů – vanilka, hřebíček. Angrešt, bílý rybíz a zase to dřevo. U Ardbegů asi nejvýraznější.
Chuť: Slaďoučká, ale trošku vodová. Skoro bez kouře. Zralé červené ovoce, hlavně jablka, blumy, k tomu opět vanilka, skořice a lehounký dehet. Postrádám klasické sherry.
Dozvuk: Dlouhý, suchý, a stejně jako od prvního přivonění dřevitý a v tomto případě až do nepříjemné hořkosti. Opálené dřevo, rozinky.
Shrnutí: On to napsal dobře xenopus, bohatě nám stačí core range, ten zbytek je když ne horší, tak srovnatelný, ale za horší peníz. Ale špatné pití to není, jen ty čáry máry se sudy u mě až tak nefungují.

Láhev: Ardbeg Grooves
WB
Aroma: Ostřejší, zemitější, ne tak klasicky citrusový, i když ty tam taky jsou. Maliny, dřevo, máta, tabákové listy, zapálené ředidlo.
Chuť: Docela sladká, spíš červené ovoce, jablka, lehce pitelná. Zapálená petrolejka. Železniční pražce by takto mohly chutnat. Lehce nahořklá.
Dozvuk: Středně dlouhý, vodový, silnější kořenitost a hořkost. Překvapivě to ale s tou sladkostí dobře funguje. Nevadí mi.
Shrnutí: Já ty limitky rád ochutnám. Kelpie mi chutnala víc, tohle ale rozhodně není špatné.Stále ale zůstávám věrný Uigeadailu.

Láhev: Ardbeg Kelpie
WB
Aroma: Dost podobné základní desítce. Spálená guma, dehet, citronová tráva, navíc tam jsou jakési jehličnaté tóny, šišky, borové piliny.
Chuť: Docela překvapila. Kromě standardního dehtu a sladkosti tam je lak na dřevo, petrolej, piliny, hřebíčková silice
Dozvuk: Dlouhý a dřevitý. Opět hřebíček, hodně tmavá čokoláda, tonic, uzené maso.
Shrnutí: Hele ale tohle vůbec není špatné. Zatím ty limitky byly všechny dost jakože sherry, ovoce, potlačení kouře a tak. Tohle je vylepšená lesní (nebo možná chaluhová) desítka. Rostlinná, dehtová a moc dobrá. Tohle bych si koupil, kdyby to nebyla taková raketa a oproti desítce ne až tak propastný rozdíl.

Láhev: Ardbeg Uigeadail
WB
Aroma: Hutná, sladká vůně. Příjemný kouř vycházející ze sladkého základu. Tmavá čokoláda, medové burizony, kapučíno a dehet. Síla ve vůni ještě není tak znát.
Chuť: Navazuje na vůni. Hutná sladkost, stále příjemně pitelná v plné síle. Sušené ovoce, lékorky, mizí dehet a spálená guma, objevuje se spíše opálené dřevo/doutník.
Dozvuk: Dlohý, příjemně hřejivý, sladký. Připálená marmeláda, hřebíček, sladký kouř, rauchbier.
Shrnutí: Výborná, skvělá whisky. Z Ardbegů pro mě asi nejlepší. V core range určitě, v poměru cena/výkon také. Je hutná, ale ne ostrá. Hromada chutí, uzené ovoce. Lahev jsem neměl, ale jdu do ní.

Láhev: Ardnamurchan Warehouse Reserve
WB
Aroma: Mladá, ostrá, newmakově sprostá, sladová. Nakyslá – švestkový kvas, rozinky.
Chuť: Opět klasicky newmakově nasmrádlá. Já tam vždycky mám máslo, zeleninovou polívku. Dá se tam ale najít i ovocný koláč, rebarbora.
Dozvuk: Střední, ostrý, sladový. Hodně pálí a vysychá krk.
Shrnutí: Má krásnou barvu. Ty malé sudy po sherry jí dávají ovocný šmrnc a určitě tak rok dva zrání k dobru. Sudová síla je tady podle mě ale spíše na škodu, protože zvýrazňuje nedobré mladé chutě a vůně. Možná zkusit naředit na 45%. Na roční spirit je to dobrý. Pořád je to ale jen roční spirit.

Láhev: Arran 10 yo
WB
Aroma: Příjemná květinková vůně, lehká, medová. Kopřivy, sušené meruňky, lehce slad.
Chuť: Sladká, poměrně alkoholově silná. Med, kokos, celkem málo dřeva, ale i tak docela nepříjemně hořkne.
Dozvuk: Docela krátký a ne moc příjemný. Hořkost a v pozadí sušené meruňky.
Shrnutí: Super svěží vůně, průměrná chuť a průserová hořkost v dozvuku. Na základní plnění velká pochvala za 46% a absenci dobarvení a filtrace. Ale že to je základní plnění je docela znát.

Láhev: Arran 14 yo
WB
Aroma: Výrazná sladká vůně, žlutý meloun, rozinky, karamel s máslem.
Chuť: Překvapivě dost sladká, čekal jsem více svěžesti. Rozinky v cukru, vanilkový krém na buchtičky. Výrazněji vánoční koření – hřebíček, lékořice.
Dozvuk: Střední kořenitý a přitom příjemně sladký dozvuk. Pikantní. Zázvor, pepř, lékořice. Bez hořkosti.
Shrnutí: Desítka je spíše osvěžující a sladová, čtrnáctka je oproti ní sladce kořenitá dobrota. Posun v kvalitě je hodně znát.

Láhev: Arran 16 yo 2000 Private Cask
WB
Aroma: Krásná, intenzivní vůně. Hutné sherry, koření. Příjemná síla. Kyselkavě štiplavá. Višně, černý rybíz.
Chuť: Silná, vyvážená. Sladkost sušených švestek s dřevitou kořenitostí. Lékořice, badyán. Nebezpečně dobře pitelná.
Dozvuk: Dlouhý. Sušené ovoce a mletá skořice, bez hořkosti. Volty zaštípnou, pak jde trochu do sucha.
Shrnutí: Naprostá bomba. Zatím nejlepší Arran, jaký jsem ochutnal. Wood finishe hravě strčí všechny do kapsy. Doporučuju všem, pokud na ni zázrakem někde narazíte, neváhejte vyzkoušet.

Láhev: Arran Amarone Cask Finish
WB
Aroma: Příjemná, sladká s trochou trpkosti. Krvavý pomeranč, čerstvě mletý pepř, větrovost.
Chuť: Pikantní sladkost, trochu suchost dřeva. Med a koření. Je tam i nějaká hořkost, ale celkově slušně pitelná.
Dozvuk: Sladký s kořením a přechází dále do hořkosti, která je už trochu otravná. Do toho trocha sušeného ovoce.
Shrnutí: Je lepší než finiš po portském, ale horší než sauternes. Vše to jsou dobré pitelné whisky, které mě ale moc nepřesvědčily. Taková čtrnáctka je strčí do kapsy všechny.

Láhev: Arran Cream Sherry Cask Finish
WB
Aroma: Sladká vůně, trošku mladě sladová. Síla přes 55% není až tak znát. Vanilka, nějaké květinky, přezrálý pomeranč, malinové bonpary.
Chuť: Výrazně přeslazená. Rýžová kaše s marmeládou, tmavý cukr a ano, autosugesce funguje – smetana. Na sudovku příjemně pitelná.
Dozvuk: Dlouhý, sladký, sladový. Sušené ovoce, rybíz, maliny.
Shrnutí: Slaďoučká, ale vcelku nevyvážená whisky, kde se navzájem bije sladovitá mladost (jura smrádek) se silou sudovky a přeslazená ovocnost. Z pěti vzorků na masterclass skončila na předposledním místě, ale i tak jsem za vyzkoušení rád.

Láhev: Arran Port Cask Finish
WB
Aroma: Trochu mdlá, sladká. Ovoce, nevíce asi maliny a ostružiny. Propolis. Veskrze příjemná, kdy vyšší procenta ještě nedělají paseku.
Chuť: Maraschino třešeň, sladká jablka. Pak docela rychle hořkne. Kakao, čokoláda na vaření.
Dozvuk: Středně dlouhý, nahořklý. Mandle, štiplavé koření.
Shrnutí: Krásně voní, v chuti ale ztrácí dech. Ty chybějící roky tam jsou prostě znát a nezachrání je ani portské ani voltáž, která se moc neprojevila. Pro mě je to sladší a hořčí desítka. Moc mě nenadchla, z testovaných finišů je nejslabší.

Láhev: Arran Robert Burns
WB
Aroma: Lehká, svěží. Čerstvé šťavnaté ovoce, pomeranče, med, skořicová sušenka.
Chuť: Příjemně pitelná, lehká, osvěžující. Opět ovoce, vanilka, lehounce koření.
Dozvuk: Střední bez hořkosti, oříšky, slad. Dřevo a koření hodně nevýrazné.
Shrnutí: Nečekal jsem nic a byl jsem docela příjemně překvapený. Na tak mladou whisky příjemně osvěžující. Potěší vyšší procenta i přírodní barva. Na lahev to nevidím, ale dám si ji kdykoliv znovu rád.

Láhev: Arran Sauternes Cask Finish
WB
Aroma: Sušší, ne moc výrazná. Cítím jakoby trochu kouř, mokré kameny, černý čaj.
Chuť: Kořenitější ale ne tak hořká jako portský finish. Broskvové pecky, opět náznak kouře, zázvor, černý rybíz.
Dozvuk: Střední, sladce kořenitý. Hlíny, zelené vlašské ořechy, suché listí.
Shrnutí: Není tak výrazná jako finish po portském, ale chutná mi víc. Vlastně z těch tří finišů asi nejvíc. Koření a lehká sladkost. Příjemné pití. Baví mě ty kouřové náznaky, i když nevím, kde se tam vzaly.

Láhev: As We Get It Islay
WB
Aroma: Drzá, ostrá vůně. Sladké citrusy, pomelo, pepř, jód, parfémované mýdlo. Nějaký ten slad a vanilka. Působí hodně mladě.
Chuť: Sladká, sladová, mýdlová. Ostrá. Doporučuju pár kapek vody. Pak se objevují bylinky. Kafr a celkově ginové tóny.
Dozvuk: Dlouhý, hřejivý i po naředění. Až ke konci lehké náznaky dřeva, jinak spíše mladý, sladově sladký.
Shrnutí: Bez ředění je to docela masakr. Já se nakonec zastavil někde na čajové lžičce vody. Pak je to ale super pití, ze kterého vystupují bylinky jako v ginu společně s umírněnou rašelinou. Je dost newmaková, tipuju 2nd refill bourbon sud.

Láhev: Auchentoshan 15 yo 1999 Cadenhead
WB
Aroma: Ostré až sprosté. Hodně sladové. Působí mladě, tipoval bych po 10 let. Lihovější, zeleninová, čerstvě posečená a lehce zapařená tráva.
Chuť: Nasládlá a zase v chuti působí mladě. Sladová. Vanilka, smrková pryskyřice.
Dozvuk: Sladkost mizí do sucha. Hřeje a lehce hořkne. Zase slad a ta mladost.
Shrnutí: Je rozhodně zajímavá, ale asi jsem ještě Lowlands nepřišel dostatečně na chuť. Podle opravdu hodně světlé barvy, vůně i chutě bych tipoval tak šest let. Možná nějaký vyčerpaný refill sud? Lahev bych asi doma nechtěl.

Láhev: Auchentoshan American Oak
WB
Aroma: Lehká, citrusová, broskvová, trocha koření a sladu
Chuť: Sladká, vodová, převládá vanilka a nějaké to dřevo.
Dozvuk: Sladký a poměrně krátký. Převládá dřevo, které jde do vcelku nepříjemné hořkosti.
Shrnutí: Vcelku pitelná, lehká whisky od které moc nečekejte. Nejlíp voní, pak už to jde z kopce. Chutná tak jaksi vodově a dozvuk mi vyloženě nejde

Láhev: Austrian Empire Navy Rum Reserva 1863
Aroma: Melasa, kakao, pomeranče, skořice, hřebíček.
Chuť: Lepkavá sladkost, med, cukrová vata. Tmavá čokoláda.
Dozvuk: Středně dlouhý, kořenitý, malinko nakyslý. Nějaké to dřevo.
Shrnutí: Já na ty rumy moc nejsem, ale jeden si doma vždycky držím. Toto určitě nebyl krok vedle. Silná sladkost s příjemným kořením. Tento rumík mi chutná.

Láhev: Baker's 7 yo
WB
Aroma: Příjemná, sladká, ovocná vůně. Uhlazená. Dub, kukuřičné lupínky, lehce lak, karamel.
Chuť: Sladká, výrazná, ovocná, hutná. Sušené ovoce, máslové sušenky, marmeláda.
Dozvuk: Ostřejší a dlouhý. Pikantní chilli, sladké sušené ovoce. Dlouhá cukrová sladkost.
Shrnutí: Tenhle bourbon mi fakt hodně chutná. Napadají mě výrazy jako hutný, sladký, výrazný a výborný. Krásně pitelný. Pro mě asi zatím nejlepší bourbon, co jsem ochutnal. Fakt mi sedl.

Láhev: Balblair 18 yo
WB
Aroma: Příjemně sladká, kořeníčko, vanilka, banány v čokoládě, nová kůže.
Chuť: Krásně pitelná a příjemně sladká. Sušené ovoce, broskve a meruňky, jasný vliv sherry a přitom lehce pikantní koření
Dozvuk: Dlouhý, sladký, kořenitý bez hořkosti. Odpovídá chuti. Moc příjemný.
Shrnutí: Výtečná whisky. Příjemně překvapila. Rozhodně důvod k tomu vyzkoušet zbytek core range. Tohle můžu doporučit.

Láhev: Balblair 2004 1st release Bourbon matured
WB
Aroma: Jasná vanilka. Mokrá sláma, troška lihovosti, žloutkové řezy, bílé kyselejší víno.
Chuť: Vodová, travnatá. Opět vanilka, máslová sušenka. Trošku slad, mladost, lehká hořkost, rozpuštěné máslo.
Dozvuk: Střední až krátký. Nevýrazný, nahořklý. Olejnatý, ne moc příjemný, jakoby žluklý.
Shrnutí: Tou litrovkou jsem se víceméně protrápil a ještě jí není úplně konec. Je mladá a spíš chlastací. Nic vyloženě špatně, ale taky vůbec nic, co bych si potřeboval pamatovat. Navíc ta litrovka…to fakt nemám rád, stačila by mi i půlka. Moc jsme si nesedli.

Láhev: Ben Nevis 10 yo
WB
Aroma: Sušší, minerální. Pomeranče, skořice, tabákové listy, popelníček
Chuť: Sladká, čokoládová, koření, opálený sud, vanilka. Slad a mokrá hlína.
Dozvuk: Střední, sladký, sladový. Není hořký.
Shrnutí: Vůbec to není zlá whisky. Dokonce mi je docela sympatická. Mám rád Oban, tady nejsme daleko. Seznamovací panák hodně potěšil, když narazím na lahev, tak ji pravděpodobně vezmu, i proto, že mám doma z této palírny blended malt Glencoe, která mi taky dost chutná.

Láhev: BenRiach 15 yo Pedro Ximenez
WB
Aroma: Sladká hutná vůně, jablka, čokoláda, lehounká jakoby zatuchlina a lak na dřevo známé z výraznějších těžších bourbonů, možná stará kůže. Je to takové různobarevné, s vůní se dá pohrát, líbí se mi moc.
Chuť: Výrazně sladká, kdy se doplňuje vliv bourbon sudů s hromadou vanilky a lehkou dřevitostí s vlivem sherry, jablek a rozinek v rumu.
Dozvuk: Středně dlouhý, výrazné koření, které vysychá a přebíjí počáteční sladkost.
Shrnutí: Ve vůni je skvělá, v chuti lehce zaostává. Přijde mi méně aromatická než Tawny Port finish, ale při slepém testu jsem je zaměnil 😊 Takže mi chutnají obě a určitě bych věděl, co s lahví dělat. Skvělá whisky, doporučuju.

Láhev: BenRiach 15 yo Sauternes
WB
Aroma: Bohatá, sladká vůně. Bourbonovitá umělost šmrncnutá něčím kyselým. Vanilka a citronová tráva.
Chuť: Ovoce z bonparů, med, vanilkový bourbon, troška vánočního koření, mandle
Dozvuk: Poměrně dlouhý, sladký a lehce skořicově nahořklý. Hodně sladké bílé víno nebo lépe bílý svařák.
Shrnutí: Chtěl jsem něco sladkého na úvod, tak jsem to dostal. Naslepo bych ji možná i zaměnil s nějakou americkou whiskey, tak sladká a navoněná mi přišla. Každopádně mi ale chutnala. Taková slaďoučká whisky na studené zimní večery.

Láhev: BenRiach 15 yo Tawny Port
WB
Aroma: Příjemná ovocně karamelová sladkost. Máslová sušenka, medovina, sušené meruňky, dezertní víno.
Chuť: Intenzivní sladkost. Spousta sušeného ovoce, hlavně meruněk a lehce nakyslých brusinek. Lehce ostřejší koření – badyán s rumem.
Dozvuk: Dlouhý a intenzivně sladký. Bez hořkosti. Pomalu doznívající zcukernatělé krystalky ze sušeného ovoce.
Shrnutí: Výborná dezertní, sladká whisky. Tím sušeným ovocem jsem ji ve slepém srovnání zaměnil za PX finish. Chutná mi moc, ale na každodenní popíjení to není. Na to je opravdu pro mě moc přeslazená.

Láhev: BenRiach 16 yo
WB
Aroma: Sladká, přezrálé ovoce. Hrušky, sladké hrozno. Přes to všechno drsnější vůně kůže, kávy a tuzemáku.
Chuť: Sladká, ale ne úplně tak jak bych čekal. Hodně vystupuje dřevo, takže po sladkém začátku rychle hořkne. Med, nezralé vlašské ořechy, karamel a chilli.
Dozvuk: Docela dlouhý a docela hořký. Pikantní dřevo, hořká čokoláda, marcipán.
Shrnutí: Není to klasická Speyside whisky. Je drsnější, ostřejší, ale nějak mi to u ní nevadí. Ta sladkost s hořkostí se dobře vyvažují. Zdaleka to není nejlepší whisky, co jsem pil, ale vcelku mi chutná.

Láhev: BenRiach 16 yo 1999 Oloroso Cask 5043
WB
Aroma: Sušší. Ve vůni dost podobná základní 16 yo. Dřevo, vanilka, relativně slabý vliv sherry (oproti řadě wood expression). Lehce větrová, rozinky.

S vodou: vliv sherry mizí úplně, tipoval bych sud od bourbonu bez finiše.
Chuť: Sladká. Opět ne tak sladká, jak bych čekal, ale tady už sherry cítit jde. Rozinky, oříšky v čokoládě, studentská směs a pak klasika…vanilka, hřebíček, lékořice.

S vodou: Stejně jako vůně. Ustupuje sladké ovoce, zůstává koření.
Dozvuk: Středně dlouhý. Sušené ovoce pomalu vysychá do lékořicové ostrosti.

S vodou: více hořkne, vystupuje dřevo.
Shrnutí: Dobrá whisky, kromě % navíc mi ale nepřinesla nic moc navíc oproti 15yo PX. S vodou mi skoro až nechutnala. Byl jsem ale naladěný na poměrně dost sladkou notu.

Láhev: BenRiach 25 yo Authenticus
WB
Aroma: Sladká. Víno, lehce kouř (ale opravdu nic výrazného), koření, sušená jablka
Chuť: Sušší a sladká. Vysychá v krku. Ten kouř tak fakt skoro není, zato poměrně dost dřeva, koření. Možná šňupací tabák.
Dozvuk: Dřevitá. Slámové víno, koření, křížaly. Bez hořkosti.
Shrnutí: Výborná whisky. Je na ní poznat, že je stará. Dost koření a dřeva, které přebíjí skoro vše ostatní včetně kouře. A tohle mi právě někdy na starších whisky vadí. Tady to je tak půl napůl.

Láhev: BenRiach Cask Strength Batch 1
WB
Aroma: Ostřejší. Sudovka je znát hned od začátku. Mátový čaj, čerstvé mokré piliny, vanilka. Trošku štiplavá divočina, působí to na mě mladě.

S vodou: tohle moc nefunguje. Lihové aroma, okena, mentol.
Chuť: Ostrá sudovka, nakyslejší. Angrešt, černý rybíz, slad, máslová sušenka, vanilka.

S vodou: Oproti vůni docela fajn. Sladké, medové s mandlemi.
Dozvuk: Kyselkavost mizí a zůstává sladká sladová hřejivost v kombinaci se skořicí. Lehounce hořkne.

S vodou: Jak bez vody, jen méně hřeje.
Shrnutí: Jestli byla cena někde na 1600,- tak to je dobrá sudovka. Ničím zásadním mě ale nedostala. Dobré pití, které neurazí.

Láhev: BenRiach Peated CS Batch 1
WB
Aroma: Vcelku silná sladkost a umírněná rašelina. Mokrý popel, hlína, citron, čerstvě vybalený obvaz, uzené maso.
Chuť: Medově sladká s už poměrně dost velkou porcí kouře. % tady nejdou skoro vůbec znát, krásně pitelná. Notně sušeného ovoce a sezamově-medové tyčinky.
Dozvuk: Dlouhý, příjemně hřeje, žádná divočina. Doznívá kouř a opět se vrací kyselkavé citrony z vůně.
Shrnutí: Tohle mi chutná. Určitě je povedenější než unpeated CS batch 1.Na sudovku je krásně pitelná i čistá. BenRiach bych samozřejmě netipoval. Spíš nějakou odlehčenou Islay finišovanou po sherry/portském. Tohle s chutí doporučím každému.

Láhev: Benromach 2005 Hermitage
WB
Aroma: Suchá vůně, petrolej, parafin, mokré seno, lehoulince kouř
Chuť: Polosladká, vanilková, vcelku vodová. Objevuje se dřevo s troškou rašeliny a koření.
Dozvuk: Dlouhý, suchý, sladový, petrolejový. Dřevitě nahořklý, kořenitý, malinko rašeliny.
Shrnutí: Ona to bude asi dobrá whisky, ale při této masterclass byla nejnudnější. Ničím extra výrazná a i co do síly vodová, nejslabší. S Benromachem ale ještě nemám prakticky žádnou zkušenost, takže se k této řadě ještě určitě někdy vrátím a rád ji (nebo jinou podobnou) znovu ochutnám v jiné společnosti.

Láhev: Benromach Organic
WB
Aroma: Lehce kouř, seno, příjemná sladkost, vanilková zmrzlina
Chuť: Kouř v chuti vystupuje silněji než ve vůni. Ohýnek a doutnající mokré dřevo. Opět očekávaná vanilka
Dozvuk: Dlouhý, sladce kořenitý. Hřebíček a citrusy.
Shrnutí: V podstatě není co vytknout. Lehce nakouřená pohoda, chutná mi.

Láhev: Big Peat
WB
Aroma: Ostřejší, štiplavá kouřovka. Sladký kouř, ohýnkový. Žádná zásadní guma, ani nemocnice. Spíše teda styl Port Charlotte – to mám rád.
Chuť: Skvělá. Sladká s rozinkami. Červené sušené ovoce s výraznou rašelinnou stopou.
Dozvuk: Delší, uzený, sladký. Malinko hořkosti s vanilkou. Mokrý popel.
Shrnutí: Výborná whisky. I když bude asi mladší, moc mi chutná. Toto je styl Islay, který mi jede, i když teda ten jejich design flašek se mi u Big Peata hrozně nelíbí. Když nad tím tak přemýšlím zpětně, možná mi mladostí a stylem připomíná Lagouše 8. Pokud bych ji měl ale srovnávat s ekvivalentním zástupcem Islay v Classic Malts, tak na Lagavulin 16 zdaleka nemá.

Láhev: Bowmore 10 yo Dark & Intense
WB
Aroma: Zemitá, kožená. Mokrá rašelina, hutné sherry, lehce líh, marashino třešně.
Chuť: Vcelku řídká, sladká. Skořice, začouzený dřevitý sud, jablka, sušené švestky.
Dozvuk: Střední, lehce dřevitý, sladký. Hořká čokoláda, hlína.
Shrnutí: Za pár peněz, sladká a dobře pitelná whisky, která vlastně ani skoro není kouřová. Zachutnala mi na první ochutnání. Lahev se vyplatí koupit. Kdyby měla tak 46% byla by to pro mě top Bowmore. Nejdřív jsem chtěl napsat, že z těch travel free je nejlepší, ony jsou ale všechny tři super, každá trochu jinak a každé něco málo chybí.

Láhev: Bowmore 10 yo Inspired by The Devil’s Casks
WB
Aroma: Lehce ostrá, laková, oproti 10 D&I sušší. Dřevěné sudy, málo rašeliny, lehká zatuchlost, ostružiny.
Chuť: Překvapivě suchá, dřevitá, skořicová. Lehce rašeliny, pak trochu sládne a vystupuje zvětralé červené víno.
Dozvuk: Dřevitý, hřejivý, suchý. Mražené maliny, mentolka, perníčky.
Shrnutí: Hodně lidí mi ji doporučovalo, a tak jsem měl přehnaná očekávání. Nakonec to bylo mírné zklamání. Přišla mi příliš suchá a dřevitá ve srovnání s ostatními. Ale ten charakter sudů po červeném víně tam asi je.

Láhev: Bowmore 10 yo Tempest
WB
Aroma: Ostrá, vanilková, opět málo kouřová. Zetlelé listí, choroše, citronová kůra.
Chuť: Slaďounká, vanilková, má fakt sílu. Umírněná rašelina, zelený čaj, ananas.
Dozvuk: Dlouho hřejivý, sladký a tropický. Lehce dřevitý a hlavně výrazně vanilkový.
Shrnutí: Naslepo bych nevěděl. Nějaký umírněný Ardbeg?? Krásně pitelná i bez vody, tipoval bych tak 50%. Je to fajn whisky v zásadě ale pro mě zapomenutelná. Taky už se s ní asi nepotkám.

Láhev: Bowmore 12 yo
WB
Aroma: Lehký kouř, asi ta slavná hlína, kůže, vanilka, zelené kyselé ovoce, kopřivy.
Chuť: Sladká, krásně pitelná, lehce zatuchlá/zauzená. Kyselkavý angrešt, citronová kůra a pak pomalu nástup kakaa a koření.
Dozvuk: Kratší, nahořklý. Tlející dřevo v lese, kapradí.
Shrnutí: Na základní whisky je bomba. Krásně pitelná, super poměr cena/výkon. Trošku mi dojem kazí lehce nahořklý dozvuk a slušelo by jí aspoň 43%, ale to se jí dá vcelku odpustit. Takže jo, chutná mi, má tento styl rád.

Láhev: Bowmore 14 yo 2002 Chieftain's
WB
Aroma: Zatuchlá Bowmore rašelina, štiplavá guma, citrusy, zelená jablka. Trošku lihově štípe.
Chuť: Nasládlá, citrusově kouřová. Vanilka a toniková hořkost, pomelo. Opálený sud.
Dozvuk: Středně dlouhý, sladově kouřový. Trošku mýdlový a dřevitý (v mezích snesitelnosti)
Shrnutí: Příjemná kouřovka. Trošku to kazí mýdlově nahořklý dozvuk, ale jinak vcelku příjemná indie. Za týden si na ni ale asi nevzpomenu.

Láhev: Bowmore 15 yo Golden & Elegant
WB
Aroma: Ostřejší, kořenitější, sušší než 10 yo D&I. Lehký a nevýrazný kouř a k tomu kopec vanilkové zmrzliny s kapkou bourbonu.
Chuť: Nasládlá. Více rašeliny než ve vůni. Fialky, oříšky, lehce plast. Trošku nahořklá, sladová až zeleninová (vývar).
Dozvuk: Středně dlouhý, sladový, nějak divně nahořklý jakoby umělohmotný.
Shrnutí: Z trojice 10,15,18 jsem chtěl napsat, že mi chutnala nejméně, ale ona je vlastně hrozně příjemná až na ten dozvuk. Krásný vliv bourbon sudů. Tou zeleninou mi připomíná jakoby lehce začouzený Bruichladdich. Ani jedna z travel exclusives ale není rána vedle.

Láhev: Bowmore 18 yo Deep & Complex
WB
Aroma: Těžká kůže, zatuchlé sherry, sušené maso. Spíše sušší, příjemná mnohovrstevnatá vůně. Později sušené třešně.
Chuť: Nasládlá, kakaová a tmavou čokoládou. Zatuchlý sklep, lesní ovoce, slušelo by jí 46%.
Dozvuk: Uhlazený, rašelinný, sladký a vcelku dlouhý. Opět tmavá čokoláda a smetana.
Shrnutí: Celá travel exklusive řada je podle mě povedená. Osmnáctka je trošku složitější, dá se v ní vcelku pěkně objevovat. Z celé řady je chuťově asi nejzajímavější, je to vykoupeno ale mírně vyšší cenou.

Láhev: Bowmore 18 yo The Vintner's Trilogy Manzanilla
WB
Aroma: Umírněný zemitý kouř, štiplavý líh. Kůže, bitter, pomeranče a mandarinky, rozpuštěné máslo.
Chuť: Překvapivě kyselkavá. Angrešt, sauvignon blanc, úplně mimo s vůní. Med a příjemný uzený kouř.
Dozvuk: Dlouhý, kyselkavo sladký. Bonpary, kopřivy, dohasínající ohýnek.
Shrnutí: Vůně nic moc, hezké pomeranče přebíjí lihovost. Chuť je ale naprostá bomba, to jsem nečekal. Tekuté angrešty. Ochutnal jsem ji rád.

Láhev: Bowmore 25 yo
WB
Aroma: Trošku nakyslá, sušší. Jemný kouř, sherry méně výrazné než třeba u 18yo, zato ale více koření. Vlhké listí, jehličí.
Chuť: Výrazná a skvělá. Med, sušené ovoce, hlavně pomeranče. Vánoční koření, sultánky, zakouřený slad.
Dozvuk: Krásný a dlouhý, rostlinný. Troška kouře, troška ovoce, troška kytiček a rumová sladkost.
Shrnutí: U mě zatím nejlepší Bowmore. Příjemná, vyvážená s krásně dlouhým rozinkovo sladovým dozvukem. Kdoví, jestli se ještě potkáme. Taky škoda, že whisky roku 2018 jsem už odeslal. Byla by žhavým kandidátem. Takto bude muset rok počkat. Je skvělá.

Láhev: Bowmore Laimrig
WB
Aroma: Ostřejší sherry. % navíc jsou znát. Lehce zemitý rašelinový nádech, sušší ovoce, rybíz, lékořice
Chuť: Sladce pikantní, lehce gumová. Připálené ovoce, rozinky. Sladké sherry s medem.
Dozvuk: Dlouhý, sladký s trochou dřeva. Hřebíček, hruškový kompot. Dlouho hřeje.
Shrnutí: Je fakt skvělá, moc mi chutnala. Jedna z nej Bowmore. Výrazně lepší než Devil’s Casks. Cena přes 3000 je ale úplně mimo. Naředil bych ji 50/50 s 10yo Dark & Intense a měl bych mou dream Bowmore 😊

Láhev: Bowmore Legend
WB
Aroma: Ovocná, sladová, poměrně svěží s klasickou hlínou. Jako když vyrýpáváte ze země pampelišky.
Chuť: Jednoduchá, nevýrazná, lehká. Rostlinná, sladová. V podstatě snadno pitelná, až chlastací.
Dozvuk: Slad, jetel, tráva. Lehká hořkost.
Shrnutí: Ona to není žádná sláva. V rámci značky patří k nejslabším. To se ale dá čekat. Takže v podstatě jednoduchá, rostlinná, mladá whisky na běžné popíjení s kamarády u ohýnku.

Láhev: Bowmore The Devil's Casks III
WB
Aroma: Pěkně štípe do nosu. Rozinky, sherry. Vyhaslé ohniště = popel + hlína. Růžový marshmallow
Chuť: Příjemně sladká, ostrá, chilli pikantní. Dřevo, rum, redukovaná vinná omáčka, vcelku málo rašeliny.
Dozvuk: Dlouhý, lehce nakyslý, sladký až sladový. Přeslazená káva, hlína.
Shrnutí: Je fakt výborná. O třídu až dvě lepší než Inspired by The Devil’s Casks. Pěkná výrazná whisky, cena ji ale sráží do hlíny.

Láhev: Bruichladdich 18 yo 1989 Carmel
WB
Aroma: Patrný vliv bourbon sudů – dřevo, vanilka, citrusy, zelené hrozno. Zatím nijak zásadní vliv finiše
Chuť: Změna v chuti, oproti klasickému bourbon sudu výrazně sladší. Kromě vanilky mám poznamenaný domácí dýňový kompot s hřebíčkem.
Dozvuk: Poměrně dlouhý, nejdřív odeznívá sladké ovoce (dýně), pak to kyselé (citrusy), následně se poměrně dlouho drží koření
Shrnutí: Docela mi chutná, i když z pěti vzorků masterclass skončila u mě třetí. Pro mě je dost těžko identifikovatelná. Ve vůni jsem vliv sudů nepoznal a takový ten unpeated islay styl…. Ten nebyl vůbec nikde.

Láhev: Bruichladdich Bere Barley 2006 (2nd Edition)
WB
Aroma: Převaha rostlinných a obilných tónů. Posečená tráva, kopřivy, luční květiny. Troška štiplavého alkoholu. Nepříliš výrazná, připomíná mi styl základních Glenlivetů.
Chuť: Poměrně intenzivní, překvapivě bohatá oproti nepříliš výrazné vůni. Sladce trpká chuť. Slad a kopřivovo-angreštový Sauvignon
Dozvuk: Středně dlouhý, sladký a hřejivý. Lehká dřevitá nahořklost, která ale není vůbec rušivá.
Shrnutí: Příjemná rostlinná, květinková a sladově sladká whisky, která je ale zároveň pro mě po jednom vzorku zapomenutelná. Moc mě nenadchla, po lahvi netoužím.

Láhev: Bruichladdich Islay Barley 2010
WB
Aroma: Dřevo, koření, vanilka. Sušší a dřevitější než Classic Laddie. Lehce medová, antiperle, červené víno.
Chuť: Sladká, ale opět ne tak jako Classic Laddie. Koření, skořice, dub. Až v druhé vlně fíky, rozinky, obilí a seno.
Dozvuk: Středně dlouhý a sladký. Medově sladový. Zajímavý vliv dřeva, ale s prakticky nulovou hořkostí.
Shrnutí: Typově podobná whisky k základní Classic Laddie, celkově je ale drsnější. Sušší s větším vlivem dřeva a koření. Základní Bruichladdich mi chutná více, těch chutí tam je podle mě více.

Láhev: Bruichladdich MCMLXXXV 27 yo DNA4
WB
Aroma: Uhlazená, jemná vůně. Převážně vanilka, hnědý cukr a opálený dub. Slabě pak obilí a koření. Chilli a banán.
Chuť: Sladší než dává tušit vůně. Silný vliv dubu, hodně vanilky a dřevitosti, ale není hořká. Mýdlo, ořechy.
Dozvuk: Dlouhý, dubový. Sladce trpkne. Pikantní. Úplně na konci pak typický slad, koření a nějaký ten karamel.
Shrnutí: Přesně takto si představuju whisky z 80. let.Žádné finiše a komplikovanosti. Prostě whisky a dřevo. Na 27 let není „přepálená“. Na druhou stranu, kdyby mi někdo řekl, že je to patnáctiletá whisky, tak bych ji ohodnotil jako takovou pitelnou normálku.

Láhev: Bruichladdich Octomore 07.1
WB
Aroma: Vcelku lehká sušší vůně. 60% rozhodně není znát. Vanilka, spálené maso. Kyselkavost zeleného ovoce. Lepidlo na papír.
Chuť: Příjemná sladkost, ostřejší. Výrazný dehet, med, vanilka. Hodně přeslazená překapávaná káva.
Dozvuk: Dlouho hřeje, ale jinak vcelku rychle mizí. Sladkost přechází v suchost. Tabák a čokoláda, sud od bourbonu.
Shrnutí: Má to grády, ale to ultra heavily peated nějak neocením. Je to moc dobrá, sladká a příjemně pitelná kouřovka, za její cenu si ale asi raději koupím dvě lahve Port Charlotte.

Láhev: Bruichladdich Octomore 07.4
WB
Aroma: Překvapivě sladká, karamelová vůně. Samozřejmě výrazný kouř, ale spíše takový sladce třešňový než uhelně dehtový. Každopádně výrazně jemnější, než jsem čekal.
Chuť: Opět překvapivá sladkost, tabáková kouřovitost, turecký med a přezrálé ovoce
Dozvuk: Dlouhý, sladký, bonbonkový. Po chvíli sladká chuť mizí a dlouhé doznívá jen lehce nahořklý kouř.
Shrnutí: Nádherná barva po virgin oaku, trošku nezvyklá pro Islay peated styl. Popravdě jsem ale čekal monstrum a dostal jsem krásnou uhlazenou whisky, která je příjemně pitelná i při obsahu alkoholu přes 60%. Oproti desetiletému Ardbegu nebo Laphroaigu je toto kompotová šťávička.

Láhev: Bruichladdich Octomore 08.1
WB
Aroma: Suchá, kouřová, dub a vanilka. Vcelku lehký kouř – tabák, nová kůže, černý mletý pepř.
Chuť: Ovocně sladká a medová. Umělé sladidlo, káva. Nečekaně málo kouřová. Vlašské ořechy.
Dozvuk: Dlouhý, sladce kouřový. Tabák, ovocný koláč s drobenkou a připálený špekáček.
Shrnutí: U mě určitě lepší než 07.1 se kterou jsem přímo srovnával. Je sušší a chuťově rozmanitější. Pořád ale mi ta chuť neodpovídá ceně. Vzorek je fajn. Lahev bych asi nekoupil, i když je to dobrá whisky.

Láhev: Bruichladdich Octomore 08.4
WB
Aroma: Nával sladkého kouře, žádná ostrost vysokého obsahu alkoholu. Hodně dehtu, vanilky a medu smísené z nějakým hodně sladkým exotickým ovocem (piňacolada, banány).
Chuť: Mentolový bonbon a pak hodně připálených věcí. Kromě hořící pneumatiky taky přepálený karamel a opečený marshmallow. Vzadu pak nějaká kyselkavost, snad citrusy.
Dozvuk: Dlouhý, superdlouhý. Dehtový, sladký, medový. Není hořký, ale vliv dřeva je znát dost. Až tady se naplno ozve volume. Hodně hřeje a vysychá.
Shrnutí: Je to ostré, sladké a mocně kouřové. Ale to je Corrywreckan taky. Je to výborná whisky. Fakt mi chutná, ale můj názor je stále stejný. Vzorek je fajn, lahev je předražená.

Láhev: Bruichladdich Scottish Barley
WB
Aroma: Med, slad, vlhké obilí. Vanilka, skořice. Pro nerašelinnou whisky netypická slanost. Působí dost mladě.
Chuť: Sladká, obilná s pepřem. Jablka s medem a skořicí. Máslové sušenky.
Dozvuk: Středně dlouhý a sladký. Opět med a slad. V závěru lehounký dotyk dřeva.
Shrnutí: Výborná věc, moc mi chutná. Je příjemně sladká a i když působí mladě, dá se v ní najít široká škála chutí. Navíc má příjemnou voltáž, která nijak nevadí.

Láhev: Bulleit Bourbon
WB
Aroma: Příjemně sladké, ale nic agresivního. Skořice, rozinky, lehce štiplavý alkohol, antiperle, suchá kůže
Chuť: Dobře se pije 😊 Je sladký, ale ne přeslazený. Med, ledové víno. Sladká chuť rychle přechází v suchou dřevitost, opět skořice, troška trouchnivého dřeva
Dozvuk: Středně dlouhý, vanilkový a nahořklý, ale vcelku příjemně. Jemný a dobře vyvážený poměr sladkosti a kořenitosti.
Shrnutí: V porovnání s Elijah Craig 12 yo je Bulleit nenáročné každodenní pití, ze kterého nic extra nevyčnívá, ale taky nic nechybí. Není převoněný jako jiné levnější bourbony. Pro mě příjemné překvapení, nákupu lahve nelituju. Beztak už je jí tam pomálu. Už se pomalu těším na Rye, kterou jsem ještě nenačnul.

Láhev: Bulleit Rye
WB
Aroma: Lehká, ovocná. Vanilka a třešňový kompot. Kokos, lehce nevýrazná, spíše do bourbonu než režné.
Chuť: Lehčí, hodně dobře pitelná. Tipoval bych skoro i pod 40%. Šťáva z kompotu, opět vanilka, dřevo plus nějaké to koření jako badyán a hřebíček.
Dozvuk: Středně dlouhý, lehký a sladký. Smetanový. Lehký vliv dřeva bez hořkosti. Vaječný likér.
Shrnutí: Velmi dobře pitelná režná. Nenáročná. V porovnání s Rittenhouse Rye slabá, lehoučká. Je dost typově podobná Bulleit Bourbonu, nicméně trošku sušší, méně sladká.

Láhev: Bunnahabhain Mòine
WB
Aroma: Příjemně kouřová a rostlinná. Květiny, tráva a větrová štiplavost. Mentol a eukalyptus.
Chuť: Příjemně sladká. Výraznější kouřovitost než ve vůni. Spálená guma, med a chilli.
Dozvuk: Dlouhý a příjemný. Sladký a příjemně zadýmený s opravdu lehkou vcelku příjemnou hořkostí připomínající doutníkový kouř.
Shrnutí: Ve srovnání s Bunnahabhain Toiteach vítězí. Je tam sice jistá podobnost, ale obecně sladší chuť a hlavně eukalyptová vůně tady vítězí. Opět ale musím konstatovat, že spíše šáhnu po kterémkoliv Laphroaigu. Bunnahabhain je šťávička i proti Laphroaig Select.

Láhev: Bunnahabhain Stiùireadair
WB
Aroma: Sherry, slad a rozinky. Působí trošku drze a mladě. Je trošku nakyslá, možná slaná. Já tam prostě cítím lák od okurek.
Chuť: Sladká, lihově štiplavá. Sušené fíky, mletá káva. Nějaké ostřejší koření – hořčice a hřebíček.
Dozvuk: Poměrně dlouhý a sladový. Sušené ovoce, rozinky a čokoláda.
Shrnutí: Zvláštní mix hutné sladkosti ze sherry a mladé sladové unpeated Islay whisky. Kombinace není moc sladěná, moc mi to nejde dohromady, jako když vaří pejsek s kočičkou. Možná bych chtěla pobýt ještě pár let v sudu a obrousit tu sladovou mladost?

Láhev: Bunnahabhain Toiteach
WB
Aroma: Na to, že by měla být „heavily peated“, tak kouř není až tak výrazný. K tomu nějaké ostřejší koření, pepř, jalovec. Pečené maso, slané máslo. Nějaké to sherry.
Chuť: V porovnání s Mòine méně rašelinná a ostřejší, dřevitější. Z počátku sladká, rychle ale přechází do drsnější suchosti.
Dozvuk: Dlouhý a suchý, dřevitě nahořklý, na kořeni jazyka prlivý. Po chvíli se objevuje dlouho nepoužívaný, zanesený komín.
Shrnutí: Nějak zásadně mě nenadchla. Je sice pitelná, ale je o něco horší než Mòine hlavně v suchosti a hořkosti, a pro mě překvapivě méně výrazná než Laphroaig Select, který nemá mezi Laproaigem příliš valnou pověst. Vylívat ji ale nebudu 😊

Láhev: CELP The Seaweed Experience
WB
Aroma: Sladká, jasný Islay vliv. Kouř, nemocnice, ta ale jen lehce. Hodně vystupuje sladká mentolka. Zapařené seno, zelená jablka. Rostlinné tóny převládají, ve vůni nulový vliv dřeva.
Chuť: Hezky hřeje. Sladký kouř a slaný karamel. Mořské plody, trochu mýdlo nebo jar. Zelené bylinky a taky už se projevuje nějaké to dřevo – skořice, vanilka.
Dozvuk: Středně dlouhý, rašelinný, nemocniční jód. Lehce chininová hořkost a travnatá nasmrádlost.
Shrnutí: Mladá a ostrá whisky. Trošku divně nasmrádlá tlejícím senem, není to ale nepříjemné, naopak fajn drzá mladá Islay. V porovnání s Laphroaig QC je ale výrazně méně kouřová a více bylinná. Fajn zajímavost, chutná mi, po lahvi ale netoužím.

Láhev: Caol Ila 12 yo
WB
Aroma: Vanilka, uzená polévka, slaný karamel. Rybina, olej, lehce jód.
Chuť: Sladká vanilková chuť, výrazněji vystupuje rašelina. Dřevo, hořké kapky proti kašli.
Dozvuk: Opět ta vanilka, středně dlouhý, sladký s doznívající rašelinou. Čerstvě vulkanizovanáguma, eukalyptus.
Shrnutí: Jak už jsem psal na začátku. Toto je základní vzdělání z Islay. Je zase trochu jiná než třeba Ardbeg, Laphroaig nebo Lagavulin. Je za skvělou cenu, já ale její fanda úplně nejsem. Vadí mi pro mě dost nepříjemná gumová hořkost v závěru.

Láhev: Caol Ila 18 yo
WB
Aroma: Příjemně sladce kořenitá. Kouř jen velmi zlehýnka. Meruňky, meruňkovice, med. Překvapivě svěží ovocná.
Chuť: Ovocnost z vůně postupuje i do chuti. Stejně tak jen lehká kouřová stopa. Fialkové bonbony. Jako u všech ostatních plnění trošku chybí grády.
Dozvuk: Dlohý. Koření, bez hořkosti. Med, opět meruňky z vůně. Trocha kouře, krásný ovocný závěr.
Shrnutí: Je skvělá. Hlavně v dozvuku. Ovocná, příjemně kořenitá a lehce kouřová. Super pití, podle mě nejlepší Caol Ila, jen ta cena už se škrábe docela vysoko

Láhev: Caol Ila 25 yo
WB
Aroma: Výrazná, kořenitá vůně. Prakticky 0% kouře. Třešňový kompot, tabákové listy, doutníček.
Chuť: Výrazná, koření a ovoce. Asi lékořice, třešně, nějaké kytičky do toho. Řidší, vodovější – popravdě s tímto mě dost prudí, že ani takové whisky nedají aspoň 46%.
Dozvuk: Krásný, dlouhý, ovocný. Bez hořkosti, vlhký tabáček.
Shrnutí: Jako je skvělá, to nelze popřít. Jen poměr cena/výkon je už někde mimo. Hrozně rád jsem ji vyzkoušel. Oproti 18 yo mi ale ten rozdíl nějak dramatický nepřišel, proto vyhrává cenu za nejlepší Caol Ilu osmnáctka.

Jo a znovu musím rýpnout – mít o 3% alkoholu navíc, tak je to naprostá bomba.

Láhev: Caol Ila 2003 Distillers Edition
WB
Aroma: Jednoznačně sladší než 12 yo. Jemný kouř, ovoce, med, připálená marmeláda, kokosové mléko.
Chuť: Sladká, lehčí, vodovější. Ne tak oostrá jako 12 yo. Méně dřeva, uhlazenější, ovocnější.
Dozvuk: Středí, sladký, bez hořkosti. Karamel, hřebíček.
Shrnutí: Příjemnné, lehce nakouřené pití. Krásně voní a finišování zahladilo nepříjemnou dřevitost v dozvuku klasické dvanáctky. Je to ale zase na úkor takové té Islay drsnosti. Distillers Edition mi chutná ve srovnání s 12 yo jednoznačně více.

Láhev: Caol Ila Moch
WB
Aroma: Oproti 12 yo je sladovější, působí mladší a rozhodně je lehčí. Patrný kouř, ohniště, spálený párek. K tomu nějaké zelené luční kytičky.
Chuť: Sladká, na 43% působí vodově. Rašelina, zelenina, dušené zelí, vanilka.
Dozvuk: Středně dlouhý. Rostlinný, rašelinný. Nahořklé pampeliškové mlíčí, citronová kůra.
Shrnutí: Oproti 12 yo je sladovější, rostlinější ne tak dřevitá. Vcelku příjemná mladší Islay, kde převládá slad nad dřevem. Není to úplně můj šálek kávy, ale špatná rozhodně není. S lahví si nějak poradím.

Láhev: Cardhu 21 yo 1991
WB
Aroma: Hutně sladká, laková až bourbonová. Vanilka, lak na dřevo, mentolky. Trošku nakyslý švestkový kvas, balsamico.
Chuť: Sladká a silná. Opět spousta vanilky, tady už s jasným vlivem dubu. Javorový sirup, slaný karamel.
Dozvuk: Dlouhý, kořenitý, lehce skořicově nahořklý. Pikantní papričky. V samém závěru krásně hřeje.
Shrnutí: Skvělá výrazná whisky. Naslepo bych možná zaměnil s nějakou amerikou. Je skvělá s řadou pěkných vůní a krásným dlouhým dozvukem.

Láhev: Chivas Regal 12 yo
WB
Aroma: Vanilka, máslová sušenka, banán, nějaké to dřevo a koření, na blend docela dobrý, vůni nepřebíjí lihovost.
Chuť: Takový velmi lehký, dost nevýrazný speyside. Med, karamel, červené ovoce – jablka, rybíz.
Dozvuk: Poměrně krátký, sladký. Objevuje se více dřeva a koření, kdyby byl dozvuk delší, asi by více zhořknul, takto mizí brzo, takže se hořkost skoro neprojeví.
Shrnutí: Jen tak po paměti. Určitě mi chutná více než základní blendy typu JWRL. Mezi těmi „lepšími“ blendy mi ale třeba více chutnala Dimple 15 yo. Na míchané drinky je myslím super. V dané cenové kategorii se ještě moc single maltek sehnat nedá, pro začátečníky je to tedy podle mě nutný základ.

Láhev: Chivas Regal 15 yo
WB
Aroma: Kořenitá, sladká vůně. Bez lihovosti. Možná ta brandy, vysušené ovocné pecky. Na blend dost dobrý.
Chuť: Koření (perníkové koření, anýz), med, káva, příjemně pitelná
Dozvuk: Medový, sladký, fakt asi koňakový. Dřevíčko bez hořkosti, marmeláda. Chutná mi to.
Shrnutí: Příjemné překvapení. Hlavně ve srovnání s konkurenčním White Walkerem. Sladce medová, koňaková whisky. Pro mě blend roku.

Láhev: Chivas Regal Extra
WB
Aroma: Ve srovnání s dvanáctkou velmi jemná, lehká, trošku nudná. Sladká, ovocná. K jablkům možná nějaká ta rozinka a trocha čokolády. Vliv sherry asi jo, ale fakt jen lehce.
Chuť: Opět dost nevýrazná a lehká, taková trošku pro holky. Sladká, ovocná, čokoládová s lehce štiplavým alkoholem. Chybí jakýkoliv náznak drsnosti, žádný kouř, žádné koření, žádná dřevitost.
Dozvuk: Stejný jako chuť. Sladký a krátký, nevýrazný a nudný.
Shrnutí: Asi bylo řečeno vše. Klasická dvanáctka mi chutná více, je rozmanitější jak ve vůni, tak v chuti. Jak psal salám výše, pro mě to je spíše „nic moc extra“. Sladké, jemné, nevýrazné pití. Prodává se za lehce vyšší cenu než 12yo – nekoupil bych si ji.

Láhev: Compass Box The Story of the Spaniard
WB
Aroma: Sherry kam se podíváš, zároveň ale ostrost, štiplavost. Sušené pomeranče, líh, lak na vlasy.
Chuť: Sladší, taková obyčejná až sprostší. Normální, kořenitá, dřevitá s přechodem k hořkosti. Čekal jsem něco úplně jiného, nepřesvědčila.
Dozvuk: Krátký, sladký a nahořklý. Koření, hřebíček.
Shrnutí: No popravdě žádná sláva. Něco mi vadí už ve vůni, v chuti je to už dokonce slabota. V konkurenci single malt dost zaostává. Zapomenutelná tuctová whisky s sherry tóny.

Láhev: Connemara Original
WB
Aroma: Příjemný kouř, med a květiny. Nové kožené boty. Troku nepříjemně umělý lak na dřevo
Chuť: Zde se irský styl nezapře. Sladká a jemná whiskey podbarvená kouřem. K tomu výrazné tóny medu a lékořice.
Dozvuk: Středně dlouhý. Rašelina a doutnající ohýnek. Po sladkosti přechází lehce do slana a pak mírně dřevitě hořkne.
Shrnutí: Tohle je prostě jiná irská whiskey. Popravdě jsem zatím žádnou jinou irskou peated neochutnal, a to je možná dobře. Už to tady někdo psal, vcelku dost mi charakterově připomíná Talisker, což při ceně cca 600Kč za lahev je prakticky nutnost alespoň vyzkoušet. Fakt mi chutná.

Láhev: Crown Royal Northern Harvest Rye
WB
Aroma: Americky sladká a nepřekvapivá vůně. Vanilka, koření, třtinový cukr a nějaká směs technických benzinů.
Chuť: Výrazně sladká chuť. Vanilkový krém podkreslený aromatickým dřevem. Oříšky v karamelu.
Dozvuk: Opět bez překvapení. Sladký, později velmi lehce hořkne. Jablka s medem a mírně připálenou skořicí.
Shrnutí: Sladký a velmi jemný dezertík. Trošku rušivá chemická umělost ve vůni a lehká hořkost v dozvuku. Je to takové holčičí pití, postrádám větší charakter např. ve srovnání s Rittenhouse Rye. Za mě osobně museli kanaďani Jima pěkně podmazat, tohle pro mě whisky roku 2016 není.

Láhev: Dalmore 12 yo
WB
Aroma: Jasné náznaky sherry, ale tak nějak maskované za vanilku a exotické koření. Rozinky a datle plus něco lehce rušivého, jako grain nebo takového něco sprostšího.
Chuť: Tady už vystupuje sherry více a doplňuje se s nahořklostí a kořenitostí. Nejlíp to vystihuje asi čokoláda Mon Chéri, hořká čokoláda a višně. Lehce pikantní chilli, trošku vodovější.
Dozvuk: Středně dlouhý a lehce kořenitě nebo tonikově nahořklý.
Shrnutí: Ve vůni slabší, v chutí je fajn. Lehce hořčí konec by možná někomu mohl vadit, po zkušenosti s Luceo a Dominium mi ale vyhovuje, protože z ní vystupuje mnohem více chutí, než jen sladké sherry. V cenové relaci základních core whisek se určitě neztratí. Lahev asi nekoupím, zkusím zainvestovat alespoň do 15yo, dvanáctka je ale fajn nenáročné pití, které můžu doporučit.

Láhev: Dalmore Dominium
WB
Aroma: Bourbonově laková, rozinky v rumu, čokoláda, sladčí sherry, sušené kyselkavější ovoce (višně, meruňky).
Chuť: Sladká, rumová, přitom ale působí lehce, vodově. Zasloužila by 46%. Jasné sherry, slámové víno.
Dozvuk: Spíše krátký, sladký, smetanový. Trocha dřeva a koření.
Shrnutí: Fajn dezertní, ale trošku jednoduchá whisky. Sherry přebíjí naprosto vše. Nenadchlo mě Luceo, Dominium také ne.

Láhev: Dalmore Luceo
WB
Aroma: Tabák, sherry, dub, fíky, lískové oříšky, vanilka
Chuť: Sladká, ale dost vodová. 40% jí nesluší. Hřeje jen lehounce. Převládá sherry, sušené ovoce, z něho převážně meruňky. Nějaké to koření.

Pekanové ořechy a meruňková marmeláda – sladký pletenec z Lidlu
Dozvuk: Poměrně krátký, sladký, rozinkový, skořicový
Shrnutí: Lehce pitelná, slaďounká whisky. Ale jinak nic. Nezaujala mě, s kterýmkoliv Glendronachem je větší sranda.

Láhev: Dimple 15 yo
WB
Aroma: Nasládlá, vanilka, koření, americký dub. Karamelka, dýmkový tabák, někde v dáli lehoulince kouř, ale jen asi tak v intencích např. JWRL. Není příliš výrazná, ale rozhodně ani není lacině chlastovitě blendovitá.
Chuť: V chuti slabší než ve vůni. Vodovitá, nějaká vanilka, oříšky. Jednoduše nasládlá, tabákový popel.
Dozvuk: Krátký, suchý. Tady se už opravdu projevuje blend ve svém špatném slova smyslu. Pálivý alkohol, nepříjemná hořkost, silná dřevitost.
Shrnutí: Na blend vlastně není špatná. Ve vůni je poměrně slibná, pak se ale asi kazí. Pokud se má řadit mezi „deluxe“ blendy, tak jí chybí něco výraznějšího v chuti. Nesrovnával jsem sice přímo, ale v dané kategorii bych asi upřednostnil JW Black Label.

Láhev: Diplomático Reserva Exclusiva
Aroma: Brutální sladkost, pampeliškový med, višňový likér, čokoláda
Chuť: Opět brutální sladkost, ale na tu hutnou vůni překvapivě vodovost. Stopy rozinek, jakoby rum smíchaný s koňakem, kofila
Dozvuk: Poměrně krátký. Sladkost odezní a vzadu na patře zůstane taková pikantní nakyslost. Dřevo nebo koření – u mě nula.
Shrnutí: Jsem proti rumům trochu zaujatý. Toto beru jako povinnou četbu, takže asi dobrý. Pro mě je ale příliš sladký, což přebíjí prakticky cokoliv, co bych tam mohl najít jiného.

Láhev: Distillerie d’Aumagne XO SMWS C4.1
Aroma: Ostřejší, štiplavý. Jablka, rozinky. Sušší a voňavý.
Chuť: Ostrá, ovocná. Calvados, smrková kůra, whiskové tóny dřeva a vanilky.
Dozvuk: Vysychá v krku. Lehce kyselý, ovocný. Náznak větrovosti. Sušší, grappa.
Shrnutí: Moc dobrý, sušší, sudový koňak, i když bych asi koňak naslepo netipoval. Ani náhodou. Spíš nějakou ovocnou whisky typu Gold Cock. No a to je možná důvod, proč mi chutná 😊 Za vzorek ještě jednou dík Netharovi.

Láhev: Dos Maderas 5+5
Aroma: Sladká káva, tawny portské, třtinový cukr, sušené ovoce, lyofilizované maliny
Chuť: Kůže, povidla, opět Tawny Port. Sladká a lehce hřejivá. Kofila.
Dozvuk: Střední, hřejivý, rumově sladký. Káva a čokoláda. Bez hořkosti, málo dřeva.
Shrnutí: Moc dobrý rum, kde je vliv sherry znát. Dal jsem na doporučení a určitě nelituji. Pije se to samo 😊

Láhev: Eagle Rare 10 yo
WB
Aroma: Sladší, lehčí, příjemná. Žvýkačka, meloun, karamel, lehce lak.
Chuť: Vodovější a sladká. Objevuje se dřevo, vanilka, bílá čokoláda a příjemný tabáček.
Dozvuk: Středně dlouhý, sladký. Rumová trest. Opět ten meloun z vůně a opálené dřevo.
Shrnutí: Krásně voní, pak to jde ale trochu z kopce ke klasické bourbonovosti. Na 45% se ale pije hodně dobře. Na bourbon mi přijde překvapivě světlý.

Láhev: Elijah Craig 12 yo
WB
Aroma: Bourbonovitý bourbon. Vanilka, kokos, karamelky, tuzemák. No a taky umělá hmota, voňavý stromeček a ředidlo. Je to navoněné, ale celkem to ještě ujde.
Chuť: Intenzivně sladká až jakoby doslazovaná. Spousta vanilky, vánočního koření. S pár kapkami vody se zmírní sladkost, ale vystoupí naopak umělá lakovost, takže příště spíše neředit.
Dozvuk: Poměrně dlouhý a hřejivý, procenta alkoholu fungují. Stále přetrvává sladkost a stále sladce hořkne. Není to ale skořicové dřevo, spíše omylem vstříknutý parfém do úst.
Shrnutí: Jestli byl Bulleit nenáročné pití, Elijah Craig je intenzivnější, složitější bourbon. Dá se v něm poměrně dlouho objevovat, bohužel ne jen ty příjemné chutě a vůně. Vyloženě mě nezklamal, z Heaven Hill distillery bych ale příště za podobný peníz určitě upřednostnil Evan Williams Single Barrel, který je výrazně lepší.

PS: Pokud ho chcete vyzkoušet, tak vězte, že byl v roce 2016 nahrazen NAS verzí small batch (pravděpodobně stáří kolem 8 let) – fakt blbý trend totok ☹ Sehnat se ale dá zatím v pohodě.

Láhev: Evan Williams 1783 Small Batch
WB
Aroma: Ve srovnání se single barrelem méně intenzivní. Klasická vanilka, dřevo, suché koření (skořice, hřebíček) a dost nepříjemný odlakovač.
Chuť: Opět ve srovnání se single barrel slabší. Čokoládové tóny, nugát, cappuccino.
Dozvuk: Poměrně krátký a lehký. Bez hořkosti. Vanilka a pražené lískové oříšky.
Shrnutí: Za prakticky stejnou cenu jako EW single barrel je to výrazně horší pití. Ztrácí ve vůni i chuti. Blbé je, že pod tímto bourbonem je ještě EW bottled in bond, který je podle mě také lepší, takže z mého pohledu v rámci sortimentu zbytečná whiskey.

Láhev: Evan Williams Single Barrel 1997
WB
Aroma: Sušší, práchnivé dřevo, vcelku silně odlakovač, hlína, vanilka, starý nábytek. Štípe do nosu.
Chuť: Sušší, dřevitější, nahořklá. Hodně vanilky, chilly a sláma. Drsná a kořenitá.
Dozvuk: Celkem dlouhý, hřejivý, suchý. Skořice a dřevo.
Shrnutí: Takové drsnější, sušší pití. Žádná šťávička. Evokuje mi žně, stodolu, konec srpna. Chutná mi. Jen teda na dvou lahvích se mi udrolil korek. Pro tu poslední se asi taky zastavím.

Láhev: Evan Williams Single Barrel 2004
WB
Aroma: Intenzivní a silná vůně. Spousta vanilky, med. Černý čaj, kyselost. Ono to fakt trošku připomíná černý čaj s medem a citronem ve velmi příjemném slova smyslu.
Chuť: Příjemná sladká a přitom silná chuť. Jablka pečená s cukrem a máslem. Pomerančová kůra.
Dozvuk: Středně dlouhý, na 43,3% docela hřejivý. Stále dost vanilky a lehká hořko-sladkost po dřevě a pomerančích.
Shrnutí: Já do těch bourbonů ještě nějak moc nevidím, ale z těch, které jsem zkoušel, mi tento fakt zachutnal. Hlavně ve vůni je příjemný, intenzivní a silný. Zbytek ale taky není k zahození.

Láhev: Flóki Icelandic Young Malt
WB
Aroma: Naprosto netypická, kdybych nebyl na whiskyfestivalu, tak bych asi ani neřekl, že to je whisky. Nějaká lokální brandy možná. Propolis, medovice, dřevo, kůže, sušené švestky, máslo
Chuť: Sladká chuť, ale taková potravinová. Povidla s uzeným masem, máslový krém, new make spirit
Dozvuk: Dlouhý, viskózní, smetanově máslový. Po minutě lehce hořkne.
Shrnutí: Rád zkouším nové věci, takže Flóki mi chutnala tím, jak je jiná. Jestli to je ale dobrá whisky, tak to asi ne. Náš soused včelař vyplachuje voskové plástve horkou vodou a tou sladkou vodou zalévá v sudu pšenici, kterou pak zkvasí a pálí. Tak přesně toto mi Flóki připomínala.

Kdykoliv si ji zkusím znovu a budu se těšit i na sestřičku uzenou na ovčích hovínkách 😊

Láhev: Four Roses Single Barrel
WB
Aroma: Taková klasická trošku drsnější bourbonovitá vůně. Vanilka, odlakovač, zvětralé černé pivo, opálené dřevo, lékořice.
Chuť: Nečekaně zemitá chuť. Hlína, ztrouchnivělý pařez v listnatém lese. Jinak příjemná sladkost, troška štiplavé umělosti, créme brulée.
Dozvuk: Dlouhý, sladce vanilkový. Lehká skořicová hořkost, větrovost a stále trošku zemitá pachuť.
Shrnutí: Tohle není úplně holčičí sladký bourbon. Je docela drsný, ale tím pádem docela originální. Ve srovnání s jemným Jackem Danielsem je Four Roses pro mě zajímavější, i když popravdě není zdaleka tak pitelný. Další lahev asi nekoupím, na to je whisky na světě moc, ale vzorku z jiného sudu bych se určitě nebránil.

Láhev: Glann Ar Mor Taol Esa
WB
Aroma: Lehká vůně, vanilka, dřevo, hruška s hřebíčkem.
Chuť: Ovocná, letní, svěží. Dřevíčko a opět vanilka.
Dozvuk: Delší, výrazně vanilkový. Slad a opět ty hrušky.
Shrnutí: Taková příjemná ovocná, svěží, unpeated věc. Je to takové typické zrání po bourbonu s klidem zaměnitelné s nějakou Speyside whisky typu Glenlivet. Pitelná věc. Rozhodně neurazí, zároveň nenadchne.

Láhev: GlenAllachie 8 yo Koval Rye
Aroma: Ostřejší štiplavá vanilka, dubová kořenitost, výrazný kokos.
Chuť: Klasický bourbon sud. Vanilka, kořeníčko, americký dub. Jen tady je více sladší a opět vystupuje kokos. Ta amerika tam asi je. Máslová sušenka.
Dozvuk: Střední, sladký, vanilkový – skořice a hřebíček. Možná si to namlouvám, ale bourbonový.
Shrnutí: Dobrá whisky. Vanilková zmrzka zalitá panákem režné. Já ty klasické bourbon sudy moc nevyhledávám pro takovou jakousi jednoduchost, tady bych si ale dal určitě říct.

Láhev: GlenAllachie 9 yo 2008 Port Pipe
WB
Aroma: Krásná sladká vůně. Marmeláda, nakládaný zázvor, koření, třešňový kompot
Chuť: Ostrá sudovka. Sladká, čokoládová, červené ovoce. Trochu vystupuje dřevo, lehká příjemná hořkost pomerančové kůry.
Dozvuk: Dlouhý, kořenitý. Dřevo, pikantnost skořice, višně v čokoládě.
Shrnutí: Super sudovka, vzorku rozhodně nelituju. Sladká s pěknou dávkou koření, které na konci přechází trochu do hořkosti. Tváří se ale rozhodně na víc než 9 let. Je to fajn vyzrálá whisky.

Láhev: GlenAllachie 10 yo 2006 IM Chieftain's
WB
Aroma: Sladká ovocná vůně, v principu podobná ostatním glenallachie z dnešní masterclass. Ovoce, koření, možná kokos, lihovost.
Chuť: Opět sladce kořenitá. Vliv červeného vína jsem nenašel, možná snad mi přišla lehce dřevitější než ostatní dnes ochutnané.
Dozvuk: Střední, sušší až trpčí. Snesitelná hořkost.
Shrnutí: V pozdějších fázích whiskyfestivalu rozhodně slušná pitelná whisky, typově podobná profilu palírny známému z dnešní masterclass. Nic zásadního k zapamatování.

Láhev: GlenAllachie 10 yo CS
WB
Aroma: Hutnější šťavnaté ovoce, snad granátové jablka. Ostřejší štiplavější lihovost. Vcelku výrazně med.
Chuť: Ostrá vanilka (vanilková zmrzlina s kapkou bourbonu), exotické ovoce – ananas, papája. Nějaké to vánoční koření.
Dozvuk: Dlouhý, hřeje, až štiplavě papričkově pikantní.
Shrnutí: Na začátek degustace poměrně ostrá, ale dobrá. Pitelná bez vody v klidu. Pěkně ovocná, není hořká, dám si ji klidně znova rád.

Láhev: GlenAllachie 12 yo
WB
Aroma: Typově podobná sudovce 10 yo. Ovoce, nějaké koření, trošku sprostší lihovost.
Chuť: Sladká ovocná chuť smíchaná s dřevem a kořením (badyán). Máslová sušenka.
Dozvuk: Relativně kratší, sladký, ovocný, bez hořkosti
Shrnutí: Na to, že to je základní plnění, tak oceňuju age statement, 46% i absenci dobarvení a filtrace. Super počin. Jinak je to taklová normální pitelná sladce kořenitá speyside.

Láhev: GlenAllachie 18 yo
WB
Aroma: Oproti desítce a dvanáctce posun k sušenému ovoci, rozinkám, hřebíčku. Sušené višně.
Chuť: Uhlazenější než 12 yo. Opět sušené ovoce, více koření, hořká čokoláda. Krásně pitelná.
Dozvuk: Středně dlouhý, sladce rozinkový, výběr z hroznů, bez hořkosti.
Shrnutí: Výborná sušší whisky, nicméně cena 90Ł u mě trošku kulhá. Chutná mi, výjimečná mi ale nepřijde.

Láhev: GlenAllachie 25 yo
WB
Aroma: Krásně uhlazená, kořenitá, sladká. Banány, ananas.
Chuť: Sladká a suchá zároveň. Hodně vánočního koření. Slámové víno, rozinky, med a vanilka.
Dozvuk: Střední, více kořenitý, luxusně rozinkový.
Shrnutí: No co napsat. Je to skvělá luxusní whisky. Petrovi musím moc poděkovat za ochutnání. Za 230Ł to byla zřejmě má první a poslední zkušenost s touto lahůdkou.

Láhev: GlenAllachie 1999 GM Connoisseurs Choice
WB
Aroma: Lehká, ovocná, tropické ovoce, ananas, citrus.
Chuť: Sladší lehká chuť. Dominuje opět tropické ovoce a koření.
Dozvuk: Středně dlouhý, hřejivý, sušší. Koření + dřevíčko, citrusy, mírná hořkost.
Shrnutí: Lehčí, hřejivá dobrá whisky na které není nic špatně, nijak ale nevybočuje z řady klasických speyside.

Láhev: GlenDronach 8 yo Octarine
WB
Aroma: Moc příjemná, lepkavě sladká. Sherry je znát. Rozinky, vanilka, sušené meruňky, zkaramelizovaný hnědý cukr s opečenými lískovými oříšky.
Chuť: Redukovaný pomerančový juice. Příjemná citrusová sladkost až možná trošku kyselkavost. Mléčná čokoláda
Dozvuk: Středně dlouhý, ovocně sladký. Slad, med, pomerančová slupka, spíše ovocná trpkost než hořkost.
Shrnutí: Tak tahle mladice mi chutná moc. Ovocná, svěží – osvěžující. Spíše lehčí letní whisky. Jsem zvědavý na Hielan, který mám doma jako vzorek, a jestli bude alespoň trošku podobný, kupuju lahev. Prý se prodávala za nějakých 30€, za tu cenu je to nádherná záležitost, doporučuju všem.

Láhev: GlenDronach 8 yo The Hielan
WB
Aroma: Slad, vařené brambory, vanilka, fialky. Sherry ani ne, je to spíš mladé, rostlinné. Sušené meruňky, možná nějaké dřevo – vůně mi přijde slabší
Chuť: Kombinace kakaa, kávy, rozinek, sladu a vanilky. Zpočátku je to sladké, rychle přechází suchého koření a dubu.
Dozvuk: Spíš už sušší, sladový. Koření a už výraznější dřevitost. Sherry tady moc nechytám. Vlašské ořechy.
Shrnutí: V chuti je moc dobrá, ve vůni a dozvuku ale zaostává. Podobnost s Octarine vidím v poznámkách v nějakých oříškách a meruňkách. Octarine byla ale tmavší a sladčí, tuším více sherry. Hielan je zase kořenitější, světlejší, tipuju větší poměr bourbon sudů.

Moněr cena/výkon je OK, pro mě ale zatím nejslabší Glendronach.

Láhev: GlenDronach 12 yo Sauternes
WB
Aroma: Štiplavější vanilka, opálené dřevo, květinky, sušený pomeranč. Tipoval bych ex-bourbon, stylově trošku podobné 8yo, jen medovější, kořenitější.
Chuť: Sladce kořenitá, vanilka s medem. Meruňková a smetanová zmrzlina. Skořice. Krásně pitelná, na Glendronach spíše sušší whisky.
Dozvuk: Překvapivě dlouhý, medový, suchý s kořením. Fajn dřevo bez hořkosti, nakyslý perník.
Shrnutí: Příjemná, výrazná whisky se slabší vůní, pak ale graduje do krásného dozvuku. Sušší než bych čekal, ale chutná mi moc.

Láhev: GlenDronach 15 yo Revival
WB
Aroma: Oproti současně testované 12 yo Sauternes je to pecka. Sladká, kořenitá. Rum, sušené ovoce, červený bezový sirup, křížaly, vánoce.
Chuť: Slaďounká, medová. Hřebíčkové víno, dřevo, vařená jablka s rozinkami, možná povidla.
Dozvuk: Lehce vodový, čekal jsem větší bombu. Koření a dřevo a k tomu lehká, snesitelná hořkost.
Shrnutí: Je výborná, sladká a těším se na srovnání s novou edicí. Pořád jí ale něco málo chybí, asi ten nevýrazný, nahořklý dozvuk. Ale jinak…..skvělá whisky.

Láhev: GlenDronach 18 yo Allardice
WB
Aroma: Ve srovnání s 15yo je komplexnější. Ve vůni sušší s více kořením, ale stále příjemně sladká. Trošku bourbonově laková, medové kyselkavé hrozny.
Chuť: Supersweet. Dost dřeva, skořice, hromada sherry. Pak zase dřevo, spálená marmeláda a možná zvětralá cola.
Dozvuk: Dlouhý, sušší, trošku dřevitý ale skoro bez hořkosti. Koření, karamelizované sušenky.
Shrnutí: Typově podobný 15 yo Revival, ale sušší, komplikovanější, komplexnější. Krásně vyvážený poměr sladkosti a koření. Pro mě asi nejlepší core GlenDronach.

Láhev: GlenDronach 19 yo 1995 Oloroso Sherry Puncheon Cask 4941
WB
Aroma: Silná, hutná. Už ve vůni dost dřeva a koření. Výrazná. Kůže a lak, připálené rozinky, taková vytuněná Allardice.
Chuť: Sušší, výrazná a skvělá. Oproti CS Batch 6 vyzrálejší, komplexnější. Sušené švestky, káva a hodně dřeva.
Dozvuk: Dřevitější a hořčí než CS Batch 6. Stále ale krásně dlouhý a výrazný po sherry.
Shrnutí: Výborná, hutná a výrazná whisky. Trošku bych jí ubral dřevitosti, ten dozvuk je už dost drsný, ale jinak super GlenDronach. CS Batch 6 poráží ve výrazu, v hořkosti pokulhává.

Láhev: GlenDronach 21 yo Parliament
WB
Aroma: Lak, kůže, přezrálé nahniličené ovoce. Těžká a hutná vůně. Melasa, černé pivo.
Chuť: Sladká sherry bomba. Sladčí a méně dřevitá než 18 yo. Krásně pitelná, dezertní, s kapkou laku, trochou dřeva a tunou sladkého sherry.
Dozvuk: Dlouhý, sladký, skoro čisté sherry. Hořká čokoláda, fíky a lehký acetonový ocásek.
Shrnutí: Jedna z nej dostupných whisky a zaslouženě je pravidelně ve whisky roku. Jestli je 15 yo spíše kořenitější, 18 yo je vyvážená, 21 yo je jednoznačně sladká. Vítězem se tedy stává 18 yo, ale sladký vánoční dortík si dám kdykoliv moc rád.

Láhev: GlenDronach Cask Strength Batch 6
WB
Aroma: Už klasika, sladká vůně s kořením. Spíše sušší, muškátový ořech, sušší sherry, Lotus sušenka.
Chuť: Ostrá, pikantně kořenitá, sladčí než ve vůni. Hot Toddy oroštovaný kapkou portského a hřebíčkem.
Dozvuk: Krásně hřejivý, Závan sladkosti opět mizí do suchosti koření. Na úplný konec malinko sprostě nahořklá.
Shrnutí: GlenDronach mě nikdy nezklamal a teď rozhodně také ne. Hezká silná záležitost. Hřeje, chutná, ale ročníková 1995 mi chutnala o poznání více, ty chybějící roky tam jsou prostě znát.

Láhev: GlenDronach Cask Strength Batch 7
WB
Aroma: Hezké sherry tóny. Krásná vůně. Nějaké rozinky, mandle, čokoláda.
Chuť: Ostrá, sherry sladkost. Karamelka, lehce nakyslá – sušené meruňky.
Dozvuk: Krásně hřejivý, sladké rozinky, koření a trocha dřeva.
Shrnutí: Mrknul jsem na poznámky z batche #6. Ten mi přišel asi více sladší a kořenitější, kdežto sedmička se mi jevila spíše nakysle ovocnější. Čerpám ale z poznámek. Pořád to je ale super pitelná ovocná sudovka, která rozhodně stojí za hřích. Kdo ji koupí, rozhodně nebude zklamaný.

Láhev: Glen Keith 1997 GM Connoiseurs Choice
WB
Aroma: Sladká, květinková vůně. Sušené meruňky a broskve.
Chuť: Příjemně sladká, jasný vliv sherry. Poměrně nečekaně hutná, neodpovídá příliš světlejší barvě. Medová.
Dozvuk: Opět sladký, bez jakékoliv hořkosti. Slámové víno, rozinky.
Shrnutí: Tohle je rozhodně dobrá whisky, navíc další do seznamu neochutnaných palíren. Výrazně sladká sherry whisky, na které není vůbec nic špatně, kterou si ale na druhou stranu ani nezapamatuju.

Láhev: Glen Ord 23 yo 1973
WB
Aroma: Příjemně květinková, možná sladová, ale vcelku ještě nevýrazná. 59% není znát. Lehounce lak, suchost, perník.
Chuť: Výbuch chutí. Sladce kořenitá bomba. Med, dezertní víno, hodně dřeva. Velmi příjemná i bez ředění.
Dozvuk: Dlouhý, lehce nakyslý, kořenitý. V závěru pěkně hřeje, rozinky, krvavý pomeranč.
Shrnutí: Naprostá bomba ve smyslu klasické whisky. Pro mě jeden z nej vzorků roku 2018. Přesně se mi trefila do vkusu.

Láhev: Glencoe 8 yo
WB
Aroma: Highland kořenitost, štěrk, suchost, vanilka, tabák. Bourbon sud. 58% není ještě úplně znát, i když trochu štípe.
Chuť: Sladká. Med s kořením. Sušší. Docela slušně pitelná, sušené ovoce se skořicí, pomeranče.
Dozvuk: Sušší, delší, sladový. Koření jde už malinko do hořkosti. Kandovaný pomeranč, šňupací tabák.
Shrnutí: Blended malt za 30Ł bez dobarvování a v sudové síle. Takových jsem zatím moc nepotkal. Navíc tato je fakt parádní. Moc mě baví a navíc ten poměr cena/výkon je bombastický. Doporučuju všem.

Láhev: Glenfarclas 15 yo
WB
Aroma: Přesně taková, jaká čekáte. Čokoláda, sušené ovoce, sherry na sto honů.
Chuť: Výrazně sladká. Rozinky, zkaramelizovaný cukr s máslem, redukované sladké červené víno, možná oříšky.
Dozvuk: Poměrně dlouhý, sladký, rozinkový.
Shrnutí: Super whisky. Perfektní sherry bomba za skvělou cenu (ono obecně celé portfolio se cenově jaksi vymyká konkurenci). Na druhou stranu se od jiných podobných v ničem zásadním neodlišuje. Sherry naprosto přebíjí jakýkoliv chuťový profil. Jo a nelíbí se mi jejich design lahví. Ale jako jinak jo. Kupte to. Já se nějak popasuju s lahví 105 co mám doma a půjdu do ní taky.

Láhev: Glenfiddich 15 yo Solera Reserve 40%
WB
Aroma: Poměrně intenzivní vůně medu, sušeného ovoce, přepuštěného a lehce připáleného másla a v pozadí laku na nehty
Chuť: Trošku nepřirozeně sladká, opět sušené ovoce, hlavně rozinky a fíky. Čokoláda Studentská pečeť
Dozvuk: Středně dlouhý, doznívající ovoce a poměrně znatelná dřevitá hořkost
Shrnutí: Mám k ní citový vztah. Byla to má druhá single maltka a první skotská. No a byl to asi ten nejlepší úvod do světa whisky. I přes trošku nepříjemnou hořkost v dozvuku je pořád skvělá v poměru cena/výkon a pro mě nejlepší ze základního plnění 12/15/18 (21 jsem ještě nezkoušel).

Láhev: Glenfiddich 18 yo
WB
Aroma: Lehká kořenitá a nasládlá vůně. Jablečný štrůdl, skořice, podzim
Chuť: Opět sladká a kořenitá. Orientální koření, hořká čokoláda s chilli, svařák
Dozvuk: Středně dlouhý, ostřejší, hřejivý, ale ne hořký. Vařená jablka s máslem a hnědým cukrem
Shrnutí: Není tak intenzivně sladká jako 15yo, je lehčí, ale o to kořenitější. Osobně mi chutná více 15yo. U osmnáctky mi trošku vadí balení v obdélníkovém boxu. Ty trojúhelníkové krabice u 12 a 15 jsou hezčí. No a taky mi trošku vadí u tak masového produktu povídání o small batch plnění a o individuálním a pečlivém ručním výběru sudů. Prostě mi to k nejprodávanější světové značce (Glenlivet snad promine) nějak nesedí. Jo a určitě by snesla i 43%.

Láhev: Glenfiddich Experimental Series Fire & Cane
WB
Aroma: Sladkost, koření, dřevo. Bonbóny krówka, máslo s cukrem. Takový zcukernatělý karamel.
Chuť: Dřevitá s kořením a nějakou tou sladkostí. Čekal jsem spíše sladkou bombu, toto je spíše dřevité, sušší a lehce do hořka.
Dozvuk: Nahořklý, trochu blendový. Slad a vcelku dost dřeva.
Shrnutí: Vůně super, v chuti dost hořkne a je taková jednodušší. Ony zatím všechny z této série, co jsem zkoušel, byly spíše takové voňavky.

Úvodní panák OK, zázrak se ale nekoná. Až bude někdy v Makru v akci za 900, tak ji vezmu kvůli té flašce. Jinak ale nee.

Láhev: Glenfiddich Experimental Series IPA Cask
WB
Aroma: Osvěžující vůně, evokuje přechod jaro/léto. Luční květinky, posečená tráva, zelené ovoce. Možná, ale opravdu možná tam někde je i ten chmel. Pěkná voňavka.
Chuť: Zelený nebo bylinkový čaj s kapkou špiritusu. Ten čaj je ale slabý, a toho alkoholu je tam kapka. Po pivu ani památky.
Dozvuk: Poměrně dlouhý a sladký. Lískooříškový krém. Je tam i nějaká ta hořkost. Jestli to je ale ta pivní, to je mimo mou rozlišovací schopnost.
Shrnutí: Tohleto musí být markentingový úspěch. Já se tedy chytil. Ta flaška je fakt sexy, pěknější jsem dlouho neviděl. Kouzelné slůvko „Craft“ v popisu se taky počítá. Je to pěkně navoněná Speyside whisky, která v chuti sice pokulhává, ale stydět se určitě nemusí. Koupi lahve nelituju, na poličce dělá parádu. Jen mi tam prostě chybí to pivo třeba v porovnání s Grant’s Ale Cask nebo Jamesonem Caskmates, kde jsem ho cítil dost.

Láhev: Glenfiddich Experimental Series Project XX
WB
Aroma: Nasládlá vanilková vůně, hrušky, pomeranče, skořice, dřevo
Chuť: Kořenitá, ne tak sladká, jak dává tušit vůně. Čokoláda, ovocné želé, pomerančová kůra
Dozvuk: Poměrně dlouhý, suchý a dřevitý
Shrnutí: Opět perfektní story a skvělá prezentace. Koupil bych si ji jen kvůli lahvi, kdyby se u nás blbě nesháněla, resp. byla za cenu IPA verze. Osobně mi chutná moc. Je to taková kombinace sladké a voňavé 15yo a sušší, kořenitější 18yo. A je určitě lepší než Glenfiddich IPA.

Láhev: Glenglassaugh 36 yo 1978 Port Hogshead
WB
Aroma: Intenzivní, až bourbonovitě laková vůně. Lehce nakyslá červená jablka. Hutná, těžká, kožená. Mikulášský perník s čokoládou.
Chuť: Krásně sladká, jemnější než ve vůni. Oříšky v medu, smetana, višně v čokoládě. Možná by jí slušelo 46%.
Dozvuk: Dlouhý, lehce zatuchlý. Není hořký, spíš lehce nakyslý.
Shrnutí: Tohle je pecka. Moje zatím nejstarší whisky a rozhodně stojí za to. Čekal jsem něco takového normálního, možná dřevitějšího ale je to skvělá výrazná whisky, kterou nejspíš propašuju do whisky roku. Díky moc Nethare za vzorek.

Láhev: Glenglassaugh Evolution
WB
Aroma: Ostřejší vanilka, květinky, skořice. Medové snídaňové cereálie, kyselkavé bonpary.
Chuť: Sladce kořenitá, sladší než ve vůni. Kořenitý dub, vanilka, javorový sirup.
Dozvuk: Dřevitý, středně dlouhý. Tonikově nahořklý. Lékořice a citrusy.
Shrnutí: Překvapivě světlá whisky. Docela mi chutná. Pro mě rozhodně lepší než Revival, ale horší než Torfa.

Láhev: Glenglassaugh Peated Port Wood Finish
WB
Aroma: Sladký kouř, trošku zatuchlý sýr. Mentol, ostružiny, připálená borůvková marmeláda.
Chuť: Slaďounká, cukrovo-medová. Lehce pepřová. Opět marmeláda z lesního ovoce. Krásný sladký kouř z tvrdého dřeva.
Dozvuk: Dlouhý, sladce chilli pikantní. Trošku nakyslý kouř, spálený textil.
Shrnutí: Tohle mi chutná moc. Sladká rašelina mi čím dál tím víc sedí. Chutná mi více než základní kouřová Torfa.

Láhev: Glenglassaugh Pedro Ximenez Sherry Wood Finish
WB
Aroma: Výrazně cereální. Slámové víno, med, pytel šrotu, stará kůže, mokrá a nabobtnalá pšenice.
Chuť: Výrazněji sladší než ve vůni. Med, dezertní víno, opět mokré obilí. Hodně přesušené (až na prach) hruškové křížaly.
Dozvuk: Dlouhý. Na 46% krásně hřeje. Sušší dřevo, lehká hořkost, med a slad.
Shrnutí: Je výborná. O třídu lepší než základní řada. Ve vůni i chuti lehce nezvyklá, obilně voňavá. Rozhodně stojí za vyzkoušení, v úvahu rozhodně připadá nákup.

Láhev: Glenglassaugh Port Wood Finish
WB
Aroma: Sladké víno, koňak, rumové pralinky, amaretto, čokoláda, mandle – zkrátka směs čokolády a alkoholu
Chuť: Sladká a spíše sušší. Třešně v rumu, hořká čokoláda, sušený pomeranč, vánoční cukroví.
Dozvuk: Střední, sladce kakaový. Dřevo se skořicí, čokoládová hořkost.
Shrnutí: V podstatě jí není co vytknout, krásná sladce čokoládová whisky finišovaná po portském. V partě s PX a Peated Port mi ale přišla nejslabší.

Láhev: Glenglassaugh Revival
WB
Aroma: Sladká. Červené ovoce, jablka. Pikantní a kořenitá. Oříšky. Vcelku příjemná.
Chuť: Sladce sladová. Rozinky, zelenina, plast. Působí mladě, je lehce mdlá, moc mě neoslnila.
Dozvuk: Středně dlouhý, možná nějaké to sherry. Lehká hořkost, sladovost.
Shrnutí: Krásně voní, pak to jde ale z kopce. Slušel by jí ještě nějaký ten rok, aby ohladil plastové a sladové trošku nepříjemné hrany.

Láhev: Glenglassaugh Torfa
WB
Aroma: Lehce rašeliny, táborový ohýnek, slad, sušené, doutnající seno. Meruňková marmeláda.
Chuť: Pikantní, větrová. Těch 50% je už docela znát. Sladší, uzené maso. Lékořice, možná nezralý ananas.
Dozvuk: Středně dlouhý, sladký, lékořicový, bez hořkosti.
Shrnutí: Lehčí, sladký kouř. Přesně můj styl. Na první rande s touto palírnou to není vůbec špatné. Jdu se poohlídnout po flašce 😉

Láhev: Glenmorangie 10 yo Original
WB
Aroma: Čerstvá letní vůně, lehce kořeněná, hodně ovoce. Meruňky, broskve, citronová tráva. Banány jsem nenašel
Chuť: Lehká, osvěžující, ovocná. Opět tóny citrusů (hlavně citron) a nezralého ovoce
Dozvuk: Středně dlouhý, sladový. Mírně nahořklý ve smyslu pomerančové kůry
Shrnutí: Možná je to těmi horky, ale toto je pro mě perfektní letní whisky. Osvěžující, lehká, ovocná. Na základní plnění je to bomba. Rozhodně lepší než Lasanta. Těžko srovnávat s Quinta Ruban, ta je úplně jiná.

Láhev: Glenmorangie Allta
WB
Aroma: Sušší. Květinky, karamelová sušenka, lehounké koření, poměrně nevýrazná, stylově podobné k 10 yo.
Chuť: Ostrá, sladová, velmi výrazná až pálivá. Mladá, máslová, zeleninový vývar.
Dozvuk: Dlouhý, obilný. Asi chleba, těsto, lehká hořkost.
Shrnutí: Pro mě velké překvapení. Má to grády, je to silné, mladé a sladové. Ale vlastně to není úplně špatné. Nějak mě nepřesvědčila, ale možná jsem ji úplně nepochopil. Není to blockbuster, je to divný nezávislý film..

Láhev: Glenmorangie Astar
WB
Aroma: Vcelku jemná, sladká, pudinková. 52% není znát. Tropické ovoce, granátové jablko, kokos, karamelka
Chuť: Sladká, kořenitá s výrazným vlivem ovoce. Oproti vůni jen tak po paměti mi dost připomíná základní Glenmo s tím rozdílem, že tady je poznat vyšší voltáž.
Dozvuk: Dlouhý, hřejivý. Až tady se projeví 52% naplno. Dřevitý, kořenitý. Ovoce mizí, objevuje se sladová stopa.
Shrnutí: Popravdě mě příliš nenadchla resp. přijde mi dost podobná základní (ale zesílené) verzi. Takže mi vlastně chutná tak jako základní Glenmorangie Original. Namísto ní bych šáhnul pro kteroukoliv jinou ze základní řady, kde je více muziky za méně peněz.

Láhev: Glenmorangie Bacalta
WB
Aroma: Sladce ovocně kyselkavé. Meruňky, slad, kyselejší bílé víno. Trošku nepříjemně štiplavý etanol.
Chuť: Sladká a kořenitá. Med, skořice a nějaké další neidentifikovatelné koření. Dřevo a nezralé mango.
Dozvuk: Velmi dlouhý, ovoce s kořením (na másle se skořicí připravená zálivka na palčinky). Ke konci troška dřevité hořkosti.
Shrnutí: Osobně mi chutná, je příjemně pitelná. Bavila mě ovocná kyselkavost. Na druhou stranu nezapomenutelný zážitek se nekonal, lahev bych nekoupil. Základní plnění mi nejspíše bohatě vyhovuje.

Pořád doufám, že tu Madeiru vypili alespoň kluci z distilérky. Jestli se opravdu vyrobila jen kvůli navonění sudu a pak šla do kanálu, tak musím říct, že s těmi private/limited verzemi ať už jdou do pytle když už neví coby.

Láhev: Glenmorangie Dornoch
WB
Aroma: Sladce voňavá, rozinky s medem, banánek v čokoládě, vanilka, lehce kouř
Chuť: Sladce suchá, dřevitá, kořenitá. Připálený toust s máslem a překvapivě gin
Dozvuk: Lehce nahořklý, dřevitý. Pak dlouho hřejivý a později opět hořkne.
Shrnutí: Pěkně voňavá whisky, lze tam poznat Glenmo. Na můj vkus ale více suchá a dřevitá než bych čekal. V přímém porovnání s Lasantou vyhrává Lasanta (a to o ní nemám kdovíjaké mínění). Nezaujala mě, celkově zapomenutelná.

Láhev: Glenmorangie Lasanta
WB
Aroma: Cukrovo-medová vůně s hromadou sušeného ovoce. Rozinky, datle. Sherry, dubové dřevo
Chuť: Dle očekávání sladká se sušeným ovocem, k tomu něco jako mandle v čokoládě na nanuku Magnum
Dozvuk: Delší a sladký s jemnou dřevito-skořicovou hořkostí
Shrnutí: Ze základní trojice (Nectar D’Or jsem ještě nezkoušel) je podle mého nejslabší. Je rozhodně chutná a pitelná, ale ani ne tak svěží jako 10yo, a ani ne tak plná jako QR, skoro by se mi chtělo říct zbytečná v rámci značky. Ve srovnání s ostatními palírnami je ale core range Glenmorangie perfektní

Láhev: Glenmorangie Nectar D'Or
WB
Aroma: Svěží, ovocná, lehce štiplavá. Citrusy, zelené listí, med, sladké tokajské.
Chuť: Sladká, ovocná. Bílé víno. Pustoryl, med.
Dozvuk: Sladký a dlouhý závěr bez hořkosti.
Shrnutí: Já mám hodně rád desítku a Nectar je jí z core range podle mě asi nejblíž. Chutná mi moc. Na lahev se už nějakou chvilku chystám, tato ochutnávka její nákup nejspíš jen urychlí.

Láhev: Glenmorangie Quinta Ruban
WB
Aroma: Bohatá, viskózní sladká vůně, tající oříškový nugát, maliny, trošku rušivá vůně mýdla
Chuť: 46% jí sluší. Ostřejší, lehounce větrová chuť mentolky, vanilka, mírně zvětralé červené víno
Dozvuk: Dlouhý, sladký a hřejivý. Náznaky kávy a vánočního koření
Shrnutí: Oproti „letní“ desetileté je tohle taková listopadová hřejivá čokoládová whisky. V porovnání s Lasantou v téměř stejné cenové relaci Quinta jasně vyhrává

Láhev: Gold Cock 8 yo
WB
Aroma: Typicky goldcockově newhisková. Spousta sušeného ovoce, hlavně švestek a jablek. Jasná slivovice, slad a nějaké luční bylinky, snad mateřídouška. Lehká umělá lakovost známá z bourbonů.
Chuť: Pěkně pitelná, až taková chlastací. Sladká, obilná, jakoby s příměsí mladé grain whisky. Opět výrazná slivovice, povidla. Jen lehounce dřevíčko.
Dozvuk: Středně dlouhý, sladko kyselkavý ovocný, zároveň ale lehounce trpce nahořklý. Nejvíce mi evokuje jakoby jehličí mladých smrčků.
Shrnutí: Ctí charakter všech předcházejících Gold Cocků,obecně je ale plošší a jednodušší. Nevím, jestli je to tím, ale asi je znát vliv přece jen už vyčerpaných refill a repasovaných sudů. Stejně starý Virgin Oak je o více jak třídu výš. Jako základ řady je to ale absolutně v pohodě pití bez zásadních připomínek.

Láhev: Gold Cock 10 yo 2008 Pinot Noir Finish
WB
Aroma: Klasický Gold Cock se tady nezapře. Švesky, slad, žádný kouř. Je jemnější než všechny předchozí finiše. Slámové víno, med, rozinky vařené v alkoholu
Chuť: Jemná, sladká, hodně ovocná a krásně pitelná i při 59% bez ředění, tipoval bych tak 50. Nevysušuje, neškrábe. Je tam hodně medu, jablek, rozinek.
Dozvuk: Středně dlouhý, sladký štrůdl. Za závěr se ozve ta síla, která zahřeje a trošku vysuší krk.
Shrnutí: Já to píšu skoro u každého nového vydání, ale tohle je asi jeden z nejlepších Gold Cocků a jednoznačně nejlepší finišovaný Gold Cock. Je spíš jemnější, krásně pitelný. Finiš v něm nedominuje a nepřebíjí původní spirit, spíše ty sladové a švestkové tóny doplňuje o červené ovoce. Chutná mi moc, lahev je zamluvena.

Láhev: Gold Cock 24 yo 1992 Moravian Apple Brandy Finish
WB
Aroma: Silná sladká ovocná vůně. Sušené ovoce, opět klasicky švestky a ano, tady jsou i jablka. Čerstvě nařezané piliny, seno. V porovnání se slivovitz méně sladká.
Chuť: Příjemně sladká, silná, ale přitom dobře pitelná. Sladová, čokoládová. Sušené fíky. Po odvětrání sladké tóny známé z sherry finišovaných whisky.
Dozvuk: Dlouhý, sladký. Lehká dubovost, mentolky, calvados.
Shrnutí: Moc příjemné pití, z finišů (švestka, jablko, meruňka) mi chutná asi nejvíce. Věkem je výrazná, ale ne tak silná jako ta slivovicová. Vliv jablek tam ale znát je. Moc příjemná sudovka, pokud někde zázrakem seženete, tak doporučuji.

Láhev: Gold Cock 24 yo 1992 Slivovitz Finish
WB
Aroma: Silná, výrazná až ostrá vůně. Sudová síla je na první přičichnutí znát. Bohatě ovocná. Kromě jasných švestek taky rozinky v cukru. Lehce připálený karamel, brandy a v pozadí větrová mentolka.
Chuť: Výrazně sladká, zároveň ale hodně silná, a to i na sudovku. Tady doporučuju lehce ředit. Výrazná chuť slivovice a z koření hlavně badyán a hřebíček. V tom všem nějaká rušivá umělost. Nové čínské žabky a ředidlo?
Dozvuk: Dlouhý, silný a hřejivý až do žaludku, a to i po naředění. Vystupuje vliv dřeva, skořice a mentolu.
Shrnutí: Toto je whisky, která se svou chutí zcela vymyká z běžných single malt kolejí. Silná a bohatá sudovka, která ale slivovicí ještě zdůrazní už tak švestkový charakter Gold Cocků. Pro mě je až moc převoněná, jiné verze ročníku 1992 mi chutnají víc. Kdo ji ale nezkusil, tak pro studijní určitě musí, protože takového něco ještě nepil

Láhev: Gold Cock 25 yo 1992 Last Cask
WB
Aroma: Hutná, sladká až rumová vůně. Pro Gold Cock klasické švestky, poměrně dost koření a něco lehce rušivého, co jsem si pojmenoval bujón
Chuť: Základ stejný jako třeba u první speciálky Black Stuffu. Výrazná, ostrá, švestková sudovka. Tady pro mě něco nového, květinové bonbony – fialky, růže. Ta ostrost je pak umocněná ostrým mentolem.
Dozvuk: Dlouhý, ostrý, vysušuje. Plný sušeného ovoce a větrových bonbonů.
Shrnutí: Ona to je spíše sběratelská záležitost, ale jsem moc rád, že jsem ji i ochutnal a nemám doma zajíce v pytli 😊 Ta whisky je fakt dobrá. Po Pinot Noir Finish možná u mě nejlepší Gold Cock (ale to já myslím píšu skoro u každé recenze této whisky)

Láhev: Gold Cock 2008 Apricot Brandy Finish
WB
Aroma: Lehká vůně, ne tak výrazná jako u předcházejících finišů nicméně meruňkovice je tam znát zcela jasně na první přivonění. Procenta alkoholu nejsou ve vůni moc poznat, pak už je to goldcocková peckovitá klasika.
Chuť: Sladká, výrazná plná sušeného ovoce. Biskupský chlebíček a jasné sušené meruňky. Tady už je vyšší voltáž znát a pěkně hřeje.
Dozvuk: Dlouhý, sladce meruňkový, mírně dubově dřevitý, medový.
Shrnutí: Super pití, ale ne na každý den. Silný vliv meruňkovice a pak nic. Finiš přebíjí jakýkoliv charakter vcelku mladé whisky. Osobně mi chutná, ale kdybych měl naslepo poznat jestli je to whisky finišovaná po meruňkách nebo meruňkovice stařená deset let v novém sudu, tak fakt nevím, jestli bych tipnul správně.

Láhev: Gold Cock 2008 Single Grain
WB
Aroma: Poměrně lehká vůně, stále pro GC typická ovocná peckovitost, která je tu ale ze všech stáčení nejslabší, přetlačuje ji štiplavá jakoby parfémovaná lihovost. Květinky, kafr, jalovec, bylinkový čaj.
Chuť: Sladká, trošku jednoduchá, nevýrazná. Ovocný salát – jablka, hrozny, pomeranč. Štiplavě lihová, borové šišky.
Dozvuk: Středně dlouhý, ovocný, peckovitě nahořklý. Rozkousané pecky z mandarinky.
Shrnutí: Ctí charakter Gold Cock. Jako samotná je to fajn pití, v přímém srovnání se single malt 8yo ztrácí v intenzitě, sladkosti i ovocnosti. Je poměrně jednoduchá. Za 500 je to pořád dobrá koupě, osobně bych ale příště dvě kila připlatil a koupil osmiletou sladovou.

Láhev: Gold Cock New Make
WB
Aroma: Na skoro 60% uhlazená, sladová, uzená. Uzený sýr, zapařená tráva, zelené šlupky od ořechů
Chuť: Výrazně ostrá, méně sladu, více suchého kouře. Sladká, dřevitá, lehce nahořklá. Jehličí, borové šišky.
Dozvuk: Pikantní, středně dlouhý. Ohýnek, opět ty šišky, sladší bílé víno.
Shrnutí: Oproti souběžně zkoušenému King Barley ostřejší, výraznější. Dřevo už má hezký vliv, silněji se ale projevují i nepříjemné mladé tóny, které zvýrazňují vysoká procenta. Chtělo by to naředit tak na 50%. Jinak ale super příslib budoucího prvního kouřového Gold Cocku.

Láhev: Gold Cock Peated
WB
Aroma: V základu typický Gold Cock. Sladký se sušenými švestkami. V tomto případě ale znatelně mladší, zauzený a zjemněný
Chuť: V podstatě stejný jako v chuti. Na 50% trošku vysychá krk, ale jinak docela pitelný. Sladký, švestkový, ohýnkový a sladově mladý.
Dozvuk: Středně dlouhý, medový s náznakem kouře a převládajícím sladem.
Shrnutí: Budu ho muset ještě přechutnat. Je sušší, ostrý ale pořád ještě slušně pitelný. Vliv kouře není tak velký, jak jsem čekal, mladost kouři sekunduje. Naštěstí jsem se k lahvince dostal 😊

Láhev: Gold Cock Peated CS
WB
Aroma: Oproti 50% verzi tam moc rozdílů není. Sladkost, med, ovoce, švestky, slad a trocha uzeného kouře.
Chuť: V prvé řadě sladká. Červené ovoce, hlavně jablka a bluby, med. Kouř je tady jakoby ve formě zauzeného sladu. Připomíná mi to pivovar.
Dozvuk: Dlouhý. Hodně dlouho hřeje. Kyselkavost s medem. Mentolky
Shrnutí: Asi 4 měsíce od ochutnání prvního 50% vzorku zásadní rozdíly ve vůni a chuti nevnímám. V dozvuku je to ale jiná. Hřeje, a to fakt dlouho.

S oběma nejde šáhnout vedle, obě jsou skvělé. Dal jsem si ji vedle loňského dvouletého new maku a ten posun je výrazný a rozhodně k lepšímu.

Láhev: Grant's Ale Cask Finish
WB
Aroma: V porovnání s červenou Grantskou je podobně lehce nevýrazná, ale intenzivnější. Už ji nepřebíjí alkohol. Opět vanilka, sušené ovoce, karamel, pražený ječmen
Chuť: Sladká, opět bohatší než „červená“. Med, smetanová karamelka, rozinky, mentolky, možná tmavé pivo,
Dozvuk: Opět sladký, poměrně krátký, více hřejivý, hořkost je ale vcelku příjemná, dřevitá a s troškou fantazie i pivní.
Shrnutí: Je to levný blend, za akční cenu 222Kč ale docela pitelný i čistý. To pivo si možná jen namlouvám, oproti Family Reserve je ale jemnější, smetanovější. Za naprosto stejnou cenu o třídu lepší pití.

Láhev: Grant's Family Reserve
WB
Aroma: Velmi lehká sladká, vůni přebíjí alkohol. V pozadí možná oříšky, vanilka, skořice, malinko kouře, spíše jako pečené maso. Ta vůně je tak slabá, že není nepříjemná
Chuť: Vodová, sladce blendovitá, lihová, lehce pečená jablka, karamel, skořice
Dozvuk: Krátký a poměrně hořký následovaný nepřirozenou sladkostí umělého sladidla
Shrnutí: Toto není můj oblíbený blend. Chuť a vůně je taková blendovitě normální, vadí mi ale nepříjemná hořkost v závěru. Mám ji už dlouhou dobu rozpitou u rodičů a vlastně používám jenom do míchaček a hot teddyho. V porovnání s Ale Cask pokulhává skoro ve všem.

Láhev: Hendrick's Gin
Aroma: Tradiční jalovec, jehličí a pak bažina – lopuchy, mech, bahno, brčál. Okurky ani růže nee.
Chuť: Štiplavá, ostřejší na jazyku, sladká, ovocná – třešně. Jalovec zlehka, lopuch.
Dozvuk: Spíše ovocný, kratší. Nahořklá kůra stromů (vrba).
Shrnutí: Dobrý gin. Takové domácké chuti a vůně známé z našich končin. Louka, rybník, zahrádka. Dobře se pije, příjemně neutrální.

Láhev: Highland Park 10 yo Viking Scars
WB
Aroma: Mladost, trošku lihovost, náznak kouře, vařené brambory. Trošku blendová. Sherry sudy tam necítím (ani v barvě nevidím), spíš tu vanilku. Naslepo bych tipoval ex-bourbon sud.
Chuť: Vcelku jednoduchá, vodová, 40% je málo. Highland styl. Koření, kamení, suchý lišejník, opět vanilka.
Dozvuk: Kratší, spíše nijaký. Trocha koření, trocha medové sladkosti, lehká nahořklost.
Shrnutí: Když pominu, že s Higland Parkem mám problém ohledně jejich politiky vydávání nesmyslného množství různých (stejných) lahví, tak je vlastně OK. Měl jsem to už i u 12yo. Připomíná mi spíše hodně povedený blend. Že to je ale „entry level“ je poznat. Jako flaška na dovolenou za ty prachy je fajn. Udělá násobně víc parády než Jack. Na nějaké velké degustace to ale není

Láhev: Highland Park 12 yo
WB
Aroma: Nasládlá, sladová, nepříliš výrazná, ale vcelku vyrovnaná. Citrusy, med a závan kouře. Připomíná mi některé z blendů stylu JW Black.
Chuť: Příjemně sladká, rostlinná. Sekané kopřivy, med, badián a opálené dřevo.
Dozvuk: Poměrně krátký a jemný. Bez rušivé hořkosti. Spíše sladší a neutrální.
Shrnutí: I po mnoha skleničkách si nemůžu pomoct a připomíná mi vyladěný blend v dobrém slova smyslu, což se týká i ceny. Pohybuju se s ní v takových cyklech. Někdy mi nechutná vůbec, protože není ničím výrazně zajímavá. Není to Islay, není to ani Talisker a do typického Speyside má taky daleko. Za pár týdnů je naopak výborná tím, jak je příjemně neutrálně vyladěná. Ať tak, či tak, jedná se o naprostý nutný základ pro každého začátečníka a rozhodně není špatná.

Láhev: Highland Park 20 yo 1995 SMWS 4.223
WB
Aroma: Výrazná, ostrá bomba. Ovocnější než jakýkoliv jiný HP, který jsem doposud ochutnal. Sušené jeřabiny, borůvky, lehký kouř smrkových třísek
Chuť: Sladká, výrazná, krásně pitelná. Ovocná s vyváženou dřevitostí. HP tam je poznat, ale pěkně se přisladil a přitvrdil v síle.
Dozvuk: Troška sladu, troška karamelu, troška kouře s vyváženou dřevitostí, medem a zázvorem. A náznak trpkosti – už zmíněné jeřabiny.
Shrnutí: Ten vzorek jsem si moc užil. Až po ochutnání jsem zjistil, co to je za sud. Tak to asi dává smysl. Zatím jednoznačně nejlepší Highland Park, jaký jsem ochutnal. Je to pecka. Díky moc za vzorek Netharovi.

Láhev: Highland Park Dark Origins
WB
Aroma: Zpočátku poměrně silný nepříjemný závan něčeho sladce zkvašeného připomínajícího siláž. Následně ale uklidnění do silného sladkého sherry s dubem a lehkým závanem kouře.
Chuť: Oproti sladké vůni ještě více sladká. Medová, sladké sušené ovoce, datle. Někde v pozadí opět vliv rašeliny
Dozvuk: Dlouhý sladový. Ke sladkosti se přimíchává směs hořkosti dřeva, koření a kouře.
Shrnutí: Překvapila mě zpočátku nepříjemná vůně, která musela chvíli vyvětrat. Pak je ale velmi dobrá, i když v závěru malinko hořkne. I přes lákavé balení připomínající Assassins Creed bych si lahev asi nekoupil, hlavně teda z cenových důvodů.

Láhev: Highland Park Dragon Legend
WB
Aroma: Stylově mi zapadá k 10 i 12 yo. Opečený brambor, slad, koření – čerstvě mletý pepř. Medovo-vanilkovost a něco netypicky květinového – možná fialky.
Chuť: Zpočátku spíše vodový, pak ale zaštípe pepřovitost a sladovost. Výraznější koření a dost výrazná tříslovitost dubového listí.
Dozvuk: Středně dlouhý, sušší, dřevitý, lehce nahořklý s kouřovým ocáskem. Dubová kůra, bahno.
Shrnutí: Recenzi píšu po cca třetím panáku, takže máme ještě dost času se spolu skamarádit. Rozhodně je zajímavější než základní 10 i 12 yo. Po přečtení pohádek okolo asi i ta rašelina je tam lehce výraznější. Ze zaběhnutých kolejí Highlad Parku ale nevybočuje. Lehký vliv kouře – lehký vliv sherry – větší vliv higland stylu mi pořád evokuje blended whisky.

Láhev: Highland Park Sigurd
WB
Aroma: Lehký závan kouře, alkoholová štiplavost. Lehké ovocné sherry tóny. Hrušky, skořice a sladké dezertní víno
Chuť: Slad, med, připálené máslo. Spíše sušší, rozhodně méně sladká než HP12. Opečená strouhanka s cukrem.
Dozvuk: Středně dlouhý, ovocně sladký až medový. Bez zásadního vlivu dřeva pouze s lehkým náznakem rašeliny.
Shrnutí: Stále poměrně dost lehký Highland Park. HP12 mi i v tomto případě přijde výraznější, což je v cenovém srovnání docela průser. Jinak je to ale dobře pitelná, lehounce kouřová slaďoučká whisky. Celkově typově hodně podobná, pro mě až zaměnitelná s mým předešlým vzorkem HP Svein. Do celé lahve bych nešel.

Láhev: Highland Park Svein
WB
Aroma: Téměř bez známky rašeliny, relativně nevýrazná, nasládlá až blendovitá. Ovoce, hlavně jablka. Karamel. Pocitově slabší v porovnání s HP12.
Chuť: Sladká, lehká, obilná. Stejně jako ve vůni pořád žádný kouř. Sladké citrusy, kyselé bonpary. Stále dost nevýrazná.
Dozvuk: Vcelku krátký, bez hořkosti. Patrný vliv sladu a opět citrusy.
Shrnutí: V porovnání s HP12 je to slabá whisky, i když poměrně dobře pitelná, lehká a ovocná. Svého času mi Highland Park chutnal tak nějak blendovitě. U Sveina to v tom případě platí trojnásob.

Láhev: Isle of Harris Gin
Aroma: Klasická ginová. Jalovec, mrkvová nať, kopr možná. Řasu nepoznám.
Chuť: Docela příjemná, sladká. Jalovec je zde méně, více mi vystupuje kořenová zelenina. Mrkev, petržel, opět nať, to bude asi koriandr.
Dozvuk: Vcelku dlouhý, hřejivý, jakoby sladový.
Shrnutí: Dobrý, klasický gin. Žádná exotika, spíše kontinentální chutě a vůně. Možná mi připomíná Botanistu z Bruichladdichu.

Láhev: Isle of Jura 10 yo Origin
WB
Aroma: Sladká a jemná vůně. Posekaná mokrá tráva. Slad, sušené švestky a jablka. Podobný styl jako unpeated Islay – např. Bruichladdich
Chuť: Mladá, sladová, trošku sprostá, přitom ale lehká. Máslová chuť, zeleninový vývar, sůl, zapařený chleba.
Dozvuk: Středně dlouhý. Ze sladkého začátku vysychá. Hodně sladu, objevuje se nějaké to vanilkové dřevo, v závěru mírně hořkne.
Shrnutí: Mladá, nezralá a vcelku slabá (vodová) whisky. Podle sladového smrádku bych tipoval i pod 10 let. Dost mi připomíná základní Bruichladdich svou zeleninovostí a slaností, není ale tak výrazná. Příliš mě neoslovila, pro mě nejslabší Jura.

Láhev: Isle of Jura 16 yo
WB
Aroma: Oproti 10 a 12 prakticky žádný zeleninový smrádek. Ten je nahrazený silnějšími kořenitými tóny. Ten vyšší věk už je znát. Skořice, karamel a pomeranč.
Chuť: Příjemně sladká, jako ve vůni větší vliv dřeva, skořice. Lehký závan Jura nasmrádlosti, který jsem ve vůni nechytil. Slušelo by jí alespoň o 3% alkoholu více.
Dozvuk: Poměrně dlouhý, hořká čokoláda, med a dřevo. Lehce hořkne, ale v mezích, které ještě vůbec nevadí.
Shrnutí: Věk 16 let už je znát. Je to dobrá, kořenitá whisky s lehounkým náznakem slanosti, spíš už ale směřuje ke sladšímu Speyside stylu. Chutná mi, s lahví bych si poradil.

Láhev: Isle of Jura 28 yo 1988 SMWS 31.34
WB
Aroma: Příjemná, komplikovaná. Ze začátku hodně svěží, travnatá. Pak se tam ale dere dřevo, jakási pikantnost. Možná petrolej a sýr.
Chuť: Sladkost, sladovost, vanilka, dřevo. Hodně dřeva a hodně vanilky pěkně v rovnováze. Zeleninový vývar.
Dozvuk: Dřevo, hodně hřeje. Spíše lehce trpká než hořká. Citrusové šlupky.
Shrnutí: Výborná whisky. Sice trošku smrdí, ale to vnímám jako charakter palírny 😊 Dá se s ní hezy vyhrát. Chutná mi moc.

Láhev: Isle of Jura Destiny
WB
Aroma: Kouř? Moc ho tam nechytám, teda jo, ale fakt lehký. Přebíjí to sladkost rozinek a rušivá zeleninová polívka. Sice už to je chvilka, ale přijde mi srovnatelná se Superstition.
Chuť: Sladce kouřová. Typická Jura nasmrádlost v pozadí. Pěkně hřeje. Vanilka a slad.
Dozvuk: Střední, sladký, pikantní chilli. Sladový, zeleninový a jen lehounce nahořklý.
Shrnutí: Hezká, jehce nakouřená whisky se zachovaným profilem palírny, lehce šmrcnutá sherry sladkostí. Hezky mi zapadá mezi ostatní Jury. Pokud vám tedy Jura chutná, tady zklamaní nebudete.

Láhev: Isle of Jura Elixir
WB
Aroma: Sladká, docela štiplavá – 46% už pěkně působí. Sladovost „desítky“ je v pozadí, přebíjí ji tóny sherry, vanilky, květinek a medu.
Chuť: Sladká čokoláda, slámové víno, sherry tóny. Docela kope.

V pozadí jsou stále nasmrádlé stopy slané zeleniny.
Dozvuk: Středně dlouhý, zpočátku sladké sherry, později lehce hořkne. Hřebíček, pomerančová kůra, kandované ovoce.
Shrnutí: Na rozdíl od mladé nevycválané desítky je toto docela příjemná whisky s výraznými sherry tóny v kombinaci s ostrovní slaností. Za vyzkoušení rozhodně stojí, je zajímavá a vlastně mi dost chutná.

Láhev: Isle of Jura Prophecy
WB
Aroma: Asi nejvýraznější „smrad“ ze všech Jura whisek ze základní řady. Vystupuje máslo, slanost, uzené maso (ryby??)a koření. Jako by to byla směs rašelinné a nerašelinné whisky 50/50.
Chuť: Na rozdíl od vůně velmi příjemná chuť. Nasládlá s výraznějším kouřem. Mizí slad, objevuje se dřevo a karamel.
Dozvuk: Poměrně dlouhý, sladký, hřejivý bez hořkosti. Zkaramelizovaná cibulka, nové čínské žabky.
Shrnutí: Výborná v chuti a slušná v dozvuku. Vůně je ale docela průser. Je vcelku zajímavá, kdybych chtěl ale nakouřenou whisky, tak se stavím určitě někde jinde.

Láhev: Isle of Jura Superstition
WB
Aroma: Sladká a vrstevnatá vůně. Troška sladu, troška rozinek, lehce kouře k tomu. Hlína, doutníky, jakoby Jura 16yo proběhla kolem udírny. Každopádně ty tvarůžky tam moc nechytám.
Chuť: Výraznější kouř, tráva, sušené ovoce, výraznější dřevitost, čokoláda.
Dozvuk: Dlouhý, trošku nahořklý, a to tak, že mi už trošku vadí. Vanilka, lískové ořechy, doutníkový nedopalek.
Shrnutí: Připadá mi jako Diurachs‘ Own s troškou kouře. No šestnáctka mmi docela chutnala. Je vcelku dobře pitelná, malinko blendovitá, sladká s hořkostí mírně za hranou, abych si jí nevšímal. Ale za vyzkoušení rozhodně stojí.

Láhev: Isle of Jura Tastival 2016
WB
Aroma: Ale jo, je to tam, známý Jura smrádek, štiplavost. Švestky, přezrálé banány, smetana, pomleté mandle.
Chuť: Slaďounká a silná. Pěkné sherry, pražené oříšky, rum.
Dozvuk: Dlouhý a štiplavý. Hodně hřeje a ze sladkosti docela rychle vysychá a objevuje se výrazněji dřevo. Není ale hořká.
Shrnutí: Sladká a obilná whisky. Chutná mi moc. Sladká jako 12yo Elixir a uzrálá jako 16yo. Takže vlastně možná chuťově nejlepší Jura, co jsem zatím měl. V poměru cena/výkon bych ale šáhnul pro šestnáctku.

Láhev: Isle of Jura The Loch
WB
Aroma: Příjemná, čerstvě nalakované dřevo. Sladké sherry, víno, med. Nakyslá a lehounce natuchlá. Profil palírny je dost skrytý.
Chuť: Méně sladká než ve vůni. Kořenitá. Opět příjemné sherry, javorový sirup. Vcelku silně dub, začíná hořknout.
Dozvuk: Středně dlouhý, hřejivý. V závěru už znatelně nahořklý, pepřový.
Shrnutí: Začíná to velmi příjemně. Fajn sladká vůně a koření v chuti. Ke konci se trošku kazí hořčím dozvukem. Jinek je ale docela pěkně pitelná. Do lahve ale už asi nepůjdu.

Láhev: Isle of Jura The Paps
WB
Aroma: Sladce rumová, oproti The Loch méně výrazná. Ořechy, pomerančová marmeláda a opět karibský rum.
Chuť: Oproti vůni už docela výrazná. Sladká, hutná, rumová. Káva, karamel, čokoládový likér.
Dozvuk: Poměrně dlouhý a kořenitý. Dub a hořká čokoláda.
Shrnutí: Výrazná a dobrá whisky. Ke konci je trošku více kořenitá, než bych čekal. Taky na 19 let je cena dost vysoká. Po klasické Juře tady není ani památky, ale jsem docela rád, že jsem ji ochutnal.

Láhev: Jack Daniel's Single Barrel
WB
Aroma: Vcelku příjemná vanilkovo medová vůně, karamel a jemně jakási kyselkavá svěžest. Výrazně zajímavější než klasický Jack, nicméně ne zcela zapamatovatelná.
Chuť: Na 45% spíše nevýrazná a poměrně bonbonovitě sladká, neutrálně bourbonovitá (vanilka + vanilka). Nějaká ta opálená dřevitost, hřebíček a kapka ředidla.
Dozvuk: Středně dlouhý a sladký, prakticky bez hořkosti, možná trocha připáleného karamelu.
Shrnutí: V přímém srovnání s Four Roses Single Barrel jsem tato whiskey nebezpečně pitelná a slaďoučká. Na druhou stranu naprosto neoriginální a špatně zapamatovatelná. Něco jako irská whiskey ve Skotsku. Jako dárek ale myslím potěší i zkušenější borce.

Láhev: Jim Beam White Label
WB
Aroma: Poměrně málo výrazná vanilka a dřevo. Sušené rozinky, amaretto, vše dost nevýrazné překryté lacinou lihovostí. Oproti Elijah Craig propastný rozdíl, u Bulleitu taky zaostává, ale méně.
Chuť: Sladká, až překvapivě lehká a vodová. Líh, vanilka a už od mládí tady jako u jednoho z mála bourbonů vždy cítím mandle nebo marcipán.
Dozvuk: Velmi krátký. Trošku sladkosti, trošku dubu a je to fuč. Dozvuk je tak krátký, že ani nestihl být hořký.
Shrnutí: V testované trojici je Jim Beam zcela jasně rozpoznatelný ve všech ohledech od barvy po dozvuk. Z testované trojice je zcela jasně nejslabší a musím důrazně vypíchnout, že to je velmi slabý bourbon. Na druhou stranu flašku koupíte za 250Kč. Jestli to je nejhorší whisky na světě? Pro mě asi ne. Na samotné pití to není, když mi ho ale někdo nabídne s kolou, tak ho nevyliju a ani se neurazím.

Láhev: Johnnie Walker 10 yo Select Cask Rye Cask Finish
WB
Aroma: Naslepo lehce zaměnitelná za bourbon nebo režnou, skotskou bych netypoval ani náhodou. Hromada vanilky, medu, karamelu a skořice.
Chuť: Pořád ten bourbon, čokoláda, lehoulinká hořkost, ne dřevitá, spíše zázvorová. 46% jí sluší, je pěkně ostrá.
Dozvuk: Poměrně krátký, ale intenzivně hřejivý, sladký, medový. Pořád nikde žádná skotská.
Shrnutí: Naprosto stejný styl s JW Red Rye Finish, která je ale za čtvrtinovou cenu. Ani nálepka 10yo, ani 46% to nezachrání. Ještě větší pecka je, když si uvědomíte, že za stejnou cenu je JW Green. Za cca 1200Kč je možné pořídit řadu výborných režných a bourbonů namísto vypláchnutých sudů, pokud tomuto stylu holdujete. Jako vzorek mi docela chutnal, lahev bych koupil tak za 600, víc ani prd.

Láhev: Johnnie Walker 12 yo Black Label
WB
Aroma: Na blend mě překvapil dost kouř, který jsem úplně nečekal. Pak ale sladká štiplavost, skořice, citrus.
Chuť: Poměrně jemná, kouř méně než ve vůni. Blendová obilná sladkost, karamel a koření.
Dozvuk: Poměrně krátký. Opět vystupuje kouř a dřevitost, která přechází do trošku nepříjemné hořkosti.
Shrnutí: Ač se to nezdá, je to asi můj nejoblíbenější z „levných“ blendů. Za cenu cca 550Kč tak akorát přechod mezi blendy a single malt, víc bych za ni asi nedal. Chutná mi ale více než Red Label a více než cenově srovnatelná Chivaska.

Láhev: Johnnie Walker Blenders' Batch 1 Red Rye Finish
WB
Aroma: Už z dálky jde poznat americký styl. Intenzivní sladkost, vanilka, pražené mandle, něco jako hodně starý olej v zemědělské opravně traktorů
Chuť: Nebezpečně pitelná, opět velký vliv vanilky a výrazný kokos. Karamel a pomerančová slupka. Ne tak intenzivní jako pravá režná.
Dozvuk: Sladký, exotický. Pro mě jasná piňa colada, troška zázvoru, prakticky jen sladkost, žádná hořkost.
Shrnutí: Za cenu lehce převyšující Red Label je to skoro povinnost ji vyzkoušet a pro mě aspiruje na titul nejlepší levná whisky pro začátečníky, i když není úplně typická. Skvělá do letního drinku i čistá. Mám sladké rád a tento blend mě od prvního hltu zaujal.

Láhev: Johnnie Walker Blenders' Batch 9 Espresso Roast
WB
Aroma: Voní hezky, sladce, žádná blendovitá lihovost. Sušené ovoce, rozinky a tak. Jakoby vliv sherry. K tomu oříškové kapučíno se skořicí.
Chuť: Jestli byla vůně sladká, tak chuť je ještě sladší, opravdu výrazná sladkost. Je trošku vodnatá, ale hlavně tady jsou už opravdu ty kávové tóny. Kofila a hnědý cukr. K tomu lehký vliv dřeva.
Dozvuk: Středně dlouhý, pokračující z chuti. Pořád ta kofila, která ustupuje a o to víc se přidává vanilka a lehká dřevitá hořkost.
Shrnutí: Hodně navoněný blend, chtělo by se říct pro holky, ale mě taky chutnal. Blend bych netipoval. Je to hodně jiné než klasická whisky, stojí za vyzkoušení, co všechno lze udělat pomocí sudů a praženého sladu. Red Rye byla super, Espresso mi taky chutná, i když tady už jsme cenově přes 20€ za 0,5l lahvičku. Z Němec ji asi objednávat nebudu, pokud mi ale někde cvrnkne do nosu tak za „pěťo“ ji vezmu.

Láhev: Johnnie Walker Blue Label
WB
Aroma: Nasládlá, jakoby po sherry. Sušené ovoce, vanilka, med, znatelné stopy kouře. Je tam toho hodně, celkově ale působí vyváženě. Připomíná mi v něčem Highland Park
Chuť: Sladká, jemná, lehká. Překvapivě více rašelinná, než jsem čekal. Jinak opět sušené ovoce s vanilkou, tmavá čokoláda.
Dozvuk: Středně dlouhý, bez hořkosti. Dozvuk doutníku, lehce štiplavá pikantnost skořice, pepře, dřeva.
Shrnutí: Tohle není vůbec špatné pití. Na blend to je výborné pití, kterému není co vytknout. Pro mě osobně je to ale trošku zklamání, měl jsem trošku přehnaná očekávání. Jak jsem psal na začátku recenze. Za vyzkoušení určitě stojí. Za ty prachy bych ji ale nekoupil, za polovinu peněz si raději koupím nějaký Highland Park.

Láhev: Johnnie Walker Double Black
WB
Aroma: Lehounký kouř, opálené dřevo, pražené mandle, vanilka a káva. Po paměti lehce výraznější než Black Label.
Chuť: Sladká, jednoduchá. Vanilka, kofila, lehká hořkost, kořenitost, lihovost.
Dozvuk: Krátký, vodový. Nějaké koření, trocha medu a vanilky a je fuč.
Shrnutí: V podstatě do baru nebo hospody je to fajn blend, který mi chutná víc než Black Label. Na druhou stranu moc velký zážitek to taky není. Příjemné vjemy sráží lihovost grain whisky a taky slabá procenta. Za ochutnání dík, jinak jsme se ale asi viděli naposledy.

Láhev: Johnnie Walker Red Label
WB
Aroma: Nevýrazná lehká vůně, štiplavý alkohol, slad, jemný ale opravdu jemný závan kouře, glycerol
Chuť: Sladké červené kuličkové ovoce (brusinky, rybíz), kyselkavost, sušené bylinky
Dozvuk: Velmi krátký, nepříliš výrazný. Slad, pak troška kořenito-dřevité hořkosti a je fuč.
Shrnutí: Typická lahev pro návštěvy z nejspodnější poličky. Je natolik vyhlazená, že z ní naprosto nic nevyčnívá, a tak mě dost nudí. Za stejnou nebo menší cenu je lepší Grant‘s Ale Cask nebo B&W. Kvalita tady odpovídá ceně. Jako základní blend vhodná pro nenáročné návštěvy, na mixování do drinků případně jí nepohrdnu v hospodě, jinak mi ale moc nechutná. Napadá mě výraz ultrakonzervativní.

Láhev: Johnnie Walker White Walker
WB
Aroma: Nasládlá, kořenitější. Ovoce, marcipán. Po zahřátí vystupuje nepříjemná lihovost.
Chuť: Sladká grain whisky, dřevitá, chininově nahořklá, máslový krém s rumem
Dozvuk: Krátký, nahořklý, dřevitý. Slabý, blendovitý.
Shrnutí: První panák festivalu. Dobrý na zawhiskování, jinak docela průser. V Diageu myslím moc dobře ví, proč by se měla podávat namražená. Tam se lecos utlumí. Jak ale whisky teplá, tak to fakt není dobrý.

Láhev: Kavalan Distillery Select
WB
Aroma: Ovocná, mladá. Třešně, sherry, vanilka.
Chuť: Sladká, bonbónová, možná trošku mýdlová. Rum, tropické ovoce
Dozvuk: Sladký, trošku umělý. Kačení mýdlo, lehce dřevo.
Shrnutí: Na začátek masterclass slušná whisky. Překvapila 40%, tipoval bych i víc. Docela mi chutná.

Láhev: Kavalan Solist Port
WB
Aroma: Nejsladší a nejhutnější ze všech zatím zkoušených Kavalanů. Vinný mošt, červený pomeranč.
Chuť: Hodně sladký, dezertní. Hutné červené víno, mléčná čokoláda, lesní ovoce (ostružiny, borůvky).
Dozvuk: Dlouhý, hřejivý, moc sladký, jde to až do umělého sladidla.
Shrnutí: Nezvykle rudá barva, to jsem fakt ještě neviděl. Hodně přeslazená, rozhodně není na každodenní pití. Lahev bych doma asi nechtěl, to spíš vinho barrique. Ochutnám ji ale kdykoliv znovu rád.

Láhev: Kavalan Solist Sherry Cask
WB
Aroma: Sudovka je znát, pěkně štípe do nosu. Jinak bohaté, hutné sherry. Sušené švestky, povidla (goldcockové), káva s amarettem.
Chuť: Ostrá, výrazná sudovka. Opět se objevuje káva, mléčná čokoláda, rozinky. Prostě taková kofila.
Dozvuk: Dlouhý, hřejivý, slaďoučký bez hořkosti. Sladké sušené ovoce, datle, vánoce.
Shrnutí: Tak tohle mi fakt udělalo dobře. Výrazná, hutná sherry bomba, která teče jako sirup. Sladká chuť sušeného ovoce a kávy mi sedla. Na to, že to bylo první setkání s Kavalanem, tak bylo moc příjemné. Příště asi zkusím i ten jejich masterclass.

Láhev: Kavalan Solist Vinho Barrique
WB
Aroma: Výrazná, silná, hodně laku. Rum, mentol, vanilka.

S vodou: přidává se smetana a vystupuje hřebíček.
Chuť: Má grády. Je fakt ostrá a sladká. Sušené švestky, toniková dřevitost, perník s povidlem.

S vodou: stejně jak bez vody, jen jemnější, pitelnější.
Dozvuk: Hodně ostrý, dlouhý. Už spíše sušší a hořčí.

S vodou: lehce sladší, rum s kokosem
Shrnutí: Velmi výrazná, dobrá ale na mě přece jen hodně ostrá. Musel jsem si ji ředit, s pár kapkami vody je ale moc dobrá. V něčem mi malinko připomíná sudový Gold Cock.

Láhev: Kavalan Solist Vinho Barrique
WB
Aroma: Ostrá, ovocná, tropické ovoce, mango, švestky
Chuť: Mladá, sladká, medová, povidlová.
Dozvuk: To samé… dlouhý, hřejivý, sladce ovocný.
Shrnutí: Oproti minulému vzorku jsem tady nezachytil skoro žádnou hořkost/dřevitost V podstatě ten popis ale sedí. Je to moc povedená whisky.

Láhev: Kavalan Solist ex-Bourbon
WB
Aroma: Ostře štípe do nosu. Hodně vanilky, nějaké květinky a papája.
Chuť: Ostrá, vanilkově sladová, drze mladá. Exotické ovoce, multivitaminová tableta.
Dozvuk: Středně dlouhý, ostře vysychá. Dřevo a kokos.
Shrnutí: Rozhodně dobrá, ze zkoušených na této masterclass asi nejslabší. Lehce nezapamatovatelná. Po přidání pár kapek vody pro mě vcelku nuda.

Láhev: Kilchoman 5 yo 2011 Cask 559 Oloroso Sherry
WB
Aroma: Víceméně očekávané – kouř typu spálené gumy + sladké ovoce. Rozinky, červené BonPari.
Chuť: Stejná jako ve vůni. Sladká, opět rozinky, med, opečený a pěkně nad ohněm očouzený marshmallow. Vcelku překvapivě krásně pitelná i v sudovce.
Dozvuk: Dlouhý, kouř zde přebíjí ovoce, naplno nastupuje sudová síla. Silně hřeje a přechází až do suchosti.
Shrnutí: Výborná whisky, na sudovku fakt velmi lehce pitelná i bez ředění. Perfektní věc, ale jako single cask spíš kuriozitka na kterou už asi nenarazím a ač mi chutná moc, pátrat po ní asi nebudu (ono mi totiž chutná kdeco).

Láhev: Kilchoman 5 yo 2012 Red Wine Cask
WB
Aroma: Nezvykle málo kouře. Je tam, ale oproti Loch Gorm někde v pozadí. Sladkost, větrový bonbon, povidlo, medovina, červený svařák.
Chuť: Sladká, na 50% luxusně pitelná bez ředění. Sladké červené ovoce, více kouře než ve vůni, jistá podobnost s Ardbeg Grooves. Stále se mi vrací nějaký mýdlový čistič na podlahy.
Dozvuk: Až tady se projevuje sladká ostrost. Ovoce v alkoholu, možná pepř, papričky. Bez hořkosti.
Shrnutí: Ač o rok mladší, působí oproti Loch Gorm starší. Kouř i jakási sprostší mladost je fuč. Zůstává zajímavá pikantní kyselkavá sladkost. Je to dobrý, Kilchoman bych netipoval, to tak možná nějakou Ardbeg Limitku. Za vyzkoušení určitě stojí, je moc dobrá.

Láhev: Kilchoman Loch Gorm 4th Edition 2016
WB
Aroma: Už podle vůně to vypadá na mňamku. Sladký kouř, připálený rybíz na buchtě. Dehet, hřebíčkový olej, uzené se švestkama.
Chuť: Zpočátku sladce medová. Bobulové ovoce - rybíz, borůvky. Sladkost přecházní do sušší dřevitosti a spálené izolace. Čistě sherry sudy bych netipoval. Spíš kombinaci s bourbonem.
Dozvuk: Poměrně dlouhý, až po chvilce začíná pěkně hřát. Spíše dřevitější a kouřový. Ovoce je už hodně v pozadí.
Shrnutí: Perfektní whisky, dá se v ní najít hodně. Od prvotního kouře přes sherry sladkost po kořenitou nahořklost. Nic z toho ale nedominuje. Fakt mi chutná.

Láhev: Kilkerran 8 yo CS
WB
Aroma: Štiplavá, ostrá, vanilková, jasný bourbon sud. Trochu lihová, chlastovitá. Zatím moc neoslnila.
Chuť: Sladká, kořenitá, silná. Klasika. Dřevo s vanilkou, trochu slad, malinko kyselkavost vyvanulého bílého vína.
Dozvuk: Delší, pálivý. Sudovka se nezapře. Opět dřevo s vanilkou, trocha hřebíčku.
Shrnutí: Silná. Sudová síla přebíjí víceméně vše. Nic špatného na ní ale na druhou stranu není. Srovnával jsem ji vedle sebe s typově podobným Springbankem Bourbon Wood, který je o dvě třídy výše.

Láhev: King Barley Single Malt Spirit
WB
Aroma: Newmakově sladová, nasládlá. Oříšky, mýdlo. Měl by tam být nějaký ale ten tam moc nechytám. Mokré seno.
Chuť: Sladká, docela příjemně pitelná. Mentolová, možná anýzová? Lékořicová. Lehce pelyňkově nahořklá.
Dozvuk: Sladký, středně dlouhý, sladový. Nahořkle ginový, bylinkový.
Shrnutí: Je to mladé, je to smradlavé, ale je to slibně pitelné. Budu se těšit na další starší kousky. Ale ten slibovaný kouř tam prostě není.

Láhev: Knockando 21 yo Master Reserve 1990
WB
Aroma: Příjemná, sušší, kořenitá, „klasická“. Karamelky, smrkové jehličí, máslová sušenka, lehounce ředidlo a rozinky.
Chuť: Sladší než ve vůni. Sušené ovoce, dřevo a skořice. Hezká kombinace sherry a vanilky. Karamel. Možná malinko řidší.
Dozvuk: Dlouhý, sladce-kořenitý a hřejivý. Směs ovoce a dřeva. Není ale hořká. Pěkně vyvážený poměr.
Shrnutí: Klasická a moc dobrá. Pěkně vyladěný poměr sladkosti a koření. Výborná whisky a znovu musím napsat KLASICKÁ. Doporučuji všem.

Láhev: Lagavulin 8 yo Limited Edition 200th Anniversary
WB
Aroma: Oproti 16 yo méně výrazná, sladová až trochu new maková. Tráva, pomelo, spíše uzená rašelina.
Chuť: Sladká, spíše jemnější. Brut sekt, mokrá rašelina, zelený ječmen, doutnající mokré seno, citrusy.
Dozvuk: Středně dlouhý, sladový, docela pěkně hřeje. Trošku sprostě nahořklý, mýdlový.
Shrnutí: Ve srovnání s 16 yo u mě pokulhává, je taková neotesaná. Nabízí se mi ale srovnání s Ardbegem TEN, který ale zrovna nemám po ruce. Trochu mě zklamala, na druhou stranu je fajn, že v nabídce palírny je něco úplně úplně jiné než 16 yo (stáří, sudy, síla, barvení, filtrace, prostě vše jinak).

Láhev: Lagavulin 12 yo 15th Release
WB
Aroma: Ostrá, citronová, kovová. Lehčí kyselkavost, lehčí rašelina. Zelená jablka. Stylově podobná s 8yo, ale vyzrálejší.
Chuť: Silná a výrazná. Výrazný med, oříšky v karamelu, opálený a zadýmený sud. Opět podobnost s 8 yo, v tomto případě ale opět komplexnější a sladší.
Dozvuk: Dlouhý a očekávaně hřejivý. Chilli, uzená paprika. Později vystupuje na povrch dřevitost, až do konce zůstává výrazně med.
Shrnutí: Srovnával jsem napřímo s 8yo,která mi přišla ještě mladá a přisprostlá. 12 je krásně vyzrálá. Je to skvělá whisky, se kterou si jde pohrát. Z nabídky palírny mi ale stále ještě více chutná šestnáctka.

Láhev: Lagavulin 16 yo
WB
Aroma: Krásná, sladká rašeliny, nafta, lehce jód, dřevěné piliny, včelí vosk, mix vařeného ovoce s kořením (vánoční muzika)
Chuť: Výrazná rašelina přebíjí ovoce. Chuťově plošší než ve vůni. Hořící piliny, hořká čokoláda, tabákové listy, rozinky v rumu
Dozvuk: Výrazně dlouhý a dobrý, spáleninový, tonikově nahořklý. Tabák, doutníček, čedar.
Shrnutí: Já ji mám fakt rád. Oproti třeba Ardbegu nebo Laphroaigu je pro mě krásně jemná, skvěle pitelná. S Taliskerem se u mě bije o pozici nejlepší z Classic Malts. No a hlavně v trendu NAS stále drží skvělou kvalitu namísto downsizingu, limitovaných edicí a různých edicí. Skvělá whisky.

Láhev: Lagavulin 1999 Distillers Edition
WB
Aroma: Na první přičichnutí prakticky žádná rašelina cože??? Jen lehký závan. Nějaké květiny, snad fialky, je to příjemné. Červené víno, smrkové výhonky.
Chuť: Jemná, krásně pitelná. Opět nevýrazná rašeliny. Spíše rostlinná chuť s uzeným masem. Máslové tóny.
Dozvuk: Středně dlouhý a sladký. Ke konci trošku nahořklý, trošku nakyslý. Vařené maso a v samém závěru konečně zůstává ta rašelina, kterou celou dobu přebíjelo asi PX sherry.
Shrnutí: Taková jakoby Islay pro ty, co nemají rádi Islay 😊 V porovnání se základní 16 yo pro mě trochu zklamání. Stejný věk, obecně ale menší výraznost, je taková hodně vyhlazená. Pořád to je ale skvělá whisky, to zase jo.

Láhev: Laphroaig 10 yo
WB
Aroma: Bohatá, intenzivní vůně. Hořící nemocnice nebo možná méně morbidní spalovna nemocničního odpadu přelitá trochou vanilky
Chuť: Překvapivě sladká, jodová, dřevitá s nějakým exotickým kořením (hřebíček, kardamom), žvíkačka
Dozvuk: V poznámkách mám trochu poeticky – Dlouhá procházka bukovým lesem v zetlelém listí
Shrnutí: Určitě skvělá whisky pro první seznámení s Islay. Nemůžu říct, že bych jí úplně propadl, ale mám ji rád. Na nic si nehraje a hned ze začátku dá pěknou ránu. Na každodenní popíjení to pro mě ale zatím není.

Láhev: Laphroaig Brodir Batch 001
WB
Aroma: Vcelku příjemně sladké samozřejmě s výraznými znaky hořící nemocnice z Islay. Zralé hrušky, větrové bonbony, umělá hmota – nová guma
Chuť: Sladká, cukrová. Ovoce a žvýkačka. K tomu spálená guma a čínské žabky. Pikantní vliv dřeva.
Dozvuk: Dlouhý, bez hořkosti, celkově moc pěkně pitelný. Spálené uhlíky a kyselkavost želé kyselých rybiček.
Shrnutí: S odstupem času mezi jednotlivými panáky mi přijde dost podobný PX Cask. Před časem jsem ji trochu odsuzoval s tím, že Laphroaig má být drsné zakouřené pití a kdo chce sladké, má si dát Speyside. Trošku ale měním názor. Je to fakt dobré pití a ten průnik chutí a vůní mě začíná fakt bavit.

Láhev: Laphroaig Cairdeas 2017
WB
Aroma: Překvapivě méně výrazná v porovnání s QC. Méně dehtu a nemocnice, na druhou stranu víc slanosti a sladu (jako by někdo nakouřil Classic Bruichladdich). Pořád ale pěkně kouřová, větrová a trošku kyselkavá. Sudová síla není znát ani trochu.
Chuť: Tady už jsou volty znát, začíná ostře štípat. Sladká, už tu je i ten zanesený dehtový komín. Vanilka a slaný karamel.
Dozvuk: Poměrně dlouhý a hřejivý. Kouř, slanost, dřevíčko, máslo. Ani stopa po hořkosti.
Shrnutí: Výborná kouřovka, i když trochu odlehčená (dokonce i v barvě je světlejší než QC). Oproti standardnímu QC není tak výrazný kouř, na druhou stranu se hezky objevují tóny sladu a moře. Je výborná, tu lahev jsem prováhal. Čekal jsem Laphroaig QC Double, to se ale nekonalo, je to dost jiné pití.

Láhev: Laphroaig PX Cask
WB
Aroma: Základní Laphroaig říznutý Glenfiddichem 15yo. Kouř s medem, hlína s přezrálým ovocem, nemocnice s vanilkou.
Chuť: Opět oslazená desítka. Stále dost výrazný jód, k němu ale výrazný slad, sušené ovoce, hlavně rozinky a fíky
Dozvuk: 48% krásně a dlouho hřeje, sladký finiš po cukrové vatě, trošku překvapivě i jakási ovocná kyselkavost.
Shrnutí: Ta whisky je skvělá. Sladký kouř. Možná jsem trošku masochista, ale mám na ni podobný názor jako třeba na Talisker DE. Pokud mám chuť na sladké, dám si nějakou sherry bombu, když chci přitvrdit, dám si základní Islay. Tohle je výborný kočkopes, ale pořád je to kočkopes.

Láhev: Laphroaig Quarter Cask
WB
Aroma: Pěkně intenzivní, v porovnání s 10yo trošku méně nemocnice, zato ale více květinek. Rozkvetlá louka v létě vedle rozteklé asfaltky. Se skleničkou moc nekroužit, jinak se až moc projeví vyšší štiplavý alkohol
Chuť: Opět podobná, odlehčená 10yo. Sladší a ovocnější, ale stále dostatek jódu a rašeliny. 48% krásně hřeje.
Dozvuk: Dlouhý, hřejivý a příjemný. Jestli 10yo byla procházka shnilým bukovým lesem, Quarter Cask je jarní procházka kolem rybníka pod vrbami a břízami.
Shrnutí: Moc mi chutná, je určitě lepší než Select a s 10yo drží krok. Body získává větší voltáží a ztrácí mírně vyšší cenou.

Láhev: Laphroaig Select
WB
Aroma: Lehká medicínská nasládlá vůně, v porovnání s 10yo odvar. Něco jak ředidlo nebo lak na nehty, plastelína, citrus
Chuť: Jemná, ale zároveň ostrá. Chuť alkoholu/new make, mentolka.
Dozvuk: Středně dlouhý, sladký, uhlazený
Shrnutí: Je to dobrá whisky, jen je prostě jemnější a asi i mladší než 10yo. Na etiketě je magické „hand selected oak casks“ jakoby jiné sudy pro whisky snad nebyly vybírány ručně. Trošku mi to tak přijde, jakoby vybrali sudy, které nejsou moc dobré pro 10, PX, QC atd. smíchali je dohromady a voilá – Laphroaig Select

Láhev: Ledaig 10 yo 43%
WB
Aroma: Kouř, citrusy, ale taky zrající sýr a vyvrhnuté mořské řasy. To se prostě nedá popsat.
Chuť: Sladká, ovocná. Oproti vůni příjemná a krásně pitelná.
Dozvuk: Střední, lehce nakouřený, slaně železitý (vincentka)
Shrnutí: Jednoznačně netradiční a podle mého unikátní whisky, která je dobrá už jen tím, jak je jiná. Mě chutná moc, i když na každodenní popíjení to pravda není.

Láhev: Ledaig 17 yo 2001 Murray McDavid
WB
Aroma: Malinko nasmrádlá (tohle je ten slavný Ledaig smrádek??), sladká, medová, máslová
Chuť: Výborná, krásně pitelná, tropické ovoce, máslový krém, spálená vanilka
Dozvuk: Dlouhý, sladký, medový, rozinkový
Shrnutí: I když jsem si tuto whisky nevychutnal tak jak bych si přál kvůli pokročilé hodině, chutnala mi moc a plánuju ji přechutnat na blížícím se WLP2018.

Láhev: Lismore 12 yo Special Reserve
WB
Aroma: Sladká, lehoučká vůně. Žlutý meloun, slad, sušené ovoce. Žádný kouř, ani někde v pozadí. Opravdu hodně lehký, naředěný Speyside styl.
Chuť: Nasládlá, spíš sušší, trošku vodová. Med a skořice, karamelové kapučíno.
Dozvuk: Krátký, kořenitý, lehce nahořklý, dřevitý.
Shrnutí: Lehký a jemný blend, který rozhodně nezahřeje, na druhou stranu je lepší než základní blendy. Spíš mi připomíná základní Speyside single maltky jako Glenlivet Founders Reserve. Jinak mě ale vcelku nudila, lahev bych nekoupil.

Láhev: Macallan 10 yo Sherry Oak
WB
Aroma: Hned od prvního přivonění udeří do nosu pořádná porce sherry. Zvětralé červené víno, rozinky, káva a oříšky.
Chuť: Sladká až polosuchá. Červené ovoce, hřebíček a badyán. Babiččina ořechovka z ořešáku z naší zahrady a calvadosu (to byste museli zkusit)
Dozvuk: Dlouhý, sladký, rozinkový s oříšky. Pěkně zahřívá i při lehkých 40%. Lehounký vliv dřeva.
Shrnutí: Super whisky. Dezertní, slaďounká s krásným sherry dozvukem. Já mám moc rád Siennu. Naslepo bych je od sebe dost těžko rozpoznával.

Láhev: Macallan 11 yo 1993 McGibbon’s Provenance
WB
Aroma: Už hodně světlá barva předurčuje vůni. Lehká, sladová, mírně lihová. Vanilka, kopřivy, zelené banány.
Chuť: Macallan bych teda netipoval. Sladší, opět výrazný slad, štiplavost překvašeného burčáku. Zralé hrušky. Dřevitost.
Dozvuk: Poměrně krátký a opět štiplavý, sladový. Vystupuje dřevo a docela výrazná hořkost.
Shrnutí: Tohle je asi dobrá whisky, pokud chcete odhalit základní charakteristiku palírny bez vlivu sherry sudů. Jinak mě ale nepřesvědčila. Působí mladě a sprostě.

Láhev: Macallan Sienna
WB
Aroma: Krásná vůně. Kořeněné sherry, ovocný koláč, pražené lískové oříšky. Muškátový ořech a hřebíček.
Chuť: Příjemně sladká s vyváženou kořenitostí. Pikantní hřebíček, sušené fíky, čokoláda, lehounká dřevitost.
Dozvuk: Dlouhý, sladce pikantní. Koření a rozinky.
Shrnutí: Nejlepší whisky z této série a jedna z nejlepších v dané cenové kategorii. Skvělá kombinace sladkosti, dřeva a koření. Dá se s ní hodně vyhrát. Je skvělá.

Láhev: Mackmyra Blomstertid
WB
Aroma: Moc příjemná vůně. Obilně sladová a pak už jen hromada letního šťavnatého kyselkavého ovoce. Angrešt, rybíz, a ty třešně tam jsou taky.
Chuť: Krásně sladká, zase rybíz. Ovoce rozmačkané se smetanou. Griotka, skořice, vanilka.
Dozvuk: Sladká, hřejivá. Doznívající vanilka a ovocná kyselkavost. Marmeláda, roztopená zmrzlina.
Shrnutí: Výborná a osvěžující letní whisky. Až překvapivě ovocná, dezertní. Nic moc jsem od ní nečekal a vylouplo se z ní jedno z pro mě největších překvapení festivalu. Tohle mi fakt hodně chutná, doporučuju všem.

Láhev: Mackmyra Vinterrök
WB
Aroma: Příjemný, sladký kouř. Lesní tóny – piliny, jehličí, hlína, smrková smůla. Pak nějaké vlivy opálených sudů – vanilka, citrusy.
Chuť: Sladká, lehce kouřová. Vanilka, dřevo, dost silný vliv dubu. Zimní čaj s medem zázvorem a hřebíčkem.
Dozvuk: Dlouhý a poměrně suchý. Dřevitý a lehce nahořklý. Tabákový kouř. Dloho hřeje v žaludku.
Shrnutí: Výborná lehce kouřová whisky s tóny čerstvě pořezaného dřeva. Moc dobře se pije. Po Blomstertid další příjemné překvapení ze Švédska. No a jestli Blomstertid byla typicky jarně/letní osvěžující, tak Vinterrök je perfektní podzimně/zimní pití. Toto se klukům v Mackmyře fakt povedlo.

Láhev: Metaxa 12*
Aroma: Kořenitá, sladká. Rozinky, lékořice, karibský rum, med.
Chuť: Sladká, čokoládová, jinak jako ve vůni. Koření, dřevitá nahořklost.
Dozvuk: Hořká čokoláda a v závěru nakyslost. Možná třešně.
Shrnutí: Popravdě po ukrajinském tříletém koňaku jsem lehce zklamaný. Moc sladké, moc kořenité, tak nějak předimenzované ve všech směrech. Možná se ke zbytku lahve propiju, ale úplně mé nejoblíbenější pití to asi nebude.

Láhev: Metaxa Private Reserve
Aroma: Sladká, medová, hutně kořenitá. Muškát, nová kůže.
Chuť: Výrazně sladká, likérová. Dřevitá s kořením. Mýdlově umělá. Ledová čokoláda.
Dozvuk: Delší, sladký. Med, přezrálé hrozny, kačení mýdlo.
Shrnutí: Takto po paměti rozdíl mezi Private Reserve a 12* moc nevidím. Teda až na tu flašku, ta je parádní. Možná je trošku sušší. Celkově mi ale to koření moc nesedí. Přebíjí většinu vlivu hroznů.

Láhev: Michel Couvreur Candid
WB
Aroma: Sladký kouř, výrazné sherry, uzené maso s brusinkami, fíky, mentolka, nová kůže
Chuť: Výraznější štiplavý kouř, kapučíno, spálená izolace, rybíz, brambora pečená v popelu.
Dozvuk: Dlouhý, uzený a výrazně sladký. Skořice, lékořice.
Shrnutí: Perfektně mi sedla do mého současného sladce kouřového období. Moc mi chutná. Příjemná a výrazná kombinace Islay a PX sudů.

Láhev: Michel Couvreur Overaged Malt 12 yo
WB
Aroma: Výrazné rozinky, mocné sherry, marmeláda, vysoká voltáž ještě není znát.
Chuť: Odpovídá vůni, ale vystupuje síla. Sladká, hutná, hustá. Rozinky a mléčná čokoláda.
Dozvuk: Dlouhý, sladký, cukrový. Pěkně hřeje.
Shrnutí: Zkoušel jsem odlehčenou verzi a byla super. Zkusil jsem plnotučnou a je ještě lepší. Pokud máte chuť na cukroví, toto je perfektní volba.

Láhev: Michel Couvreur Overaged Malt Whisky
WB
Aroma: Krásně voňavé sherry, ledové víno, rozinky. Mírný kouř a lehce alkohol. Připomíná mi sladší Highland Park.
Chuť: Příjemně sladká s náznakem rašeliny. Sladké dřevo, dezertní červené víno, tmavá čokoláda mon chéri.
Dozvuk: Dlouhý, spíše sušší, ale není hořký. Mírně kyselkavý. Černé višně.
Shrnutí: Na úvod výborný vzorek. Na to, že jsem nevěděl do čeho jdu to byl perfektní sherry začátek s jemným nakouřením. Celkově moc příjemné pití, které bych ještě někdy určitě rád ochutnal.

Láhev: Michel Couvreur Special Vatting
WB
Aroma: Oproti overaged o fous lehčí, kořenitější, ale stále výrazně rozinková. Trošku větrovost, ale tu rašelinu tam nechytám.
Chuť: Sladká, kořenitá, rybízová marmeláda, sušší červené víno, trpké dřevo.
Dozvuk: Středně dlouhý, kořenitý, sušší. Pořád ale dost sherry.
Shrnutí: Taková ani ryba ani rak. Pro sladké bych šáhnul pro Overaged, pro kouřové pro Candid. U MC očekávám hlavně výraznost. Toto je super whisky, ale taková jakoby normální.

Láhev: Michel Couvreur XII
WB
Aroma: Spíše nevýraznější, podle barvy bych čekal víc. Sherry je nicméně převládající. Fíky, slámové víno, ovocná kyselkavost.
Chuť: Tady už výraznější PX sherry. Nakrémovaná kůže, zvláštní natrpklá kyselost – jeřabiny. Samozřejmě rozinky.
Dozvuk: Sladkost ustupuje, vybíhá koření, svařák. Stále ty jeřabiny. Kovová pikantnost – olizování 4,5V baterky.
Shrnutí: Výrazná a dobrá whisky, což se dalo asi čekat. MC prostě umí a kdo chce nálož sherry, nemůže šáhnout vedle. Oproti dříve vyzkoušeným mi tato ale přece jen přišla o fousínek slabší.

Láhev: Millstone 5 yo 100 Rye 2010
WB
Aroma: Už jsem to tu psal dříve. Vůně je maximálně laková – zcela nově vybalený nábytek z IKEA + nějaká vanilka a dřevo
Chuť: Sladká a obilná. Slad, lepidlo na papír, kakao nebo granko
Dozvuk: Docela příjemný sladký a dlouhý s tóny tmavé čokolády.
Shrnutí: Vcelku pitelná a rozhodně zajímavá a specifická whisky. První, kterou jsem z této palírny ochutnal. Pokud se přenesete přes opravdu pro mě zvláštní vůni, je to docela dobré pití, rozhodně to nebylo zklamání.

Láhev: Monkey Shoulder Batch 27 Smooth And Rich
WB
Aroma: Lehká, ovocná, vcelku nevýrazná, lehce alkoholová. Bílé víno, hrušky, vanilka, jakoby lehká zatuchlost.
Chuť: Lehounká, snadno pitelná, sladká. Med, brandy, skořice, mléčná čokoláda, objevuje se mírně dřevo.
Dozvuk: Středně dlouhý. Už spíše kořenitý, dřevitý, lehce lihový. Nijak zvlášť hořký.
Shrnutí: Recenzi píšu z posledního panáku v lahvi, takže už je asi trochu vyvanulá. Za vcelku málo peněz to ale byla nenáročná, dobře pitelná whisky, kterou jsem využíval hlavně jako „aperitiv“ před degustací zajímavějších vzorků. Nemám proti ní nic zásadního.

Láhev: Mossburn Island
WB
Aroma: Tráva, slad, květinky, líh, ostrost, trocha vanilky.
Chuť: Docela fajn pitelná. Lehká, vanilková, travnatá se stopou citrusů.
Dozvuk: Delší, hřejivý, bez hořkosti. Koření + vanilka.
Shrnutí: Docela slušná a pitelná whisky. Nic, co vás posadí na zadek, prostě taková slušná blended malt, ze které mi nejvíc vystupuje asi ta travnatost.

Láhev: Murray McDavid 6 yo Malts of Islay - Trom
WB
Aroma: Vcelku voňavá jemná Islay kouřovka. Výrazná rašelina a sladké tóny ovoce. Není to ale žádný „smrťák“. Spíše podzimní ohýnek než spálená guma.
Chuť: Krásně sladká, znatelný vliv sladkého dřeva. Kouř, sušené švestky, hašlerky.
Dozvuk: Příjemně dlouhý, sladký, bez hořkosti. Sherry, rozinky, doznívající rašelina.
Shrnutí: Jako vzorek zdarma naprosto skvělá věc. Velmi příjemná směs kouře a ovoce. Ochutnávka dávala tušit, že následující masterclass bude asi docela zážitek. Bylo to moje první setkání s Murray McDavid a bylo to setkání opravdu milé.

Láhev: Nikka Blended Whisky
WB
Aroma: Lehká, květinková vůně. Závan alkoholu a obilné whisky. Sušené seno. Trošku mi připomíná Glenlivet 12.
Chuť: Lehká blendovitě vodová chuť. Snad lehká stopa rašeliny, zelené bylinky (rozmarýn, máta), vyvážená.
Dozvuk: Středně dlouhý, lehce sladký s přechodem do lehoulinké hořkosti. Celkově ale takový neutrální.
Shrnutí: Je to moc pěkná whisky, rozhodně ale jiná než „naředěná“ Nikka From The Barrel. Je to úplně jiná whisky. Na blend nadprůměrná, srovnatelná s některými základními sigle malt, rozhodně lepší než obvyklé skotské blendy. Jen teda ta flaška se mi hrozně nelíbí.

Láhev: Nikka Days
WB
Aroma: Lihovost, květinky, speyside styl, lehkost, meruňky.
Chuť: Lehká, nevýrazná, vodová. Nasládlá s trochou medu a vanilky.
Dozvuk: Krátký, sladký, v závěru nahořklý. Spíše nijaký.
Shrnutí: Díval jsem se do poznámek u Nikky Blended a i když si ji už nijak výrazně nepamatuju, tak by podle mého mohly být až na obal klidně zaměnitelné. Lehká, nevýrazná whisky, ke které se nemá smysl vracet. Stará lahev se mi nelíbila, nová také ne. Možná do nějakého koktejlu by šla. Když nic, tak je alespoň svěží. Zlatá svatá Nikka From the Barrel. To je úplně jiná liga.

Láhev: Nikka From The Barrel
WB
Aroma: Zemitá vůně, odlakovač, vanilka, sušené fíky, čokoláda. Překvapivě na blend a 51% není cítit štiplavý alkohol.
Chuť: Sladká, olejnatá. Poměrně výrazný med, dřevo, skořice, marmeláda. Místy mi dost připomíná americkou režnou
Dozvuk: Dlouhý a hřejivý, sladkost a dřevo. Lehká toniková hořkost.
Shrnutí: Velmi pitelný blend i při vyšším alkoholu. Směle může konkurovat mnohým single maltkám. Osobně mi trošku vadila taková zemitá hliněnost ve vůni i chuti, což jsem spravil pár kapkami Nikka Blended, se kterou jsem ji srovnával. Výsledek byl pořád pěkně silný a lehounce zjemněný.

Láhev: Noah's Mill Genuine Bourbon Whiskey
WB
Aroma: Na 57% poměrně vodová, lehká, nijaká. Pečené brambory, škrob, bramborové šlupky, trouchnivé dřevo.
Chuť: Sušší, hořčí, drsnější. Tady se konečně ukazuje síla. Zatuchlá, škrobová.
Dozvuk: Tady je dlouho hledaná sladkost, rum, kofila, zatuchlost, tabák.
Shrnutí: Krásně tmavá barva. Vůně a chuť mě ale příliš neoslovily. Nejlepší je v závěru v dozvuku, kde vystupuje rumová, kávová sladkost. Znovu ji zkoušet ale nemusím.

Láhev: Oban 14 yo
WB
Aroma: Sladká vanilka, med, sůl, vařené maso. Pomalu se vytrácející slad a náznak kouře. Rozvařené ovoce.
Chuť: Sladká, lehce vodová, medová. Zároveň ale kořenitě dřevitá.
Dozvuk: Poměrně dlouhý. Sladkost mizí více do sucha a vystupuje slad a zeleninovo masové tóny. Pak lehká dřevitá hořkost.
Shrnutí: Tato whisky mi vyloženě sedí. Já mám rád Bruichladdich a Oban je typově dost podobný. V poměru cena/výkon je to rozhodně nejlepší počin palírny, distillers edition mi chutná ale ještě o fous víc.

Láhev: Oban 2003 Distillers Edition
WB
Aroma: Sladší, trošku zatuchlá vůně, cukrové rozinky, rum, krvavý pomeranč
Chuť: Ne tak sladká jako vůně, překvapivě sušší. Med, čokoláda, sherry, badyán, lehounká stopa kouře.
Dozvuk: Středně dlouhý, tady už spíše sušší, dřevo, tuzemák. Moc nehřeje.
Shrnutí: Krásně tmavá barva a hlavně je fakt moc dobrá. Pro mě asi nejlepší z běžně dostupných Obanů (lepší než 14yo i Little Bay).

Láhev: Oban Distillery Exclusive Bottling
WB
Aroma: Intenzivně sladká vůně, vanilka, karamelky, pečená jablka
Chuť: Opět výrazně sladká. Červené víno, med a maliny. Tipoval bych finish po portském.
Dozvuk: Středně dlouhý, vanilkový. Celý dozvuk velmi sladký, zároveň ale na 48% nejvodovější z testovaných vzorků.
Shrnutí: Repasované sudy po bourbonu bych rozhodně netipoval. Spíš nějaký finish po víně/portském. Je to moc dobrá whisky, určitě bychom se skamarádili, za 100Ł jsem se ale rozhodl tam tu flašku nechat. Distillers edition mi chutnala víc.

Láhev: Oban Little Bay
WB
Aroma: Ostřejší, lihová, vanilka, citrusy, náznak kouře, mandle.
Chuť: Docela neotesaná, sprostá, jasný vliv bourbon sudů, sušené jablka, sůl
Dozvuk: Středně dlouhý a suchý, hodně hřeje, lehce nahořklý závěr
Shrnutí: Základní 14yo mi chutná víc. Little bay působí mladě, sprostě, jednoduše. Oproti čtrnáctce je výrazně sušší. Ze všech Obanů mi chutná asi nejméně.

Láhev: Opihr Oriental Spiced Gin
Aroma: Přes jalovec se mocně valí exotika. Pepř, indické koření, zázvor.
Chuť: Spíše sladká, medová, není hořká. Zázvor, eukalyptus, propolis.
Dozvuk: Sladký. Grep, rozmarýn, sušší hořkost v úplném závěru.
Shrnutí: Netypický, exotický gin. Je fajn, měl jsem litrovou lahev, takže jsem si s ním dost vyhrál. Trošku je ale převoňaný, časem se trošku omrzel.

Láhev: Penderyn Aur Cymru
WB
Aroma: Sladká. Slad, mladost, ovoce. Pomelo a žlutý meloun.
Chuť: Sladká, travnatá, pikantní. Borové šišky. Objevuje se dřevo a vanilka.
Dozvuk: Ze sladkosti přechází do sucha a dřevita. Slad, možná síra, prskavky. A zase ta smůla nebo šišky či co.
Shrnutí: Rozhodně dobrá a zajímavá whisky. Chtělo by si s ní trošku ještě pohrát. Stále mi tam vystupuje nějaká rušivá sladová mladá ostrost. Ale ten finiš se mi zdá povedený.

Na neskotskou whisky nadprůměrně příjemný zážitek.

Láhev: Port Askaig 8 yo
WB
Aroma: Když vím, s čím bych to měl srovnávat, tak je podobná Caol Ila Moch. Ještě méně rašeliny, fialky, rostliny, ječmen, mentol, ostrouhaná tužka.
Chuť: Ostřejší, sladká. Kačení mýdlo, vařená dýně, pepř, trochu uměliny, bylinkový čaj.
Dozvuk: Hřejivý, docela dlouhý, grepový. Sladce nahořklý. Bylinkový čaj s cukrem, umírněnější rašelina.
Shrnutí: Zajímavá asi tedy Caol Ila. Typově podobná Moch, ale ještě lehčí, květinková a méně kouřová. Rád jsem vyzkoušel, docela mi chutnala.

Láhev: Port Charlotte 10 yo Heavily Peated
WB
Aroma: Uzený kouř, makrely, sůl, hořící polena, citrusy.
Chuť: Sladká, uzená, ostře pepřovitá, slaná, opět mi evokuje trnkovou omáčku s uzeným
Dozvuk: Dlouhý, slaný, uzený.
Shrnutí: Neměl jsem je vedle sebe se starší verzí Scottish Barley, kterou jsem si dal pak doma. Rozdíly jsou mimo mou rozlišovací schopnost. Je to prostě výborná whisky. Tahle palírna mě prostě hrozně baví.

Láhev: Port Charlotte MRC:01 2010
WB
Aroma: Lehce zatuchlá. Parmezán, sušené švestky, kůže, vařené uzené maso, slad. Tohle by mi mohlo chutnat.
Chuť: Sladká bomba s ostrým kouřem. Má sílu. Nával hořící gumy na které se opékají jablka. Slad a mírná slanost v pozadí.
Dozvuk: Krásný a dlouhý. Skoro 60% krásně hřeje, ale je na pohodu pitelná bez ředění. Dřevo a ostrá rašelina.
Shrnutí: Pro mě pecka. Jako bych olizoval zahřáté pneumatiky formule 1. Trefila se mi do noty sladkých kouřovek. Rozhodně zapamatovatelná, pro mě jedna z letošních TOP whisky pod 10 let.

Láhev: Port Charlotte Scottish Barley
WB
Aroma: Lehký, svěží kouř, pokud se to takto dá nazvat. Uzené maso, citrusy, lehce štiplavý alkohol, mentolka.
Chuť: Oproti vůni výrazně sladká. Naplno se ozývá rašelina, 50% pěkně hřeje. Hutná sladkost s ovocem.
Dozvuk: Dlouhý, uzený a sladký. Chutě se hezky doplňují, jako trnková omáčka s uzeným. Čokoláda a na úplný závěr trocha suššího ostřejšího dřeva.
Shrnutí: Super věc, sladká a kouřová zároveň. Krásný poměr cena/výkon s příjemným obsahem alkoholu. Pro mě určitě adept na opětovný nákup.

Láhev: Queen Mary of Scots
WB
Aroma: Lehká, vodová, nevýrazná. Nějaké grain květinky, oříšky a zelená jablka.
Chuť: Taková lowlandově nijaká. Jakože svěží, květinková, grainová. Že by to byla ale čistá lihovost, to zas ne.
Dozvuk: Krátký, vcelku nijaký, lehce nahořklý.
Shrnutí: Asi se ptáte proč to sebemrskačství. On to je ale takový normální chlast za dvě stovky. Tak šup s ní tam, kam patří – do vánočního čoko likéru.

Kelímek 33% smetany, tabulka hořké čokolády. Nad vodní lázní rozpustit. K tomu přidat 2 hodiny vařené slazené kondenzované mléko, 0,5l udělaného čokoládového pudingu a voilá…stačí přidat 0,7l Queen Mary of Scots a 0,05l Laphroaigu.

Dobré to je, jemné, hřeje to :D

Láhev: Raasay While We Wait
WB
Aroma: Mladá, štiplavá. Popel, lehce kouř a slad. Něco jako uzený sýr.
Chuť: Sladká, pěkně pitelná. Nějaká papričková ostrost, mladost, natrpklé šlupky z červených hroznů.
Dozvuk: Střední, ovocný. Slad a náznak tabáku.
Shrnutí: Vcelku normální whisky, která se dá pít. Mám slabost pro lehce nakouřené a nasládlé whisky, takže nemůžu nic zásadního vytknout, až na patrnou nevyzrálost. Pokud oficiální první whisky z palírny bude chutnat takto, tak se docela těším.

Láhev: Rittenhouse Rye 100 proof
WB
Aroma: Ostrá, drsná, zemitá režná. Hlína, surová kůže, karamel, petrolej.
Chuť: Suchá a ostrá chilli chuť. Oříšky, čokoláda, trouchnivé dřevo, kokos.
Dozvuk: Suchý, dlouhý, dřevitý, lehce nahořklý. Skořice a muškátový oříšek. Hodně hřeje.
Shrnutí: Hodně drsná, chlapská režná. Žádná vanilková voňavka pro holky. Chutná mi moc, ale není moc na objemové pití.

Láhev: Rock Oyster DL
WB
Aroma: Příjemný, lehký kouř, uzené maso, pšeničný šrot. Rauchbeer, vanilka.
Chuť: Sladká, příjemně kouřová. Pepř, řezané kopřivy. Pikantní s dávkou sladké vanilky.
Dozvuk: Středně dlouhý, sladký bez hořkosti. Ohýnek. Stále ale i slad a rostlinnost.
Shrnutí: Dobrá lehká kouřovka. Vlastně mi docela dost chutná, kdyby jen nepůsobila tak mladě díky rostlinným tónům v pozadí.

Pokud bych chtěl srovnávat s Classic Malts, tak bude protivník Talisker. Oproti němu je Oyster lehce kouřovější, sladčí, ale jinak….no tak….Talisker 😊

Láhev: Roe & Co Irish Whiskey
WB
Aroma: Sladce rostlinná, květinková a obilná. Vanilka, irská trošku štiplavá jemnost šmrncnutá bourbonem.
Chuť: Opět irsky jemná, lehce lihová, sladová. Příjemně nasládlá. Sladké burizony a zase ten bourbon.
Dozvuk: Středně dlouhý sladký finiš. Konec až uměle sladký. Rozinky a jakoby umělé sladidlo nebo hroznový cukr.
Shrnutí: V prvé řadě díky Petrovi za pozvání na skleničku. Tohle je docela příjemná irská o třídu lepší než klasická irská klasika. Vděčí za to jak příjemným 45%, možná ťuknutím na notu nefiltrování za studena a taky odklonem od superjemné irské neutrálnosti někam do amerických končin. Za vyzkoušení určitě stojí, i když propálené rašeliníky asi nepřesvědčí.

Láhev: Royal Lochnagar 16 yo 1997 DL
WB
Aroma: Nasládlá, ředidlová, ovocná pálenka, špendlíky, citronová tráva
Chuť: Sladká a ostrá. Chilli, citrusy, zázvorové pivo, ostrouhaná pastelka.
Dozvuk: Sušší, docela hřeje. Jinak ale dost dřevitý a poměrně dost hořký.
Shrnutí: Tak ten sud po sherry musel být docela dost refill, protože po sherry tu není ani stopy. Na 16 let whisky působí hodně drsně. Spusta dřevitosti, ostrosti a jinak nic. Tohle mi teda moc nechutná.

Láhev: Royal Lochnagar Distillery Exclusive Bottling
WB
Aroma: Sladká a těžká vůně. Pečená jablka, čokoláda, sherry, pečené maso
Chuť: Sušší než ve vůni. Sladce kořenitá, skořice, dřevo, hořká čokoláda, mandle/marcipán
Dozvuk: Hřejivý a suchý. Tady už výrazně převládá dřevo, sherry někde hodně v pozadí. Lehce hořkne.
Shrnutí: Jo, je to dobrá whisky. Za vyzkoušení stojí. Že by ale byla nezapamatovatelná a dal za ní 80Ł, tak to se mi nechtělo.

Láhev: Scallywag DL
WB
Aroma: Výrazné rozinky, rum, štiplavý líh, banán, pečená jablka.
Chuť: Slaďounká, ovocná. Fajn Speyside chuť. Med, skořice, opět rozinky, troška dřeva.
Dozvuk: Středně dlouhý, sladký, bez hořkosti. Cukrový, rumový.
Shrnutí: V podstatě klasická Speyside se vším všudy. Nic nechybí, nic ani nepřebývá, zároveň z ní ale nic nevyčnívá. Dám si ji znovu rád, na adepta na lahev to ale nevidím.

Ve srovnání s Cragganmore 12 je to asi plichta. Douglas Laing je sladčí, ovocnější. Diageo je voňavější, ale spíše vodovější.

Láhev: Scapa Skiren
WB
Aroma: Hej, kdo mi nalil Gold Cocka do Glencairnu? Vařené ovoce, meruňky, med, máslo, ovocná pálenka.
Chuť: Opět typově podobné GC. Sladká, ovocná, sladová. Švestky, meruňky, povidla, domácí likér z černého rybízu. Anýz, hřebíček.
Dozvuk: Středně dlouhý, hřejivý a ovocný. Opět vařené ovoce s hřebíčkem. Na úplný závěr slad.
Shrnutí: Čekal jsem Highland Park a dostal jsem Gold Cock. Dvě prakticky sousedící palírny a zcela odlišné whisky. Je ale fakt, že použitými sudy nebo Lomond still destilačními kotli má asi Scapa fakt blíž k Vizovicím než k HP. Každopádně jsem byl hodně překvapený a musím říct, že příjemně. Hodně netypická skotská, doporučuju.

Láhev: Shustoff 3 yo
Aroma: Výrazně sladká, lepivá vůně. Rozinková, medová. Karamelová sušenka a po odvětrání šňupací tabák.
Chuť: Velice sladká. Víno, rozinky, svařák. Příjemná dubovost a opět hodně medu.
Dozvuk: Poměrně dlouhý a sladký. Později pikantní lehce trpké dřevíčko.
Shrnutí: První zkušenost s celou lahví koňaku. Pěkná flaška s korkovým uzávěrem. Je to tlamolep, ale na 3 roky zrání je to super pití. Sladké s kořením a dřevem. Metaxu 5* s přehledem strčí do kapsy, chutná mi dokonce více než v současnosti otevřená Metaxa 12*.

Láhev: Singleton of Dufftown 18 yo
WB
Aroma: Sušší, pikantně kořenitá. Slad, dřevo, vanilka, sušené fíky
Chuť: Sladce suchá, taková drsnější chuť. Trošku připomíná blendy. Tabákové listy a nová kůže.
Dozvuk: Poměrně dlouhý a kořenitý. Obilí, dub, dřevěné uhlí, mletý černý pepř.
Shrnutí: Rozhodně zajímavější a rozhodně lepší pití než dvanáctiletý sourozenec. Osobně mi ale takové drsně sladko-suché whisky moc nesedí. Rád jsem ji vyzkoušel, pít se rozhodně dá, ale Singleton of Dufftown se mou oblíbenou značkou nestal a asi ani nestane.

Láhev: Slyrs 51 Fifty-One
WB
Aroma: Sherry, tóny mladé sladové whisky, máslo, meruňky. K tomu sýrová, až tvarůžková nasmrádlost, taveňák. Po odvětrání nepříjemné vůně mizí a zůstává sladká, ovocná vůně.
Chuť: Sladká, obilně sladová chuť mladé whisky. Lehce vanilka a dřevo. Levné bílé mýdlo.
Dozvuk: Středně dlouhý, sladkost přechází do pikantní ostrosti. Dřevo, skořice, chilli.
Shrnutí: Síla přes 50% se moc neprojevuje ani v chuti, ani ve vůni. Whisky působí mladě. V chuti a dozvuku je OK, ve vůni jsou ale dost nepříjemné tvarůžkové tóny, které je třeba odvětrat. Osobně nic, z čeho bych si sednul na zadek.

Láhev: Springbank 9 yo Marsala Wood
WB
Aroma: Sušší, kyselé hrozny, seno, zvětralé suché víno, dřevo, vanilka, citrusy, anýz (hašlerky)
Chuť: Ostrá, jak se na sudovku patří. Hodně, hodně dřeva a vanilky, trošku trpká. Pomerančová marmeláda. Marsalu jsem nepoznal, tipoval bych asi čistý bourbon.
Dozvuk: Dlouhý a suchý, dřevitý. Lehce hořkne. Starý chleba.
Shrnutí: Na začátek pěkně zvostra, nicméně moc mě nepřesvědčila. Trpčí, hodně kořenito-dřevitá. Relativně dobře pitelná i bez vody, vracet se k ní ale nemusím.

Láhev: Springbank 14 yo Port Wood
WB
Aroma: Převážně sladká, ovocná s vlive dřeva a koření. Je ostřejší, síla je znát už ve vůni. Přezrálý meloun, balsamico, lak na dřevo.
Chuť: Přeslazená káva, hodně suchého ovoce, zralé lesní jahody. Trošku zatuchlost bramborového sklepa. Alkohol hezky hřeje.
Dozvuk: Dlouhý a hodně teplý. Dřevo bez hořkosti. Výrazně sladký s kapkou trpkosti a kyselosti (černý rybíz s cukrem).
Shrnutí: Je skvělá a limitovaná. Lahev ani hledat nebudu, nekoupil bych si ji, ale za ochutnání jsem moc rád. Takto by podle mě měla chutnat whisky po portském.

Láhev: Springbank 16 yo Rum Wood
WB
Aroma: Sladká, exotická, rumová vůně. Čokoláda, banán, sladký pomeranč. Doutnající seno.
Chuť: V chuti mi na rozdíl od vůně přišla silnější, alkoholovější a „tmavší“. Přezrálé tmavé ovoce, hřebíček, černý čaj, perníčky. Asi ten rum obecně.
Dozvuk: Vcelku dost vysychá vysokým obsahem alkoholu. Hodně hřeje. Skořice, chilli, pepř, pro mě až trošku moc ostré.
Shrnutí: Sladká a silná. Na rozdíl od Marsaly je tady vliv rumu znát. Chce to ale trošku vody. Na masterclass mi po Longrow Red Malbec chutnala asi nejvíce.

Láhev: Springbank 25 yo 1990 WhiskyFestival.cz
WB
Aroma: Komplexní, mnohovrstevnatá. Je tam sladkost, ovoce, květinky, koření i dřevo. Převažuje ale poměrně intenzivní, ale zároveň nevtíravá vůně citrusů a hrušek.
Chuť: Citrusy zde ustupují a přichází méně aromatická přezrálá hruška s vanilkou a začínající dřevitou hořkostí.
Dozvuk: Tady už ustupuje i ta hruška, zůstává posečená tráva a luční květiny, výraznější je naopak dřevitost.
Shrnutí: Jako úplně nevím. Byl to můj první Springbank, což je asi škoda, navíc to byl jen vzorek. Na úvod mě moc nenadchnul, na druhou stranu když nad tím přemýšlím s odstupem, tak tam těch chutí a vůní byla taková řada, že bych ji rád ochutnal znovu.

Láhev: Talisker 10 yo
WB
Aroma: Komplexní rašelina, výrazný kouř, nicméně jinak než na Islay, tóny ovoce, moře a také štiplavost alkoholu
Chuť: Sladká s kyselými podtóny. Trošku plastická, spálená guma, asi i ten všude zmiňovaný pepř, ale možná si ho tam jen vsugerovávám
Dozvuk: Intenzivní, velmi hřejivý, sladový a mentolový. No a samozřejmě krásně kouřový.
Shrnutí: Toto je zatím stále má TOP3 nejoblíbenější whisky a jasně nejlepší v poměru cena/výkon. Je to prostě klasická nezapomenutelná pecka a více asi není co dodat, jen bych opakoval, což bylo mnohokrát napsáno.

Láhev: Talisker 57° North
WB
Aroma: Poměrně plochá vůně, vyčnívá alkohol. Opět méně kouře a více ovoce v porovnání s 10yo. Sušené seno.
Chuť: Silný vliv alkoholu, hodně kope. Lehký kouř, slaný karamel, červené ovoce
Dozvuk: Napalm strike, spálený les. Dlouhý, peprný dozvuk a mírně dřevitě nahořklý dozvuk. Ještě dlouho si budete pamatovat, že jste pili Talisker.
Shrnutí: Jestli se některý Talisker vyrovná základní desítce, tak asi tento. Sice ztrácí v drsné mořské slanosti a kouřovitosti, body ale nabírá silou. Více než dvojnásobná cenovka ji ale zase dost shazuje. Nebude to na každodenní pití, ale je to lahůdka.

Láhev: Talisker 1999 Distillers Edition
WB
Aroma: Ve srovnání s 10yo je o něco méně kouřová a ovocnější. Poměrně výrazné rozinky, hnědý cukr, čerstvě vyprané prádlo
Chuť: Klasický kouř, ale uhlazenější. Sladkost sherry, opět sušené sladké ovoce jako ve vůni. Lékořicová peprnost.
Dozvuk: Středně dlouhý, nejdříve výraznější lékořice, dřevo a sladkost, potom závan kouře
Shrnutí: Ona to je moc dobrá whisky, ale je to takový hipster Talisker. Pokud chci brutální kouř, beru Islay, pokud chci něco slabšího, beru Talisker, Distillers Edition už je ale ještě níže. Mám s ní podobný problém jako s peated speyside whiskami. Na základní Talisker prostě nemá.

Láhev: Tamdhu 10 yo
WB
Aroma: Sladká, kořenitá, lehká, ovocná. Sherry, rozinky, sušené meruňky. Prostě přesně to, co byste tam čekali.
Chuť: Sladká. Čokoláda, sherry, trošku vodová. Mokačíno s cukrem, příjemně pitelná.
Dozvuk: Sherry, slámové víno. Delší medový bez hořkosti. Rumová pralinka.
Shrnutí: Na základní whisky je to super věc. Krásně pitelná, bez hořkosti. Trošku by jí asi pár let navíc slušelo, ale ostatním nasadila dost vysokou laťku. Chutná mi moc, adept na koupi.

Láhev: Tamdhu 12 yo
WB
Aroma: Kořenitější, větrovější než 10 yo. Sladké sherry. Spíše sušené seno, sušené jeřabiny.
Chuť: Kořenitější, perlivější ve srovnání s 10 yo. Dřevo, sherry, lehce hořká, jakoby kovová, rezavá.
Dozvuk: Dlouhý, sušší sherry, koření, dřevo, lehká hořkost, chilli pikantnost.
Shrnutí: Další výborná whisky. Nechal bych je v core obě (zatím tam jsou). Kdo má rád pouze sladké, vezme 10. Dvanáctka má už trochu charakter.

Láhev: Tamdhu 15 yo
WB
Aroma: Méně větrovosti, sherry i sladkosti oproti 10 i 12. Vanilka, bourbon, sušší. Spíše do květinek a kyselého sušeného ovoce (meruňky).
Chuť: Sušší, dost rostlinná, mýdlová. Koření, trocha hořkosti. Sladkost spíš v pozadí. Rozinky.
Dozvuk: Střední, kořenitý, sušší. Dřevo, větrovost, pendrek.
Shrnutí: Z trojice 10, 12 a 15 mi chutná nejmíň. Tipoval bych spíše finiš po sherry, prostě ho tam mám nějak málo. Pořád je to ale nadstandardně dobrá a krásně pitelná whisky.

Láhev: Tamdhu Batch Strength 001
WB
Aroma: Batch 1 a 2 jsou téměř k nerozeznání. Jednička je možná lece jemnější než dvojka. Jasné sherry, rozinky atd. Jasná podobnost se základní 10 yo. Někde v pozadí kolínská, kafr, perník.
Chuť: Sladká, ostrá, rumová.Sherry, opět perník. Docela slušně pitelná.
Dozvuk: Středně dlouhý, sladký, bez hořkosti. Čokoládový, smetanový.
Shrnutí: Moc dobrá sudovka. Kapka vody není na škodu. Chutná mi moc.

V celkovém srovnání všech 4 sudových batchů bych to viděl následovně:

1) Batch 3 – zajímavá, jalovcová

2) Batch 1 – sladká, super pitelná

3) Batch 2 – podobná 1, ale sušší

4) Batch 4 – slabší, hořčí, pilinová

Láhev: Tamdhu Batch Strength 002
WB
Aroma: Batch 1 a 2 jsou téměř k nerozeznání. Dvojka je možná lehce ostřejší než jednička. Jasné sherry, rozinky atd. Jasná podobnost se základní 10 yo. Někde v pozadí kolínská, kafr, perník.
Chuť: Sladká, lehce sušší než batch 1. Mírně nahořklá. Pomerančová kůra, standardní sherry sladkost.
Dozvuk: Středně dlouhé sherry, sušený pomeranč, šišky, lehká, snesitelná hořkost.
Shrnutí: Za mě OK. Sušší a ostřejší než batch 1, za vyzkoušení ale rozhodně stojí.

Láhev: Tamdhu Batch Strength 003
WB
Aroma: Oproti batchi 1 a 2 je trojka více bylinná. Jalovec, koriandr, barrel aged gin. No a pak ta klasika…čokoláda – rozinky.
Chuť: Sušší, dřevitá, pikantní. Lékořice a opět jalovec.
Dozvuk: Suchý, hřejivý, dlouhý. Dokonce výrazně dlouhý. Větrový, pepřový.
Shrnutí: Rozhodně zajímavá. Ne tak sladká, z celé řady se dost vymyká a to mě hodně baví.

Láhev: Tamdhu Batch Strength 004
WB
Aroma: Má dost blízko k 1 a 2, je ale sladovější, kyselejší. Balsamico redukce, dezertní víno, rozinky, bílá čokoláda.
Chuť: Sladká a ostrá. Řezavá. Pikantní paprička, zázvor, působí ale dost mladě (nejvíc ze všech dosavadních batchů).
Dozvuk: Středně dlouhý, hořko-trpký. Pelyněk (absinth) borové piliny. Docela nic moc příjemného.
Shrnutí: Popravdě mi mezi ostatními moc nezachutnala. Divná mladá hořkost, piliny. V celkovém srovnání všech 4 sudových batchů bych to viděl následovně:

Láhev: Tamnavulin Double Cask
WB
Aroma: Poměrně lehká, ovocná vůně. Sušené meruňky, vanilka, med, mandle.
Chuť: Sladká, meruňkovice, mléčná čokoláda, ananas, dřevo.
Dozvuk: Středně dlouhý, sladký, skořice a slad, v závěru lehounká hořkost.
Shrnutí: Příjemné překvapení. Sladká a zajímavá, hodně v ní cítím ovocné pálenky, možná ovocný kvas. Rád jsem ji vyzkoušel. Za pár peněz docela dobrá muzika.

Láhev: Tanqueray No. Ten
Aroma: Citrusy kam se podíváš. Pak až jalovec. Kyselost s eukalyptem, celer.
Chuť: Sladký, super pitelný. Voltáž navíc mu sluší, je ale přitom velmi jemný. Výrazně ovocně citrusový.
Dozvuk: Spíše kratší, jalovcový. Lehká hořkost citrusové kůry.
Shrnutí: Skvělý gin se kterým nemůžete šáhnout vedle. Výborný je čistý, s ledem i do míchačky prakticky s čímkoliv. Velmi povedená věc.

Láhev: The Balvenie 12 yo Double Wood
WB
Aroma: Vanilka, máslové sušenky, karamel. Sladká lékořice, rozinky, lehká lihovost. Přesně to, co bych od této základní Speyside whisky čekal.
Chuť: Působí dost slabě, a to i na slabých 40%. Opět klasika, sladká chuť, spousta vanilky. Oproti vůni vystupuje výrazněji vliv dřeva, sherry tam nedominuje, spíše jen tak doslazuje.
Dozvuk: Relativně krátký, tady už vystupuje dřevitost a hořkost trochu více, ale ještě ne tolik, aby to zásadně vadilo. Do toho nějaké rozinky.
Shrnutí: Naprosto základní whisky, povinná četba. Na to, že má dozrávat 9 měsíců ve first fill sudech po sherry mi ten vliv nepřišel až tak markantní, spíše tam asi převládá dubovost sudů od bourbonu. Pořád je to ale výborná whisky, jediná Balvenie, kterou seženete pod 1000Kč za lahev. Pro začátečníka nutnost.

Láhev: The Balvenie 17 yo Double Wood
WB
Aroma: V porovnání s 12 yo naprosto stejný základ. Máslo, sušenky, vanilka, rozinky. Při 43% méně štiplavé lihovosti. Výraznější až lehce zatuchle nakyslý vliv sherry.
Chuť: Příjemně sladká, ostřejší ve srovnání s dvanáctkou. Opět fůra vanilky, zvýrazněné sherry a dřevo. Opravdu bohaté a výrazné chutě, přitom menší hořkost.
Dozvuk: Dlouhý a sladký. Sušené datle, mandle, výrazné dřevo, skořice. Hořkost minimální.
Shrnutí: Výborná whisky. Ve všech ohledech výraznější, vrstevnatější a bohatší než mladší dvanáctiletá sestřička, v základu si ale jsou velmi podobné. Reálně je o 30% lepší, cena je ale trojnásobná. Vzorek OK, ale lahev si nekoupím.

Láhev: The Balvenie 17 yo Madeira Cask 48,2%
WB
Aroma: Ze všech dnes tří testovaných Balvenie nejméně sladká. Už ve vůni jde poznat větší voltáž, pěkně štípe. Jinak klasická Speyside vanilka, rozinky atd, v tomto případě je navíc tabáková nasládlost.
Chuť: Opět v porovnání s Double Wood (12 i 17) je méně sladká, sušší. Opět nacházím doutníkový tabák. Moc dobrá a vyvážená směs dřeva a koření. Lehounce kyselkavá
Dozvuk: Dlouhý. Pikantní dřevo s kořením. Po delší době dává ostré alkoholové pecky (kope).
Shrnutí: Ze všech tří testovaných je nejlepší, nejzajímavější, taková drsnější. Moc rád jsem jí vyzkoušel. Je moc dobrá. Když jsem našel cenu, tak jsem spadnul pod stůl.

Láhev: The Botanist Islay Dry Gin 22
Aroma: Osvěžující štiplavé aroma. Sladký jalovec, lékořice, čerstvě nastrouhaný křen.
Chuť: Sladce pikantní, mladé smrčkové jehličí, skořice s medem, vánoční stromeček.
Dozvuk: Lékořice, hořkost citrusů, v závěru lehce suchá trpkost.
Shrnutí: Můj první prémiový gin, a musím říct, že mi fakt chutnal. Tím, jak je v něm poměrně dost ingrediencí, nic z něj extra nevystupuje a zařadil bych ho ke klasickým ginům s dominancí jalovce. Po flašce se zaprášilo docela rychle.

Láhev: The Epicurean DL
WB
Aroma: Lehká, travnatá, čerstvé seno, květinky, ananas. Spíše vodová, trošku nijaká.
Chuť: Sladčí, lehká, sladová. Lehce štiplavá – zelený pepř. Je tam něco velmi velmi mladého.
Dozvuk: Spíše kratší, lehce nahořklý. Slad, líh, mladost.
Shrnutí: Profilově jednoznačně odpovídá Lowlands, ale je dost prázdná, jednoduchá. Nic co bych musel znovu zkoušet, ale na druhou stranu já obecně fanda Lowlands nejsem. Ve srovnání s Glenkinchie 12 je horší, a to jakože Glenkinchie 12 není žádná velká bomba.

Láhev: The Glenlivet 12 yo
WB
Aroma: Očekávaně sladká, kytičková vůně. Orosená tráva, zelená jablka, nezralé meruňky a vanilka. Velmi lehce lihová, celkově ale velmi lehká a svěží
Chuť: Opět bez překvapení. Sladká a lehká, nijak zásadně ostrá nebo výrazná. Čerstvě nakrájený ovocný salát v dubové misce s troškou karamelky.
Dozvuk: Poměrně krátký a překvapivě více dřevitý než sladký. Trocha lihu a pikantnější koření, snad lékořice, badián.
Shrnutí: Svěží nenáročné pití, lehké a voňavé. Trošku ho sráží slabší dozvuk, ale na základní whisky pořád paráda. Pokud bych měl ale srovnávat se základními bestsellery jako Glenfiddich 12 nebo Glenmorangie 10, tak u mě Glenlivet prohraje. Ještě teda nevím, co s ní dál. Prý na některých trzích končí, na stránkách palírny ale stále bezpečně figuruje. Jen teda ta cena v čase dost stoupá někde z 800 na současných přes 1000Kč, což ji opět s výše zmíněnými dost shazuje.

Láhev: The Glenlivet Cellar Collection 1983
WB
Aroma: Plná a sladká vůně. Sherry sladkost s kůží a lakem. Pikantní dřevo, mentol. Dost komplikovaná, ale slibuje skvělý zážitek už od začátku.
Chuť: Sladká, kořenitě pikantní, hodně medová. Sladkost tady převládá, dobře se ale vyvažuje s vlivem dřeva.
Dozvuk: Lehce nakyslá dřevitost, dlouhá větrovost. Stále dost medu, zajímavý vliv dřeva zcela bez hořkosti.
Shrnutí: Tak tohle je pecka. Poprvé, když jsem ji zkoušel, tak také nějak zapadla v ředě jiných whisek, napodruhé je ale bombastická. Takto si představuju klasiku. Vyvážené koření, dřevo, sladkost. Je to vážně skvělá whisky, jednoho malého panáčka jsem si ještě na nějakou speciální příležitost schoval.

Láhev: The Glenlivet Cipher
WB
Aroma: Lehká, květinková, sladká a osvěžující vůně. Připomíná mi klasickou dvanáctku. Čerstvě posekaná tráva a zelené ovoce.
Chuť: Sladká a poměrně jemná. Na 48% dost dobře pitelná, ta procenta bych nehádal. Sladké sherry, lékořice a gumoví medvídci.
Dozvuk: Tady už ty procenta jsou. Dozvuk je dlouhý a hřejivý, opět nějaké sherry a rozinky, lehce nakyslý pod jazykem.
Shrnutí: Pro mě lehké zklamání. Je to dobrá whisky, ale pro mě taková trošku moc normální až zaměnitelná se základními Glenlivety. Na to, že to je NAS a při ceně, za jakou se prodávala bych ji určitě jako celou lahev nekoupil. Ale flaška to je teda krásná.

Láhev: The Glenlivet Code
WB
Aroma: Sušší. Med, oříšky, koření. Karamelky, možná sušené červené ovoce. Sherry?
Chuť: Sladko-sušší. Dřevo, dost dřeva na Glenlivet. Ostřejší, štiplavější. Troška sladu.
Dozvuk: Střední, suchý, dřevitý. Na 48% pěkně hřeje. Koření, chilli.
Shrnutí: Moc dobrá whisky. Poslední dobou mám tento styl rád, taková spíš higland. Kořenitá, sušší. Dám si ji rád znova.

Láhev: The Glenlivet Founder’s Reserve
WB
Aroma: Sladce vodová, štiplavě lihová. Pořád tam jsou ty květinky, ale zostřené lakem na nehty. Lehce citrusy, celkově ale působí mladě.
Chuť: Nevýrazná, vodově sladká. Lehká ostrost mentolek, celkově ale naprosto nijaká, nezajímavá.
Dozvuk: Středně dlouhý s poměrně širokou škálou hořkostí, vyčnívá z nich tonic nebo střik z citrusové kůry.
Shrnutí: Tohle je pro mě docela průser. Nejzajímavější je vůně, a i ta má dost nepříjemné odstíny. Chuť nijaká a dozvuk na mě velmi hořký. V porovnání s Glenlivetem 12 yo minimálně o třídu horší, nákup nikomu nedoporučím. Pro mě je čistá dost nepitelná, do míchačky třeba s tonikem to ale nemusí být úplně blbá volba.

Láhev: The Glenlivet Nàdurra 1991 Triumph
WB
Aroma: Intenzivně větrová a sladká vůně. Mýdlo v drogerii, granátové jablko + celkem bohatá škála dalšího tropického ovoce (multivitamin)
Chuť: Sladká tropická bomba, síla tak akorát. Hnědý cukr, slad, lehce zvětralé červené víno, smetana.
Dozvuk: Velmi lehká hořkost a pak dlouhý sladký dojezd s převládajícími tóny sladu, smetany a kokosu.
Shrnutí: Nedokážu posoudit, jestli je to délkou zrání 19 let nebo použitím odrůdy sladu Triumph, ale toto je pro mě zatím nejlepší Glenlivet, který jsem ochutnal. Výbuch intenzivních převážně tropických chutí a vůní. V podobném duchu pěkně vyvážená více do sladka. Sluší jí 48%. Moc mi chutná a opravdu vážně uvažuju o nákupu celé lahve.

Láhev: The Glenlivet Nàdurra Oloroso OL0614
WB
Aroma: Na sudovku a first fill sherry cask není až tak intenzivní, jak bych čekal. Sušené ovoce, hlavně asi švestky.Suché sherry, lískové oříšky, povadlé kopřivy (kdo někdy sekal pro domácí zvířenu).
Chuť: Tady už je to sudovka, jak má být. Ostrá a bohatá, výrazné sherry a suché dřevo. S vodou vystoupí více sladkost, mandle, nebo možná lépe marcipán.
Dozvuk: Dlouhý, pikantní, hřejivý a kořenitý. Ze všeho nejvíce mi evokuje oříškové cappuccino se skořicí.
Shrnutí: Dobrá sudovka, která sice trošku zaostává ve vůni, ale v chuti je bohatá a výrazná. Je poměrně suchá s výrazným vlivem dřeva. Ze sudů má krásnou tmavou barvu.

Láhev: The Glenlivet Nàdurra Peated Whisky Cask Finish PW0715
WB
Aroma: Při otevření vzorku závan rašeliny, který ale dost rychle vyvětrá. Suchý, pražený pepř, uzené kosti, tygří mast. Celkově zvláštní uzeno-větrové aroma, zároveň ale jemné, sudovku bych nehádal ani omylem.
Chuť: Tady už je znát Glenlivet. Rybíz, angrešt, tvrdé hrušky. Výrazně sladší, než ve vůni. Lehký vliv dřeva, zvýrazněný kouř. Stále bych ale nehádal 61,5%, spíš něco kolem 49%.
Dozvuk: Středně dlouhý, stále poměrně lehký. Tady asi nejvíc vystupuje kouř a dřevité dozvuky a opět mentolková větrovost, jako ve vůni.
Shrnutí: Na sudovku poměrně lehká, ovocná whisky s jasným vlivem rašeliny. V porovnání s Nadurrou Oloroso více připomíná klasický Glenlivet šmrncnutý kouřem. V tomto případě doporučuju neředit vodou, při voltáži pod 60% mi přišla hodně nevýrazná.

Láhev: The Singleton of Dufftown 12 yo
WB
Aroma: Lehká, kombinace ovoce (červená jablka) a květin (bylinkový čaj), lihová.
Chuť: Sladká, obilná až blendovitá. Med, slad, dřevitá pikantní ostrost
Dozvuk: Středně dlouhý, pikantní finish. Sladkost ustupuje dřevu, přechází až do trošku nepříjemné hořkosti
Shrnutí: Naprosto základní Speyside whisky, která si naprosto zaslouží být zařazená mezi nejlevnějšími single maltkami. Předčí ji i řada blendů. V tomto případě jsem rád, že jsem si lahev nikdy nekoupil.

Láhev: Timorous Beastie DL
WB
Aroma: Piliny, bílý rybíz, lehce odlakovač, angrešt, fialky, spíše „suchá“ než „šťavnatá“.
Chuť: Opět ta suchost z vůně, až řezavá. Hobliny, kopřivy, lehce slad. Malinko natrpklá – nezralé bobule.
Dozvuk: Středně dlouhý, sladkokyselý. Zelené bobule, angrešt, dřevo, lehounká hořkost.

Láhev: Tomatin 12 yo
WB
Aroma: Štiplavější lihová, ostřejší, „lacinější“. Převládá vanilka, skořice, kandované ovoce. Opečený toust. Silnější vliv bourbonu, sherry tam je, ale nic výrazného.
Chuť: Sladká, sušené ovoce, dřevo, vánoční koření, hnědý cukr
Dozvuk: Středně dlouhý. Sladká chuť přechází do sucha. Vystupuje dřevo a až někde hodně vzadu se objeví konečně sherry, které ale chvíli vydrží. Balancuje na hraně lehké hořkosti.
Shrnutí: Tohle je lahev, která mě ze začátku vůbec nechutnala. Přišla mi hrozně sprostá, lacině blendovitá a v závěru nahořklá. V druhé polovině lahve se ale něco změnilo, možná zaúřadovala oxidace, ale whisky zesládla, zjemnila se a trochu ustoupila hořkost v závěru, takže ten konec lahve si vlastně docela užívám. Jsem zvědavý na nové plnění, ale lahev zatím ne. Nejdřív ji někde otestuju.

Láhev: Tomatin Legacy
WB
Aroma: Parfemovný odlakovač, možná mýdlo, citrusy. Posečená tráva.
Chuť: Mladá a ostrá drzost, sladovost. Je sladká s nějakým tím medem, karamelkou, vystupuje ale hodně laku/ředidla
Dozvuk: Sušší, kořenitý, nahořklý, naštěstí vcelku krátký.
Shrnutí: Tohle mi moc nechutná. Ve vůni a chuti hodně laková, v dozvuku pak hořká. Vcelku asi odpovídá profilu základních NAS z core range.

Láhev: Tomintoul Old Ballantruan 10 yo
WB
Aroma: Sladová, ostrá. Tráva a alkohol. Nemocniční tóny a citrusy. Moc mi nesedí.
Chuť: Odpovídá vůni. Ostrá, sladová. Ardbegovský asfalt.
Dozvuk: Pikantní až sprostý. Středně dlouhý, citrusový.
Shrnutí: Kombinace mladé kouřové whisky a vysoké voltáže mi moc nesedí. Je taková sprostá, rozlítaná ode zdi ke zdi. Moc mi nezachutnala.

Láhev: Trebitsch 3 yo Porto Cask Finish
WB
Aroma: Sušené ovoce, černé višně, lehce štiplavý alkohol, vánoční koření, rozpuštěné máslo, čokoláda.
Chuť: Sladká, ale v porovnání s Sherry cask sušší a ostřejší. Ovoce, slivovice, lehce mi připomíná starší 12yo Gold Cock. Vcelku zajímavé dřevo, pomerančová kůra.
Dozvuk: relativně krátký a sladký, přechází do suché dřevitosti, není ale nepříjemně hořký. Zůstává tmavá čokoláda Mon Cheri.
Shrnutí: V každém případě lepší a komplexnější než verze Sherry Cask, stále je v ní ale hodně poznat mladost. V ceně kolem 500Kč bych tady možná o lahvi uvažoval. Rozhodně ale nečekejte žádnou sladkou Speyside whisky. Je jiná, ale vcelku mě potěšila.

Láhev: Trebitsch 3 yo Sherry Cask Finish
WB
Aroma: Sladká sladová vůně, med, přezrálé hrozny nebo slámové víno, povidla, borové jehličí.
Chuť: Sladká a někde vzadu na patře kyselá. Opět chuť sladkého vína, ale sherry to úplně není. Newmake a propolis, lekce lékořicový vliv dřeva. Na 45% vcelku jemná.
Dozvuk: Vcelku krátký a sladký, prakticky bez hořkosti. Rozinky s medem.
Shrnutí: Mladá whisky na sto honů. Poměrně dost sladká. V porovnání s Porto Finish jednoduchá. Určitě to není průser, za další tři roky by mohla být zajímavá. Samozřejmě při dané cenové politice se lahev nehodí kupovat, za 900Kč se dá pořídit nekonečná řada lepších single maltek, ale pít se vcelku dá.

Láhev: Trebitsch 3 yo Straight Corn Whisky
WB
Aroma: Newmake, máslo, líh, tlející tráva, zeleninový vývar, muškátový oříšek
Chuť: Sladká, spíše ale sladová než bourbonovitá. Hodně mi připomíná islandskou Flóki Young Malt. Máslový krém, přechází do lehce nahořklé umělosti.
Dozvuk: Středně dlouhý, přetrvávají dozvuky mladé whisky, postupně zůstává lehce nakyslá ne úplně příjemná hořkost.
Shrnutí: Se single maltkami Trebitsch se nedá srovnat, je diametrálně jiná. Hodně mladá. Opravdu mi hodně připomíná Flokiho, který měl na WF stejně tak příznivců, jako odpůrců. Já byl spíše příznivec hlavně kvůli naprosto jiné chuti, než jsem u whisky zvyklý. Tady je to podobné. Je zajímavá, stojí za vyzkoušení, ale lahev bych si nekoupil, přestala by mě brzo bavit.

Láhev: Trebitsch 3 yo Straight Wheat Oak Smoke Whisky
WB
Aroma: Mladá sladová vůně, štiplavý líh, máslo, sušenky, med, pampelišky. Typově podobná Straight Corn verzi.
Chuť: Opět jasná mladost, opět mi připomíná Flóki young malt. Jemná, sladká, obilná. Ve sladkosti až dezertní – máslový krém, větrníky.
Dozvuk: Krátký, nicméně výrazně sladký, obilný.
Shrnutí: Opět musím říct, že si tato whisky asi najde dost odpůrců. Je v ní cítit mladost, jako i u ostatních kousků této palírny. Je to netypická máslová, obilná whisky. V porovnání se Straight Corn je velmi podobná, osobně mi ale chutná o něco málo více.

Láhev: Trebitsch Single Barrel
WB
Aroma: Lehce kouř, rašelina, vanilka, slad. Švestková omáčka, zvětralé bílé víno.
Chuť: Sladká, silná, ostře drzá, ale zároveň pitelná bez ředění. Trochu mýdlová až zeleninová. Dřevo a popel.
Dozvuk: Vcelku dlouhý, hřeje a vysychá. Lehounce hořký a dřevitý.
Shrnutí: Na to, jak byly předešlé whisky z Třebíče všelijaké, tato je vcelku fajn a válcuje je o třídu. Je to vcelku příjemná mladá sudovka, pitelná i bez vody. Budu se těšit kam se kluci dál posunou.

Láhev: Tullamore Dew
WB
Aroma: Lehká nevýrazná vůně, typický irský blend. Vůni dost přebíjí lihovost, lze tam ale najít obilí, vanilku a zelené ovoce, hlavně citrusy, jablka a nezralé banány.
Chuť: Opět sladká, lehká irská chuť bez zásadního charakteru. Taková opravdu až chlastací. Je tam vanilka, nějaké to koření, vše ve verzi light.
Dozvuk: Krátký, hřejivý a nahořklý až natrpklý. Zelená banánová šlupka a cukrová voda.
Shrnutí: Asi není překvapení, že ze tří testovaných je nejslabší, zároveň ale také nejlevnější. Nemám s ní problém. V hospodě neurazí a doma je taky potřeba něco takového mít pro kamarády k pokeru nebo pro kamarádky ke smíchání se zázvorovým pivem.

Láhev: Tullamore Dew 12 yo
WB
Aroma: V podstatě podobná základnímu blendu, jen jednotlivé složky (zelená jablka, citrusy, tráva) jsou intenzivnější a méně výrazná je lihovost.
Chuť: Opět podobná základní tullamorce, jemná a sladká s výraznějšími tóny vanilky, karamelu a sladu.
Dozvuk: Středně dlouhý s mírně nepříjemnou hořkostí. Není alkoholově nahořklý, jako u základní TD, projevuje se více vliv sudů, což ale v tomto případě není úplně výhra.
Shrnutí: Tohle byla má první whiskey v cenové relaci nad 500Kč 😊, kterou jsem kdysi dostal od ženy a vlastně tímto celá ta moje whisky sranda začala. Naprosto upřímně ale rozdíl oproti základnímu plnění není velký a neodpovídá vyšší ceně co se týče kvality. Za své peníze ale dostanete krásné dárkové balení.

Láhev: Tullamore Dew Cider Cask Finish
WB
Aroma: Tři měsíce v sudech od cideru poměrně dost změnily charakter vůně. Zelené ovoce se změnilo ve švestky, červená jablka, tabák, možná spálené noviny.
Chuť: Opět klasická lehká sladkost. V tomto případě ale jaksi nevyladěná. Jabka tam moc necítím, spíše pivní sladkost nebo příměs nějaké sladší kořeněné brandy. Moc mi to dohromady neladí.
Dozvuk: Krátký, zpočátku sladký ale rychle dřevitě vysychá a hořkne.
Shrnutí: O cca 30% vyšší cena než u klasické tullamorky a výsledek rozpačitý. Vliv finišování je silný, ale možná právě proto je whiskey pro mě hodně nevyvážená. Namísto „exotického“ cideru by bylo dobré začít s něčím klasickým, a pak až začít s experimenty.

Láhev: Tullamore Dew XO Caribbean Rum
WB
Aroma: Nezačíná to vůbec špatně. Jemná irská se nezapře, objevují se ale výraznější tónu dubu, vanilky a hlavně exotického ovoce. Nějaké mango, možná přezrálý ananas.
Chuť: Výrazně sladká, karamelová, nebezpečně dobře pitelná. Chválím za 43%, ale stále působí trošku vodově. Kondenzované mléko, banánový šejk, krówky, skořice.
Dozvuk: Krátký, sladký, vanilkový se stopami rozinek a karamelek, víc jsem ale ani nečekal
Shrnutí: Příjemné překvapení. O třídu lepší než cider cask finish. U něj jsem v recenzi psal, že bych se vyprdnul na experimenty a zkusil něco klasického a odzkoušeného. Je vidět, že kluci irští čtou mé recenze a že se ze svých chyb poučili. Toto je super pití na zahradní party. Zachutná newhiskařům a i znalejší tu najdou něco zajímavého. Doporučuju vyzkoušet.

Láhev: Tullibardine 25 yo
WB
Aroma: Pikantní dřevo, skořice, lehce med. Dost lehká vůně, opět vystupuje slad a trošku nepříjemný nasládlý smrádek, něco jako rybník, bahno nebo mokrý pes.
Chuť: Příjemná sladkost. Tady už dominuje slad a decentní sherry tóny. Cappuccino, mléčná čokoláda, rozinky.
Dozvuk: Dlouhý, sladce cukernatý. Opět slad a sušené ovoce, lehounká dřevitost.
Shrnutí: Dobrá, ale vcelku normální whisky. 25 let na ní není až tak poznat. Sherry tam je jen tak polehku, stejně tak žádná zásadní dřevitost. Převážně tedy dominují obilné sladové tóny pro mě typické spíše pro mladší whisky.

Láhev: Tullibardine The Murray 2004 Cask Strength
WB
Aroma: Ostřejší vůně. Na dvanáctiletou působí dost mladě. Máslová vůně, new make, vařená zelenina, vanilkový krém. Sudová síla ve vůni není nijak zvlášť poznat. Staré dědovo mýdlo na holení v bakelitové krabičce.
Chuť: Středně sladká. Opět sudová síla nijak zvlášť nepůsobí. Obilná, sladová chuť. Rušivé zatuchlé mokré seno. Na závěr citrusová kyselkavost.
Dozvuk: Středně dlouhý a docela suchý. Čerstvě mletý pepř. V dozvuku se konečně objevuje dřevo a on to bude i ten americký dub.
Shrnutí: Vcelku nevýrazná whisky, jednoduchá v dobrém slova smyslu a dobře pitelná. Není prakticky vůbec hořká, ve všech aspektech převládá slad.

Láhev: Wild Turkey 81 Proof
WB
Aroma: Poměrně lehká, jemná vůně. Samozřejmě tam je vanilka, cukrový sirup, sladký parfém, chybí tam tradiční bourbonovitá lakovost.
Chuť: Velmi sladká, opět lehká, až nebezpečně pitelná věc. Kopec vanilky, karamelu a vánočního koření
Dozvuk: Poměrně krátký, opět s vanilkou, medem a projevuje se tady i ten silně opálený dubový sud, spíše než hořkostí je to jemná ostrost.
Shrnutí: Velmi jednoduchý, klasický bourbon. Prostě vanilka a to je vše. Žádné ředidlo, žádná režná zemitost, minimum dřevitosti. Tohle je vyloženě chlastací záležitost, kdy jste schopní zmizet půl lahve a skoro si toho nevšimnete. Nic špatného tam není, žádné složitosti tu ale taky nehledejte.

Láhev: Wild Turkey Kentucky Legend
WB
Aroma: Už ve vůni ostrá, štípavá. Krásně vystupují květinky, med, marcipán. Intenzivní silná vanilka.
Chuť: Sladká a ostrá, jakoby garážová – olej a rez. Síla je hodně znát. Trochu trpká – černé jeřabiny.
Dozvuk: Sladký a dlouhý. Přezrálé ovoce, rozinky. Nahnilá jablka.
Shrnutí: Parádní, sladký a silný bourbon. Rozhodně výrazný. Jeden z nejlepších, co jsem kdy vyzkoušel. Rád jsem jej zkusil, asi naposled v životě. Fňuk.

Láhev: Žufánek OMFG 2019
Aroma: Oproti OMG sušší, ostřejší. Pepř, lékořice, citronová kůra.
Chuť: V chutí hořčí. Ten pelyněk tam asi je. Výrazněji guma, nějaké exotické kvítí.
Dozvuk: Střední, absintově nahořklý, trošku plastový. Lopuchy.
Shrnutí: Moc dobré. Rád jsem vyzkoušel a sehnal i lahev. Chvilku si ji ale pošetřím. Přidání jedné byliny a chuť je opravdu odlišná. Nejsou to jen náznaky, je to jiný gin. A je skvělý.

Láhev: Žufánek OMG
Aroma: Sladší jalovec, bazalka, lopuch, okurky.
Chuť: Sladký, jemný. Pampelišková hořkost, šišky, smůla.
Dozvuk: Větrový, svěží, jemně nahořklý.
Shrnutí: Příjemné pití, které evokuje domov. Známé kytičky z moravské louky a lesa. Po ochutnání jsem šel okamžitě do celé lahve.

Kód této stránky napsal Nethar v PHP v letech 2012-2018 a je fakt jako teda hustej, že to dokázal.